NOKTA...

Konu başlıkları sadece Kul İhvani'ye aittir.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

NOKTA...

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

SÖZün Başında NOKTA
SONunda NOKTA
Noktasız harflerle yazılan
NOKTAsız SÖZler de vardır bu Âlemde...

Daldığın deliktir Deryada,
Karasından..
kaybolunan
Boğulan
DOĞulan..
nOKta...
DEM bu DEMde..
ÂDEMde...

NOKTA...

Erenlerin Hikmet Eli
Hakk’a ulaşmak emeli
“Kûn feyekûn!” ün temeli
Uzun sözün azı Nokta…

*

“Söz” ün sonuç geleceği
“Sohbet” Sofrasın çiçeği
“Zevk” te zuhurat gerçeği
Hakk Ehlinin “Hazz” ı Nokta…

*

Sevgi Bağın Sîne Sazı
Arzdan Arşına avazı
Sevenlerin AŞK Niyazı
Sevilenin Nazı Nokta…

*

Sünnetullahta temelli
Zerrede Kürre tecelli
Yedi dili yedi telli
Sevenlerin sazı Nokta…

*

Sonsuz “TEK” ler dizi-dizi
NOKTAlar DAMLA Denizi
Kaderullah – Parmak İzi
Alnımızda yazı Nokta…

*

Sıratta SUyu sıkılan
Benlik Kalesi yıkılan
Kendi cenazesin kılan
KULun Kefen Bezi Nokta…

*

Fâtiha Sırrı Besmele
Besmelenin “Be” si ele
“Be” nin NOKTAsı mesele
HAKK’ın Tevhid Tezi Nokta…

*

El HAYY Hayatında diri
Bâtın bağlıdır her biri
Zâhir zürriyet zinciri
AŞKın oğlu-Kızı Nokta…

*

KULun Kemâl dileğince
“Benlik Başı” nı eğince
Bıçak kemiğe değince
İLİKteki sızı Nokta…

*

Baş başa Kurtla-Koyunu
İmtihanda Başı-Sonu
BİLdiğimiz “Ben-Sen-O” nu
“Muhammedî BİZ” i Nokta…

*

Çeker “Merkez” de durdurur
“Çile Çapı” nda savurur
“Muhit Çenberi” ne vurur
Âşık eder sizi Nokta…

*

Kâmilin Kemâl Kaşığı
Sarhoş eyleyen Âşığı
Kesrette Vahdet Işığı
Tecellînin Tozu Nokta…

*

Kalb Kazanı-Kafa Tası
Kalaylayan pisi-pası
“Tevhidullah” sözün hası
ÖMRmüzün ÖZü Nokta…

*

Alın Teri-El Emeği
AŞK Tırtılı-Kelbeği
İğne Ucu-Göz Bebeği
Gören Gönül Gözü Nokta…

*

Hareketi “Harf” doğurur
Harekesi “Sarf” doğurur
Zevk Ehli’ne “Zarf” doğurur
Âriflerin Sözü Nokta…

*

“Muhammedî Söz” ü duyun!
“Kelâmullah Hükmü” uyun!
Fazilet Formülü “SU” yun
“Buhar-Bulut-BUZ”u Nokta…

*

Kânatın kanatlısı
Kanadı kırkakatlısı
Acısı – Ekşi – Tatlısı
AŞKın Aşının TUZu Nokta…

*

Âşık İhvanî’m boyaksız
Esen YEL, yersiz-dayaksız
BİLYE gibi baş-ayaksız
SIRRın SONsuz yüzü Nokta…

24.06.06 16:16
Hasan Dağı
Resim
Kullanıcı avatarı
alaimisema7
Üye
Üye

NOKTA VESSELAM....

Mesaj gönderen alaimisema7 »

Başlangıçta nokta vardı.Her şey bir nokta ile başladı.Kalemi kağıdın üzerine koydum, nokta.Kalemi kaldırdım kağıdın üzerinden,yine nokta.Bütün yaptığım iki nokta arasında,noktayı açıklamaktan ibaret kaldı.Bildim ki noktadan öte gerçek yok.

Boyutu olmayan nokta, her şeyin en,boy ve derinlikle sınırlandırıldığı bu dünyada,sonsuzluk ülkesinden gelen bir yolcu.Bir tebliğci o.Sadece derinliği üçüncü çizgiyi atabilmiş olmasıyla bile mutlak olanın sırrına yolculuğu başlatan nakkaşa nisbetle nokta,bu dünyanın hem hakimi hem mahkumu.

Öyle bildim ki nokta asıl; çizgi vehim, daire vehim.Pergel daireyi çizerken bıraktığı iz aynı noktaya eşit mesafede çok nokta. Ebruzen suya bir nokta bıraktı, büyüdü şekiller nokta laleye döndü.Bir noktanın genişlemesinden kainat oluştu.Bir nokta hükmünde döndü kainat, nokta hükmünde durdu.Yörünge nokta, merkez nokta.Güneş nokta, dünya nokta, ay nokta.Varlığın özü nokta.

Varlığın özünü kendinden bulabilen "ben" de bir nokta; sırrını, vakıf olan anlasın.ben bir noktaysa, varlık "ben" den içeri çoğaldı.Noktanın muamması yer ile gökler atasındaki kapı.Çünkü kalp bir nokta, kalbe inen yol nokta.Nokta kadar derin bir delik, bir üfürüm kalpte yaşamı söndürür.Nokta kadar kara bir benek olduğu halde kalbin makam atlaması, daire üzerinde iki nokta.Arada devir farkı.

Küçücük bir noktanın bile küçük olduğumu fark edince varlık ırmağının üzerinde, büyük hiçbir şey kalmıyor geriye.Ve bir nokta kadar küçülecek denli uzaktan baktığımda yaşama, büyük hiçbir şey can acıtmıyor.Kozmik bakış noktası. Anladım ki ne geçmiş var ne gelecek."Sûfi ân'ın oğlu". An bir nokta, hal bir nokta.

Aşk bir nokta."Yekpâre geniş bir ân'ın parçalanmaz akışında" ben bir nokta, sen bir nokta.Üst üste iki nokta: Açıklaması : Üç nokta.

Bildim ki güzellikte bir nokta.Ağız nokta, burun nokta."Güzellik kâtibinin elindeki kalemden" kağıt üzerine damlayan mürekkebin bıraktığı leke, sevgilinin yanağındaki "ben" nokta, gerdanındaki "çift ben" iki nokta: Kaza, belâ!

Eski edebiyatta söz nokta.Bir nokta imiş asl-ı sülhan evvel ü âhir (Ruhi), sözün başı sonu bir nokta.
Evveli ve ahiri söz, yaşantıya vasıtasız tekabül edemiyorsa suya atıldığı bir noktadan başlayan bir halkalanma olmalı.Her cümlenin sonunda bir nokta ve her cümle iki nokta arasında.Çünkü nokta, hem bitirdi hem başlattı.Bir noktayı izah için iki nokta zaruri.İki nokta söyler, açıklar; üç nokta susar.Nokta susmak,nokta konuşmaya başlamak.Nokta matematikçi için başlangıç, romancı için bitiş.Nokta, son koymak aşkı uğruna feda edilen hayat.

Oysa nokta yazını asıl başaldığı yer.Yazı bir nokta büyüsü.Yazar, yaşamak için ve ölmek için iki nokta arasında yazdı.Okuyucu yazarın, söylemesi ve susması için, iki noktadan üç noktaya geçmesini sağladı.Noktanın sırrına erince yazar, artık hem büyüleyen hem büyülenen oldu.Büyülenmiş bir büyücü, lisan bilmez bir mütercim.

Bir cemal noktasına âşık olan II: Murad, pergel içinde döndürüldüğünün ve çevresinde döndürüldüğü noktadan başka bir şey olmadığını farkında:

Bir cemâle âşıkım, kim bir cemâle benzemez
Noktayım pergâr içinde devr ederler hep beni

Pergâr içinde harf, bir münhani kürsüsü.Onu mânâ yapan noktanın kendisine seçtiği yer değil mi?"Cim karnında bir nokta", ışıklı yaz sabahı sevinci.Noktanın yeri gibi yokluğuda harfin anlamı: "Elif bir şeyi yok".Kürsü aynı, nokta onu nûn yaptı.Kürsü aynı, nokta onu bâ yaptı.Elifbâ'da nokta alan ilk harf bâ.Kainatın sırrı, bir noktasının bile değişemeyeceği, emniyet altına alınmış Furkan'da, Furkan'ın özü Fatiha.Fatiha başındaki besmelede, besmele bâ da .Bâ altındaki nokta.O da alemlerin fahrı "Ahmed ü Mahmud u Muhammed " Efendim.

Ahmed le Ehad arasında bir "mim" farkı var eski alfabede.Mim de bir nokta.Kainatın sırrı bu mim de saklı.Bu mim,muhabbetim mim'i.Varlığı sebeb-i kainat olan muhabbetin, Allah'ın, Rasulune duyduğundna başlayarak döküle döküle bütün kainatı kuşatan muhabbetin.

