40 KUDSİ HADİS-İ ŞERİF-İMAM GAZALİ (K.S)

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: 40 KUDSİ HADİS-İ ŞERİF-İMAM GAZALİ (K.S)

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

26. KUDSî HADİS:

Yüce ALLAH celle celâlihu şöyle buyurmaktadır:
"Ey âdemoğlu!
Çokça azık edininiz (hayırlı, salih amel biriktirin); çünkü yol uzundur. Allah a karşı kulluğunuzu güzel ve sağlam yapın; zira deniz derindir. Ameli hakkıyla yerine getirin; çünkü sırat incedir. Yaptıklarınızı ihlâsla yapın; zira sizi hesaba çekecek olan Allah her şeyi görmektedir.
Senin bütün arzuladıkların cennette, rahatın âhirettedir. Orada senin için güzel huriler vardır. Sen benim için ol, ben de senin için olayım. Dünyayı küçümseyip iyileri severek bana yaklaş. Şüphesiz Allah, iyilik sahiplerinin sevabını zayi etmez."
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

27. KUDSî HADİS:

"Ey insanlar!
Siz nasıl oluyor da Allah'a isyan ediyorsunuz? Halbuki siz daha güneşin verdiği hararete feryat ediyorsunuz, cehennemin ateşine nasıl dayanacaksınız?
O cehennemin yedi tabakası vardır. İçindeki ateşin harareti birbirini yer.
Her bir tabakasında yetmiş bin ayrı ateş bölümü vardır. Her bölümde yetmiş bin bina vardır; her binada yetmiş bin ev vardır. Her evde, yetmiş bin kuyu vardır. Her kuyuda ateşten yetmiş bin tabut ve her tabutta ateşten yetmiş bin akrep vardır. Tabutların her birinin üstünde de yetmiş bin adet zakkum vardır.
Bu ağaçların her birinin altında ateşten yetmiş bin görevli ve her bir görevlinin emrinde ateşten yetmiş bin melek ile ateşten yetmiş bin koca yılan bulunmaktadır.
Bu ateşten yılanların boyu yetmiş bin zirâ-dır. Her bir yılanın karnında öldürücü siyah zehirden bir deniz bulunmaktadır.
Her bir akrebin bin tane kuyruğu vardır. Kuyruklardan her bir tanesinin boyu yetmiş bin zirâdır. Kuyruklarda yetmişer bin rıtl öldürücü zehir bulunur. 'Zâtıma, Tûr'a, yayılmış ince deri üzerinde yazılı kitaba (Kur'an'a), Beyt-i Ma'mur'a, yükseltilmiş göğe, dolan denize andolsun ki rabbinin azabı muhakkak vuku bulacaktır.
Ey âdemoğlu!
Ben bu ateşi ancak kâfir, ko-vucu, riyakâr, malının zekâtını vermeyen, zina eden, faiz yiyen, içki içen, yetimlere zulmeden, ölünün ardından dövünenler ile komşusuna eziyet eden ve işçi çalıştırdığı halde ücretini ödemeyenler için yarattım. 'Ancak tövbe edip iman ederek salih amel işleyenler müstesnadır.
İşte onlar, Allah'ın kötülüklerini iyiliklerle değiştireceği kimselerdir. Allah çok affedici ve çok acıyandır.
Ey kullarım!
Nefislerinize acıyın; zira bedenler zayıf, yol uzun, yük ağır, sırat incedir. Hepinizin hesabını görecek olan zât ise, her şeyi görendir. Hüküm verecek olan hâkim, âlemlerin rabbidir."

Kur'ÂN-ı Kerimde;

وَالطُّورِ
Resim“Vet tûri.: Andolsun o Tur'a." (Tur 52/1)

وَالْبَحْرِ الْمَسْجُورِ
Resim"Vel bahril mescûri.:ve kızdırılıp kaynatılmış taşkın denize ki."(Tur 52/6)

إِلَّا مَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُوْلَئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
Resim"İllâ men tâbe ve âmene ve amile amelen sâlihan fe ulâike yubeddilullâhu seyyiâtihim hasenât(hasenâtin), ve kânallâhu gafûran rahîmâ(rahîmen).:Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir."(Furkân 25/70)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

28. KUDSî HADİS:

"Ey insanlar!
Fâni bir dünyaya ve sonu olan bir hayata nasıl rağbet ediyorsunuz? Hiç şüphesiz itaat edenler sekiz kapısından cennetlere girerler.
Her bir cennette yetmiş bin bahçe bulunmaktadır. Bu bahçelerden her birinde de yakuttan yapılma yetmiş bin köşk vardır.

Bu köşklerde ise zümrütten yetmiş bin ev ve bu evlerin her birinde kırmızı altından yetmiş bin oda vardır.
Bu odaların her birinde beyaz gümüşten yetmiş bin asma kat vardır ki, bu asma katların her birinde de yetmiş bin siyah renkli sofra bulunmaktadır.
Bu sofralardan her birinde mücevherden yapılma yetmiş bin tabak ve her tabakta yetmiş bin çeşit yemek vardır. Her bir asma katta kırmızı altından yetmiş bin yatak, bunların her birinde yetmiş bin ipek, kalın ve ince atlastan yapılmış yetmiş bin döşek bulunur.
Yine yatakların her birinin yakınında içinden hayat suyu, süt, şarap ve balın aktığı yetmiş bin nehir vardır. Bu nehirlerin her birinin ortasında yetmiş bin çeşit meyve bulunur. Her bir evde yetmiş bin erguvandan çadır ve her bir döşekte de beyaz tenli gözde hurilerden biri bulunmaktadır. Bu hurilerin her birinin elinin altında henüz ergenliğe adım atmamış saklı cevherler misali yetmiş bin hizmetkâr kız vardır.
Her bir köşkün tepesinde yetmiş bin kubbe, her bir kubbede de kimsenin gözünün görmediği, kulağının işitmediği ve hiçbir beşerin hayal dahi edemeyeceği (güzellikte) rahman tarafından verilmiş yetmiş bin hediye, bulunmaktadır. 'Onlar için diledikleri meyveler, iştahla arzu duyacakları kuş etleri ve şahin gözlü, saklı incilere benzeyen huriler vardır. Bunlar onlara işledikleri iyi amellere karşılık bir mükâfat olarak verilir.
Cennetlikler cennette ölmez, yaşlanmaz ve üzülmezler. Oruç tutmaz, namaz kılmaz ve hastalanmazlar. Onların küçük veya büyük ab-deste çıkmak gibi bir ihtiyaçları olmaz.
Onlar oradan çıkarılacak da değiller.
İşte her kim bu cennetlere girmeyi arzu eder, ikramımı, yakınlık ve nimetimi isterse; her işinde sadakat, dünyayı değersiz görmek ve aza kanaat etmek ile bana yaklaşsın."

Kur'ÂN-ı Kerimde;

وَفَاكِهَةٍ مِّمَّا يَتَخَيَّرُونَ
Resim“Ve fâkihetin mimmâ yetehayyerûn(yetehayyerûne).: (Onlara) beğendikleri meyveler," (Vakıa 56/20)

وَلَحْمِ طَيْرٍ مِّمَّا يَشْتَهُونَ
Resim"Ve lahmi tayrin mimmâ yeştehûn(yeştehûne).:Canlarının çektiği kuş etleri,"(Vakıa 56/21)

وَحُورٌ عِينٌ
Resim"Ve hûrun înun.: iri gözlü huriler,"(Vakıa 56/22)

كَأَمْثَالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَكْنُونِ
Resim"Ke emsâlil lu’luil meknûn(meknûni).:Saklı inci timsalleri gibi"(Vakıa 56/23)

جَزَاء بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Resim"Cezâen bi mâ kânû ya’melûn(ya’melûne).:İşledikleri amellere karşılık bir mükâfat olarak (verilir.)"(Vakıa 56/24)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

29. KUDSî HADİS:

"Ey âdemoğlu!
Mal benim malım, sen ise benim kulumsun. Benim malımdan sahip olacağın,
ancak yiyip tükettiğin veya giyip eskittiğin yahut sadaka vererek ebedî kıldığın kısmıdır.
Bana ve sana ait olan şeyler üçe ayrılır: Biri bana, biri sana aittir. Diğeri de ikimiz arasındadır.
Bana ait olan senin ruhundur. Sana ait olan işlediğin amelindir. İkimizin arasında olan ise
senin dua etmen, benim de duana karşılık vermemdir.
Ey âdemoğlu!
Şüpheli şeylerden sakın, verdiğime kanaat et, âhirette beni görürsün. Bana ibadet edersen, bana ulaşırsın.
Beni ararsan, bulursun.
Ey âdemoğlu!
Sen, işledikleri suçlar yüzünden cehenneme giren yöneticiler, isyan eden cahiller, haset eden âlimler, hain tüccarlar, kulun hiçbir amelinden mesul olmadığını söyleyen cahil kimseler, gösteriş yapan hayır sahipleri ve ibadet yapanlar, kibirli zenginler, yalancı fakirler gibi olacaksan; cenneti isteyenlerle ne ilgin olabilir?"
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

30. KUDSî HADİS:

"Ey iman edenler! Allah'tan hakkıyla korkun ve ancak müslüman olarak ölün.
Ey âdemoğlu!
Amelsiz ilim, peşinden yağmur gelmeyen şimşek ve yıldırıma benzer.
İlimsiz amel, meyvesiz ağaç gibidir.
Ameli olmayan âlim, oksuz yaya benzer (hedefine ulaşamaz).
Zekâtsız mal, taş üzerine tuz ekmeye benzer (ondan bir hayır çıkmaz).
Ahmak birine yapılan öğüt, hayvanlara sunulan inci ve mücevhere benzer.
Kalbi katı olanın yanında bulunan ilim, içinde su bulunan taşa benzer
(İçindeki su taşa etki edemediği gibi, kalbi katı kimseye de içindeki ilim tesir etmez).
İsteksiz kimselere verilen vaaz, kabirlerin yanında güzel sesle nâme okumaya benzer.
Haram maldan verilen sadaka, elbiseye bulaşan bir necaseti sidikle yıkamaya benzer.
Zekâtsız namaz, ruhu olmayan bedene benzer.
Tövbesi olmayan âlim, temelsiz kurulan eve benzer.
'Onlar Allah'ın mekrinden (gizli imtihanından) güvende mi oldular?
Halbuki helak olan kimselerden başkası Allah'ın mekrinden emin olmaz.

Kur'ÂN-ı Kerimde;

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ
Resim“Yâ eyyuhâllezîne âmenûttekullâhe hakka tukâtihî ve lâ temûtunne illâ ve entum muslimûn(muslimûne).:Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa, öylece sakının ve siz ancak müslümanlar olarak ölün." (Al-i İmrân 3/102)

أَفَأَمِنُواْ مَكْرَ اللّهِ فَلاَ يَأْمَنُ مَكْرَ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْخَاسِرُونَ
Resim"E fe eminû mekrallâhi, fe lâ ye’menu mekrallâhi illâl kavmul hâsirûn(hâsirûne).:Yoksa Allah’ın tuzağından emin mi oldular? Ziyana uğrayan kavimden başkası Allah’ın tuzağından emin olamaz."(A'râf 7/99)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

31. KUDSî HADİS:

"Ey âdemoğlu!
Benim yanımdaki değerin, dünyaya olan meylin ve kalbinde taşıdığın muhabbetim kadardır.
Zira ben dünya sevgisi ile benim sevgimi bir kalpte asla birleştirmem.
Ey âdemoğlu!
Takva sahibi ol, beni tanırsın. .. Açlık çek, beni görürsün. Yalnız bana ibadete yönel, bana ulaşırsın.
Amelini gösterişten temiz tut, sana muhabbet elbisesini giydireyim.
Beni zikretmek için vakit ayır, seni meleklerimin yanında anayım.
Ey âdemoğlu!
Kalbinde Allah'tan başkası varken ve sen O'ndan başkasından bir şey umarken, ne zamana kadar hem, 'Allah her şeyden yücedir' diyeceksin hem O'ndan başkasından korkmaya devam edeceksin?
Allah'ı hakkıyla tanısaydın, düşünceni O'ndan başkasıyla meşgul etmezdin,
O'ndan başkasından korkmazdın ve O'nun zikrini dilinden hiç düşürmezdin.
Ey âdemoğlu!
Fakirlikten korktuğun kadar cehennemden korkmuş olsan, seni hiç ummadığın yerden rızıklandırırdım.
Ey âdemoğlu!
Dünyaya duyduğun rağbet kadar cennete rağbet etseydin, seni her iki âlemde de mesut kılardım.
Bazılarınızın bazılarını zikrettiği kadar olsun beni zikretseydiniz, melekler sabah akşam sizi selâmlardı.
Dünyayı sevdiğiniz ölçüde benim için ibadet etmeyi sevseydiniz, peygamberlere ikram ettiğim nimetlerden size de ikramda bulunurdum.
Kalplerinizi dünya sevgisiyle doldurmayın; onun yok olup gitmesi yakındır."
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

32. KUDSî HADİS:

"Günah işlememek için göstereceğin azıcık sabır, senin için, cehennem azabının çoğuna sabretmenden daha kolaydır.
Doğrusu O'nun azabı daimî olup geçici değildir.
Azıcık taat için sabretmen, sana içinde daimî nimetler barındıran uzun bir rahatlık kazandırır.
Ey âdemoğlu!
Rızkını başkasına yedirmeden önce benim sana vereceğimi ahdettiğim şeye güven.
Ben senden vazgeçmeden evvel, sen dünyadan vazgeç.
Hesap gününde iyiliklerin yok olup gitmeden evvel kendini şüphelerden arındır.
Âhireti zikrederek kalbini mamur et. Şunu bil ki, senin kabirden başka bir barınağın yoktur.
Ey âdemoğlu!
Cennete girme arzusu olan, hayırlı işlere koşar. Ateşten korkan kimse, kötülüklerden el çeker.
Nefsini şehvetlerden (kötü arzulardan) meneden kimse, en üstün dereceleri elde eder.
Ey İmrân oğlu Musa! Sen taharet (abdest) üzere değilken sana bir musibet erişirse, sakın kendinden başkasını kınama.
Ey Musa! Fakirlik, bir çeşit iyiliktir; ancak o, (nefis için) en büyük ölümdür.
Ey Musa! İstişare etmeden iş gören pişman olur. İstihare eden pişman olmaz."

Kur'ÂN-ı Kerimde;

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذَابَهَا كَانَ غَرَامًا
Resim“Vellezîne yekûlûne rabbenâsrif annâ azâbe cehenneme inne azâbehâ kâne garâmâ(garâmen).:"Onlar, şöyle diyenlerdir: “Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helâktir!” (Furkân 25/65)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

33. KUDSî HADİS:

"Amelleri ile gösteriş peşinde olan kimse, dağın zirvesine sırtında su taşıyan kimseye benzer.
Ona yaptığı işten, ancak zorluk ve yorgunluk kalır. Kendisinin hiçbir ameli kabul edilmez.
Bu kimse, her ne zaman su ile buluşsa, su onu yumuşatmaz
(Gösterişçi de böyledir; birçok hayırlı amelle iç içe olur, fakat kalbi yu-muşayıp ihlâs sahibi olmaz).
Ey âdemoğlu!
Ben ancak benim rızâm için yapılan bir ameli kabul ederim. Ne mutlu ihlâs sahiplerine!
Ey âdemoğlu!
Fakirliğin sana doğru geldiğini gördüğünde, ona, 'Ey salihlerin süsü ve şiarı, merhaba!' de (onu gönül hoşluğu ile karşıla).
Zenginliğin sana doğru geldiğini gördüğünde de,
'Bu (işlediğim bir hatadan dolayı) bana peşin olarak verilmiş (âhirete bırakılmış) bir cezadır' de (hemen sevinmeyip dikkatli ol).
Bir misafirin, (kimsenin ilgilenmediği için) bir yerde mahsur kaldığını görürsen (bunun vebalinden kork ve), 'Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım!' deyip onunla ilgilen.
Ey âdemoğlu!
Mal benimdir, sen benim kulumsun ve misafir de benim elçimdir. Nimetimi senden çekip almamdan korkmaz mısın? Rızık benim rızkımdır, sana düşen ise şükürdür. Bu şükrün faydası da «ana dönecektir. Sana verdiğim nimetlerden dolayı bana hamdetmek istemez misin?
Ey âdemoğlu!
Yerine getirmen gereken üç emir vardır: Malının zekâtını vermen, akrabanı gözetip onun hukukunu koruman, ailene ve misafire karşı gerekeni yapman. Sana vacip kıldığım bu emirleri yerine getirmezsen, seni âlemlere ibret olacak şekilde cezalandırırım.
Ey âdemoğlu!
Ailenin hakkını gözetir gibi komşunun haklarına saygı göstermezsen, sana bakmam, amelini kabul etmem ve duana da icabet etmem.
Ey âdemoğlu!
Tıpkı senin gibi yaratılmış birine dayanıp bel bağlama; seni ona havale ederim (senden özel desteğimi çekerim). Yarattıklarıma kibirle muamele etme; çünkü senin aslın, erkeğin beli ile kadının göğüs kemiği arasından
çıkan ve sidik kanalından dışarı atılan bir menidir.
Sana haram kıldığım şeye bakma; zira böcekler ilk önce gözlerinden yemeye başlayacaktır. Şunu bil ki, her bakış ve sevgiden dolayı hesaba çekileceksin.
Öyleyse yarın benim huzurumda hangi makamda olacağını düşün; çünkü ben bir an olsun senin gizli hallerinden gafil değilim. Hiç şüphesiz ben, kalplerin içinde saklı olan düşünceleri bilirim."
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

34. KUDSî HADİS:

"Ey âdemoğlu!
Bana hizmet et; ben bana hizmet edeni sever ve kullarımı onun hizmetine koştururum.
Sen, ömrünün geçip giden kısmında bana isyanının ne ölçüde olduğunu bilemezsin. Yine ömrünün kalan kısmında da bana ne derece isyan edeceğini bilemezsin.
Beni unutma, hatırında tut; zira ben dilediğim her şeyi yaparım. Bana kulluk et, çünkü sen zelil bir kulsun. Ben ise yüce olan rabbim.
Eğer kardeşlerin ve sevenlerin senin günahlarının kokusunu alabilseler ve senin işlediğin ameller hakkında benim bildiklerimi bilselerdi, (günahlarının kötü kokusundan dolayı) seninle oturmaz ve yakınlık kurmazlardı.
Nasıl oluyor da, ömrün annenin seni doğurduğu günden bu yana eksilip dururken, günahların her geçen gün artıyor?
Ey âdemoğlu!
Gemisi battıktan sonra denizin ortasında etrafı dalgalarla çevriliyken bir tahta parçasına tutunmak zorunda kalan birinin uğradığı felâket, senin şu an içinde bulunduğun durumdan daha kötü değildir.
Günahlarının cezasını kesin olarak göreceğini kabul et; yaptığın hayırlı amellerinin kabulü hususunda ise korku içinde bulun.
Ey âdemoğlu!
Ben sana afiyet nazarı ile bakıyor ve günahlarını örtüyorum. Oysa benim sana bir ihtiyacım yok. Sen ise bana muhtaç olduğun halde isyan içindesin.
Ey âdemoğlu!
Ne zamana kadar böyle idare edeceksin? Fâni olduğu halde dünyayı imar ediyorsun ve baki olduğu halde âhireti harap bırakıyorsun.
Ey âdemoğlu!
Yarattıklarımı idare ediyor ama yine de zararlarından korkuyorsun.
Ey âdemoğlu!
Yer ve gök ehlinden herkes senin bağışlanman için talepte bulunsa bile senin günahların için ağlaman gerekir. Çünkü hangi hal üzere benimle karşılaşacağını bilmiyorsun.
Ey İmran oğlu Musa! Söyleyeceklerimi iyi dinle! Ben hakkı söylerim. İnsanlar onun şerrinden, zulmünden, hilesinden, haset, kin ve ko-ğuculuğundan emin olmadıkça hiçbir kulum bana iman etmiş değildir.
Ey Musa, 'De ki: İşte bu, size rabbinizden gelen haktır. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin."

Kur'ÂN-ı Kerimde;

وَقُلِ الْحَقُّ مِن رَّبِّكُمْ فَمَن شَاء فَلْيُؤْمِن وَمَن شَاء فَلْيَكْفُرْ إِنَّا أَعْتَدْنَا لِلظَّالِمِينَ نَارًا أَحَاطَ بِهِمْ سُرَادِقُهَا وَإِن يَسْتَغِيثُوا يُغَاثُوا بِمَاء كَالْمُهْلِ يَشْوِي الْوُجُوهَ بِئْسَ الشَّرَابُ وَسَاءتْ مُرْتَفَقًا
ResimVe kulil hakku min rabbikum fe men şâe felyu'min ve men şâe felyekfur innâ a'tednâ liz zâlimîne nâran ehâta bihim surâdikuhâ, ve in yestegîsû yugâsû bi mâin kel muhli yeşvîl vucûhe, bi'seş şerâb(şerâbu) ve sâet murtefekâ(murtefekan).:"Onlar, şöyle diyenlerdir: “De ki: 'Gerçek Rabbinizdendir.' Dileyen inansın, dileyen inkar etsin. Şüphesiz zalimler için, duvarları çepeçevre onları içine alacak bir ateş hazırlamışızdır. Onlar yardım istediklerinde, erimiş maden gibi yüzleri kavuran bir su kendilerine sunulur. Bu ne kötü bir içecek ve cehennem ne kötü bir duraktır.” (Kehf 18/29)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

35. KUDSî HADİS:

"Ey âdemoğlu!
iki nimet içinde ve bunlardan hangisinin daha fazla aleyhine olduğunu kestiremez halde sabahlarsın. Bunlardan biri; günahlarının örtülerek insanlardan saklanması; diğeri de insanların seni iyi bilip övgü ile anmalarıdır.
İnsanlar, senin hakkında bildiklerimi bilmiş olsalar sana selâm bile vermezlerdi. Afiyet içinde olman, insanlara muhtaç bulunmaman, onların sana ihtiyaç duymaları ve şerlerinin senden uzak tutulması ise bundan daha büyük bir nimettir.
Bana hamdet, senin üzerindeki nimetimin büyüklüğünü bil, amelini gösterişten uzak tut, korku üzere bulunan bir yolcu gibi azık edin ve hayırlı amelini arşımın altında yap.(Amelini ahirete kadar zayi etme.
Ey ademoğlu!
Katı kalpleriniz işlediğiniz amelleriniz yüzünden, amelleriniz bedenleriniz yüzünden ve bedenleriniz de dilleriniz yüzünden ağlamaktadır.
Ey ademoğlu!
Benim hazinelerim ebediyyen tükenmez. Senin infak ettiğin ölçüde sana infak eder, cimrilik ederek kıstığın ölçüde de senden kısarım.Sana verdiğim rızıktan miskinlere karşı cimrilikte bulunman; bana karşı kötü zannın, fakirlikten korkman ve bana güven duymamandandır. Ben seni rızka çok önem verecek şekilde yarattım. Sen rızkı düşündüğünde seni ben rızıklandırdım. Öyleyse infakta bulun ve benim rızkımla kullarıma karşı cimrilik etme. Çünkü ben, verdiğinin yerini dolduracağıma söz verdim, ayrıca sana sevap vaatettim.
Durum bu iken sen niçin kitabım hakkında şüphe içindesin? Benim vaadimi ve peygamberlerimi tasdik etmeyen kimse, benim rab olduğumu inkar etmiş demektir. Rab olduğumu inkar edeni yüzükoyun ateşe atarım.
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

36. KUDSî HADİS:

Ey ademoğlu!
Ben kendisinden başka hiçbir ilahın olmadığı Allah'ım. Bana şükredin ve beni inkar etmeyin.
Ey Ademoğlu!
Her kim benim bir velime düşmanlıkta bulunursa bana savaş ilanında
bulunmuş olur. Benden başka yardımcısı olmayana zulmedene karşı gazabım şiddetli olur.
Benim kendisi için yaptığım taksime razı olanın rızkını bereketlendiririm; kendisi istemese bile dünya ona koşarak gelir."
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

37. KUDSî HADİS:

Ey âdemoğlu!
Elini vicdanına koy ve kendin için istediğin şeyi başkası için de iste.
Ey âdemoğlu!
Bedenin zayıf, dilin hafif meşrep (ileri geri ayarsız konuşur), kalbin ise merhametsizdir.
Ey âdemoğlu!
Sonun ölümdür. O sana gelmeden önce sen onun için amelde bulun.
Ey âdemoğlu!
Uzuvlarından hiçbirini ona ait rızkı yaratmadan var etmedim.
Ey âdemoğlu!
Seni gözsüz yaratmış olsam göze hasretlik duyacak; sağır yaratmış olsam duymaya özlem çekecektin. Sana bahşettiğim nimetlerimin kıymetini bil ve bana şükürde bulun; nankörlük etme, sonunda dönüş banadır.
Ey âdemoğlu!
Taksim edip sana ayırdığım rızkı elde etmek için kendine sıkıntı verme. Sana ayırdığım rızık, sen onu tümüyle elde edene kadar seni aramaktadır.
Ey âdemoğlu!
Benim adımla yalan yeminde bulunma! Benim adıma yalan yeminde bulunanı ateşe atarım.
Ey âdemoğlu!
Rızkımı yediğin vakit hemen ardından bana kulluğa yönel.
Ey âdemoğlu!
Benden yarının rızkını isteme; çünkü ben senden yarının amelini istemiyorum.
Ey âdemoğlu!
Ben senin az ameline razı olurken, sen benim sana bahşettiğim çok rızka bile razı olmuyorsun.
Ey âdemoğlu!
Dünyayı kullarımdan birine bırakacak olsam; kullarımı bana itaate davet etsinler ve emirlerimi uygulasınlar diye peygamberlerime bırakırdım.
Ey âdemoğlu!
Ölüm sana gelmeden önce nefsin için çalış. Hatalarının örtülmesi ve cezasının hemen verilmemesi seni aldatmasın; şüphesiz onları takip edip yazan melekler vardır.
Hayatın devamı ve uzun emel sana tövbeyi unutturmasın. Yoksa tövbeyi, pişmanlığın sana bir fayda yermeyeceği zamana tehir ettiğine pişman olursun.
Ey âdemoğlu!
Benim sana verdiğim maldan zekâtını ayırmaz ve fakirlerin hakkını esirgersen zalimlerden biri sana musallat edilerek malın elinden alınır. Buna karşılık sana sevap da vermem.
Ey âdemoğlu!
Rahmetimi dilersen bana itaate sarıl. Azabımdan korkuyorsan bana isyan etmekten sakın.
Ey âdemoğlu!
Dünya sana yöneldiğinde ölümü, günahlara arzu duyduğunda da tövbeyi hatırla.
Mal kazanacak olursan hesabını vereceğini, yemeğe oturacağın vakit aç olanları, nefsin seni bir zayıfa karşı gücünü kullanmaya çağırdığında Allah'ın gücü ve kudretini hatırla ve bil ki Allah dilese onu sana musallat edebilirdi.
Başına bir belâ geldiğinde, 'La havle ve lâ kuvvete illâ billâh (kötülükten korunmak, hayırlarda muvaffak olmak ancak Allah'ın yardımı ile mümkündür)' diyerek yardım dile. Hastalanırsan sadaka vererek bedenine şifa ara. Sana bir musibet erişecek olsa, 'innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn (Biz Allah'ın mülküyüz ve O'na döneceğiz) de!
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

