HYACINTH

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

HYACINTH

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

Once upon a time, Mehmet Jamalattin Efendi requested from his students to bring him some flowers. All of his students came to the presence of their teacher with various beautiful flowers. However there was one student, Yusuf Sinan, who came with a wilted hyacinth in his hand. When his teacher asked him about the wisdom behind his attitude, his answer was :
“Whichever flower I tried to pick, I heard that they were occupied by the remembrance (dhikr) and glory (tasbihat) of ALLAH. My heart could not accept to cut their “tasbihat “. I looked and saw that this poor hyacinth had come off its stem, then I brought this flower to you”. Upon this incident, his teacher named him “Sümbül (Hyacinth)”.

“Heart of the one, who forgets the remembrance of God (Allah) in the turmoil of the world, hardens. The one whose heart is hardened does not have any taste from his worship (ibadat).” [Sümbül Yusuf Sinan Efendi (k.s)]

Sümbül Yusuf Sinan Efendi (died 1529 AD in Istanbul) was the founder of the Sumbuliyya Sufi order.

Translated by garibAN
http://www.muhammedinur.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: HYACINTH

Mesaj gönderen Gariban »

Bir gün hocası Mehmet Cemalettin Efendi talebelerinden çiçek getirmelerini istedi. Tüm talebeler ertesi gün çok çeşitli ve birbirinden güzel çiçeklerle hocalarının huzuruna çıktılar. Ancak içlerinde Yusuf Sinan solmuş ve kurumaya yüz tutmuş bir sümbülle çıkageldi. Hocası bunun hikmetini sorduğunda onun cevabı “Hangi çiçeğe el attıysam hepsi Allah’ı zikir ve tesbih ile meşgul idiler. Onları dalından koparıp ta Allah’a zikir etmesini kesmeye gönlüm elvermedi. Baktım bu zavallı sümbül dalından kopmuş, ben de bu çiçeği size getirdim” oldu. Bu olay üzerine hocası Yusuf Sinan'a Sümbül lakabını verdi.

“Dünya telaşesi içerisinde Rabbinin zikrini unutanın kalbi katılaşır. Kalbi katılaşan ibadetinden lezzet almaz.” [Sümbül Efendi]
Resim
Kullanıcı avatarı
rüzgargülü
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen rüzgargülü »

DOKUMACININ GÖZ YAŞLARI

Ünlü bir dokumacı, dokuduğu kumaşı satmış.
Daha sonra o kumaş parçasında bir kusur görülmüş ve geri çevrilerek bedeli istenmiş.
Dokumacı parayı vermişfakat gözlerinden yaş gelmiş.
Sormuşlar: "Niçin ağlıyorsun? Kumaşı geri verdik diye ise üzülme. Alıp gidelim ve paranı geri verelim."
Dokumacı: "Hayır kumaş için ağlamıyorum." Demiş.
''Onun bir kusuru görüldü ve geri çevrildi. Fakat ya ömür boyu yaptıklarım Allah'a arz olunduğu zaman, böyle bir kusur yüzünden geri çevrilecek olursa, ne olur benim halim? Ben bunu düşündümde ağladım.
Hayat, kumaş gibi değil ki, düzeltilsin yada tekrar dokunsun. O, sadece bir kere gelir geçer...."
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

Resim

Terki dahi terketmek gerektiğini öğrenmiştim.
Sözler çok güzel, anlaşılabiliyor düşününce,
Lakin anlamadığım şey;
Bunca tariften ve reçeteden sonra neyi kendimize katabiliyoruz?
Bazen düşünülmemiş hiç bir şeyi düşünemeyeceğimi bilerek duraklıyor aklım,
Benden önce yaşanılmamış hiç bir şeyi de yaşayamayacağımı biliyorum,
Algılama ve anlayışımız idrakimiz miktarınca
zorlamazsak kapasitemiz hiç artmayacak.

Kendimizi inşa etmeden imha edemeyeceğimiz de ortada,
Öncesi sonrası da yok hiç bir şeyin sanırım.
Aslolan "Samimiyyet-Sadakat-Sabır-Selamet" ise
Bıçaksırtı bir yere konumlanmadan aklımız
nefsimiz İbrahimin elinde Kurb-an olamayacak gibi.

Aslında"Beden-Nefs-Kalb-Ruh" arasında bir çember gibi herşey,
Sayarken kolay,
yaşarken zor.
Sözler de böyle, Söylerken kolay,
sözü ÖZ ederken zor.
Kolay- Zor ayrımı yaptığım sürece işim hep ikilik olacak.
İyi-Kötü dediğim her seferinde ben zanlarımla başbaşa kalmış olacağım.

Aşk ise yaşarken her AN,
neyi ne için, ve ne uğruna yaptığımın adı belkide.
Yada sadece bir AH anlatmaya yetecek bütün varlığımın gölge oyununu.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

"Her yani diken olan kişide dahi gönül gözüyle baktığınızda, çiçek açan bir yanın bulunduğunu muhakkak göreceksiniz"

"Even, in a person whose every side is covered with thorns, when you look by the heart eye, you will surely see a side from where flower is blossoming "

Es-Selâm ve Sevgiyle
garibAN
Resim

“►Islam General◄” sayfasına dön