EHL-İ BEYT HADİSLERİ

Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Re: EHL-İ BEYT HADİSLERİ

Mesaj gönderen Tahiri »

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Ama bundan sonra: “Hz. Ali’nin kapısından başka diğer şu kapıları kapamakla emrolundum”. Onun hakkında sözcünüz diyeceğini dedi. Ben Allah’a yemin ederim ki: “Ben (kendiliğimden) hiçbir şey kapamadım ve açmadım. Ancak emredildiğim Şeye tabi oldum” buyurdu.
(Hz. Zeyd b. Erkam (r.a.)’dan; Ahmed bin Hanbel Müsned)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
“Ali insanların hayırlısıdır. Onda şüphe eden ni’meti inkar etmiş olur” buyurdu.

(Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr.S. 245.)
En son Tahiri tarafından 26 Oca 2011, 19:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
“Ali insanların hayırlısıdır. (Bundan) yüz çeviren nimete küfretmiş olur!” buyurdu.
(Hz. Cabir (r.a.)’den; Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 246)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimBen Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’ın evinin kapısında iken şu Âyet nazil oldu:
“…Ey Ehl-i Beyt! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor”. (Ahzab- 33)
Evde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Ali Fâtıma Hasan ve Hüseyin vardı. Onlara bir örtü bürüdü ve:
“Allah’ım, işte bunlar benim Ehl-i Beyt’imdir, bunlardan günahı gider ve bunları kirlerden tertemiz kıl!” buyurdu.
Ben atılıp:“Ey Allah’ın Resulü! Ben Ehl-i Beyt’den değil miyim?” dedim.
Bana: “Sen (yerinde dur, sen zaten) hayırdasın, sen Resulullah’ın zevcesisin!” diye cevap verdi.”

(Ümmü Seleme annemiz’den; Kütüb-ü Sitte Muhtasarı C. 13 S 54 Hadis No: 4494.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
“Nimetleriyle sizi beslediği için Allah’ı sevin. Beni Allah sevdiği için sevin. Ehl-i Beyt’imi de benim sevdiğim için sevin” buyurdu.

(İbn-i Abbas (r.a.)’dan; Kütüb-i Sitte Muhtasarı C.13 S 52 Hadis No: 4492.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ali iyi kimselerin önderidir, fâcirlerin (küfre varanların) katilidir. Ona yardım eden (Allah tarafından) yardım olunmuştur. Ona hor bakandan Allah’ın yardımı kesilmiştir” buyurdu.
(Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 246.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ben ve Ali, ALLAH’ın kulları üzerine ALLAH’ın hüccetiyiz” buyurdu.

(Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 246.)

Hüccet: Senet. Vesika. Delil. Bir iddiânın doğruluğunu isbat için gösterilen resmi vesika. Şâhid.
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

İmam Ali Keremullahiveche: “Ben Allah’ın kulu, Rasûlü’nün kardeşiyim ve ben Sıddık-ı Ekber’im. Benden sonra Sıddık-ı Ekber olduğunu söyleyen yalancıdan başkası değildir. İnsanlardan yedi yıl önce namaz kıldım” buyurdu.
(Kütüb-ü Sitte Muhtasarı C. 16 S. 516 Hadis No: 6021.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Hasan ve Hüseyn’i kim severse mutlaka beni de sevmiştir. Kim de Onlara buğz etmişse mutlaka bana buğz etmiştir” buyurdu.
(Hz. Ebu Hureyre’den; Kütüb-i Sitte Muhtasarı C. 16 S. 519 Hadis No: 6024.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimBir grub ashab Resulullah’la birlikte Alleyhisselatu vesselam’ın davet edildiği bir yemeğe gittiler. Yolda Hüseyn’e rasladılar, çocuklarla oynuyordu.
Ya’la der ki: “Resulullah Aleyhisselatü vesselam ellerini açtı Hüseyn’i yakalamaya çalıştı. Hüseyn de koşuyordu. Yakalayınca ellerinden birini çenesinin altına diğerini de ensesine koyup öptü ve : “
Hüseyn bendendir Ben de Hüseyn’denim! Kim Hüseyn’i severse Allah da onu sevsin. Hüseyn sıbt’lardan bir sıbttır (torun)!” buyurdu”.
(Hz. Ya’la İbnu Mürre’den; Kütüb-i Sitte Muhtasarı C. 16 S. 519 Hadis No: 6025.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
“Ben ve bu (Ali kerremullahi veche) Kıyamet gününde ümmetim üzerine hüccetiz (delil aracı)” buyurdu
.
(Hz. Enes radiyallahu anhu’dan; Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 247.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ali’den ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Doğrusu Ali Bendendir ve Ben de Ondanım. O, Benden sonra bütün Mü’minlerin Velîsidir” buyurdu.
(Hz. İmran İbn-i Hüseyn’den; Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 247)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resimİbni Mes'ûd radiyallahu anhu'dan rivayetle Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
“Şüphesiz Allahu Taalâ bana Fâtima'yı Ali ile evlendirmemi emretti.” buyurdu.

(Taberânî'nin Kebîrinden.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Mecnun
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Mecnun »

İmam Ali (keremallhu vech) rivâyet ediyor ki Resûlullahın (sallallahu aleyhi ve sellem):
“Güzel konuşmanın tehlikesi insanlara karşı kibirlenme ve kendisinde olmayan şeyle övünmektir.
Cesaretin tehlikesi zulüm ve haddi aşmaktır.
İyilikseverliğin tehlikesi başa kakmaktır.
Güzelliğin tehlikesi böbürlenmektir.
İbâdetin tehlikesi tembellik ve usanç duymaktır.
Konuşmanın tehlikesi yalan söylemektir.
İlmin tehlikesi unutmaktır.
Yumuşak huyluluğun tehlikesi kendinden beklenen metanet ve salâbeti göstermemektir.
Asaletin tehlikesi soyu ile övünmektir.
Cömertliğin tehlikesi israftır!.”''
buyurmuştur

(Beyhaki’den.; İmam Suyutî, Camiu’s-Sağir)
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/imza4.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem İmam Ali kerremullahi veche’ye: “Yâ Ali! İslam üryandır-çıplaktır, Giysisi Takvâdır. Tüyleri Hidayettir, Süsü ise Hayâdır. Direği Verâdır. Ayakta tutucusu ise Salih Ameldir. İslamın esası: "Beni ve Ehl-i Beytimi SEVmektir!” buyurmuştur.
(Ramuze’l- Hadis shf: 593, Hadis No: 6195)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, İmam Ali kerremullahi veche ye nasihatında ÂDIL olmayı buyurmuştur:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Yâ Ali! Allah, senin kalbine hidâyet ve diline sebat verecektir. Önüne iki hasım oturduğu zaman, birincisini dinledikten sonra, ikincisini de tam dinlemeden sakın hüküm verme! Güzel hüküm vermen için en doğru yöntem budur."
(Ali kerremullahi veche’den; Tirmizî.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Bir kimse, öfkeliyken iki kişi arasında hüküm vermesin!" buyurdu.
(Ebû Bekre radıyallahu anh’dan; Buhârî.)

http://www.muhammedinur.net/forum/viewt ... 3&start=25
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimZirr İbnu Hubeyş radiyallahu anhu: İmama Ali kerremullahi veche'nin şöyle söylediğini işittim. "Daneyi açan, canlılan yaratan Zat-ı Zülcelal'e yeminle söylüyorum: Ümmi peygamberim sallallahu aleyhi ve sellem bana şu hususu garantiledi: "Beni mü'min olan sevecek, münafık olan da bana buğzedecektir."
(Müslim, İman 131, (78); Tirmizi, Menakıb, (3737); Nesai, İman 20, (8,117)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem
Taif günü Ali kerremullahi veche'yi çağırdı ve onunla hususi konuşma yaptı. (Bu görüşme o kadar uzadı ki) halk: "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem amcasının oğluyla görüşmesini uzattı" dedi. (Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bunu işitince): "Onunla hususi görüşmeyi ben (kendi arzumla) yapmadım. Allah (ın arzusu ve emri ile Resûlü) yaptı" ” açıklamasında bulundu.
(Câbir radiyallahu anhu dan; Tirmizi, Menakıb, (3728)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Beraet (Tevbe) Sûresini, (Arafat'ta haçlılara tebliğ edilmek üzere) Hz. Ebu Bekir radiyallahu anhuyu göndermişti. Sonra onu çağırarak: "Bunun, ehlimden olmayan bir kimse ile tebliğ edilmesi muvafık değil!" buyurdu. İmam Ali kerremullahi veche'yi çağırarak sûreyi, (Arafat'ta okuması için) ona verdi
(Enes radiyallahu anhu dan; Tirmizi, Tefsir, Tevbe, (3089)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim SAKALEYN HADİS-i ŞERİFİ

Kur'ân-ı Kerim ve Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm…
Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’in DUYurusu-UYarısı!.

Hadis İmamlarımızdan TirmizîninSünenkitabında Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm:

حَدَّثَنَا نَصْرُ بْنُ عَبْدِ الرَّحْمَنِ الْكُوفِيُّ حَدَّثَنَا زَيْدُ بْنُ الْحَسَنِ هُوَ الْأَنْمَاطِيُّ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي حَجَّتِهِ يَوْمَ عَرَفَةَ وَهُوَ عَلَى نَاقَتِهِ الْقَصْوَاءِ يَخْطُبُ فَسَمِعْتُهُ يَقُولُ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي قَدْ تَرَكْتُ فِيكُمْ مَا إِنْ أَخَذْتُمْ بِهِ لَنْ تَضِلُّوا كِتَابَ اللَّهِ وَعِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي

…Cabir b. Abdullahdan dedi ki: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’i Hacta Arefe günü Kasva isimli devesine binmiş hutbe verirken gördüm şöyle diyordu:Ey İnsanlar! Size iki şey bırakıyorum onlara uyarsanız asla sapıtmazsınız, ALLAH’ın kitabı ve İtretim Ehli Beytim.

قَالَ وَفِي الْبَاب عَنْ أَبِي ذَرٍّ وَأَبِي سَعِيدٍ وَزَيْدِ بْنِ أَرْقَمَ وَحُذَيْفَةَ بْنِ أَسِيدٍ قَالَ وَهَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ غَرِيبٌ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ

Tirmizî: Bu konuda Ebu Zerr, Ebu Said, Zeyd b. Erkam, Huzeyfe ve ibni Esid’den de hadis rivâyet edilmiştir. Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.
(Tirmizî, “Sünen”, Menakıb, hadis 3786)

Hadis İmamlarımızdan muhaddis Taberanî de rivâyet etmiştir.
(Taberanî, “Mucem el-Kebir”, 3/66, hadis 2680)

حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ الْمُنْذِرِ الْكُوفِيُّ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ فُضَيْلٍ حَدَّثَنَا الْأَعْمَشُ عَنْ عَطِيَّةَ عَنْ أَبِي سَعِيدٍ وَالْأَعْمَشُ عَنْ حَبِيبِ بْنِ أَبِي ثَابِتٍ عَنْ زَيْدِ بْنِ أَرْقَمَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالَا قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ
إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمْ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِ لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِي أَحَدُهُمَا أَعْظَمُ مِنْ الْآخَرِ كِتَابُ اللَّهِ حَبْلٌ مَمْدُودٌ مِنْ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ وَعِتْرَتِي أَهْلُ بَيْتِي وَلَنْ يَتَفَرَّقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ فَانْظُرُوا كَيْفَ تَخْلُفُونِي فِيهِمَا

…Ebu Said el-Hudri ve Zeyd b. Erkamdan dediler ki: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:Ben size bir şey bırakacağım ki buna sarıldığınızda benden sonra asla sapıklığa düşmezsiniz bu şeylerin ikisini de birbirinden büyüktür. Gökten yere uzanan bir ip gibi olan ilahi nizam olan ALLAH’ın kitabı ve İtretim Ehli Beytim. Bu iki şey kıyamet günü havuz başında bana gelinceye kadar asla birbirinden ayrılmayacaklardır. Bu iki şey hakkında bana nasıl uyacağınıza dikkat ediniz.

قَالَ هَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ غَرِيبٌ

bu hadis hasen garibtir- doğru ancak tek yoldan rivâyettir..
(Tirmizî, “Sünen”, Menakıb, hadis 3788)

Tirmizînin kitabını tahkik eden el-Elbanî hadisten sonra diyor ki:

صحيح sahih

Resim

Hadis İmamlarımızdan muhaddis Taberanî’ninMucem el-Kebiradlı kitabında Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm:

