Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 23 Eyl 2019, 11:02

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2019, 00:15 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim

=>YÂRimin AĞZInda=>DİLim
bEN KİMim YÂR>KİM DEğiLim
=>KUL İHVÂNim =>DİVÂNEsi
=>SIĞMAZ SEMÂ’ya SEVGİLim
MECNÛNn<->LEYyLÂ EFSÂNEsi!.

ZEVK 9341

=>FIRTINALar ORTAsı-nda.. =>TERk Ettin Gittin YÂR bENi!
KALB KAZAN-KAFa TASı-nda..=>GeL-GÖR Netti EFKÂR bENi!
KİMSELere SIRR SÖYLeMeMem
DERDimin DERMÂNın=>DeMem
=>SONSUZdan UZat>ELLerin..=>YÂR YÜREĞİNLe SAR bENi!.

26.07.19 01:03
brsbrsmm..teketekterastekkemdegnlmm..

YÂR MEŞELer GÖğERmiş =>VARsın GÖğERsÎn!
=>SON BAHARda =>GAZELİ-ni=>GÖRmüşüm!.
=>SEVgi BİLmez ==>AŞK-ı ==>Nİye ÖğERsÎn!
=>bEN =>GÖNÜLLer GÜZELİ-ni =>GÖRmüşüm!.

Resim
ResimDEe!.
BUYur!.
KUL İHVÂNim!..

https://www.youtube.com/watch?v=ht5k-Su-J9c

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2019, 15:45 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Resim
HAVVA ANA-m ve KIZLarı!.

TARLA-TOHUM=>ASLın NÛRu
ÂDEM-HAVVa =>fASLın NÛRu
GÜBREden =>GÜL
İNKÂR ===>İKRÂR
ŞEHVet ===>ŞEHÂDet ŞÛURu!.

Resim

ŞECERetü’L- KEVN CÂN-CEM’i
==>ŞECERetü’L- AŞKk ÂLEMi
YEDi RENk=>TEVHiD TARLAsı
>ŞECERetü’L- KEMÂLÂT DEM’i!.

Resim

KUL İHVÂNim SÖZ USTAsı
RAVZA-sında ZEMZEM TASı
>REHBERim SORan VaR İSe
>HABÎBULLAH HASLar HASı!.

Resim ZEVK 9180

ZÜLEYHâ - YÛSUF’u BİLmez!. KUYUsundan DEM VURANLar
NEFS-i EMMÂRE-sin KULu!. =>HEVÂ-sına KIYAM DURANLar
->EŞKû BESSî HÜZNî DİLi
YÂKÛB’un SABRun CEMÎLi
KÖR>KÖRe KANDİL TUTUcu=>HAYyatta HAYAL=>KURANLar!.

24.03.19. 04:28
brsbrsam..tktktrstkkmzthremrsrrrseherlerimm..

GECELer->YiNE DELi
GÜNDÜZ>GECE EDELi
SENİN OLAN CÂN İMiş
SENi SEVmek=>BEDELi!.

Resim

ÇİLLe SİLer =->SÎNE PASın
MECNÛNLar BULur LEYLÂsın
MuHABBetten->MuhaMMede
MuhaMMed İLe =>MEVLÂ’sın!.

Resim

BİLen VAR mı AŞk MAKASIn
CÂN İLe =>CÂNÂN TAKASIn
TEFRİT-İFRAT=>İ’TİDÂL NE?
=>TEVHİDin =>İKİ YAKASIn!.

Resim

KUL İHVÂNim SÖZüm SANA
ALıp SATma =>Ona =>BUNa
ÖZün YIKa!. =>SAKın DEĞme
=>NE SUya =>NE de SABUNa!.

celle celâlihu..
aleyhumusselâm..

RAVZA.: Sulu yer, bahçe, bostan, çimenlik yer.
RAVZA-yı MUTAHHARe.: Fahr-i Kâinât Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin Kabr-i Şerifiyle Minberi arasındaki saha..

Resim
ResimDEe!.
BUYur!.
KUL İHVÂNim!..

TARLA-TOHUM=>ASLın NÛRu
ÂDEM-HAVVa =>fASLın NÛRu
GÜBREden =>GÜL
İNKÂR ===>İKRÂR
ŞEHVet ==>ŞEHÂDet ŞÛURu!.:

Resim

ŞECERetü’L- KEVN CÂN-CEM’i
==>ŞECERetü’L- AŞKk ÂLEMi
YEDi RENk=>TEVHiD TARLAsı
>ŞECERetü’L- KEMÂLÂT DEM’i!.:

Resim

HAVVA ANA-mın ==>ELMÂ-sı
ÇİFt ÇATLAk'ın=>TEVHiD TASı
===->MuhaMMEdî MELÂMette
SÖZüm ANLA!.r=>HASLarHASı!.:

Resim

Şecere.: Ağaç. Sülâle. Yaratılış Ağacaı.. Bir soyun bütün fertlerini gösterir cetvel..
Şecere Arapçada ağaç manasına geliyor. Ancak bu kelime sadece ağaç şeklinde tanımlanmamış.
“Bir kişinin ya da bir ailenin en uzak atasından başlayarak bütün bireyleri gösteren çizelge, soy ağacı. Hayat ağacı. Bir neslin soyunun yazılı olduğu çizelge” şeklinde de tanımlar yapılabiliyor.

ŞECERetü’L- KEVN =>OLUŞum/VÂRLık Ağacımız..

HUZUR-u BEYtü’r- RABB’ımızda;
TABANımızdaki, EVVELimizde BAŞLağıçta MuraduLLAHtaki AHDuLLAH ki, MuhaMMedî NÛRuLLAHımız ki BEZM-i ELEstimiz BeLÂ BÂZÂRımız..
TAVANımızdaki, ÂHİRimizde SonUÇta EmruLLAHtaki ki, MuhaMMedî ONÛRuLLAHımız ..
SAĞımızdaki; KAZA-KADERuLLAH feyeKÛN, İLiM, İnsÂN, İmÂN, İBÂDet, İtâat, İrfÂN, İkÂN, İhsÂN MuhaMMedî ŞÛURLarımız..
SOLumuzdaki; İRÂde-MEŞiYyetuLLAH NûN-KÛN, EDeb, ENfûs, EMÂNet, İHLâs, İTtikâ, ERkÂN, İZÂN, RIZA MuhaMMedî SÜRÛRLarımız..

Kısacası DOĞum ÖLüm ARAsında YAŞAdığımız İLMuLLAH-HAŞyetuLLAH-MuhaBBetuLLAH-RIZAuLLAHtaki ->URÛC <-> RÜCÛ' ->MuhaMMedî Mİ'RÂC MAHŞERimiz..
BİZ BİR-İZ ->NAHNU ->NÛRun aLÂ NÛRumuz.. MuhaMMedî ONÛRumuz..
RESÛLuLLAH sallallahu aleyhi vesellem Efendimize BİZE OLAN Şehâdet Şerefi ve Şifâat Şifâsı için her nefeste BİZ BİR-İZ Teşekkürlerimiz..
ALLAHu zü’L-CELÂL’imize, SONsuz ve SINIRsız İLMuLLAHça ŞÜKÜR ve EL HAMDu LiLLÂHi RABBi'L- ÂLEMîNnn!.

Bir Atomda/ZERREde, Kâinâtta/KÜRREde, bir mikrop canlısında, tek hücreli amipte dahi böyledir. Yaratılış; ALLAHu zü’L-CELÂL’de Mutlakiyyet Ulûhiyyeti gereğidir. Evveli, Âhiri, Zâhiri, Bâtını kendisidir ve Zâtîdir..
Her husus ZÂTına mahsus ZÂTuLLAHtır..

Kur'ÂN-ı Kerîmimizde ALLAHu zü’L-CELÂL’de.:

وَقُلْنَا يَٓا اٰدَمُ اسْكُنْ اَنْتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَاۖ وَلَا تَقْرَبَا هٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِم۪ينَ
Resim---“Vekulnâ yâ âdemu-skun ente vezevcuke-lcennete vekulâ minhâ raġaden hayśu şi/tumâ velâ takrabâ hâżihi-şşecerate fetekûnâ mine-zzâlimîn(e).: Ve dedik ki: “Ey Âdem, sen ve eşin ceNNette yerleş. İkiniz de ondan, neresinden dilerseniz, bol bol yiyin; ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zâlimlerden olursunuz.” (Bakara 2/35)

فَاَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَاَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا ف۪يهِۖ وَقُلْنَا اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّۚ وَلَكُمْ فِي الْاَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ اِلٰى ح۪ينٍ
Resim---“Fe ezellehume-şşeytânu ‘anhâ feaḣracehumâ mimmâ kânâ fîhi(s) vekulna-hbitû ba’dukum liba’din ‘aduvv(un)(s) velekum fi-l-ardi mustekarrun vemetâ’un ilâhîn(in).: Fakat Şeytan, oradan ikisinin ayağını kaydırdı ve böylece onları içinde bulundukları (durum)dan çıkardı. Biz de: “Kiminiz kiminize düşman olarak inin, sizin için yeryüzünde belli bir vakte kadar bir yerleşim ve meta vardır!” dedik.” (Bakara 2/36)

وَلَقَدْ خَلَقْنَاكُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاكُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلٰٓئِكَةِ اسْجُدُوا لِاٰدَمَۗ فَسَجَدُٓوا اِلَّٓا اِبْل۪يسَۜ لَمْ يَكُنْ مِنَ السَّاجِد۪ينَ
Resim---Velekad ḣaleknâkum śümme savvernâkum śümme kulnâ lilmelâ-iketi-scudû li-âdeme fesecedû illâ iblîse lem yekun mine-ssâcidîn(e).: Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size sûret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: “Âdem'e secde edin!” dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.”(A’râf 7/11)

قَالَ مَا مَنَعَكَ اَلَّا تَسْجُدَ اِذْ اَمَرْتُكَۜ قَالَ اَنَا۬ خَيْرٌ مِنْهُۚ خَلَقْتَن۪ي مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ ط۪ينٍ
Resim---“Kâle mâ mene’ake ellâ tescude iż emertuk(e)(s) kâle enâ ḣayrun minhu ḣalaktenî min nârin veḣalaktehu min tîn(in).: (ALLAH): "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan ne oldu?" dedi. O da: "Ben ondan üstünüm. Beni ateşten yarattın onu ise çamurdan yarattın!" dedi.” (A’râf 7/12)

وَاِذْ قُلْنَا لِلْمَلٰٓئِكَةِ اسْجُدُوا لِاٰدَمَ فَسَجَدُٓوا اِلَّٓا اِبْل۪يسَۜ اَبٰى
Resim---“Ve-iż kulnâ lilmelâ-iketi-scudû li-âdeme fesecedû illâ iblîse ebâ.: Hani biz meleklere: “Âdem'e secde edin!” demiştik, İblis'in dışında (diğerleri) secde etmişlerdi, o, ayak diremişti.” (Tâhâ 20/116)

فَقُلْنَا يَٓا اٰدَمُ اِنَّ هٰذَا عَدُوٌّ لَكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنَ الْجَنَّةِ فَتَشْقٰى
Resim---“Fekulnâ yâ âdemu inne hâżâ ‘aduvvun leke velizevcike felâ yuḣricennekumâ mine-lcenneti feteşkâ.: Bunun üzerine dedik ki: “Ey Âdem, bu gerçekten sana ve eşine düşmandır; sakın sizi cennetten sürüp çıkarmasın, sonra zahmete uğrar, perişan olur, mutsuz olursun!.” (Tâhâ 20/117)

اِنَّ لَكَ اَلَّا تَجُوعَ ف۪يهَا وَلَا تَعْرٰىۙ
Resim---“İnne leke ellâ tecû’a fîhâ velâ ta’râ.: Şüphesiz, senin acıkmaman ve çıplak kalmaman orda (cennette kalmana bağlı)dır.” (Tâhâ 20/118)

وَاَنَّكَ لَا تَظْمَؤُ۬ا ف۪يهَا وَلَا تَضْحٰى
Resim---“Veenneke lâ tazmeu fîhâ velâ tadhâ.: Ve gerçekten sen burada susamayacaksın ve (yakıcı sıcakta) yanmayacaksın da.” (Tâhâ 20/119)

فَوَسْوَسَ اِلَيْهِ الشَّيْطَانُ قَالَ يَٓا اٰدَمُ هَلْ اَدُلُّكَ عَلٰى شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَمُلْكٍ لَا يَبْلٰى
Resim---“Fevesvese ileyhi-şşeytânu kâle yâ âdemu hel edulluke ‘alâ şecerati-lḣuldi vemulkin lâ yeblâ.: Sonunda şeytan ona vesvese verdi; dedi ki: “Sana sonsuzluk ağacını/ebedîlik ieceresini ve yok olmayacak bir mülkü haber vereyim mi?” (Tâhâ 20/120)

فَاَكَلَا مِنْهَا فَبَدَتْ لَهُمَا سَوْاٰتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِۘ وَعَصٰٓى اٰدَمُ رَبَّهُ فَغَوٰىۖ
Resim---“Feekelâ minhâ febedet lehumâ sev-âtuhumâ vetafikâ yaḣsifâni ‘aleyhimâ min veraki-lcenne(ti)(c) ve’asâ âdemu rabbehu feġavâ.: Böylece İKİsi ondan yediler, hemen ardından ayıp yerleri kendilerine açılıverdi, üzerlerini ceNNet yapraklarından yamayıp-örtmeye başladılar. Âdem, Rabbine karşı gelmiş oldu da şaşırıp-kaldı.” (Tâhâ 20/121)

Ve Hadis-i Şerifinde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAH celle celâlihu, Âdem aleyhisselâm’ın bedenini yaratıp bıraktıktan sonra İblis dolaşıp ona bakmaya başladı. Vaktaki onu içi boş gördü: “Bu kendine sahib olamaz, benim için kolay ele geçirilebilir bir yaratık” dedi.” buyurdu.
(Ramuzu-l Ehadis, s.352)

Resim

ZÜLEYHâ - YÛSUF’u BİLmez!.
KUYUsundan DEM VURANLar.:
=>EŞKû BESSî HÜZNî DİLi
YÂKÛB’un SABRun CEMÎLi.:

Kur'ÂN-ı Kerîmde, Nefs-i EMMÂRe sadece 1 âyette ve YÛSUF aleyhisselâm ileilgili geçmektedir.. Ve Şehvet ve Şehâdet anlatılmaktadır..:

وَمَٓا اُبَرِّئُ نَفْس۪يۚ اِنَّ النَّفْسَ لَاَمَّارَةٌ بِالسُّٓوءِ اِلَّا مَا رَحِمَ رَبّ۪يۜ اِنَّ رَبّ۪ي غَفُورٌ رَح۪يمٌ
Resim---“Vemâ uberri-u nefsî(c) inne-nNEFSE LEEMMÂRAtun bi-ssû-i illâ mâ rahime rabbî(c) inne rabbî ġafûrun rahîm(un).: Ben nefsimi temize de çıkarmıyorum. Çünkü nefis, gerçekten kötülüğü şiddetle emreder. Ancak Rabbimin esirgediği nefis müstesnâdır, çünkü Rabbim Gafûr'dur, Rahîm'dir.” (Yûsuf 12/53)

قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَكُمْ اَنْفُسُكُمْ اَمْرًاۜ فَصَبْرٌ جَم۪يلٌۜ عَسَى اللّٰهُ اَنْ يَأْتِيَن۪ي بِهِمْ جَم۪يعًاۜ اِنَّهُ هُوَ الْعَل۪يمُ الْحَك۪يمُ
Resim---“Kâle bel sevvelet lekum enfusukum emrâ(an)(s) fesabrun cemîl(un)(s) ‘asa(A)llâhu en ye/tiyenî bihim cemî’â(an)(c) innehu huve-l’alîmu-lhakîm(u).: (Şehre dönüp durumu babalarına aktarınca o: “Hayır!” dedi.”'Nefsiniz sizi yanıltıp (böyle) bir işe sürüklemiş. Bundan sonra (bana düşen) güzel bir sabırdır. Umulur ki ALLAH (pek yakın bir gelecekte) onların tümünü bana getirir. Çünkü O, bilenin, hüküm ve hikmet sahibi olanın kendisidir.” (Yûsuf 12/83)

قَالُوا تَاللّٰهِ تَفْتَؤُ۬ا تَذْكُرُ يُوسُفَ حَتّٰى تَكُونَ حَرَضًا اَوْ تَكُونَ مِنَ الْهَالِك۪ينَ
Resim---“Kâlû ta(A)llâhi tefteu teżkuru yûsufe hattâ tekûne haradan ev tekûne mine-lhâlikîn(e).: “ALLAH adına, hayret!” dediler. “Hâlâ Yûsuf'u anıp duruyorsun. Sonunda (ya kahrından) hastalanacaksın ya da helâke uğrayanlardan olacaksın!.” (Yûsuf 12/85)

قَالَ اِنَّمَٓا اَشْكُوا بَثّ۪ي وَحُزْن۪ٓي اِلَى اللّٰهِ وَاَعْلَمُ مِنَ اللّٰهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ
Resim---“Kâle innemâ eşkû beśśî vehuznî ila(A)llâhi vea’lemu mina(A)llâhi mâ lâ ta’lemûn(e).: Dedi ki: “Ben, dayanılmaz kahrımı ve üzüntümü yalnızca ALLAH'a şikâyet ediyorum. Ben ALLAH'tan (bir bilgi olarak) sizin bilmediğinizi de biliyorum.”(Yûsuf 12/86)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Gariban ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY