Cann, onu da bundan evvel «narissemum»dan yaratmıştık

İslamiyet'de yaşanan tartışmalara açıklamalar
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Cann, onu da bundan evvel «narissemum»dan yaratmıştık

Mesaj gönderen halimkok »

Resim

Cann, onu da bundan evvel «nari's-semûm»dan yaratmıştık!

Hava çoktan kararmış fark etmemişiz bile… Davul zurnanın sustuğu bir anda Rahmetli Anamın “Haaaaliiiim” diyen sesiyle… o gece bizde kalan ve benim gibi 5- 6 yaşlarında olan akrabama dedim ki; Çabuk eve gidiyoruz… Köyün diğer ucundan koşa koşa eve dönerken… Eve kadar sabredemeyeceğimi anladım… Doğal ihtiyaç…

“Cemal dur biraz… Bekle…” dedim… Ve bahçe çitlerinden dışarı sarkan iğde dallarını araladım nefes nefese ve dikkatli bir şekilde… Çünkü hava karanlık ve yüzüme gözüme bir şey batabilir dallardan…

O kuytu karanlıkta tam da iki elimle yanlara doğru açtığım iğde dallarının arasında…
Fotoğraf makinesinin flaşı patladığında her şeyin görüntüsü gözünde kalır ya insanın… Aynen öyle…
Yere çömelmişti… Sakalları dizine değiyordu. Yüzünde garip bir tebessüm veya korkuşumdan keyif alan bir hal var gibiydi… Ellerini bana doğru uzattı… O anda aklıma ilk gelen şey kaçmaktı… Öyle yaptım… Cemal de arkamdan ne olduğunu bilmeden aynı telaşla korkuyla koşuyor…

Rahmetli Anam kaç kere çağırdı bize kim bilir… Bizi görünce söylenecekti ama hemen anladı korktuğumuzu… Ne oldu oğlum anlatsana… Diyor ama nefesimi toplayıp ta anlatamıyorum ki…
Cin mi çarptı çocukları… Diye soruyor babama…

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e:
"Ruh emr âlemindendir, ayeti celilesinden ne anlayalım?" diye sorulmuş. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ise: "Aklınız kadar anlayın!..." buyurmuştur.

İnsan her şeyi ancak AKLI kadar anlayabiliyor… Bu genel ve değişmez bir kaidedir akıl sahipleri için…

Bizi korkutan şeylerin adıydı CİN… Ve neler neler dinlerdik… Hem gerçeklerden hem masallardan…
Kimlere ne şekillerde görünmüştü de neler etmişti…
Dağlarda, tepelerde kuzu güderken karşı tepelerden döne döne kıvrılarak gelen toz duman içindeki hortumsu rüzgâra da cin ve şeytan gözüyle bakar hemen okumaya başlardık… Ve o da uzaklaşırdı… Keçi kılığında gördüğünü söyleyenler vardı… Veya başka şekillerde…

Aklını oynatanlara denirdi daha çok; Cin çarpmış… Ama herkes aklının erdiğini anlatıyordu…

Biz de işte o gün öyle anlıyor biliyorduk. Peki, bugün nasıl anlıyoruz… Ne biliyoruz… Onu anlatalım anladığımız kadarıyla… Nedir Cin?... Şeytan nedir…

Peygamberimiz bir sohbetinde buyuruyor ki: "Her insanın bir şeytanı vardır."
Kendisine soruyorlar: "Ey Allah’ın Resulü, sizin de şeytanınız var mı?"
"Evet" cevabını veriyor ve ilave ediyor:
"Ama ben şeytanımı Müslüman ettim."

Diyorum ki; Keşke bir daha sorsalardı… Deselerdi ki; Şeytan nasıl Müslüman edilir Ey Allahın Resulü…
Biz nasıl Müslüman edeceğiz şeytanımızı… Alıp karşımıza Kelimeyi Şahadet mi getirteceğiz…
Öyle uysal mı bizim şeytanımız, şeytanlarımız... Nasıl çağırırız, nasıl buluruz… Kimdir… Nedir… Necidir?

O yıllarda köyün yeni yetme gençlerinden bir tanesini caminin avlusunda görürdük sık sık…
İki eliyle göğsüne yumruklar vurur ve Çık kör şeytan çık… Çık kör şeytan çık… Diyerek kendinden geçercesine uğraşırdı… Biz dalga geçerdik onunla…
İnsanın içinde miydi Şeytan…

O da bize sanki acıyarak bakardı…

Şimdi düşünüyorum da gerçekten acınacak haldeymişiz…

Hz. Mevlana ;”Şeytan Müslüman olursa Cibril olur” diyor.

(Bismillahirrahmanirrahim)…

İşte böylece biz her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık.
(EN'ÂM suresi 112. ayet)

Onların hepsini bir araya toplayacağı gün şöyle diyecektir: “Ey cin topluluğu! İnsanlardan pek çoğunu saptırıp aranıza kattınız.”
(EN'ÂM suresi 128. ayet)

Demek ki yalnızca CİN değilmiş… İnsanlardan da ŞEYTAN olan varmış… Cin, Şeytan… Zannettiğimiz gibi her an dışımızda bir varlık değilmiş… İnsan CİN-lere uyup ta SAPTIĞINDA şeytandan bir farkı kalmıyormuş…
İnsan ne için, ne uğruna uyuyor Şeytan’a...

“Nihayet şeytan ona vesvese verip şöyle dedi: “Ey Âdem! Sana ebedîlik ağacını ve yok olmayan bir saltanatı göstereyim mi?”
(TÂHÂ suresi 120. ayet)

Rabbinin verdiğine razı olmayıp daha fazlasına SAHİP OLMAK UĞRUNA…

Hz. Âdem de ebedilik-yok olmayan bir saltanat uğruna uymuştu Şeytan’a… Ama Rabbinden af diledi ve Affedici OL-AN, Affetmeyi SEVEN RABBİMİZ bağışladı…

Hz. Âdem CENNET’teydi… Rabbiyle konuşabiliyordu… Buna rağmen Şeytan’a uyabilmiştir… Peki, bizler ne edelim…

“Andolsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir.”
(FURKÂN suresi 29. ayet)

“Hani biz meleklere, “Âdem’e secde edin” demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi
(KEHF suresi 50. ayet)

İblis Cinlerden ise CİN nedir?

“Cinn” sözcüğü “cenn” kökünden türemiş bir sözcüktür. Bir şeyi duyulardan saklamak… anlamındadır…

Hicr Suresi 27.Ayet

وَالْجَآنَّ خَلَقْنَاهُ مِن قَبْلُ مِن نَّارِ السَّمُومِ

Okunuşu: Vel canne halaknahü min kablü min naris semum
Diyanet Çevirisi: Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık.
Elmalılı (Orijinal) Cann, onu da bundan evvel «narissemum»dan yaratmıştık

Diyanet Çevirisinde "CİN" şeklinde ancak

ج

C harfinin altında (/) esre yok Cİ olarak okunması için… Elif (A) harfinin üzerinde (/) üstün ve uzatma işareti var dört Elif miktarı uzatılarak okunması lâzım; CÂAAAN.
Sanki CAN diye bağırıyor… Rahmetli anamın HAAAALİİİİM diye bağırması gibi…
CAN-lar BEDEN ÖRTܒsünde, ÂLEM ESMA defilesi…
Aynı kökten; Cennet’in ÖRTÜ anlamı vardır ve Cenin de ANA RAHMİ’nde örtülüdür…

BAKARA suresi 34. ayet

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُوا لآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ

Ve o vakit melâikeye «Adem için secde edin» dedik, derhal secde ettiler, ancak İblis dayattı, kibrine yediremedi, zaten kâfirlerden idi.

EN'ÂM suresi 130. ayet

يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالإِنسِ أَلَمْ يَأْتِكُمْ رُسُلٌ مِّنكُمْ يَقُصُّونَ عَلَيْكُمْ آيَاتِي وَيُنذِرُونَكُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ هَـذَا قَالُوا شَهِدْنَا عَلَى أَنفُسِنَا وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَشَهِدُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ أَنَّهُمْ كَانُوا كَافِرِينَ

Ey İns-ü Cin ma'şeri! İçinizden size âyetlerimi anlatır ve bu gününüzün gelip çatacağını haber verir Peygamberler gelmedimi? Ya rabbena, diyecekler: kendilerimizin aleyhine şahidleriz; evet, Dünyâ hayât onları aldattı da kendi aleyhlerinde olarak kâfir olduklarına şâhid oldular

Kâfir: Gerçeği, HAKK’ı ÖRTEN’dir… Yok sayandır…

Hz. Ali Efendimiz buyuruyor ki;

“ZERRE KÜLL’ün AYNıdır…”

İlk ZERRE, İLK NOKTA NUR-U MÎM’dir… Her şey O’nun NUR’undan yaratılmıştır… CAN’larımız O’nun BİZ’deki NUR’larıdır…
O NUR’un NAR’a dönüşmesi ise ALLAH CC’ un gitme dediği YOL’a gitmek yönünde TERCİH’e bağlıdır… O tercihtir ki biri MUSA olurken diğeri FİRAVUN olur… BEN diyendir FİRAVUN, BENliğini İlâh edinendir…

SAV Efendimiz ise ; FAKR’ımla iftihar ederim… buyurdu…
KUL’un ACZİYETİ, ZELÎL ve ALÎL oluşu, VARlığını ALLAH’a vererek HİÇliğinin YOKluğunun farkında oluşudur FAKR…
Maddî anlamdaki fakirlik ise bu anlayışın tezahürü ise makbûldür…

Elbette söylenecek çok şey var… Lâkin onları da inşallah sizlerin katılımlarıyla derler toplar yararlanırız…
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

HALİM KARDEŞİME TEŞEKKÜR . KONUNUN DEVAMINI RİCA EDEBİLİRMİYİM. İLGİ ALANIMA GİREN BİR MEVZUU.
BU KONUDA AYDINLATMAYA DEVAM EDERSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM İNŞALLAH.
ES SELAM KARDEŞİM
Resim
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

İçimize doğanları paylaşmaktayız HAYY DOST'umuz...

Olursa yine paylaşırız...

BİZ de aydınlanmak derdindeyiz..

Hep BİR' likte aydınlanırız inşallah...

Es-Selam Gülizar Anamız...
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

SAMİMİ HİZMETİNİZE TEKRAR TEŞEKKÜR VE MİNNET EDERİZ
ALLAH YAR VE YARDIMCI OLSUN İNŞALLAH HALİM KARDEŞİMİZ.
ALLAH CC EMÂNET OLUNUZ...
Resim

“►Tartışmalı Konular◄” sayfasına dön