PORTAKAL ÇEKİRDEĞİ

Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

PORTAKAL ÇEKİRDEĞİ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

PORTAKAL ÇEKİRDEĞİ

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ne olduğunu anlamak isteyen ve ne olacağını görmek isteyen bir portakal çekirdeği varmış. Aciz mi aciz, fakir mi fakir, ufacık–tefecik, cüssesiz, her an bir rüzgarla hoyratça sağa sola savrulup çürüyüp gidebilecek bir çekirdekmiş kendisi. Aşıkmışta aynı zamanda...

Ondaki bu aşk; toprağı,havayı,suyu,ısı-ışığı emrine vermiş... Ve daha neler neler...Görelim neler vermiş AŞK!

Güneşli bir pazar sabahı açmış gözlerini dünyaya . Kendi halince bir sağa bakmış, bir sola bakmış ama bişiycik anlayamamış...
Bu anlamsızlıkta bir sesle irkilmiş;

“Anne!Anne!...Fidan çıktı!”

diye sevinç içerisinde evin prensesi annesine haber veriyormuş.

Çekirdek olduğunu bile unutan bu ’şey’ kendisini fidan zannetmeye başlamış... “Ben bir fidanım, ben bir fidanım” diye kendi kendine başlamış şarkı söylemeye...Akşam olup el ayak çekilince bizim fidanda dalmış uykuya...

Ertesi gün çok sıcakmış..Harareti çıkmış bizim fidanın. Yapraklarını salıvermiş, gövdesini yapıştırmış toprağa...Birşeye ihtiyacı var ama neye? Bir türlü çözemiyormuş suya ihtiyacı olduğunu...Güneş batarken ayak uçlarında ki serinlik taaaa köklerine kadar işlemiş.Zaten ufacık tefecik bir şey...İlk kez ayakları olduğunu ve ayaklarıyla toprağa çakıldığını hissetmiş...Bu korkunç bir duygu olmuş onda... Öyle içinden bir sıkıntı gelmiş. Çekip ayaklarını koparmak istemiş yerden. Ama nafile...Gel zaman git zaman bizim fidan boy atmış. Boy attıkça gökyüzüne yaklaşan fidan bu defa toprağa teşekkür etmeye başlamış, suya güneşe... Büyüdükçe bir zamanlar küçücük olduğunu hatırlayıp ara sıra iki damla göz yaşıda döküveriyormuş.. Neydik ne olduk dercesine....Birgün yaprağında bir çıtırtı duymuş...O da ne derken yaprak gözüyle bir bakmış ki tuhaf bir şey kendisini yiyor.Fidan, ne olduğunu anlayamadan evin küçük prensesi, ‘keço! keço! rahat bırak fidanı, git ilerde otla!” diye bağırarak kendilerine doğru gelmeye başlamış...Keço, o panikle soluğu dere kıyısında alıvermiş...Fidan böbürlendiğinden utanmış bir daha ‘neydim ne oldum asla dememiş.’ Sayamadığı ve geçenin ne olduğunu anlayamadığı şey “zaman” akıp gidivermiş...Bizim fidan koca bir portakal ağacı olmuş, beyaz beyaz çiçekler açmış, serpilmiş. Ama hala bakıma muhtaç, hala yerlere sarkan dallarının bir keçi tarafından yenme riski var, hala bir rüzgar dalını kırabilir.

Bizim ağaç meyve vermeye başlamış, gel zaman git zaman koca koca turuncu portakalları olmuş. Toplama zamanı gelmiş. Evin küçük prensesi bir akşam üzeri ağacın ikramı olan bir portakalı koparmış ve afiyetle yemiş...Ve portakal ağacıyla konuşmaya başlamış.
’Güzel ağacım sen bize geldiğinde çekirdektin .Ne yaprağın, ne çiçeğin ne meyven vardı. Biz seni suladık, çapaladık, güneşin ve toprağın yardımı ile de bu boya getirdik. Şimdi bize bu meyvelerini ikram edip teşekkür ettiğin için bende sana teşekkür ederim. Çekirdek içinde teşekkürler” diyip evin prensesi elinde tutuğu portakal çekirdeğini hemen ağacın karşısına ekivermiş! ...

Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine....

"Gariban Can sizin portakal ağacını yüklemenizi beklerken, zaman geçsin istedim."
En son Gul tarafından 08 Eki 2009, 04:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Ya Gül Kardeşim ne iyi ettiniz. Kaç şeye yaparm inşaallah deyipte yapamıyorum bu günlerde, garip bir şekilde sürüklenmekteyim, dua ediniz inşaallah.

Selam ve sevgiler
Gariban
Resim
Kullanıcı avatarı
HAS-AN
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen HAS-AN »

Resim
Halim KÖK yazmış
DOST-TAN DOST'A
03 Nisan 2008
http://www.muhammedinur.com/modules.php ... highlight=

Ağaç dal çekirdekte gizli olmasa ortaya çıkmaz

Resim
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/soyres/gullu.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
HAS-AN
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen HAS-AN »

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Süreyya Kardeşim yazarken ezbere yazdığım ancak senin çok güzel yardımlarınla anlamaya başladığım bu yazının açıklamasına katkından dolayı çok teşekkür ediyorum sana. Allahu Zül Celal Sen'den razı olsun. Resullullah Sallallahu Aleyhi Vesselem Efendimiz'in vesilesi ile seni bir bitki gibi incinmene ve incitmene izin vermeden yetiştirsin inşaAllah.
Resim
Kullanıcı avatarı
HAS-AN
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen HAS-AN »

Resim

SEVGİLİ KARDEŞİM GÜL HASBİ NİYETLERİN İÇİN ALLAH (C.C) SENDEN RAZI OLSUN.BİZ BİR-İZ

“Hikaye, Makale ve Yazılar” sayfasına dön