Sûfilerin Giyinme Adabı

Alt Forumda kotegarize edilmeyen diğer Hakk Dostları.
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Sûfilerin Giyinme Adabı

Mesaj gönderen meryemnur »

Sûfilerin Giyinme Adabı

Resim

Giydiğine dikkat etmek, evliyaya ulaşmanın şartlarındandır. Çünkü talip, sünnet üzere giyinmelidir. Elbisesi sünnete uygun olmalıdır. Sûfilerin giydikleri haramdan ve şüpheli şeylerden uzaktır. Bir kişinin elbisesinde haram olsa HAK Teâlâ onun farzlarını ve nâfilelerini, o haram onun üzerinden gidinceye kadar kabul etmez.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurur:

"Bir kimse on dirheme bir elbise satın alsa, on dirhemin içinde bir dirhemi haram olsa, HAK Teâlâ o kişinin farzlarını ve nâfilelerini kabul etmez.

(Ahmed b. Hanbel, Müsned,2/98)

Sûfi olmak isteyen kimse giydiklerini tertemiz etmelidir.

Gönlündeki niyeti, sünnete ve meşâyihin yoluna uymak, sıcağı ve soğuğu defetmek olmalıdır.

Şeyh Süfyân- Sevrî hazretleri (k.s.) evinden çıkıp dervişlerin yanına geldi. Dervişler hırkasını ters giymiş olduğunu hatırlattılar.

Hırkasını düzeltmedi. Dervişlere,

"Ben bunu giyerken ALLAH rızası için giydim . Ters olduğunu görmedim. Şimdi halkı razı etmek için değiştirmem. Çünkü ALLAH rızası için yaptığım bir şeyi, halkın rızası için bozmam" dedi.

Halk için hırkasının yönünü değiştirseydi riya olacaktı. Fakirlerden bazıları bir gömlek içinde bir ömür geçirmişlerdir.

Emîrü'l-mü'minin Hz. Ali (r.a.), üç gümüşe satın aldığı gömleği giyerdi. Gömleğinin kollarını parmaklarının hizasından kesmişti.

Resûlullah (s.a.v.) Hz. Ömer'e (r.a.) şöyle buyurdu:

"Dostuna kavuşmayı istersen, gömleğini yama, akkabını dik, emelini kısa tut, doyuncaya kadar da yeme."

*

Bağdat Camii'nde bir kişi vardı. Yaz kış aynı elbiseyi giyerdi. Ona sordular:

- Niçin hep aynı giysiyi giyiyorsun? Cevap verdi:

- Benim çeşitli elbiselerim vardı. Bir gece rüyamda cennete gittiğimi gördüm. Fakirlerden bir cemaatin birlkte yemek yediklerini gördüm. Ben de onlarla beraber yemek istedim. Melekler hemen gelip koluma yapıştılar. Beni onlardan ayırdılar. Bana,

- Bunların dünyada bir çeşitten fazla elbiseleri yoktu. Senin ise iki gömleğin var. Sen bunlarla oturamazsın,dediler. Bu rüyadan sonra ben de bir gömlekten başka gömlek giymeyeceğime dair söz verdim. Ölünceye kadar böyle kalacağım.

Yetecek kadarından fazlasını giymek, şöhret sevgisinden dolayıdır.

Şeyh Bâyezid-i Bistâmî (k.s.) bir tek gömlek giyerdi. Öldüğünde o gömlekten başka bir şeyini bulamadılar.

Ebû Hâfız Haddâd (k.s.) der ki:

"Fakirin yani sûfiliğe heves edenin elbisesinde yenilik gördüğünde, ondan hayır bekleme."

Eşrefoğlu Rûmî (k.s.)

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Re: Sûfilerin Giyinme Adabı

Mesaj gönderen meryemnur »

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurur:

"Kim güzel giysiler giymeye gücü yettiği halde bunu terkederse, HAK Teâlâ ona cennet elbiselerini giydirir."(Ebû Nuaym, Hilye,8/44)

Sultan Abdulkadir-i Geylânî hazretleri (k.s.) bir renk elbise giyer ve taylasan takardı. Şeyh Ali b. Heybetî (k.s.) devamlı siyah elbise giyerdi.

Ebü'd-Derdâ (r.a.) öldüğünde, kırk yerinden yamalı bir gömleğinden başka bir şeyi yoktu. Fakat bağışta bulunduğu zaman 4 dirhemini birden bağışlardı.

*

Hz. Ömer (r.a.) bir kimsenin ince elbiseler giyidiğini görünce elindeki asâsıyla ona hücum eder,

- Bu ince giysileri kadınlara bırak, onlar giysinler, diye haykırırdı.

*

Resûl-i Ekrem hazretleri ( s.a.v.) şöyle buyurur:

"Yün elbise giyerek gönüllerinizi nurlandırın. Çünkü yün elbise giymek dünyada horluktur, ahirette nurdur. Halkın sizi övüp, methetmesi yüzünden dininizi ifsat etmekten sakının."

Rivayet edilir ki Resûlullah Efendmiz (s.a.v.) eski abâ ve eski ayakkabı giyerdi. Köleleriyle birlikte oturup yemek yerdi.

Hadis-i şerifte de şöyle buyulmaktadır:

"Her kim dünyada şöhret elbisesi giyerse, ALLAH ona kıyamet günü horluk elbisesi giydirir."

(Ebû Davud, Libas,5)

Eşrefoğlu Rûmî (k.s.)
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6

“►Diğerleri k.s.◄” sayfasına dön