Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerifleri

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Re: Kütüb-i Sitte Hadis-i Şerifleri

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Fasil : ZEKAT BÖLÜMÜ
Konu : Fıtır Sadakası
Ravi : İbnu Ömer

Resim --- HADİS-İ ŞERİF no: 2044

ـ1ـ عن ابن عمر رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُما قال: ]فَرَضَ رسولُ اللَّه # زَكَاةَ الْفِطْرِ صَاعاً مِنْ تَمْرٍ أوْ صَاعاً مِنْ شَعِيرٍٍ عَلى كُلِّ عَبْدٍ أوْ حُرٍّ صَغِيرٍ أوْ كَبِيرٍ ذَكَرٍ أوْ أُنْثَى مِنَ المُسْلِمِينَ[. أخرجه الستة
Resulullah (sav) sadaka-i fıtrı, müslümanlardan büyük-küçük, kadın-erkek, her bir hür ve köle üzerine bir sa` hurma veya bir sa` arpa olarak farz kıldı."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi :

HADİS-İ ŞERİF no: 2045

Resim--- Bir başka rivayette de şöyle gelmiştir: "Halk (Hz. Muaviye`nin bir hitabesi üzerine) yarım sa` buğdayı bir sa` hurmaya denk kıldılar. İbnu Ömer Hazretleri (ra) fıtr sadakasını hurmadan verirdi. (Bir sene) Medine halkı hurmaya muhtaç oldu. İbnu Ömer (o yıl) sadaka-i fıtrını arpadan verdi."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Ebu Said

HADİS-İ ŞERİF no: 2046

Resim--- Biz sadaka-i fıtr bir sa` yiyecek veya bir sa` arpa veya bir sa` hurma veya bir sa` ekit (denen yoğurt kurusu) veya bir sa` kuru üzümden çıkarırdık.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Amr İbnu Şuayb (an ebihi an ceddihi)

HADİS-İ ŞERİF no: 2047

Resim--- Resulullah (sav) Mekke caddelerinde dellal çıkararak şöyle ilan ettirdi: "Duyduk duymadık demeyin! Sadaka-i fıtr her müslümana, erkek-kadın, hür-köle, küçük-büyük olsun vacibtir. Bu, ya iki müdd buday veya onun dışında bir sa` yiyecektir."
En son mim tarafından 02 Haz 2012, 00:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/mimimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Nafi`

HADİS-İ ŞERİF no: 2048

Resim ------ İbnu Ömer (ra) ramazan zekatını müdd-i Nebi (as) ile verirdi. Keffaret-i yemini de müdd-i Nebi ile öderdi .

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Kays İbnu Sa`d İbnu Ubade

HADİS-İ ŞERİF no: 2049

Resim ------ Resulullah (sav), zekat emri gelmezden önce, bize sadaka-i fıtr`ı emretmişti. Zekat farz kılınınca, fıtr sadakasını ne emretti ne de nehyetti. Biz onu yerine getirmeye devam ettik..."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Konu : Zekat Tahsildarının Hak Ve Vazifeleri
Ravi : Ebu Humeyd es`Saidi

HADİS-İ ŞERİF no: 2050

Resim ------ Resulullah (sav) zekat toplama işinde bir adam istihdam etti. -Bir rivayette "Beni Süleym`in zekatını toplama işinde" denmiştir. Adam vazifeden dönünce: "Bu size aittir, şu da bana hediye edilenler!" dedi. Bunun üzerine Resulullah (sav) (öfkeyle) minbere çıkıp, Allah`a hamd ve senada bulunduktan sonra şunları söyledi: "Emma ba`d. Ben sizden birini, Allah`ın bana tevdi ettiği bir işte istihdam ederim. Sonra o gelir: "Bu size aittir, şu da bana hediye edilenler!" der. Bu adama, babasının veya anasının evinde otursaydı da, eğer doğru sözlüyse hediyesi ayağına gelseydi ya! Vallahi sizden kim haksız bir şey alırsa mutlaka onu boynunda taşır olduğu halde Kıyamet günü Allah`la karşılacaktır. Eğer bu haksız aldığı şey deve ise böğürecek, sığırsa möleyecek, koyunsa meleyecek!" Sonra Resulullah ellerini kaldırdı, o kadar ki koltuk altındaki beyazlık gözüktü: "Allah`ım tebliğ ettim mi?" dedi ve bu sözünü üç kere tekrar etti.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Beşir İbnu`l-Hasasiye

HADİS-İ ŞERİF no: 2051

Resim ------ "Ey Allah`ın Resulü!" dedik, "zekat toplayanlar, bize haksızlık edip borcumuzdan fazlasını alıyorlar, biz malımızdan haksızlıkları kadarını gizleyelim mi?" "Hayır!" cevabını verdi.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Enes

HADİS-İ ŞERİF no: 2052

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Zekatta haddi aşan, vermeyen gibidir.''

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Cabir İbnu Atik

HADİS-İ ŞERİF no: 2053

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Size bir grup sevimsiz atlılar gelecek. Geldikleri zaman, onları iyi karşılayın. Onlarla talep ettikleri şeylerin arasından çekilin. Adalet ederlerse bu kendi lehlerinedir. Zulmederlerse bu da onların aleyhlerindedir. Siz onları razı edin. Zekatınızın kemali onların rızasına bağlıdır, (öyle ise onları razı edin ki) sizlere dua etsinler."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Rafi` İbnu Hadic

HADİS-İ ŞERİF no: 2054

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Zekatı hakkaniyetle toplayan tahsildar evine dönünceye kadar, Allah Teala yolunda cihad yapan asker gibidir."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Abdullah İbnu Ebi Evfa

HADİS-İ ŞERİF no: 2055

Resim ------ Babam ashabu`ş-şecereden idi. Resulullah (sav) kendisine bir kavm zekatlarını getirince şöyle dua buyururlardı: "Allah`ım Ebu Evfa`ya rahmet buyur" diye dua etti
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Konu : Zekatın Haram Olduğu Kimseler
Ravi : Ebu Hüreyre

HADİS-İ ŞERİF no: 2056

Resim ------ Hadis : Hasan İbnu Ali (ra) zekat hurmasından bir tanesini alıp, hemen ağzına attı. Resulullah (sav): "Hişt, hişt at onu! Bilmiyor musun, biz zekat yemiyoruz!" -veya: "Bize zekat helal değildir!-" diye müdahale etti .

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi :

HADİS-İ ŞERİF no: 2057

Resim ------ Sahiheyn`de gelen bir diğer rivayette şöyle denmiştir: "Resullulah (sav) buyurdular ki: "Ben bazan evime dönüyor, yatağımda veya odamda yere düşmüş bir hurma buluyorum. Onu yemek üzere kaldırdığım vakit, "bu, sadaka hurması olmasın?" diye aklıma geliyor, korkup (tekrar yere) atıyorum."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2058

Resim ------ Resulullah (sav) efendimiz, kendisine bir yiyecek getirilince, mahiyeti hakkında sorardı. Eğer "hediye olduğu" söylenirse ondan yerdi, "sadaka olduğu" söylenirse yemeyip Ashabına, "Siz yiyin!" derdi.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Ebu Rafi`

HADİS-İ ŞERİF no: 2059

Resim ------ (Peygamberimizin azadlısı) Ebu Rafi` (ra) anlatıyor: "Resulullah (sav). Beni Mahzum`dan bir adamı zekat toplamak üzere gönderdi. Adam bana: "Benimle sen de gel, zekattan sana da bir pay düşsün" dedi. Kendisine "Hele Resulullah`a bir sorayım" cevabını verdim ve sordum. Efendimiz: "Bir kavmin azadlısı o kavimden sayılır, bize sadaka helal değildir" buyurdu. Hadisin metni Ebu Davud ve Tirmizi`nin metnidir .
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Abdullah İbnu Amr İbni`l-As

HADİS-İ ŞERİF no: 2060

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sadaka, ne zengine ne de sakatlığı olmayan güçlüye helal değildir."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ata İbnu Yesar

HADİS-İ ŞERİF no: 2061

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sadaka şu beş kişi dışında zengine helal değildir: 1-Allah yolunda gazveye çıkan 2-Sadakayı toplamak için çalışan 3-Borçlanan 4-Sadaka malını kendi parasıyla satın alan 5-Komşusu fakir olan kimse. Şöyle ki: Bu fakire sadaka verilir, o da bundan zengin komşusuna hediyede bulunur."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ziyad İbnu`l-Haris es-Suddi

HADİS-İ ŞERİF no: 2062

Resim ------ Resulullah (sav)`a gelip biat ettim. O sırada bir adam gelerek: "Bana sadakadan ver!" dedi. Resulullah (sav) adama: "Allah, sadakalar hususunda, ne herhangi bir peygambere ne de bir başkaına hüküm verme yetkisi tanımadı, hükmü bizzat kendisi verdi. Ve, sadakaları sekiz hisseye ayırdı. Eğer sen bunlardan birine girersen senin hakkını derhal sana veririm" buyurdu.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ümmü Atiyye

HADİS-İ ŞERİF no: 2063

Resim ------ Bana bir koyun tasadduk edilmişti. Hz. Aişe (ra)`ye bir miktar et gönderdim. Resulullah (sav) o sırada Hz. Aişe`ye: "Yiyecek birşeyler var mı?" diye sormuş, Hz. Aişe (ra) de: "Hayır! Ancak, Nüseybe şu (kendisine tasadduk edilen) koyundan gönderdiği bir miktar et var" cevabını vermiş. Resulullah: "Getir onu, o koyun yerini bulmuş (bize hediye olarak gelen zekat olmaktan çıkmıştır)" demiş.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Enes

HADİS-İ ŞERİF no: 2064

Resim ------ Berire (ra)`ye tasadduk edilen bir etten Resulullah`a ikram edilmişti. (Etin menşeini öğrenen Resulullah: "Bu ona sadakadır, bize ise hediyedir buyurdu."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Beşir İbnu Yesar

HADİS-İ ŞERİF no: 2065

Resim ------ Sehl İbnu Ebi Hasme denen Ensar`dan bir zat şunu haber vermiştir: "Resulullah (sav), kendisine (Sehl`e) zekat develerinden yüz tanesini diyet olarak ödemiştir. Yani, Hayber`de öldürülen Ensari`nin diyeti olarak."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Las el-Huzai

HADİS-İ ŞERİF no: 2066

Resim ------ Hz. Peygamber (sav), (bizi hacca giderken) sadaka develerine bindirdi. (Bu rivayeti Rezin ilave etmiştir. Buhari muallak olarak kaydeder. Ahmed İbnu Hanbel de Müsned`de)

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Fasil : ZÜHD VE FAKR BÖLÜMÜ
Konu : Zühd Ve Fakrın Medhi Ve Bunlara Teşvik
Ravi Sehl İbnu Sa`d

HADİS-İ ŞERİF no: 2067

Resim ------ Bir adam, Resulullah (sav)`a uğradı. Efendimiz, yanında bulunan bir zata: "Şu gelen kimse hakkında reyin nedir?" diye sordu. Adam: "O, halkın eşrafındandır, bu vallahi bir kıza talib olsa hemen evlendirilmeye; birisi lehine şefaate bulunsa, şefaatinin yerine getirilmesine layıktır" dedi. Resulullah (sav) sükut buyurdular. Derken az sonra bir adam daha uğradı. Resulullah (sav) yanındakine: "Pekiyi bunun hakkında reyin nedir?" dedi. Adam: "Ey Allah`ın Resulü! Bu, müslümanların fakir takımındandır. Vallahi, bu bir kıza talib olsa evlendirilmemeye, şefaatte bulunsa itibar edilmemeye, bir şey söylese dinlenilmemeye layıktır?" cevabını verdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav): "Bu, onun gibilerin bir arz dolusundan daha hayırlıdır?" buyurdu.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Zerr

HADİS-İ ŞERİF no: 2068

Resim ------ Resulullah (sav) efendimiz buyurdular ki: "Dünyada zahidlik, helal olanı haram etmek veya malı ziyan etmekle olmaz. Gerçek zahidlik, Allah`ın elinde olana, kendi elinde olandan daha çok güvenmen ve bir müsibete düştüğün zaman getireceği sevabı sebebiyle, onun devamına rağbet göstermendir." [Rezin şunu ilave etti: "Zira Allah Teala Hazretleri şöyle buyurmuştur: "Bu, kaybettiğinize üzülmemeniz ve Allah`ın size verdiği nimetlerle şımarmamanız içindir" (Hadid 23)]

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Aişe

HADİS-İ ŞERİF no: 2069

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Ey Aişe! Cennette) benimle olman seni mesrur edecekse sana dünyadan bir yolcunun azığı kadarı kifayet etmelidir. Sakın zenginlerle sohbet arkadaşlığı etme. Bir elbiseye yama vurmadan eskimiş addetme." [Rezin şunu ilave etmiştir: "Urve dedi ki: "Hz. Aişe (ra), bir elbiseyi eskitip yamamadıkça ve içini dışına ters çevirip (bir zamanlar da öyle giyerek iyice eskitmedikçe) yenilemezdi. Bir gün kendisine, Muaviye tarafından gönderilmiş olan seksenbin (dirhem) geldi. Bu paradan, akşama tek dirhem kalmadı (hepsini tasadduk etti). Cariyesi ona: "Bana ondan bir dirhemlik olsun et alsaydın ya!" dedi. Hz. Aişe: "(Para varken) hatırlatmış olsaydın, isteğini yapardım" dedi."]

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Hüreyre

HADİS-İ ŞERİF no: 2070

Resim ------ Resulullah (sav) şöyle dua ederdi: "Allah`ım, Al-i Muhammed`in rızkını belini doğrultacak kadar ver -Bir diğer rivayette- "yetecek kadar ver" buyurmuştur."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Enes

HADİS-İ ŞERİF no: 2071

Resim ------ Resulullah (sav) şöyle dua etmişti: "Allah`ım, beni miskin olarak yaşat, miskin olarak ruhumu kabzet, kıyamet günü de miskinler zümresiyle birlikte haşret." Hz. Aişe (ra) atılarak sordu: "Niçin ey Allah`ın Resulü?" "Çünkü," dedi, "onlar cennete, zenginlerden kırk bahar önce girecekler. Ey Aişe! Fakirleri sev ve onları (rivayet meclisine) yaklaştır, ta ki Kıyamet günü Allah da sana yaklaşsın." [Diğer bir hadiste: "Beşyüz yıl" tabiri vardır, iki hadis şöyle cem`edilir: "Kırktan maksad hırs sahibi fakirin, hırs sahibi zenginden öne geçeceği müddettir. Beşyüzden maksad, zahid fakirin hırslı zenginden önce gireceği müddettir. Böylece hırs sahibi fakir, zahid fakirin yirmibeş derece üstünlüğüne nazaran iki derecelik bir üstünlüğe sahiptir. Bu kırkın beşyüze nisbetidir. Bu ve benzeri takdirler Resulullah`ın lisanında mücazefe veya tesadüfi olarak cereyan etmez. Bilakis idrak ettiği bir sır veya ilminin ihata ettiği bir nisbet sebebiyle söylenmiştir. Zira o hevadan konuşmaz]
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Hüreyre

HADİS-İ ŞERİF no: 2072

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Fukaralar, cennete zenginlerden beşyüz yıl önce girerler. Bu (Allah`ın indinde) yarım gündür."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Abdirrahman el-Hubuli

HADİS-İ ŞERİF no: 2073

Resim ------ Bir adam Abdullah İbnu Amr (ra)`a sorarak dedi ki: "Biz muhacirlerin fakirlerinden değil miyiz?" Abdullah da ona sordu: "Kendisine sığındığın bir zevcen var mı?" Adam: "Evet" dedi. Abdullah: "Senin oturduğun bir meskenin var mı? Adam: "Evet!" deyince Abdullah: "Sen zenginlerdensin!" dedi. Adam: "Benim bir de hizmetçim var!" diye ilave edince, Abdullah: "Öyleyse sen krallardansın!" dedi.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Said

HADİS-İ ŞERİF no: 2074

Resim ------ Muhacirlerin fakirlerinden bir grupla birlikte oturmuştum. Bunlardan bir kısmı, bir kısmı(nın karaltısından istifade) ile çıplaklıktan korunuyordu. Bir kari de bize (Kur`an) okuyordu. Derken Resulullah (sav) çıkageldi ve üzerimizde dikildi. Resulullah`ın yanımızda dikilmesi üzerine kari okumayı bıraktı. Resulullah da selam verdi ve : "Ne yapıyorunuz?" diye sordu. "Ey Allah`ın Resulü!" dedik, "o karimizdir, bize (Kur`an) okuyor. Biz de Allah Teala`nın kitabını dinliyoruz." Bunun üzerine Resulullah (sav): "Ümmetim arasında, kendileriyle birlikte sabretmem emredilen kimseleri yaratan Allah`ıma hamdolsun!" dedi. Sonra, kendisini bizimle eşitlemek üzere Resulullah, ortamıza oturdu.Ve eliyle işaret ederek: "Şöyle (halka yapın)" dedi. Cemaat hemen etrafında halka oldu, yüzleri ona döndü. Ebu Said der ki: "Resulullah (sav)`ın onlar arasında benden başka birini daha tanıyor görmedim. (Herkes yeni baştan vaziyetini alınca) Resulullah şu müjdeyi verdi: "Ey yoksul muhacirler, size müjdeler olsun! Size Kıyamet günündeki tam nuru müjde ediyorum. Sizler cennete, insanların zenginlerinden yarım gün önce gireceksiniz. Bu yarım gün, (dünya günleriyle) beşyüz yıl eder."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Üsame İbnu Zeyd

HADİS-İ ŞERİF no: 2075

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Mirac sırasında) cennetin kapısında durup içeri baktım. Oraya girenlerin büyük çoğunluğunun miskinler olduğunu gördüm. Dünyadaki imkan sahiplerinin cehennemlikleri ateşe gitmeye emrolunmuşlardı, geri kalanlar da mahpus idiler. Cehennemin kapısında da durdum. Oraya girenlerin büyük çoğunluğu da kadınlardır."
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Hüreyre

HADİS-İ ŞERİF no: 2076

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bana zayıflarınızı arayın. Zira sizler, zayıflarınız sebebiyle yardıma ve rızka mazhar kılınıyorsunuz."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Hüreyre

HADİS-İ ŞERİF no: 2077

Resim ------ Resulullah (sav) efendimiz buyurdular ki: "Allah hiçbir peygamber göndermedi ki, koyun çobanlığı yapmamış olsun." "Sen de mi, Ey Allah`ın Resulü?" diye sordular. "Evet," dedi "ben de bir miktar kırat mukabili Mekke ehline koyun güttüm."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Fasil: ZÜHD VE FAKR BÖLÜMÜ
Konu : Zühd Ve Fakrın Medhi Ve Bunlara
Ravi Abdullah İbnu Muğaffel

HADİS-İ ŞERİF no: 2078

Resim ------ Bir adam gelerek "Ey Allah`ın Resulü! Ben seni seviyorum" dedi. Resulullah: Ne söylediğim dikkat et!" diye cevap verdi. Adam: "Vallahi ben seni seviyorum!" deyip, bunu üç kere tekrar etti. Resulullah (sav) bunun üzerine adama: "Eğer beni seviyorsun, fakirlik için bir zırh hazırla. Çünkü beni sevene fakirlik, hedefine koşan selden daha sür`atli gelir."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ali

HADİS-İ ŞERİF no: 2079

Resim ------ Biz Resulullah (sav) ile birlikte otururken uzaktan Mus`ab İbnu Umeyr (ra) göründü, bize doğru geliyordu. Üzerinde deri parçası ile yamanmış bir bürdesi vardı. Resulullah (sav) onu görünce, (Mekke`de iken giyim kuşam yönünden yaşadığı) bolluğu düşünerek ağladı. Sonra şunu söyledi: "(Gün gelip, sizden biri, sabah bir elbise, akşam bir başka elbise giyse ve önüne yemek tabakalarının biri getirilip diğeri kaldırılsa ve evlerinizi de (halılar ve kilimler ile) Ka`be gibi örtseniz o zamanda nasıl olursunuz2" "O gün," dediler, "biz bu günümüzden çok daha iyi oluruz. Çünkü hayat külfetimiz karşılanmış olacak, biz de ibadete daha çok vakit ayıracağız." "Hayır!" buyurdu, "bilakis siz bugün o günden daha iyisinizdir."
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Ebu Ümame İbnu Sa`lebe el-Ensari

HADİS-İ ŞERİF no: 2080

Resim ------ Resulullah (sav)`ın yanında dünyayı zikretmişlerdi. Buyurdular ki: "Duymuyor musunuz, işitmiyor musunuz? Mütevazi giyinmek imandandır, mütevazi giyinmek imandandır!"

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Cabir

HADİS-İ ŞERİF no: 2081

Resim ------ Resulullah (sav)`ın yanında bir adamın çok ibadet ettiğinden, bir diğerinin de vera sahibi olduğundan bahsedilmişti. Efendimiz: "Vera`ya denk olacak onunla tartılabilecek bir şey yoktur!" buyurdu.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi Atiyye es-Sa`di

HADİS-İ ŞERİF no: 2082

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kişi mahzurlu olan şeyden korkarak mahzursuz olanı terketmedikçe gerçek takvaya ulaşamaz."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Konu : Resulullah (sav) Ve Ashabının Yaşayışlarında Fakr
Ravi Aişe Ebu

HADİS-İ ŞERİF no: 2083

Resim ------ Bazı aylar olurdu, hiç ateş yakmazdık, yiyip içtiğimiz sadece hurma ve su olurdu. Ancak, bize bir parçacık et getirilirse o hariç." (Diğer bir rivayette: "Resulullah ölünceye kadar Muhammed ailesi buğday ekmeğini üst üste üç gün doyuncaya kadar yememiştir" denmiştir. Bir diğer rivayette: "Muhammed (as) bir günde iki sefer yedi ise, biri mutlaka hurma idi" denmiştir)
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : İbnu Abbas

HADİS-İ ŞERİF no: 2084

Resim ------ Resulullah (sav) ve ailesi üst üste pek çok geceleri aç geçirirler ve akşam yemeği bulamazlardı. Ekmekleri çoğunlukla arpa ekmeği idi."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Nu`man İbnu Beşir

HADİS-İ ŞERİF no: 2085

Resim ------ Hz. Ömer (ra) insanların nail oldukları dünyalıktan söz etti ve dedi ki: "Gerçekten ben Resulullah (sav)`ın bütün gün açlıktan kıvrandığı halde, karnını doyurmaya adi hurma hile bulamadığını gördüm."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2086

Resim ------ Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şurası muhakkak ki, Allah hakkında benim korkutulduğum kadar kimse korkutulmamıştır. Allah yolunda bana çektirilen eziyet kadar kimseye eziyet çektirilmemiştir. Zaman olmuştur otuz gün ve otuz gecelik bir ay boyu, Bilal ile benim yiyeceğim, Bilal`in koltuğunun altına sıkışacak miktarı geçmemiştir." (Tirmizi, hadisin sahih olduğunu belirtir ve ilave eder: "Bu durum Resulullah (sav)`ın (amcası Ebu Talib öldüğü zaman, Taifte yeni bir hami bulmak ümidiyle, müşriklerden) kaçarak Hz. Bilal (ra)`le Mekke`den çıktığı zamanla ilgilidir.")

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2087

Resim ------ Resulullah (sav)`a arpa ekmeği ile kokusu değişmiş erimiş yağ getirmiştim. (Bir seferinde) şöyle söylediğini işittim: "Muhammed ailesinde, dokuz kadın bulunduğu bir zamanda, ne bir sa` hurma, ne de bir sa` hububat gecelememiştir."
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Ali

HADİS-İ ŞERİF no: 2088

Resim ------ Evimden soğuk bir günde çıktım. Çok açtım, (yiyecek) bir şey arıyordum. Bir yahudiye rastladım, bahçesinde çıkrıkla sulama yapıyordu. Duvardaki bir açıklıktan adama baktım. "Ne istiyorsun ey bedevi, kovasını bir hurmaya bana su çeker misin?" dedi. Ben de: "Evet! ama kapıyı aç da gireyim!" dedim. Adam kapıyı açtı, ben girdim, bir kova verdi. Su çekmeye başladım. Her kovada bir hurma verdi, iki avucum hurma ile dolunca kovayı bıraktım ve bu bana yeter deyip hurmaları yedim, sudan içip sonra mescide geldim.
HadisNo :

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2089

Resim ------ Resulullah (sav) bir gün (veya gece mutad olmayan bir saatte) mescide geldi. Orada Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer (ra)`e rastladı. Onlara (bu saatte) niye geldiklerini sordu. "Bizi evden çıkaran açlıktır!" dediler. Resulullah da: "Beni de evde çıkaran açlıktan başka bir şey değil!" buyurdu. Hep beraber Ebü`l`Heysem İbnu`l Teyyihan`a, gittiler. O, bunlar için arpadan ekmek yapılmasını emretti. Ekmek yapıldı. Sonra kalkıp bir koyun kesti. Yanlarında bir hurma ağacında asılı olan tatlı suyu indirdi. Derken yemek geldi, yediler ve o sudan içtiler. Resulullah (sav): "Şu günün nimetinden (Kıyamet günü) hesap sorulacak! (Açlık sizi evinizden çıkardı. Bu nimetlere nail olduktan sonra dönüyorsunuz!" buyurdu.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Utbe İbnu Gazvan

HADİS-İ ŞERİF no: 2090

Resim ------ Gerçekten ben kendimi, Resulullah (sav) ile birlikte olan yedi kişiden yedincisi olarak görmüşümdür. Huble yaprağından başka yiyeceğimiz yoktu. Öyle ki avurtlarımız yara oldu.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Ebu Talha

HADİS-İ ŞERİF no: 2091

Resim ------ Resulullah (sav)`a açlıktan şikayet ettik ve karınlarımızı açıp gösterdik. Herkeste bir taş vardı. Resulullah (sav) da karnını açtı, O`nda iki taş vardı.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Fudale İbnu Ubeyd

HADİS-İ ŞERİF no: 2092

Resim ------ Resulullah (sav) halka namaz kıldırırken, bazı kimseler açlık sebebiyle kıyam sırasında yere yıkılırlardı. Bunlar Ashab-ı Suffe idi. (Medine`de misafireten bulunan) bedeviler, bunlara delirmiş derlerdi. Efendimiz namazdan çıkınca yanlarına uğrar ve: "Eğer (bu çektiğiniz sıkıntı sebebiyle) Allah indinde elde ettiğiniz mükafaatı bilseydiniz, fakirlik ve ihtiyaç yönüyle daha da artmayı dilerdiniz" derdi.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Fasil : ZİNET BÖLÜMÜ
Konu : Takılar Hakkında

HADİS-İ ŞERİF no: 2093

Resim ------ Resulullah (sav) (iran Kisrasına göndermek için) bir mektub yazmıştı. Kendisine: "Onlar mühürlü olmayan mektubu okumazlar" denildi. Bunun üzerine gümüş bir mühür yaptırdı. Üzerine Muhammed Resulullah cümlesini kazdırdı. Cemaate de: "Ben bir mühür yaptırdım. Üzerine Muhammed Resulullah kazdırdım, kimse bunu yüzüğüne kazdırmasın" buyurdu. (Bir rivayette şöyle gelmiştir: "Resulullah (sav) sağ (eli) ne gümüş bir yüzük taktı. Kaşı Habeşi idi. Karşı avucunun içine geliyordu.)
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2094

Resim ------ Resulullah (sav) kendisine altından bir yüzük yaptırdı. Bunun üzerine halk da altın yüzükler yaptırdı. Bilahare aleyhissalatu vesselam minbere çıkıp oturdu, yüzüğü çıkardı ve: "Vallahi bunu ebediyen takmıyacağım!" dedi. Halk da yüzüklerini çikarıp attılar. (Bir rivayette şu ziyadeyi yaptı: "Yüzüğü sağ eline takmıştı." Bir diğerinde de şu ziyade vardır: "Resulullah (sav) gümüşten bir mühür edindi, eline takmıştı. Sonra Hz. Ebu Bekir`in eline intikal etti, sonra Hz. Ömer`e, sonra da Hz. Osmana (ra)`a intikal etti. Eriş kuyusuna düşünceye kadar onun elinde kaldı. Üzerindeki yazı Muhammed Resulullah idi.")

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Büreyde

HADİS-İ ŞERİF no: 2095

Resim ------ Resulullah (sav)`ın yanına, parmağında demir yüzük bulunan bir adam uğramıştı. (Yüzüğü görünce): "Niye bazılarınızın üzerinde ateş ehlinin süsünü görüyorum!" buyurdu. Adam derhal onu çıkarıp attı. Sonra parmağında sarı renkli (pirinç) yüzük taşıyor olduğu halde geldi. Bu sefer "Niye sende putların kokusunu hissediyorum?" dedi. Bilahare adam altın yüzük takmış olarak geldi. Bu sefer de: "Sende niye cennet ehlinin süsünü görüyorum?" dedi. Bunun üzerine adam: "Öyleyse yüzüğüm neden olsun?" diye sordu. "Gümüşten" dedi, "ancak ağırlığı bir miskale ulaşmasın."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : İbnu Abbas

HADİS-İ ŞERİF no: 2096

Resim ------ Resulullah (sav) bir adamın elinde altından bir yüzük gördü. Onu çıkarıp attı ve: "Biriniz tutup ateşten bir parçayı alıp eline koyuyor!" buyurdu. Resulullah (sav) gidince adama: "Yüzüğünü al (başka surette) ondan faydalan" dediler. O: "Hayır! Vallahi ebediyen almayacağım, onu Resulullah (sav) attı" dedi.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Aişe

HADİS-İ ŞERİF no: 2097

Resim ------ Resulullah (sav)`a, Habeş kralı Necaşi`den hediyeler geldi. İçerisinde Habeşi kaşlı bir de altın yüzük vardı. Resulullah onu bir çöple veya tiksinerek bir parmağıyla aldı. Kızı Zeyneb`in kızı Ümame Bintu Ebi`l-As`ı çağırıp: "Yavrucuğum al şunu, takın!" dedi.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Said İbnu`l-Müseyyeb

HADİS-İ ŞERİF no: 2098

Resim ------ Hz. Ömer, Süheyb (ra)`e: "Niye parmağında altın yüzük görüyorum?" dedi. Beriki: "Onu senden daha hayırlı olan da gördü, ama ayıplamadı" deyince, Hz. Ömer: "O da kimmiş?" dedi. Süheyb: "Resulullah!" cevabını verdi.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2099

Resim ------ Resulullah (sav) yüzüğümü şu parmağa koymamı yasakladı -ve eliyle orta ve ondan sonra gelen (şehadet) parmağına işaret etti- buyurdu.
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2100

Resim ------ Resulullah (sav) yüzüğünü sağ eline takardı.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Ravi : Cafer İbnu Muhammed

HADİS-İ ŞERİF no: 2101

Resim ------ Cafer İbnu Muhammed, babasından naklen anlatıyor: "Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (ra), yüzüklerini sol ellerine takarlardı."

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HADİS-İ ŞERİF no: 2102

Resim ------ Resulullah (sav) yüzüğü sol eline takardı ve kaşını avucunun içine getirirdi. (İbnu Ömer de böyle yapardı)
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

GIYBET EDENE NASIL MUKABELE EDİLMELİ?

ـ4321 ـ1ـ عَنْ أبِي هريرة رَضِيَ اللّهُ عَنْه قَالَ: ]قالَ رسُولُ اللّهِ # أتَدْرُونَ مَا الْغِيبَةُ؟ قَالُوا: اَللّهُ وَرَسُولُهُ أعْلَمُ. قَالَ: ذِكْرُ أحَدِكُمْ أخَاهُ بِمَا يَكْرَهُ. فقَالَ رَجُلٌ: أَرَأيْتَ إنْ كَانَ فِي أخِى مَا أقُولُ؟ قَالَ: إنْ كَان فيهِ مَا تَقُولُ، فقَدْ اِغْتَبْتَهُ. وَانْ لَمْ يَكُنْ فىهِ مَا تَقُولُ فقَدْ بَهَتَّهُ[. أخرجه أبو داود والترمذي وصححه.»البهت« الكذبُ وافتراء على ا“نسان .

1. (4321)- Hz. Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?"

"Allah ve Resulü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine:

"Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır!" açıklamasını yaptı. Orada bulunan bir adam:

"Ya benim söylediğim onda varsa, (Bu da mı gıybettir?)"dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun. Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir." [Ebû Dâvud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Müslim, Birr 70 (2589).][4]

AÇIKLAMA:

Görüldüğü üzere, Resulullah, gıybeti, hakkında konuşulan kimse işittiği takdirde hoşlanmayacağı bir vasfı ile onu anmak olarak tarif etmektedir. Bu vasfın onda olması şuçu hafifletmiyor. Olmaması, gıybetten de büyük olan iftirayı teşkil etmektedir. Gıybetle ilgili ülemânın sunduğu tarifler, aslını bu tariften almış olmalıdır.[5]

ـ4322 ـ2ـ وعَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللّهُ عَنْها قَالَ: ]قُلْتُ يَا رَسُولَ اللّهِ؟ حَسْبُكَ مِنْ صَفِيَّةَ قِصَرُهَا. قَالَ: لَقَدْ قُلْتِ كَلِمَةً لَوْ مُزِجَ بِهَا الْبَحْرُ لَمَزَجَتْهُ. قَالَتْ: وَحَكَيْتُ لَهُ إنْسَاناً. فَقَالَ: مَا أُحِبُّ أنِّى حَكَيْتُ إنْسَاناً وَإنَّ لِى كَذَا وَكذَا[. أخرجه أبو داود والترمذي .

2. (4322)- Hz. Âişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü, sana Safiyye'deki şu şu hal yeter!" demiştim. (Bundan memnun kalmadı ve):

"Öyle bir kelime sarfettin ki, eğer o denize karıştırılsaydı (denizin suyuna galebe çalıp) ifsad edecekti" buyurdu. Hz. Âişe ilaveten der ki: "Ben Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a bir insanın (tahkir maksadıyla) taklidini yapmıştım. Bana hemen şunu söyledi:

"Ben bir başkasını (kusuru sebebiyle söz ve fiille) taklid etmem. Hatta (buna mukabil) bana, şu şu kadar (pek çok dünyalık) verilse bile!" [Ebû Dâvud, Edeb 40, (4875); Tirmizî, Sıatu'l-Kıyame 52, (2503, 2504).][6]

ـ4323 ـ3ـ وَعَنْ أنسٍ رَضِيَ اللّهُ عَنْه قَالَ: ]قَالَ رَسُولُ اللّهِ #: مَرَرْتُ لَيْلَةَ الْمِعْرَاجِ بِقَوْمٍ لَهُمْ أظْفَارٌ مِنْ نُحَاسٍ يَخْمِشُونَ بِهَا وُجُوهَهُمْ. فَقُلْتُ: مَنْ هؤَُءِ يَا جِبْرِيلُ؟ فَقَالَ: هؤَُءِ الَّذِىنَ يَأكُلُونَ لُحُومَ النَّاسِ وَيَقَعُونَ فِى أعْرَاضِهِمْ[.

3. (4323)- Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Mîrac gecesinde, bakır tırnakları olan bir kavme uğradım. Bunlarla yüzlerini (ve göğüslerini) tırmalıyorlardı.

"Ey Cebrâil! Bunlar da kim?" diye sordum:

"Bunlar, dedi, insanların etlerini yiyenler ve ırzlarını (şereflerini) payimal edenlerdir." [Ebû Dâvud, Edeb 40, (4878, 4879).][7]

AÇIKLAMA:

1- Hadiste geçen "insanların etlerini yiyenler" tabiriyle, ayet-i kerimeye tevkifen gıybet edenler kastedilmektedir.

2- Bu kimselerin yüzlerini ve göğüslerini tırmalamakla cezalandırılmaları hususunda Tîbî şu açıklamayı yapar: "Yüz ve göğüs yolmak matem tutan kadınların vasfı olması münasebeti ile müslümanları gıybet edip şereflerini pâyimâl edenlere ceza kılınmıştır. Böylece bu iki sıfatın erkeklere yakışmadığı aksine en kötü halde ve en çirkin surette olan kadınların sıfatı oldukları iş'ar edilmiş olmaktadır."[8]

Alıntı:Kutubi-Sitte Hadisleri

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön