AHMED YESEVİ (K.S)- DÎVÂN-I HİKMET

Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

AHMED YESEVİ (K.S)- DÎVÂN-I HİKMET

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Ahmed Yesevi Hazretlerinin Divan-ı Hikmet eserini buraya aktarmak istememin nedeni şu ilginç benzeşme olmuştur ki bu tür benzerlikler bir zikr, bir hatırlatma gibi gelir bana.

Geçen gün Babamla Somaya Maden Şehitliğine gittiğimizde orada Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in adına hesabına ve şerefine Allah rızası için dağıttığım Medine Hurmalarından kalan sadece tek bir hurma olmuştu. Onca hurma sahiplerini bulmasına rağmen O hurma elimde kalmıştı.. Arabaya oturunca O TEK BİR hurmayı göreceğim şekilde karşıma koydum ve yol boyunca eve varıncaya kadar "acaba bu hurma kimin kısmeti" diye düşünüp durdum.. Arabadan inerken Babam “ yere bir hurma düştü” dedi ve eğilip o tek bir hurmayı aldı…

Ahmet Yesevi'nin de bugün Divan-ı Hikmetini okurken Arslan Baba'ya intisabı ile ilgili şu menkıbe O TEK BİR hurmanın hikayesini ne kadar güzel anlatıyor diye düşündüm ve Muhammedinur’a aktarmak istedim .

Ahmed Yesev'nin Arslan Baba'ya intisabı ile ilgili menkıbe şöyledir:
Hazreti Muhammed aleyhi's-salatu ve's-selâmın savaşlarından birinin sonunda eshâb aç kalır ve peygamberden yiyecek ister. Hazreti Peygamber aleyhi's-selam duâ eder, Cebrail aleyhisselâm cennetten bir tabak hurma getirir. Hurmalardan biri yere düşer. Cebrail "Bu hurma ümmetinizden Ahmed adlı birinin kısmetidir" der. Peygamber eshâba, emaneti kimin sahibine teslim edeceğini sorar. Arslan Baba talip olur, Hazreti Muhammed aleyhi's-salatu ve's-selâm hurmayı onun damağına koyar ve Türkistan'a yollar. Arslan Baba 500 yıl emanetin sahibini bekler. Sayram'dan Yesi'ye gelen 7 yaşındaki yetim ve öksüz Ahmed Yesevî, Arslan Baba'yı görür görmez hurmayı sorar.

Resim

Kelâm kıldım hurmadan manga vahşet kıldılar
Ey bî-edeb kûdek dip asâ alıp sürdiler
Vahşetidin korkmadım manga bakıp hırdılar
Arslan Babam sözlerin işitingiz teberrük

Söz edince hurmadan bana korku verdiler;
"Edebsiz çocuk" deyip sopa alıp sürdüler;
Hiddetinden korkmadım, bana bakıp güldüler;
Arslan Baba'm sözlerini işitiniz teberrük.

Arslan Baba 500 yıldır damağında sakladığı ve lezzetinden hiç bir şey kaybetmeyen hurmayı Ahmed Yesevî'ye verir.

Agzmg açgıl ey kûdek emânetin bireyin
Mezesini yutmadım aç agzınga salayın
Hak resûlnı buyrugm ümmet bolsam kılayın
Arslan Babam sözlerin işitingiz teberrük

"Ağzını aç ey çocuk, emanetini vereyim;
Lezzetini tatmadım, aç ağzına salayım; .
Hak Resulün emrini, ümmet olsam, kılayım."
Arslan Baba'm sözlerini işitiniz teberrük.

Resim

“Allah (c.c.) Dostları” sayfasına dön