حدثنا عبيد بن غنام ثنا أبو بكر بن أبي شيبة ثنا عمر بن سعد أبو داود الحفري ثنا شريك عن الركين بن الربيع عن القاسم بن حسان عن زيد بن ثابت قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلمإني تارك فيكم الثقلين من بعدي كتاب الله عزوجل وعترتي أهل بيتي وإنهما لن يتفرقا حتى يردا علي الحوض[/color]
…Zeyd b. Sâbitden dedi ki: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki:size iki emânet bırakıyorum ALLAH azze ve cellenin kitabı ve İtretim Ehli Beytim. bu ikisi Havz başında bana kavuşuncaya kadar asla birbirinden ayrılmayacaklardır.
(Taberanî, “Mucem el-Kebir”, 5/154, hadis 4923)

حدثنا معاذ بن المثنى ثنا علي بن المديني ثنا جرير بن عبد الحميد عن الحسن بن عبيد الله عن أبي الضحى عن زيد بن أرقم قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم إني تارك فيكم الثقلين كتاب الله وعترتي أهل بيتي وإنهما لن يتفرقا حتى يردا علي الحوض
…Zeyd b. Erkamdan dedi ki: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki:size iki emânet bırakıyorum ALLAH azze ve cellenin kitabı ve İtretim Ehli Beytim. bu ikisi Havz başında bana kavuşuncaya kadar asla birbirinden ayrılmayacaklardır.
(Taberanî, “Mucem el-Kebir”, 5/169-170, hadis 4979-4980)

Resim

Hadis İmamlarımızdan muhaddis Hâkim en-Nişaburî’ninel-Müstedrekadlı kitabında Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm:

حدثنا أبو بكر محمد بن الحسين بن مصلح الفقيه بالري ثنا محمد بن أيوب ثنا يحيى بن المغيرة السعدي ثنا جرير بن عبد الحميد عن الحسن بن عبد الله النخعي عن مسلم بن صبيح عن زيد بن أرقم رضي الله عنه قال
: قال رسول الله صلى الله عليه و سلم إني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و أهل بيتي و إنهما لن يتفرقا حتى يردا علي الحوض

…Zeyd b. Erkamdan dedi ki: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki:size iki emânet bırakıyorum ALLAH azze ve cellenin kitabı ve İtretim Ehli Beytim. bu ikisi Havz başında bana kavuşuncaya kadar asla birbirinden ayrılmayacaklardır.

Hadisten sonra Hâkim en-Nişaburî ve kitabın tahkik eden ez-Zehebî diyor ki:

هذا حديث صحيح الإسناد على شرط الشيخين و لم يخرجاه
تعليق الذهبي قي التلخيص : على شرط البخاري ومسلم

(Hâkim: bu hadisin isnadı Şeyheynin-“Buharî ve Müslim) şartına göre sahihtir fakat rivâyet etmemiştirler.
ez-Zehebî: Buharî ve Müslim şartlarına göre sahih.
(Hâkim en-Nişaburi, “el-Müstedrek”, 3/160, hadis 4711)

Resim

Hadis İmamlarımızdan tefsir, tarih ve hadis âlimi Hafız İbni KesirinTefsir el-Kurani’l- azîmadlı kitabında Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm:

في الصحيح : أن رسول الله – صلى الله عليه وسلم – قال في خطبته بغدير خم : إني تارك فيكم الثقلين : كتاب الله وعترتي ، وإنهما لم يفترقا حتى يردا علي الحوض

Şu husus sahihtir ki, Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem Gadiri Hum'da buyurmuştur ki:size iki emânet bırakıyorum: ALLAHın kitabı ve İtretim Ehli Beytim. Ve onlar Havz başında bana kavuşuncaya kadar ayrılmayacaklardır
(İbni Kesir, “Tefsir el-Kuranil Azim”, 7/201)

Resim

Nasibîlerin son devir şeyhi, büyük muhaddisleri el-Elbanî’ninSilsiletu ahadis es-Sahihaadlı kitabında Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm:

يا أيها الناس ! إني قد تركت فيكم ما إن أخذتم به لن تضلوا , كتاب الله و عترتي أهل بيتي

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:Ey insanlar! size iki emanet bırakıyorum ki, onlara tutundukca asla sapıklığa düşmezsiniz: ALLAHın kitabı ve İtretim Ehli Beytim.buyurdu
(El-Elbanî, “Silsileti ahadis es-Sahiha”, 4/355, hadis 1761)

el-Elbanî daha sonra hadisin rivâyet edildiği kaynakları, hadisin rivâyet kanallarını vs. aktarıyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:“Ey insanlar! Ali’den şikâyet etmeyin. Allah’a yemin ederim ki O Allah’ın zatında (Hakkını gözetmekte) (Yahut) Allah yolunda serttir” buyurdu.
(Hz. Ebu Said’den; Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 248.)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:“Müjde olsun yâ Ali! Senin hayatın ve ölümün Benimledir” buyurdu.
(Hz. İbn-i Kani’den; Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 248.)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ey Ali! Mü’min Sana buğz etmez. Münafık da Seni sevmez”. buyurdu.
(Ümmü Seleme annemiz’den; Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 248.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Birbirleri ile konuşurlar da benim Ehl-i Beyt’imden bir adamı görünce konuşmalarını kesen kavimlerin (bu) durumu nedir? Allah’a yemin ederim ki Allah için ve bana yakınlıkları için onları (Ehl-i Beytim’i) sevmedikçe kişinin kalbine iman girmez” buyurmuştur.
(İbn Mâce, Sünen, tah. Muhammad Fuâd Abdu’l-Bâkî, Dâru’l-Fikir, Beyrut ts, I, 50.)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Nimetleriyle sizi beslediği için Allah’ı sevin. Beni de Allah sevgisi için sevin. Ehl-i Beytimi de benim sevgim için sevin” buyurmuştur.
(Tirmizî, Sünen, tah. Ahmed Muhammed Sâkur vd., Dâru İhyâu’t-Turâsi’l-Arabî, Beyrut ts, V, 664.)

ResimALLAH celle celâluhu:

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا
Resim---''Ve karne fî buyûtikunne ve lâ teberrecne teberrucel câhiliyyetil ûlâ ve ekımnes salâte ve âtînez zekâte ve atı’nallâhe ve resûleh(resûlehu), innemâ yurîdullâhu li yuzhibe ankumur ricse ehlel beyti ve yutahhirekum tathîrâ: Ve evlerinizde karar kılın (oturun). Evvelki cahiliyye zamanındaki gibi (ziynetlerinizi) açmayın. Namazı ikame edin ve zekâtı verin. Allah ve O'nun Resûl'üne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sadece sizden günahları gidermek ve sizi tertemiz temizlemek istiyor.” (Ahzâb 33/33.)

Âyeti indiği zaman Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, onları abasının altına alarak: “Allah’ım, bunlar benim Ehl-i Beyt’imdir, onları (kızı Hz. Fatıma, damadı Hz. Ali ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin) günahlarından temizle!” diye dua etmiştir.
(Tirmizî, Sünen, V, 663; Beyhakî, Sünenü’l-Kübrâ, tah. Muhammad Abdu’l-Kâdir Atâ, Dâru’l-Bâz,Mekke 1994, VII, 63.)

ResimALLAH celle celâluhu:

يَا نِسَاء النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا
Resim---Yâ nisâen nebiyyi lestunne ke ehadin minen nisai inittekaytunne fe lâ tahda’ne bil kavli fe yatmaallezî fî kalbihî maradun ve kulne kavlen ma’rûfâ(ma’rûfen):Ey Peygamber Hanımları! Siz (diğer) kadınlardan biri gibi değilsiniz. Eğer takva sahibi iseniz artık sözü yumuşak söylemeyin (erkeklerle çekici bir şekilde konuşmayın). O taktirde kalbinde maraz (nifak, fitne, şehvet) bulunan kimse tamah eder (arzu duyar). Ve maruf (ciddî) söz söyleyin.(Ahzâb 33/33)

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا
Resim---Ve karne fî buyûtikunne ve lâ teberrecne teberrucel câhiliyyetil ûlâ ve ekımnes salâte ve âtînez zekâte ve atı’nallâhe ve resûleh(resûlehu), innemâ yurîdullâhu li yuzhibe ankumur ricse ehlel beyti ve yutahhirekum tathîrâ: Ve evlerinizde karar kılın (oturun). Evvelki cahiliyye zamanındaki gibi (ziynetlerinizi) açmayın. Namazı ikame edin ve zekâtı verin. Allah ve O'nun Resûl'üne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sadece sizden günahları gidermek ve sizi tertemiz temizlemek istiyor.(Ahzâb 33/33)

