BİR HAKK DOSTUNA MEKTUB

Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

BİR HAKK DOSTUNA MEKTUB

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

Resim

BİR DOST'A MEKTUP!.

ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETİLLAHÜ,

NİCE GÜNLER GELDİ GEÇTİ.. NİCE GECELER..
BİRBİRİNE BENZER. BİRBİRİNİNİ AYNI NEREDEYSE...
İSTERSEN BİR GÜNÜN ÜSTÜNE BİR PARENTEZ AÇAYIM, ŞÖYLE ŞÂİRÂNE...

HEP SONUNDA YORGUN, BEZGİN...BİTKİN GİRDİM EVİME...
İNSANIN BEDENİ İLE MANEVÎ TARAFI, ÖYLESİNE BİRBİRİNE BAĞIMLI Kİ...
YORULAN BEDEN DE, RUH DA HUZURSUZ OLUYOR YETERİNCE...
LÂKİN ŞUNU BİLİYORUM Kİ; NAMAZ KILIYORUZ YA.. İNLİYE İNLİYE...
AĞRILAR, SIZILAR İÇİNDE..
EN ÇOK MAKBULE GEÇEN İBÂDETLERDEN OLUYOR, RABBİM TEÂLÂ İNDİNDE...
HANİ BEĞENMİYOR YA İNSAN.."OLMADI BU NAMAZ...NE OLUR ALLAH'IM KUSURLARIMI ÖRTÜP ÖYLE KABUL EYLE!."
UTANARAK, SIKILARAK...EDEB VE TERBİYE İLE....
CEVÂBINI ALABİLECEĞİ BİR "GÖZ" ARIYOR, YAŞLI GÖZLERİYLE...
SONRA, "SANA LÂYIK OLMAYAN İBÂDETLERİMİ, KATINDA MAKBUL EYLE!."
DİYEREK KALKIYORSUN, SECCÂDENDEN.. KISA ZAMANDA . TELÂŞLA BİRKAÇ SANİYEDE...
MUTFAKTA YEMEĞİNİ YAKALIYORSUN TAM SUYUNU ÇEKMEK ÜZEREYKEN...CAN HAVLİYLE...
YEME İÇME DERKEN VAKİT GEÇİYOR HÂLİYLE...
BİR HÂLSİZLİK ÇÖKÜYOR...KARŞIKİ DAĞLARA ÇÖKEN SİS GİBİ İNSANIN ÜSTÜNE...
.. "HADİ " DİYORSUN "YATSIYI GECE KALKAR KILARIM ..TEHECCÜT VS. HEPSİYLE..
UZANIVERİYORSUN ÜSTÜNDEKİ EV ELBİSENLE.. DİLİNDE ÂYETE'L- KÜRSÎ...KALBİNDE "ALLAH!" ZİKRIYLE...
HAMD-Ü SENÂLAR OLSUN RABBİME Kİ, BEYİM GECE NAMAZINA KALKARKEN, BANA DA SESLENİYOR.."KALK! HANIM. ALLAH BİLİR, SEN YİNE YATSIYI KILMAMIŞINDIR!"
SESİMİ ÇIKARMADAN YAVAŞCA KALKIYORUM ..SUÇLU.. SUÇLU...
İMSÂK VAKTİNE KADAR, KURÂN-I KERİM HATMİNE DEVAM EDİYOR, TESBİH ÇEKİYORUM...
SABAH NAMAZINDAN SONRA DA BÂZEN UYUYOR, BÂZENDE, UYKUMU ARIYORUM BALKONDAN KARADENİZE DOĞRU BAKARKEN...

"KAPILMIŞ GİDİYORUM, BAHTIMIN RÜZGÂRINA,
EY UFUKLAR , DİYORUM: YOLCULUK VAR YARINA..."

ÇOK ESKİLERDEN KALMA BİR ŞARKININ AKLIMDA KALAN MISRALARINI TERENNÜM EDİP,
HAYAT YOLCULUĞUMUN SONUNA DOĞRU GELDİĞİMİ, HEM DÜŞÜNÜYOR, HEM DE HİSSEDİYORUM...
İÇİMDE BURUK BİR HÜZÜN DUYABİLECEK KADAR BİLE BAĞLANMIŞ OLMAK İSTEMEDİĞİM ŞU DÜNYADAN, AYRILMAK FİKRİ YİNE DE KEDERLENDİRİYOR BENİ...
BÂZEN ÖZ ANA GİBİ, BÂZENDE ZÂLİM BİR ÜVEY ANA GİBİ BAĞRINDA YAŞADIĞIM, BU DÜNYAYI TERK EDİP GİDERKEN, İSTER İSTEMEZ ALIŞKANLIKTAN OLSA GEREK, KALBİMDE TÂRİFSİZ DUYGULARA KAPILIYORUM...

HER NEYSE, BAK KAPILDIM GİDİYORUM BAHTIMIN RÜZGÂRINA...EVET BU BİZİM BAHTIMIZ...
DOĞMAK...YAŞAMAK... VE ÖLMEK...
BU DEDİĞİM DÜNYA SERÜVENİMİZ BİZİM...
ŞÖYLE BİR AÇILSA DA, GAYB ÂLEMİ, DÜNYAYA DOĞMADAN ÖNCEKİ. SERÜVENİMİ DE GÖREBİLSEYDİM.. DİYORUM DUÂ GİBİ..
NASILSA "İLMEN YAKÎN" OLDUĞUM ÂHİRET ÂLEMİ, YOLCULUĞUMUN SONUNDA BENİ BEKLİYOR.. YAŞADIKLARIMIN ÂKİBETİ...
AK KARA BELLİ OLUR ZÂTEN.. YOK BU KADAR DA MERAK ETMENİN ÂLEMİ...

HANİ SORMUŞTUN YA AŞAĞI YUKARI BÖYLE GEÇİYOR İŞTE ÖMRÜMÜN SON GÜNLERİ...
ŞİMDİ ŞÖYLE YANIK SESİMLE BİR İLÂHİ DE SÖYLEMEK VARDI YA..
SIK SIK YAPTIĞIM GİBİ..
ORASINI DA SEN TAMAMLA ... SEVEN SEVİLEN SEVGİLİNİN, YANİ "YÂR"İMİN YÂRİ....
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: BİR HAKK DOSTUNA MEKTUB

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

TEKeTEK TEKkem GÂRında
TEK-BİR ALLAH SeBBeHası
KEŞİŞ DAĞ-ın RüzGÂRında
YED'i MEVsiM>SıRR SAHAsı!.

ResimHAYy DOstt celle celâlihu

ZEVK 7395

İnsÂN->MAHKuM-Me’MûR-MeCBûR
İnsÂN ->MuHTÂÇ ->İnsÂN MâHCûb!.
KaDERi ->KaDAR ->KULLuğu!. ->TERCiHi ÇiLLE ÇAĞLarı!.
DOst ÜLKEsi tALaN OLmuş!.
DOst NErede?. NErde MektÛb!.
SeLÂMa kARŞıLık ->SüNNet!. ->KOPsa da GÖNüL BAĞLarı!.

..ve aleykümesSeLÂMm!.

13.01.16 14:33
brsbrsmd..tktktrstkkmdzmÂnnn..
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

GEÇ DE OLSA GELEN SELÂMINA, EYVALLAH..
VE ALEYKÜM SELÂM... VE RAHMETİLLAHİ.. VE BERAKÂTÜ....
SİTEMKÂR DİZELERİN DE GÖZÜM BAŞIM ÜSTÜNE..EY!. EVLİYAULLAH...
YORGUN, ARGIN, YILGIN BU HAKK GARİBİNİN, HİÇ YOK Kİ TÂKATİ...
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

BİZ hERkesi ->PÂK BİLiriz
->YEDi rENgi -> AK BİLiriz
->MuhaMMedî ->MuHABBette
DOSTLukResimET-TıRNAK AK BİLiriz!.

ZEVK 7450

İnsÂN =>KaDERini YAŞAr =>“Ettiği İŞLer”i =>TAŞır!
ALÇaLırsa =>HayvÂNLaşır =>EŞyÂLaşır =>OLaYLaşır!
KaLem KIRık.. HüKüM KESin!.
“SON-UÇ”u =>BELLi hERkESin!.
HERKES =>“TERCİH”ini YAPar!. =>KULa İŞİ kOLAYLaşır!.

08.02. 16. 11:34
brsbrsm..tktktrstkkmdkrkştbhrr..

Hayat Ahmağa Resim NâfiLe
HaKk ÂşıkLar HaYy-i ÇİLe
“Arap SAÇı ResimşU ÂLeM”de
HERkes Resim SEVdiğiyle BİLe!.

NEredEN Nereye HAYyat!
İKİ ARA-DEREye HAYyat!
KARAnLık Resim GECE AY giBİ
DOĞmuş pENcEReye HAYyat!.. Resim HAyy Dost celle celâlihu..

SÖZ O ki Resim

HERkes ResimSEVdiğiyle BİLe!.:

Enes b. Mâlik (radiyallahu anhu)’den rivâyet edilmiştir. Bir adam Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e gelerek: Ey Allah’ın Rasûlü kıyamet ne zaman kopacaktır? Diye sordu. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem), namaza kalktı ve namazını bitirince; “Kıyametin kopmasını soran kimse nerededir? Buyurdu. Adam: Benim Ey Allah’ın Rasûlü dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.): “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu. Adam: “Kıyamet için fazla namaz ve oruç hazırlayamadım fakat ben Allah’ı ve Rasûlünü seviyorum” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem): “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sende sevdiğinle beraber olacaksın buyurdu. Müslümanların Müslüman olmaları dışında bu söze sevindikleri kadar başka bir şeye sevindiklerini görmedim.” buyurdu.
(Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
Tirmizî: Bu hadis sahihtir.

Enes b. Mâlik (radiyallahu anhu)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem): “Kişi sevdiği kimseyle beraberdir. Hayır ve şer kazandığı her şey kişinin kendisinindir.” buyurdu.

Bu konuda Ali, Abdullah b. Mes’ûd, Safvân b. Assâl, Ebû Hüreyre ve Ebû Musa’dan da hadis rivâyet edilmiştir.
Tirmizî: Bu hadis, Hasan-ı Basrî’nin, Enes’den rivâyeti olarak hasen garibtir. (garib hadis: bir tek kişi rivâyet etmiştir.)

Bu hadis değişik şekillerde de Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’den rivâyet edilmiştir.

Safvân b. Assâl (radiyallahu anhu)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Tok sesli bir bedevî geldi ve: “Ya Muhammed! Bir kimse bir toplumu seviyor fakat her yönden onlar gibi olamamıştır, bu kişi ne olacak?” dedi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem): “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” buyurdu.

Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ahmed b. Abde ed Dabbî, Hammad b. Zeyd vasıtasıyla Âsım’dan, Zir’den, Safvân b. Assal’dan, Mahmûd’un hadisinin bir benzerini bize aktarmıştır.

HERKES =>“TERCİH”ini YAPar!.
=>KULa =>İŞİ =>kOLAYLaşır!.:

14-) Hadis:
İmâm Ebû Hanîfe (radiyallahu anhu) Ebû’z-Zübeyr’den: Onun da Câbir (radiyallahu anhu) den rivâyetine göre Câbir’in şöyle dediği rivâyet edildi: Süraka b. Mâlik, Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e sordu: “Yâ Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem “ dedi. “Bize dinimizin esaslarını açıklayın. Sanki biz şimdi yaratılmışız gibi, şu konuda hiçbir şey bilmiyoruz. Bugün yapmakta olduğumuz bir iş, kalemlerin yazıp, mürekkeplerin kuruduğu işler arasında mı, yoksa yeniden meydana gelecek içler içinde midir?”
Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): ''Hayır, kalemlerin yazıp, mürekkeplerin kuruduğu işler içindedir.'' cevâbını verdi. Süraka: ''Şu halde (iyi) amel işlemeye çaba göstermenin ne anlamı var ki?'' diye sordu. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): ''(Olsun) yine de siz, (iyi) ameller yapmaya çalışınız. Çünkü herkese, kendi işlemesi takdir edilen işi yapma yolları kolaylaştırılmıştır” diye açıkladıktan sonra şu âyetleri okudu:

فَأَمَّا مَن أَعْطَى وَاتَّقَى
“Fe emmâ men a’tâ vettekâ.: Fakat kim verdi (infâk etti) ve takva sahibi oldu ise.” (Leyl 92/5)

وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَى
“Ve saddeka bi’l- husnâ.: Ve Hüsna’yı (Allah’ın TeVhidini) tasdik etti ise.” (Leyl 92/6)

فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَى
"Fe se nuyessiruhu li’l- yusrâ.: Biz, onu, (Allah’ın razı olacağı) en kolay yola hazırlarız.” (Leyl 92/7)

وَأَمَّا مَن بَخِلَ وَاسْتَغْنَى
"Ve emmâ men bahıle vestagnâ.: Ve fakat kim cimrilik etti ve kendini müstağni (hiçbir şeye muhtaç olmayan, zengin ve kendi kendine yeterli) gördü ise.” (Leyl 92/8)

وَكَذَّبَ بِالْحُسْنَى
"Ve kezzebe bi’l- husnâ.: Bir de en güzel kelimeyi (tevhidi) inkâr ederse;” (Leyl 92/9)

فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرَى
"Fe se nuyessiruhu li’l- usrâ.: O taktirde Biz, ona zor olanı (kötü akıbete götüren yolu) kolaylaştıracağız.” (Leyl 92/10)

15-) Hadîs:
Ebû Hanîfe’nin oğlu Hammâd, bababsı İmam Ebû Hanîfe (radiyallahu anhu) den, O da Abdülazîz b. Rafî’den, O, Mus’ab’tan O da Sa’d’dan rivâyetine göre O şöyle dedi:
Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki: ''Azîz ve celîl olan Allâh, her insanın, dünyaya gelişinden gidişine kadar yapacağı her şeyi ve (sonra da) ne ile karşılaşacağını, (önceden) yazmıştır. '' Denildi ki: ''O halde, (iyi) iş yapmakta çaba göstermenin anlamı nedir? Yâ Resûlullah!'' Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): ''(İyi) iş(ler) yapmağa çalışınız. Çünkü, herkese, yapması takdir edilmiş olan iş kolaylaştırılmıştır. Cennetlik olanlara, cennete gideceklerin yapması gereken işleri yapmak kolaylaştırıldığı gibi. Cehenneme gidecek olanlara da cehennemliklerin yapacağı işler kolaylaştırılır.» diye açıkladı.”

16-) Hadîs:
İmam Ebû Hanîfe (radiyallahu anhu), Abdülazîz’den, O, Mus’ab b. Sa’d b.Ebî Vakkâs’tan, O da babası Sa’d (b. Ebî Vakkâs)‘tan rivâyetine göre O şöyle dedi: Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki: ''Azîz ve celîl olan Allâh, her insanın, dünyaya gelişinden gidişine kadar yapacağı her şeyi ve (sonra da) ne ile karşılaşacağını, yazmıştır.''
Ensâr’dan birisi: ''O halde, (iyi veya kötü olsun) çaba göstermenin anlamı nedir? Yâ Resûlullah!'' Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): ''(İyi) iş(ler) yapmağa çalışınız. Çünkü, herkese, yapması takdir edilmiş olan iş kolaylaştırılmıştır. Şakî (kötü) olanlara, onların yapacakları işler kolaylaştırılırdığı gibi, Saîd (iyi) olanlara da onların yapması gereken işleri kolaylaştırılır.'' diye açıkladı. Ensârî şöyle dedi: ''İyi işler yapmakla emr olunmanın hikmeti işte şimdi ortaya çıktı!.''
Diğer bir rivâyette şöyle denildi: “Çalışınız! Herkese (kendisi için takdir olunanı yapmak) kolaylaştırılır. cennetlik olan kimseye, cennetliklerin yapacağı işler kolaylaştırıldığı gibi, cehennem ehlinden olana da onların yapacakları amel kolaylaştırılır. “ (Bunun üzerine) Ensârî: ''İyi iş(ler) yapmanın (hikmeti) işte şimdi ortaya çıktı!" dedi.

(İMÂM-I A’ZAM EBÛ HANÎFE’NİN RİVÂYET ETTİĞİ HADİSLER (HASKEFî’nin el-Müsned rivâyeti)
Resim

“►Allah Dostları Divan Şerhleri◄” sayfasına dön