İyi iş odur ki...

Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

İyi iş odur ki...

Mesaj gönderen MINA »

Resim

İyi iş odur ki, seni Hakk'ın dilediği yola koya. Ve sen, sağ sol gözetmeden, kalbin, sırrın ve mana alemindeki adımlarınla yol almaya bakasın. Her şeyden soyunasın, yanında halk, dünya ve ukba olmaya...Yalnız O'nun vechini dileyenlerden olasın, Hakk'a koşasın, niçin koştuğun sorulunca da şöyle diyesin:

-Ya Rabbi, razı olasın diye koştum..(20/84)

Hak Teala Musa Peygamber hakkında şöyle buyurur:

-Biz O'na, bundan önce bütün memeleri haram etmiştik.(28/12)

Bunun gibi Hakk'ı candan arayana ve O'nun zatına talib olana aynı kelamın tecellisi zahir olur.

Hakk'ı tam seven klun kalbine bütün mahluk şeyler haram olur. İlahi gayret bunu gerektirir. Bütün sütler boğazına yığılsa damlası geçmez. Bu halde, olması muhal işler olur. Bundan sonradır ki, kalbi Yaratan'dan ayıracak şeyler bir bir eriyip gider. O kul, kendini sevdiğinden ayıracak şeye bağlanmaz.

İman sahibi bu halde devam edince Peygamber (S.A) efendimiz ondan razı olur. Kalbini HAKK'a götürmek ister. Ve onun önünde bir talebe olur. Bu hali taşıdığı içindir ki, O Resul, HAK TEALAYA şöyle yalvarır:

-Bu kulun kalbini sana vardırmam için bana izin ver.

Kul, bu halde hizmetini devam ettirir ve bir gün:

-Ey üstadım, beni Şaha ilet. O'nun kapısına kadar göster, beni O'nunla olmaya bırak ve O'nun kapısına bırak ve O'nun kapısına kadar götür. Elimi kollarına yapıştır ve öylece terk et. Ve öyle bir yere bırak ki, O'nu göreyim...der.

Bu talep üzerine Peygamber (S.A) onun elinden tutar, kapıya yaklaştırır. Sonra, Peygamber'e bir hitap gelir:

-Ey elçi, ey delil ve muallim, bereberindeki kim?

Buna şu cevabı verir:

-Sana malûm, hayli zamandır bunu yetiştirdim....Bu kapıya hizmet için onu gönüllü eyledim.

Ve sonra o kulun kalbine döner:

-İşte sen ve Yaratan'ın...deyip onu oraya teslim eder.

Nasıl ki, Cibril de onu semaya çıkarırken aynı şeyi söylemişti...
Yaratan'a yaklaştırdı ve dedi:

-İşte sen ve Yaratan'ın.

FETHÜ'R-RABBANİ---İLAHİ ARMAĞAN
ALTMIŞ İKİNCİ MECLİS
Abdulkadir Geylani (k.s)
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78

“Tasavvuf” sayfasına dön