PERVANE

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

PERVANE

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

PERVÂNE

Bir haftalık tatil süresi bitip işe döndüm bu sabah, arabamı şirketin otoparkına parkedip hızla giriş kapısının yolunu tutarken, gözüm birden yerdeki harikülade pervâneye takıldı.
Mükemmel renkleri ve sağ ve sol kanadının üzerinde zahir ve batın gözlerini andıran siyah renkteki dairevi iki büyük beneğiyle yol üstünde duruyor, zeminden hafifçe esen rüzğar ile narin kanatları titriyordu adeta.
Elimi uzattığımda kaçmadığını farkettim, canlı olup olmadığını anlamak için kanadından birisini tuttum, hareket etmiyordu, içim yandı bir AN.
Ayaklarım şirketin yolunu tuttu birden ve duraksadım geri gelip onu kaldırdım yerden, birisi üzerine basıp ezebilir, yahut bir arabanın lastiği altında ezilip tekere yapışabilirdi.
Bunlara gönlüm razı olmadı, çalılıkların dibindeki toprağın üzerine bıraktım onu ve baktım, halen diri gibi durmaktaydı.
Ateşe atılan pervânelerin, El-Vedûd Esmasının ve AŞK ile pervâneler gibi çırpınan yüreklerin hürmetine yolda ezilmesine gönlüm razı olmadı.
Beş altı kişilik cemaatle gömülen ismi duyulmamış BİZim Hatice Ablamız gibi gizli Garibler gibiydi sanki.
Mübârek Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz ve kızı Fatıma aleyhasselâm bile vefat ettiklerinde gömülürken sadece bir kaç kişi varmış definlerinde.
Bir kaç haftadır ölümle ilgili çeviriler yapmakta idim, şirkete girdim Derman hocamın yazılarından "Tekrar Dirileceğiz " isimli yazısını açtım.
Bir kısmını çevirmiştim, bir müddet çeviriye devam ettim.
Bazen çeviri yaparken yavaş yavaş dökümanı okurum ama bu dökümanı dayanamadım yine baştan sona okudum.
Derman hocamın bu bolümün sonuna eklediği su şiir ikinci yakış yaktı icimi:

Size rahmetli olmuş bir arkadaşımın söylediği sözlere ismimi ilâve ederek huzurunuzdan ayrılıyorum.
Duanızı dilerim!..

Bakanlar bana
Gövdemi görürler
Halbuki ben başka yerdeyim…

Günü gelince
Gömenler beni
Gövdemi gömerler
Orada bile başka yerdeyim…

Gel aç üstümü ne görüyorsun
Görünmeyeni…

Görebiliyor musun
Doktor nerede
Derman ne oldu?
Sana bana olan ona da oldu…

Kendi beyaz gömleği altında
Birden yok oldu…

Gözlerim doldu, üç ihlas bir fatiha okudum hocama, “bir damla suda abdest alın” sözünü hatırladım sonra...
Bişri Hafi hz. Allah c.c nun ismini bulmuş çamur içinde çıkarmış temizlemiş onu ve ALLAH da onun gönlünü temizlemiş, vesile arayınız demekte SubhanALLAHu Teala Kur'AN'da bizlere.
O kağıtta görmüş ben de pervânenin kanatlarında bir şeyler gördüm belkide, cümlemize vesile olsun inşaALLAH.

Es-Selam ve Sevgiyle
GaribAN

Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Re: PERVANE

Mesaj gönderen gullale »

ResimDeğerli gönül kardeşim GarîbÂN, yazdığın başlık ve konu İÇimde Hallâc-Mansur'un ENE'L-HAKK HAYY-kırışı sonrası kendisine kırbaçlarla işkence sırasında söylediği iki dizeyi HATırlattı...

Böyle namaz kılacağım, İki rekat namaz da ALLAH’a götürür.
Yeter ki, abdesti kendi KANı ile alınsın, AŞK İÇinde kılınsın!

Pervânelik; SER Hûşluk, AŞKta yitmişlik...

NÂRa attırır SUFLi, NÛRun CERRi! ENE'L-HAKK deyu...

Bu Pervâne ağır SUFLi'ni atacak bir NÛR NÂRı bulamamış olmalı ki kalakalmış AYNının önünde...

Kendi NÛRumuz NÂRında AŞK ile YANalım, yâni kendi KANımızla abdestimizi alalım yâni cenâze namazımızı kendimiz kılalım inşâe
ALLAH!
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Re: PERVANE

Mesaj gönderen MINA »

Pervane ve ateş...

''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78