MIRAC, MIRAT, MIRROR, AYNA

Kullanıcı avatarı
Hilmi
Dost Üye
Dost Üye

MIRAC, MIRAT, MIRROR, AYNA

Mesaj gönderen Hilmi »

Amak-i Hayal i okurken Mir'at sozune rastladim. Mirat arapca ayna demekmis.Bu soz bana Mirac'i hatirlatti.Bawa Muhyiddin Mirac la ilgili sohbetinde peygamberimizin mirac esnasinda Allah (cc) ile bir perde arkasindan konustugunu ve Efendimizin perdenin kaldirilip Allah-u Teala yi gormek istedigini ve perde kaldirildiginda arkasinda sadece bir ayna gordugunu anlatiyordu.Bana cok tuhaf geldi.hala dusunuyorum.Kardeslerimle paylasayim dedim.

Ayrica arapca MIRAT ingilizce MIRROR ayna demek cok yakin kelimeler.

Yine ayrica Andromeda takim yildizinda bulunan bir yildizin adi MIRAC (MIRAJ- MIRAT olarakta biliniyor.) Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan varsa ve bizimle paylasirsa simdiden Allah razi olsun.
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: MIRAC, MIRAT, MIRROR, AYNA

Mesaj gönderen Gariban »

Evet bugun bende bunu dusunuyordum, daha dogrusu bu kelimeyi uzun zaman once analiz etmis bir turlu tasiyamamistim, Ingilizcedeki Mirage kelimesinin manasi colde gorulen SERAP, yahug illuzyon gibi manasi var. Kumun yuzeyinin ayna gorevi gormesi ve gozu aldatmasida zaten bununla ilgili olabilir. MITRA ismi ise Hinduizm de dostluk ve harmoni kuran Tanri ismi olarak gecmekte.
Bilirsin Conan cizgi romanlarinda ulu MITRA adina falan diye laflar gecer. Bawa baba'nin ayna meselesini iyice dusunmek lazim, bir sey diyemeyecegim. Mirac ile Mirage ve Miracle kelimeleri arasinda bir iliski yok sanirim Hilmi can. Yunancadaki MIRA v.b kelimeleri incelemek lazim.

Es-Selam ve sevgiyle
GaribAN
Resim

“Serbest Kürsü” sayfasına dön