SORDURUYOR

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
anlamak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

SORDURUYOR

Mesaj gönderen anlamak »

--- "Muhakkak ki ALLAH ve melekleri, peygambere hep salât ile ikrâmda bulunurlar. (çok salâvât getirirler). Ey imân edenler, haydi (sizde) ona tam bir teslimiyyet ile salât ve selâm getirin..." (Ahzâb 33/56)

--- "Yemin ederim ki (andolsun ki muhakkak ki) Resûlullah (ALLAH'ın elçisi) sizin için, ALLAH'a âhiret gününe kavuşmayı umanlar ve ALLAH'ı çokca zikreden (anan) ler için güzel bir örnektir. (usvetün hasenedir.)..." (Ahzab 33/21)

Anlamaya çalışıyorum ne olur sorumu mazur görün. Gecenin bu saatinde dolaşırken karşılaştığım ayetler dikkatimi çekti ve içimi merak doldurdu. Allah'In peygambere hep salat ve selam etmesi ne demektir?
Diğeri ise yemin ederim ki diye başlayan ayeti kerime de yemin eden kimdir? Allah mı peygamberimiz mi? Yemin etmek ne demektir?
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/anlamak.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Değerli kardeşim,

ANlamak için kafa gönül yormanız ne güzel.

Sorduğunuz sorunun cevabını vermek bizim ilmimizi aşar...
Eğer müsait olursa Hocam Kulihvani cevap verebilir belki.

Ama benim acizane söylemek istediğim...
Daha doğrusu kardeşçe size nasihat etmek istediğim şu ki;

Basamakları bir bir çıkmak lazım...
Bizim gibi yolun başında olanların ta en yukarıda olanı merak etmesi elbet fıtridir fakat... ANlamak için GÖRmek lazım... Orada OLmak ve Yaşamak lazım...

Yani bu soruya verilecek cevap en az soru kadar zorlar bizi ANlamak için...

Mesela İlk okuldaki bir çocuk Üniversitedeki bir ders hakkında bilgi edinmek istese...
Ona da anlatılsa bu... Anlayacağı yine ancak ilkokul düzeyinde olan bir insanın anlayışı kadardır...

Umarım beni doğru anlarsınız...
Bu yolda çok bilmek az bilmek değil de mesele...
HÂL' leri yaşamak yaşamamak ile ilgili diye düşünüyor ve inanıyorum.

Kulihvani Hocamın örneği belki bunu daha iyi anlatır.
Çay içmeyen bir insana istediğiniz kadar anlatın ÇAY ın ne olduğunu...
Ancak ilk yudumu aldığında anlar...
Zamanla da has bir tiryakisi olur uzaktan kokusundan bile anlar...

Sevgi ve selam ile...
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
anlamak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen anlamak »

Can abim güzel abiciğim, Halim abi...
Buraya gelmeme vesile olmanızdan bu yana dediğiniz gibi bakışım da görüşümde değişti.Elbette ilk zamanlardan daha farklı ve şimdi bakışımdan da daha farklı olacaktır ileriki zamanda. Rabbim bakışımızı görüşümüzü gönlümüzü güzelleştirsin inşallah. Çay muhabeettini yine sitede okumuştum ve bunun bir benzerini de Bediüzzaman'dan okumuştum. Elmayı herkes bilebilir ama elmanın tadını anlamak için bir ısırık almak gerek. Rabbimin izniyle inşallah bizler de tadanlardan oluruz. Çok teşekkür ederim
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/anlamak.jpg[/img]

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön