Her damla bir ayet, her damla bir hadis

Hergün bir Ayet-i Kerime.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Her damla bir ayet, her damla bir hadis

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

ResimhER dAMMLa biRr ÂYet
ResimhER dAMMLa biRr HaDis..

NEdEN AĞLar ki BeBELer
EN YAKın ANNELer NEdEN..
HAKka BİZ BİR-İZ GEBELer
“GÖZ ve YAŞI”nda BİR BEdEN!..

ZEVK 6573ResimResimResim

NÛR DAĞInın YÜREĞİnde.. çARK-ı ÇİLE ÇAĞı Kur'ÂN
ÖNü-ARKası >ALTı-ÜStü >soLu Kur'ÂN >SAĞı Kur'ÂN
ŞaHdamARdAN YaKîN-KARÎB
gÖNLü GURbet-HaSsret GARÎB
RABBın SÖZü RaSÛL SeSi ->ÖZün >SÖZe BAĞı Kur'ÂN!.

08.01.15 14:22
brsbrs..tktrstkkmdçlçlnortsndaypylnzzlktkmnn..

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet
gÖZ YAŞIm >sÖZüme Kur'ÂN!.
HAKK’tan ->HiDÂYet >İnÂYet
ÖZümden ->gÖZüme >Kur'ÂN!.

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim
BİZ BİR-İZ dAMMLası HaDis..

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kur’ÂN hüzünle nâzil oldu; onu okurken veya dinlerken de hüzünlenip ağlayın veya ağlamaklı olun.” buyurdu.
(İbn Mâce, İkame 176)

Abdullah İbn Mes’ud radiyallahu anhu: Nisâ Sûresini Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e okuyordum. Şu âyete gelince;

فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَؤُلاء شَهِيدًا
ResimFe keyfe izâ ci’nâ min kulli ummetin bi şehîdin ve ci’nâ bike alâ hâulâi şehîdâ (şehîden).: Her ümmetten bir şâhid getirdiğimiz ve onların üzerine seni şâhid olarak getirdiğimiz zaman nasıl olacak?.” (Nisâ 4/41)
gelince;
ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şimdilik yeter!” dedi, bir de baktım gözlerinden yaşlar boşanıyordu!” buyurmuştur.
(Buhârî, Fezâilu’l Kur’ÂN 35; Müslim, Salâtu’l Müsâfirîn 247-248).

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Kur’ÂN okurken, müslümanları çok acıklı durumlarında, sevdiklerinin ölümünde sessizce ağlar, yanaklarından yaşlar süzülürdü. Kızı Zeyneb’in çocuğu hastayken kucağına almış, ağlamış ve: “...Bu Allah’ın merhametli kullarının gönüllerine koyduğu rahmettir. Cenâb-ı Hak bu rahmeti, kullarından şefkatli olanlara ihsan eder.” buyurmuştur.
(Buhârî, Cenâiz 23; Müslim, Cenâiz, 11; Ebû Dâvud, Cenâiz 24)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kur’ÂN hüzünle nâzil oldu; onu okurken veya dinlerken de hüzünlenip ağlayın veya ağlamaklı olun.” buyurmuştur.
(İbn Mâce, İkame 176)

Âmin Yâ Latîf Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettâh Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..

Âmin... Âmin... Âmin... Âmin!.. Yâ Muîn Celle Celâluhu.

MMM MuhaBBetlerimle…Resim

37. SALÂVÂT-I ŞERÎFE : Gavsu'l-Azam Abdülkadîr Geylânî (kaddasallahu sırrehu)'nun salâvâtı (2)

Resim

TÜRKÇESİ: Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ behcetil kemâli Resim Ve tâcil celâli ve behâil cemâli Resim Ve Şemsil visâli Resim Ve ubukil vucûdi Resim Ve hayâti küllü mevcûdin Resim İzzi celâli saltanâtike Resim Ve celâli izzi memleketike Resim Ve meliki sun'i kudretike Resim Ve tirâzi safvetissafveti min ehli safvetike Resim Ve hulâsatil hâssâti min ehli kurbike sirrullahil a'zami Resim Ve Habibullahil ekremi Resim Ve Halilullahil mükerremi Resim Seyyidunâ ve Mevlânâ Muhammedun sallallahu Tealâ aleyhi ve sellem.

MÂNÂSI: Güzel ALLAH'ım! Kemâl behçeti (kemâlâtın yüz akı, cem' in hak oluş sevinci, hayrın şe'en şirinliği), celâl tacı (celâl tecellîsinin câmi' tacı), cemâl behâsı (cemâl tecellîsinin övünç ve bilelik kaynağı), visâl şemsi (ulaşımın kavuşum güneşi), el vücûdun ubuki (VAR (celle celâlehu)'nun, mevcûdu var kıldığı müştak merkez, gerçek vücûdun varlık kokusunu neşredip duran Muhammedî mevcûd) ve küllü mevcûdların hayat kaynağı (iyelik iksiri), Subhanî saltanatıyın celâl izzeti (değeri, kıymeti, şerefi, hürmeti), Mâsivâ (ALLAH'tan başkası) Memleketiyin celâl izzeti (celâl tecellîyin tek tecellî odağı), sonsuz kudretini sergileyip icrâ' eyleyişine ilk sahib olan (Muhammedî Melik), Senin saffet (en halis, en hayırlı, en saf ve en iyi) ehlinden saflarıyın saflık (mâsivâdan arınmış, duru, saf, sırf, hak ve hayr üzere oluş) tırazı (arınmışlıkda en akdesi, aşk nakışı); EL AZÎM ALLAH (celle celâlehu) sırrında Sana yakın ehliyin (olanlardan) seçkinleriyin hülâsâsı (özünün özü, zuhûrat zübdesi), ALLAH (celle celâlehu)'nun Kerîm Habibi (Sır Sevgilisi, Habbe Habibi), ALLAH (celle celâlehu)'nun Mükerrem Halili (ikrâma, hürmete, ta'zime ermiş ve saygı değer dosdu) Efendimiz ve Sahibimiz Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem)'e salât-ü-selâm eyle! (teslimiyet ve istikamet ulaşım arzumuza izin, inâyet ve hidâyet eyle! Şefâatını şifâmız et!)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Her damla bir ayet, her damla bir hadis

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim---Abdullah İbni Mes'ûd radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Bana Kur’ân oku!" buyurdu. Ben: “Ey Allah'ın Resûlü, Kur’ân sana indirilmişken ben mi sana Kur’ân okuyayım?” dedim. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Kur’ân'ı başkasından dinlemekten pek hoşlanırım" buyurdu. Bunun üzerine ben kendilerine Nisâ Sûresini okumaya başladım."

فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَؤُلاء شَهِيدًا
Resim--- Fe keyfe izâ ci’nâ min kulli ummetin bi şehîdin ve ci’nâ bike alâ hâulâi şehîdâ(şehîden): Artık her ümmetten bir şâhid (resûl) getirdiğimiz zaman ve seni de onların üzerine şâhid olarak getirdiğimiz zaman (halleri) nasıl olacak?”
(Nisâ 4/41)
Âyete geldiğimde: "Şimdilik yeter!" buyurdu. Bir de baktım Resûlullah, iki gözü iki çeşme ağlıyordu.

(Abdullah İbni Mes'ûd radıyallahu anh’dan; Buhârî, Tefsîru sûre (4), 9, Fezâilü'l- Kur'ân 33, 34; Müslim, Müsâfirîn 247; Ebû Dâvûd, İlim 13; Tirmizî, Tefsir 5)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

ResimResimResim

Resim

El-KAHHAR (Kahredici, gücü ile helâk edici, yok edici) olan ALLAHU Zu’l-CELÂL:

يَوْمَ هُم بَارِزُونَ لَا يَخْفَى عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْءٌ لِّمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ
Resim---“Yevme hum bârizûn(bârizûne) lâ yahfâ alâllâhi min hum şey’un, li meni'l-mulku'l-yevm(yevme), lillâhi'l-vâhidi'l-kahhâr(kahhâri) :O gün, orta yere çıkarlar. Onlardan hiçbir şey Allah'a karşı gizli kalmaz. (Allah sorar:) "Bugün mülk kimindir? Bir olan, Kahhar olan Allah'ındır."
(Mü’min 40/16)

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: “ALLAH kıyâmet günü arzı (yer tabakalarını) Kudret eline alır (kabzeder) semâyı (gök tabakalarını) da sağ eline (içine) dürüp büker, sonra (mahşer ehline) MELİK BENİM (Kâinâtın Mâlikiyim)! Nerede yeryüzünün melikleri (kralları?)” buyurmuştur.
(Ebu Hureyre radiyallâhu anhu dan; İbni Mâce, Mukaddime, 192; Buhârî, Zümer Sûresi tefsiri; Müslim, Sıfatü’l-Kıyâme babı)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: "İnsan öldüğü zaman amel işlemesi kesilir. Ancak üç şey bundan müstesnâdır. Sadaka-i câriye, kendisinden yararlanılan ilim veyâ kendisine hayır duâ eden sâlih çocuk"
(Dârimî, Mukaddime, 46)

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِن ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَيْنَآ إِنَّكَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ
Resim---“Rabbenâ vec’alnâ muslimeyni leke ve min zurriyyetinâ ummeten muslimeten leke ve erinâ menâsikenâ ve tub aleynâ, inneke ente't-tevvâbu'r-rahîm(rahîmu) : "RABBimiz, ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (müslüman) bir ümmet (ver). Bize ibâdet yöntemlerini (yer veyâ ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et. Şüphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin."
(Bakara 2/128)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Kul bir hata yaptığı zaman kalbinde bir leke meydana gelir. Şâyet günâhı terk edip istiğfâr ve tevbe ederse kalbi cilâlanır, tertemiz olur. Eğer böyle yapmayıp tekrar günâha dönerse kalbindeki leke artar ve onun kalbini kaplar. Bunu ALLAH kitabında "pas, ran" ismiyle zikredip:
كَلَّا بَلْ رَانَ عَلَى قُلُوبِهِم مَّا كَانُوا يَكْسِبُونَ
Kellâ bel râne alâ kulûbihim mâ kânû yeksibûn(yeksibûne).: Asla, hayır; onların kazandıkları, kalbleri üzerinde pas tutmuştur.” (Mutaffifîn 83/14) buyurmuştur."
(Ebu Hureyre (ra) dan; Tirmizî, Tefsir 74-3334; İbni Mâce, Zühd 29-4244; İmâmı Ahmed, Müsned II-297 benzeri Müslim, Îmân 231-128)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ
Resim--- ''Kullu nefsin zâikatul mevt(mevti), ..:Her nefis ölümü tadıcıdır.(Enbiya, 21/35)

٦٤۱٦- حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ الرَّحْمَنِ أَبُو المُنْذِرِ الطُّفَاوِيُّ عَنْ سُلَيْمَانَ الْأَعْمَشِ قَالَ حَدَّثَنِي مُجَاهِدٌ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالَ أَخَذَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِمَنْكِبِي فَقَالَ كُنْ فِي الدُّنْيَا كَأَنَّكَ غَرِيبٌ أَوْ عَابِرُ سَبِيلٍ وَكَانَ ابْنُ عُمَرَ يَقُولُ إِذَا أَمْسَيْتَ فَلَا تَنْتَظِرْ الصَّبَاحَ وَإِذَا أَصْبَحْتَ فَلَا تَنْتَظِرْ الْمَسَاءَ وَخُذْ مِنْ صِحَّتِكَ لِمَرَضِكَ وَمِنْ حَيَاتِكَ لِمَوْتِكَ
Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem “Dünyada sanki bir garip veya bir yolcu gibi ol ve kendini ölmüş bil!” Buyurmuştur.
Bir başka rivayette şu da belirtilir: “ Kendini kabir ehli arasında say.”

Abdullah ibni Ömer radıyallahu anhu, hadîs-i şerifini bizzat Peygamber Efendimiz’den duymuştu. Bu hadisi, bir sahâbî duyarlılığı ile şöyle açıkladı:
“Akşama ulaştığında sabahı gözetme;
sabaha kavuştuğunda akşamı bekleme.
Sağlıklı günlerinde hastalık zamanı için,
hayatın boyunca da ölümün için tedbir al!''
(Hadisin Buharide geçtiği yer: 6416 )
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

ResimResimResim

Resim

أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ
Resim--- ''E lâ inne evlîyâallâhi lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne). : “Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de.” ''
(Yunus 10/62) Buyurmakta..

İşte bu Hep korkan ve Hiç korkmayanları anlatırken Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem:

Resim--- Ömer İbn Hattab (radiyallahu anhu)’dan, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
“''ALLAH’ın öyle kulları vardır ki onlar ne peygamberdir ne de şehîddirler. Ancak, ALLAH katındaki derecelerinin yüksekliğinden dolayı kıyâmet gününde peygamberler ve şehîdler onlara imrenirler.”
'' buyurunca
Ashab: “''Yâ Resûlullah! Onların kim olduklarını bize bildir!” ''dediler.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: ''Onlar aralarında ne neseb ne de maddî bir bağ olmamasına rağmen birbirlerini ALLAH için sevenlerdir. ALLAH’a yemin olsun ki onların yüzleri nurludur ve onlar nur üzeredirler. İnsanların korktuğu zaman onlar korkmazlar, insanların üzüldüğü zaman onlar üzülmezler.” '' buyurmuştur. (Ebu Dâvud, Büyû’ 76/3527)

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): ''ALLAH’ın kullarından birtakım insanlar vardır ki enbiyâ değiller, şehîdler de değiller amma kıyâmet gününde ALLAH katındaki makamlarından dolayı onlara nebîler ve şehîdler, imrenerek bakacaklardır.”''” buyurunca
ashab: ''Bunlar kimler? ve ne gibi hayırlı ameller yapmışlardır? Bize bildir de biz de onlara sevgi ve yakınlık gösterelim yâ Resûlallah?”''dediler.
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): ''Bunlar bir kavimdirler ki, aralarında ne akrabalık ne ticaret ve ne de iş ilişkisi olmaksızın ALLAH ruhu ile ALLAH’ta sevişirler. Vallahi yüzleri bir nur ve kendileri de nurdan birer minber üzerindedirler. İnsanlar korktukları zaman bunlar korkmazlar, insanlar mahzun oldukları zaman bunlar hüzünlenmezler.'' buyurdu ve:'' “Bilesiniz ki, ALLAH’ın dosdlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de. ''
(Yûnus 10/62) âyetini okudu” (Hâkîm,El Müstedrek IV-170)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim---Ebu Said İbnu`l-Mualla radıyallahu anh anlatıyor: Ben Mescid-i Nebevî'de namaz kılıyordum. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem beni çağırdı. Fakat (namazda olduğum için) icâbet edemedim. Sonra yanına gelerek: "Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, namaz kılıyordum (bu sebeble cevab veremedim diye özür beyan ettim). Bana: "Allahu Teâlâ Kitabında: "Ey iman edenler, Allah ve Resûlü sizi çağırdıkları zaman hemen icâbet edin!" buyurmuyor mu?" (Enfâl 8/24) dedi ve arkasından ilâve etti: "Sen mescidden çıkmazdan önce, sana Kur'ân-ı Kerim'in (sevabca) en büyük sûresini öğreteyim mi?" dedi ve elimden tuttu. Mescidden çıkacağı sırada ben: "Sana en büyük sûreyi öğreteceğim" dememiş miydiniz?" dedim. Bana: "O sûre Elhamdü lillahi Rabbi'l- âlemi'dir (ki namazlarda tekrar tekrar okunan) yedi âyet (es-Seb'u'l-Mesâni) ve bana verilen yüce Ku'â'dır" buyurdu.
(Buhârî, Tefsir 1; Nesâî, iftitâh 26, Ebû Dâvud, Vitr 15)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَجِيبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ
Resim--- ''Yâ eyyuhâllezîne âmenûstecîbû lillâhi ve lir resûli izâ deâkum limâ yuhyîkûm, va'lemû ennallâhe yehûlu beynel mer'i ve kalbihî ve ennehû ileyhi tuhşerûn (tuhşerûne) :Ey iman edenler, size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah'a ve Resûlü'ne icabet edin. Ve bilin ki muhakkak Allah, kişi ile kalbi arasına girer ve siz gerçekten O'na götürülüp toplanacaksınız.'' (Enfâl 8/24)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

ResimResimResim

Resim

وَلَقَدْ آتَيْنَاكَ سَبْعًا مِّنَ الْمَثَانِي وَالْقُرْآنَ الْعَظِيمَ
Resim---Ve lekad âteynâke seb’an mine'l- mesânî ve'l- Kur’âne'l- Azîm (azîme).: Andolsun, sana çiftlerden yediyi ve büyük Kurân'ı verdik.” (Hicr 15/87)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Nitekim Kur'ân yedi harf üzere nazil oldu"
(Aclunî, Keşfu’l- Hâfâ, I,1356)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim---Hz. Ömer, Ebul-Âliye, İbn Ebi Muleyke, Ubeyd İbn Umeyr ve kalabalık bir cemaat radiyallahu anhum: “Bu yedi şey (seb'ul- mesânî), Fatiha Sûresi âyetleridir” demişlerdir.
Seb'ul mesânî ile Fatiha sûresinin kasdolunduğuna dair delil Buhârî'de geçen Ebu Said hadisidir..
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Ebu Said radiyallahu anhu'ya Kur'ân'daki sûrelerin en büyüğünü açıklarken: "O sûre el hamdu lillahi Rabbil Âlemin'dir ki tekrar olunan yedi âyet (seb'ul- mesâni) ve bana verilen Kur'ân'dır" buyurdu.
(Buharî, Tefsir, 1; Fedailil-Kur'ân, 9; Tirmizî, Sevabul-Kur'ân, 1; Nesâi, İftitah, 26; Muvatta, Nidâ, 37, 45; Ahmed b. Hanbel, IV, 211, V, 114)

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---'El hamdu lillâhi rabbil âlemîn (âlemîne).:Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’adır.'' 1/FÂTİHA-2

وَلَقَدْ آتَيْنَاكَ سَبْعًا مِّنَ الْمَثَانِي وَالْقُرْآنَ الْعَظِيمَ
Resim---''Ve lekad âteynâke seb’an minel mesânî vel kur’ânel azîm(azîme).:Ve andolsun ki; sana mesânî(ikinci)den 7’yi (7’liyi, 7’li olarak) ve Kur’ân-ul Azîm’i verdik. 15/HİCR-87

Ümmü Seleme (radıyallahu anhâ) anlatıyor:
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı şunları söylerken işittim: "Kendisine bir musibet gelen müslüman Allah'ın emrettiği:
"İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci'ûn, allahümme ecirnî fi musîbetî vahluf lî hayran minhâ: "Biz Allah'ınız ve ancak O'na döneceğiz. Bana bu musibetim için ücret ver. Ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ver"
derse Allah o musibeti alır ve mutlaka daha hayırlısını verir.''
Müslim, Cenâiz: 3, (918); Muvatta, Cenâiz:
42, (l, 236); Ebu Dâvud, Cenâiz: 22, (3119); Tirmizî, Da'avât: 88, (3506)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem , Ebu Bekir radiyallahu anhu ile Sevr mağarasında üç gün geçirdi.
Bu sırada Mekkeliler, her tarafta Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i arıyordu.
Becerikli bir iz sürücüsü, Mekkelileri Sevr mağarasına kadar getirmişti.
Ancak bu sırada bir mucize olmuş, bir örümcek mağaranın ağzına ağ örmüş ve bir güvercinde yuvasını mağara girişine kurmuştu.
“İki dağ güvercini de, gelip mağaranın ağzında, örümcekle ağaç arasında yuvalandı.

(Ebu Nuaym, Delâilü´n-nübüvve, c. 2, s. 325, Beyhakî, Delâilü´n-nübüvve, c.2, s. 482; Ebu Nuaym, Delâilü´n-nübüvve, c. 2, s. 325, Beyhakî, Delâilü´n-nübüvve, c.2, s. 482)
Askerler mağaranın yanına gelince, Ebu Bekir radiyallahu anhu endişelenmeye başladı. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem , onu teselli etti :

إِلاَّ تَنصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللّهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الَّذِينَ كَفَرُواْ ثَانِيَ اثْنَيْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا فَأَنزَلَ اللّهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَّمْ تَرَوْهَا وَجَعَلَ كَلِمَةَ الَّذِينَ كَفَرُواْ السُّفْلَى وَكَلِمَةُ اللّهِ هِيَ الْعُلْيَا وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ
Resim---“İlla tensurûhu fe kad nasarahullâhu iz ahrecehullezîne keferû sâniyesneyni iz humâ fîl gâri iz yekûlu li sâhibihî lâ tahzen innallâhe meanâ, fe enzelallâhu sekînetehu aleyhi ve eyyedehu bicunûdin lem terevhâ ve ceale kelimetellezîne keferûs suflâ, ve kelimetullâhi hiyel ulyâ vallâhu azîzun hakîm (hakîmun): Eğer siz ona (Resûlullah'a) yardım etmezseniz (bu önemli değil); ona Allah yardım etmiştir: Hani, kâfirler onu, iki kişiden biri olarak (Ebu Bekir ile birlikte Mekke'den) çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına. Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir, diyordu. Bunun üzerine Allah ona (sükûnet sağlayan) emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi ve kâfir olanların sözünü alçalttı. Allah'ın sözü ise zaten yücedir. Çünkü Allah üstündür, hikmet sahibidir.” (Tevbe 9/30)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

AŞK-ü-CeZBe COŞan gÖNLüm
ZüHD-ü-TaKVâ >KOŞan gÖNLüm
->SıDK-u-HUŞÛ’ -> KEFENİ-ni
HaVF-u-ReCÂ >KUŞan gÖNLüm!.

ZEVK6613ResimResimResim

MuHTaÇ-MECBuR-Me’MuR NEFSim ->HAKk’a MAHKUMLuk AĞLamak!
->YÜREK ->YANar –>EriR ->IŞIRr!. -> MestÂNe MUMLuk AĞLamak!
->SEViNÇ DEğiL!. ->KeDER DEğiL!.. ->DUYuLan ->DUYguLar SELi!
->“KÂR-ü-BeL” ->KULLuk ÇÖLÜ!. ZERRecik KUMLuk AĞLamak!

21.01.15 19:18
Brsbrs..tktktrstkkmdesszsszzvdesnszzz..

Bukâ: Ağlamak.
Haşyet: Korku ve dehşet..
Havf: Korku ve korkutmak..
Reheb: Korkmak, yılmak. Çekinmek. Korku, havf..

Resim

فَلْيَضْحَكُواْ قَلِيلاً وَلْيَبْكُواْ كَثِيرًا جَزَاء بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ
Resim''Fel yadhakû kalîlen vel yebkû kesîrâ(kesîran), cezâen bi mâ kânû yeksibûn(yeksibûne).: Artık kesbettikleri (kazandıkları) şeyler dolayısıyla ceza (bedel, karşılık) olarak az gülsünler ve çok ağlasınlar.” (Tevbe 9/82)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah korkusundan ağlayan kişi, cehennemden âzâd edilecektir.” buyurdu.
(Tirmizî, Fezâilu’l Cihâd 8, 12; Nesâî, Cihad 8.)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah korkusu ile, gözünden yaş akan mü’mini, Hak Teâlâ ateşten koruduğu gibi, ateşi de onun nurundan korur.” buyurdu.
(İbni Mâce)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah korkusu ile ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır.” buyurdu.
(Nesai)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: Vücudu Allah korkusu ile ürperen kimsenin günahları, ağaçtan yaprakların dökülmesi gibi dökülür.” buyurdu.
(Beyhekî)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Sağılan süt, tekrar memeye girmediği gibi, Allah korkusundan ağlayana da ateşe girmez.” buyurdu.
(Tirmizî)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim Resim---Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem Efendimizin, Hz. Muaz ile beraberinde gönderdiği Ebû Mûsa el-Eşarî'yi uğurlarken de son tavsiyesi şu oldu:
"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" buyurdular. Buharî, 3:72.

ResimResim---Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem Efendimiz"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" Buyurmuşlardır. (Buhârî, İlm 12, Edeb 80; Müslim, Cihad 6, 7, 1732-1733)

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا
إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا
ResimResim---"Fe inne meal usri yusrâ(yusran). İnne meal usri yusrâ(yusran). Zorlukla beraber kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber kolaylık vardır." (İnşirah 5-6)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim

Resim Resim---Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem:"Çok gülmeyin, çünkü çok gülmek kalbi öldürür."buyurdu.
(Kütüb-i Sitte, hadis no: 7281, c. 17, s. 584)

وَتَضْحَكُونَ وَلَا تَبْكُونَ
ResimResim--- “Ve tedhakûne ve lâ tebkûn (tebkûne).: (Alayla) Gülüyorsunuz ve ağlamıyorsunuz.”(Necm 53/59-60)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ وَلَن تَفْعَلُواْ فَاتَّقُواْ النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِينَ

Resim---Fe in lem tef’alû ve len tef’alû fettekûn nârelletî vakûduhân nâsu ve’l- hicâratu, uiddet li’l- kâfirîn (kâfirîne).: Ama yapamazsanız -ki kesin olarak yapamayacaksınız- bu durumda kafirler için hazırlanmış ve yakıtı insanlar ile taşlar olan ateşten sakının.” (Bakara 2/24)
Âyetini Rasûlullah okudu ve şöyle dedi: “Cehennem kızarıncaya kadar bin sene yakıldı. Beyazlanıncaya kadar bin sene daha yakıldı. Simsiyah oluncaya kadar bin yıl daha yakıldı. O, alevi asla sönmeyen simsiyah bir ateş oldu!.” Bunun üzerine, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in önünde bulunan bir zenci, yüksek sesle ağlamaya başladı. Cebrâil (aleyhisselâm.) inerek: “Önündeki bu ağlayan kimdir?” diye sordu. Rasûlullah: “Habeşli bir adamdır” dedi ve onu övdü. Cebrâil (aleyhisselâm.) de, ALLAH Teâlâ’nın şöyle buyurduğunu bildirdi: “İzzetim, Celâlim ve Arşımın üstündeki makamım hakkı için, dünyada Benim korkumdan dolayı ağlayan kulumu, cennette çok güldüreceğim.”
(Beyhakî, Terğîb 5/194).
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Ene MuhaMMedün ve AhMedün, ene Rasûlü’r- Rahmeti, ene Rasûlü’l- Melhameti, ene Mukaffî ve’l- Hàşiru, buistü bi’l-cihâdi ve lem üb'asü biz-zirâ' : Ben MuhaMMedim!. ve Ben AhMedim!. Ben RaHMet Peygamberiyim!. Ben Savaş-Cihad Peygamberiyim!. Ben mukaffîyim-artçıyım- kapatıcı-bitiriciyim!. Ve Ben aynı zamanda kıyamette insanları toplayıcıyım!. Ben cihad göreviyle gönderildim ve ben iftçilikle-çiftçilik yapmak için gönderilmedim. (Allah'ın emrini yerine getirmek için, engelleri aşıp, cihad yaparak İslâm'ın yerleştirilmesi için gönderildim.)" buyuruyor.
(Müslim, Fedail, 124-125)

وَإِذْ قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ إِنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ يَأْتِي مِن بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءهُم بِالْبَيِّنَاتِ قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ
Resim---Ve iz kâle îsebnu meryeme yâ benî isrâîle innî resûlullâhi ileykum musaddikan li mâ beyne yedeyye mine’t- tevrâti ve mubeşşiren bi resûlin ye’tî min bagdîsmuhû AHMED(ahmedu), fe lemmâ câehum bi’l- beyyinâti kâlû hâzâ sihrun mubîn (mubînun)
.: Bir vakit Meryem’in oğlu İsa, şöyle demişti: “- Ey İsrailoğulları! Ben, size (gönderilen) Allah’ın peygamberiyim. Önümde (benden önceki) Tevrat’ın tasdikçisi ve benden sonra gelecek bir peygamberin müjdecisi olarak geldim ki, o peygamberin ismi “AHMED= Muhammed”dir. Sonra İsa, onlara mucizelerle gelince: “- Bu, apaçık bir sihirdir.” dediler.(Saff 61/6)

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

BiL->Bul->OLmak->
->YAŞAmak His!.
MutMÂin Olmuşsa -> NEFis
->HAKikat-i MuhAMMedim

dAMMLa dAMMLa ÂYet ÂYet

ResimResimResim

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "İzâ Zülzilet" Kur'ÂN'ın yarısına muadil/denktir. "Kulyâ eyyühel kâfirûn" Kur'ÂN'ın dörtte birine muadil/denktir. "Kul hüvallâhü ehad" ise Kur'ÂN'ın üçte birine muadil/denktir.” buyurdu.
(İbni Abbas radiyallahu anhu’dan; Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevî, Ramüz El Ehadis)

وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنصِتُواْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ
Resim-- Ve izâ kurie’l kur’ânu festemiû lehu ve ensıtû leallekum turhamûn (turhamûne).: .: Kur’ÂN okunduğu zaman artık onu dinleyin! Ve susun ki; böylece rahmete kavuşturulursunuz." (A’râf 7/204)

Resim

“►Günün Ayeti◄” sayfasına dön