BURS-İNFAK-HİMMET

İslamiyet'de yaşanan tartışmalara açıklamalar
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

BURS-İNFAK-HİMMET

Mesaj gönderen aNKa »

GERÇEK BİR HAYAT HİKAYESİ
"Çok bunalımlı günler geçiriyordum, inanılmaz derecede ruhum daralıyor içim sıkılıyordu, dünyayla olan bağlantım ahiretimi unutturacak seviyedeydi. Birgün arkadaşlarımdan birisi:
-Gel kardeşim seninle bir yere gidelim, orada muhabbet ve dini sohbet ile manevi bir atmosfer yakalamış olursun. dedi.
Bende bir heyecanla, o ortamıda merak ettiğimden dolayı kabul ettim ve 2 gün sonra beni bir eve götürdü. Yaklaşık 10-15 kişiydik. Biraz bekledikten sonra içeriye bir kişi girdi. Ona -abi- diye hitab ediliyor, çok saygı görüyordu. Ben yeni geldiğimden herkesin ismini bilmiyordumki abi buyrun tanışalım dedi ve herkes bana dönerek tek tek sırayla ismini, memleketini ve nerede görev yaptığını söylemeye başladı. Bende onlara kendimi bu şekilde tanıttım.
Sohbete geçilmişti, belirlediği bir konu hakkında bize bir tür vaaz veriyordu. Ayet ve hadislerle konuyu çok güzel anlatıyordu. Sonra ikramlar gelsin dendi ve çaylarla beraber yiyecekler ve sonra meyve geldi. Çok şaşırmıştım ama çokta hoşuma gitmişti.
Bu şekilde her hafta perşembe akşamları sohbete gider oldum. Yanlız şunu anladım ilk ikram ve ziyafet çok sonraları aramıza biri katılana dek bidaha olmamıştı. Galiba ilk gelene yapılan bitür jestti. Onların sayesinde namazlarıma çok dikkat ediyor ve kuran okumaya başlamıştım.
Bu şekilde devam ederken birgün arkadaşım:
-artık o sohbet gurubuna gitmeyeceğiz, seni yeni bir guruba katıyoruz... dedi.
Bende tamam dedim ve başka bir guruba gitmeye başladık. Herşey ondan sonra başladı. Bana çeşitli görevler veriyorlar, gazete ve dergiye abone olacağım gibi aynı zamanda abone bulmamı istiyorlar ve artık bende sohbetlere arkadaş çağıracaktım falan falan... Çok içlerine girmiştim ister istemez ama aileme ve işime yeteri derecede ilgi gösterememem bazı sıkıntılara yol açıyordu. Sıkıntılar olacak tabi diye söyleyip -Sahabe efendilerimizde sıkıntı çekti, -bizler Peygamber efendimizin "kardeşlerim" dediği zümreyiz... gibi şeyler konuşuluyodu.
Herşeye göğüs germeye çalışırken birde BURS diye birşey çıktı. BURS fakir öğrencilere toplanan bitür yardımdı ve her ay mutlaka verilmesi gerekiyordu. Herkese vereceği miktar soruluyor ama abilerin ve bazı arkadaşların verdikleri ister istemez bizide gaza getiriyor ve birde mahcubiyet söz konusu olduğundan bende onların söylediği miktarı söyleyivermiştim. Bu şekilde her ay bursu veriyorduk.
Bir gün büyük bir abi sohbete gelecek dediler ve gittim. Abi sohbette daima mallarınızdan İNFAK edeceksiniz deyip Sahabe Efendilerimizden örnekler veriyordu. Sohbetin sonuna doğru abi:
-bir yurt açılacak buyrun HİMMET. dedi.
Herkes vereceği miktarı abiye söylüyordu ama ilk söyleyen kişilerin söylediği miktarlar ve abiden aldıkları takdirler beni bayağı endişendirmişti, çünkü benim gücümün üstünde miktarlar söyleniyordu. Bende bir miktar söyledim ama bu parayı nasıl vereceğimi ve aileme bunu nasıl söyleyeceğimi kara kara düşünüyorum."
YORUM SİZİN??????????
En son aNKa tarafından 06 Eyl 2007, 23:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Bu konu zor bir konu, nerden girsek zülf-ü yâre dokunmakta...
Ama bendeniz YORumsuz YORum yazayım yine de...

