MADDEnin HALleri

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

MADDEnin HALleri

Mesaj gönderen nur-ye »

MADDEnin HÂLleri!

Barbaros: abla çok önemli bu Hadis-i Şerif üzerinde düşündün mü hiç? Hocamda ne güzel kaynağıyla eklemiş, Halim, Hümeyra, Mina ne güzel katılmışlar.
Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:“İzâ erâdallahu infâze kadâihi ve kaderihi selebe zevi’l- ukûli ukûlehum hattâ yenfize fîhim kadâehu ve kaderehu feizâ medâ emruhu radde ileyhim ukûlehum ve vekaati’n- nedâmetü: Allah kader ve kazasını yürütmek ve gerçekleştirmek istediğinde akıl sahiplerinin akıllarını başlarından alır. Kaza ve kaderini gerçekleştirdikten sonra da akıllarını tekrar başlarına iade eder, nedamet vuku' olur.” buyurdu.
(El Hitab es siyasi es sufi fi Mısr: Kırae fi hitabı Abdulvehhab el-Şaranî li’l-sultati ve’l-müctemaa, s 129, Daru’l-Kütüp Ve’l-Vesaik el-Kavmiyye)

Nur-ye: takip ediyorum ablam
düşünme mekanizmam kapalı gibi bu aralar sanki!
bak düşünmüyorum dedim az evvel özür dilerim
SU MİSALİ diye bir program vardı dün gece geç vakit TRT de

SU MİSALİ!

SU(NEFS) MİS(SAV) ALİk.v (KOKU)
NEFSin MİS OL-ÂN KOKUyu koklaması için SU gerekli değil mi?
Maddenin sıvı hali yani
gardaşım maddenin halleri neydi?
katı -sıvı- gaz ve ?

Barbaros: Bak abla ansiklopedide şu şekilde şöyle açıklanmış

Maddenin hâli bir maddenin faz durmunu tanımlar. Şu anda 16 tane madde hâli tanımlanır; bunlardan üçü katı, sıvı ve gaz olarak adlandırılan klasik hallerdir.

Maddenin Halleri Nelerdir..
Maddenin halleri, katı, sıvı, gaz ve plazma olmak üzere dört tanedir. Gündelik hayatta maddeler genel olarak katı, sıvı ya da gaz halinde bulunur, ancak Dünya dışında, evrendeki maddenin %99'u plazma (iyonlaşmış gaz) halindedir. Madde, istenildiğinde ortam şartları elverişli hale getirilerek bir halden diğerine dönüştürülebilir.

Resim

لَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ
Resim---Lekad enzelnâ ileykum kitâben fîhi zikrukum, e fe lâ ta’kılûn(ta’kılûne) : Andolsun, size (bütün durumlarınızı kapsayan) zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız?
(Enbiyâ 21/10)

Nur-ye: ‘’B’’ak! MADDE BİLe nASIL HÂLleniyor!

Resim

لَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكُمْ كِتَابًا فِيهِ ذِكْرُكُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ
Resim---Lekad enzelnâ ileykum kitâben fîhi zikrukum, e fe lâ ta’kılûn(ta’kılûne) : Andolsun, size (bütün durumlarınızı kapsayan) zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız?
(Enbiyâ 21/10)

وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلاَّ لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَلَلدَّارُ الآخِرَةُ خَيْرٌ لِّلَّذِينَ يَتَّقُونَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ
Resim---Ve mâ'l-hayâtu'd-dunyâ illâ la'ibun ve lehv(lehvun), ve led dâru'l-âhiretu hayrun lillezîne yettekûn(yettekûne), e fe lâ ta’kılûn(ta’kılûne) :Dünyâ hayâtı yalnızca bir oyun ve bir oyalanmadan başkası değildir. Korkup sakınmakta olanlar için âhiret yurdu gerçekten daha hayırlıdır. Yine de akıl erdirmeyecek misiniz?
(En'âm 6/32)
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Re: MADDEnin HALleri

Mesaj gönderen habibi »

Resim

GÜLl ER in gÖRÜNTÜSÜ farklı gibi görünsede KOKU su AYN ı ELHAMDÜLİLLAH....

MUHAMMEDİ gönüllerden gelen kokulara mest_ü HAYR an ....

Üsâme İbnu Zeyd (radıyalahu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran (Allah sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur."

Tirmizî, Birr 86, (2036).

Bir tane gerçek gül düşünün bir de yapma gül. İkisi de uzaktan hoş görünür ama yaklaştığınızda gerçek gül sizi çeker, diğeri ilginizi çekmez. Aradaki fark; biri mis gibi kokar, diğeri plastik kokar...Özü de sözü de gül olan hizmet erlerine, muhabbet erlerine selam olsun...Rabbim bizleri onlardan eylesin.Aşkla, şevkle, bir iman neş'esiyle hizmet edebilmeyi nasip etsin. Amin.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ey habîbim! Sana karşı gelenler hiç yeryüzünde gezmediler mi? Zîrâ gezselerdi elbette düşünebilecek kalbleri, işitebilecek kulakları olurdu. Ama gerçek şu ki, gözler kör olmaz; lâkin göğüsler içindeki kalbler kör olur.” (Hac, 46)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Allâh’ın yeryüzü ehlinden kapları vardır. Rabbinizin (bu) kapları, sâlih kullarının kalbleridir. Allâh katında onların en sevimlisi, en rakîk ve yumuşak olanıdır.” (Taberânî, Müsnedü’ş-Şâmiyyîn, II. 19)

Rivâyete göre Îsâ (as), teninde alacalar bulunan ve iki şakağı da çökmüş bir şahsa rastladı. O şahıs, üzerindeki hastalıklara aldırmayarak:

“–Yâ Rabbî! Sana sonsuz hamd ü senâlar olsun ki, mahlûkâtın pek çoğunu mübtelâ kıldığın dertten beni halâs eyledin!..” diyordu.

Îsâ (as), muhâtabının fikriyâtının idrâk ve kemâlini yoklamak maksadıyla ona:

“–Ey kişi! Allâh’ın senden giderdiği hangi dert var ki?!.” dedi.

Hasta şöyle cevap verdi:

“–Ey Rûhullâh! En fecî hastalık ve belâ, kalbin Hakk’tan gâfil ve mahrûm olmasıdır. Şükürler olsun ki Allâh Teâlâ, beni bundan muhâfaza buyurmuştur. Zîrâ ben Cenâb-ı Hakk’ın kalbime verdiği mârifetullâh lezzeti ve neş’esi içindeyim. Onun dışındaki dünyâ nîmetlerini görmüyor ve hissetmiyorum bile.”
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön