BİR SORU

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
elifnur
Yeni Üye
Yeni Üye

BİR SORU

Mesaj gönderen elifnur »

S.A

iki gündür bu siteyi inceledim....tasavvuf üstü muhammedı tasavvuf gördüm bir mürşide bağlanmaksızın sahabe doneminde oldugu gibi peygamberimize biat etmiş canlar gördüm....benim sormak istediğim eğer bu yolum VİRDİ yani zikri varsa o dersi çalışmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...Allah cc yâr ve yardımcımız olsun
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."
Kullanıcı avatarı
fakir_fakir_fakir
Yeni Üye
Yeni Üye

CEVAP

Mesaj gönderen fakir_fakir_fakir »

GEL EY KARDEŞ HAKKI BULAYIM DERSEN
BİR KAMİL MÜRŞİDE VARMADAN OLMAZ
RESULÜN CEMALİN GÖREYİM DERSEN

NİCELERİ GİTTİLER MÜRŞİD ARAYI
ARAYANLAR BULDU DERDA DEVAYI
BİN KEZ OKUSANDA AKTAN KARAYI

GEL EY KARDEİ GİDELİM BİLE
NİCE AŞIKLARIN BAĞRINI DELE
CEBRAİL DELİLDİR AHMEDE BİLE

KADILAR MOLLALAR CÜMLE GELDİLER
KİTAPLARIN HEP BİR YERE SERDİLER
SEN BU İLMİ NERDEN ALDIN DEDİLER

YUNUS EMRE BUNDA MANA VAR DEDİ
BİR KAMİL MÜRŞİDE SENDE VAR İMDİ
HAZRETİ MUSAYA HIZRA VAR DEDİ

Şimdi Elif kardeşim.
Bu seyrü sülükte olmanın mana yolculuğuna başlayıp o yolda hakikat sırlarına ermenin anlamanın anlamakta yetmez hale dönüştürmenin ilk şartıdıdır mürşidi kamile bende olmak mürşidi kamil olmadan olmaz.
Mevlana Hz.Mürşidi Şems Hz. için seni bulmasaydım hem vallahi hem billahi dinsiz imansız ölecekmişim demekte.Bu örnekleri çoğalta biliriz.
Yunus emre Hz.Taptuk Emre Hz.
Aziz Mahmut Hüdayi Hz.Üftade Hz.
Mısri NiyaziHz.Ümmi Sinan Hz.
Yani senin anlayacağın

Mana yolculuğuna başlamak hakikat sırlarına ulaşmak Allah dostu olmak
Şahadet ehlinden olmak taklidi iman değil Tahkiki iman sahibi olmak istiyorsan MÜRŞİDİ KAMİLE bende olmalısın.
[img][/img]
Kullanıcı avatarı
fakir_fakir_fakir
Yeni Üye
Yeni Üye

CEVAP

sahabe doneminde oldugu gibi peygamberimize biat etmiş canlar gördüm
diye ibare kullanmışsın bu ibare sana ait ise sen bu konu hakkında hiç bir şey bilmiyorsun demek önce araştırma yap bence sahabe Peygamber efendimize devamındada Risalet sahiplerine biat etti ve bu risalet bu biat günümüze kadar devam etti dünya var oldukçada devam edecek.Ha burada şuna dikkat etmek gerekiyor.
Mısri niyazi Hz.
Her mürşide el verme yolunu sarpa uğratır
demektedir.
her mürşidim diyen mürşidi kamil değildir.gerçek mürşidi kamili arayıp intisap etmekte her inananın asli görevidir.
[img][/img]
Kullanıcı avatarı
gizemmm
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: CEVAP

Mesaj gönderen gizemmm »

sahabe Peygamber efendimize devamındada Risalet sahiplerine biat etti ve bu risalet bu biat günümüze kadar devam etti
haddim olmayarak bişey sormak isterim ..bu cümleyi açıklarmısınız belki açıktır bazılarına göre ama..herkesin anlama yeteneği farklı bilirsiniz..
amacım bilgilenmek maksadım başka değil..selam ve dua ile kardeşim
duyguderyasında kuru bir yaprak gibiyim... tusunamilerle savaşıyorum ...medet...
Kullanıcı avatarı
gizemmm
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen gizemmm »

ve bende çok düşüyorum canımdan çok yüreğim kanar ne yapsam ne etsem aylardır uykuları yitirdim ararım mürşidimi ararım şeyhimi..kendime bir model ararım onun yardımıyla rabbime koşmak isterim muhammedi nurla dolu bi yol olsun isterim ..bildim ama gidemedim hep anladım bilmek yetmez bu yolda kalbim geylani hazretlerinde mutmain olur..ama aması var işte
duyguderyasında kuru bir yaprak gibiyim... tusunamilerle savaşıyorum ...medet...
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

fakir_fakir_fakir yazdı:sahabe doneminde oldugu gibi peygamberimize biat etmiş canlar gördüm
diye ibare kullanmışsın bu ibare sana ait ise sen bu konu hakkında hiç bir şey bilmiyorsun demek önce araştırma yap bence sahabe Peygamber efendimize devamındada Risalet sahiplerine biat etti ve bu risalet bu biat günümüze kadar devam etti dünya var oldukçada devam edecek.Ha burada şuna dikkat etmek gerekiyor.
Mısri niyazi Hz.
Her mürşide el verme yolunu sarpa uğratır
demektedir.
her mürşidim diyen mürşidi kamil değildir.gerçek mürşidi kamili arayıp intisap etmekte her inananın asli görevidir.
Değerli Fakir kardeşim...
Söyleyeceğimi şahsi bir şey olarak algılamamanı rica ederim.

Bir kardeşimizin başka bir kardeşimize;

"Bu konuda hiçbir şey bilmiyorsun demektir..."

şeklindeki ve benzer anlamlardaki sözleri benim içimi hep rahatsız etmiştir.

Bu YOL' da BİLEN' lerin dedikleri; Hiç bir şey bilmedikleridir...

Hz.Ebu Bekir ra; İdrakten acizlik idraktir

buyuruyorsa bilinecek ne var ki...

Allah' a (cc) iman eden Resulüne biat etmiştir zaten.
Çünkü Allah' a dair bildiğimiz inandığımız ne varsa biz O' nun mübarek ağzından duyduk.

Evet bir Mürşid-i Kamile bağlanmak gereklidir...

Lakin ne Mevlana arayıp ta Şems' i bulmuş...
Ne de Yunus Taptuk Emre' yi bulmak için yola çıkmıştır.

Bunlar Allah' ın denkleştirmesidir...

Gönül Allah' a ve Resulüne bağlanmışsa ve ulaşmayı dilemişse...
Bundan sonrası Allah' ın işi ve Resulünün görevidir.

O Resul ki çevresinde bulunan sahabeleri değil...
Görmeden O' na iman eden kimseleri KARDEŞLERİ olarak seçmiştir.

Ve O Resul ki ; En güzelini en doğrusunu bildiği halde herkese anlayacağı şekilde karşıdaki kişinin akıl seviyesine göre anlatmıştır...

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz buyuran Efendimiz gibi bizler de kolaylaştıran olmalıyız elbette...

Allah cc. insana bilmediğini öğretendir...

Muhammedi Muhabbetle...
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
fakir_fakir_fakir
Yeni Üye
Yeni Üye

cevaben

İnsanlara doğruyu güzeli anlatan anlatmakla kalmayıp anlattıklarını yaşayan her haliyle her kelamıyla numuneyi misal olan bu gün geçmişe bakarak evliya dediğimiz bugüne nispetle mürşidi kamil dediğimiz hak dostları herzaman vardı her an var her daim var olacaktır.Mürşidlik makamını kaldırarak yol ve yol birliği olmaz mümkün değildir.olsaydı Cenabı Allah ayetlerini dağlara taşlara yazardı okuyun amel edin derdi peygamberler olmazdı bunu inkar etmek kabullenmemek cenabıAllahın sistemine ter olur. Allah adına yanlışlık yapanlar dolu.Din adına nefsine hizmet edenler dolu Hakkı ispat ediyorum dedipte kendini ispat edenler dolu bu alemde o sebeble kişinin söylediği ile yaptığı bir değilse sözüne itibar edilmez. En büyük değer yapılan muhebbetin kurana aykırı olmayanıdır. Hayel ve gayıp değildir hakikat, hakikat ispattır. Mutlaktır an da var olandır. Hayel insanı zanna sokar zan ise insanı küfür ehli yapar. Herşeyin her zevkin her sözün yeri vardır.Kainatta olduğu gibi herşey yerinde haktır. Esfelde olan insanla alada olan insan bir değildir. İnsanlara yerlerine göre hitab edilmesi gereken zamanlarda vardır.
[img][/img]
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

kardeşim vird istemiş ne güzel
evvel Esselamm Allah razı olsun
sevgilinin virdinden başka bir şey mi olurmuş hakiki hak gönüllerde
vird konusu çok mübarektir çok tehlikelidir kendimden söyleyeyim sakın benim gibi nefsi hayvanini konuşturupta bir şeyleri incitmeyesin ! virdi istediysen gerçekten o seni bulacak hakikiyle inşAllah bulacak benim gibi bir irinnameye nasip oluyorsa sanada olur vird neki üzerine yanlış anlamlar yüklememk gerek ?
nice dua makamında insan vardır virdi bilmez duası baldan tatlı rabıtası haktır ...
nice vird sahibi vardır yaptığı dua bile kabul olunmaz isimler cisimler onlardan geçmek lazım
Serdar Tuncer çok güzel açıklar Mürşid-Mürit ilişkisini saat onda haberlerden sonra radyo onbeşte yitik hazine isimli prğramı sunuyor ve birde Necip Fazılın Başbuğ Velilerden adlı eseri ben çok istifade ettim nacizane inşAllah muaffak oluruz !
hamdolsun hamd zerre zerre bize dolsun dolsunda evvel esselamın zevkine varalım ...
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Sevgili elifnur kardeşim. Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem pek çok hadisi şeriflerinde günlük yaptığı duaları ümmetine aktarmıştır. Sitemizdeki hadisi şerifler bölümünde ya da dua bölümünde ve yine pek çok bölümde inşaallah bu konu ile ilgili bilgiler edinebileceğinizi düşünüyorum. Hemen burada bir tanecik Canımız Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vesselem'in dualar bölümünden aldığım bir duasını aktarayım istedim.

Selametle.

Hakan yazdı: RESÛLULLAH (SAV)'in DUASI

----Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : "Dile hafif, mizanda ağır, Allah'a sevgili olan iki kelime (iki cümlecik) vardır. Bunlar: Subhanallahi ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim (Allah'ı, ona hamd ederek tesbih ederim, büyük Allah'ı tesbih, ederim)'dir." buyurmuştur.
(Ebu Hureyre (radiyallahu anhu)'dan, Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4860)

KULİHVANİ DİVANINDAN
Resim

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön