GARİB-AN ZEVK-LeriM

Konu başlıkları sadece Kul İhvani'ye aittir.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: GARİB-AN ZEVKleriM

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

GÖRdüğüMm
KÖRdüğüMmm!.

YOKluk ARAma ->ÂLeM’de ->VARından yARAtır ->VARı
SıFıR
->AKLın “KÛN!” Noktası ->NURundan Çıkarır ->NâRı
->Pozitif- Negatif ->dENge ->AKıL - nAKilL->koy mihENge
->“YÂRım NeFeSlik HaYaT”ta ->Kaza-Kader ->“OLur” ->KâRı!.

[garibAN]
27.01.2015..istANbL..

Resim

.
EYyvALLAH
GaRibÂNımm!.

HAKk ÂŞıKLar NEFesinde
ALLAH AŞKı
->ARI-DURu
->KeŞiş DAĞın TEPEsinde
KAR İÇİnde NÂR ÇUKuRu!.

DERDLerimiz ZEVK EYyLedik
->devrÂN Ettik ->GaRibÂNım!.
AŞKın TAHTın >FEVK EYyLedik
->SeyrÂN Ettik -> GaRibÂNım!.
Şu ÂN >Şe’ÂN >ŞEVK EYyLedik
->CevLÂN Ettik -> GaRibÂNım!.
KUL İHvÂNi’m >SEVK EYyLedik
-> HayrÂN Ettik -> GaRibÂNım!..

ZEVK 6683

ÇIKtık KeŞiŞ TEPEsine.. ->KULak VERdik YÂR SESİne
İÇİMdeki
->ÇILgın ÇoCUk ->SIĞmadı ->CÂN KÂFESine
“SEVen
<->SEViLen >SEVgiLi >BİZ BİR-İZdik>SEVgi DİLİ
“NAZ
<->NİYAZ NEŞ’esi” ->SAÇtık>YAĞan KARın NEFESİne!.

22.02.15 15:24
brsbrs..kşşdğısarıalnsvglmlgklrd
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Mekanlar gelip geçici
Ruhsa mekÂNsız, Uğur can
Nefis telaşla seçici,
Ruhsa zemÂNsız, Uğur can..

Gelen geçer hep bu handan
Habersiz olma cânândan
Ne varlığa sevin sen
Ne yokluğa erin, Uğur can..

Takılma sûrete sakın
Hakk’tan gayrı yok âlemde
Ne olur bilinmez yarın
Evvel–Âhir, TEK kalemde..

Acılar hep unutulur
Sevgiler hep bizle kalır
Hakk ekenler, Hayrı biçer
Bâtıl seçen şerrde kalır..

Candan verilen bin emeğin
Bir damla kadri bilinmez
İnsanoğlu çok nankördür
Bir hatan gözden silinmez..

Üzme-üzülme-sev-sevil,
Resûlle (s.a.v) kalb köprünü kur
Salâvât ile tevhid söylersen
Doldurur ömrünü O nur..

Kalitenin mâliyeti , yalnız firmalarda değil
İnsan ömrü bedavadır, kalitesi ucuz değil…
"Lab" ölçümlerini bırak, Hakk’ın ölçüsüne bak
Âmeller niyetle ölçülür, kumpas mihengirle değil…

garibAN
07.03.2015

*Lab: Labaratuvar , Kumpas mihengir ise uretilen bir parcanin boyutsal ozelliklerini olcmeye yarayan ölçüm aletleridir. Kalite maliyeti firmalarin bir malin kalitesiz olmasi durumunda mala yapmis olduklari harcamalarin toplami olan bir zarar hesabidir.

Buhâri, Müslim ve Ebu Davud, Hz. Ömer’den naklediyor:

إنما الأعمال بالنيات وإنما لكل امرئ ما نوى، فمن كانت هجرته إلى الله ورسوله فهجرته إلى الله ورسوله، ومن كانت هجرته لدنيا يُصيبها أو امرأة يتزوجها فهجرته إلى ما هاجر إليه

“Âmeller (başka değil) ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. Kimin hicreti, Allah ve Resûlü (rızası ve hoşnutlukları) için ise, onun hicreti Allah ve Resûlü’ne müteveccih sayılır. Kim de nâil olacağı bir dünya veya nikahlanacağı bir kadından ötürü hicret etmişse, onun hicreti de hedeflediği şeye göredir.”
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

"Allah'in dini yok!..." demismis Gandi.
Adamcagiz degisik milletlerin dini mensuplari arasindaki catismalara yonelik etmis bu lafi.
Oyle soylemis te bizde deriz ki "Biz ALLAH degiliz insaniz, bizim hakiki bir DiN'e teslim olmak mecburiyetimiz vardir, din bizim icindir ve ALLAH indinde din islam'dir!"

اِنَّ الدّٖينَ عِنْدَ اللّٰهِ الْاِسْلَامُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذٖينَ اُوتُوا الْكِتَابَ اِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْيًا بَيْنَهُمْ وَمَنْ يَكْفُرْ بِاٰيَاتِ اللّٰهِ فَاِنَّ اللّٰهَ سَرٖيعُ الْحِسَابِ

"İnned dine indellahil islam, ve mahtelefellezine utul kitabe illa mim ba'di ma caehumul ilmu bağyem beynehum, ve mey yekfur bi ayatillahi fe innellahe seriul hisâb:
Doğrusu Allah ındinde din, islâmdır; o kitab verilenlerin ıhtilâf etmeleri ise sırf kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki bağıyden, ihtirastandır, her kim de Allahın âyetlerine küfrederse şüphe yok ki Allah çabık hisablıdır " [Al'i -Imran(3/19)]

Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

ZEVK 3509

Batıdan bakınca sana, bir başka gördüm ben seni
Sevgi Sırrım Hasan Dağı, arkana almışsın Torosu
Akşamın hüzün morunu, kızıla sarmış resmini
Gurbet ellerden göndermiş, Hizmet Yolun Barborosu

17.02.19 18:20
a k s a r a y

YOLecem..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

ZEVK 3704

Muhabbet Meşkini sundu Meşe Ormanı Korosu
Kolkola sıradağların Gelinbaş Tevhid Torosu
Zevklerin Zemzem Kuyusu, Kara Sevdânın büyüsü
“Hoş Geldin!” dedi HaSaN Dağı, kucakladı Barborosu..

15.06.09 15:23
Hasan Dağda..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

DüDüğü DeLi KıZ Çaldı
Gerçek Değil Bir Masaldı
Hasan Dağın YıL-AN Yutmuş
Geride Bir “Ah!”ı Kaldı..

Resim

ZEVK 3760

DijivAN GasparyaN İşİ.. Bir DüDük ki İÇ lisinden!
SaRı GEL-inle PiŞirir!.. DeM TUT-ar Tâ-Hâ Yâ-SîNden!
ŞEMS-in İÇ-ine İŞLe MİŞ!.. Gurbet EL-de Garib-AN ım
DOL-un AY YüZün GiZle MİŞ!.. “Ah!” AL-AN SEVdâ SiSinden!..

01.02.10 22:31
Ayazdaağa.. istnbl..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

veFÂsız YâR
seFÂsız YâR
ceFÂsı Çook
ceFÂsız YâR!..

İÇİMDEKİ acI Resim delİ
EN acISI Su-SUz-SEVgi
Sanki DİŞ ağrısın Dİbi..
Resim İÇ İçeyiz Resim ANAM gibi

ZEVK 4985

DİLe DÖKer DiLLi DüDük.. DERûN ÖTTürür Ermeni
Djivan Gasparyan-salute.. Hasan DAĞa SaLLar beni
Basildonda YANkılanır!.. GaribÂN, SeS VERir SeSSiz
KADERe GÜLer-GEÇerim.. BAŞlar SıRRıN SERü VENi!..

09.07.12 19:21
brsbrs.. tktktrstkks…

dERim dost..

Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Şaştım kaldım ne desem diye..
geçmiş - olmuş zaten..
hayr olsun canlarımız
garibanımız-sılamız ve kelebekleri..

ZEVK 3737

Bilmiyorum Gariban’ım, Sevindim mi - Üzüldüm mü?
Yangınlara Âşinâyım, Dudak Ucuyla Güldüm mü?
Nerden Çıkardın Halimcan! Kapadokya Kelebeğin!
Kanatlanıp Ufuklara, SEMÂlara Süzüldüm mü?..

04.07.09 22:12

http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... 193#p36193
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Kalitenin maliyeti , yalnız firmalarda değil
İnsan ömrü bedavadır, kalitesi ucuz değil…
Lab ölçümlerini bırak, Hakk’ın ölçüsüne bak
Ameller niyetle ölçülür, kumpas mihengirle değil…

garibAN
Labaratuvar'da
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Gariban yazdı:
Kırma sakın ümmiDİNi, sannma çabuk erersin
Bu keRVaN çile kervanı, çÖLde çeMBeRR çizERsin
AKıL çarMIHInda İnSAn, dört çiviyle gerersin
Kırk yıllık kARA saçı, kır EDiP AĞARtan nedir?

11.11.09 14:09

ZEVK 3925

“KORku Umut ANAsıymış!..” DüŞüMü YoRsAN Garib-AN!
“ÇöL, Çöplüğün Çocuğuymuş!..” “DOĞru!” DiYoRsAN Garib-AN!
SıR-AT ın SIRTında cihâr-MIH!.. TeVHiDiN ÇiLe ÇİVİsi!..
NeRDe AĞ-AR mış YEL-ESi!.. KıR-AT a SoRsAN Garib-AN!..

15.11.09.22:22
NeR de..
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Toprak -hava -ateş ve su
Akla perde , sırr sorusu
Kulli şey Nur'undan OLdu
Nurullah de en doğrusu..

garibAN
03.05.2015 skryotbs 18:36
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ResimGEÇmeyen zamÂNdır DostLuk..

HAYyatın YOL YOKuşunda
hER CÂN YORuLur GARibÂN
DERDin DOLUsu >BOŞUnda
->SıRRı >SORULur GARibÂN!.

ZEVK 6799

CeVR-i CihÂN CeheNNemi ->kAVuruYOR GARibÂNım!.
KOR ALeVLi ->KÜLümüzü->sAVuruYOR GARibÂNım!.
BeDEL-KıYaS-ŞaRT-SeBeBsiz->LiVECHiLLAHi BİZ BİR-İZ
BALtanın SAPı ORMANdan!. ->DOSt VuruYOR GARibÂNım!.

06.05.15 05:34
brsbrs..ynsszvdısszbrsbrsshrlrmmmyrr..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
SeLin ve BedeLya - 2012

AŞK ile enGELLer AşıLır
Eksikler DOLar TAŞıLır
Buhar BULut OLur YOLLar
SıRR SILA
-ya ULAŞıLır!..

ZEVK 4907

HaYY zİNCİRi cANdan-cANa.. -> DİRi -> DİRi gERçekLeri.
-> Objektif -> OkuLer gibi.. -> Torun -> DeDe mERcekLeri.
GÖR-ene Var! >KÖR-e Ne var? >BİR TENde TEK CANLarız BİZ!
-> GarbÂN -> gURBette KaLmış!.. -> SILA-sında -> ÇiÇekLeri!..

15.04.12 17:22
tktktrstkks-brsbrs…

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınızı çok öpün; çünkü her öpücük için size cennette bir derece verilir…”
(Ebu Davud. Edeb 60)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ
Resim---“Yâ eyyuhellezîne âmenû kû enfusekum ve ehlîkum nâren vakûduhân nâsu vel hicâretu aleyhâ melâiketun gılâzun şidâdun lâ ya’sûnallâhe mâ emerehum ve yef’alûne mâ yu’merûne: Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.” (Tahrîm 66/6)
Âyeti inince Hz. Ömer radiyallahu anhu: "Yâ Rasûlallah! Nefislerimizi vikâye ederiz (koruruz) fakat ailemizi nasıl koruyabiliriz?" demişti.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurdu: "Allah'ın sizi nehyettiği şeylerden onları nehyeder ve Allah'ın size emrettiği şeyleri onlara emrederseniz. Bu şekilde onları korumuş olursunuz!."

(Elmalılı Hamdi Yazır, Hakk Dini Kur'an Dili, c; 6 sh: 5112.)

Resim---Sahabe-i Kirâm'dan Ebû Hureyre radiyallahu anhu anlatıyor:
“Bir gün Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, torunu Hz. Hasan aleyhi's-selâm'ı öpüyordu. O sırada yanında bulunan Akra bin Hâbis: “Benim 10 çocuğum var. Fakat onlardan hiçbirini öpmedim!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem (evlad şefkatinden yoksun olan bu adama baktı ve):

"Merhamet etmeyene merhamet olunmaz!" Buyurdu.

(Seçme Hadisler, Sh: 167)

Resim--- Hz.Aişe radiyallahu anha vâlidemizin anlattığına göre; bir defasında bedevîlerden bir grup insan, Rasûlullah'ın huzuruna gelmişlerdi. Bir münâsebetle: "Sizler çocuklarınızı öper misiniz?" dediler. "Evet" cevabını alınca, takındıkları olumsuz tavır üzerine Peygamber Efendimiz aleyhi's-selâm şöyle buyurdu: "Eğer Allah Teâlâ sizin gönüllerinizden rahmeti ve şefkati çekip almışsa ben ne yapabilirim?”
(sizin gönüllerinize şefkat ve
merhamet koyabilir miyim?)"

(Seçme Hadisler, Sh: 167)

Resim---Üsâme bin Zeyd radiyallahu anhuşöyle der: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem beni bir dizine, Hz. Hasan aleyhi's-selâm'ı da diğer dizine oturtur, sonra bizlere sarılıp:
"Allah'ım! Ben bunlara merhamet ediyorum, sen de onlara merhamet eyle!" derdi.

(Buhârî)

Resim---Hz. Âişe radiyallahu anha vâlidemiz şöyle anlatır: “Beraberinde iki kiz çocuğu bulunan bir kadın yanıma gelip, bir sadaka istedi. Ben araştırdım ve bir hurmadan başka birşey
bulamadım. O hurmayı verdim. Kadın hurmayı ikiye bölüp her birisine birer parça verdi, sonra da gitti. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gelince durumu kendisine arz ettim. Buyurdu ki:
"Kim ki kendisine kız çocuk verilirse ve o da onlara ihsanda bulunursa; onlar kendisine ateşten hicap (perde) olurlar!."

(Buhari ve Müslim.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sıratta yürümek düz köprü üstünde yürümek gibi tahayyül edilir halbuki adımlar yarım nefeste iğne ucuna basılarak atılır...
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

BULut ->BUharın BİZ BİR İZ HÂLidir...
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

Hava güzel her yer yeşil, yağmur ile toprakta hayy ,
Buram buram renk renk açan, çiçek ile yaprakta hayy
Buyrun bir bukette bizden, selam olsun tüm dostlara
Çile ile pötürdeyen, tohumdaki çatlakta hayy
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

ANLAmak ve YAPmak!.

GaribAN

ALLAH insana her AKLın ürettiği düşünce ve fikirleri ANLAmak gibi ağır bir yükümlülük yüklememiştir.. ama bunu insan, kendine zulm etmek için yükler.
İnsan kendi aklının tekâmülünden sorumludur. İslam dininin evrensel oluşu ve Kur'ÂN'ın evrensel bir kitab olması, onun sonsuz mânâlarını aklın tamamen kavraması gerektiğini ifâde etmez. Bu yüzden: “Ben bunu nasıl olsa kavrayamayacağım!.” diyerek daha, yola bile çıkmayan ve dini soyut olarak yaşamaya çalışıp, kendini kandırmak bu sistem içindeki aklın en büyük yanılgılarından birisidir!.

Her akıl kabı kadar alır!. Kaşıkla okyanus ölçülmez, kaşık dolar!.
Çemberi tamamlayan AKIL ise, tekâmüle erer ve Dâimiyet Nurunu enterkollekte yaşar!. Dâimiyet Nuru olan DİN’in KEVNiyette yaşanış serüveni vardır, o NUR'un Uyun (çıkış) Noktasına ulaşıp seyredecek olan AKIL gözünün NAKİL gözüne döndürülmesi, bu evrensel kitabla Haşır Neşir olanı terbiye edecek olan DİNin vazifesidir.

Bu yüzden “Kur’ÂN sizi OKUrsa OKUrsunuz!.” âyeti vardır. Siz Kur’ÂN'ı AKLınızla OKUrsunuz, Kur’ÂN'sa sizi NAKLiyle OKUr!.
Gölet çamurlu ve yosunludur, ırmaksa yosun ve çamur tutmaz eğer Kevser Irmağı ise!..
Buluta dâir her özellik buzun içinde saklıdır. Yeterki Kur’ÂN ve iman ateşiyle ısınmaya görsün!.
Her insanın Bedeni Nefsi Kalbi ve Ruhu olduğu gibi şu evren Kur’ÂN'ının sûretinin ardında da bir KüLLî AKIL ve o aklı da, El ALîm ve KüLLî ŞeYy'in Kadîr olan ALLAH celle celâlihu kuşatmıştır.

لَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ

Lekad enzelnâ ileykum kitâben fîhi zikrukum, e fe lâ ta’kılûn(ta’kılûne).
Andolsun ki; içinde, sizi zikreden (sizden bahseden) bir kitap indirdik. Hâlâ akıl etmez misiniz? [Enbiya (21/10)

1. lekad : andolsun ki
2. enzel-nâ : biz indirdik
3. ileykum : size
4. kitâben : bir kitap
5. fî-hi : onun içinde (vardır)
6. zikru-kum : sizin zikriniz, sizi zikreden
7. e fe lâ ta'kılûne : hâlâ akıl etmez misiniz "

Meyvenin tadını içindeki kurt bilir.. O da, belli bir zaman sonra KeLebek OLup UÇacaktır!. Eğer Sâdık-Samîmi-Sabırlı ve SeLÂmette ise!.
İnsan aklının nakle dönüşüm süreci; Maddeden Mânâya, Sûretten Sîrete, Bedenden Rûha YOLculuk gibidir!.
Bu YOLculukta insan vefâtına kadar bedeniyle yaşam sürdürdüğünden, bedeniyle amel işlediğinden, Kur’ÂN'ın (Şeriatın) bedenle yapılmasını emrettiği hükümlere tâbi olmaya da;
Muhtaç, Mecbur, Me’mu ve de Mahkumdur.

Kur'ÂN-ı Kerîm, yoruma dayalıdır, namazın mânâsı derindir.. İllâ bedenle olmaz anlayışları, insanı bu Şuhûd Âlemi’nde bedensel hükümlere karşı sorumluluktan kurtaramaz!. İnsan topluluk içinde yaşadığı için Kur'ÂN-ı Kerîm’ın toplumsal sorumluluk ve düzenlemelerine karşı da sorumludur. Bunlardan kendini soyutlayamaz. Bunları öğrenmeyerek dini sadece Mânâ Âlemine çekerek hükümlülüklerden kaçan İnsÂN;
Bedenin Terbiye Edemez!
Nefsini Tezkiye Edip temizleyemez!
Kalbini kötü sıfatlardan Tasfiye edip ARıtam!
Ve Rûhunu Tecliye Edip cilâlayamaz!

Bu yüzden dini soyut olarak akılda yaşanmaktan ve: “Kalbim temiz ALLAH celle celâlihu affeder!.” anlayışından kaçıp, Akıl nimetini ->Nakle BAĞLAmak şarttır!.
Akl-ı Silm-Beliğ olan her müslümanın bu âlemde; Muhtaç-Mecbur-Me’mur-Mahkum olduğu görevidir!.
Bunların oluşması için; Bedeniyle-Nefsiyle-Kalbiyle ve Ruhu ile Dinu’l- İslâm'a teSLLim olmak zorundadır!.

Bedenini, Ruhun Hakimiyetine geçiren ve ruh başarısını sağlayan insan, Rabbani İNSAN olarak; Bedeni-Nefsi-Kalbi ve Ruhu ile enter kollekte şekilde şeriata uygun yaşayışını sürdürür. Şeriat ise, katı kurallar silsilesi ve sağda solda kafa kesen bir ahmak güruhun: “İslam ve ALLAH celle celâlihu adına yapıyoruz!.” Diyerek, dünyaya dehşet saçarak kurduğu kurallar düzeni değildir!.
Şeriat-ı Garrâ, insanların sandığı gibi sadece sosyal yaşantılarını düzenleyen bir toplumsal yaşama aracıda değildir!. O, tüm âlemlere Rahmet olan Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin akıllara rahmet olarak evrensel ve tüm çağlara yönelik, Kur'ÂN-ı Kerîm'e dayalı OLarak ALLAH celle celâlihu İZNiyle KURduğu ve YAŞAdığı ve YAŞAtmaya el ÂN devâm ettiği, ALLAH celle celâlihu'nun: “ALLAH indinde DİN İSLAM'dır!” buyurduğu dinin, insan aklına; dıştan içe ve afâktan enfüse seyrini tamamlatacak çabaları içeren bir yaşayışın tatbik edilme usûlüdür ki, bu usûl, insan aklını vusûle götürsün!.

Şeriat, ham akıllı başkalarının sandığı gibi, aklı köleleştirip kula kul yapmak için gönderilmemiştir!.
Aklı, Nakilleyerek âlem içinde uyandıran, onu BUZ-SU-BUHAR ve sonunda BULUTa döndüren ve ALLAH'ın rüzgarlarıyla ALLAH'ın dilediği yere rAHMET boşaltan bulutu olacak hâle getirmek için tatbik edilmesi gerekendir.
Asıl hürriyet de budur!. Diğer bütün hürriyetler ise, nefsin bu âlemde kendi kendini dünya ve nefsanî lezzetlere köle edişi, kendine ve şuha kalkan Nefsiyle Firavunluk edip, başkalarına eziyet edecek ve onları da kendi gibi köle edecek akılların, çürük ZANNlı anlayışlarıdır!.
Şeriatin amacı, insana evrende insanı göstermek değildir, insana kendinde evreni göstermek ve yaşatmaktır!.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin gözüyle.

مَا كَانَ لِبَشَرٍ أَن يُؤْتِيَهُ اللّهُ الْكِتَابَ وَالْحُكْمَ وَالنُّبُوَّةَ ثُمَّ يَقُولَ لِلنَّاسِ كُونُواْ عِبَادًا لِّي مِن دُونِ اللّهِ وَلَكِن كُونُواْ رَبَّانِيِّينَ بِمَا كُنتُمْ تُعَلِّمُونَ الْكِتَابَ وَبِمَا كُنتُمْ تَدْرُسُونَ
“Mâ kâne li beşerin en yu’tiyehullâhu’l- kitâbe vel hukme ven nubuvvete summe yekûle lin nâsi kûnû ıbâden lî min dûnillâhi ve lâkin kûnû rabbâniyyîne bi mâ kuntum tuallimûne’l- kitâbe ve bimâ kuntum tedrusûn (tedrusûne): "Hiçbir beşer için o yetki yoktur ki Allah ona kitap versin, hüküm versin, peygamberlik versin de o, sonra insanlara, Allah'tan beride bana kul olun, diyebilsin! Ve lakin, Kitap talim etmekte olduğunuz ve ders alıp vermekte bulunduğunuz için Rabbaniler/Rabbe kul olanlar olunuz!, der." (Âl'i İmrân 3/79)

الَّذِينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الأُمِّيَّ الَّذِي يَجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِندَهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنْجِيلِ يَأْمُرُهُم بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَآئِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالأَغْلاَلَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ فَالَّذِينَ آمَنُواْ بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُواْ النُّورَ الَّذِيَ أُنزِلَ مَعَهُ أُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Ellezîne yettebiûner resûlen nebiyye’l- ummiyyellezî yecidûnehu mektûben indehum fî’-t tevrâti ve’-l incîli ye’muruhum bi’l- ma’rûfi ve yenhâhum ani’l- munkeri ve yuhıllu lehumut tayyibâti ve yuharrimu aleyhimu’l- habâise ve yedau anhum ısrahum ve’l- aglâlelletî kânet aleyhim, fellezîne âmenû bihî ve azzerûhu ve nasarûhu vettebeû’n- nûrellezî unzile meahu, ulâike humul muflihûn (muflihûne).: Onlar ki yanlarında Tevrat ve İncilde yazılı bulacakları o Resule o, ümmî Peygambere ittiba' ederler o onlara ma'ruf ile emreder ve onları münkerden nehyeyler, ve temiz hoş şeyleri kendileri için halâl, murdar şeyleri üzerlerine haram kılar, sırtlarından ağır yüklerini ve üzerlerindeki bağları, zincirleri indirir atar, o vakıt ona iyman eden, ona kuvvetle ta'zım eyliyen, ona yardımcı olan ve onun nübüvvetiyle beraber indirilen nuru ta'kib eyliyen kimseler, işte o murada iren müflihîn onlar.
(A’raf 7/157)

Dini soyut olarak yaşayan insanlar: “Bizim kalbimiz temiz , diğer uygulayanlardan biz daha akıllıyız!.” Diyenler, başka bir Resûl bekliyorlar, onlar Kur’ÂN'da bahsedilen Melek Resûl'ü bekliyorlar!. Hâlbuki bizim Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemimiz, bu dini tatbik ederek YAŞAmış ve YAŞAtmıştır hamd Olsun!. Kur'ÂN-ı Kerîm, bu hususta ne mânidârdır:

قُل لَّوْ كَانَ فِي الأَرْضِ مَلآئِكَةٌ يَمْشُونَ مُطْمَئِنِّينَ لَنَزَّلْنَا عَلَيْهِم مِّنَ السَّمَاء مَلَكًا رَّسُولاً

Kul lev kâne fî’l- ardı melâiketun yemşûne mutmainnîne le nezzelnâ aleyhim mines semâi meleken resûlâ (resûlen).:
Söyle onlara: "Eğer arzda uslu uslu yürüyen hep melekler olsaydı, elbette onlara semadan melek bir resul gönderirdik!" (İsrâ 17/95)

Bu âyete bakınca insana verilen ilk mesaj, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin beşerî yönünün olduğu ve AbdULLAH ki, beşer olarak beşeriyete gönderildiğidir. Hâlbu ki, burada insandaki Melekiyet ve Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin melekî yönü de, gizliden insana bildirilmekte.
Yâni, siz nefsinizi tezkiye edip temizleyin ki, akıl melekeniz olgunlaşsın!. Meleklik de, sizin derûnunuzda var ama, siz yaşayamıyorsunuz!. Eğer yaşasaydınız, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin melekî yönünü de anlardınız, ama bunu yapmak için çalışmalı ve beşerî olarak yaşayınızda şeriatı delmeden, yaşama azmi içerisinde olmalısınız ki, bu hâle erişesiniz de size de o zaman, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin Melekî Yüzü görünür İnşâe ALLAH!.
Bu âyet hicvetmekle birlikte, aynı zamanda müjde de vermekte ve insandaki gizli potansiyele işaret etmektedir. ALLAH celle celâlihu en doğrusunu bilir.

Son olarak Münir Derman Hoca’mızın şu sözlerini de eklemeden geçemedim:

Resûl-ü Ekrem'e her zaman abdestli bulunması emrolunmuştur.
Abdestsiz konuşmazlar, ağızlarına birşey almazlardı.
Şimdi hemen diyeceksiniz ki: “O peygamberdi!”
Evet... Ama, bizde onun üMMetiyiz!. Değil mi?..

O hâlde... Sen düşün ne demek istediğimizi!..

Resûl-ü Ekrem'in yolunda yürümek evvelâ ceseden, sonra ruhendir.
Ceseden abdest, namaz, oruç.
Ruhende de sen düşün onu!.
Bunu söylemek bana düşmez!.
Sana hakaret olur, günaha giremem!.
(Kopyası Yazılmamış Sırrlar)

Es SeLâm ve Sevgiyle..
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

DESEM OLMUYOR AH, DEMESEM OLMAZ

Mecnun’un Leyla’sı dünyaysa yalan
Şehvete gark olur Şuha’da olan
Biz’lerde ne ben’ler, vardır garibAN
Desem olmuyor AH, demesem olmaz

Neyzeni şeytansa neyi ne söyler
İkiden dem vurur, çoklukta ünler
Mana’sız sözleri besteler dinler

Karışır hayatın sebeb sonucu
Şeytana yönelir namaz urucu
Hayrı şerr- şerri hayr, nakilsiz ucu

Akıl asası ile Musa’sın döver
Göğe ok atar bak, HaKK’kına söver
Nefsine hoş gelen, sözleri över

Yusuf’u çıktıkça kuyuya iter
Züleyha’nın sa hoş, bir işvesi yeter
Gömleği önden yamalı beter

Kalbim temiz diyene din olmaz ikrah
[*]
Küfre açmaz sinesini, HAKK ile zikrah
Şikayetsiz sabr ile, boğsada etrah
[/color]

Etrah: Zorluklar, gam, keder, meşakkatler

[*] Bakara [2/256]:
لَا اِكْرَاهَ فِى الدّٖينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَىِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللّٰهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقٰى لَا انْفِصَامَ لَهَا وَاللّٰهُ سَمٖيعٌ عَلٖيمٌ

La ikrahe fid dini kad tebeyyener ruşdu minel ğayy, fe mey yekfur bid tağuti ve yu'mim billahi fe kadistemseke bil urvetil vuska lenfisame leha, vallahu semiun alîm:
Dinde ikrah yok, rüşd, dalâlden cidden ayrıldı, artık her kim Taguta küfredib Allaha iman eylerse o işte en sağlam tutamağa yapışmıştır, öyle ki onun için kopmak yok, Allah işidir, bilir.

Malı biriktirir, faizi meşru eder
Din-dünya-ahireti, hiç için heder
Tek düşüncesi o olur, “elalem N’der”
Desem olmuyor AH, demesem olmaz…
[/size][/b]
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

DOĞum-ÖLüm İNce çİZgi ->ARA kesit YARım NeFeS!
Bir cigaraLıksa HAYyat >YAKan HeVa>YANan HeVeS!
->"Lâ iLÂhe" dumANından ->"İLLâ ALLAH" ZeVKine var!
AŞK BüLBüLü-ne DaR gelir ->bedEN dENEN KaNLı KaFeS!..

garibAN
09.08.2015 14:49
KaMiL->O->Ba
iRFAN cAN'da...

Birth-Death a thin line, the line between is a half NAFAS (breath),
if the life is for a cigaratte, what burns it is HAWA, what is burning is HAWAS,
From the smoke of La ilaha, get to the taste of illa ALLAH,
The cage that is called bloody body, becomes confined for the love NIGHTINGALES

Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Aynalara bakıp durma, hangi yüz ki toprak olmaz
Üç gün sonra pörsür gider, hangi gül sararıp solmaz
Özündeki aynaya bak, Hakk’tan gayrısını bırak
Bâkiyi fâniye satma, dipsiz testi asla dolmaz

garibAN
25.08.15-İsveç-Konukevi..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim İÇimİZe DOğan günEŞ

NE İÇin?. NErden?. >NEreye
HAYyrette KALdım garib-ÂN!
->YELLenmeden >teYyÂreye
YÜKLedim SALLdım garib-ÂN!.

Yİyip! İÇip!. ->TEPİNenLer!
TEN>TAHta ATı’n BİNenLer!
DUYymayANLar!.
>UYymayANLar!.
->UYANdığında -> İNENLer!.

ZEVK 7061

->“SEVgiLim”in -> SESîNdeki..->Kâf kANLı ->KÂFESîNdeki..
->ZuRNAcım ->NEFESîNdeki.. ZURNÂ’nın “Zırt!.” SESîNdeki..
KULLuk KÂBuğun KIR!. mayan
“SEVme SIRRı”n SıYIR!. Mayan
NAKLen>AKLa->AKReBÂm ->YÂR ->BİZ BİR-İZ>BİLE-SîNdeki..

27.08.15 15:53
brsbrsa..tktktrstkkmdsyrÂNNda…
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Zekâ dediğin teZEKKA olmuş aklınsa zekiSIN...Ama sen zekiliği hafızada çok bilgi tutmak, hızlı düşünme kabiliyetine sahip ve hazır cevap birisi olarak bilgisiyle başkalarını bastırmak olarak anlıyorsan yandın gitti...

Soru: Zekka nın oluşunu izah edermisiniz lûtfen.?

Cevaben:

كَمَا اَرْسَلْنَا فٖيكُمْ رَسُولًا مِنْكُمْ يَتْلُوا عَلَيْكُمْ اٰيَاتِنَا وَيُزَكّٖيكُمْ وَيُعَلِّمُكُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُعَلِّمُكُمْ مَا لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ

''Kema erselna fikum rasulem minkum yetlu aleykum ayatina ve yuZEKKİkum ve yuallimukumul kitabe vel hikmete ve yuallimukum ma lem tekunu ta'lemûn.
:Netekim içinizde sizden bir Resul gönderdik, size âyetlerimizi okuyor, sizi TeZKiYe ediyor, size kitab, hikmet öğretiyor, size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor'' [Bakara Suresi (2/151)]

İnsan aklının hıfzetme, kıyas yapma, idrak etmek, uyanıklık v.b bir çok özellikleri var. Bu özelliklerin bazılarını insanlar doğru-yanlış, hayri ve şerri çeşitli niyetler için kendi kapasitelerince kullanabiliyor. İçleri maddi aleme dönük yaşayan ve manevi aleme kendilerini mühürleyen insanlar, kendilerine verilen bazı istidatları dünyevi hırsla kullandıklarında, kafaları ne kadar hızlı çalışırsa çalışsın, ne kadar hazır cevap olurlarsa olsunlar, akıllarını ve ona yüklü kabiliyetlerini sırf dünyevi ihtiraslar için kullandıklarından bu alanda başarılı oluyor ve bu kabiliyetlerini o alanlarda etkin kullanma becerileri geliştiriyorlar fakat bunu yaparken aklın ve kalbin nurlanarak saflaşma, ve maneviyata dair remizleri bu alemde görüyüp tanıma istidadını, Rabbıyla bile olduğunu anlaya bilme idrakını, teyakkuzda olma kabiliyetini, derin manaları anlama becerilerini kendilerinde bir türlü geliştiremiyorlar ve kendilerini zeki zannediyorlar. Bununsa hiç farkında değiller. Aklı yanlış alanlarda mahvetmenin manası bildiğiniz gibi islamda zulüm kelimesi olarak karşılık bulur.

Nefsin ve aklın saflaştırılması ve nurlandırılması aklın nakle dönüşüm süreci ise Kur’an-ı Kerimde teZeKKa kelimesiyle ayet ayet ifade edilmektedir. Yukarıdaki ayeti kerimede iki önemli noktaya dikkat edersek. Birinci ifade:
İçinizde sizden bir Resul gönderdik: Burada kullanılan “fi” : iç , Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin nurunun her insanın içinde olduğunu göstermektir.
İkinci ifadede kullanılan yuZEKKİkum kelimesinde sizi tezkiye ediyor saflaştırıp temizliyor manası vardır.
Yani akıl fişini Nuru Resulullah prizine takanın aletleri çalışmaya başlayıp bir tezkiye işlemine başladığını ve kabiliyetlerini bu yolda kullanıp akıllarını nurlandırmaya devam ettiklerini onu parlattıklarını ifade ediyor. Anladığım kadarıyla. Allah ve Resulu en doğrusunu bilir.
Bu durumda o kişi Münir Derman (k.s) nun kitaplarında ifade ettiği gibi bir tuğla parçasında bile hikmetler görür. ZeKat dediğimizde kelime kökünde saflaştırma, temizleme sözlük manalarını görürüz. O halde aklın ve nefsin de bir temizliği söz konusudur. Nefsinde zekatı vardır.

Hakikaten Allah mü'minleri minnetdar kıldı zira içlerinde kendilerinden bir Resul ba's buyurdu, onlara Allahın âyâtını okuyor, onları tezkiye ediyor, onlara kitab ve hikmet öğretiyor halbuki bundan evvel açık bir dalâl içinde idiler…” [Al’i İmran (3/164)]

Bu süreç nasıl işliyor, Allah bunu nasıl yapıyor dersek onun için Kur’an-ı Kerimimizi okumak ve cevapları orda aramak her akıl için en uygunudur inşaeALLAH.

Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

Burasi teke tek teras tekkesi
Darduman-Derdiyoklar mekkesi
Bagrı vâsi Resulullah (s.a.v)'in kalbinde
Binbir güller sarar herkesi..

garibAN
tktktrstkks 05.09.2015
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

HaKKa satılanlar ASLa, ABDüldolar OLmaz ANla
Ma'Na'ya KıBLe BULanlar, MaDDe ye TAPınMAz ZANNla,
Üzme-Üzülme-Sev-Sevil, deriz TeVHiD parOLamız,
Başsız ayaksız olanların, işi olmaz makam-şannla...

garibAN
14.09.2015 K-M-L-O-Ba 11:45

Abdüldolar: Basildon'da camiye Davud isimi bir imam gelirdi, çok sevdiğimiz bir imamdı, irticalen konuşan ve cemaati ağlatıp güldüren bir kardeşimizdi. Sırtındaki ceketi ve çorapları yamalı idi, insanlara karşı çok adil ve sevecen idi. Kur'an-ı Kerim'ini yanından ayırmaz ve hep hadis ve Kur'an'dan referansla konuşur nakle dayanırdı. Paraya tapan insanlara abdülpaund, abdüldolar (dolar'ın kulu) diye bir tabir getirir ve cuma hutbelerinde bu kelimeyi kullanırdı. Allah rahmet etsin her dem yardımcısı olsun inşaallah.

HaKKa satılanlar: RESUL (sallallahu aleyhi ves sellem) -ALLAH (c.c)'ya teslim olanlar. Mesnevide Hz.Rumi açıklıyor, nefsinin zevki ve dünya hırsı için herşeyi ve herkesi satan adamın en son düştüğü zelil durumda kendimi kurtarmam için ne yapmam lazım dediğinde bir mana eri kendisine "her şeyi sattın nefsin için , şimdi kendinide satta kurtul bari" demesi hiç aklımdan çıkmamıştı.

Hz.Osma (r.a)'la ilgili bir hadiseyide eklemek isterim :

Bir defasında Medîne’de kıtlık vardı. O sırada Hazreti Osman(ra)’ın Şam’dan yüz deve yükü buğday kervanı gelmişti. Eshâb-ı kirâm satın almak için yanına gittiler. Hazreti Osman(ra) dedi ki:

– Sizden daha iyi alıcım var ve sizden daha fazla veren var, ona vereceğim.

Eshâb-ı kirâm durumu Hazreti Ebû Bekir(ra)’e bildirip dediler ki:

– Kıtlık zamanında böyle yapması uygun olur mu?

Hazreti Ebû Bekir(ra) buyurdu ki:

– Hazreti Osman(ra) Resûlullah(sav)ın damadı olmakla şeref kazanmıştır ve Cennette onun arkadaşıdır. Siz onun sözünü yanlış anladınız, beraber gidelim.

Hazreti Ebû Bekir(ra), Hazreti Osman(ra)’ın yanına gidip durumu anlatarak buyurdu ki:

– Yâ Osman, Eshâb-ı kirâm senin bir sözüne üzülmüşler.

Hazreti Osman(ra) şu cevabı verdi:

– Evet ey Resûlullah(sav)ın halifesi, onlardan iyi alıcı olan, bire yediyüz veriyor. Onlar bire yedi veriyor. Biz bu buğdayı bire yediyüz verip alana verdik.

Bundan sonra yüz deve yükü buğdayı Medine’de bulunan fakirlere, Eshâb-ı kirama bedava dağıttı. Yüz deveyi de kesip fakirlere yedirdi. Hazreti Ebû Bekir(ra) bu işe çok sevinip, Hazreti Osman(ra)’ın alnından öptü.

Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sakarya'sı Serdivan'ı, istasyonlar gelir geçer
HaYRı-ŞeRRi var YAŞAmın, insAN AKL'ı durmaz seçER
Duâ müminin silahı, HaKKı HaYRı dile hep sen
BİLemezSİN sen garibAN, yalnız HAKK'ın HüKMü geçER...

garibAN
Sakarya vedâsı

"Sabır ve dua müminin ne güzel iki silahıdır."
[ Kenzu’l-Ummal, III/272, h.no: 6505)]

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَاللّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ

Kutibe aleykumul kitâlu ve huve kurhun lekum, ve asâ en tekrahû şey’en ve huve hayrun lekum, ve asâ en tuhıbbû şey’en ve huve şerrun lekum vallâhu ya’lemu ve entum lâ ta’lemûn(ta’lemûne).

1. kutibe : yazıldı, farz kılındı
2. aleykum(u) : sizin üzerinize
3. el kitâlu : savaş
4. ve huve : ve o
5. kurhun : kerih, hoşa gitmez
6. lekum : sizin için, size
7. ve asâ : ve umulur ki, olur ki
8. en tekrehû : kerih olması, hoşa gitmemesi
9. şey'en : bir şey
10. ve huve : ve o
11. hayrun : hayırdır, hayırlıdır
12. lekum : sizin için, size
13. ve asâ : ve umulur ki
14. en tuhıbbû : sevmeniz, hoşlanmanız
15. şeyen : bir şey
16. ve huve : ve o
17. şerrun : şerdir
18. lekum : sizin için, size
19. vallâhu : ve Allah
20. ya'lemu : bilir
21. ve entum : ve siz
22. lâ ta'lemûne : siz bilmezsiniz

Savaş, o sizin için kerih olsa da (hoşunuza gitmese de) üzerinize farz kılındı. Ve hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerdir. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz.
[Bakara Suresi, (2/216)]

Resim

“►Kul ihvâni ZEVKleri◄” sayfasına dön