EZBERLEME GÜZEL KARDEŞİM!!!

İslamiyet'de yaşanan tartışmalara açıklamalar
Kullanıcı avatarı
senim
Aktif Üye
Aktif Üye

EZBERLEME GÜZEL KARDEŞİM!!!

Mesaj gönderen senim »

BAK ŞU KONUŞULANLARA;

ESMA'ÜL HÜSNA yazılmış bir kağıt "önlü arkalı güzel bir fotokopi" ancak hangi isim ne manada diye yazmıyor açııklamalar şöyle BASİR=Sıkıntıları gidermek için 20 defa vs vs devam edip gitmede.

Dialog; - Bak kardeşim şu şu şu isimleri şu kadar çekeceksin güne çocukların sana itaatsizse şu isimden de ek olarak 15 defa çek!!!

-Sabah namazından sonra Amener Resulu OKUnacakmış bir de peşinden YASİN EZBERden geçersen çok güzel olur.

- Ben Kul Euzu leri EZBERLEDİM sürekli okuyorum ama yinede üzerimdeki ağırlık gitmiyor!

-Her duadan önce Euzu Besmele ÇEK!!! O zaman olur... Vs Vs Vs...

Size de tanıdık geldi mi bunlar? Euzu ÇEKİLMEZ ki ablacım EUZU yaşanır desen bu adam nasıl bakacak suratına? Bir deneyin de görün bakalım!!!

TÜRKİYE ÇAPINDA DUALARI DA KURAN-I KERİM'i de ESMA ları da EZBERLEMEME kampanyası başlatmayı ne çok isterdim bir bilseniz.

EYVALLAH KURAN ZİKİRDİR. CENNETLE MÜJDELENEN BÜLH KESMİNİN VARLIĞI bu konunun bizim boyutlarımızı aşan uzuvları olduğunu zaten göstermektedir.

ANCAK!!! YENİ NESİLİN BU SİSTEMDEN NEFRET ETTİĞİNİ ARTIK ANLAMAK ZORUNDAYIZ. Bu da apayrı bir konu!!!

DAHASI !!! Size tüm açık yürekliliğimle söylemekteyim ki benim bilgisayarım hepimizden daha büyük bir TAKVA sahibidir. Kuran'ı Arapça ve Türkçe okuyor EZBERE!

Bütün HADİSLER tarihiyle kayıtıyla kuyutuyla istenilen kelimeden tarama yaparak önünüze saniyeler içerisinde dökülür ÇÜNKÜ EZBERİNDE!!

ESMA'ÜL HÜSNA yı daha güzel EZBERLEYEN yoktur benim bilgisayarımdan!!!

Hatta dahası bunları bir robota ekletip NAMAZ bile KILDIRABİLİRİM ne de olsa EDÂ yada İKÂME etmek deyimleri artık bizim BİLMEDİĞİMİZ İSLAM da kalmış değil! EZBERLETİRİM HAFIZA KARTINA HEPSİNİ OLDU BİTTİ!!!

KILSIN GÜNDE 500 REKAT!!!

Şimdi soruyorum size; bu EZBERLERİN bize ne faydası var?

Şimdi soruyorum size; içine girip yaşamadığımız bir YASİN'in KİME NE FAYDASI VAR?

Biz İNSANız KURAN ALLAH'ça!

Sen O'nu değil O SENİ OKUYANA DEK, SİSTEMİ ANLAMAK İÇİN BEYNİMİZİ PATLATMAK ZORUNDAYIZ!!!

MÜRŞİDİ BİLGİSAYAR OLANDAN...

TÜM EZBERLERİ SİLİP (((LÂ))) YA VURMAK (((İLLÂ))) YI SEYR İÇİN...

Saygıyla Duayla...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/senim.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
anlamak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

ALLAH'I BİLMEK/MARİFETULLAH

Mesaj gönderen anlamak »

Bebekken bize söylenen ninnilerin yanında “Allah bir” cümlesi duyulur kulaklarımızda. Henüz bu cümlenin manasını idrak edemesekte Allah’ın bir olduğu telkiniyle dolar içimiz.Biz söyleyemesekte genelde annelerimiz ya oynatırken ya uyuturken Allah bir Allah bir nidalarını zikrederler.Bize tekerleme gibi gelir biz de söylemeye çalışırız.Biz söyleyince de ailenin tümü nasılda sevinirdi. Artık bebeklikten çıkıp çocuk kavramıyla yoğurulup konuşmaya başlayınca daha bir tekrarlar oluruz Allah lafzını.Bebekleri uyutmak için en iyi ninnilerimizdendir: "Hu Allah Hu Allah güzel çocuğumun uykusunu ver Allah."Ne güzel günlerdi dimi o günler.Ta o zamanlardan başlar marifetullah.

Muhafazakar ailenin çocuğuysak ne mutlu bize ki evde ara sıra da olsa Allah sedalarını işitebiliriz ya televizyondan ya da müzik çalardan gelen ilahilerden. Babamız namaz kılıyor ve camiye gidiyorsa ki bizi de yanında götürüyorsa camide duyarız Allahu ekber Allahu ekber diye başlayan kametleri. Özel gün ve gecelerde de duyarız Kur’an tilavetlerinden Allah’ı ve ayetlerini.Yani aslında bir şekilde duyarız,dinleriz,söyleriz ama ANLAYABİLİR MİYİZ ? diye düşünmeye başlamıştım.İçime bir kor düşmüştü babamın vefatıyla.

O zaman daha çok konuşur olmuştum içimdeki sesle. Babamı bu dünyaya getiren ve onun canını alıp bizi yetim bırakan Allah nasıldı acaba? Kullarını nasıl bu kadar zor sınavlara tabi tutup ne yapmak istiyordu diye düşünürdüm. Maksadım anlamak için ama o zamanlar bu kadar net değildi yazdıklarım da düşüncelerim de. Ne kadar acizmişim,ne kadar küçük düşünüyormuşum.Rabbim biliyordu bu isyan değildi sadece ANLAMAK içindi. İşte benim o zaman doğumum gerçekleşmişti . O zaman dünyada olduğumu hissetmiştim. Babamın ölümüyle ben dirilmiştim.

Rabbim’i anlamak istiyorum demiştim içimdeki sese.O’nu anlamak istiyorum.Anlamak için bir çok yola başvurmuştum ama bir çoğundan bir arpa boyu yol alamamıştım taki O’nun kitabını okumaya karar verdiğim ana kadar.Ne karanlıklarda dolaşıyor insan bir bilseniz.Ne kadar çaresiz sanıyor kendini.Ne kadar çok üşüyor en sıcak ortamlarda.Ne kadar korkuyor en korkulmayacaktan.Bilemiyor insan,çözemiyor ki ANLAYAMIYOR …

Okumayla başladı marifetullahım.Zaten bana gore ondandır ki ilk vahyin oku/ikra olması.Okumayla bulacaktı insan hem kendini dolayısla kendini var eden Rabbin’i.Okuyarak anlamaya başlayacaktı herşeyi.Ama illaki fiili bir okuma değil bu.Göre göre okumak,baka baka okumak,duya duya okumak,hissede hissede okumak yardımcı olacaktı Rabbin’i ANLAMAK için.Göremeyenlerin gözü duymaktır anlamak için.Duyamayanların kulağı gözüdür anlamak için.Konuşamayanların,el kol hareketi yapamayanların sadece bakmaktır anlamak için.

Biz büyüdükçe uzaklaşırız Allah’ ı anmaktan, Allah’ı duymaktan. Dünyaya dalarız. Dünyalık işlerle daha haşir neşir oluyoruz.
ANLAMAK ne kadar körüz,ne kadar duymuyoruz , ne kadar bakmıyoruz ve ne kadar görüyoruz diye düşünmektir.Hamd-ü senalar olsun O’na ki bize bu vesileleri nasip ediyor. Yaralanıyoruz,düşüyoruz,kanıyoruz ama yine de ne olursa olsun O’na sığınıyor ve herşeyi O’ndan bekliyoruz.Biz O’na ubudiyet yolundayız O'nu ANLAMAK için...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/anlamak.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
senim
Aktif Üye
Aktif Üye

Ezber Alışkanlıklara İNKİLAP Yapabilmek

Mesaj gönderen senim »

Resim

Taklit ile Ezbere alışan her birime alma yaşamı kolaylaşıyor !

TAHKIK ile Düşünme tefekkürüyle yaşamına yönlendirenlerede
Verme !;yaşamını kolaylaştırıyor !

Alarak yaşamına idame ettirenlerin Kendini et - kemik sanarak ve bu yolda şartlanarak yaşayan insan, tüm yaşantısını bu şekilde sürdürdüğü takdirde, bu yaşam tarzının sonucu olarak sayısız azap ve ıstıraplara düşecektir.

Zihinsel Şuur aşamaları tekamülde değil birimsel başkası kavramıyla formatlanıyor yani kendi fiiliyle kendi beyin gelişmesini engelliyor!...

Paylaşabilme kabiliyetinde olanlarınkini Kendisindeki üst düzey özellikleri haber verene inanıp, kendisindeki üstün özellikleri ortaya çıkartmak için çalışmalar yapan ve bunları ortaya çıkartan insan da, ilâhi vasıflara ve özelliklere kavuşmuş bir ferd olarak, Düşünce de verme kavramının yönünü NIYETi ne icin verdiğinin iliğine bağli otomatik Sunnetullah gereği O niyetin YENİ bir aşamaya tekämülünü aktarıp birimi yönünü Şuurda beynin gelişme istikametini şekillendiriyor…

Ve o yönde fiiller kolaylaşıyor. ayet ne diyor ?«DE Kİ; HEPSİ PROGRAMLARI DOĞRULTUSUNDA FİİLLER ORTAYA KOYARLAR» (17-84) ... sınırsız güzellikleri yaşama ortamına ulaşacak fiillerin açılımı her be dem kolaylaşıyor...

Alma Niyet enerjiklerinden oluşacak veri alt yapılar ın,; devamını o istikamette gelişim olacağı için, kendi eliyle oluşdurduğu bir yaşam biçimini odaklanıp ona kendi geleceğini programlıyor oda KADERim diyor...ve yaşama yön veremiyor oluşlar ona yön veriyor o zamanda istediği oluşumlar olmayınca aldıklari ondan basit bir yaşam tarzı açığa çıkartıyor ;içgüdüsel “ “…Ki, onların kalpleri (şuurları) var, onlarla (hakikatleri) anlamazlar; gözleri var bunların, onlarla gördüklerini değerlendirmezler; kulakları var bunların, onlarla algılamazlar!.. İşte bunlar en’am (davarlar) gibidirler... Belki daha da sapkın... Onlar gâfillerin ta kendileridir.” (A'raf:179) ayetin izahatına mazhar olur“;ve “Herkes elleriyle yaptıklarının sonuçlarını yaşar!” uyarısı da işte buna işaret eder...

Bölüşebilme kavramının beyindeki gelişmesinin oluşdurduğu format o birime Bilinçli fiiller oluşdurmasını kolaylaşdırdığı için ,o bireyden içgüdüsel değil ,;Suursal adımlar atma fiiller yaşamına yön veriyor... ve her AN yaptığının beyinde ’YENİ bir aşama oluşumunu FARKlılığını yaşatıyor...

ve "O HER AN YENİ BİR ŞAN'DA(oluşta)DIR". ayetinin işaret ettiği manada,
yeni bir yapıya dönüşerek, bir üst idrak oluşduruyor...

Ve makro Bilinç algısının birim şuurundan açılımıyla açığa çıkaçak yaşam tarzının her zerrede,;
«FEEYNEMA TUVELLU FESEMME VECHULLAH» (2-115)
«Başını ne yana döndürürsen ALLAH'ın VECH'ini görürsün!..»ayet manası ,zihin aşısından açılımını yaşatır o Şuura..

Bilgi ezberiyle beynini programlayan birimlerin tek kurtuluşu var !. ezber bilgi kilitlerinin çözülmesinde,; oda bilgi birikiminin faal duruma ulaşabilmesi için ’İNKİLAP’ yapabilmesinde...

yani bilgiyi pıratik yaşama uygulayıp geçebilmesinde.;ki her AN YENİ bilgiler beyin gelişmesiyle Şuurda ’DEVRİM’ nitelikli idraklar oluşmasındadır!…

Her AN Beyin kapasite formatlarımızın geliştirmesini sağlayacak oluşları kaale alıp değerlendirip,Düşüncemizdeki ‚’İNSAN’ manasının açığa çıkış idraklarını TADarak FARKlılığını yaşayabilmek.

Her ANımızın bir önceki anın olmadığı,
YENİ ŞAN ları yaşama Taleblilerine,; “HAZIM”
NİYETi olanlara;”SELAM”
Nimet de yaşayanlarada,;selametler dilerim…

Nazım KALYONCU
Kullanıcı avatarı
Hilmi
Dost Üye
Dost Üye

Gercektende tartismali konu

Mesaj gönderen Hilmi »

Degerli kardesim gecen ay hurriyet gazetesinde marksist yazar özdemir ince hafizligin gereksiz oldugunu cunku bilgisayarlarin ve teknolojinin cok ileri oldugunu soyluyordu kosesinde.onunla ayni cizgideki gorusu paylasip bu foruma uye olmak dusundurucu.yazinda ne demek istedigini anliyorum ancak siteye uye olup da hergun kurani kerim den bir ayet ezberlemeye calisan kardeslerimizi yureklendirmek gerekir.senin bilgisayarin ile insan arasindaki fark ise iradedir.gun gelir "amacsiz" ezber yapan fani ayeti hatirlar ya da idrak eder hatta belki dag basindayken bile ama bilgisayar idrak edemez.saygilar
Kullanıcı avatarı
senim
Aktif Üye
Aktif Üye

tartışmalı konular...

Mesaj gönderen senim »

Herbir bireyin birbirinden ayrı olması ayrı terkiplerin birleşimi sonucu ki ayrı fikirlerde olmamız ne kadar güzel...

Bu bana dünyada bir amacı gerçekleştirmek için var olduğumu düşündürüyor...

Kur'an ın manasından ayrı düşmüş bir imam hatip mezunu kardeşimin bunalıma girmesinin nedeninin KUR'AN dan ayrı düşmek olduğunu beraberce gördüğümüz bir günün etresinde bu kouya ayrı bir hazla destekleyiciyim.

EFENDİMİZ SAV in ana dili Arapça olan bir kavim içerisinde tüm zamanlarla beraber o AN a da işaret ederek KUR'AN OKUmayı çoçuklarına öğretmenin anne babalar üzerine FARZ olduğunu açıklaması ne kadar DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR değil mi...

Selam Saygı ve Dua ile
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Zâten, zevkine erilmeyen zuhûrat da sırtta yüktür.

Mesaj gönderen halimkok »

Cennet: cim-nun-nun: Nurullah (imânı) ve Nur-u Muhammed (uygulama) in canda cem'' idir.

Düşündüğünde göreceksin ki can denilen İlâhî Hayy cereyanı (Rahmânî Nefes) ve onun Muhammedî kullanılış edebi KEMÂLÂTtır.

Bizimkisi tefsir değil zevktir.
Zâten, zevkine erilmeyen zuhûrat da sırtta yüktür.

Özde zevk ise zuhûrda huzura ermektir.
Onun içindir ki Muhammedî Tasavvuf İlmi ve Edebi ancak ve ancak yaşanarak öğrenilir ve yaşatılarak öğretilir ve eğitilir

Kulihvani...

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... 0&thold=-1
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Bismillahirrahmanirrahim
Evet Kur'an Allah'cadır, Hadisler de Muhammed'ce (SAV).Allah dostlarından başkası Kur'an ve hadis okuduğunda (ki kat kat anlamları olduğu biliniyor)gerçek manasını Rabbim öğretmedikten sonra nasıl bilsin.
Bizlere yaşımız geldiği andan itibaren mahalle camisinde Kur'an okumayı, namaz kılmayı öğrettiler.Orucumuzu tutturdular.Azrail AS'ı ve Münker'le Nekir'i ; Sırat köprüsünden nasıl geçeceğimizi anlattılar.Gideceğimiz yeri öğretmeye çalıştılar.Bu kuru kuru bir eğitim gibi gelebilir ama aile büyükleri çocuklarına iyi insan olmanın ahlakını da verdiler.Çok basit tanımlamalar gibi gelebilir ama çok önemli.Hasta ziyareti, cenaze taziyeleri, kalp kırmama, saygılı olma, fukaranın imdadına yetişme,insanları aşağılamama.......vbg. gider.Ben acizane ;Rabbim'in ve Habibi'nin sevdiği güzel huyları taşıyan bir insanın, Kur'an'ı okumayı öğrenememiş olsa bile; Kur'anı yaşadığına inanıyorum.Kur'an'ı yaşamanın insanlara ve bütün mahlukata hizmetten geçtiğine inanıyorum.Acizane benim görüşüm böyle.
Allah hepinizden razı olsun, Allah'a emanet olun.

,
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/gulgonca.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

"Bir Hadis-i Kudsi de bir adamın biri âhirete intikal etmiş.
Hadis-i Kudsiler.
Sallallahu Aleyhi Vessellem’in anlattığı hadisdeki hikayeler olmuş gibi beyân edilir.
Çünkü O mübarek bütün hadiseleri ezelden bilir.
Gitmiş hasenatı ve seyyiatı yâni edebsizliği ile iyiliği tartılmış, hiçbir şey yok.
Arz edilmiş. Onların hesap memurları : “Yâ İlâhi bunda bir şey yok!”
“Yoksa neyse verin eline gideceği yere gitsin.”
Cehenneme doğru gidiyor adam.
Tabii kula anlatmak için söylüyoruz bu hadiseler böyle değil.
Dönmüş o kul böyle bakıvermiş.
Hitab-ı İlahi gelmiş :
“Kulum niye baktın?” demiş.
“Hiç Yâ İlahi!” demiş.
“Hele Hele” demiş.
“Benim hiç iyi tarafım yok. Edebsizlik tarafım çok.
Ben dünya da iken birşey Allah belki beni affeder rahmeti büyüktür hatırımdan geçti de ondan döndüm baktım!” demiş
“Dur!” demiş.
Emr-i İlâhi çıkmış.
“Götürün cennete bunu. Ben kulumun zannı üzere tecellî ederim!” demiş.

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... highlight=

"...İzlerini takiben yürüyerek kayaya kadar geldiler. Musa (aleyhisselam) orada örtüsüne bürünmüş bir adam gördü ve ona selam verdi. Hızır aleyhisselam ona:

-"Senin bu yerinde selâm ne gezer!"

-"Ben Musa'yım."

-"Benû İsrail'in Musa'sı mı?"

-"Evet."

-"Sen, Allah'ın sana öğrettiği bir ilmi bilmektesin ki ben onu bilmem. Ben de Allah'ın bana öğrettiği bir ilmi bilmekteyim ki, onu da sen bilemezsin."
...

"Allah her yönüyle sınırsızdır.
En büyük sayı kaçtır?
Düşündüğünüz sayı kaç olursa olsun… bilin ki ona “BİR” eklendiğinizde yeni bir hal alır.
Ve aslında en büyük sayı “BİR” dir.
Çünkü diğer bütün sayılar O’ nun katlanarak yeni bir hâl almasından başka bir şey değildir.
Bu yaklaşım Muhyiddin Arabi’ nindir.

“Budur “ diyerek durduğunuzda sizin için odur.
Sonrasını aklı hayali almayınca insan bunu yapabilir.
Ama Resûl’ü (sav) gibi O’na susuz olanların duracağı bir makam yoktur.
Daima üstüne BİR eklenebilir.

Kul, O’na doğru giden yolda ne kadar ilerleyebilirse kurtuluşa o kadar yakındır.
"

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... cle&sid=58
[/color]
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Su
Üye
Üye

Mesaj gönderen Su »

Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: "Kur'ân'da mâhir olan (hıfzını ve okuyuşunu güzel yapan), Sefere denilen kerîm ve mutî meleklerle berâber olacaktır. Kur'ân'ı kekeleyerek zorlukla okuyana iki sevap vardır."

Buhârî, Tevhid 52; Müslim, Müsafirin 244; Ebu Dâvud, Vitr 14, (1454); Tirmizî, Sevâbu'l-Kurân 13 (2906); İbnu Mâce, Edeb 52, (2779).

Siz bir insan olarak herkesten hoslanmayabilir,hal ve ahvalini begenmeyebilirsiniz ama yine de"Yaratilani severim Yaratandan oturu" dusturunu unutmadan hareket etmemiz gerekmez mi???
Her sey Allah'in taksimi ile ve O'nun nasipledigi kadar gayretimizle,gonlumuze,nasibimizden kismetimize koyabildigimizden ibarettir..
Ne bir damla suda firtina koparmak, ne de bir cevap vermek amaci ile konuya girmedik.Ama okudugumuz ilk andan beri demek istedigimiz seylerin cokluguna ragmen susmayi yegledik,gider ayak vedalasmadan evvel bir iki karalamak geregi duyduk,affiniza siginiriz...

Kitap hepimizin Kitabi ama hepimiz ayni sekilde okuyup,yasayamayiz ayni ayetleri,ayni ogutleri,ayni misalleri...

Bir soz okumustuk bir gun bir yerlerde ,diyordu ki;"Tum kitaplar bir Kitabin anlasilmasi icin okunur"..Boyle de olmalidir...

Bu cok manidar bir soz oldugu gibi bir baska gercek de su ki;"Allah'a Celle CelaliHu giden yollar nefesler sayisinca coktur" diye bir hadis hatirimizda kalmis (dayanagini suan hatirlamiyorum ama tam yerinde bir hadis)ve Isra Suresi 84.Ayeti der ki;
"Resulum de ki;Herkes kendi tabiatina hal ve mizacina gore amel eder.Bu durumda kimin en dogru yol tuttugunu Rabbiniz en iyi bilendir"...

Musa AleyhisSelam dagda gezinirken, bir cobana rastlar. Coban ellerini acmis Rabbine niyazdadir...

"Ey benim Kocaman Allah’im!.. Ne olur su benim kulubeme gelsen,Sana sut icirsem,bitini ayiklasam, saclarini tarasam,dertlessem!.."

Musa AleyhisSelam kiziyor;
"Behey adam!..Ne diyorsun sen?.. Kafir oldun gitti!..." diye bagiriyor cobana "Bu nasil niyaz?"

Coban,bir Musa’ya bir, dusundugu yasli, aksakalli tanrisina dogru yukari bakiyor. Ne yaptim da ben boyle asagilandim der gibi. O an,o mahcuplukla bir ahhh cekip, vuruyor kendini collere!..

Rabbel Alemin Musa’ya vahyediyor:

"Kulum bana kendince niyaz ederken Sen de kim oluyorsun ey Musa?!.."

Musa AleyhisSelam anliyor ki, coban kendince okumus bir seyleri… Nasil okumaktir, nasil asktir ki peygamberine Rabbinden azar bile isittirir bu kendince sozleri...

Velhasil ,Hayat rehberi,Hakikat rehberi, O'nu hayatimizda tatbik etmeye calistigimizda bizi huzura goturecektir. Bunu da herkes kendince,fikrince,mizacinca yapar ve kimsenin kritigine hedef tutulamaz..Zira en iyisini Rabbel Alemimiz bilir....
Her sey O'nun gayretimiz geregince gonlumuze,nasibimize koydugundan ibarettir fikrimizce...

Sevmeyi bilmeyene ,bilmeyi sevmek ne ki..?Ve sevginin kari,karari da herkesin gonlunce degisen miktardir..

Hakkinizi helal ediniz...Uzun yollara cikiyoruz insaAllah...Gorusebilmek,kavusabilmek duasi ile Allah'a emanet olunuz!

Allah'in Celle CelaliHu Selami,Rahmeti,Bereketi ve Magfireti uzerinize olsun!
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Senim kardeşim, yazılarını ilgi ve gıpta ile takip ettiğim bir kardeşimdir. Yazısına cevap veren kardeşlerimin her biri ALLAHIN kendilerine lutfetmiş olduğu ilimden nasiplerince yararlananlar ve bu nemalanmanın usaresini sitemizde paylaşanlar, her biri her bir insan ve her bir yaratılmış varlık için de aynı olmakla acizin gönlünde saygın ve sevgili konumdadır. Hepimiz hayatlarımız vesilesi ile eğitim almış RABBİN terbiyesine mazhar olmuş asude varlıklar olarak öğrendiklerimiz, idrak ettiklerimiz ile dağarcığımızı paylaşmadayız. Sözüm odur ki, her kimden ne sadır olmakta ise o bilgiyi o sözü o paylaşımı idrak seviyemizin altında da olsa üstünde de olsa saygı ile karşılayarak, RABBİMİZİN varlığa olan itibarı ve yönelişini huy edinmek hedefi ile SULTANIMIZA rağbet eyleyelim inşallah.
Senim kardeşimizin yazdıklarına benden südur eden bilgi ise şöyle;
Kur'an-ı Kerim Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin mucizesidir ki, her bir insan için açılımı, öğretişi şahsa özel olmakla, genel olarak inananlara, inanmayanlara, okuyanlara, dinleyenlere ayrı anlamları hitap edişi, sunuşu vardır. Kur'an-ı Kerim ruhunu ALLAHA teslim eyleyen kardeşlerimize de nur olmakta değil midir? Bilgisayarın ezberlemesi ilahi ruh taşıyan insanın ezberlemesi ile bir midir? Ayrıca ALLAH için sözlerin ezberlenmesinin, okunmasının, şu ya da bu nedenle farketmez YARATAN nazarında nasıl kabul gördüğünü ölçmek tartmak bize düşer mi?
O Kudret ve Azamet sahibidir, ONA eksiklik eğrilik yanaşmaz. RABBİLALEMİN kime öğretti ise isimleri, kime nasip eylediyse kelimenin anlamını idrak eylemeyi ve ona göre yaşamayı, o ALLAH katından lütfa ermiştir. Kendisine bahşedilmiştir ancak geri alınabilir de....

Söylememek harcısı, söylemeğin hasıdır
Söylemeğin harcısı, gönüllerin pasıdır
Cümle yaratılmışa bir göz ile bakmayan
Halka müderris ise, hakikatte asidir

Şeriat haberini şerh ile eydem işit
Şeriat bir gemidir, hakikat deryasıdır
Ol geminin tahtası her nice muhkem ise
Deniz mevci kat olsa, tahta uşanasıdır

Bundan içeri haber işit, eydeyin ey yar
Hakikatin kafiri, şer'in evliyasıdır
Biz talib-i ilimleriz, aşk kitabın okuruz
Calap müderris bize, aşk hod medresedir

Yunusumuzun sözü veçhile dirilelim inşallah. Kimseleri kınayıp, bir kefeye koyup tartmayalım. Nasibimizce nasiplenmedeyiz, kimsenin nasibi için söz söylemeyelim. Kınamaktan, haddimi aşmaktan HAKKA sığınır Ondan yardım dilerim.
Resim

“►Tartışmalı Konular◄” sayfasına dön