çokça okuyoruz ama (?)

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

çokça okuyoruz ama (?)

Mesaj gönderen MBurak »

Sübhânallâhi ve'l hamdülillâhi ve lâ ilâhe illâllahü vallâhüekber
Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahi'l-Aliyy'il-Azîm.

Namazlarımızda çokça okuyoruz da oku' masına da acaba buradaki Sübhanallah, Havl, Alî-Azim kelimelerinin Türkçe karşılık olarak değil "manâ" yani Kur-an ıstılahı(terminolojisi) açısından bize ne ifade etmesi gerekir?
Bizde ne uyandırması lazım bu ayetin, neyin idrakine varmamız lazım ?

Bilenler varsa bu fâkir ile paylaşırlarsa mutlu oluruz

Muhabbet ve "Es Selam" üzerimize olsun İnşALLAH...

Muhammet Burak
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/brk.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

L HAVLE VEL KUVVET İLL BİLLÂHİ’L-ÂLÎYYےL-AZÎM

Mesaj gönderen nur_umim »

L HAVLE VEL KUVVETE İLL BİLLÂHİ’L-ÂLÎYYےL-AZÎM

“Subhanallahû ve’l-hamdulillahi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-Âlîyyû’l-Azîm: ALLAH (Celle Celâluhu) Subhandır (noksanlıktan beri), ve hamd (aklî ve naklî övgü) ALLAH (Celle Celâluhu) içindir...
Ve ALLAH’dan başka ilâh yoktur.
Ve ALLAH Ekberdir (en yüce ve uludur).
Ve bunları gerçek anlayıp gereğini yapabilecek havl (potansiyel güc) ve kuvvet ancak EL ÂLÎYYܒl-AZÎM olan ALLAH (Celle Celâluhu) dadır.
Veya bu söylediklerimi anlayabilip yerine getirebilme gücü ve kuvvetinin gerçek sahibi olan ALLAH’ımdan havl ve kuvvet diliyorum.
O’nu vekil kılıp O’na sığınıyorum, O’na dayanıp ve O’na güveniyorum... gibi düşüne biliriz...

Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in buyurup açıkladığı gibi:

Hakka inanıp, hayrı yapmak ve hasenâta (iyiliklere) kavuşmak hususunda gerekli gerçek havlin (henüz ortaya çıkmamış ama hazır bekleyen potansiyel gücün) ve,
Hâlihazır var olan kuvvetin ancak ALLAH (Celle Celâluhu) da olduğuna inanıp, seni vekil kılıp sana güveniyoruz,
Ve diyoruz ki : “Velâ havle velâ kuvvete illâ billahi’l-Âlîyyü’l-Azîm...”

Bâtıldan kaçınmak, şerri yapmamak ve seyyiâta (kötülüklere) düşmemek, hususunda korunabilmek için gerekli ve gerçek havl ve kuvvetin ancak küllî şey’in RABB’ısı El Aliyyü’l-Azîm ALLAH (Celle Celâluhu) da olduğuna inançla Sana dayanıp, güvenip vekilimiz kılıyoruz...
Ve yine diyoruz ki: “Velâ havle velâ kuvvete illâ billahi’l-Âlâyyü’l-Azîm!..

Kişi kendini koruyamaz ta ki ALLAH Tealâ’nın ismetine (İsmetullah ve Avnullah’a) sığınıp korunmasını dileye...
“Mâşâallah! Velâ havle velâ kuvvete illâ billahi’l-Aliyyü’l-Âzim!.”
“ALLAH (Celle Celâluhu) ile! Âlîyyü’l-Âzim olan ALLAH (Celle Celâluhu) dan başka koruyacak havl (potansiyel, var ama henüz ortada olmayan güç) ve gözüken kuvvet yoktur...” diye dua ede...
Takvâ böylesi sırlıdır...

Tasavvuf: mâsivâ mes’uliyetine düşmemek için insaf ve edeb ilmidir.
Cüneyd (kaddasallahu sırrıhu): “Dildeki sözün, kalbdeki özünü aşmasın!.. Kâal (söz), hâli geçmesin!” dediğinde :
“Hâl nedir?” diye sorana ise Cüneyd (kaddasallahu sırrıhu):
“Lâ havle vela kuvvete illâ billahi’l-aliyyü’l-âzim. Hasbunallah ve ni’mel vekil” buyuruyor.
Çünkü, hâli; HAKK (celle celâluhu)’nun Hazır ve Nazır olması, güç ve kuvvetin O’nda olduğu ve vekil edinilmesinin şart olduğu şeklinde idrak edip anlıyor ve yaşıyor.

Pek Çok Hadis-i şerîften :

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Sizden biriniz; Müezzin : “ALLAHÛEKBER, ALLAHÛEKBER” dediğinde içinden “ALLAHÛEKBER, ALLAHÛEKBER” der,
Sonra sırasıyla müezzin : “Eşhedü enlâ ilâhe illallah” dediğinde “Eşhedü enlâ ilâhe illallah” der,
Müezzin : “Eşhedü enne Muhammede’r Resûlullah” dediğinde “Eşhedü enne Muhammede’r Resûlullah” der,
Müezzin : “Hayyale’s-salâh” dediğinde “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” der,
Müezzin : “Hayyale’l-felâh”dediğinde “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” der,
Müezzin : “ALLAHÛEKBER, ALLAHÛEKBER” dediğinde “ALLAHÛEKBER, ALLAHÛEKBER” der,
Müezzin : “Lâ ilâhe illallah” dediğinde “Lâ ilâhe illallah” derse cennete girer.” buyurmuştur.
(Ömer İbni Hattab (ra) dan; Müslim, Sâlât 12 (385); Ebu Dâvûd, Salât 36 (527); Nesâî)

Ezân okunurken ezânı dinleyeni izleyelim:

“Eşhedü enne Muhammede’r Resûlullah”ı tekrarlar ve salavâtı da...
“Hayyale’s-salâh”ı tekrarlar ve
: “Subhânallahu ve bihamdihi Subhânallahû’l-Azîm velâ havle velâ kuvvete illâ billahi’l-aliyyü’l-Azîm: ALLAHÜ ZܒL-CELÂL’i hamd ile tesbih ve ta’zim edip, hakk ve hayra ulaşıp yaşamak için gerekli havl (potansiyel güç, mânevî, bâtınî) ve kuvvet (zâhirî,maddî aleni güç) ancak ve ancak Azîm olan Zâtına mahsusdur. Senin iznin ve inâyetin olmadan hakka inanıp hayr-û-hasânât işleyemem” der. İznullah ve İnâyetullahı diler.
“Hayyale’s-salâh”ı tekrarlar ve aynı duayı da tekrarlar.
“Hayyele’l-felâh”ı tekrarlar ve yine :“Subhânallahu ve bihamdihi Subhânallahû’l-Azîm velâ havle velâ kuvvete illâ billahi’l-aliyyü’l-Azîm: ALLAHÜ ZܒL-CELÂL’i hamd ile tesbih ve ta’zim edip bâtıl ve şerden korunmak için lâzım ve lâyık olan havl ve kuvvet sadece azamet-ü-kudret sahibi Zâtına mahsusdur. “Senin koruman olmadan bâtıldan ictinâb edip (kaçınıp) şerr-ü-seyyiâttan korunamam!”der ve,
İsmetullah ve Avnullaha sığınır...
“Hayyale’l-felâh”ı ve bir önceki duayı da tekrarlar.

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Kişi evinden çıktığında “Bismillahi tevekkeltü alallahi lâ havle vela kuvvete illâ billah: ALLAH (cc) adıyla, ALLAH (cc)’a güvendim. Güc ve kudret ancak ALLAH (cc) dandır”derse kendisine “Bu sana kâfidir. Doğru yola girdirildin, ihtiyacın giderildi. Zararlı şeylerden korundun.” denilir ve şeytân ondan uzaklaşır.” buyurmuştur.
(Enes (ra) dan; Tirmizî, Nesâî ve İbn Hibban)

