KuL İhvÂNi KİMdir?

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

RABBenâ celle celâlihu..

SEN=>ÖZümüzü BİLensÎn,
SEN=>SIRRımızı SİLensÎn,
HAKk’tan=>HAKk’ta,
HAKk’La==->HAKk’a,
ENte=>SENsÎn,
ENâ=>SENsÎn!.

ZEVK 9840

KIRAt>BEdEN=>KITMiR>NEFSim.. KuL İHVÂNi KELÂMîyem,
RûH>AHADî=>KaLB>AHMEDî... SIRR-ı SUBHÂN SELÂMîyem,
EBDÂL-EBRÂR-AHYÂR-AHRÂRHÂLis->MuHLis MUHAMMEDî,
EDEB=>İLiM=>İRFÂN=>ERKÂN... EHLi BEYtî MELÂMîyemmm!..

04.01.2021 04: 01
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseyrÂNnn..

bEN DEdiğim=>BİZ-in bENi,
DAMLası==>DENİZ-in bENi,
VADEt’in=>KESREt ZERResi,
NAHNU>BİZ BİR-İZ-in bENi!.

Resim

RABBenâ celle celâlihu..

RABBenâ =>Biz NÛRunuz.. ALLAHu Nûru’s- semâvâti ve’l- ard..
RABBenâ =>Biz KULunuz.. Ve ENte hayru’l- vârisîn..
RABBenâ =>Biz MUHTAÇız.. Ve ENte Hayru’r- Râzikîn..
RABBenâ =>Biz MECBURuz.. Ve Ente Erhamu’r- Râhimîn..
RABBenâ =>Biz ME’MURuz.. Ve Ente Hayru’l- Munzilîn..
RABBenâ =>Biz MAHKUMuz.. Ve Ente Ahkemu’l- Hâkimîn..

RABBenâ =>Bize HAKiKatu-L HAKk’ı BİLdir.. Ve Ente Erhamu’r- Râhımîn..
RABBenâ =>Bize HAYRu’l- HAKk’ı BULdur.. Ve Ente Hayru’r- Râhimîn..
RABBenâ =>Bize ŞÂHiDu’ş- ŞÂHîD OLdur.. Ve Ente Hayru’l- Fâtihîn..
RABBenâ =>Bizi Eş ŞEHîD ŞEREFinLe GÜLdür.. Ve ENte Alâ Kulli Şey’in Şehîd..

Resim

ENâ=>SENsÎn.. SEN ALLAH celle celâlihu..:

يَا مُوسَى إِنَّهُ أَنَا اللَّهُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
Resim---”Yâ mûsâ innehû ENÂLLÂHu’l- AZÎZu’l- HAKÎM (hakîmu).: Ey Musâ! Muhakkak ki BEN, AZÎZ (yüce), HAKÎM (hüküm ve hikmet sâhibi) olan Allah'ım.” (Neml 27/9)

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي مِن شَاطِئِ الْوَادِي الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ أَن يَا مُوسَى إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---”Fe lemmâ etâhâ nûdiye min şâtıı’l- vâdi’l- eymeni fî’l- buk’ati’l- mubâreketi mine’ş- şecerati en yâ mûsâ İNNÎ ENÂLLÂHu RABBu’L- ÂLEMÎN (âlemîne).: Böylece oraya geldiği zaman vâdinin sağ tarafından, mübârek yerdeki ağaçtan nidâ edildi.: “Ey Musâ! Muhakkak ki BEN, ÂLEMLERİN RABBİ ALLAH'ım!.” (Kasas 28/30)

Resim RABBenâ =>Biz NÛRunuz.:

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---”ALLAHu Nûru’s- semâvâti ve’l- ard (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ MISBÂHun, el mısbâhu fî zucâcetin, ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durriyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), NÛRUN ALÂ NÛR (nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle li’n- nâsi, vallâhu bi kulli şey’in alîm (alîmun).: ALLAH, göklerin ve yerin nuru’dur. O’nun nuru, içinde MİSBAH (lâmba) bulunan kandil (ışık saçan bir kaynak) gibidir. Misbah, sırça (cam) içindedir. Sırça (cam), inci gibi (parlayan) yıldız gibidir. Doğuda ve batıda bulunmayan mübârek bir ağacın yağından yakılır. Onun yağı, ona ateş değmese de kendi kendine ışık verir. Nûr üzerine nurdur. ALLAH dilediğini nuruna hidâyet eder (ulaştırır)..” (Nur 24/35)

وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَالشُّهَدَاء عِندَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ
Resim---”Vellezîne âmenû billâhi ve rusulihî ulâike humu’s- sıddîkûne ve’ş- şuhedâu inde RABBihim, lehum ecruhum ve nûruhum, vellezîne keferû ve kezzebû bi âyâtinâ ulâike ashâbu’l- cahîm (cahîmi).: Ve, ALLAH'a ve O'nun Resûl'üne inananlar, işte onlar, onlar sıddıklardır ve şehitlerdir. RABB'lerinin yanında onların ecirleri ve nurları vardır. Ve inkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlar, işte onlar cahîm (alevli ateş) halkıdır.” (Hadîd 57/19)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ يُؤْتِكُمْ كِفْلَيْنِ مِن رَّحْمَتِهِ وَيَجْعَل لَّكُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهِ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Resim---”Yâ eyyuhâllezîne âmenût tekûllâhe ve âminû bi resûlihî yû’tikum kifleyni min rahmetihî ve yec’al lekum nûren temşûne bihî ve yagfir lekum, vALLÂHu GAFÛRun RAHÎM (rahîmun).: Ey iman edenler! ALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun. Ve O'nun Resûl'üne îmân edin ki, size rahmetinden iki kat versin. Ve sizin için, onunla beraber yürüyeceğiniz nur kılsın (versin). Ve sizi mağfiret etsin (günahlarınızı sevaba çevirsin). Ve ALLAH; GAFÛR'dur, RAHÎM'dir.” (Hadîd 57/28)

Resim

Resim---Câbir radiyallahu anhu.: “Yâ Resûlullah!. Anam-babam sana fedâ olsun, ALLAH’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu.: ”Ey Câbir! Her şeyden önce ALLAH’ın ilk yarattığı şey senin Peygamberinin Nûrudur. O nûr, ALLAH’ın Kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne Kalem, ne Cennet, ne ateş/Cehennem vardı. Ne Melek, ne Gök, ne Yer, ne Güneş, ne Ay, ne Cin ve ne de İnsan vardı.
ALLAH mahlukları yaratmak istediği vakit, bu nuru dört parçaya ayırdı. Birinci parçasından Kalemi, ikinci parçasından Levh’i (Levh-i Mahfuz), üçüncü parçasından Arş’ı yarattı. Dördüncü parçayı ayrıca dört parçaya böldü: Birinci parçadan Hamele-i Arşı (Arşın Taşıyıcılarını), ikinci parçadan Kürsî’yi, üçüncü parçadan diğer Melekleri yarattı. Dördüncü kısmı tekrar dört parçaya böldü: Birinci parçadan Gökleri, ikinci parçadan Yerleri, üçüncü parçadan Cennet ve Cehennemi yarattı. Sonra dördüncü parçayı yine dörde böldü.: Birinci parçadan Mü’minlerin basîret nurunu/iman şuurunu, ikinci parçadan -marifetullahtan ibaret olan- Kalblerinin nûrunu, üçüncü parçadan Tevhidden ibâret olan Ünsiyet Nûrunu (Lâ İLâhe iİLLâ ALLAH MuhaMMedu’r- ResûLuLLAH Nûrunu) yarattı.”
buyurdu.

(İmâm Ahmed, Müsned IV-127; Hâkim, Müstedrek II-600/4175; İbni Hibbân, El İhsân XIV-312/6404; Kastalanî, Mevâhibü'l-Ledünniye: 1/6; Krş. Aclunî, I/262-6)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ”ALLAH.: “Seni kendi nûrumdan, diğer şeyleri de senin nûrundan yarattım.” buyurdu.” buyurmuştur.
(Îmân Ahmed, Müsned IV-127; Hâkim, Müstedrek II-600/4175; İbni Hibbân, El İhsân XIV-312/6404; Aclûnî, Keşfü'l-Hâfâ I-265/827)

Resim---Cenâb-ı HAKk TeÂLÂ, insanlığın babası Âdem aleyhisselâm'ı yaratmıştı. Başını kaldırıp bakan Âdem aleyhisselâm, Arş-ı A'lâda muazzam bir nur ile bir isim yazılı gördü.: “AHMeD.”
Merak edip sordu.: “Yâ RABBî, bu nûr nedir?”
ALLAH TeÂLÂ.: “Bu senin zürriyetinden bir Peygamberin Nûru’dur ki, onun ismi göklerde AhMed ve yerlerde MuhaMMed'dir. Eğer, o olmasaydı, seni yaratmazdım!.”
buyurdu.

(Kastalanî, Mevâhibü'l-Ledünnîyye: 1/6)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH.: “Sen olmasaydın ben kainatı yaratmazdım.” buyurdu.” buyurmuştur.
(Aclunî, II: 164; Hâkim el Müstedrek, II: 615)

Resim

Resim Ve ENte=>SENsÎn.. SENsÎn SEN RABBenâ ALLAH celle celâlihu..:

Resim Ve ENte Hayru’r- Râzikîn.:

قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ
Resim---”Kâle îsebnu meryemeLLÂHumme RABBenâ enzi’l- aleynâ mâideten mine’s- semâi tekûnu lenâ îden li evvelinâ ve âhirinâ ve âyeten mink (minke), verzuknâ VE ENTE HAYRU’R- RÂZİKÎN (râzikîne).: Meryem oğlu Îsâ.: “ALLAH'ım, RABB'imiz! Bizim üzerimize semâdan bir sofra indir ki bizim için bayram, bizden öncekiler ve bizden sonrakiler için SENden bir mu’cize (delil) olsun. Ve bizi rızıklandır. VE SEN RIZIK VERENLERİN EN HAYIRLISISIN!.” dedi.” (Mâide 5/114)

Resim Ve ENte Alâ Kulli Şey’in Şehîd.:

مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ
Resim---”Mâ kultu lehum illâ mâ emertenî bihî eni’budûllâhe RABBî ve RABBekum, ve kuntu aleyhim şehîden mâ dumtu fîhim, fe lemmâ teveffeytenî kunte ente’r- rakîbe aleyhim VE ENTE ALÂ KULLİ ŞEY’İN ŞEHÎD (şehîdun).: Onlara, bana emrettiğin.: “Benim de RABB'im, sizin de RABB'iniz olan ALLAH'a kul olmaları”ndan başka birşey söylemedim. Onların arasında bulunduğum sürece, onların üzerlerine şâhid oldum. Fakat beni vefât ettirince (aralarından alınca) onların üzerine gözetleyici SEN oldun. VE SEN HERŞEYE ŞÂHİDSİN!.” (Mâide 5/117)

Resim Ve Ente Hayru’l- Fâtihîn.:

قَدِ افْتَرَيْنَا عَلَى اللّهِ كَذِبًا إِنْ عُدْنَا فِي مِلَّتِكُم بَعْدَ إِذْ نَجَّانَا اللّهُ مِنْهَا وَمَا يَكُونُ لَنَا أَن نَّعُودَ فِيهَا إِلاَّ أَن يَشَاء اللّهُ رَبُّنَا وَسِعَ رَبُّنَا كُلَّ شَيْءٍ عِلْمًا عَلَى اللّهِ تَوَكَّلْنَا رَبَّنَا افْتَحْ بَيْنَنَا وَبَيْنَ قَوْمِنَا بِالْحَقِّ وَأَنتَ خَيْرُ الْفَاتِحِينَ
Resim---”Kadiftereynâ alallâhi keziben in udnâ fî milletikum ba’de iz necceynALLÂHu minhâ, ve mâ yekûnu lenâ en neûde fîhâ illâ en yeşâALLAHu RABBunâ, vesia RABBunâ kulle şey’in ilmen, alallâhi tevekkelnâ, RABBeneftah beynenâ ve beyne kavminâ bil hakkı VE ENTE HAYRU’L- FÂTİHÎN(fâtihîne).: “ALLAH'ın, bizi ondan kurtarmasından sonra, sizin milletinize dönersek ALLAH'a yalanla iftira etmiş oluruz. Ve RABBimizin dilemesi hariç bizim oraya geri dönmemiz olamaz. RABBimiz ilmiyle herşeyi kuşatmıştır. ALLAH'a tevekkül ettik. RABBimiz, kavmimiz ile bizim aramızı hak ile aç (ayır). Sen fethedenlerin (fâtihlerin) en hayırlısısın.” (A'râf 7/89)

Resim Ve Ente Erhamu’r- Râhimîn.:

قَالَ رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلأَخِي وَأَدْخِلْنَا فِي رَحْمَتِكَ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”Kâle RABBıgfirlî ve li ahî ve edhilnâ fî Rahmetike VE ENTE ERHAMU’R- RÂHiMÎN (râhimîne).: (Musâ aleyhisselâm) şöyle dedi: “RABBim, beni ve kardeşimi mağfiret et ve bizi rahmetinin içine al (dahil et). Ve Sen, rahmet edenlerin en çok rahmet edenisin.” (A'râf 7/151)

وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”Ve eyyûbe iz nâdâ RABBehû ennî messeniyed durru VE ENTE ERHAMU’R- RÂHİMÎN (râhimîne).: Ve Eyyûb (aleyhisselâm), RABB’ine (şöyle) nidâ etmişti: “Muhakkak ki, bana bir zarar isâbet etti (hastalık geldi). Ve Sen, rahmet edenlerin en çok rahmet edenisin.” (Enbiyâ 21/83)

Resim Ve Ente Ahkemu’l- Hâkimîn.:

