Bir adam yaratmak…

Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Bir adam yaratmak…

Mesaj gönderen tamersah tarik »

Bir adam yaratmak…

Hüsrev ünlü bir yazardır ve bir piyes yazar. Tüm ahali onu ve piyesini konuşmaktadır. Piyes ölüm üzerinedir. Halkın ileri gelenleri onun hayatıyla yazdığı piyesi özdeşleştirmiş ve yazdığı piyesin kendi hayatından esinlenerek mi yazıldığını merak etmektedirler. Hüsrev de yazdıklarının tamamen bir hayalden ibaret olduğunu anlatmaya çalışmaktadır ki, mukadderiyat onu piyesin gerçek hayattaki oyuncusu yapıverir. Kısaca böyle izlediğim oyunun özeti. Necip Fazıl’ın çok sevdiğim bir tiyatrosu…

Hüsrev, aslında zom uykuda bir insanı temsil etmektedir. Ne zaman ki çileler ile kavrulmaya başlar, uyanmaya kendini bilmeye başlar. Yaptığı yanlışın farkına varıp, inanılmaz pişmanlıklar ve utanç içindedir. Acziyetinin, fakriyetinin farkına vardıkça deli yaftası yemektedir.

Gördüğümüzün aslında kördüğümümüz olduğunun farkına varmak, düğümlerin çözüldükçe aralanan perdelerden görülenlerin gerçekliğinin anlatılamaması, anlatmaya ve ispat etmeye kalkıştıkça insan aklının ne kadar aciz kaldığını ve insanların da bunu anlamak yerine deli diyerek geçiştirmeleri günümüz yaşanılanlarına ne kadar benziyor.

O yüzden önemli bence insanın tekemmül yolunda mayalanması, tohumlanması, yaşanılarak öğrenilmesi ve olaylar karşısında takınmamız gereken tavırlar. Bir kamilin insanda var olanı hatırlatması, bir yol haritası çizmesi, tıkanıkları gidermesi, ona ihtiyaç bu yüzden. Yoksa Hüsrev gibi akıl sınırları çatlar ve meczup gibi savrulup durur.

Hocamızın dediği gibi;
Mesele bir şey olmak ya da olmamak değil, kendinde “OL-AN” ın farkında olmak...
Tevhid Tekemmülünün OL-uşumunu İZ-lemek, GİZ-lemek değil.
İlkokul-Ortaokul-Lise-Üniversite gibi…
Şerîat-ı Muhammedîyye,
Tarikat-ı Muhammedîyye,
Mârifet-i Muhammedîyye,
Hakikat-i Muhammedîyye’yi
Karınca Kaderince alnında yazılan kadar tahsil etmek ve İlim, İrade, İdrâk ve İştirâkle YAŞA-mak...
Muhammedî Tâlim-Öğretimle
Muhammedî Terbiye-Eğitimle Kemâlât…

Allah C.C. hazım kolaylığı versin İnşaallah.

‘’Ben ne yaptım? Bir hududu zorladım. Bendimin dışına çıkmak isterken, kendime rast geldim. Meğer kul olduğumu anlamak için Allah’lık taslamalıymışım! Meğer nasıl yaratıldığımı anlamak için bir adam yaratmaya kalkışmalıymışım! Ben ne yaptım? En sağlam basamağı ayağımdan kaydırdım. Körlüğü zedeledim. Şimdi görünen şeye nasıl bakayım? İnsan kaderini bir rüya gibi uykuda bulur. Bu rüyayı uyanık nasıl seyredeyim? Allah’la kalabalık arasında kaldım. Boşlukta nasıl durayım?’’ ( kitabından bir alıntı )
Resim

“Serbest Kürsü” sayfasına dön