Gönül asla yalan söylemez....

Mevlana Celaleddin-i Rumi (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Kullanıcı avatarı
Sufican
Aktif Üye
Aktif Üye

Gönül asla yalan söylemez....

Mesaj gönderen Sufican »

Gönül asla yalan söylemez

İyi bir insanın gönlüne herhangi bir şey yüzünden bir kötülük gelirse, bu boş yere gelmez!

O sezişi, o anlayışı Hakk´ın anlayışı bil, vehim bilme! Müminin gönlündeki nur, o anlayışı levhinden, levh-i mahfûz´dan okumuştur!

Güzel huylu Yâkup peygamber de, kardeşleri Yûsuf için izin almak istedikleri zaman

Yâkup, ´´Şunu biliyorum ki, onun benim yanımdan ayrılması gönlümü yakıyor, içime dert, bir mahzunluk getiriyor!

Şu gönlüm beni hiç aldatmaz, hiç yalan söylemez! Çünkü gönülde, arş nûrunun parıltısı var!

Yâkup´un gönlüne gelen şey, bu işteki fesadın, kötülüğün kat´i bir delîli fakat, kazâ ve kaderden korunması mümkün değildi!

İçine belirli şüpheler düştüğü halde, yine de Yûsuf´u gönderdi. Çünkü, kazâ ve kaderden korunması mümkün değildi!

Şu kazânın, şu kaderin çeşit çeşit, renk renk işleri, gözbağları var, ´´Allah ne dilerse o olur.´´

Gönül, kaderin hünerini hem bilir, hem bilmez, mührünü basmak, hükmünü yürütmek için demiri bile mum gibi yumuşatır.

Gönül der ki, "Mâdem ki Allah´ın takdîri böyle, O böyle olmasını istiyor, varsın olsun"

HZ.MEVLÂNÂ (K.S) - MESNEVİ ŞERİF

“►Celaleddin-i Rumi◄” sayfasına dön