Bu Âyetler, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selleme hanımlarından Hz. Ümmü Seleme’nin odasında iken nazil olmuştur.
Bunun üzerine Hz. Ümmü Seleme Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’den kendisinin Ehl-i Beyt’ten olup olmadığını sormuştur. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ona: “Sen yerinde dur! Sen bana hayırlı kimselerdensin” seklinde cevap vermiştir.
(Tirmizî, Sünen, V, 663)

ResimALLAH celle celâluhu’dan:

فَمَنْ حَآجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ
Resim---''Fe men hâcceke fîhi min ba’di mâ câeke minel ilmi fe kul teâlev ned’u ebnâenâ ve ebnâekum ve nisâenâ ve nisâekum ve enfusenâ ve enfusekum summe nebtehil fe nec’al la’netallâhi alel kâzibîn: Artık kim sana gelen ilimden sonra, onun hakkında seninle tartışırsa o zaman de ki: ”Gelin, sizler ve bizler de dahil olmak üzere oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı çağıralım (bir araya toplanalım). Sonra dua edelim, böylece Allah'ın lânetini yalancıların üzerine kılalım.” (Âl-i İmrân 3/61)
Âyeti inmiştir. Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gerçeğin ortaya çıkması için onları mübâheleye davet etmiştir.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i çağırarak: “Ey Allah’ım bunlar benim ailemdendir” buyurmuştur.
(Tirmizî, Sünen, V, 225.)

Mübâhele: Birbirinden nefret etme. * Birbirine lanet okuma. Beddua etme.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Kim, benim hayatımla hayatta olmak, ölümümle ölmek ve Rabb'imin diktiği adn cennetinde sakin olmak istiyorsa, benden sonra Ali'yi ve onu seveni sevsin ve benden sonra Ehlibeytime uysun; onlar benim itretimdir, benim tinetimden yaratılmışlar; benim anlayış ve ilmimle rızıklanmışlardır. O halde, vay ümmetimden onların faziletlerini yalanlayanların ve benim onlarla olan yakınlığımı kesenlerin haline; Allah benim şefaatimi onlara ulaştırmayacaktır." buyurmuştur.
(Şerh-u İbn-i Ebi'l Hadid, c.9, s.170/12; Hilyet-ul Evliyâ, c.1, s.86; Kenzu’l- Ummal, c.12, s.103/24198; Kifayet-ut Talib, s.214; Mecma-uz Zevaid, c.9, s.108; Tercemet-u Emirulmüminin min Tarih-i Medinet-i Dimaşk, c.2, s.95.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Ali kerremullahi veche’ye işaret ederek şöyle buyurmuştur: “Bu, bana ilk iman eden ve kıyamet günü ilk benimle musafaha edendir. Bu, en büyük Sıddıktır. Bu, ümmetin Faruk’udur. Hak ile batılı birbirinden ayırır ve bu mü’minlerin önderidir.” buyurmuştur.
(Kenz-ül Ümmal c. 6 s. 156 hadis no: 2608, Mecme-üz Zevaid c. 9 s. 102, Kifayet-üt Talib Genci Şafii’nin s. 187, Tarih-i Dimeşk c. 1 s. 87, Ali bin Ebu Talib bölümü, Üsd-ül Ğabe c. 5 s. 287)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şüphesiz (âhirete) çağrılıp gitmem yakındır. Size iki büyük ve hukuku ağır emanet bırakıyorum. Birisi Aziz ve Celil olan Allah’ın kitabı Kur’an. Diğeri de gözümün nuru ehl-i beytimdir. Allah’ın kitabı Kur’an; semadan yeryüzüne uzatılmış (ilâhî ve nuranî) bir iptir. Lâtif ve Habîr olan (her şeyi bilen Rabbim) bana bildirdi ki: Kur’ân’la ehl-i beytim (âhirette) Havz-ı Kevser’in başında bana gelene kadar birbirinden ayrılmayacak. Öyleyse sizler (size emanet ettiğim) bu iki şeyde bana nasıl halef olduğunuza (benden sonra onlara nasıl davrandığınıza) iyi bakınız; onların hakkını korumaya dikkat ediniz!” buyurmuştur.
(İ. Ahmed Müsned 111 17;V 182;Tabarânî el-Mu’cemu’l-Kebir V 154 (No:4922 4923); Tirmizî Menâkıb 32 (No:3788. Aynı konuda biraz farklı bir rivayet)
Resim

“Ehl-i Beyt (A.S.)” sayfasına dön