43 yıl önce lise öğrencisiydik devlet hesabına parasız yatılı okurken bir cemaata katıldık çok saf ve kudsî inançla.. Onlar da öyle idi..
Bir arkadaşımız çekinmezdi konuşmuş içeri girdi. Bizi de çekti.
Biz kurtulduk o okuldan atıldı.. O zaman davamıza gelen avukatla aynı şehirde yaşamaktayım...
O arkadaşım gitti gider.. sefalete düştü.. Fakir ailesi Nevşehirde çok üzüldü...

Üniversitede basit matbaalara gündüzden giren gençler gece boyunca o zaman yasaklı olan kitapları basardı.. Birisi çok kötü hasta oldu özel hastane gerekti para yoktu, abilerin abisine dediğimde soğukça yüzüme baktı: miri-devlet malı vermek olmaz dedi.
Aramızdan para topladık, ama o arkadaşı bir daha gören olmadı...

Genç bir mühendis nijeryada çalışırken bir türk okuluna yardım için gelmiş genç öğretmenler cihadlarını anlatmışlar.
Onlara ne almaktasınızın cevabı 500 dolar olmuş...

Ne diyelim anka kuşu,
Allah İslam âlemine Muhammedi şuur, nur, merhamet versin.

İster cemaat ister tarikat kimseye ihtiyacımız da yok, karışmıyoruz da..

Biz sadece ve sadece Rehber-i Mutlak Muhammed aleyhisselâmı tanırız o kadar.

Kör köre kandil tutmaktaysa şükür kör değiliz,
Sağır sağıra ilahi okumaktaysa hamdolsun Dostu duymakta ve uymaktayız..

Şu da bir gerçek ki müslüman kimseye atacak taşımız da yoktur.

Mal müşteriye satılır derler..

Ancak biz ne satıcı ne de alıcıyız, açık seçik ve Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem adına, hesabına ve şerefine hasbi hizmet için bir araya gelmiş kullarız.

Ne yardım ne reklam ne de bir şey alırız, elde ve gönülde olanı sereriz gençlerimize.
Duamız da bir zaten Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem duasında...

muhabbetle...
Resim
Kullanıcı avatarı
elifdostu
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen elifdostu »

Konu hakkında şu aciz fakir kul da birkaç lakırtı söylesin müsadenizle... İsterseniz bir hadis ile olaya ilk bakış kapısını açalım: "Eğer dilenmenin ne olduğunu bilseydiniz kimseden birşey istemezdiniz". Hakikaten dilenmek de demek? Düşündünüz mü hiç? Kendim de düşünmemiştim ama bakınız Münir DERMAN(KS) hocacamız ne der:"Allah'dan başka taraftan yardım istemekte Hak'ka karşı isyan kokusu vardır. Burada (Hak), Allah'ın koyduğu nizam ve emrin doğru olduğunu tasdik demektir, isyan kokusu demek bu doğruluğa inanmamaktır. "Başka yerde de Allahın(CC) ER REZZAK(rızık veren) olduğunu unutmak olduğunu söyler... Utanç verici bir durum değil mi? Allah(CC) her zaman ER REZZAKtır. Bunu asla unutmamalıyız. Bir şeyleri kısıtlıyorsa imtihandayız demektir(Müracat: Bakara/155). Hakiki yardım Allah(CC)'tandır.
Bir zamanlar kalbime şöyle geldi:

Herkese bir el açma, Bir olana iki el ac...

Âmaya renk tarif etme,
Siyahtan gayrını blmez,
Aşığa DOST'tan bahsetme,
ALLAH'tan gayrını bilmez...

“►Tartışmalı Konular◄” sayfasına dön