NAMAZda SAF TUTmak

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

NAMAZda SAF TUTmak

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

YÂRin YÜCEsi EL MEDeD!
AŞKın>HECEsi EL MEDeD!
MEŞKin NİCEsi EL MEDeD!
KuL İhvÂNin ->KıtMÎRindir!
BAYRAM GECEsi EL MEDeD!.

ZEVK 8218

KuR'ÂN OKUmak<->OKUNmak.. RABBın BİLmek-VAKTin BİLMek
-->TEKe TEKte -->TEK-BİR İLe -->TEKMİL-i SIRR --->SILÂ SAFFı
-->BİR DAMLA -->GÖZ YAŞI İLe -->GEÇmiş -->GELeceğin SİLMek
RESÛLuLLAHı ->DUYmak >UYmak ->SEBEB-SONUÇ ->ALLAH AFFı!.

celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..

25.06.17 02:16
brsbrsmm.. tktktrstkkmdramazÂNbyrmgcsi..

nOt:
Ne zaman câmilere gitsem, darmadağınık namaza duran Müslümanlar görürüm ve de, insanların arasına başka insanlar girecek kadar ayrık.. Biraz yaklaşmasını isterseniz ya da çok yaklaşırsanız, sıkı bir yumruk atacak çehreyle karşılaşırsınız/çok karşılaştım içim yandı ve çokça üzüldüm!.

Resim

BUyur-DUYur yâ RESÛLuLLAH sallallahu aleyhi vesellem!.
RESÛLuLLaH sallallahu aleyhi vesellem DİLİnden
SALÂT SILÂsında SAF..

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Saflarınızı düz tutunuz. Omuzları bir hizaya getiriniz. Aralıkları kapayınız. Saf düzeni için elinizden tutup çeken kardeşlerinize yumuşak davranınız. Şeytanın girebileceği boşluklar bırakmayınız. Allah, safları bitişik tutanların gönlünü hoş eder. Safları bitişik tutmayanlara Allah ni’metlerini lutfetmez." buyurdu.
(İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan; Ebû Dâvûd, Salât 93, 98)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Erkek saflarının en hayırlısı birinci saf, en az sevâblısı ise sonuncu saftır.
Kadın saflarının en hayırlısı son saf olup en sevâbı az olan ise erkeklere en yakın olan saftır.” buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Nesâî, İmâme: 20)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İnsanlar ezân okumakta ve ilk safta namaz kılmanın ne kadar değerli olduğunu bilseler ve kur’a çekmekten başka yol bulamazlar ve kur’a çekerlerdi.” buyurdu.
(Buhârî, Ezân: 73; İbn Mâce, İkâme: 51)

Ebu Hureyre radiyallahu anhu şöyle anlattı: “Bir gün Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bize namaz kıldırdı. Sonra namazdan çıkınca: "Ey falanca!. Namazını niye güzel kılmazsın? Namaz kılan kimse, namaz kıldığı zaman nasıl namaz kıldığına bakmaz mı? Çünkü namaz kılan, ancak kendisi için namaz kılar. Vallahi ben önümden gördüğüm gibi muhakkak arkamdan da görürüm (yahut: Önümdekini gördüğüm gibi arkamdakini de muhakkak görürüm)." buyurdu.
(Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 642)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Rükuyu ve sücudu dosdoğru yapınız. Vallahi ben sizi rüku ettiğiniz ve secdeye vardığınız zaman arkamda iken de (yahut: sırtımın arkasından da) muhakkak görüyorum." buyurdu.
(Enes b. Mâlik radiyallahu anhu’dan; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 644)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Namazda başını imamdan evvel kaldıran kimse, Allah'ın onun başını eşek başına dönüştürmeyeceğinden emin olamaz!." buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 647)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Saflarınızı düz tutunuz. Omuzları bir hizaya getiriniz. Aralıkları kapayınız. Saf düzeni için elinizden tutup çeken kardeşlerinize yumuşak davranınız. Şeytanın girebileceği boşluklar bırakmayınız. Allah, safları bitişik tutanların gönlünü hoş eder. Safları bitişik tutmayanlara Allah ni’metlerini lutfetmez." buyurdu.
(İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan; Ebû Dâvûd, Salât 93, 98)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Saflarınızı doğru tutunuz, çünkü safların doğru tutulması namazın kemâlindendir" buyurdu.
(Enes b. Mâlik radiyallahu anhu’dan; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 656)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Namazda saflarınızı tamamlayınız. Çünkü ben sizi arkamda iken görmekteyim" buyurdu.
(Enes b. Mâlik radiyallahu anhu’dan; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 657)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Namazda safları doğrultunuz. Çünkü saf doğrultmak namazın güzelliğindendir." buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 658)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Ya saflarınızı düzeltiniz, ya da ALLAH TeÂLÂ'nın yüzlerinizi ayrı ayrı taraflara çevireceğini muhakkak bilesiniz." buyurdu.
(Numan b. Beşir radiyallahu anhu’dan; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 659)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Ezân okumakta ve birinci safta ne (bereket ve) hayırlar olduğunu bilseler de (onlara nail olmak için) kur'a atmaktan başka çâre bulmasalar, muhakkak kur'a atarlar, (her namazın) ilk vaktinde olan fazileti bilseler (ona yetişmek için) muhakkak yarış ederler ve yatsı ile sabah (cemaatlerin) daki ilahî lütufları bilseler emekliyerek de olsa onlara giderlerdi." buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 661)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Eğer öndeki safta olan (hayır) ları bilseydiniz (yahut bilselerdi) mutlaka kur'a atmak gerekirdi" buyurmuştur.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 663)

Câbir İbni Semüre radıyallahu anhümâ'dan rivâyet edildiğine göre şöyle dedi: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evinden çıkıp yanımıza geldi ve şöyle buyurdu: "Meleklerin RABBleri huzurunda saf bağlayıp durdukları gibi saf bağlasanız ya!."
Bunun üzerine biz: “Yâ Resûlallah! Melekler Rablerinin huzurunda nasıl saf bağlayıp dururlar?” diye sorduk.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Onlar öndeki safları tamamlayıp birbirine perçinlenmiş gibi bitişik dururlar. "buyurdu.
(Müslim, Salât 119)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "İnsanlar ezân okumanın ve namazda ilk safta bulunmanın sevâbını bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur'a çekmek zorunda kalsalardı, mutlaka kur'a çekerlerdi. " buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Buhârî, Ezân 9, 32, Şehâdât 30; Müslim, Salât 129)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Erkeklerin en çok sevâb kazanacağı saf ilk saf, en az sevâb kazanacakları saf son saftır. Kadınların en çok sevâb kazanacağı saf son saf, en az sevâb kazanacakları saf ise ön saftır." buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Müslim, Salât 132)

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh'den rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ashâbının gerilerde saf tutmaya çalıştığını gördü; bunun üzerine onlara: "Öne doğru gelin ve bana uyun! Sizden sonrakiler de size uysunlar. Bir topluluk devamlı sûrette gerilerse, ALLAH onları geri bırakır!." buyurdu.
(Müslim, Salât 130)

Ebû Mes`ûd radıyallahu anh'den rivâyet edildiğine göre şöyle dedi: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem namaza başlayacağımız zaman omuzlarımıza dokunarak: "Safları düz tutunuz. İleri geri durmayınız. Sonra kalbleriniz de birbirinden farklı olur. Aklı başında ve bilgili olanlarınız benim arkamda, onlardan sonra gelenler daha arkada, daha sonra gelenler daha arkada dursunlar. " buyururdu.
(Müslim Salât 122)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Saflarınızı düz tutunuz. Zirâ safların düz olması namazın tamam olmasını sağlayan hususlardan biridir." buyurdu.
(Enes radıyallahu anh'den; Buhârî, Ezân 74; Müslim, Salât 124)

Buhârî'nin bir rivâyetine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Zirâ safların düz olması, namazın mükemmel olmasını sağlayan hususlardan biridir."
Enes radıyallahu anh şöyle dedi: “Bir defasında namaz kılmak için kâmet getirilmişti. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize yüzünü döndü ve şöyle buyurdu: "Saflarınızı dümdüz tutunuz ve birbirinize sımsıkı yapıştırınız. Zirâ ben sizi arkamdan da görüyorum. "
(Buhârî, Ezân 72; Müslim, Salât 125)

Buhârî'nin başka bir rivâyetinde (Ezân 76) Enes radiyallahu anhu: “Her birimiz omuzunu arkadaşının omuzuna, ayağını arkadaşının ayağına yapıştırırdı” demiştir.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Saflarınızı düzeltiniz, yoksa ALLAH TeÂLÂ'nın aranıza düşmanlık sokacağını iyi biliniz.” buyururdu.
(Nu’mân İbni Beşîr radıyallahu anhümâ’dan; Buhârî, Ezân 71; Müslim, Salât 127)

Müslim'in bir başka rivâyeti şöyledir:
Nu’mân İbni Beşîr radıyallahu anhümâ: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem okları düzeltir gibi saflarımızı düzeltirdi. Bizim buna alıştığımızı görünceye kadar böyle yapmaya devam etti. Kendisi birgün namaza çıktı ve namaz kıldıracağı yerde durdu. Tam tekbir almak üzere iken göğsü saf hizasından dışarı çıkmış bir adam gördü. Bunun üzerine: "Ey Allah'ın kulları! Saflarınızı düzeltiniz; yoksa ALLAH TeÂLÂ'nın aranıza düşmanlık sokacağını iyi biliniz. " buyurdu.
(Müslim, Salât 128)

Berâ İbni Âzib radıyallahu anhümâ şöyle dedi: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem göğüslerimize ve omuzlarımıza dokunarak bir baştan diğer başa safın arasında dolaşır ve şöyle buyururdu: "İleri geri durmayınız. Sonra kalbleriniz de birbirinden farklı olur." Ve sözlerine şöyle devam ederdi: "İlk saflarda bulunanlara ALLAH rahmet, melekler de dua eder. "
(Ebû Dâvûd, Salât 93. 25)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Saflarınızı sık tutunuz. Safların arasını yanaştırınız. Boyunlarınızı bir hizâya getiriniz. Canımı elinde tutan ALLAH'a yemin ederim ki, saffın boş kalmış aralıklarından şeytanın bodur, kılsız siyah koyun gibi girdiğini görüyorum. " buyurdu.
(Enes radıyallahu anh'den; Ebû Dâvûd, Salât 93. 28)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Önce ilk safı tamamlayınız; sonra arkadaki safları doldurunuz. Şâyet eksik kalırsa, son safta kalsın.” buyurdu.
(Enes radıyallahu anh'den; Ebû Dâvûd, Salât 93. 30)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem "Şüphesiz Allah safların sağ tarafında bulunanlara rahmet eder; melekleri de dua ederler. " buyururdu.
(Âişe radıyallahu anhâ'dan; Ebû Dâvûd, Salât 95. 55)

Berâ radıyallahu anh şöyle dedi: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in arkasında namaz kıldığımız zaman, yüzünü bize döndüğünde sağına döndüğü için onun sağ tarafında olmayı arzu ederdik. Bir defasında bize dönünce şöyle buyurduğunu işittim: "Rabbim! Kullarını diriltip bir araya topladığın gün, beni azâbından koru!"
(Müslim, Müsâfirîn 62)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "İmamı ortanıza alınız ve saflardaki boşlukları doldurunuz. " buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; Ebû Dâvûd, Salât 98)

Resim5. SALÂVÂT-I ŞERÎFE :
Hadis Hafızı Celâleddin Suyutî "Amelü’l-leyli ve’l-leyl" isimli eserinde
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)in :
Her kim bu salâvât-ı şerîfeyi devamlı olarak okursa rüyasında beni görür.”
buyurduğunu bildirmiştir. Bu hususta başka hadisler de mevcûddur.

Resim

TÜRKÇESİ: Allahümme salli ve sellim alâ ruhi Seyyidinâ Muhammedin fil-ervâhi Resim Ve salli ve sellim alâ cesedi seyyidinâ Muhammedin fil-ecsâdi Resim Ve salli ve sellim alâ kabri seyyidinâ Muhammedin fil-kubûri.

MÂNÂSI: ALLAHım!. Ruhlar içinde (arasında) Efendimiz MuhaMMed (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ruhuna salât-ü-selâm eyle! Cesedler (cisimler) içinde Efendimiz MuhaMMed (sallallahu aleyhi ve sellem)’in cesedine salât-ü-selâm eyle! Kabirler içinde Efendimiz MuhaMMed (sallallahu aleyhi ve sellem)’in kabrine salât-ü-selâm eyle!.”

Resim
Resim

“Divanında Muhammedi Tasavvuf” sayfasına dön