Resim --- Bir kimse gelerek: “Yâ Resûlullah (sav) ! Benim Kur’ân’dan bir şeyler almaya gücüm yetmiyor. Bana kifâyet edecek bir şeyi öğretl!” deyince Resûlullah (sav): “Subhânallah, ve’l-hamdülillah ve Lâ ilâhe illâllah, VALLAHÛEKBER, ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahi” de.
Buyurunca o kimse: “Yâ Resûlullah! Bu (zikir) ALLAH (cc) içindir. Benim için (dua olarak) ne söyleyim?”
Resûlullah (sav): “ALLAH’ım bana merhamet et, afiyet ver, hidâyet ver, rızık ver” de!.
Adam ellerini sıkıp göstererek: “Şöylece! (sımsıkı belledim) “ dedi.
Bunun üzerine Resûlullah (sav): “İşte bu adam iki elini de hayrla doldurdu!” buyurmuştur.
(İbni Ebi Evfa (ra) dan; Ebu Dâvud, Salât 139-832; Nesâî, İftitah 32-2,143)

Resim --- Ebu Vakkas ibni Sâd (ra) dan: Bir bedevi Resûlullah (sav)’e geldi ve: “Bana okuyacağım bir dua öğret”dedi.
Resûlullah (sav) de: “Lâ ilâhe İllâllahu vahdahu lâ şerike lehu, ALLAHÛEKBER kebîran velhamdülillahi kesira. Ve Subhânallahi Rabbü’l-âlemin. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahi’l-Azîzi’l-Hakîm.” de!” buyurdu. Bedevi: “Bu RABBim içindir. Benim için ne var?” dedi.
Resûlullah (sav) de: “Allahümmağfirli verhamni vehdini verzukni: ALLAH’ım beni bağışla, bana merhamet et, beni hidâyete erdir ve bana rızık ver!” de” buyurdu.
Ebu Mâlik el Eşâri rivâyetinde: “Bana afiyet ver!” ilavesi vardır. Bir rivâyette ilave olarak: “Şüphesiz ki bunlar senin dünya ve âhiretine yararlı her türlü güzel şeyleri ihtivâ eder.”
(Ebu Vakkas İbni Sâd (ra) dan; Müslim)

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Kalıcı sâlih amelleri çokça yapınız!” buyurdu.
“Onlar nelerdir Yâ Resûlullah!” denildi.
“Tekbir (ALLAHÛEKBER),
Tehlil (Lâ ilâhe illâ ALLAH),
Tesbih (Subhânallah),
Velhamdülillah,
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” sözleridir.
” buyurdu.
(Ebu Saîd el Hudri (ra) dan; İmâmı Ahmed, Ebu Yâ’lâ, Nesâî, İbn Hibban, Hâkim)

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Subhânallahi, velhamdülillahi, ve lâ ilâhe illâllahu, vallahu ekber vela havle vela kuvvete illâ billahi” diye zikret çünkü bunlar kalıcı sâlih amellerdir.
Ağacın yaprağını döktüğü gibi bunlar da günâhları (hataları) dökerler ve bunlar cennet hazinelerindendirler.” buyurmuştur.
(Ebu’d- Derda (ra) dan; Taberâni-Ömer (ra) dan ise İbni Mâce Muhtasar olarak)

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Yeryüzünde her kim : “Lâ ilâhi illâllahu, VALLAHÛEKBER, Ve lâ havle vela kuvvete illâ billahi” derse bu, hatalarına keffârettir. Velev ki günâhları (hataları) deniz köpügü kadar olsa bile!” buyurmuştur.
(Abdullah İbn Abr (ra) dan; Nesâî, Tirmizî, İbn Ebi’d-Dünya ve Hâkim: “Subhânallah velhamdü-lillahi” ilavesiyle rivâyet etmiştir.)

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Yeryüzünde herhangi bir kimse “Lâ ilâhe illâllahu Vallahu ekberu velâ havle velâ kuvvete illâ billahi” derse hataları deniz köpügü kadar olsa dahi örtülür.” buyurmuştur.
(İbni Ömer (ra) dan; Sahih olarak; İmâmı Ahmed ve Tirmizî)

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “İsrâ Gecesi İbrâhim (as) ile buluştum (karşılaştım) bana: “Yâ Muhammed ümmetine benden selâm söyle (oku) ve onlara: Cennetin toprağının güzel, suyunun tatlı, alanının düz, ağacının da “Subhânallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhi illâllahu VALLAHÛEKBER” olduğunu haber ver” dedi” buyurmuştur.
(İbni Mesut (ra) dan; Tirmizî)

Tabârani’de Evsat ve Sagirinde: “Velâ havle velâ kuvvete illâ billahi: Kudret ve kuvvet ancak ALLAH’ındır.” ilavesiyle rivâyet etmiştir…

(Kul İhvani Divanı’ndan)
Resim
Kullanıcı avatarı
papatya
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen papatya »

Çelişkiye düştüğüm sorumu yanıtlarsanız çok mutlu olacağım.
Örneğin “Lâ ilâhi illâllahu, VALLAHÛEKBER, Ve lâ havle vela kuvvete illâ billahi"
veya Allahümme ecirna minel nar (umarım doğru yazılmıştır)
Ya da
Kuranı kerimden bir ayeti zikretmek istediğimizde(diyelim ki 100 olsun) her seferinde besmele söylemeli miyiz? Yoksa başta söylemek yeterli mi?
Kime sorsam farklı yanıtlar alıyorum.

Abdestsiz zikretmemeye gayret ediyoruz fakat koşullar her zaman uygun olmuyor.
Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
En son papatya tarafından 14 May 2010, 20:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

değerli papatya kardeşimiz,
besmele bilirsiniz ki her işe başlamada esastır.
Kurân-ı Kerimimizde sadece Fatiha Sûresinin 1.âyetidir.
122 Sûrede başındaki besmeleler âyet olmamakla beraber o Sûre okunurken okunur.
Tevbe Sûresinde besmele ile başlama yoktur.

Kurân-ı Kerim okumaya euzubesmele ile başlamak farzdır ve 1 kere yeterlidir.

bunun dışında konuşurken 1 âyet okusak besmele çekilir 1 defa, ama her âyet için devamlı olma şartı yok zevke kalmıştır.

“Lâ ilâhe illâllahu Vallahu ekberu velâ havle velâ kuvvete illâ billahi”
ALLAHUMME ECİRNA MİNE'N-NÂR: Allahım Bizi ateşten koru.

gibi dualara da besmele ile başlamak güzeldir ama şart değildir.

bendeniz Bemeleye "Dudakta başlayıp dudakta biten GÜZELim" derim ve her işte çekmeyi severim doğrusu..

sizler de öyle ederseniz hayr ile başlamış oluruz o işe başlarken ..

Muhammedi Muhabbetle.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

kulihvani yazdı:değerli papatya kardeşimiz,
besmele bilirsiniz ki her işe başlamada esastır.
Kurân-ı Kerimimizde sadece Fatiha Sûresinin 1.âyetidir.
112 Sûrede başındaki besmeleler âyet olmamakla beraber o Sûre okunurken okunur.
Tevbe Sûresinde besmele ile başlama yoktur.

Kurân-ı Kerim okumaya euzubesmele ile başlamak farzdır ve 1 kere yeterlidir.

bunun dışında konuşurken 1 âyet okusak besmele çekilir 1 defa, ama her âyet için devamlı olma şartı yok zevke kalmıştır.

“Lâ ilâhe illâllahu Vallahu ekberu velâ havle velâ kuvvete illâ billahi”
ALLAHUMME ECİRNA MİNE'N-NÂR: Allahım Bizi ateşten koru.

gibi dualara da besmele ile başlamak güzeldir ama şart değildir.

bendeniz Bemeleye "Dudakta başlayıp dudakta biten GÜZELim" derim ve her işte çekmeyi severim doğrusu..

sizler de öyle ederseniz hayr ile başlamış oluruz o işe başlarken ..

Muhammedi Muhabbetle.
Resim
Kullanıcı avatarı
papatya
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen papatya »

Yanıtlamanızdan dolayı çok teşekkür ederim.
Allah razı olsun.
Oldukça açık ve anlaşılır.

Saygılarımla

Gönüller muhammedi nur ve muhabbetle olsun.

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön