ESMÂü'L- HÜSNÂ

Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

ESMÂü'L- HÜSNÂ

Mesaj gönderen nur_umim »

Resim

ESMÂu’L- HÜSNÂ

ÖNSÖZ.:

Allah’a hamd eder, O’ndan yardım ister, bağışlanma diler ve O’na tevbe ederiz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. Allah kime hidâyet ederse onu saptıracak olan yoktur. Kimi de saptırırsa, onu doğru yola iletecek olan yoktur. Ben şehadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur ve Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) O’nun kulu ve rasûlüdür.
Allah’ım! Senin kolay kıldığından başka kolay yoktur. Ve sen dilersen her türlü zorluğu kolaylaştırırsın.
Şüphesiz ki, bilgilerin en güzeli ve en faziletlisi, Allah’ı tanımaktır. Tarih boyunca insanlar bu bilgiyle uğraşmışlardır. Allah’ı hakkıyla tanıyanlar, O’na hakkıyla ibadet etmişlerdir. O’nu hakkıyla tanımayanlar ise, dalalet içinde kalmışlardır. Günümüz insanının en büyük sorunu da, Allah’a imandan çok Allah’ı hakkıyla tanıyamamaktır.
“Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattım.” Âyetindeki “li ya’budun” kelimesini bazı sahabeler, “li ya’rifun” (beni tanısınlar) şeklinde anlamışlardır.

Biz Allah’ı hakkıyla tanımanın yolunun, Kur’ân’ı ve hadisleri tanımakla gerçekleşeceğini düşünmekteyiz. Kur’ân’ı hakkıyla anlayan insanlar Allah’ı tam ve eksiksiz tanırlar. Allah’ı en iyi tanıyan insan, şüphesiz ki O’nun rasulü Muhammed (aleyhisselâm) idi. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’ın hadislerini anlamak da Allah’ı tanımaya yardımcı olacaktır.
Kur’ân’da ve hadislerde geçen Allah’ın güzel isimleri, bize Rabbimizi tanıtmaktadır. İslam’ın ilk dönemlerinden itibaren bu amaca hizmet etmek için İslam alimleri Esmâ-i Hüsna üzerinde çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Bu alimlerin her biri (Şüphesiz ki Allah’ın doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ihsa ederse (anlar, kavrar ve ezberlerse) cennete girer.) hadisini şiar edinmişlerdir.
Biz de bu hadisin müjdesine nail olabilmek için Esmâ-i Hüsna ile ilgili bu çalışmayı hazırladık. Alimlerin bu konudaki eserlerini ulaşabildiğimiz kadarıyla taradık. Günümüzde yapılan çalışmaları inceledik. Allah’ın her bir isminin lüğat ve ıstılah anlamlarını Arap dilinin ana kaynağı sayılan Mu’cemlerden araştırdık. Anlam benzerliği olan isimleri Furugu’l-Luğa’ya dair yazılan eserlerden taradık. Her bir ismi Kur’ân içerisinde inceledik. Tefsirler yardımıyla açıklamaya çalıştık. Aynı şekilde hadislerde geçen isimleri de tesbit etmeye çalıştık. Özellikle Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ve ashabının bu isimlerle yapmış oldukları duaları tespit ettik.

Çalışmamızın olgunlaşması için iki yerel radyoda ve bir televizyon programında bu isimleri teker teker anlattık. Değişik zamanlarda seminer olarak da konuyu gündeme getirdik. Dinleyicilerin yoğun ilgi ve istekleri üzerine bu çalışmayı yayınlamaya karar verdik.
Bilgilerin en güzeli olan Mârifetullaha bir nebze de olsa katkıda bulunmanın mutluluğu içerisindeyiz.
Çalışmak ve gayret bizden, tevfik ve yardım Allah’tandır.

Dr. Ramazan SÖNMEZ.. 2010 KONYA
Resim

“Esmaü’l – Hüsna” sayfasına dön