Hasılı, Hz. Ali'ye bakılırsa, "İlim bir noktaydı onu cahiller çoğalttı."

Nokta vesselâm.

Mor Mürekkep / Nazan Bekiroğlu
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen katre-iNur »

Resim

S a m a n y o l u

Geniş bir evde oturuyoruz. Dünyamızın içinde yer aldığı Samanyolu, en az 100 milyar yıldızıyla, evrende görebildiğimiz en büyük sarmal gökadalardan. Belki en güzeli değil. 12 milyar küsur yıllık yaşına karşın hala oluşumunu sürdürüyor. Bu da gördüğümüz öteki sarmalların, gökada merkezi üzerine sarılmış ve genç mavi yıldızlarla ışıl ışıl kollarının sergilediği güzelliği ortadan kaldırıyor. Kütleçekimiyle birer birer avladığı cüce uydu gökadalar, simetrisini bozuyor. Güneş sistemimizin Orion kolu üzerindeki konumu nedeniyle gökadamızı ancak yatay olarak görebiliyoruz. Eğer Samanyolu'nu dev bir küre gibi çevrelemiş halesi üzerindeki bir yıldız çevresinde dönseydik, gökadamızın büyük bir olasılıkla Ehdanus takımyıldızındaki üç kollu NGC 1232 gökadasına benzediğini görecektik. Samanyolu'nu ancak kendi düzleminde görebiliyoruz. Bu durumda kollarını doğrudan gözleyip sayılarını belirleyemiyoruz. Ancak, gökbilimciler, genellikle sarmal kollarda toplanan büyük hidrojen bulutlarının 21 cm dalga boyundaki ışınımlarını izleyip gökadanın gerçeğe yakın bir haritasını çıkarabiliyorlar. Samanyolu Gökadası, kendi sınıfı içindekilerin en güzeli olmayabilir. Ama en özeli olduğu kesin. En azından şimdilik. Gökadamız, içinde yaşam yaratmış, bilinen tek gökada

TÜBİTAK Bilim ve Teknik, Şubat 2000 - Raşit Gürdilek

SİZCE GALAKSİMİZ İÇERİSİNDEKİ GÜNEŞ SİSTEMİMİZİN İÇERİSİNDEKİ DÜNYAMIZIN İÇERİSİNDE NE KADARLIK BİR YER KAPLIYORUZ. BİZİM TANIMLAMAMIZA GÖRE NOKTA SADECE İKİ DOĞRUNUN KESİŞİM YERİ DENİLECEK KADAR BASİT MİDİR?
HUBBLE TELESKOBUNDAN SAMANYOLUNA BAKINCA DÜNYA BİR NOKTA GİBİ İSE YA BİZ?
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/katreimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
uyku
Üye
Üye

Mesaj gönderen uyku »

...
-Elif'in aslı nedir?
-Nokta.
-Varlık dediğin Elif mi, Nokta mı?
-Nokta. Nokta sessiz varlıktı;Elif ile konuşur.
-Ya!Demek iki türlü varlık var?
-Hayır, Elif ile Nokta birdir.
...

A'mak-ı Hayal'den...
Önce yap, sonra açıklarsın!
Kullanıcı avatarı
elifdostu
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen elifdostu »

Varlık aranmaz ki yokta,
Duyduğumda kaldım şokta,
Meğer ilim dediğin Nokta,
Kitaplar yüklenmiş cahile... (*)

Varlık desen hassı,
Herşeyin mayası,
Nur-u Mim Noktası,
Gayrı yok, nafile...

Nokta yazıya durak,
Öylece ettim merak,
Sözü nasıl durdurak,
Aşk yaktıysa ah ile...

Uzak-yakın Nokta aynı,
Cümle varlık yokta aynı,
Tüm kullar HAKKta aynı,
Fark takva adlı silah ile...

Nokta cümlenin sonu,
Nice olsa da konu,
Aklın Noktası, donu:
Zat-ı Akdes Allah(CC) ile...

Karib değilsen DOSTa,
Bilesin ki gönül hasta,
Kalırsın sonsuz yasta,
Nokta olursun günah ile...

Azizim sözüne Nokta gerek,
Kendi varın yokta gerek,
Gönlün daim HAKKta gerek,
BAKİ DOSTun ALLAH(CC) İLE...

(*) "Onların misali kitap yüklü eşekler gibidir" (ayet)

Aziz KURTULUŞ
08.12.2008 17:07
ESKİŞEHİR
Âmaya renk tarif etme,
Siyahtan gayrını blmez,
Aşığa DOST'tan bahsetme,
ALLAH'tan gayrını bilmez...
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen safa-merve »