AŞK İpek böceği hayat HaTMidir Kulihvani

KULİHVANİ'mİZin SÖZ mü? KÖZ mü? leri!
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

AŞK İpek böceği hayat HaTMidir Kulihvani

Mesaj gönderen nur-ye »

ResimZEVK4791

Ne FeLsefe Ne Tasavvuf.. KOZa SAR!.mak KOZa çÖZ!.mek
CÂN İÇİnde=>CÂN DERdidir.. =>CÂNını AT-EŞe kÖZ!.mek
NEFSin Fotoğrafı İŞte!..
>KaLemin UCu ihvÂNi!..
“OLsun!-OLmasın!”>OL-ANda..=>ÖMRün ÖZetini ÖZ!.mek!..

13.02.12 20:48
tktktrstkks..brs..

Her ZAMAN, her YERde, her HÂLde ve BİR HÂLde -> MuhaMMedî'ce....

AŞKta AŞKtan AŞKa AŞKla!..

Resim ''AŞK-> İpek böceği hayat HaTMidir ki;
Yumurtasın DEVRini,
Tırtılının SEYRini,
Kozasının CEVLini
Kanatlarının HAYRını
7 İstiare İKLiminde YAŞAmaktır..

İpeK Kelebeğinin yeni yumurtasın SONucu yine;
ya Ateş-İpek.. ya da Şehvet-Şehâdet hayyı…
AŞKı ise -> ANLAtılamayanıdır!..''

İstiare:
Eskiden Araplar'dan bir kimse yolculuğa çıkmak istendiğinde, bu yolculuğun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için fal oklarına başvururdu. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bu âdeti kaldırarak onun yerine istihareyi getirmiştir.
(İlmihal 1, İman ve İbadetler, Türkiye Diyanet Vakfı, 1999)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Biriniz bir iş yapmaya niyetlenince farzın dışında iki rek'at namaz kılsın ve şöyle desin: Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen bilyorsun, ben güç yetremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. yok eğer benim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!"
(Buharî, Teheccüd, 25)

Resim

ResimAŞK-> İpek böceği hayat HaTMidir.

Resim
İPEK BÖCEĞİM
Resim

Küçükken ananemler ipek böceği yetiştiriciliği yaparlardı.
Köyde İmeceye meci derlerdi. Bütün kadınlar çocuklarıyla birlikte SARılan kozaları ÇÖZmeye giderlerken ananem bizi de götürürdü.

Bir nevi bağ bozumu, Buğday harmanının hasatı gibi,
ipek böceği de köylüler için bir hasattı.
Hayaller kurulurdu kimine elbise kimine ayakkabı kimilerine başka bir şey, umuttu ipek böceği!
Başka yerde bulunmayan "Bulunmaz Bursa kumaşı!" alınırdı gelinlik kızlara, agaları tarafından!

Seneden seneye ipek böceği satmaya gidilen BUrası BURSAnın KOZA HANına dönüşte annem büyükbabamdan Türküleri yakılmış " HALKALI ŞEKER" istermiş.
şimdilerde çocuklar bakmaz bile yüzüne o kadar çok şey var ki önlerine serilen...

O günlerden kalan yaşayanları gördüğümüz de "minicik ellerinizle ne güzel de koza çözerdiniz" derler. Onlara göre biz şehir çocuklarıydık. Fark görürlerdi yaşadığımız ortamdan dolayı. 7 den 70 mişine hürmet görürdük.

Elk. yoktu o zamanlar köyde gaz lambaları yakılırdı. Son evresi (4.ncü evre) olan Kanatların HAYRını 7 İstiare İKLiminde YAŞAmak için tırtıla Pinar (laden), eğrelti ve boruk (boru otu) adı verilen bitki dalları konulurdu tablalara.

Koza yapacakları sıra çok hırçın olurlardı. Doğumu başlamış kadın gibi çırpınırlardı. Kulakları delercesine Çığlık çığlığa bir ses SARardı etrafı! Birbirlerini ezercesine SARılacak DALL ararlardı CAN HAVLiyle Kozalarında SALLınmak için.

Ananem başlarında olurdu çoğu zaman. 3 katlı evin bir odası hâne sakinlerine diğer büyük bölümü ipek böceği tırtıllarına tahsis edilirdi.
Bazen de bizi gönderirdi ananem. Tabladan kaçmasınlar tırtıl heder olmasın diye kaçanları toplar dalların üstüne koyardık. Kardeşim çok korkusuzdu ben biraz korkaktım tırsardım. O koynuna doldurdu kaçan tırtılları. oyun oynardı onlarla. Kucağındakilerinin bir kısmını benim üzerime yapıştırıdı. Sonra ananem hışımla gelir kızardı bana "sen ablasın niye oynatıyorsun" bir yaş bile yoktu aramızda. Ama ablaydım ya.

Boruk DALLarına tutunan böceklerin kozaları temiz olurdu. Demekki AKLını kullanan tırtıl tutunacağı DALLı iyi seçiyor, TESLİM OLuyordu..
Teslim olmakta zorlananların seçimi pinar (laden), eğreltiyse dalların kurumuş yapraklar yapışır zor temizlenirlerdi.
KİŞİ tutunacağı DALLı iyi seçmeli ve TESLİM OLmalı ki SALLınacağı SALLıncakta İSTİKAMETin KEYFini sürsün.

Boruk dallarında yaprak olmaz sadece sarı çiçekler açar ve kokusuda müthiştir. Her sene baharda ormandan toplar vazomuza koyarız. Annem ANılarındaki bu kokuyu ÖZlüyor demekki.

Kul İhvÂNi Hocam dün geceki Cuma sohbetinde " her nefis kendinde olan Kemalât kozasını ÖRmekle mükelleftir. Ne yazık ki herkes kendindekini dışarda arıyor. Kendi içindekini kendi ile ÖRmeyi AKIL EDemiyor. " Diyordu.

Sohbetlerde soru pek soramıyoruz. Sormamıza gerek bırakmıyor Kul İhvÂNi Hocamız. Gün içinde veya bir hafta boyunca düşündüğümüz şeyleri arka arkaya sıralıyor, bizi her zaman HAYRette bırakarak tohumları atıyor yeşertmek bizlere kalıyor. ilmek ilmek kozamızı dOKUmamıza yardımcı oluyor.

Felsefede beni (ego) kandırılarak inandırma vardır. çürütülmeye mahkumdur.
Tasavvufta ise " BEN" e hizmet edilerek ÂNlatılır ve ÂNlaması sağlanan, İNANanır.

“OLsun!-OLmasın!” ResimOL-ANda.. ÖMRün ÖZetini ÖZmek!..
“OLsun!-OLmasın!” derdinden çıkar; OL-ÂN hükm-ü HAKKtır der.
"ÖMRün ÖZetini ÖZ"-ER ÖZümdür der. "KÛN fe yeKÛN" kervÂNında kelebeğini uçurur. ÖZünü HAYR-ÂNa serer!

Düşünüyorumda şimdilerde TIRTILın bütün bu evrelerine şâhid olmuşum.
kendi İÇimde ki TIRTILımın yumurta DEVResini devrederek,
tırtıllığını SEYRetmesini,
Kemâlât kozasını CEVLederek
kanatlarının HAYRını HAKK üzere HATM ederde 7 İstiare İKLiminde YAŞAmasına ŞÂHİD OLurum إِن شَاء اللَّهُ

"KÛN fe yeKÛN" kervÂNının KıtMÎRinin "ÖMRümün ÖZeti ÖZümdür" dediği gibi;
SEVgili CANlar HEPimizin ÖMRü; ÖMRümün ÖZeti ÖZümdür olsun إِن شَاء اللَّهُ

ResimNUR-İYyE!
HCRMd SSSZ

22.12 2012 16:40
Resim

“►SÖZ mü? KÖZ mü? lerinden!◄” sayfasına dön