BENİM KENDİME BİLE FAYDAM YOK

Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Resim

Vehhâbîler yanlış tefsir ettikleri şu âyet-i kerîmeyi ileri sürerek yine yanlış sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Allah u Teâlâ, Hz. Peygamber'e (s.a.v.) hitaben: "De ki: "Allah'ın dilemesi dışında ben kendime bir fayda ve zarar verecek durumda değilim. Görülmeyeni bileydim, daha çok iyilik yapardım ve bana kötülük de gelmezdi. Ben sadece, inanan bir milleti uyaran ve müjdeleyen bir peygamberim." (A'raf, 7/188) buyuruyor.

O bile kendine fayda veya zarar veremezken nasıl oluyor da bir şeyh müridinin imdadına yetişiyor, tasarruf ediyor?

Evet Allah dilemeden hiçbir kimsenin kendine dahi fayda ve zararı olamaz.
Hatta parmağını bile kımıldatamaz.
O yüzden mecazî anlamda kullanılan "Doktor beni iyileştirdi, filan beni doyurdu, filanca filanı öldürdü, Azrail filânın canını aldı… vs. gibi" sözleri konuşurken hakîkî fâil olan Hâlık-ı Zü'l-Celâl Hazretlerine îman etmek gerekir.

Fakat bu âyet-i kerîmeyi Hz. Peygamber'in (s.a.v.) mucizelerini inkâr etmek için ileri sürenler de dinden çıkar.
Çünkü başta Kur'an olmak üzere onun çok sayıda gaybdan verdiği haber vardır.
Ayrıca ayı iki parça etmek, çakıl taşlarını kâfirlerin üzerine fırlattığında onları dağıtması vs. gibi pek çok harikaları vardır. Bunların bir kısmı âyetle sabittir.
Demek ki, yukarıdaki âyette Hz. Peygamber'in gaybı hiç bilmediği, herhangi bir olağan üstü tasarrufunun bulunmadığı anlatılmıyor. Sadece Allah'ın izni ile bunlara kâdir olabileceğine parmak basılıyor.

Halbuki Kâdir-i Mutlak olan Allah (c.c.) peygamberlerinden başka meleklerine ve velîlerine de tasarruf izni vermiş, onlara olağan üstü güç ve kudret ihsan etmiştir.
Bu tasarruf, Vehhâbîlerin anladığı gibi –hâşâ- Allah u Teâlâ'nın iş ve yetkilerinin tamamını veya bir bölümünü başkalarına devretmesi mânâsında değildir.
Bu düşünce küfürdür. Fakat Cenâb-ı Zü'l-Celâl Hazretleri saltanatı gereği dilediği işlerini dilediği şekilde meleklerine yaptırır.
Bunlar âyet ve hadislerde belirtildiği üzere sayılamayacak kadar çok işlerdir. Aynen bunun gibi, Allah u Teâlâ kendi muradı doğrultusunda, mübarek zatlardan dilediğine, dilediği hususlarda tasarruf ettirir.
Onlara olağanüstü güç ve kudret ihsan eder.
Âyet-i Kerîmeyle bildirilen İsâ Aleyhisselâm'ın şu sözü, bunun açık delîlidir:

"Ben, size çamurdan kuş biçiminde bir yaratık yaparım, içine üflerim; Allah'ın izniyle hemen bir kuş olur. Yine Allah'ın izniyle, anadan doğma körü ve abraşı iyi eder, ölüleri diriltirim ve size evlerinizde yediklerinizi ve biriktirdiklerinizi haber veririm." (Âl-i İmran, 3/49)

Görüldüğü gibi Allah u Teâlâ; Hz. İsa'ya yoktan bir kuş var etme, ölüleri diriltme, bazı hastalıkları iyi etme tasarrufu vermiş, kalp gözünü açarak gaipten haber verme imkânını bahşetmiştir.
Yoksa -hâşa- yetkilerinin bir bölümünü ona devredip kendisi aradan çekilmemiştir.
Hz. Peygamber'in de yüzlerce mucizesi vardır.
O da geçmişten ve gelecekten haberler vermiş ve bunların hepsi doğru çıkmıştır. Milyonlarca velînin gene milyonlarca kerametleri ve bunların geçmişten bu güne dek en az bir o kadar da şahitleri vardır.
Dolayısıyla bunlara karşı gözünü kapamak, kulaklarını tıkamak mânevî körlük ve nasipsizlikten başka bir şey değildir.

Dr. Mustafa BAHADIROĞLU
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Re: BENİM KENDİME BİLE FAYDAM YOK

Mesaj gönderen simurg »

Aslında herşeyin her şeye çok büyük faydası ve katkısı var.
Yalnızca sansür diyebileceğimiz,
mutlak bir koruma kalkanı mekanizması iş başında sanırım.

Çünkü ehli olmayanı güç yetiremeyeceği ilimden korumaktan tutalım da,
henüz süt emen bir bebeğe dişleri yokken ekmek yedirilmeye çalışılmaması
ilkokuldaki öğrenciye okuma-yazma öğretmeden lise dersleri verilememesi
yeni ekilmiş elma fidanından olgun meyveler beklenilmemesi
ve erginleşmemiş insanlara aile kurdurulmaması gibi

ilahi nizam ve sistemin çalışması sırasında herşey muhakkak faydalı ise de,
kendisi bizzat bir iş için değilse bile,
başka bir işin katalizör elemanı olarak gerekliliğinden mutlak fayda söz konusu.

bizim kendimize de başka şeylere de faydamız
hiç değilse katkımız olacaktır.
biz bilmesek de olabilir bu, bilsek de.

Ancak her ne olmakta ise muhakkak hayr ile olmakta olduğuna inandım.
bize nasıl göründüğü değil mesele.
bütün mesele
Biz Allah içiniz, ve O'na döneceğiz. İnşaallah. Elhamdülillah.

Namazda bile sansür var bence,
hazm etmeden hikmetlerin anlaşılamaması da sansür
ve bilmeden bulamayışımız
bulmadan olamayışımız
olmadan yaşayamayışımız
hepsi de bu koruma mekanizması diyebileceğimiz sansür kuralı gereği.
Sükunet ve sabır rıza için ön adım gibi.

Rabbim kaderine kazasına razı ol-an kullarından eyleye,
ve Ümmet-i Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) den razı ola inşaallah.
Amin.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: BENİM KENDİME BİLE FAYDAM YOK

Mesaj gönderen Gariban »

Ne güzel ifade etmişsiniz Simurg can, Amin inşaALLAH.

Mesela felsefesi güçlü bir Ateist çıkar, ilmen zayıf ve uygulamada gevşek bir milyon müslümana aklen ve naklen çeki düzen verdirir, taklidden tahkike gitmesine yardımcı olur, degil mi?..
Allah müslümanlara kâfirin eliyle de yardım eder.

Evin içinde bir tuvalet lâzımdır ama tuvalette yaşamak toplum huyu halini alır da toplum duvarları kırıp evin diger kısımlarını da HELÂ ya dönüştürürse HELÂK olunur!...

Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim

“Tasavvuf” sayfasına dön