La Mevcudu illallah...

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
islaminesil
Aktif Üye
Aktif Üye

La Mevcudu illallah...

Mesaj gönderen islaminesil »

Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu,

Allah'tan başka mevcudiyet yoktur !

Allah herşeyin Yaratıcısı, Kudret sahibi Bizi yoktan - var'edendir.

La mevcudu illallah, demek bana o kadar derin ve sır'lı bir hakikat gibi geliyor ki, kendimi hoş ve huzurda hissediyorum.

Ancak ;

Bunu söyledikten sonra Allah ın yarattığı bir insan hakkında kötü birşey söylersem, ağaca taşa toprağa gereğinden fazla yüklenirsem, sinirlenince masama vurursam, bana hoşuma gitmeyen birşey söyleyen insanlara bağırıp kavga edersem,

Bu inanç marifetine hiyanetlik etmiş olmam mı ?

Dolayısıyla ben La mevcudu illallah diyemem mi ?
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/imzamnwi1.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Re: La Mevcudu illallah...

Mesaj gönderen simurg »

Bu konu hakkında bir kıssa dinlemiştim, onu yazayım inşaallah.

Bir bektaşi hocası vaazlarında "La faile illallah" ı anlatmış,
bunu dinleyen cemaatten birisi de düşünmüş, düşünmüş sonra
bir gün hoca efendi camide oturduğu sırada ,
gelmiş arkasından ensesine bir tokat vurmuş,

- hoca efendi hep vaazlarda,
"La faile illallah" der dururdun,
bak bakalım fail kimmiş, demiş.

Hocaefendi dönmüş geriye ,
ve,

- Evet tek fail Allah'tır, ama bu edepsizliği hangi kulundan zuhur ettirdi ona bakıyorum şu an,
demiş.

Yani "fail Allah ama, edepsiz olan sensin" demiş.

Bu kıssa, meseleyi anlamamda fayda vermişti,

o sebeple yazayım istedim.

Allah celle celaluhu hayrlarını zuhur ettirmede kullansın bizleri,
hep te hayr isteyen dileyenler eylesin inşaallah.

amin.
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Ve Aleykummes Selam Ve Rahmetullahu Ve Berekatuhu Islaminesil can

Baharım var Kışım var
Rȕşde erme yaşım var
Derviş ağır başım var
Ҫabuk olasım değil

GaribAN
11.01.2011
derim can!.
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

simurg yazdı:Bu konu hakkında bir kıssa dinlemiştim, onu yazayım inşaallah.

Bir bektâşi hocası vaazlarında "Lâ fâile illallah" ı anlatmış,
bunu dinleyen cemaatten birisi de düşünmüş, düşünmüş sonra
bir gün hoca efendi câmide oturduğu sırada ,
gelmiş arkasından ensesine bir tokat vurmuş,

- hoca efendi hep vaazlarda,
"Lâ fâile illallah" der dururdun,
bak bakalım fâil kimmiş, demiş.

Hocaefendi dönmüş geriye ,
ve,

- Evet tek fâil ALLAH'tır, ama bu edepsizliği hangi kulundan zuhur ettirdi ona bakıyorum şu an,
demiş.

Yâni "fâil ALLAH ama, edepsiz olan sensin" demiş.

Bu kıssa, meseleyi anlamamda fayda vermişti,

o sebeple yazayım istedim.

ALLAH Celle Celâluhu hayrlarını zuhur ettirmede kullansın bizleri,
hep te hayr isteyen dileyenler eylesin inşaallah.

Âmin.
Gariban yazdı:Ve Aleykumme's-Selâm Ve Rahmetullâhu Ve Berekâtuhu Islâminesil can

Baharım var kışım var
Rȕşde erme yaşım var
Derviş ağır başım var
Ҫabuk olasım değil

GaribAN
11.01.2011
derim can!.
Mâ şâe ALLAH! TebârekALLAH!... Cevaplardaki hikmet! Yüreğinize sağlık!
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

Furkân sûresi/ 63

وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ

الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا

Diyanet Vakfı Meali
Rahman'ın(has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) "Selam!" derler (geçerler)

Resim

''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Aşk gelicek cümle eksiklikler biter!

bknz. http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... cek#p55607
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

Sorunuzun cevabı bu mektupda var gibi...

**

İmam-ı Rabbani HZ..ve *MEKTUBAT yazdı:348. ÜÇYÜZ KIRKSEKİZİNCİ MEKTÛP

MEVZUU: Tevhid ve Aynel-yakin sualine cevap mahiyetindedir.

NOT: İmam-ı Rabbani Hz.leri bu mektubu, Şeyhzade Muhammed Abdullah'a yazmıştır.

Rahman Rahim Allah'ın adı ile...

Allah'a hamd olsun. Salât ve selâm Allah'ın Resulüne. Sizlere dahi dualar etmekteyim.

Mahdumzade cenaplarına malum olsun ki, mübarek mektup ulaştı. Onun mütalaası ile ferah hasıl oldu.

O mektuba, huzur nisbetinin şümulü ve istilâsı dere edilmiş; güzeldir; mübarek olsun.

Bu devlet ki, size üç ay gibi bir müddet içinde müyesser oldu; diğer silsilelerde on senede müyesser olsa idi; onu büyük bir nimet sayar ve büyük bir iş olarak tasavvur ederlerdi. Nasıl yerinde olur ise, bu nimetin şükrünü o şekilde eda etmek gerekir.

Şunu biliyorum ki: Sizin üstün yaratılışınız, bu gibi hallerin güzel gösterilmesi ile, kendisinde uçup şaibesinin hasıl olmasından yana temiz ve beridir. Dolayısı ile, bu nimeti açıklıyorum. Bu hususta:

"Şükrederseniz (nimeti) artırırım."(14/7)

Mealine gelen ayet-i kerime nass-ı kafidir.

Yazmışsınız ki:

-Tevhid'i vücudi mukaddimesi, zuhura gelmeye başladı.

Bu devlet ki, size üç ay gibi bir müddet içinde müyesser oldu; kabul etmek gerekir. Ne var ki, bu halin galebesinde, şer'i edeylere dahi tam manası ile riayet etmek gerekir. Kulluk haklarını dahi, tam olarak eda etmelidir.

Şunu da bilmek yerinde olur ki: Bu gibi oyunlar, sıhhat ve doğruluk takdirine göre olup, mahbubun mahabbeti istilâsından dolayı neş'et etmektedir.

Şöyle ki: Seven bir kimse, bir şey görse veya idrak etse, sevdiğinden başka bir şey görüp idrak etmez. Kendisine, bir lezzet ve bir zevk hasıl olsa, onu sevdiğine bağlar. Bu surette, sevenin müşahede ettiği kesretin kendisidir; lâkin, vahdet namı ile gelir. Ama, bu yerde fena tahakkuk etmez; çünkü fenada, tamamı ile kesret şühudunu def etmek vardır. Bu da, Vahid Zat'ın şühud istilâsı dolayısı ile olur. Buna dahi fena denir, ama,

mümkinat kesretinin şühudu olmayışına nisbetidir. Fenanın hakikati ancak şu zaman tahakkuk eder ki: İsimlerin, sıfatların, şüun ve itibarların kesreti tamamen nazardan saklanır. Bu durumda, melhuz olup nazar edilen Yüce Mücerret Zat Ehadiyet'inden başka kalmaz. Seyr-i İlellah'ın tamama ermesinin hakikati dahi bu makamda tecelli eder. Yine bu makamda, zılâl ile taalluktan, bütünüyle halâs olunur. İş bu vakittedir ki: Asılların aslı ile muamele vaki olur; delâlet edenden, delâlet edilene dönülür; ilimden ayne uruc meydana gelir; mektuplaşma kalkar, başbaşa kalınır; vasl-ı üryan dahi tahakkuk eder. Daha sonra olan olur; yine olan olur. O kadar ki: Remz ve işaretin dışında bir tabirle bu makamdan anlatmak mümkün değildir. Bu dahi, müphem ve kapalı olur.

Mahdumzade bizden, aynel-yakin beyanını taleb etmiş ve bunun ilimde husulünü murad etmiş...

Bu, müşkil bir iş. Ne yapabilirim; ne diyebilirim? Ve onu nasıl beyan ederek, açıklayıp anlatabilirim ki? Mahdumzadenin kereminden temenni o ki, beni mazur görüp ilim talebinden hal talebine meylede.

Mahdumzadeden iki sual sadır olmaktadır ki, bunların her biri, üstün yaratılıştan haber verir.

Onlardan biri, aynel-yakin beyanıdır ki, kendine has beyanı olup üstte bir parça anlatıldı.

ikincisi ise... Kur'an'da geçen müteşabihatın tevili olup bunlar, rasihun ulemanın nasibi olmaktadır.

Burada anlatılan ikinci sualin cevabı, birinci suale nazaran daha ince ve daha güzeldir. Saklamak daha yerinde olduğundan, açıklayıp izhar etmeye münafi durum vardır.

Müteşabihatın tevil ilmi, resullere mahsus olan muameleden kinayedir. Onlara salâtlar ve selâmlar olsun. Tebaiyet ve veraset yolu ile, bu ilimden ümmetler arasında azdan az kimselere az bir şey ihsan olunur. Ama bu dünya hayatında, onun cemalinden peçe kalkmaz. Lâkin, ümid edilen odur ki, ahiret hayatında ümmetlerden büyük bir cemaat bu devletle müşerref oldular. Bu dahi, tebaiyet yolu ile olacaktır.

Yazılması mümkün olan miktar şu ki:

Bu anlatılan pek azların dışında, bu dünya hayatında dahi bu devletle müşerref olan vardır. Sahih olan da budur. Lâkin, ona muamelenin harikatı ihsan edilip tevili dahi inkişaf etmez.

Hulasa: Caizdir ki, müteşabihatın tevili bazılarına hasıl ola... Amma ondan ne hasıldır? bilemeye... Çünkü müşetabihat muameleden kinayedir.

Anlatılan manayı, bana intisab edenlerden bir fertte müşahede ettim; (Müşahede ettim, tabiri Arapça aslına göre doğru ise de, Müstakimzade'nin tercümesinde:

-Müşahede olunmadı, manası verilmiştir. Doğrusunu Allah bilir.)

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

Resim

Resim

ZEVK 1065

"Erimeye" Buzun Dostu, Bu Âlemde Güneştir Bil!
"Donmaya" Düşmanı Olan, Eski Dostuna Eştir Bil!
“OL-AN” Haktır! "KûN! feye KûN" Emir, Murada Tâbidir
"İKİ" lik Yorumdan Doğar, İki Ateş Farklı Değil!...

15.11.1994 15:30 dr..

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
islaminesil
Aktif Üye
Aktif Üye

Rabbi zülcelal ve Efendimiz S.a.v. sizlerden razı olsun.

Hakikat mevzusu için bize destek oldunuz inşaAllah. Rabbim marifetini nasip ede inşaAllah.

Bu güzel bir huşu içinde gördüğüm Hakikati yaşamayıda nasip ede inşaAllah. Amin.
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

aminnn...
inşaAllah..

**

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde:

“Biz insana şah damarından daha yakınız.” buyuruyor. (Kaf: 16)

O hepsini atmış, Allah-u Teâlâ’nın lütuf tecelliyatına mazhar olmuş, içinde olduğunu, ona ondan yakın olduğunu gözü ile görüyor. Niçin? Allah-u Teâlâ ile baktığı için.

Bu sırlar şimdiye kadar size açılmamıştı. Dikkat ederseniz hep Âyet-i kerime hep Hadis-i şerif’le mühürlüyoruz. Hiç bir kimse Cenâb-ı Hakk’ın izni ile bizim mevzumuza itiraz edemez.

Bir Âyet-i kerime’sinde de:

“Biz ona sizden daha yakınız, fakat siz görmezsiniz.” (Vâkıa: 85)

Buyurduğu halde nasıl ki anlamıyorsanız, marifetullah ilminden de marifetullah ehlinden de anlamanız mümkün değildir. Çünkü onların muallimi Hazret-i Allah’tır. Hazret-i Allah onlarda tecelli etmiş, ondan ona yakın olduğunu göstermiş... Artık bir kulun bunu anlamasına ilmi de yetmez, aklı da yetmez, idraki de yetmez.

Âyet-i kerime’sinde:

“İçinizde... Görmüyor musunuz?” (Zâriyat: 21)

Buyurduğu halde görebiliyor musunuz?

İşte gören yalnız bunlardır. Yalnız bunlar gördü, bildi, itiraf etti.

Kudsî Hadis-i şerif’i açıyoruz size... Üç Âyet-i kerime geçti.

Allah-u Teâlâ “İçinizdeyim... Görmüyor musunuz?” buyurduğu halde görmüyorsunuz değil mi? Neden? O hale gelinmediği için.

Farz-ı muhal ki bir adam hiç yok iken bir dükkan yapmış. İçini en güzel nimetlerle, ziynetlerle doldurmuş ve alış-veriş yapıyor. Sen ise dükkânı görüyorsun, içindeki nimetleri ziynetleri görüyorsun ve fakat o dükkanı yapanı, o nimetleri yerli yerine koyanı, o ziynetleri yerleştireni, o dükkân sahibini görmüyorsun. Gerçekten bu, büyük bir körlük değil midir? .

O’nunla bakıyorsun, O’nunla tutuyorsun, O’nunla yürüyorsun, fakat O’nu görmüyorsun. Hâlâ tanıyamadın dükkân sahibini. O’nunla baktığın halde! Bütün yaratıklar da böyledir. O’nunla varsın, bütün mevcudat da böyledir.

Kudretiyle oluyorsun var; kudretini çekince ölüyorsun, oluyorsun bir hiç. Kâinat da böyledir. O’nun indinde bir insanla bir kâinat arasında hiç fark yoktur.

“Sensiz kuvvet olmaz,

Sensiz vücud olmaz,

Sensiz mevcut olmaz, Lâ mevcude illâllah.

Sen Sübhansın, sen Sultansın, sen Hâlık’sın, sen Râzık’sın, sen çok Lütufkâr, gani olan Allah’sın!”

Bu sır burada tecelli eder.

Eğer bu noktayı kavrarsanız, Allah-u Teâlâ’nın azametini kavramış olacaksınız, fakat kolay değil.

.

http://www.hakikat.com/nur/risaleler/hmuts/hmuts2.html

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
islaminesil
Aktif Üye
Aktif Üye

Düşünüyorum;

İdrak etmeye çalışıyorum.

Evet bütün kalbimle tasdik ediyorum. Biz hiçiz. Bizde "O" Bizlikte "O" Yarda "O" Yarende "O".

Konuşan "O" Bakan "O" Gören "O".

Biz içimizdeki altını nasıl çıkaracaz. Köyde yaşamadımki hiç sütten görünmeyen yağ nasıl çıkarılır bileyim...

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön