DUYduk!. UYduk!..

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

DUYduk!. UYduk!..

Mesaj gönderen alpervahit »

DUYduk ve UYduk!..

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Ey insanlar, rabbiniz Allah'a tevbe ediniz, ben günde yetmiş kezden fazla Allah'a tevbe ve istiğfar ederim".
(Buhârî (11/101)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Şüphesiz kalbime birşeyler olur ve günde yüz kez istiğfar ederim".
(Müslim (4/2075), Ebû Dâvûd (2/177), İbn Mâce (2/1254) Ahmed (4/260)

Abdullah b. Ömer (ra): "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in bir oturumda yüz kez: "Rabbim beni bağışla, tevbemi kabul et, sen tevbeleri çok kabul eden ve çok bağışlayansın" dediğini sayardık."
(Ahmed (2/21), Ebû Dâvûd (2/178), İbn Mâce (2/1253) Tirmizî (5/158): Hadis hasen-sahih-ğarîbdir, der.)
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: DUYduk!. UYduk!..

Mesaj gönderen alpervahit »

DUYduk ve UYduk!..

İbnu Amr İbni'l-As (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi veselleme sûr'dan sorulmuştu: "Bu, içine üflenen bir boynuzdur!" diye cevap verdi.
(Ebu Davud, Sünnet 24, (4742); Tirmizî, Kıyamet 9, (2432))

Ömeru’l-Fâruk soruyor Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’e: “Yâ Rasûlulah kabirde sorgulama sırasında aklımız başımızda olacak mı?”” Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem cevap veriyor: “Evet bu günkü hâliniz gibi!." buyurmuştur.
(İmam-ı Ahmed 2. c. 172.

Abdullah b. Ömer (ra): "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in bir oturumda yüz kez: "Rabbim beni bağışla, tevbemi kabul et, sen tevbeleri çok kabul eden ve çok bağışlayansın" dediğini sayardık." buyurmuştur.
(Ahmed (2/21), Ebû Dâvûd (2/178), İbn Mâce (2/1253) Tirmizî (5/158): Hadis hasen-sahih-ğarîbdir, der.)

Abdullah b. Ömer (ra),Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in : "Beni rüyâda gören kimse uyanık iken de görecektir veya beni uyanık halde görmüş gibidir. Zîrâ şeytân benim sûretime giremez...." buyurmuştur.
(Ebu Hureyre (ra) dan; Ebu Dâvud, Edeb 688-5023 ve benzeri hadisler: Buhârî, İlim 38, Edeb 109; Müslim Rüyâ 10,11-1775)

Abdullah b. Ömer (ra): "Beni gören gerçekten HAKK’ı görmüştür." buyurmuştur.
(Ebu Katade (ra) dan; Buhârî, Tâ’bir 110; Müslim, Rüyâ 11-1776; İmâm Ahmed, Müsned V-306)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Minberimin ayakları Cennet üzerindedir." buyurmuştur.
(Ahmed, b. Hanbel, VI 289, 292, 318; Nesaî, Mesâcid, 8.)
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön