İKİNCİ EMANET

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: İKİNCİ EMANET

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor: "Fasık övüldüğü zaman Allah gazaba gelir ve bu yüzden Arş titrer."
(Ebu Ya'lâ, Müsned 171; Deylemî, Müsned 1336; Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, 3/66 (880))
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Ebu Hureyre'den (r.a) rivâyet olunduğuna göre:" Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, "O gün yer haberlerini söyler" âyetini okuduk da onun söyleyeceği haberler nelerdir biliyor musunuz? dedi. Sahabîler; "Allah ve Resûl'ü bilir!" dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v) buyurduğu ki; "Yeryüzünün haberlerini söylemesi her köle ve cariyenin üzerinde işlediği her amel hakkında şahitlik etmesidir."
(Tirmizî, 2429, Nesâî, Kübrâ,11693; Ahmed b. Hanbel, 8854; İbn Hibban, Mevârid 2586)

يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا
“Yevme izin tuhaddisu ahbârehâ.: İşte o gün (yer) haberlerini anlatır,” (Zilzâl 99/4)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor:

"Şüphe ettiğin şeyi bırak, emin olduğuna sarıl."

(Sünen-i Tirmizi, c. 4, s. 668, h. 2518; Sünen-i İbn-i Hanbel, c. 1, s. 200.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Hz. Ali (r.a):"Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, kestiğim kurbanların deri ve üzerinde bulunan çullarını sadaka olarak vermemi bana emretti." demiştir."

(Buhârî, Sahîhî Buhârî-844))
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Enes b. Mâlik (r.a)'dan. Hz. Peygamber (s.a.v):"Mekke ve Medine dışında Deccâl'in ayak basmadığı hiç bir belde kalmayacaktır. Deccâl'in girmek istediği her geçitte Medine'yi koruyan saf tutmuş Melekler bulunacaktır. Sonra Medine, halkıyla üç defa sallanacak ve Allah tüm kâfir ve münafıkları çıkaracaktır." buyurmuştur.

(Buhârî, Sahîhî Buhârî-915))
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor:

"Ben her mü'mine kendi nefsinden daha yakınım. Her kim borç bırakırsa onun ödemesi bana aittir, ancak kim mal bırakırsa o da veresenindir"

(Müslim, Ferâiz;14, Ebu Davud, Büyû:9)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Muaz b. Cebel (ra)'dan: "Hz. Peygamber (sav)'in terkisinde "Ufeyr" denilen bir merkebin üzerinde idim, bana: "Ey Muâz, Allah'ın kulları üzerindeki hakkı ile kulların Allah üzerindeki hakkının ne olduğunu biliyor musun?" buyurdu, bende: "Allah ve Rasûlü daha iyi bilir" dedim: "Şüphesiz, Allah'ın kulları üzerindeki hakkı, ona hiç bir şeyi ortak koşmayarak kulluk etmeleri, kulların Allah üzerindeki hakları ise kendisine hiç bir şeyi ortak koymayanlara azap etmemesidir." buyurdu, ben de:"Ey Allah'ın Rasûlü: "Bunu halka müjdeleyeyim mi ?" dedim, o da: "Hayır müjdeleme, buna güvenip kalırlar." buyurdu." demiştir. "

(Buharî, Sahih-i Buhari, 1237)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem; " Zaman zaman gönüllerinizi (mübah olan şeylerle) dinlendirin." buyurmuştur. "

Hz. Ali de: "Şu gönülleri zaman zaman dinlendirerek kuvvetlendiriniz. Zira bedenin yorulduğu gibi, gönüller de yorulur." demiştir

Kuran-ı Kerim'de "Bir işi bitirdiğinde, başka bir işe giriş"

(Es-Sûyûtî, el-Camiu's-Sağir fi Ehadis'l-Beşiri'n Nezir h.no 4484- El-Mnevi, Muhammed Abdurrauf, Feyzu'l-Kadir Şerhu'l-Camii's-Sağin - İnşirah 94/7)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: " Âdem'in yaratıldığı zamandan kıyametin kopmasına kadar süre içerisinde Deccâl'den daha büyük bir hadise yoktur." buyurmuştur.

(Müslim, Fiten, 126)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: "Kavmin hizmetkârı onların efendisidir" buyurmuştur.

(Aclûnî, Ebü’l-Fida İsmail b. Muhammed, Keşfü’l-Hafâ ve Muzîlu’l-İlbâs, Beyrut: Müessesetü Menâhili’l-İrfân, ts.; Dımaşk: Mektebetü’l-Gazalî, ts., I, 462-463.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Adem Aleyhisselam, Arş-ı Âlâ'da muazzam bir nurla bir isim yazılı gördü: "Ahmed"
Merak edip Sordu: "Ya Rabbi! Bu nur nedir?"
Allahuzülcelal buyurdu: "Bu senin zürriyetinden bir peygamberin nurudur ki onun ismi göklerde Ahmet ve yerlerde Muhammed'dir. Eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım!"

(Kastalani, Mevahibü'l-Ledünniye, c.1. s.6)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: "Ben, babam İbrahim'in duasıyım" buyurmuştur.

(İbn Hişam, Sire, C.1, S.175; Taberî, Tarih, c.2, s.128)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz bir keresinde minbere çıkarken, her adımda "âmin" dedi: Bir adım çıktı, "âmin..."; bir adım daha çıktı, "âmin..."; bir adım daha çıktı, "âmin..."

Hutbesi bittikten sonra: "Yâ Rasûlallah! Minbere çıktığınız zaman 'âmin' dediniz, her adımınızda bunu neden söylediniz?" diyerek sebebini sordular.

Buyurdu ki: "Cebrail (a.s.) üç dua etti, ben de onlara amin dedim.

- Birisi: Cebrail (a.s.): 'Annesine, babasına veya sadece onlardan birine ulaşmış bir evlat, (onlara güzel hizmet edip, onların hayır duasını alıp) cenneti kazanamadıysa, ona yazıklar olsun/burnu yerde sürtünsün!' dedi, ben de amin dedim.”

- İkincisi: "Cebrail (as): 'Sen peygamber olarak bir insanın yanında anıldığın zaman, sana salat-ü selâm getirmezse; ona yazıklar olsun!.. Onun burnu yere sürünsün!' dedi. Ben de ona amin dedim."

- “Üçüncüsü: "Cebrail (as): 'Ramazana eriştiği halde bir insan, buna Ramazanın feyzinden, bereketinden istifade edememiş, Ramazan gelmiş geçmiş de hâlâ Allah'ın mağfiret ettiği bir kul olamamışsa, Allah'ın affını, mağfiretini kazanamamışsa; yazıklar olsun o kula!.. Burnu yerde sürtsün!' diye dua etti. Ben de ona amin dedim.”

(Buharî, el-edebu’l-müfred- 1419/1998, Riyad- 1/338; Taberanî-evsat- h. no: 8994; Bezzar, h. no: 1405; Mecmau’z-zevaid, 10/164)

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

Resim---““ İnnellahe ve melaiketehu yüsallune alen nebiyy ya eyyühellezine amenu sallu aleyhi ve sellimu teslima. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.. ”(Ahzab, 33/56)”
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor: "Birr, güzel ahlaktır."
(Müslim, Birr, 14)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor.: "Hakiki mücâhid nefsine karşı cihâd açan kimsedir."
(Tirmizî, Cihâd, 2)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Tâbiîn âlimlerinden Abdurrahman b. Yezîd, hac mevsiminde ihram yerine dikişli elbise giymiş bir adam gördü. Ona elbiselerini çıkararak ihram giymesini söyledi. Adam: -Bana ihram giymemi emreden bir ayet oku bakayım, diye itiraz etti. Bunun üzerine bu ünlü âlim ona: “Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi yasakladıysa ondan kaçının” buyrulan Haşr Suresi’nin 7. ayetini okudu."
( (Subhi Sâlih, Hadis İlimleri ve Hadis Istılahları, s. 238.)))
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

ِResim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz Ebu Zerr'e:
"Bir kötülük işlediğin zaman, ondan sonra hemen bir iyilik yap. Gizli günaha karşı gizlice, açık olana karşı da açıkca hayır yap ki onu temizlesin." buyurmuştur.”

(Ahmed, K. Zühr, No: 27; Münavi, Feyzü'l-Kadir, No: 763)

Resim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz Muaz Bin Cebel'e:
"Kötülüğün peşinden bir iyilik yap ki, onu temizlesin" buyurmuştur.”

(Tirmizi, Birr, 55; Darimi, Rikak, 74; Ahmed, Müsned, V, 153, 158)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: "Sizden her birinizin bir şeytanı vardır. Evet, benim de şeytanım var, fakat ALLAHu Teâlâ bana yardım etti ve şeytanım müslüman oldu, bana yalnız iyiliği emr eder!" buyurdu.
(İbn-i Mes'ud’dan; Müslim)

وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ
Resim---Ve mey ya'şü an zikrir rahmani nükayyid lehu şeytanen fe hüve lehu karin.: Kim Rahmân'ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz." (Zuhruf Suresi 43/36)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

SEYYİDÜ'L İSTİĞFÂR DUÂSI

Resim

“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

Anlamı: «Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.»”

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurur: "

“Her kim, bu Seyyidü’l istiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse Cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse Cennetlik olur.”

(Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Buhârî’nin hocası İshak b. Râhûye, bir derste sadece sahih (güvenilir) hadisler içeren küçük hacimli bir kitaba duyulan ihtiyaçtan söz etmişti. Buhârî o günlerde bir rüya gördü. Elindeki bir yelpaze ile Peygamber Efendimizin huzurunda onu serinletiyordu. Rüya tabircileri bunu, Allah’ın Elçisi’ni ona isnat edilen yalanlardan koruma şeklinde yorumladılar. Bunun üzerine Buhârî, el-Câmiu’s-Sahih adlı eserini, topladığı 600.000 hadisten seçerek meydana getirdi. Eserin hacmini büyütmemek düşüncesiyle sahih hadislerin tamamını kitabına almadı.”

(M. Yaşar Kandemir, el-Câmiu’s-sahih, DİA, C 7, s. 114.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Resim---"“İman edenler ve imanlarına zulüm bulaştırmayanlar, işte onlar güven içindedir ve doğru yolu bulan onlardır.” (En’âm suresi, 82. ayet.) " ayeti nazil olunca sahabiler “Hangimiz kendine zulmetmez ki?” diyerek üzüldüler. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem Efendimiz onlara ayeti yanlış anladıklarını, ‘imanlarına zulüm bulaştırmayanlar’ ifadesinin ‘Allah’a (c.c.) ortak koşmayanlar’ anlamına geldiğini söyledi ve: Resim---"“Lokman’ın oğluna ‘Yavrum, Allah’a ortak koşma. Çünkü şirk büyük zulümdür. (Lokman suresi, 13. ayet.)"
diye öğüt verdiğini hiç duymadınız mı?” buyurdu.!" buyurdu.
(Buhârî, Îmân, 23; Müslim, Îmân, 197.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

ورُ مُ ْ الَّرَشَ، وٍدَّمَحُ مُىْدَ هِيْدَهْ الُرْيَخَ وِ الل ُابَتِ كِيثِدَحْ الَرْيَ خَّنِإَف ٌةَل َ لَ ضٍةَعْ ِبدُّلُكَا وَهُتَثاَدْحُم

Resim--- Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
“Sözlerin en hayırlısı, Allah’ın kitabı Kur’an’dır; tutulup gidilecek yolların en hayırlısı da Muhammed’in (s.a.v.) yoludur, sünnetidir. İşlerin en şerlisi, sünnete muhalif olarak sonradan ortaya çıkarılanlardır. Her bid’at da dalâlettir.” buyurmuştur.

(Müslim, Cuma 43; Nesâî, Îdeyn, 22; İbni Mâce, Mukaddine 7.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

هَرْيَ غُهَغِّلَبُى يّٰتَ حُهَظِفَحَا فًث۪ديَا حَّنِ مَعِمَ سًأَرْمِ اُّٰ اللَرَّضَ"ن

"Bizden bir hadis işitip, başka bir kişiye aktarana kadar ona sahip çıkan kişinin Allah yüzünü ak etsin.” buyurmuştur.

(Tirmizî, İlim, 7.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Medine’de bulunan Ebu Eyyûb el-Ensârî, Resul-i Ekrem’den işittiği bir hadisi Mısır’da bulunan Ukbe b. Âmir’e sormak için hayvanına binip yola çıkmıştı. Zira bu hadisi Resulullah’tan işiten kendisiyle Ukbe’den başka kimse kalmamıştı. Ebu Eyyûb Mısır’a geldiği zaman, o sırada Mısır emiri olan Mesleme bin Mahled’in evine uğradı ve yanına bir rehber alarak Ukbe’nin evine geldi. Ona: “Her kim dünyada bir mü'minin ayıbını örterse, Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter.” hadisini sordu ve: “Bu hadisi ikimizden başka Peygamber Efendimizden duyan kimse kalmadı.” dedi. Ondan bu hadisi Allah’ın Resulünden işittiği şekliyle tekrarlamasını istedi. Sonra da bineğine binerek Medine’ye geri döndü.

(Hâkim en-Nîsâbûrî, Ma’rifetu ulûmi’l-Hadis, s. 7.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

ُةَادَيِعَ، وِمَلَّ السُّدَ: ر ٌ سْمَ خِمِلْ سُى المَلَ عِمِلْ سُ المُّ قَح” ُت۪ميْشَتَ، وِةَوْعَّ الدُةَابَجِإَ، وِزِائَنَجْ الُاعَبِّاتَ، و ِ ض۪ريَ الم

“Müslümanın Müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selâma karşılık vermek, hasta ziyaretinde bulunmak, cenazeye katılmak, davete gitmek, aksırdığında rahmet dilemek.” buyurmuştur.

Buhârî, Cenâiz, 2; Müslim, Selâm, 4.)
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön