VEYSEL KARANÎ (ks) DUÂSI

Hergün bir Dua.
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

VEYSEL KARANÎ (ks) DUÂSI

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

Derman Doktorumuz'un (ks)
Sohbetlerinde sık sık bahsettiği

VEYSEL KARANÎ (ks) DUÂSI

Yâ Rabbi!
Rabbim sen benim Rabbimsin!
Sen Yaratansın ben yaratılmış...
Sen rızık verensin ben rızık alanım.
Sen mâlik olansın mülk Senindir.
Ben sahiplenmiş olanım
Sen azîz olan şeref sahibi olansın.
Sen zenginsin Sen ganîsin ben fakirim.
Sen vermezsen benim bir şeyim yok ki.
Sen hay olan dirisin ben ölüyüm.
Sen hiç ölmeyecek olansın Sen Bâkisin.
Şu kul ki bütün vücüdu toprak olacak olanız.
Sen kerem sahibisin Sen cömertsin.
Ben kınanmış olanım kereminle bana lütfet!
Sen iyilik yapansın iyiliklerin kapısını açansın.
Ben kötülük yapanım kötüyüm Rabbim!
Senin merhametin arttıkça benim isyanım artıyor.
Sen kapıları açıyorsun ben kapıları örtüyorum.
Sen verensin Ben dilenenim.
Geldim kapında yalvarıyorum
Sen güvencede olansın yardıma ihtiyacın yok.
Ben korkağım Sen cömertsin.
Ben cimriyim.
Kapına geldim elimi açtım.
Senden başka çalınacak kapı yok!..
Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Re: VEYSEL KARANÎ (ks) DUÂSI

Mesaj gönderen der-ya »

Doğum yeri Yemen’in Karen Köyü’dür. Soyu Yemen Kabilelerinden Muradoğulları’ndan gelmektedir. Babasının ismi Amir’dir. Kendisinin asıl ismi Üveys Bin Amir-i Karenî’dir. Karen Köyü’nün bir mutlu seherinde dünyaya gelen küçük Üveys, Muradoğulları’ndan Amir’in mütevazı evini mutlulukla doldurur. Dört yaşında iken babası vefat eder.
O, annesinin başka kimsesi bulunmadığından bin bir güçlükle herhangi bir tahsil görmeden, semavi dinlere ve kitaplara ait herhangi bir bilgisi olmadan büyür.

Üveys büyüdükçe kendisinde doğuştan mevcut olan “Tek Tanrı’ya İnanç” hissi de gelişir. O’nu kimse anlamaz, söylediklerine güler, alay ederler. Kendisini anlayan, dinleyen, derdine ortak olan tek insan annesi idi.

Gönlü ulvi hislerle kaynaşan ve artık çalışıp annesine bakabilecek çağa gelen genç Üveys, bir iş aramaya koyulur. Sonunda kendisine en uygun işi seçer. Kendisiyle alay eden, kendisini anlamayan insanlardan uzaklaşmak ve endi iç dünyasıyla başbaşa kalabilmek için deve çobanlığı yapmaya başlar.

Hz. Veysel Karani deve çobanlığı yapmaya başlayınca ihtiyar ve hasta annesi olmasa deve otlattığı sakin vadilerden Karen’e inmeyi hiç istememektedir. Kendi uzletgahında Allah ile başbaşa kalmaktan bir an olsun ayrılmak istememektedir. Artık Hz. Veysel Karani’nin ufku öyle geniş, aydınlık, gönlü öyle duyarlıdır ki, her an bir kurtarıcının haberini beklemektedir.

Ve beklediği kutlu haber çok geçmeden kendisine ulaşır. Bu haber Allah’ın son Peygamberi Hz. Muhammed’in zuhur ettiği ve insanları “Hak Din’e” davet ettiği haberidir. Hz. Veysel Karani bf haberi duyunca hiç kimsenin irşad ve teşviki olmadan Müslüman olur, İslam’a ve Hz. Muhammed’e gönülden bağlanır. Annesine de Kelime-i Tevhid’i bizzat kendisi öğretir.
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s

“►Günün Duası◄” sayfasına dön