SEV-gi Ne Ki?..

Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

SEV-gi Ne Ki?..

Mesaj gönderen nur_umim »

Resim

SEV-gi Ne Ki?..

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Kişi, sevdiğiyle beraberdir.” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfu'l-Hafa 2/202.)

Buhârî ve Müslim’in Enes b. Mâlik (ra)’den rivayet ettikleri bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:
Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizden birinize Ben, annesinden, babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığım müddetçe tam iman etmiş olamaz.” buyurmuştur.

(Enes b. Mâlik (ra)’den; Buhârî, İman: 8; Müslim, İman: 69,70.)

Abdullah b. Hişâm, Hz.Ömer (ra)’ın bir gün Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e şöyle dediğini rivayet etmiştir:
“Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem sen bana, nefsim hâriç her şeyden daha fazla sevimlisin” demiştir.
Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem ise, O’na: “Hayır ey Ömer, nefsim elinde olan Allah’a yemin olsun ki; sen, beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsın.” buyurmuştur.
Hz.Ömer (ra)’de O’na; “Vallâhi şimdi sen bana nefsimden de daha fazla sevimlisin” dediğinde, Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Şimdi imanının kemâle ermiştir Yâ Ömer!” buyurmuştur.

(Buhârî, Muhtasarı Tecrid-i Sarih Terc, I,31.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hacer
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Hacer »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mümin kişi diğer mümine karşı duvar gibidir birbirlerini takviye ederler.” buyurdu
(Nesai kutub-ı sıtte 2. Cilt Sf. 374)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Size vermekte olduğu nimetlerinden ötürü Allah’ı sevin beni de Allah beni sevdiği için seviniz.” buyurdu
(Tirmizi; Huccetü’l İslam İmam Gazali İhya’u Ulum’id-din 4. cilt çeviri: Dr. Sıtkı Gülle Huzur Yayınevi İstanbul 1998 s.594)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allah uğrunda birbirine muhabbet eden kimseler O nun gölgesinden başka gölge olmayan günde O unu Arş-ı Alasının gölgesindedirler. Kendilerine nurdan kürsüler kurulur. Onların Rableri ile olan meclislerine Peygamberler sıddıklar ve şehidler bie imrenirler.” buyurdu
(Hz. Muaz İbni Cebel r.a.) Ramuz El-Hadis s.233)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mümin kendisi için sevdiğini kardeşi için de arzular.” ” buyurdu
(Buhari ve Müslim; Huccetü’l İslam İmam Gazali İhya’u Ulum’id-din 3. cilt çeviri: Dr. Sıtkı Gülle Huzur Yayınevi İstanbul 1998 s. 152)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:“Hediyeleşin birbirinizi sevin. Birbirinize yiyecek hediye edin. Bu rızkınızda genişlik hasıl eder.” ” buyurdu
(Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve şerhi Prof. Dr. İbrahim Canan 16. cilt Akçağ Yayınları Ankara s.239)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ziyaretleşin hediyeleşin. çünkü ziyaret sevgiyi perçinler hediye de kalpteki kötü duyguları söker atar.” ” buyurdu
(Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve şerhi Prof. Dr. İbrahim Canan 16. cilt Akçağ Yayınları Ankara s.239)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Birbirinizi kıskanmayınız birbirinize kin tutmayınız birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah’ın kulları kardeşler olunuz.” ” buyurdu
(Buhari ve Müslim; Huccetü’l İslam İmam Gazali İhya’u Ulum’id-din 3. cilt çeviri: Dr. Sıtkı Gülle Huzur Yayınevi İstanbul 1998 s. 315)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah’a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.” ” buyurdu
(Tirmizi; Huccetü’l İslam İmam Gazali İhya’u Ulum’id-din 3. cilt çeviri: Dr. Sıtkı Gülle Huzur Yayınevi İstanbul 1998 s. 425)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mü minler birbirlerine muhabbetli ve hayırlıdır evleri ve bedenleri ayrı olsa da. Facirler ise birbirlerini aldatıcıdırlar. Evleri ve bedenleri toplu olsa da. Ve birbirleriyle mücadele ederler. ” buyurdu
(Hz. Enes r.a.) Ramuz El-Hadis s.233)
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

SEVgi...

''Dizimin dibindeki, Yemen'de; Yemen'deki de dizimin dibindedir'' der Mevlânâ...

Resim
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

MINA yazdı:SEVgi...

''Dizimin dibindeki, Yemen'de; Yemen'deki de dizimin dibindedir'' der Mevlânâ...

Resim
değerli derunî can MİNÂ:

Yemeni peş Yemeni,
Peş Yemeni Der Yemeni..

Yanımdaki Yemende,
Yemendeki Yanımda..
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

kulihvani yazdı: Yemeni peş Yemeni,
Peş Yemeni Der Yemeni..

Yanımdaki Yemende,
Yemendeki Yanımda..
BİZ BİRliğimize şükrederim...
Yanımdaki sİZİ Allah için severim..
.

Bir yerdeyim...Görüntüde İslami tesettürle ne güzel de dedirten bir yanı vardı...
DOYamam, BAKmaya Allah İÇinse eğer...
İÇi Allah ile DOLana hele...
Gönlüm huzurla dolar...

dolar İŞTE!...

DİL KALBİN AYNASI DER YA BÜYÜKLER...

Dil başlayınca, anlatmaya, İÇi göstermeye daraldıkça, daraldım...

Ailesi köydeymiş, bu yaşantı değilmiş, onun isteği...Ne kadar çalışsada her istediği olmazmış...Onun için bilmem kaç dolara, bir ürün alıp, sadece almak olmuş için alıp, sonrada ne kadar üye toplarsa yine o kadar dolar,
kazanacakmış...Manevi olarak olumlu hiç bir düşünce taşımayan, Bir çeşit kandırmaca...

Ah Mevlana...
Öz Mevlana...
CAN Mevlana..

NE HOŞ DEMİŞSİN YİNE...
SENİ NASIL SEVMEZ GÖNÜL, GÜZELLİĞİNİ GÖRÜRDE...

-ne insanlar gördüm üstünde elbise yok ne elbiseler gördüm içinde insan yok ..
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78

“Peygamber Efendimiz (S.A.V)” sayfasına dön