Bugün Neler Yapmalıyım?

Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Bugün Neler Yapmalıyım?

Mesaj gönderen aNKa »

Bugün Neler Yapmalıyım?

1. Hiç yalan söylememeliyim. Yalan münafıklık alametidir.

2. Lüzumsuz, faydasız, hele zararlı söz etmeyeyim, yazı yazmayayım.

3. Kendimi beğenmeyeyim.

4. Az çok demeyip iyilik yapmalıyım. En azından, parktaki simitçiden bir açma almak ve aç serçelere parçalayıp ufalayıp ikram etmek.

5. Faydalı bir yazı okumalıyım.

6. İyilik yapamıyorsam bari kötülük yapmayayım.

7. Emr-i mâruf ve nehy-i münker konusunda neler yapabilirim, onları düşünüp bulmalıyım.

8. Hergün olduğu gibi, geçmiş günahlarıma, hatâlarıma, isyanlarıma üzülmeliyim.

9. Çok dikkatli olmalı ve bugün en ufak bir şekilde bile dalkavukluk, meddahlık, yalakalık, yağcılık yapmamalıyım.

10. Gıybetten, nemîmeden ve diğer lisan âfetlerinden uzak durmalıyım.

11. Bugün merhametli olmalıyım, ta ki, bana da merhamet edilsin.

12. Kendi ayıp ve günahlarımı düşünüp üzülmekten başkalarınkini göremeyeyim.

13. Benim, ebeveynimin ve bütün mü'minlerin bağışlanması için dua etmeliyim.

14. Kur'ân, Sünnet, Cemaat Müslümanlığı için çalışmalıyım.

15. Vakit bulabilirsen kaylule uykusuna yatmalıyım. Uyurken kötü bir iş yapamam, günah işleyemem. Uyku bir sığınaktır.

16. Büyük felâkete karşı insanları uyarabilir miyim? Çok zor ama yine de bir şeyler yapmalıyım.

17. Hergün yaptığım gibi akşama doğru sokakta beni bekleyen on kadar kediye yiyecek vermeliyim.

18. Büyük yolculuk için bugün azık hazırlayabildim mi?

19. İnsanların şerlerinden korunmak için değil, insanları kendi şerrimden korumak için inzivaya çekilmeli, az ihtilat etmeliyim.

20. Bugün sonunda nefs muhasebesi yapmalıyım. Bakalım kârda mıyım, yerimde mi sayıyorum, yoksa ziyanda mıyım?

(alintidir)
Resim
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: Bugün Neler Yapmalıyım?

Mesaj gönderen hamdolsun »

kediler(: kediler(: yine yine kediler(: vay be 3-5 -7 -9 değil on kedi doğru diyor da sahi ben niye böyle bir şey yapmadım ,çok teşşekürler sevgili anka, bu liste çok ilğimi çekti

her zaman yaptığım gibi bu sabahta selam çakıp gülümsedim ama daha bana gülüveren kediyi görmedim heralde önce bi şaşırıyorlar deli mi ne yaa diye (:
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

ALLAH(CC) Senden Razı olsun aNKa kardeş. Daha önce ben de her gün en az tanımadığım bir kişiden "Allah(CC) senden razı olsun" cümlesini duyabilmek için uğraşırdım. Gaflete düşmüşüz unutmuşuz. Hatırlattın. ALLAH(CC) Senden gani gani Razı olsun aNKa kardeş.
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

hamdolsun ki birbirimize yüzümüz hep gülüyor :) Herhangi bir dünyevi beklenti içerisinde olmadan birbirine gülümseyen Canlar Muhammedi muhabbetin eseridir diye düşünürüm. Bende gülmeyi bazende güldürmeyi seven bir insanım.
Geçen gün okulda 5 saat derse girmişim kafam davul olmuş, asabi asabi sınıftan çıkarken koridorda öğrencimin birisi karşıma çıktı
"hocam dersiniz boş mu?" dedi. Bende birden : "Yok arçelik!" deyiverdim :D İşte orda ikimizin yüzüde güldü şuanda sizin yüzünüzün güldüğü gibi...

Geçen gün hararetli hararetli "bölünebilme kuralları"nı anlatıyorum. Sırayla 2 ile, 3 ile derken 11 ile bölünebilme kuralına geldik. Bilirsiniz 11 ile bölünebilme kuralında
"Bir sayının 11 ile tam olarak bölünebilmesi için, sayının rakamlarının altına sağdan başlayarak (yani birler basamağından) sırasıyla +, -, +, -, ... işaretleri yazılır, artılı gruplar kendi arasında ve eksili gruplar kendi arasında toplanır, genel toplamın da 0, 11 veya 11'in katı bir sayı ise 11'e tam bölünür."
Neyse ben ısrarla "arkadaşlar unutmayın sağdan başlayacaksınız!" derken öğrencimin birisi tuttu "neden sağdan başlıyor hocam?" dedi. O anda "sağdan başlamak sünnettir oğlum!!" deyiverdim. Herkes koptu tabi ama kuralı unutmayacakları kesin :D
Haa bu arada çocuğun birisi o anda espiriyi anlayamamış ben güldüğüm için gülmüş :) Sonraki gün
"hocam sizin geçenki espiriyi abdest alırken farkettim!" diyor :)

Neyse bu arada Kul Ahmet'imizi unutmayalım. Allah c.c. cümlemizden razı olsun değerli acakir77 kardeşimiz. Estağfurullah gaflet değilde hani insan nisyan ile maluldur derler ya.. Zaten birbirimizin hizmetçisi olamamız birbirimize unuttuklarımızı hatırlatmamızdır.
Sizin değerli hizmetlerinizi de imrenerek izlemekteyim. BİZ Allahü zü'l Celâlden razı, Allahü zü'l celâlde BİZden olsun inşaallah..

Muhammedi Can muhabbetiyle
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

aNKa yazdı:
Neyse bu arada Kul Ahmet'imizi unutmayalım. Allah c.c. cümlemizden razı olsun değerli acakir77 kardeşimiz. Estağfurullah gaflet değilde hani insan nisyan ile maluldur derler ya.. Zaten birbirimizin hizmetçisi olamamız birbirimize unuttuklarımızı hatırlatmamızdır.
Sizin değerli hizmetlerinizi de imrenerek izlemekteyim. BİZ Allahü zü'l Celâlden razı, Allahü zü'l celâlde BİZden olsun inşaallah..

Muhammedi Can muhabbetiyle

Amin İnşallah !!! Yüreğinize ağzınıza sağlık, canı gönülden paylaşıyorum hislerinizi. Bu sitede sizin verdiğiniz emeğin yanında benim yaptıklarımın lafı bile edilemez. DERMAN Hocamız aklıma geldi birden CENAB-I ALLAH O'na gani gani RAHMET etsin!
Ne demiş DERMAN HOCAM:
"ALLAH DOSTU DER Kİ... "
Burada ki dost, ALLAH’ın seçtiği Dost değildir.
Dost olarak yalnız ALLAH’ı seçmiş manasına gelen dost’tur.
ALLAH’ın seçtiği dost’un <<bu dost>> ayağının altını öper...

BİZ'e diyecek fazla BİR şey bırakmamış. MUHAMMEDİ MUHABBETLE!
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani

“Serbest Kürsü” sayfasına dön