HASAN DAĞI

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

HASAN DAĞI

Mesaj gönderen Hakan »

HASAN DAĞI...

Dün geçmişi yâd ettim, sessizce bekleyen obalarda
Seneler öncesi geldi aklıma, şen şakrak insan otağlarında,
Bir ömür gibi sanki, her an zamanında yaşanır
Muhammedî Tasavvuf'u yoğuran, yorgun ve bitkin HASANDAĞInda...

Saat 13 zirvedeyim, İki gencecik fidanlarla,
Hasan Baba'ya selâm saldım, öğle secdemin ardında,
Mezarlar gördüm ufukta, viran olmuş şapel de var,
Yüce Mevlâm nasip etti, 42 yaşın ardında..

Ne zamanlar geçti öbeğinde HASANDAĞI,
Seni gerçekten seviyorum yüreğimde HASANDAĞI
Mânâ ile madde şahid iken sessiz ve sâkin
Karlarını göremedim, suyun çekilmiş HASANDAĞI...

06.09.2014 Cumartesi günü Aksaray Adliyesi personelleriyle birlikte 23 kişilik bir ekiple sabah saat 06:00 da Hasandağına tırmanmak biçin Aksaray'dan hareket ettik. İnsanin içi bir hoş oluyor, bir sevgi doluyor. Saat 07:12 de tırmanışa başladık. Saat 13:00 de zirveye vardık. Bizim Murat yarı yoldan döndü. 12 yaşında oğlum Hüseyin ile 12 yaşında Vural'ı da yanıma alarak çıktık Allah cc izniyle. Dağa dağcılar tırmanırmış bir de bence yörükler de tırmanır. İnerken kumluk diye tabir edilen yerde acemice hareketler sonucunda bir gencin aşağıya doğru koştuğunu gördüm. Belki 90 derece eğimi olan bir yerdi. Bağırıyordu "duramıyorum!" diye. Gözleri büyümüş çok korkmuştu. Biraz aşağılarda çok büyük kayalar vardı. O hızla kayaya çarpması ölümü demekti. Yan tarafıma geldiğinde koşarak yan tarafımdan sarılıp hızlıca kuma çarptım. Ben de dengemi kaybedip iki takla attım. Genç, kumla biraz kaydıktan sonra oturumuna geldi. Yanına vardım. Elleri kanıyordu. ancak ne kırık ne bir sıkıntısı vardı. Buna binlerce kez şükrediyordu. Gözlerinde ağlamaklı bir hal ile "Allah razı olsun abi!" dedi. "Senden de razı olsun!" dedim. "Rasulullah sav. in şerefi var olsun, onun için tüm bunlar" dedim içimden. Arkasından Vural düştü bir kaç kez. Elinden tutarak indirdim. Hüseyinime bakıyordum ara ara ama tam yörük genciydi. Taşlarda ceylan gibi sekiyordu. Tamam dedim Hüseyin iner kendi. İkinci kez çıkardım Hüseyin'i Hasandağına. 12 sinde iki kere çıktı. O da çocuklarını çıkarır inşallah. Dağ şakaya gelmiyor. Bir çok kişi bir çok sıkıntılar atlattı. Sağ salim indik şükür Karbeyaz oteline...
Resim

“Şiirler” sayfasına dön