Evcil hayvanların kısırlaştırılması doğru mu ?

spera
Yeni Üye
Yeni Üye

Evcil hayvanların kısırlaştırılması doğru mu ?

Mesaj gönderen spera »

Merhaba sayın forum üyeleri,

Ben bundan yaklaşık bir-bir buçuk ay önce sokaktan bir kedi aldım. Yalnız hesaba katmadığım bir şey vardı...kedinin kızgınlık dönemleri...
Çevremde evcil hayvan besleyen bir çok tanıdığım ile fikir alışverişinde bulundum...Bazıları kısırlaştırmamı önerirken (buna veterinerim de dahil), bazıları ise o dönemi ilaçlarla atlatabileceğimi, kısırlaştırmamam gerektiğini söylüyor. Benim istediğim ise sadece doğru olanı yapmak...İnternette araştırma yaptım ama bir çok insan evcil hayvanların kısırlaştırılmalarını savunuyor. Doğa kanunlarına karşı gelmiş olmak ve bir canlının doğası ile oynamak ne denli doğru ? Günümüz şartları sokak hayvanlarının hayat kalitesini oldukça düşürüyor...Her yer beton. Avlanamıyorlar çöplerden yemek artıklarını yalayarak hayatta kalmaya çalışıyorlar...Ama bu bizim onların doğasına müdahale etmemizi gerekirir mi ? Bize bu hakkı verir mi ? Dinimizinin bu konuda ki yaklaşımını merak ediyorum. Doğal seleksiyona müdahale edilmeli mi ? Ya da o hayvan acı çekmesin perişan olmasın diye kısırlaştırmak mı gerek ? Bu foruma bu sebeple üye oldum. Rast gele bir iki üyeye mesaj gönderdim ama cevap alabilmiş değilim henüz. Bu konuda ki fikirlerinizi benimle paylaşırsanız ve doğru olanı yapmama vesile olursanız sevinirim.

Şimdiden Teşekkürler !

Sevgilerle..
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: Evcil hayvanların kısırlaştırılması doğru mu ?

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili kardeşim Merhaba,
Muhammedinur websitemize hoş geldiniz, sitemiz fıkhi hususların tartışılması için uygun bir platform değil. Bunun için diyanet web sitesi soru hatlarına müracaat ederseniz sorunuza geri dönüş yapacaklardır. Her türlü şekilde bu hizmeti vermektedirler.

Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim

“Tanışalım mı? ~Hoş geldiniz~” sayfasına dön