38. KUDSî HADİS:

Ey âdemoğlu!
Hayır işle. Hayır cennetin anahtarıdır ve oraya götürür. Serden sakın, o
cehennemin anahtarıdır; sonuçta sahibini oraya sürükler.
Ey âdemoğlu!
Bil ki inşa ettiklerin yıkılacak, ömrün harap, bedenin toprak olacak.
Birikimlerin vârislerinin, nimetler de başkasının eline geçecek. Bütün bunlardan
sana kalan, hesabı, pişmanlığı ve cezasını çekmek olacak.
Kabirdeki arkadaşın amelindir. Hesaba çekilmeden önce sen kendini hesaba çek ve
itaatime yapış, bana isyandan sakın. Sana verdiğime rıza göster, şükredenlerden ol.
Ey âdemoğlu!
Güle güle günah işleyeni ağlaya ağlaya ateşe atarım. Benden
korkarak ağlayanı, gülerek cennete koyarım.
Ey âdemoğlu!
Hesaba çekileceği gün fakirlerden olmayı temenni edecek nice
zenginler vardır.
Nice zalimler de vardır ki, ölüm onları zelil kılmıştır.
Nice tatlılıklar var ki, ölüm onları acılaştır-mıştır.
Hallerinden memnun ve mutlu niceleri var ki, ölüm bu sevinçlerini zehir etmiştir.
Nice kısa anlık sevinçlerin sonu, uzun hüzünler olmuştur.
Ey âdemoğlu!
Hayvanlar senin ölüm hakkındaki bilgine sahip olsa açlık ve
susuzluktan ölene kadar yemeden içmeden kesilirlerdi.
Ey âdemoğlu!
Sana ölümden ve onun şiddetinden başka bir ceza verilmeyecek
olsaydı dahi, bunun şiddetinden geceleri sükûnet içinde olmaman, gündüzleri rahat
bulmaman gerekirdi. Ölümün acısı bu ise, ya ardındaki daha şiddetli durumlarda
halin nice olur?
Ey âdemoğlu!
Âhiret yaşamında ulaşacağın nimetler vesilesiyle ölüm sırrını arkanda
bırak, dünyada esef duyacağın tek şey elden kaçırdığın hayırlar olsun.
Dünya hayatında elde ettiklerinle şımarma, elinden çıkanlar için de üzülme.
Ey âdemoğlu!
Seni topraktan yarattım, tekrar toprağa döndüreceğim ve bir kez
daha topraktan dirilteceğim.
Dünya ile vedalaş ve ölüme hazırlan. Bil ki ben bir kulu sevdiğimde, dünyayı ondan
uzak tutar ve onu âhiret için çalıştırırım. Ona dünyanın kusurlarını gösteririm;
böylece ondan sakınır, cennet ehlinin amelleri ile meşgul olur. Ben de bunun
üzerine onu rahmetimle cennete dahil ederim.
Bir kuluma da buğzedersem, ona beni bıraktırır, dünya ile meşgul eder ve dünya
ameli için çalıştırırım. Böylelikle ateş ehlinden olur, onu cehenneme dahil ederim.
Ey âdemoğlu!
Uzun bile olsa her ömür fânidir. Tıpkı bir gölgenin uzantısı gibi
kısacık bir an durur; fakat bir daha geri dönmemek üzere kaybolur gider.
Ey âdemoğlu!
Seni yaratan benim, sana rızk veren de. Sana can veren de senden
canını alacak olan da benim. Yine seni diriltecek olan ve hesaba çekecek olan da
benim. Sen, kendine herhangi bir yarar yahut zarar vermeye, hayata, ölüme ve
dirilmeye sahip olmadığın halde, işlediğin kötü işlerin karşılığını göreceksin.
Ey âdemoğlu!
Bana itaatte bulun ve bana hizmet et. Rızkın için endişe etme, ben
onun için sana yeterim. Senin için bizzat benim karşılayacağım şeylerin derdini
kendine yük etme!
Ey âdemoğlu!
Sana takdir edilmemiş ve ulaşamayacağın bir şeyin yükünü niçin
çekersin? İşlemediğin bir amelin sevabını alamayacağın gibi sana takdir edilmemiş
bir şeye de sahip olamazsın.
Ey âdemoğlu!
Yolu ölüm olan biri dünya ile nasıl sevinebilir? Evi kabir olan biri
dünya yurdundaki evi ile nasıl mutluluk duyabilir?
Ey âdemoğlu!
Şükrünü eda ettiğin az bir mal, şükrünü yapamayacağın çok maldan
hayırlıdır.
Ey âdemoğlu!
En hayırlı malın, önden gönderdiğindir. En hayırsızı ise ardından
dünyada bıraktığındır. Nefsin için önden hayır yolla, ölümden önce onu yanında
bulursun.
Ey âdemoğlu!
Dertli olana dertten kurtuluş veren, istiğfar edeni affeden, tövbe
edeni sakındıran, çıplağı giydiren, korku içinde olanın korkusunu gideren, aç olanı
doyuran benim. Kulum bana itaat ve kulluk üzere bulunur, emrime razı olursa onun
işlerini kolaylaştırır, gücüne güç katar, göğsüne genişlik veririm.
Ey Musa! Her kim yetimin ve fukaranın malı ile zenginleşirse onu dünyada
fakirleştirdiğim gibi âhirette de azaba çarptırırım. Kim fakirlere ve zayıflara karşı
kibirlenip merhametsizlik ederse, onun binasını harap eder, cehennemi ona mesken
yaparım.
'Şüphesiz bunlar, evvelki sahîfelerde, İbrahim ve Musa'nın sahîfelerinde de
mevcut olan öğütlerdir.

Kur'ÂN-ı Kerimde;

إِنَّ هَذَا لَفِي الصُّحُفِ الْأُولَى
Resim“İnne hâzâ le fîs suhufîl ûlâ.:Haberiniz olsun ki vardır bu evvelki suhuflarda." (A'lâ 87/18)

صُحُفِ إِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى
Resim"Suhufi ibrâhîme ve mûsâ.:İbrahim ve Musânın suhuflarında"(A'lâ 87/19)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

39. KUDSî HADİS:

Ben kulumun benim hakkındaki itikad ve zannına göre kendisine muamele ederim.
Artık kulum nasıl isterse benim hakkımda öyle itikad etsin.
Kulum beni zikrettiği zaman ben onunla beraberim. Beni içinde (kalbinden gizli
olarak) zikrederse, ben de onu zâtımla özel olarak zikrederim.
Kulum beni bir topluluk içinde zikrederse, ben de onu, o topluluktan daha hayırlı
bir topluluk içinde (meleklerin arasında) zikrederim.
Kulum bana güzel amelleri ile bir karış yaklaşırsa, ben ona bir karış yaklaşırım. O
bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kulum bana yürüyerek
gelirse, ben ona (rahmetimle) koşarak gelirim.
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

40. KUDSî HADİS:

Ey kullarım!
Ben zulmü kendime haram kıldım; onu sizin aranızda da haram kıldım;
öyleyse birbirinize zulüm yapmayın.
Ey kullarım!
Benim hidayete ulaştırdıklarım hariç, hepiniz sapıklık içinde kalırsınız,
öyleyse benden sizi hidayete ulaştırmamı isteyin ki, size hidayet nasip edeyim.
Ey kullarım!
Benim doyurduklanm hariç, hepiniz açsınız; öyleyse benden sizi
doyurmamı isteyin ki,' size yiyecek vereyim.
Ey kullarım!
Benim giydirdiklerim hariç, hepiniz çıplaksınız; öyleyse benden sizi
giydirmemi isteyin ki, size giyecek vereyim.
Ey kullarım!
Sizler gece-gündüz hata edip günah işliyorsunuz. Ben ise bütün
günahları affediyorum. Öyleyse siz de benden günahlarınızın affını isteyin ki, sizleri
affedeyim.
Ey kullarım!
Sizin bana bir zarar vermeye gücünüz yetmez ki, zarar veresiniz. Aynı
şekilde, bana bir fayda vermeye de gücünüz yetmez ki, fayda veresiniz.
Ey kullarım!
Sizin ilk insandan son insana kadar hepiniz, insanlarınız ve cinleriniz en
muttaki bir insan gibi olsanız ve o sıfat içinde bana kulluk etseniz, bu benim
mülkümde hiçbir şey artırmaz, yüceliğime bir şey katmaz.
Ey kullarım!
Sizin ilk insandan son.insana kadar hepiniz, insanlarınız ve cinleriniz
en günahkâr bir insan gibi olsanız ve o halde bana isyan etseniz, bu benim
mülkümde hiçbir şey eksiltmez, yüceliğime hiçbir zarar vermez.
Sizin ilk insandan son insana kadar hepiniz, insanlarınız ve cinleriniz bir tepede
toplansanız, her biriniz benden bir şey istese ve hepinize istedikleri şeyleri versem,
bu benim mülkümde hiçbir şey eksiltmez.
Ey kullarım!
Siz amel etmektesiniz, ben ise amellerinizi sizin için tesbit edip
yazıyorum; sonra onların karşılığını size tam olarak vereceğim.
Kim amel defterinde bir hayır bulursa, (onu kendisine nasip eden) yüce Allah'a
hamdetsin. Kim de amel defterinde kötü işler bulursa, başkasını değil, sadece
kendi nefsini kınasın."
Âlemlerin rabbi yüce Allah'a hamdolsun.
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön