Rebi bin Huseyn Kimdir?

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Rebi bin Huseyn Kimdir?

Mesaj gönderen hamdolsun »

ben ona hakiki tek kardeşim derim ...nefsini bilen Rabbini bilir hakikatini çok kere işitmiş ama sadece sözcük anlamını anlamış idim naczhanemden anladığım şudur ki sen nefsinin nekadar kaypak olduğunu bilir nefsine göre sistemler gelştirirsen Rabbini bilirsin ...

ama hakkında çok az şey bulabildim

biri

Kalbin bu sâfiyete ermesinde tefekkür-i mevtin başka hiçbir şeyle mukâyese edilemeyecek mühim bir tesiri vardır. Bu hususta Rebî bin Hüseyin şöyle der:

“Kalbim, ölümü hatırlama işinden uzaklaşırsa, onun fesâda uğramasından korkarım. Şâyet kendimden öncekilere muhâlefet edecek olmasaydım, ölünceye kadar kabristanda otururdum.” (Beyhakî, Kitâbü’z-Zühd, s. 212)
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

canımdan üzüldüm valla aradım aradım o bilğinin yazdığı kağıdı bulamadım ama şöyle yazıyordu semarkand yayınlarından İmamı Gazalimizn eserini sadeleştirmişler dil belası diye orda geçiyor Rebi b. Huseynm orda böyle geççiyordu belki yanlış basım

-
mübarek şöyle yaparmış her gün hokka ve kalemyle ne konuşursa yazarmışş ki sonra dönüp bakarmış hani edebe mugayyir bir şey var mı ? ...Allahu ekber Subhanellah ! çok etkilenmştim hala etkiliyor benide işte ...nefsini bilen Rabbini bilir tam benim yapmam gereken bir şey ama ne onu yapacak dirayet ,istidat ,aşk şevk inat hiç biri yok yok yok ....hay hakk..işte kuru kuru nasibb eyle Ya Rab.. diyorumm

-çok değişik bir insan yani sıradan değil sır sahibi...çok ilğinç yaparım dediği şeyler muahlif olmasam kabirdem çıkmam diyorr...her gününü yazıyor dönüp bakıyor böyle yaşayan adam zaten ölüp ölüp diriliyordur ne diyem Allah ondan arzı olsun ...

Siz Sahabe-i Kiramı görseydiniz onlara deli derdiniz, Onlarda sizi görse sizin dininiz imanınız yok derdi

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön