Doğru Olmayan YALAN

İslamiyet'de İ'tikad, İbâdet, Ahlâk, İtâat Hükümleri.
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Doğru Olmayan YALAN

Mesaj gönderen nur_umim »

Doğru Olmayan YALAN

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Benim hakkımda yalan söylemeyin Zira benim üzerime yalan uyduran cehenneme girer" buyurdular.
(Ali kerremullahi veche’den;Buhari, İlm 38; Müslim, Mukaddime 1, (1); Tirmizi, İlm 8, (2662)

İbnu'z-Zübeyr radiyallahu anhu Babama dedim ki: "Ben niye senin Resulullah'tan hadis rivayetini işitmiyorum Halbuki falan ve falandan çokça işitiyorum?" Bana şu cevabı verdi: "Evet ben, Müslüman olduğum günden beri Aleyhissalatu vesselam'ı hiç terketmedih ep beraber olduk Ancak O'nun şöyle söylediğini de işittim: "Kim bile bile bana yalan nisbet ederse ateşteki yerini hazırlasın"
(İbnu'z-Zübeyr ra’dan; Buhari, İlm 38; Ebu Davud, İlm 4, (3651)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Re: Doğru Olmayan YALAN

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Benim üzerime söylenen yalan, bir başkası üzerine söylenen yalan gibi değildir Öyleyse kim bile bile bana yalan nisbet ederse cehennemdeki yerini hazırlasın!" buyurdular
(Muğire İbnu Şu'be ra’dan; Buhari, Cenaiz 34; Müslim, Mukaddime 4, (4); Tirmizi, İlm 9, (2664)

Safvan İbnu Süleym radiyallahu anhu: “Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem! "mü'min korkak olur mu?" dedik.
"Evet!" buyurdular.
"Pekiyi cimri olur mu?" dedik,
Yine: "Evet!" buyurdular.
Biz yine: "Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk.
Bu sefer: "Hayır! buyurdular

( Muvatta, Kelam 19, (2, 990)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir” buyurdular.

(İbnu Mes'ud ra’dan; Muvatta, Kelam 18, 2,(990)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Re: Doğru Olmayan YALAN

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona!"

(Behz İbnu Hakim an ebihi an ceddihi; Ebu Davud, Edeb 88, (4990); Tirmizi, Zühd 10, (2316).

Esma radıyallahu anha anlatıyor: "Bir kadın gelerek: "Ey Allah'ın Resûlü! Benim bir kumam var. Ona karşı (yalan söyleyerek) kocamın vermediği şeyle karnımı doyurmuş göstersem bana bir mahzur getirir mi?" diye sordu. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
"Verilmeyenle karnını doyurmuş gösterip övünen, tıpkı, iki yalan elbisesini giyen gibidir" cevabını verdi."

(Esma radıyallahu anha; Buhari, Nikah 106; Müslim, Libas 127, (2130); Ebu Davud, Edeb 91, (4997).

Abdullah İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: "Bir gün, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, evimizde otururken, annem beni çağırdı ve:
"Hele bir gel sana ne vereceğim!" dedi. Aleyhissalatu vesselam anneme:
"Çocuğa ne vermek istemiştin?" diye sordu.
"Ona bir hurma vermek istemiştim" deyince, Aleyhissalatu vesselam:
"Dikkat et! Eğer ona bir şey vermeyecek olursan, üzerine bir yalan yazılacak!" buyurdular."

(Ebu Davud, Edeb 88, (4991).

İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Şeytan insan suretinde temessül eder ve bir cemaate gelerek onlara yalan şeyler söyler. Bir müddet sonra cemaattekiler dağılırlar. Onlardan biri:
"Bir adam dinledim, yüzünü de tanırım ama ismini bilmiyorum. Şöyle şöyle söylemişti" diyerek (onun yalanını bilmeden tekrar eder)"

(Müslim, Mukaddime 7. hadisin arkasında).
Resim

“►Fıkıh ~ İlmihal ~ Hukuk ~ Akaid◄” sayfasına dön