ŞÜKÜR SECDESİ!

İslamiyet'de İ'tikad, İbâdet, Ahlâk, İtâat Hükümleri.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

ŞÜKÜR SECDESİ!

Mesaj gönderen nur-ye »

ŞÜKÜR SECDESİ

Şükür Secdesi:Her türlü sebepli - sebepsiz hâdiseden dolayı şükür secdesi yapılabilir.Örneğin beklediğiniz olayın gerçekleşmesinde, çok sevindiğiniz bir haberi aldığınızda, mal varlığınız arttığında vs. gibi hallerde şükür secdesi yapılabilir.

Şükür secdesi yapmak müstehaptır.
Câmilerde farz namazlardan sonra yapmak mekruhtur.
Kerâhet vakitlerinde secde yapmak mekruhtur.
Şükür secdesi, namaz dışında yapılmalıdır.

Yapılışı: Şükür secdesi yapmaya niyet edilir.Niyet ettim Allah rızâsı için şükür secdesi yapmaya, doğruldum kıbleye.

Allahu Ekber (tekbir getirilerek) direk secdeye gidilir ve 3 defa secde tesbihi (Sübhâne Rabbiyel A'lâ) okunur. Ardından yine Allahu Ekber (tekbir getirilerek) secdeden kalkılır.

İnsan, Allah(c.c.)’ın lütuf ve nimetlerini dile getirip, “Elhamdulillah” diyerek, Allah(c.c.)’a hamd ve sena ederse şükretmiş olur. Ancak asıl şükür verilen nimetleri yerli yerince kullanmak, o nimetleri vereni ve nimetin değerini bilmek, ilahi bir lütuf olan o nimetten dolayı sevinç duymak, nimete karşılık olarak yapılması gerekenleri dil, beden ve kalp ile yerine getirmektir. Her bir uzvun şükrü, onu iyi ve güzel işlerde kullanmak ve günahlardan uzak tutmakla eda edilir.
Şükreden ŞAKİR, Allah(c.c.)’a yeterli şükürde bulunamayacağının idrakiyle çok şükreden kimseye de ŞEKUR denir.
Şükür, nimetin artmasına vesile olur.(İbrahim 14/7)
Azab edilmeme sebebidir.(Nisa 4/147) Bir kişinin yaptığı iyiliğe karşı teşekkür etmek ahlaki bir görevdir. İyilikte bulunanı övmek ve ona dua etmek de bir teşekkürdür.
İnsanlara teşekkür etmeyen Allah(c.c.)’a da şükretmemiş olur.(Ebu Davud, Edeb,12)
En son nur-ye tarafından 04 Eyl 2009, 03:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

KÜTÜBÜ SİTTE; Secdeler Üzerine Fasıl - Şükür Secdesi

HadisNo : 2776
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Secdeler Üzerine Fasıl - Şükür Secdesi
Ravi : Ebu Bekre
Hadis : Resulullah (sav) sürurlu bir hadiseyle veya sürur veren bir hadiseyle karşılaşınca Allah`a şükretmek üzere secde ederdi.

HadisNo : 2777
Fasil : NAMAZ BÖLÜMÜ
Konu : Secdeler Üzerine Fasıl - Şükür Secdesi
Ravi : Sa`d İbnu Ebi Vakkas
Hadis : Resulullah (sav) ile birlikte Mekke`den çıktık. Medine`ye gitmeyi arzu ediyorduk. Yolun bir yerine (Azvera`ya) ulaşınca, Aleyhissalatu vesselam ellerini kaldırıp Allah`a dua etti ve secdeye kapandı. Uzun müddet öyle kaldı. Sonra kalkıp yeniden ellerini kaldırdı, bir müddet (öyle kaldı). Sonra tekrar secdeye kapandı. Bu şekilde üç kere secde yaptı. Sonra dedi ki: "Ben Rabbimden talepte bulundum ve ümmetime şefaat ettim. Rabbim, ümmetimin üçte birini bana verdi. Ben de Rabbim için şükür secdesine kapandım. Sonra başımı yerden kaldırıp, ümmetim lehinde tekrar (mağfiret için) talepte bulundum, bana ümmetimin üçte birini daha verdi, ben de Rabbime şükür secdesinde bulundum. Sonra başımı kaldırdım ümmetim için tekrar talepte bulundum, bana ümmetimin son üçte birini de verdi, ben de Rabbime şükür secdesine kapandım."
Resim
Kullanıcı avatarı
Mecnun
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Mecnun »

nur-ye Allah c.c razı olsun ne güzel bir konuya değinmişsiniz. Şükür Secdelerimiz hürmetine Cezâkellâhu hayran (Allah hayırlı mükâfaat versin)

Ebubekir (ra) şöyle demiştir: "Peygamber (sav) kendisine sevinç verici bir haber veya bir müjde gelince Allah´a şükretmek üzere secdeye kapanırdı" [1]
-----------------------------------------
[1] Ebu Davud, 2774
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/imza4.gif[/img]

“►Fıkıh ~ İlmihal ~ Hukuk ~ Akaid◄” sayfasına dön