وَنَادَى نُوحٌ رَّبَّهُ فَقَالَ رَبِّ إِنَّ ابُنِي مِنْ أَهْلِي وَإِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَأَنتَ أَحْكَمُ الْحَاكِمِينَ
Resim---”Ve nâdâ nûhun RABBehu fe kâle RABBi innebnî min ehlî ve inne va'deke’l- hakku VE ENTE AHKEMU’L- HÂKİMÎN (hâkimîne).: Ve Nûh (aleyhisselâm) RABBine seslendi.: “Sonra (şöyle)dedi: “RABBim! Muhakkak ki oğlum benim âilemdendir. Ve muhakkak ki SENin vaadin haktır ve SEN, hüküm verenlerin en iyi hüküm verenisin.” (Hûd 11/45)

Resim Ve ente hayru’l- vârisîn.:

وَزَكَرِيَّا إِذْ نَادَى رَبَّهُ رَبِّ لَا تَذَرْنِي فَرْدًا وَأَنتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ
Resim---”Ve zekeriyyâ iz nâdâ RABBehu RABBi lâ tezernî ferden ve ente hayru’l- vârisîn (vârisîne).: Ve Zekeriyâ (aleyhisselâm), RABBine (şöyle) nidâ etmişti: “RABBim, beni tek başıma bırakma ve SEN, vârislerin en hayırlısısın.” (Enbiyâ 21/89)

Resim Ve Ente Hayru’l- Munzilîn.:

وَقُل رَّبِّ أَنزِلْنِي مُنزَلًا مُّبَارَكًا وَأَنتَ خَيْرُ الْمُنزِلِينَ
Resim---”Ve kul RABBi enzilnî munzelen MUBÂREKEN VE ENTE HAYRU’L- MUNZİLÎN (munzilîne).: Ve de ki: “RABBim, beni mübârek bir inişle indir. Ve SEN, indirenlerin en hayırlısısın.” (Mü'minûn 23/29)

Resim Ve Ente Hayru’r- Râhimîn.:

إِنَّهُ كَانَ فَرِيقٌ مِّنْ عِبَادِي يَقُولُونَ رَبَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”İnnehu kâne ferîkun min ibâdî yekûlûne RABBenâ âmennâ fagfir lenâ verhamnâ VE ENTE HAYRU’R- RÂHiMÎN (râhimîne).: Muhakkak ki kullarımdan bir grup şöyle der: “RABBimiz, biz iman ettik. Artık bize mağfiret et ve bize rahmet et (RAHÎM esma'n ile tecellî et). Ve SEN, RAHÎM olanların en hayırlısısın.” (Mü'minûn 23/109)

وَقُل رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”Ve kul RABBigfir verham VE ENTE HAYRU’R- RÂHiMÎN (râhimîne).: Ve de ki: “RABBim, mağfiret et (günahlarımızı sevâba çevir) ve rahmet et (RAHÎM esması ile tecellî et). Ve SEN, RAHÎM olanların en hayırlısısın.” (Mü'minûn 23/118)

Resim Ve ENte.. Ve SEN ReSûLuLLaH sallallahu aleyhi vesellem..:

وَمَا كَانَ اللّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ وَأَنتَ فِيهِمْ وَمَا كَانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ
Resim---”Ve mâ kânallâhu li yuazzibehum VE ENTE fîhim, ve mâ kânALLÂHu muazzibehum ve hum yestagfirûn (yestagfirûne).: Ve SeN (aleyhisselâm) onların arasında iken; ALLAH, onları azâblandıracak değildir. Ve onlar mağfiret diliyorken (de) ALLAH, onları azâblandıran değildir.” (Enfâl 8/33)

لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ
Resim---”Lâ uksimu bi hâze’l- beled (beledi).: Yemin ederim bu beldeye (Mekke Şehrine),” (Beled 90/1)

وَأَنتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ
Resim---”VE ENTE hıllun bi hâze’l- beled (beledi).: SeN (Ey Rasûlüm), ikamet ederken bu beldede;” (Beled 90/2)

وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ
Resim---”Ve vâlidin ve mâ veled (velede).: Ve babaya ve doğan çocuğa andolsun.” (Beled 90/3)

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ
Resim---”Lekad halakne’l- insâne fî kebed (kebedin).: Andolsun ki BİZ insanı, meşakkat içinde (ana rahminden ölünceye kadar, sıkıntı, eziyet, mükellefiyet ve binbir güçlüklerle-zorluklarla karşı karşıya) yarattık.” (Beled 90/4)

HüLâsa-yı KeLÂM.:

وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى
Resim---”Ve en leyse li’l- insâni illâ mâ seâ.: Ve insÂN için =>ÇALIŞmasından başka bir ŞEYy yoktur!.” (Necm 53/39)

YÂ HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâMet,
İZZet-i İhsÂNınLa LûTFet-CEM’ et HAYATımıza İnşâe ALLAH!..

Resim
M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Resim

Kim görmüş ki... kimmiş Kulihvani?

Kim duymuş? ne demiş... neymiş Kulihvani?

Tapınır durur binbir sûrete ayna kulları... Kim soymuş kim üryan görmüş kimmiş Kulihvani?

Duymuş mu duydum diyen? ne ünlemiş nasıl kükremiş merkezde muhitte Kulihvani?

Hangi sîreti hangi sûrette ne eyler? hesab hendeseye girmez ân-ı vâhid'de Kulihvani?

Yağmur gibi yağdırsa hikmeti, okunmuş mu? uyulmuş mu? sırr-ı sırfın sûrunu üfler Kulihvani...

Oyun içinde oyun don içinde don ara da bul... vechi hangi vechte nerdeymiş Kulihvani?

Ne vezne ne âruza girer... mânâ içinde hazîne... Hep'te "hiç" de "küll"de Kulihvani...

Lâ zaman lâ mekân... nedir âlemin hakîkati? Bâtında âyân zâhirde beyân Kulihvani...

evveli Âdem, âhiri halîfe.. gör ki ak saçta alev duy ki hayrânda hayy hakîkatte Kulihvani..

Gök birleşmiş denizle... su nerde hava hani? Zerredeki kürrede sebbahada Kulihvani...

Okunmaz ışık ile anlatılmaz gırtlak ile lisân-ı sükûtta külliyât... 'cümle'de hareke Kulihvani...

Ayb görmeyin, ucb etmeyin... seyrimden seyrâna ... kelâmdan kaleme... noktadan harfe dizildi Kulihvani...

BeLâM
SeLâM
MeLâM Kulihvani...

VeLâM
KeLâM
LeyLâM Kulihvani
...
En son gullale tarafından 16 Mar 2021, 04:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

TOHUMun ÇİLLenmek VAKti,
ÇİLLenip=>DİLLenmek VAKti,
NOKTA’yı==->DEVRÂN Ettirip,
HARFLerin GÜLLenmek VAKti!.

YANmayANa SORma=>ATEŞi,
YANANLar AŞKk<->ÂŞIKk EŞi,
YANAN İNKÂR!.>ALEVi İKRÂR,
=>NÛR-u MuHaMMeD GÜNEŞi!.

Resim

RABBenâ!.
HAYyu’L-HAKk!.
HAKku’L-HUUu!.
ALLAH celle celâlihu!.

ا... =>Eilif’in KÛN EMRi==>RABBe!.
ب... =>Be’nin NOKTAsıdır=>HaBBe,
ي... =>Ye’nin yeKÛNudur==>DâBBe,
و =>Vav’ın MevCÛDudur====>SaBBe..

ا… =>ALLAH…ALLAH…İhLâs Sûresi 2. âyet… اللَّهُ.
ر… =>RABB…RABBe..Kûreyş Sûresi 3. âyet… رَبَّ
ه… =>HUUu….HaBBe.. YâSîn Sûresi 33. âyet… حَبًّا
ح… =>HAYy….DâBBe... Hûd Sûresi 56. âyet… دَآبَّةٍ
ح… =>HAKk….SaBBe.. Abese Sûresi 25. âyet… صَبًّا

RABBe.: Sâhib, mâlik, seyyid. Cenâb-ı HAKk celle celâlihu.
Besleyen, yetiştiren, terbiye eden. Müstahik. Hüdâvend..

HaBBe.: Tane. Tohum..
DâBBe.: Yürüyen mahluk. Debelenen..
SaBBe.: Dökmek, akıtmak, boşaltmak. Dökülmek. Âşık, tutkun..

Resim
KuL İHVÂNim=->ANLAt GÜLe,
GÜBREsin-GÜLün=->BÜLBÜLe,
=->ELESt MECLİSimiz KURSun,
SEHERde=>DUMAN’a=->KÜLe!.

ZEVK 9864

“ELiF”in ALtında “NOKta”==>İkİ “Be”nin=>“Ye” BİRLiği.. Sa BBe.. HAKk..
YAŞAyış SAYyıdır=>HAYyat==>KÜRREde=>ZERRE DİRLiği.. Ha BBe.. HUUu..
ZÂHiR<=>BÂTıN==>DEBELENiş===>HİLÂFEt’in=VEZİRLiği.. Dâ BBe.. HAYy..
URUC<=>RÜCÛ’==>RAZİYyeten<=>MERZİYyeten BİLELiği.. RABBe.. RABB..
Lâ HUve =>İLLâ HUuu ÂŞIKk..==>KÜLLî ŞEYyLe İLELiği.. ALLAHu’s-SAMED..

01.02.2021 02:01
brsbrsm...tktktrstkkmdenokta..

=>“ELiF”in Üstünde==>“NOKta”
NÛR’un “NuN”u=>KuL İHVÂNim..
İnsÂN AKLı===>VARda<->YOKta..
==>KUL OYUNu=>KuL İHVÂNim!.

*

ب Be
ي Ye
ن NuN

*

ب + ب => ي

*

(ؤْ) SüKÛNdaki;
HARFlerin DİLi.: 28 Harfe DiL Veren 3 Harf.:
Fetha – elif (ا)
Kesra – ya (ي)
Ötre – vav (و)

*

NuN.. (ن)… nunununununun…=>
MiM.. (م)… mimimimimimim…=>
VaV.. (و )… vavavavavavav…=>

KENDinden=>KENDi TÜREyen,
NuN’dan VuCÛDa GELen>MiM..
=>EL HAYy ZİNCİRİ->ÜREyen,
YARAtan KiM?=>MÜREBBi KiM..

ENÂ ALLAH=>BEN ALLAH’ım.. YARATAN..

”EnâLLAH!”.:
إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim---”İNNENî ENÂllâhu lâ ilâhe illâ EN fa’budnî ve ekımis salâte li zikrî: Muhakkak ki BEN, yalnızca BEN ALLAH'ım. BENden başka ilâh yoktur. BANA kulluk et; BENi anmak için namaz kıl.”(TâHâ 20/14)

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي مِن شَاطِئِ الْوَادِي الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ أَن يَا مُوسَى إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---”Fe lemmâ etâhâ nûdiye min şâtıı’l- vâdi’l- eymeni fîl buk’ati’l- mubâraketi mine’ş- şecerati en yâ mûsâ innî ENÂLLâHu RABBu’l- âlemin (âlemîne).: Oraya gelince kutlu yerde bulunan vâdînin sağ tarafındaki ağaçtan kendisine nidâ edildi: Ey Mûsâ, şüphe yok ki ben, âlemlerin Rabbi Allah'ım.” (Kasas 28/30)

dÖRt ÂLEM’in dÖRt ATLısı,
KANADı=->KIRKa KATLısı,
İHVÂNim=->MELÂMEt ADı,
MUHAMMEDî>DAMAk TADı,
EKşi-ACI=>TUZLu-TATLısı!.

SESs OLarak.:
He.: (ه)… Ha: (ح)… Hı: (خ)
Se.: (ث) … Sin: (س ).. Sad
Zel.: (ذ ).. Ze: (ز ) .. Za: (ظ)
Hemze.: (أْ).. Ayn: (ع).. Ğayn: (غ)

*

İŞLemde.:
Hemze elif/elif/elifi maksûra..

GÖNLümün NÛRU’dur HEMze,
ÂŞIKk ŞÛURU’dur===>HEMze,
=>SIRRın SÜRÛRU’dur HEMze,
AŞKkın=->O-NÛRU’dur HEMze!.

HEMze =>sonda =>(ءٌ)
elif ( ا ) üzerinde =>(أْ)
elif ( ا ) altında ==->(إِ)
vav ( و ) üzerinde =>(ؤْ)
ya ( ى ) üzerinde => (يَأْ)

Resim

dÖRt ÂLEM’in==>YEDi DİLi,
KUR'ÂN-ın=->İKRÂ MENZİLi,
NOKta-HARf=>HECe-KELİMe,
İHVÂNİm>YAŞA-OL-BUL-BİLi!.
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Resim BU ÇÖLL BİZimmm..

BEZM-i ELEStte BESte=>LEYyLâ,
HeR ŞEYyde HeRKeste>MecNÛN!.
=>DUYduğu HeR SESte=>LEYyLâ,
LEYyLâ!. HeR NEFeste=>MecNÛN!.

ZEVK 9902

PEŞinde “HUu!.” HECEsÎnin=>LEYyLâ’sın ARAYAN =>MecNÛN,
MuHABBEt<->MeLÂMEt ÇÖLÜ=>SALât-SELâm-SALLı=>LEYyLâ!.
LEYyLâ!. LEYyLâ!.. GECEsÎnin=>ZÜLFünü TARAYAN =>MecNÛN,
=>“KELiMetULLAH İS”sı..===>MERYEM’in MASALLı=>LEYyLâ!.

19.03.2021 03: 19
brsbrsm...tktktrstkkmizdesevdâ...

İ’TİRÂZ===>KORku KUYUSU,
RIZÂ’ysa==>UMUt DUYGUSU,
>HAYyat GÖKYÜZÜ’ne ÇIKaR,
VARsa TOHUMa=>TOPRak-SU!.

==>KUL İHVÂNİm SÖZün==>ÖZü,
==>GÖRDÜ İSe===>GÖNüL GÖZü,
LEYyLâ<->MecNÛN->MEVLÂ OLur,
LÂ HUVe->İLLÂ HUuu!. SIRR SÖZü!.

celle celâlihu..
aleyhumusselâm..

...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimKUL İHVÂNİmResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Bir DaMLa İnsÂN Sırrın Saçar,
AŞKk BULutun->SEVgi BUZ’u!.
Kaçsan>Koğar Koğsan>Kaçar,
==>KADERindir=>KILAVUZ’u!.

ÇİLLe ÇARkın =>ÇEVİRirsin,
SAYfa SAYfa ==>DEVİRirsin,
SEVgi Bu AŞk da Bu Dersin,
SEVİLir İSeN===->SEVersin!.

SEVDÂ MİR’ÂCI’n==>URÛCu,
=>UMUDun=>RÜCÛ’ ORUCu
SEVgi>SONsuz YÖNLü SEBEB,
AŞKk=>SEBEBLerin>SONUCu!

SEVmeyenLer==>SEViLemez,
“SEVgi SANATı”n=->BİLemez,
KENdin SEVer==>KAZıKk Gibi,
“SEVgi SIRRı”-na=>EĞİLemez!.

SEVgi>YÜKsek=>NEFRet=>ALÇAKk,
SEVgi HAKk’tan EL HAKku’L-HAKk,
AHMAKk===>SEVip==>SEViLemez!.
=>SÖZü=->KiBiR!. ÖZü==>ÇORAKk!.

AŞKk=>SEVgi TOHUMun CANıdır,
“SADAKAt TARLAsı”na==>EKiLir,
===->SAMİMÎyyetLE==>SU-Lanır,
SABIR GÜNEşiYLe====>ÇİMLenir,
====->SELÂMEt ÇİÇEKkLeri AÇar,
“BUdur==>ÇARk-ı ÇİLLE!.” Denir!.

ZEVK 9839

AŞKk=>SEVginin->AHh Çocuğu.. AŞKk KaLB… SEVgi=>KAFA İHVÂNim,
ÇİLLE BEŞİĞİnde===>SALLAnır.. DENGE<=>DÜZEN==>SAFÂ İHVÂNim,
=>NAKKAŞ’ın=>NAKIŞ Boncuğu.. ===>MUHAMMEDî MELÂMEtte<-===
YEDi RENKk Gİyyer===>ALLAnır.. ===->SIRR-ı SIFIR SELÂMEtte<-===
=>“NÛrun>ALâ NÛR”=>BALLAnır.. ===>“SIRR-ı MUSTAF” İHVÂNim!.

03.01.2021 03: 01

Resim “SIRR-ı MUSTAF” İHVÂNim!.:

Resim
MUSTA aleyhisselâm.: (SaFVet'den) Güzide. Istıfâ edilmiş. Has ve seçilmiş. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in mübârek bir ismi.
SaFVet.: Sâfilik, temizlik, pâklık. Hâlislik.
SaFVet-i Kalb.: Fikir ve niyetinde hiçbir garazı ve kötü gâyesi olmamak, temiz kalbli olmak..
SaFVet-i VicdÂN.: Gönül safflığı..
Istıfâ.: Bir şeyin iyisini seçip ayıklamak. Bir şeyi ıslâh edip sâfileştirmek. Seçmek. Ayıklamak..
Istıfaf.: Dizilme. Sıralanma. Saf bağlama.
Istıfa-gerde.: f. Seçilen. Seçilmiş bulunan…

قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَى آللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ
Resim---”Kulil hamdu lillâhi ve selâmun alâ ibâdihillezînastafâ, âllâhu hayrun emmâ yuşrikûn(yuşrikûne).: De ki: “Hamd, Allah'a aittir (Allah içindir, Allah'adır). Ve selâm, onun seçtiği kullarının üzerinedir. Allah mı, yoksa onların şirk koştuğu şeyler mi hayırlıdır?” (Necm 53/59)

Resim “NÛrun>ALâ NÛR”=>BALLAnır.:

ALLAHu zü’L-CELÂL’in,
KÛN feyeKÛN TeCELLîyat Zuhûratının MutLak KemâLi,
=>MutLak KUL OLan RASÛLULLAH sallallahu aleyhi ve sellem’dir..
EZELdeki =>HaBîB/HaBBe’de OLmayan/GÖZükmeyen Masdar MiMi;
AhMed’de =>bir MiM iken,
MahMud’da =>iki MiM ve,
MuhaMMed’de =>üç MiM İLe;

=>DİNde, DÜNYÂda ve âHİRETte;
RAHMetenLi’L- ÂLEMîN OLarak MâhLukatın ÜMMü/ANAsı ,
ve TemeL Tohumu OLan RASÛLULLAH sallallahu aleyhi ve sellem'de
=>YaratıLanların MutLak KemâLine ULAŞmıştır..

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Resim ---”ALLÂHU NÛRU’s- SEMÂVÂTİ ve’l- ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh (mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh (zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâs(nâsi), vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun): ALLAH, GÖKLERİN ve YERİN NURUDUR. O'nun nurunun misâli, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip iletir. Allah İnsÂNlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.” (Nûr 24/35)

YÂ HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve

ResimKUL İHVÂNİmResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

DEVR-i DEVRÂN'da,
-SEYR-i SEYRÂN'da,
-CEVL-i CEVLÂN'da,
HAYR-ı HAYRÂN'da!.

DOStt HUuu!.
HUuu DOStt!.

=>BAL ARIsı GERÇEğin,
AŞKk KoVaNın PETEğin,
=->YEDi DAĞın ÇİÇEğin,
>BAL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

ÖZün SÖZ OLsun===>DİLe,
DOĞRu SÖYLe=->HeLÂL Ye,
“Bu da GEÇer Yâ HUu!” de,
==->HAL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

KUL GELdin =>KÂiNAT’a,
EYyLeme =>KuSuR-HATa,
=>BİNersin=>TAHTA AT’a,
==>SAL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

YOLcu GELdin=>Bu HAN’a,
==->EMÂNEttir==>İNSAN’a,
EL HAYydır=>Kıyma CAN’a,
===->EL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

CÂN KUŞ=>KANLı KAFEsi,
YuSEBBihu!... SEVDâ SEsi,
ESeN==->SUBHÂN NEFEsi,
=->YEL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

NEFs-RABB’in Bilen KiŞi,
HAKk DOSt DUÂ DERVİŞi,
->TEVHİDdir->DERVİŞ İŞi,
==>DİL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

VAKit GELdi=->SÖZ DİNLe,
ÇİLLeni AŞKkLa PERÇİNLe,
=>YARATAN’ın==>SENİNLe,
==>OL!. HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

DAMLa=->BİZdir DENİZ’Le,
NAHNUdur=>BİZ BİR-İZ’Le,
MUSTAKîM YOLu==-> İZ’Le,
===>YOL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

NÂSiB->KISMEt=->KERBELâ,
GÖRdün-DUYdun=>Es SELâ,
YAŞAdın>MECNÛN<->LEYLâ,
===->ÇÖL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

SIRRın SALL==>Ah-ü-ZÂR’a,
ÖL!=>DİRiL!=>GİR MEZÂR’a,
İBREt<->HİKMEt->GÜLZÂR’a,
===->GÜL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

HAKka HİLÂFEt=->BÜRÜNdün,
=>RÛH’a=>BEDEN DÜRÜNdün,
=>KUL İHVÂNi==->GÖRÜNdün,
=====>KUL HAKkı’nı UNUtma!.

06.05.2021.. 04:20
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseher-sahur24ramazÂNn
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

“KÜLLî ŞEYy”in==>ASLı=>ALLAH,
==>TECELLîLer=>fASLı==>ALLAH,
“bEN-sEN-O”nun CEM’i=>NAHNU,
===>OLANLarın hASLı===->ALAH!.

=>“BEN” Buyuran=>YüCe ALLAH,
“bEN”im->“bEN”liğim=>EMÂNet!.
“BİZ” DEdiğim=>RASûL<->ALLAH,
DENİZ’de=>DAMLALık==>SÜNNet!.
KÜLLî ŞEYy>HERKEs =>NÛRULLAH,
NAHNU=>CÂN’da>CÂNÂN>CENNet!.

BİZ BİR-İZ DENiZ===->DAMLAsı bEN,
YOKkLuk-ÇOKkLuk->TEKkLikte SEN,
NEFSin=>HEVÂ<==>HEVESi==->AKıL,
DOĞum<->ÖLüm=>NASıL<->NEdEN!?!.

ZEVK 10.002

NÛRULLAH=>NÛR-u MuHaMMed>YOL-YOLcusu-HAN’ı bENim!
====>HÂL-i HAZıR=->HALİFEsi====>ŞEHÂDEt MeKÂNı bENim!
HABLi’L-VERîD=>BEYtü’R-RABB’ım->CÂN EVi-CÂNÂN’ı bENim!
====>İBRAHîM’im=>BIÇAğı’yım===>İSMÂİL’im=->CÂNı bENim!
NÂZ’a==>NAHNU NİYÂZı’yım====>BİZ BİR-İZ KURBÂNı bENim!
====>KÂR-ü-BELÂ ÇÖLÜ’ndeki====>ŞEHîD-i ŞÂH KANı bENim!
==>EL==>EL’e=EL==>YEDuLLAH’a==>VUSLÂtın VATANı bENim!
=>HAKk’ın NUTku=na->NÂTıKım===>HALkına KUR'ÂN-ı bENim!
GEÇmiş<=>GELeceği=>bENim!.==>EZEL<->EBED=>ÂN’ı bENim!
===>HABiBî<=>HASBî HİZMEtçii===->feyeKÛN KERVÂNı bENim!
“OLsun!” “OLmasın!.” SeBeBi=>SoN-UÇ’ta==>“OLÂN”ı bENim!
===>MUHAMMEDî MELÂMîyim=====->VERENi<=>ALAN’ı bENim!
===>KUL İHVÂNi===>KITMÎRİ’yim====>NİZAMî SULTÂNı bENim!.
=>Ve YEBkâ VEChu RABBike=->KüLLü Men ALeyhâ FÂN’ı bENim!.

celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..

21.07.2021.. 07:21
brsbrsm...tktktrstkkmizde,
2.kurbÂNbyrmımızzzz..

ALtı YüZ=->SEKiZ KÖŞEsi,
AŞKk KÂBEsin KAPIsıyım!.
===->ON İkİ AYRıt NEŞEsi,
=>YAPIsıyım!. TAPIsıyım!.
DENİZde>DAMLA’nın SEsi,
HEP’in>HiÇ’i=>HEPİsiyim!.

Resim

RABBu’L-ÂLEMîNdir=>ALLAH,
HABLi’L-VERîD>RESÛLULLAH,
EL->ELe=>ELLer=>YEDuLLAH,
ÂŞIKk YÜREğidir===>DERGÂH,
Bî-İZNİLLAH==>Lî-VECHİLLAH,
SEBîLiLLAH====> RIZAULLAH,
İNŞâe ALLAH=->MâŞâe ALLAH!.

Resim
GÂH.: (Geh) f. Yer. (yer ve zaman bildiren "ek"tir.)
BÂRGÂH.: f. Huzur-u RABBi’l- Âlemîn. DUÂ edilen yer..
KÂRGÂH.: KÂREVi.. KERBeLÂ..
NÂRGÂH.: NÂREVi.. CeheNNem..
DERGÂH.: CeNâB-ı HAKk TeÂLÂ KAPIsı..
YEDuLLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in ELi..
SEBîLiLLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in YOLu..
RIZAULLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in RIZAsı..
Bî-İZNİLLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in İZNi İLe..
Lî-VECHİLLAH.: Sadece ALLAHu zü’L- CELÂL İÇin..

Resim “BEN” Buyuran=>YüCe ALLAH.:

وَلِلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَأَيْنَمَا تُوَلُّواْ فَثَمَّ وَجْهُ اللّهِ إِنَّ اللّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Resim---"Ve lillâhi’l- meşriku ve’l- magribu fe eynemâ tuvellû fe semme vechullâh (vechullâhi) innallâhe vâsiun alîm (alîmun).: Ve doğu da ALLAH’ındır batı da. Artık hangi tarafa dönerseniz dönün, ALLAH’ın Vechi (ZÂT’ı) işte oradadır. Muhakkak ki ALLAH VÂSİ’dir (rahmeti ve lutfu geniştir, herşeyi ilmi ile kuşatandır).” (Bakara 2/115)

Resim ŞÂHDAMARımdan da AKRABa ->RABBım.. NAHNU!. (MeRKEZde).:

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Resim---“Ve lekad halakne'l-insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh (nefsuhu), ve nahnu AKREBu ileyhi min habli'l-verîdi.: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. BİZ ona şahdamarından daha YAKINız.” (Kaf 50/16)

GaRibÂN.: Kimsesiz. ZavaLLı. YapayaLnız. Bu Dünyâ denen gurbette OLan.
KaRibÂN.: EN ÖZden de ÖZ AKRABA OLan..
KuRbÂN.: EN ÖZden de ÖZ AKRABALık KiMLik-KiŞiLiğini Kaybeden bEN...

Resim ve ALLAHu zü’L- CeLÂL’im ->“EnALLAH!. (MUHİTte)”.:

إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim---“İNNENÎ ENALLÂHu lâ ilâhe illâ ene fa’budnî ve ekımi’s- salâte lî zikrî.: Muhakkak ki BEN, YALNIZCA BEN ALLAH'ım. BEN’den başka EL İLÂH yoktur. BANA kulluk et; BENi anmak için namaz kıl!.” (TâHâ 20/14)

Resim
KÜLLî ŞEYy>HERKEs=>NÛRULLAH,
NÛRULLAH==>NÛR-u MuHaMMed.:

Resim---“ALLÂHu NÛRu’s- SEMÂVÂti ve’l- ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh (mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh (zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), NÛRUN ALÂ NÛR (nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhu’l- emsâle li’n- nâs (nâsi), vALLÂHu bi kulli şey’in ALÎM (alîmun).: ALLAH, GÖKLERİN VE YERİN NÛRU'dur. O'nun nuru, içinde misbah (lâmba) bulunan kandil (ışık saçan bir kaynak) gibidir. Misbah, sırça (cam) içindedir. Sırça (cam), inci gibi (parlayan) yıldız gibidir. Doğuda ve batıda bulunmayan mübârek bir ağacın yağından yakılır. Onun yağı, ona ateş değmese de kendi kendine ışık verir. NÛR ÜZERİNE NÛRdur. ALLAH dilediğini NÛRUna Hidâyet eder (ulaştırır). Ve ALLAH, insanlara örnekler verir. Ve ALLAH, herşeyi en iyi BİLENdir.” (Nûr 24/35)

كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ
Resim---“Kullu men aleyhâ fân (fânin).: Bütün kişiler (insanlar ve cinler) fânidir (yok olucudur).” (RahmÂN 55/26)

وَيَبْقَى وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ
Resim---“Ve yebkâ vechu RABBike zû’l- CELÂLi ve’l- İKRÂM (ikrâmi).: Ve CELÂL ve İKRÂM Sâhibi RABB’inin VECHi (ZÂT’ı) BÂKi kalacaktır.” (RahmÂN 55/27)

Resim
==>EL=>EL’e=EL=->YEDuLLAH’a.:
EL HAYy’ın=>HAYyat ZİNCiri HaLk Halkaları..

YÂ RASÛLULLAH!.
sallallahualeyhi vesellem..

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا
Resim---"İnnellezîne yubâyiûneke innemâ yubâyiûnallâhe, YEDULLAHi fevka eydîhim, fe men nekese fe innemâ yenkusu alâ nefsihî, ve men evfâ bi mâ âhede aleyhullâhe fe se yu’tîhi ecren azîmâ.: “Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah'a biat etmektedirler. ALLAH'ın ELİ onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de ALLAH ile olan ahdine vefâ gösterirse ALLAH ona büyük bir mükâfat verecektir." (Fetih 48/10)

Resim

EL=>EL’e=>ELLer=>ALLAH’a..:
TEKe TEKe-te YEDULLAH HAYy!.:

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا
Resim---"İnnellezîne yubâyiûneke innemâ yubâyiûnALLAhe, YEDULLAHi fevka eydîhim, fe men nekese fe innemâ yenkusu alâ nefsihî, ve men evfâ bi mâ âhede aleyhullâhe fe se yu’tîhi ecren azîmâ.: “Muhakkak ki sana biat edenler ancak ALLAH'a biat etmektedirler. ALLAH'ın ELİ onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de ALLAH ile olan ahdine vefâ gösterirse ALLAH ona büyük bir mükâfat verecektir." (Fetih 48/10)

YeDuLLaH =>ReSLûLuLLAH sallallahu aleyhi vesellem ELi =>EhL-i BEYt aleyhumusselâm ELi =>VeLîyyuLLAH ELin sıkıca ve sadakat iLe tut ki =>sen de ERENLer gönLüne sâhib OLmaya NâiL OLursun.
İşte o zamÂN sana da REHBER OLur Hidâyet GÜNEŞi ReSLûLuLLAH sallallahu aleyhi vesellemin IŞIğı HAKk ERENLer kaddesallahu sırrahum..

Resim SENi SEVmek=>SÜNNETuLLAH!.:

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Resim---“Kul in kuntum tuhibbûnALLAHe fettebiûnî yuhbibkumullâhu ve yagfir lekum zunûbekum, vALLAHu GAFÛRun RAHÎM (rahîmun).: De ki: “Eğer siz ALLAH'ı seviyorsanız, o takdirde bana tâbi olunuz ki ALLAH da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve ALLAH "GAFÛR"dur, "RAHÎM"dir.” (Âl-i İmrân 3/31)

Resim MAKAM-ı MAHMUD.:

وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّكَ عَسَى أَن يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَّحْمُودًا
Resim---“Ve mine’l- leyli fe tehecced bihî nâfileten lek (leke), asâ en yeb’aseke RABBuke Makâmen MahMûdâ (mahmûden).: Gecenin bir kısmında uyan ve sana özel nâfile (ilâve) olarak O'nunla (Kur'ÂN'la) teheccüd namazı kıl! RABB'inin seni MAKAM-ı MAHMUD'a beas etmesi (ulaştırması) yakındır.” (İsrâ 17/79)

Resim

Es SaLâtu ve's- SeLâmu aleyke Yâ RaSûLALLAH sallallahu aleyhi vesellem istecartu..
ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ Seyyidinâ MuhaMMedin;
Abdike (MuhaMMedîyyeti) ve
Nebîyyike (MahMudîyyeti) , ve
RasûLike (AhMedîyyeti) ve
Nebîyyi'L- ÜMMîyyi (HaBîBîyyeti) ve aLâ âLihi, EhL-i Beytihi ve sahbihi ve üMMetihi...''

MuhaMMedi MuHABBEtLe..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

TEKe TEKk TEKkeMde->YALNıZ,
=>İNSÂN İSMiM==>LÂTiF YILDıZ,
MERKEZ'de BEN<-=MUHİt'teBEN,
"TEKe TEKk"te=>SESsİZ<=>ISsIZ!.

Resim
ResimResim

==>BEDEN BUZDAĞI’nın==>ARkı,
==>NEFiS SUyu’n===>AKıŞ fARkı,
==>KALB İKLiMi’n=->ÇİLLe çARkı,
RÛH-u RABB’ın==>HAKk’a gARkı!.

GÂNîy=>CEBBÂR=>KAHHÂR=>HAKîM,
===>SİSTEM’in==>SÂHiBİ==->ALLAH!.
MUHTAÇ-MECBUR-ME’MUR-MAHKUM!
BİZ BİR-İZ=>KuL-SULTÂNı ABDuLLAH!.

Resim

ZEVK 10.186

=>DEVR-i DEVRÂN->ÇARk-ı ÇİLe===>ŞERİÂtte=>KUL İHVÂNî,
=>SEYR-i SEYRÂN->YÂR-Le BİLe==>TARİKÂtte=>KUL EFGÂNî,
=>CEVL-i CEVLÂN==->YÂR-i İLe===>MÂRİFEtte=>KUL NİZÂMî,
HAYR-ı HAYRÂN==>BİZ-BİR-İZ-Le=>HAKİKÂtte=>KUL HAKKÂNî,
HARF<->HECEsiz->SÖZ NÂFİLe=>RABB’m BÂKi=>HERKEs FÂNî!.

20.11.2021.. 02:11
brsbrsm...tktktrstkkmizsûkimhbbttt..

==>EDEB-İLİM->İRFÂN-ERKÂN’ı=>HAKk,
==>İLİM=>İRADE=>İDRAKk==>İŞTİRAKk,
EŞYÂ->ESMÂ->SIFAt=>ZÂT’ın==>ZÂHİR,
BİLmek-BULmak-OLmak ve YAŞAMAKk!.

DÖRt ADıMı===>DÖRt ÂLEM’in,
===->ONALtı RENKLi KALEM’in,
ŞU ÂN=>EMRİ’n DUYup-UYmak
MîM KEMÂLÂtı==>NûN DEMi’n!.

=>ONALtı BiN=>DEVRÂN DEVR'i,
=>SIRR-ı SIRfta->SEYRÂN SEYR'i,
CÂNda>CÂNÂN>CEVLÂN CEVL’i,
=>HAKîKAtta=>HAYRÂN HAYR’ı!.

ResimResim
Resim

4X4=>16.. 1+6=>7..

Şeriatın Şeriatı -Resim- Tarikatın Şeriatı -Resim- Mârifetin Şeriatı -Resim- Hakikatın Şeriatı..
Şeriatın Tarikatı -Resim- Tarikatın Tarikatı -Resim- Mârifetin Tarikatı -Resim- Hakikatın Tarikatı..
Şeriatın Mârifeti -Resim- Tarikatın Mârifeti -Resim- Mârifetin Mârifeti -Resim- Hakikatın Mârifeti..
Şeriatın Hakikatı -Resim- Tarikatın Hakikatı -Resim- Mârifetin Hakikatı -Resim- Hakikatın Hakikatı..

Resim

Resim

Beden=>Sadr=>KaLb=>Fuad=>LüB=>LüBBü'L=>LüBB=>HabLi'L- Verîd,
=>ve de
=>AKDES..

Resim

NOKTA =>MERKEZ
MUHiT =>ÇENBER.:

MeRKeZ ile MuHiTin ORTAsında İnsan AKLı vardır.

MeRKeZde DÖNdüren NoKTa..
MuHiTte DÖNdürülen NoKTalar..

DeVR-ÂN-da
SeYR-ÂN-da
CeVL-ÂN-da
HaYR-ÂN-da
MeRKeZde DÖNdüren ÂN ÂN-da
MuHiTte DÖNdürülen ZamÂN-da..

MeRKeZde NUKTA- ÜMMÎYYiN
MuHİTte NUKTA-yı UMUMÎYYiN

NEFSin 7 LETÂİFi.:

Resim

GÜNEŞLe-IŞIk..>DAMLa-DENİZ,
ÂLEt-CERYÂN.. TEKk-Liğe=>İZ,
KÜLLî ŞEYy’i YARATAN=>TEKk,
NAHNU SIRRI’nda=>BİZ BİR-İZ!.

Resim

EMEL<=>ECEL!.

=>YÜREğimde=>GÜL SAAtim,
BÜLBÜL ÖMRüm=>Tiki-Tak’ı!.
=>EMELim’de=>ECEL VAktim,
SÖKen===>ŞEHÂDEt ŞAFak’ı!.

Resim

NERDEYiMM?!.:

=>E-LEStü<-ve->MAHŞERDEyim!
bEn'deki=>“BEN”e=>PERDEyim!
AYAKkLar VaR =>BEDENim YOKk,
bEn KiM’im!? ki.. bEn NERDEyim?!.

Resim

Resim
HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve

BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâMetinLe,
Yâ RABBenâ!.
YEDi İKLİMde;
YEtim-ÖKSüz =>YERsiz-YURtsuz,
EVsiz-BARksız YALNız ve UMUtsuz,
KALan İSLÂM YAVRULarımıza YARdım EYyLe!.
DUÂmızı İZZet-i İhsÂNınLa LûTFet-CEM’ et İCÂBEtin'e İnşâe ALLAH!..

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---“El hamdu lillâhi RABBi’l- ÂLEMîn (âlemîne).: Hamd, âlemlerin RABBi olan ALLAH'adır.” (Fâtiha ½)

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

SÎNEm==>SALâ NEFESLeNiR,
=>YEDi KAt GÖğ’e SESLeNiR,
==>BİZim YeŞiL BURSA'mızda,
GÜL BAĞ'da BÜLBÜL BESLeNiR!.

ZEVK 10.222

HASBî HiZMEt KELÂMuLLAH=>RABBimiz HAYy BERABERim,
HABÎBî HiZMEt KERVÂNı==>REHBERimiz=->PEYGAMBERim,
CEVR-i CİHÂN-ÇARk-ı ÇİLLe>SEYR-ü-SÜLÛk SIRR SEFERim,
=>ZİKİR=>FİKİR İLe,
ŞİKÂYEtsiz ŞÜKÜR İLe,
=>Bu CUMÂ->YAPRak SALLadı=>OTUZ ÜÇÜNcü DEFTERim!.

31.12.2021.. 13:13..
brsbrsm...tktktrstkkmdecumâCEM’imizzz..

RABBımızı HAZıR-NÂZıR Et,
===>HESABımızı HAZıR Et,
HeR YeR-HeR ZamÂN-HeR HÂLde,
=>HeR NEFESimizi===>HIZıR Et!

YILLaRa SARdık İHVÂNİ’m,
OLuR!. OLMaz!. ÖMÜRÜnü!.
OLAN-La KARdık İHVÂNİ’m,
==>ŞEHÂDEtin HAMURUnu!.
GEÇtiKk>ÇİLLe ÇAMURUnu!.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
Resim---“Yâ eyyuhâllezîne âmenûttekullâhe ve’l- tenzur nefsun mâ kad demet ligad (ligadin), vettekûllah (vettekûllahe), innallâhe habîrun bi mâ ta’melûn (ta’melûne).: Ey iman edenler! ALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun! Ve her nefs, yarın için ne takdim ettiğine baksın! Ve ALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun. Muhakkak ki ALLAH, yaptıklarınızdan haberdârdır.” (Haşr 59/18)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
=>AKıLLı Kişi=>Kendisini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışandır.
=>Âciz Kişi ise =>arzularına uyup bir de ALLAHtan bağışlanma umandır.”
buyurmuştur.

(Tirmizî, Sıfatu’l- Kıyâme, 25)

Resim
ResimResim

Resim

Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve

aleyhumu's- SEMm..

Resim---“El hamdu lillâhi RABBi’l- ÂLEMîn (âlemîne).: Hamd, âlemlerin RABBi olan ALLAH'adır.” (Fâtiha ½)

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim BİZ..

HeR YaPRağı===>BiR GüN GiBi,
AŞKk AĞAç==>ÇİÇEği==>SEVgi,
BeNim BİLdiğim TEKk GeRÇek,
SEVen<=>SEViLen===>SEVGİLi!.

KUL PAZARI”nda==->BiR PULuz,
KUYRUKksuz-KULaKksız=>KULuz,
===>DENİZ’de===>DAMLA MİSÂLi,
HEPpteyİZz!. HİÇçİZz-MEÇHULuz!.

ZEVK 10.223

NEFes NEFes YAŞAdığım==->NEŞELeRim==>KEDERLeRim,
Bu da GEÇeR Yâ HUu!.Larım->LATîFü’L-HABîRü’L-KERim,
AŞKuLLAH=>HAYy-VEHBî ELBEt,
==->MUHAMMEDî HASBî HİZMEt,
===>HABîBî IŞIğı OLsun!..==>OTUZ DÖRDüncü DEFTERim!.

01.01.2022.. 01:01..

BUZ DAĞı’nın>FARkın BİLmek,
AKAN SU’yun=>ARkın BİLmek,
KuL İHVÂNİm=->BULutu OLup,
GÖZ YAŞInın=>ÇARkın BİLmek!.

GÜL-ÇİÇEKkte=>KuL İHVÂNİm,
TEKk GeRÇekte>KuL İHVÂNİm,
SESsİZ<=>ISsıZ==>YAPaYALNıZ,
=>TEke TEKkte=>KuL İHVÂNİm!.

Resim

CÂNda CiM’sÎn,
NÛR-u MiM’sÎn,
>KuL İHVÂNİm,
KİM’de>KiM’sÎn!.

GÖNLüm HeP SEVDÂyı SEÇti,
DOLu İstedim==>BOŞ GELdi!.
OTuZ İkİ DEFTER”==>GEÇti,
OTuZ ÜÇÜNCü”->HOŞ GELdi!.

Resim

ZEVK 9836

SEVgi==>AKAN SU GiBidir==>SEVen<=>SEViLene=->AKIŞıR,
SEVgi=>KARA SEVDÂ İSe=>TEKk CÂN-da dÖRt GÖZ BAKIŞıR,
AŞKk=ATEŞş>BİLmek>BULMak ZOR,
==>BULanLarın===>YÜREği->KOR,
AŞKkı===>ATEŞş DERVİŞş’e=>SOR,
SEVgi=>“DÜNün İZİ”n TAŞıR!..==>AŞKksa=>YARINa YAKIŞıR!.

01.01.2021 01: 01

BiR CÂN ki=>DÜŞerse AŞka,
DENGE-DÜZENin=>DEVİRiR!.
HeR CÂNın AŞkı>BambAŞka,
ÇİLLe ÇARKInı==->ÇEVİRiR!.

KuL İHVÂNİm MESt-i MELÂM,
KÛN>EMR>feyeKÛN’u KELÂM,
======>İkİ BiN YiĞiRMi BiR’e,
TEKe TEk TEKkemde es SELÂM!.

Resim
NÂSiB<===>KISMEt-i YARAdan,
ORTa YOL=>AKLa<=>KARAdan,
ÇALmıŞş-OYNAmıŞş->İHVÂNim
BAKk->BiR YIL Geçmiş ARAdan!.

İHVÂNİ’mm!.

BÜtÜN ÖMRü=>AŞKkLa-SEVgi,
SEVen<=>SEViLen==>SEVgiLi!.
==> KARA KIŞta KALmıŞş Gİbi,
=->OMUZu ÇÖKük İHVÂNİ’mm!.

Resim

KIRAtı>Dört NALLa NALLamıŞş,
KITMİRin=->AŞKkLa YALLamıŞş,
AŞKkın KADeHin==>SALLamıŞş,
==>ŞARÂBı DÖKük İİHVÂNİ’mm!.

Resim

==>İPLİğin===>YÂR’in VERdiği,
“BiNBiR ÇALI”dan===>DERdiği,
=>ÇİLLE BAŞI’na==->GEÇİRdiği,
==>ÇORÂBı SÖKük İHVÂNİ’mm!.

Resim

“RABB’ıma=>YALVARın!.” DEmiŞş,
“AŞKk HAMuRum KARın!.” DEmiŞş,
=>“BULUTLara=>SARın!.” DEmiŞş,
=====>KEFENi SÖKük İHVÂNİ’mm!.

Resim

=>CEVR-i CiHÂN==>ÇİLLe ÇAĞda,
GÖNLüm KALdı==>CENNEt BAĞda,
==>NE HÂLdasın===>KEŞiŞ DAĞda,
GÖR!.=>BOYNu BÜKük İHVÂNİ’mm!.

01.01.2021 01: 21

Resim
ResimResim

Resim

Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve

aleyhumu's- SEMm..

=>YENi YILa==>-İZNiLLAH,
SEBîLiLLAH==>Lî-VECHiLLAH,
KELÂMuLLAH<->RESÛLuLLAH,
=->HAYy EHL-İ BEYt-i ALİ ŞAH,
HASBî HİZMEtte>İNŞÂeALLAH!.

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HASAN DAĞım->BEYy DAĞLaRım,
====>GURBEt GELİNi ÇAĞLaRım,
BEŞinci YÂR YURDum=>BURSAm,
->KEŞiŞ DAĞ->BAĞsız BAĞLaRım!.

bEN NELer YAŞAdım->GÖRdüm,
bEN ÖMRümü->AŞKkLa ÖRdüm,
PEŞimden=->AŞKkı GÖTÜRdüm,
=>ATEŞş İÇİnde==>AT SÜRdüm!.

ZEVK 10.236

ÇİLLe ÇÖLüm.. NAZ-NiYAZdım.. DEVRÂNımda BEYy DAĞLaRı,
==>LÂRÂ ZEVKkLerimi YAZdım.. SEYRÂNımda BEYy DAĞLaRı,
=>KIRAt=>KITMiR->KUL İHVÂNi.. CEVLÂNımda BEYy DAĞLaRı,
OTUZ YıL AŞKk KUYUm KAZdım.. HAYRÂNımda BEYy DAĞLaRı!.

18.01.2022.. 01:19..
brsbrsm...tktktrstkkmizdsısszLıkk..

SEVmeyEN BİLemez=>NedEN,
Hep SEViLdim de SEVdim bEN,
YÂR bENde->bEN YÂR’de GiBi,
SEVeN<=>SEViLEN==->SEVgiLi,
=>İkİ tENde=>CÂN==>SEViLEN!.

==>KUM SAAti=>GiBi ÖMRÜm,
TAKLa Attığın>ÇOKk GÖRdüm,
KELÂMuLLAH<=>RESÛLuLLAH,
HASBî HİZMEtte DELi GÖNLüm!.

Resim

YAĞMuRunLa YAGdım YELinLe EStim,
sENde ÂŞIk OLdum bEN hâLâ MEStim,
==>“KEL OBA”nda==>HASAN DAĞım,
==>“GÜLBEYAZ”ımLa==>KAR Kestim!.

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim Resim DUÂ

Resim---ReSûLuLLaH sallallahu aleyhi vesellem.:
"ALLAH'ım! Beni SEVginle Rızıklandır.” buyurmuştur.

(Tirmizî, Deavât, 73)

===>ÂŞIKLar=>DUÂ AĞACı,
AŞKk=>DUÂnın ÇiÇek TACı
=>ESFELîN’den->İLLîYyîNe,
DUÂdır=->VUSLât MİR’ÂCı!.

KUL İHVÂNİm SÖZüm SANa,
ALıp=>SAtma->O’na BU’na,
GİRen DUÂ<==>ÇIKan DUÂ,
==>İkİ KAPILı==>bU HAN’a!.

=>SALÂVÂt=>DUÂ KANAt’ı,
=>DUÂ=>DOSt’un KÂiNAt’ı,
>KALB-i-SELîm DUÂ Etmek,
=>HAKk ÂŞıkLarın SANAt’ı!.

BİLiş=>BULuş=>OLuş=>İÇin,
SALLında KALmazsa=>NİÇin,
==>SALÂVât==>İkİ KANADın,
AŞKk TEVHiDi=>HEPin-HİÇin!.

ZEVK 10.280

=>HeR KiM VaRsa=>KÂiNAt’ta==>HeR CâN=>BEDELini=>BİÇER,
AKLI OLanLar=->Bu ÂLEMde=>CÂNÂN İÇin=>CÂN’dan=>GEÇER,
ARAR=>BELÂ’sın<=>MEVLÂ’sın=>ÖLmeden=->ŞÂHiD ŞERBEt’in,
==>TERCiH EDeR=->SoN SAAtte==>BİZ BİR-İZ ŞÂRÂBI’n==>İÇER!.

09.03.2022.. 03:09
brsbrsm...tktktrstkkmzdehayyrettt..

KUL İHVÂNİ’m->ANLA SALLıı,
=>MîM-i MuHABBEt MaSALLıı,
ALLAH=>RASÛLÜ’ne=->İMÂN,
=>AMEL=>SALÂVÂt’ın HALLı!.

==>ANLAt ki=>DUÂ GÖĞümü,
HERKEs GÖRsün GÖRdüğümü,
==>NEDiR=>DUÂ YOL KESENi,
HeR AKLın=>ON KÖRDÜĞümü!.

celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..

Resim

Resim Resim

Resim

==>ANLAt ki=>DUÂ GÖĞümü,
>HERKEs GÖRsün GÖRdüğümü.:

Resim---Hibbân b. Münkız radiyallahu anhu.: “Adamın biri.: ”Yâ Resûlallah! DUÂmın üçte birini SENin için yapayım mı? SANa salâvât getireyim mi?” diye sorunca,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Evet, dilersen.” buyurdu.
O Adam.: ”Üçte ikisini” dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Evet, dilersen.” buyurdu.
O Adam.: ”Bütün DUÂlarımı SANA tahsis edeyim mi? DUÂmın tamamında SANA salâvât getireyim mi?” dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ”Bu takdirde ALLAH dünyâ ve âhiretinle ilgili arzu ve ihtiyaçlarını karşılar!.” buyurdu.

(Hadisi Taberanî ve Ebu Nuaym tahric etmiştir. bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 4001)

Bu Hadis-i Şerifte geçen DUÂdaki SALÂVÂt getirmeğe Kur'ÂN-ı Kerîm İşâreti.:

قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا
Resim---”Kul mâ ya’beu bikum RABBî lev lâ DUÂukum, fe kad kezzebtum fe sevfe yekûnu lizâmâ (lizâmen).: (Onlara): “RABBim, DUÂlarınız olmasa size değer vermez. Oysa siz yalanlamıştınız. Fakat (azâb) kaçınılmaz olacak.” de.” (Furkân 25/77)

Resim---Ubey b. Kâb radiyallahu anhu.: “Yâ Resûlallah! Ben SANA çok SALÂVÂt getiriyorum; DUÂlarımdan ne kadarını SANA tahsis edeyim?” diye sordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İstediğin kadar.” diye buyurdu.
Ben.: "Dörtte biri olsun mu?” deyince,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ne kadar istersen; şu var ki ne kadar fazla yaparsan senin için o kadar hayırlıdır.” buyurdu.
Ben.: “Üçte biri?” dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Nasıl istersen; tabii ki ne kadar fazla yaparsan, senin için o kadar hayırlıdır.” buyurdu.
Ben.: DUÂnın yarısını, üçte ikisini?..” diye sordum. Yukarıdaki cevâbların aynısını alınca,
Ben.: “DUÂlarımın hepsini SANA tahsis edeyim mi?” dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bu takdirde bu d DUÂların senin bütün gam-kederlerine kâfi gelir ve (bu vesileyle) günahların bağışlanır!.” buyurdu.

(Tirmizî, Kıyamet, 23.. Tirmizî bu hadis senedi için ”hasen” demiştir.)

Ubey b. Kâb radiyallahu anhu, en son ifâdesinde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e.: “Her zaman kendisi için yaptığı DUÂ yerine ona SALÂVÂt getirmesinin doğru olup olmadığını” sorumuş; Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de.: ”Bunun çok güzel olacağını, dünya ve ahiretle ilgili bütün sıkıntılarının giderilmesine vesile olacağını” bildirmiştir.
(bk. Tuhfetu’l-Ahvezi, 7/129-130)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bana ve Ehl-i beytime salat-ü selam getirmedikçe, DUÂ, Cenâb-ı HAKk'a perdelidir.” buyurmuştur.
(İbni Mesud radiyallahu anhu'dan; Taberanî.)

Resim---İmam Ali kerremALLAHu vechehu.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
“MuhaMMed’e ve onun Âl-i Beytine salâvât getirilmedikçe, yapılan her DUÂ mahcûbdur/perdelidir/engellidir!. (İlahî Kabul Katına çıkamaz!)” buyurdu.” buyurmuştur.

(Taberanî, el-Evsat’ta h. no: 721; Heysemî, bu hadisin senedinin sahih olduğunu belirtmiştir. ->Mecmau’z-Zevaid, h. no.17278.; benzer Hadis Deylemî, h. no: 4754)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Beni SÖZünüzün/DUÂnızın BAŞında, ORTAsında ve SONunda ANın!.” buyurmuştur.
(İbnü’n-Neccâr el-Bağdâdî)

Resim

==>NEDiR=>DUÂ YOL KESENi,
HeR AKLın=>ON KÖRDÜĞümü!.

1-) Haram Lokmadan SakınmaLıdır!.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün DUÂ sı kabul olmaz.” buyurmuştur.
(Taberanî.)

2-) İ’tikadı Düzgün OLmaLıdır.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bid’at Ehli’nin DUÂsı ve İbâdetleri kabul olmaz!.” buyurmuştur.
(İbni Mâce.)

Bid’at.: (Bid'a) Sonradan çıkarılan âdetler. * Fık: Dinin aslında olmadığı hâlde, din namına sonradan çıkmış olan adetler.
Bid'a.: (Bid'at. c.) Bid'atlar. Sonradan meydana çıkan şeyler..

3-) Uyanık KaLbLe Ve KabuL EdiLeceğine İnanarak DUÂ EtmeLidir.
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ’ya, kabul edileceğine tam inanarak DUÂ ediniz! Biliniz ki, ALLAHu TeÂLÂ gâfil bir kalb ile yapılan DUÂyı kabul etmez!.” buyurmuştur.
(İMAMZÂDE Muhammed b. Ebû Bekir, Şirʿatü’l-İslâm ilâ dâri’s-selâm.)

4-)DUÂLarım Niçin KabuL OLmuyor?.” DememeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ, DUÂnızı kabul eder. DUÂ ettim, hâlâ DUÂm kabul olmadı diye acele etmeyiniz! ALLAH’tan çok isteyiniz! Çünkü Kerem Sâhibi’nden istiyorsunuz.” buyurmuştur.
(Buharî.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Mü’min ->DUÂ edince, ALLAHu TeÂLÂ, Cebrâile.: “Ben o’nu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Fâcir >DUÂ edince de.: “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir!” buyurur.” buyurmuştur.
(İbni Neccâr.)

Fâcir.: Haktan sapan. Haram ve günaha dalmış kötü insan. Günah işleyen. Günahkâr..

5-) BeLâ GeLmeden Önce Çok DUÂ EtmeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Sıkıntılı iken DUÂsının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında çok DUÂ etsin!.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

6-) DUÂya Hamd ve SaLâvâtLa BaşLamaLıdır.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey namaz kılan, acele ettin!. Namaz kıldıktan sonra DUÂ ederken önce ALLAHu TeÂLÂ’ya lâyık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salâvât getir, sonra DUÂ et!.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

7-) YaLvararak DUÂ EtmeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Gafil olan kalb ile yapılan DUÂ makbul değildir.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

8-.) SebebLere Yapışmadan İstemek Kuru Bir Temennidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Çalışmadan DUÂ eden, silahsız harbe giden gibidir.” buyurmuştur.
(Deylemî.)

9-) Günah İşLemeyen DiL İLe DUÂ EtmeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ’ya günah işlemeyen DİL iLe DUÂ edin!” buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Birbirinize DUÂ edin! Çünkü ne sen o’nun, ne de o sen’in DİLinle günah işlemiştir!.” buyurdu.

(Muhammed Bin Ahmed Zahid, Tergibü’s-salât.)

10-) İsm-i A’zâm Ve Esmâ-i Hüsnâ İLe DUÂ EtmeLidir.:

وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
Resim---“Ve lillâhi’l- esmâu’l- husnâ fed’uhu bihâ ve zerûllezîne yulhıdûne fî esmâih (esmâihî), se yuczevne mâ kânû ya’melûn (ya’melûne).: EN GÜZEL İSİMLER ALLAH'ındır, artık O'na onunla (esmâları ile) DUÂ ediniz! ALLAH'ın isimlerini (mânâsını) saptıranları terket! Yapmış oldukları şeyden dolayı yakında cezâlandırılacaklar.// ESMÂÜ’L-HÜSNÂ, en güzel isimler ALLAH’ındır. O’na, o güzel isimlerle zikir ve DUÂ edin, O’nun isimlerine, dil uzatan ALLAHsızları, mülhidleri terkedin. Onlar işlemekte oldukları amellerin cezâsına çarptırılacaklar.” (A'râf 7/180)

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ, kendisinden bir şey istemeyene, DUÂ etmeyene gazâb eder!.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: DUÂ ibâdettir.” buyurmuştur.
(Nu’mân İbni Beşîr radıyallahu anh’den; Ebû Dâvûd, Vitir 23; Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân 3, 41, Daavât 1. Ayrıca bk. İbni Mâce, DUÂ 1.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: DUÂ ibâdetin ÖZÜdür” buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât 1.)

Hadîs-i Şerîfin bazı rivâyetlerine göre Peygamberimiz aleyhisselâm.: DUÂ ibadettir.” buyurduktan sonra, sanki bu sözüne delil getirmek istiyormuş gibi.: “RABB’iniz, bana DUÂ edin ki DUÂnızı kabul edeyim!.” buyurdu” demiştir. DUÂyı emreden bu âyetin hemen arkasından.: “Bana ibâdet etmekten kibirlenip yüz çevirenler aşağılanmış olarak Cehennem’e gireceklerdir!” buyurmuştur.

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ
Resim---“Ve kâle RABBukumud’ûnî estecib lekum, innellezîne yestekbirûne an ibâdetî se yedhulûne cehenneme dâhırîn(dâhırîne).: Ve RABBimiz, şöyle buyurdu: "Bana dua ediniz ki size icabet edeyim. Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler.// RABBiniz:'Bana dua edin, duanızı yerine getirerek size karşılık vereyim' buyurdu. Bana kulluk ve ibadeti, bana duayı, benim şeriatıma bağlılığı, gurur-kibir meselesi yaparak büyüklük taslayanlar, serkeşlik edenler, zorba, diktatör, güç ve iktidar sahipleri horlanarak zillet içinde Cehennem’e girecekler.” (Mü’min 40/60)

Resim---Fedâle b. Ubeyd radıyallahu anh’tan rivâyete göre, o şöyle demiştir.: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, mescidde oturmakta iken bir adam geldi namaz kıldı sonra şöyle DUÂ etti.: “ALLAH’ım beni bağışla bana acı!.” Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit ALLAH’a lâyık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salât ve selâm et, sonra da yapacağın DUÂyı yap!.” Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra ALLAH’a hamd etti ve Peygambere salât ve selâm getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem o kimseye.: "Ey namaz kılan kimse! DUÂ et, DUÂn kabul edilsin.” buyurdu.

(Tirmizî, Dâvat, 65.)

Resim
ResimResim

Resim

Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve

aleyhumu's- SEMm..

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim ..bEn..

===>KaFa GÖZü==>KÂiNAtı,
=>KaLB GÖZüyLe Şu HAYAtı,
ÖZÜnden->YÜZÜne BAkmak,
Bu BiR=->YÜZLEŞME SANAtı
!.

=>EZEL RÛHu=->EBED KALBi,
=>NEFiS=>BEDEN’sin İHVÂNi!.
=>AKLın=>ÖMÜR AYNAN GiBi,
GÖRDÜğün=->SEN’sin İHVÂNi
!.

ZEVK 10.292

TEKk RABBından=>TEKk NEFiSten GELen HeR KİŞi HAYatta,
=>ÇATLadı ÇIKktı=>CeNNet’tEN=>ERKEKLe<=>DİŞi HAYatta,
İDRAK’ın=>İDRAK EDEmez,
=>HAKk’a İŞTiRAK EDEmez,
==>ZOR-İŞş=>AKıL AYNASI’nda==>YÜZLEŞME İŞi=->HAYatta!.

22.03.2022.. 16:03
brsbrsm...tktktrstkkmzdehayranıımızzz..

==>KENDiSi’nde==>KENDİ İLe,
YÜZLEŞmeyEN ÖMüR==>FÂNi!.
YÜZLEŞENLeR=>NAHNU->BİLe,
=>MUTLuLuktuR->KuL İHVÂNi!.
=>CEVR ü CiHÂN->ÇARk-ı ÇİLe,
=>NE SÖYLEsEN=>SÖZ NÂFİLe!.

KuL İHVÂNim==>SEVDÂ’ya BAKk,
ELEst=>HAYyat==>BELÂ’ya BAKk,
MECNÛN=->HASRet DAMLA SU’ya!
GÜLL SALLamıŞş=>LEYLÂ’ya BAKk
!.

=>SÖZüm DİNLe=->İKİ GÖZüm,
SaNa<-BaNa=>BİZ’den SÖZüm,
NAHNU SIRRI’nı==->YAŞA!rsan,
BENLik DAĞIn’ı==->AŞ!..arsan,
HABLi’L-VERîD LüBBü=>ÖZüm!.

->AŞKk ATEŞşİ’n->ALmaLıdır,
KALB KAZANI’n KAFA TASı’n!.
=>BİLmeLidiR=->BULmaLıdır,
==->İNSÂN-ı KÂMiL AYNASı’n!.

=>PEJMÜRde PüR-MELÂLiM’e,
ÖZüm GÖYNüR SÎNEm SIZLaR!.
=>BAKıp=->MELÂMet HÂLiM’e,
GÜLeceKkLeR==>AYNASIZLaR!.

Resim
PEJMÜRde.: f. Dağınık. Eski, yırtık. Perişan. Buruşuk, buruşmuş..
AYNASIZ.: KemâLât AYNAsı OLmayan. Halk dilinde =>hoş olmayan, uygun gitmeyen, olumsuz, düzensiz, kötü, aykırı, uygunsuz, biçimsiz, çirkin..
PüR.: f. Çok, dolu, çok çok fazla..
MELÂL.: Can sıkıntısı. Usanç. Gamlılık. Zaaf ve fütur..

AYN.: GöZ..
MİR’ÂT.: Ayine. Ayna..
MİR’ÂTü’L-AYN.: Bir şeyin dış görünüşü..
A’YÂN-i SÂBİte.: Tas.: İlm-i İlâhide eşyânın ezelden beri Sâbit OLan Sûret ve SîretLeri/Hakikatları.. ALLAH celle celâlihu Sıfatlarının ve İsimlerinin AYNı.. Mevcudat-ı İlmiye.. Hakîkat-i MuhaMMedîyye..
ÂLEM.: NÛRuLLAH’ın => A‘YÂN-ı SÂBİTE AYNALarındaki TeCeLLîsi.. edince VARLık =>ASLî-TEK-BİRdir.. ÇOKLuk =>İTİBARî ve ZÂHİRîdir..
ADEM-i HâRîCî.: İlm-i İlâhide mevcûd olup, maddî vücudu olmayan.. Adem-i Mutlak zaten yoktur, çünkü bir İlm-i Muhit var. Hem Dâire-i İlm-i İlâhînin harici yok ki =>bir şey ona atılsın!.

Resim

AYNA AYNA
VAR mı dAHa GÜZELi?!.:

AYNa.: Farsça “âyîne” veya “âyene” olup “âyen /âhen =>demir” kelimesinden türetilmiştir.. Arapça karşılığı “mir’ât”tır..

Abdullah b. Mesûd radıyallahu anh'dan merfu olarak rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem aAYNAya bakarken.:
عن عبد الله بن مسعود -رضي الله عنه- قال: قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم- :«اللهم كما حَسَّنْت خَلْقِي فَحَسِّنْ خُلُقِي
“Allah’ım!. Yaratılışımı güzel kıldığın gibi ahlâkımı da güzelleştir!.” buyurmuştur.
(İ. Ahmed, Müsned.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem =>AYNAya bakarken.:
Resim
Elhamdulillahillezî hassene halkî ve hulukî ve zâne minnî mâ şâne min ğayrî.
“Yaratılışımı ve huyumu güzel kılan, başkalarındaki çirkinliği benden uzak kılıp beni güzel yapan Allah’a hamd ederim.” buyurmuştur.
(Beyhakî, Şuâb, IV, 111)

Enes b. Mâlik radiyallahu anhu’n rivâyetine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem aAYNAya bakarken.: “Yaratılışımı düzgün kılan, yüzümün biçimini güzelleştirip şereflendiren ve beni müslüman olarak yaratan ALLAH’a hamdolsun!” buyurmuştur.
(İbnü’s-Sünnî, s. 70-71; Müttakī el-Hindî, VI, 693).

Ebû Hureyre radıyallahu anh'dan merfû olarak rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:

عن أبي هريرة -رضي الله عنه- عن رسول الله -صلى الله عليه وسلم- قال: «الْمُؤْمِنُ مِرْآةُ أَخِيهِ الْمُؤْمِنِ
“El Mü’minu mir’âtü uhîhi’l-Mü’mini.: Mü’Min=>mü’minin aynasıdır!.” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Edeb, 49; Tirmizî, Birr, 18.)

Bunun içindir ki, Ömer radiyallahu anhu kendi kusurlarını Selmân-ı Fârisî’ye sorardı...

Ebû Hafs en-Nîsâbûrî’nin müridlerini askerî bir disiplin içinde gören ve edeb kâidelerine titizlikle riâyet etmelerine şaşıran Cüneyd-i Bağdâdî bu durumu şekle fazla bağlılık olarak gördüğünü söyleyince Ebû Hafs ona.: “Zâhirî edebdeki güzellik =>bâtınî edebdeki güzelliğin yansımasıdır” buyurmuştur. (Kuşeyrî, s. 458)

Resim
Bâyezidî Bestâmî.: “İlâhî, SEN bana AYNA oldun =>ben de SANA!.” buyurmuştur.
Rûzbihân-ı Baklî.: “Bâyezid bu SÖZü =>AYNü’l-CEM‘ hâlinde söylemiştir!.” buyurmuştur.

Resim
Ebû Abdullah es-Subeyhî bu durumu anlatmak için.: “Ârifin bir AYNAsı var ki =>ona BAKınca HAKk’ı GÖRür” buyurmuştur.
(Baklî, Şerh-i Şathiyyât, s. 225.)

Resim
Baklî’ye göre =>Bu AYNA =>KALBdir =>ÂYÎNe-i DİL =>MİR’Ât-ı KALB)..
KALB=>NÛRuLLAH’ın İnsÂN’a GİRiş KAPIsı.. NÛRuLLAH =>NÛR-u MuhaMMed=> NÛR-u Kalb-i ÂRİF=>KÂİNAtta HeR ZERRe =>TEVHİD AYNASI olur.
Kalb-i MuhaMMedî ÂRİF =>ÂYÎNe-i Şeş-Cihet.: altı yönü birden gösteren AŞKk AYNAsı!.

Resim
Bâyezîd-i Bistâmî Hazretleri buyurur.: “ALLAH’ın VELÎ KULLARInı SEV, SEVgini belli et ve kendini onlara SEVdir ki, onlar da seni SEVsinler. ALLAH TeÂLÂ her gün ve her gece EVLİYÂsının kalbine yetmiş kez nazar eder. Ola ki bir VELÎSİnin kalbinde senin ismine nazar eder de, seni SEVer ve günahlarını affeder!.” buyurur.
(Abbâs, Ebû Yezîd, sf. 70; Sehlegî, en-Nûr, sf. 99, 115.)

Resim
Bağdat Evliyâsından Ebubekir ŞibLî kaddesallahu sırrahu. Hazretleri nefsine muhalefetten tâviz vermez, âdeta “ÖLü gibi” yaşardı..
Bir gün yeni elbise giydi ve evden çıktı. Birazcık dolaştı, insanlara baktı. Gördü ki kimin üstünde kıymetli elbise varsa herkes ona değer veriyor, eski, sıradan giysili olanları adamdan saymıyorlar. Bu hale çok üzüldü..
Eve dönüp eski elbisesini giyinip çıkarken Hanımı seslendi.:
– Neden yeni elbiseni çıkardın?.
– İnsanların hâline baktım, çok üzüldüm. Herkes insanların görünüşüne bakıyor, ona göre değer biçiyor. Halbuki RABBimiz zâhire bakmaz, dedi. Hanımı sordu.:
– Peki neye bakar?”
Şiblî Hazretleri buyurdu ki.:
– Önemli olan kalbdir Hanım. ALLAH TeALÂ KALBe BAKar. KuLun Niyetine, İhlâsına göre hüküm verir. KALBi bozuk kişi çok kıymetli bir elbise giyse HAKk İndi’nde kıymet kazanır mı? Kazanmaz! Ama KALBi temiz KuL ->ÇuL giyse, ALLAH TeALÂ Katında makbuldür. Çünkü O KALBlere Nazar eder. Onun için asıl hüner =>DIŞı değil =>KALBi İhLâsLa SÜSLemektir..
Resim
ResimResim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bir seferinde üç kez göğsüne işâret ederek.: “Takvâ =>Buradadır!.” buyurmuştur.
(Müslim, Birr 32. Ayrıca bk. Buhârî, Edeb 57; Ebu Dâvud, Edeb 47; Tirmizî, Birr 24; İbn Mâce, Duâ 5)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. O, sizin sadece kalblerinize ve amellerinize bakar.” buyurmuştur.
(Müslim, Birr 33; İbn Mâce, Zühd 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)

مَا كَذَبَ الْفُؤَادُ مَا رَأَى
“Mâ kezebel fuâdu mâ reâ.: Kalbindeki fuad (kalbindeki idrak hasası-gönül gözü görmesi), gördüğü şeyi tekzib etmedi- yalanlamadı.// (Gözleriyle) gördüğünü Fuadı (Kalb gözü) yalanlamadı.” (Necm 53/11)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “BENİ gÖRen =>Gerçekten HAKk’ı GÖRmüştür ” buyurmuştur.
(Buharî, Tâbir, 10; Müslim, Rü’ya, 11, Dârimî, Rü’ya, 4 (Hadis No; 2140). Nevevî, Sahih-i Müslim Şerhi, 11, 25-26.)

nOt.:
AKLen ve AKıLLara ANLAtılanlar =>ZÂTULLAH/ULUHîYyet/AHADîYyet MERTEBEsi İleİLgiLi asLa değiLdir!.
MİR’ÂTü’L- HALk =>TEKi/VAHDEti =>ÇOKk/KESREt GÖSTERen HeRşEYy-HeRKes Kadar ÇOKkLuk AYNAsı..
MİR’ÂTü’L- HAKk => ÇOKkLuğu/KESREti=>TEK-BiR/VAHDEtte CEMMü’L- CEM’ AYNAsı..
ZÂTuLLAH =>SıFAtuLLAH =>ESMâuLLAH =>MİR’ÂTü’L-HaKîKatü’L- MuhaMMedîyye =>EŞYâda KÜLLî ŞEyy’in/HeRKeSin HaKîKatı=>EL HAKkın HAYy AYNAsı..

Resim
ZÂTIM’a Mir'ât edindim=>ZÂTIN’ı,
=>BiLe YAZdım ADIM İLe=>ADINı!.
SüLeymân ÇeLebi..
kaddesallahu sırrahu..
Resim
===>ÂYÎNe-i VAHDEt-i İLÂHî,
MİR’ât-ı VüCÛDudur KeMâhî!.
Şeyh Gâlib..
kaddesallahu sırrahu..
Resim
==>HaLk İÇRe===>Bir ÂYİNEyim,
HeRkes BAKar=>BiR ÂN GÖRüR!.
HeR NE GÖRüR==>KENDi YÜZÜn,
GeR YAHşi=>GeR YAMAN GÖRüR.
Niyâzî Mısrî..
kaddesallahu sırrahu..
Resim
Şu HAYatta tek başına =>İnzivâda kalarak,
=>Sadece kendi sesinin yankısını duyarak =>hakikati keşfedemezsin!.
=>Kendini ancak bir başka bir İNSÂN-ı KÂMİLin AYNASInda tam olarak GÖReBİLirsin!..
Şemsî Tebrizî
kaddesallahu sırrahu..

Resim

GüZeL YÜZ =>AYNAya ÂŞIKktır!.
Resim
İYİ DOStu OLANın =>AYNAya İhtiyacı YOKktur!.
Resim
BENCiLLik =>GÖZÜNe TAKILmış AYNA gibidir.
=>O GÖZLer NEREye BAKARsa BAKsın =>KENDİnden Başka Birini GÖRmez’.
Resim
AYNA iLe TeRaZi => BİRİsi İNCİNecek Yahut UTANacak Diye Doğru SÖYLEmekten SAKINır mı, SUSar mı?.
Resim
Bu YAĞmur ->bu YAĞmur,->bu KILdan ince =>Nefesten Yumuşak YAĞan bu YAĞmur. Bu YAĞmur, bu YAĞmur bir GüN DiNiNce =>AYNALar YÜZümü TANImaz OLur...
Resim
DOStun YÜZü =>CÂN AYNASı’dır.=>HohLayıp, PufLayıp Onu BUğuLandırma!. =>SONra AYNA SENi GÖSTERmez OLur.
TOPRak =>dOStu OLan BAHARa KAVUŞunca COŞar ve ÇİÇEKLer AÇar!. SEN =>TOPRaktan dAHa AŞAğı DeĞiLsin. =>ÖYLEyse DOSt KIYMEti BiL!.
Resim
KALBimi ve RÛHumu VERmemin Bir YARARı YOKk,
Çünkü =>SEN Zâten BunLara SÂHİBsin.
=>O Yüzden SANA Bir AYNA getirdim =>KENDİne BAKk ve BENİ HATIRLa!.
Resim
GöNüL AYNAsı =>Dünya SEVgisi Tozundan ->NEFSANâ ARZULardan TeMiZLenir ->Pâk ve Saf Bir HÂLe GETİRİLirse,
ORAda =>SU ve TOPRak NAKIŞLardan =>Başka ŞEYLer GÖRÜRsün.
GöNüL AYNAsında =>Hem RESMi-NAKŞı GÖRÜRsün =>Hem de RESMi ve NAKŞı YAPANı =>Hem de->DevLet, Saadet Yaygısı Seyr Edersin =>Hem de Onu YAYANı ve DÖŞEYENi..
MevLânâ..
kaddesallahu sırrahu..

Resim
AYNAda GÖRÜNen GÜZELLik AYNAya âit OLmadığı gibi =>HiçBir GÜZELLik de =>O GÜZELin MALı DEĞİLdir. =>Bütün GÜZELLikLer =>CeMîL celle celâlihu İSMİnden YANsıyor!. –
Said Nursî
kaddesallahu sırrahu..

Resim
==>ÂYİNEsi İŞtir KİŞİnin==->LÂFa BAKıLmaz,
ŞAHSın GÖRüNüR RÜTBe-i AKLı =>ESERİnde!..
Ziya Paşa..

Resim
GÜZELLik =>AYNAda KENDİni SEYReden =>SONSUZLUKktur.
Halil Cibran..

Resim
=>AYNA =>BENim EN İYİ DOStumdur.
=>Çünkü BEN AĞLAdığımda, oO=>ASLA GÜLmez!.
Charlie Chaplin..

Resim
DAVRANış=>HerKesin KENDİ RESMİni GÖSTERen AYNAdır..
Goethe..

Resim
HAYat =>Bir AYNA Gibidir =>GÜLümserseniz =>O da size GÜLümser!.
Peace Pilgrim..

Resim
IŞIğı YAYmanın İkİ YOLu VARdır =>Ya IŞIKk OLursun ya da =>O’nu YANSItan AYNA!.
Edith Wharton..

Resim
BüYük SORular GÖRdüm =>BüYük BüYük AYNALarda,
=>BiR ATEŞe DÜŞmekmiş =>YAŞAmak Bildim,
BÜtün KeRVÂNLaR GÖÇtü YÜKLeri =>BENdim!.
Mevlânâ İdris Zengin..

Resim
SıR =>AYNAdadır=>SIRsız OLan Sadece CAMdır. =>CAMa BAKan KUSURunu GÖRmez!.
SEN =>CAMa DEğiL =>CÂN'a BAKacaksın ki =>MÂNÂyı GÖResin!.

=>BiR ŞARkı=>SÎNE SAZında,
=>ARZ’dan=>ARŞ’a AVAZında,
NEdEN-NiçİN VAYy ANAm VAYy!.
=>KuL İHVÂNİm=>BOĞAZında,
=>TEL’e->MIZRAB ÇAPRAZında,
SEN-in İçİn YAŞAmaKk=->HAYy!.
Resim
EL VER =>EL=>ELe=>EL=>YEDULLAH’a,
===>RASÛLULLAH’a==->ULAŞACAKktır!.
===>EHL-i BEYt-i RESÛL===>ALiŞAH’a,
===>İNSÂN-ı KÂMİL=>MİR’ÂT-ı HAKktır!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
SIRR-ı NAHNU==>BİZ***

BİZ AŞKULLAH ARIsıyız,
BALın>POLEN SARIsıyız,
NAHNU SIRRInı YAŞARız,
TAM’ı TÜMLer- YARIsıyız,
==>ARI BEYİ’n KARIsıyız!.

HUu DOSt!.
HAYy DOSt!.

celle celâlihu..

İHVÂNi==>RÛH KARDEŞidir,
DOĞaN=>GÖNüL GÜNEŞidir,
=>DAMLAsı=>AŞKk ATEŞidir,
SIRRNAHNU->PEYMÂNEyiz!.

Resim

OĞUL BALLı=>AŞKk HUYu’yuz,
AŞkı DUYaN==>HeR KUYU’yuz,
YANGINA=->KEVSER SUYU’yuz,
SIRRNAHNU==>DERMÂNEyiz!.

Resim

KÛN feyeKÛN==>NAHNU SIRRı,
->SONSUZ’un<=BİZ-BİR=>SIFIRı,
==>HER HÂL’de=>HÂL-i HAZIRı,
=>SIRRNAHNU->FERMÂNEyiz!.

Resim

=>“YuSEBBiHu”=>ZERREsiyiZ,
==>KÂiNÂt'ı<===>KÜRREsiyiZ,
SıFıR<=>SONSuZ=>KERREsiyiZ,
=>SIRRNAHNU->PERVÂNEyiz!.

Resim

AŞKk DOGup=->AŞKk BATARıyız,
AŞKk ALıp===->AŞKk SATARıyız,
===>“KÛN feyeKÛN KATARı”yız,
=>SIRRNAHNU=->KERVÂNEyiz!.

Resim

GELeN->GEÇeR->DEM bU DEM’de,
=>ŞiMDi<>Şu ÂN=>ŞE’ÂN HEM de,
=>DÖNMeyEN NE VÂR=->ÂLEM’de,
=>SIRRNAHNU==->DEVRÂNEyiz!.

Resim

=>HÂL-i HAZıR HÂLda->HARf’ız,
=>ZÂT-ı Zü’L-CELÂL’e=>ZARf’ız,
SÖZe GELmez!.==>SIRR-ı SIRf’ız,
=>SIRRNAHNU==>SEYRÂNEyiz!.

Resim

=>KAFA GÖZü=>ARZ’da->YÜRüR,
KALBin GÖZü=>ARŞ’ı->GÖRÜRüR,
BUZ>SU>BUHAR->BULUt->BÜRüR,
=>SIRRNAHNU==->CEVLÂNEyiz!.

Resim

=>KUL İHVÂNim=>GURBEtteyiz,
AKLI’n=>NAKLen=>SEYREtteyiz,
=>VASL-ı VUSLÂt =>GAYREtteyiz,
=>KÜLLî ŞEYy’e==>HAYREtteyiz,
=>SIRRNAHNU==>HAYRÂNEyiz!.

Resim
08.03.2022.. 03:08
brsbrsm...tktktrstkkmzdehayyrettt..

Resim **BİZ***

SORAN vARsa ki=->BİZ KİMiz,
CüMLeCihÂN CeMMü’L-CİMiz,
KÛN feyeKÛN>SIRRNAHNU,
=>NÛRULLAHız NÛR-u MİMiz!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

GÖRÜŞ’ün->GÖZÜ’nden ALıR,
BAKıŞ’a==->BAŞLayan İNSÂN!.
=>GÜCÜ’Nü=> ÖZÜnden ALıR,
=->ÖMRÜn TIRAŞLayan İNSÂN!.

==>ÇİLLe ÇEKİÇ'in BİLmeyEN,
==>ALIN TERİ’ni=>SİLmeyEN,
AKIL AYNASı’n=->SIRRını,
BİLmez=>EKMEği-FIRRını
HABLi’L-VERîD’de EĞİLmeyEN!.

=>OSsURUktan=>TEYYÂREdir,
=>DÜŞÜNMedEN YAŞAYANLaR!.
=>SIRR-ı SIRFLaR>SEYYÂREdir,
SÖZüm=->YAŞAYANLaR ANLAR!.

ALıp<->VERdiğimiz=->NEFESs,
=>KENDi ELimİZde==>ÇEKİÇç!
AKLI”nı YONTuYOR>HERKESs,
HEPLeR SeBeB->SoN-UÇu HİÇç!.

ZEVK 10.393

KENDiN=>BİLmek-BULmak-OLmak!. EN ZORu YAŞAMAKk USTA,
=>ŞU ÖMÜR==>MERMER TAŞInı==>AŞKkLa TIRAŞLAMAKk USTA,
KuL İHVÂNİm TOKkLaR-AÇLaR,
=>ÇOCUKkEN->AĞARdı SAÇLaR,
“İÇç ÂLEMİ”n KİM YONTACAKk?!. NE DiYORSuN=->BU HUSUSTA!.

26.06.2022.. 06:26
brsbrsm...tktktrstkkmzdCÂNcümbüşümüüüzzz..

KAŞLa=>GÖZün==>ARAsıNda,
MEStin MiM’i MÜjGÂN NERde?.
GÖZde=>GöZ GöZ YARAsıNda,
GÖRÜŞ’e=->BAKIŞş mı PERde?.
=>İHVÂNİm==>AK-KARAsıNda,
DERDimiz>DERMÂNmış DERde,
=>DELiLeR=>DEdi=->SEHERde!.

MÜjGÂN.: f. Kirpik..Kıtmir..

Resim

=>KÜLLî ŞEYy=>MUHtaç SEVgiye,
ÇOKk DÜŞÜNdüm=>A’dan=>ZE’ye,
=>DUMANı=>KÜLü YOKk=->ÂŞIKk,
=>“KUL İHVÂNi==>KİMdir?.” Diye!.

PUTPERESt=>BiR ŞEy’e TAPAN,
HeR ŞEy’i YARATAN==>ALLAH!.
=>ÂLEt DEĞiL->CERYÂN YAPAN,
SeN Atmadın=> ATAN=>ALLAH!.

فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَكِنَّ اللّهَ قَتَلَهُمْ وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى وَلِيُبْلِيَ الْمُؤْمِنِينَ مِنْهُ بَلاء حَسَناً إِنَّ اللّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
“Fe lem taktulûhum ve lâkinnALLÂHe katelehum, ve mâ rameyte iz rameyte ve lâkinnALLÂHe ramâ, ve li yubliye’l- mu’minîne minhu belâen hasenâ (hasenen), innALLÂHe SEMÎun ALÎM (alîmun).: Onları siz öldürmediniz ama onları ALLAH öldürdü. Ve attığın zaman da SeN atmadın ama ALLAH attı. Ve ALLAH, mü'minleri Kendisinden ahsen belâ ile imtihan eder. Muhakkak ki ALLAH, işitendir ve bilendir.” (Enfâl 8/17)

Resim--- SevgiLi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz.:
“Men arefe NEFsehu =>fekad arefe RABBehu.: Kim ki NEFSini BİLdi/TANIdı =>kesinlikle RABBını da BİLdi/TANIdı!.” buyurmuştur. (Aclunî, Keşfü’l- Hâfâ II/343 (2532)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

YÂRim YAZdı=->bEN YAŞAdım,
Ya bEN YAZdım=>YAŞAttı YÂR!.
KAhKAham<=İLe=>FERYÂDım,
NAHNU->BİZ BİR-İZ Baht-ı YÂR!.

YORGUNum!. YORGUN!.

HEPLeRim BOŞaLttım===>HİÇim-Le DOLdum,
ARZ’dan=>ARŞ’a UÇtum->BAĞLaRım YOLdum,
==>KADER=>KADERuLLH===>YAYı bEN OLdum,
YÂRin AŞKk OKUyLa==>VURGUNum!. VURGUN!.

Resim

==>DOSTLaR DİVÂNI’nda=>DERDi=>DELİydim,
==>İKRÂMda==>KIRkLaRın==>KEREM ELİydim,
=>KEŞiŞ DAĞ’ın====->BOZ-BULanık SELİydim,
İNDiM BURSA OVASIn=>DURGUNum!. DURGUN!.

Resim

=>MECNÛN’u=>OLmazsa=>LEYyLÂ MASALI’n,
=>AKILLA VARıLMAz=====>HÂL İÇİ==>HAL’ın,
=>KANADI=>ISLANdı======>KARA KARTAL’In,
ÇIRPINIŞım=>BOŞa==->YORGUNum!. YORGUN!.

Resim

=>ÇİLEm =>SAZı Ettim====>TELİn VURMAdı,
=>YÂRin KAPIsı’nda======>KIYAM DURMAdı,
=>YEDi DAĞ DOLAŞtım=====>YUVA KURMAdı,
Bu DELi GÖNLÜM’e===>DARGINım!. DARGIN!.

Resim

YERsız<->YURtsuz=>BULUtLaRa==->KARIŞtım,
BAŞ<=>AYAKsız=>RÜZGÂRLaRLa===>YARIŞtım,
İHNVÂNİ’mLe===>TEMENYER’de==->BARIŞtım,
BİZ BİR-İZ BERDUŞ’u==>SÜRGÜNÜm!. SÜRGÜN!.

22.06.2022.. 19:27
brsbrsm...temenyerimizdecevlÂNımızzz..

Resim
SEVgi BiR DİLLi DüDüktür=>HeR AĞZı OLan ÇALamaz,
AŞKk İSe ATEŞşten KILıç==->BAŞı OMZUnda KALamaz!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim KUL İHVÂNİ DİVÂNI XXXV..

Bismillâhirrahmânirrahîm..

DUDAkta BAŞLAyıp =>DUDAkta BİTeN =>RAHMEt ANAHTARım..

Resim
SIRRSIFIR SELÂMet-te,
MuhaMMedî MeLÂMet-te!.

Resim

==->HAKîKatMuhaMMedî,
İLÂHî SIRRdır==>MeLÂMet!.
=>YERe-GÖĞe SÖYyLEMedi,
SIRRSIFIRdır=>MeLÂMet!.
KUL İHVÂNİ’m LâM DEMedi,
MeLÂMet->SIRRSELÂMet!.

Resim

BİZ=>MeLÂMet SABİ’si'yİZz!.
RASÛLULLAH==>TABİsi'yİZz!.

Resim DELİKANLIm..

YETmiş SEKiz’e=>YOLCULuKk,
KuL İHVÂNİ’m DOKuz CÂNLım!.
BİZ BİR’iz=>BİZ’e YOLCULuKk,

sEN HOŞş GELdin>DELİKANLIm!.

=>BUZ ERiR=>SU->BUHAR OLuR,
AŞKk=>GÖMLÜMe ATEŞş SAÇınca!
==>KARAKIŞLaR=->BAHAR OLuR,
==>CEMRELeR==>ÇİÇEKk AÇınca!.

ZEVK 10.560

=>NÛR-u MUHAMMED =>HÂVi-si… KuL İHVÂNİ DERBEDERim,
=>SIRR-ı SIRFın=>SEMÂVi-si… =>SIRR-ı SIFIRım=->SERSERim,
HAKkın-HALkın=>HAVÂRİsi,
=>SUBHANALLAH SUVÂRİsi,
SÖZ-SOHBEtte-ZEVKkte-HAZzda=>OTUZ BEŞinci DEFTERim
!.

01.01.2023 00:01
brsbrsm..tktktrstekkemdecemremizzz..

=>RABBımıza=>TESLiMîYyet,
==>RASÛLULLAH’a SADAKAt!.
EHL-i BEYti’ne=>SAMiMîYyet,
CÂN KUŞUm Kanadı Kırk KAt!.
KuL İHVÂNİ’m>NiYÂZ-NîYyet,
HASBî HİZMEt NEDiR?. ANLAt!..

İnşâe ALLAHu TeALÂ..

Resim
HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve

BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâMetinLe,
Yâ RABBenâ!.
YEDi İKLİMde;
YEtim-ÖKSüz =>YERsiz-YURtsuz,
EVsiz-BARksız YALNız ve UMUtsuz,
KALan İSLÂM YAVRULarımıza YARdım EYyLe!.
DUÂmızı İZZet-i İhsÂNınLa LûTFet =>CEM’ et YENİ YILımıza İnşâe ALLAH!..

ResimKUL İHVÂNİmResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

İNSÂN=->KİMdir?
İHVÂN=->KİMdir?
İHVÂNi===>KİM?
TEk CÂN KİMdir?.

==>ANLAt BİZe İNŞÂeALLAH,
==>NEŞEsi NE?==>TASAsı NE?
KELÂMuLLAH<>RESÛLuLLAH,
===>KARINDAŞLık YASAsı NE?.

ZEVK 10.639

YAL KARDEşi=>KÂL KARDEşi=>MAL KARDEşi=>HÂL KARDEŞi,
=>HAVVA ANA RAHMİ’ndeki=>ÂDEM BABAdan=>CÂN KİMdiR?!.
NEFSin NEFES KAPIsı=>KALB..=>RÛHun KABı=->BEDEN LEŞi,
KuL NİZAMî SULTÂN KİMdiR?.=>İHVÂNi KİM?!. İHVÂN KİMdiR?!.

14.05.2023.. 05:00..
brsbrsm...tktktrstkkmizdcmhrbşkanıseçimimizz…

KuL İHVÂNiM ===>GöNüL gÖZü,
=>GÖRdüğünde=->ANLAR sÖZü,
NÛRULLAH->NÛR-u MuHaMMed,
SIRR-ı SIRF”ta=>sÖZÜn=>ÖZÜ!.

MuHaBBet’ten=>MuHaMMed,
MuHaMMed’den=> MuHaBBet..
aleyhisselâm..

KuL İHVÂNiM=>İHVÂN OLmak,
SIRR-ı CÂNÂN’a=>CÂN OLmak,
KELÂMuLLAH<=>RESÛLuLLAH.
HAKk’ın KuLu>SULTÂN OLmak!.

İHVÂN.: RÛH KARDEŞi..
İHVÂNi.: RÛH KARDEŞi OLan..

KÂL.: (A, uzun okunur) Söz.
YAL.: Yeme içme..
MAL.: Dünya geçimliği..
HÂL.: Durum, vaziyet. Keyfiyet..

KÜLLî ŞEYy=->ALLAHın NÛRu,
KELÂMuLLAH’ı==>DUYARsAN!
NÛR-u MuhaMMed=->O-NÛRu,
ŞÂHiD ŞÛURUn===>UYARsAN!.

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ah keşke bana doğru, havuza gelen KARDEŞLERİMi bir görsem de içlerinde şerbetler olan kâselerle onları karşılasam!. CeNNete girmeden önce, onlara (Kevser) Havuzumdan içirsem.” buyurdu.
Bu sözleri üzerine ona Ashab-ı Güzîn.: “Yâ Resûlullah!. Biz SENin KARDEŞLERİN değil miyiz?” dediler.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizler benim Ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). BENim KARDEŞLERİM de BENi görmedikleri hâlde BANA inananlardır. Mutlaka BEN RABBim’den sizinle ve BENi görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim!.” buyurdu..
(Ramûzu’l-Ehadis s. 361, 4460 hadis. (Ebu Nuaym, İbn-i Ömer’den))

Bir zaman geçtikten sonra da şöyle buyurdu.:
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey Ebû Bekir, senin BENi SEVdiğini DUYduklarından dolayı seni SEVen bir kavmi SEVmek istemez misin? Sen de ALLAH’ın kendilerini SEVdiği kimseleri SEV!.” buyurmuştur.
(Ramûzu’l-Ehadis, 461, 5719 hadi (İbn-i Asakir Bera b. Azib’den))

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Mahlûkatlar içerisinde imanı en tuhaf ve şaşırtıcı kim olduğunu bilir misiniz?" diye sormuştu.
Ashab.: “Meleklerin imanıdı.” diye cevab verdiler.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Melekler nasıl iman etmesinler ki! Zirâ onlar ALLAH'ı bizzât görebilirler." diye karşılık verdi.
Ashab.: “Yâ Resûlullah, o zaman Peygamberlerdir.” dediler.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Peygamberlerde değil; çünkü onlara Cebrâil her zaman gelerek ALLAH'ın Emirlerini indirir.” buyurdu.
Ashab.: “SENin Ashabındır.” dediler.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Ashabım nasıl iman etmesin ki; zirâ onlar BANA gelen mucizeleri görebiliyorlar ve BEN de ALLAH'ın bana indirdiklerini onlara tebliğ ediyorum. Gerçek şudur ki, İnsanlardan en hayret edilecek imana sahib olanlar; BENden sonra gelip BENi görmedikleri halde BANA iman edenler ve yine BENi görmedikleri hâlde (sözlerimi) tasdik edenlerdir. İşte onlar benim KARDEŞLERİMdir. buyurdu.
(Ramûzu’l-Ehadis s. 361, 4460.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "ÜMMetim mübarek bir ümmettir, evveli mi yoksa sonu mu daha iyidir bilinmez.” buyurdu.
(Râmûzul-Ehâdîs s. 83, 1151. hadis. (İbn-i Asâkir, Amr b. Osman'dan mürsel olarak); Kandehlevî Muhammed b. Yûsuf, Hayâtus-Sahâbe I-IV, Konya 1983, II, 599; Sübülüs-Selam IV, 127; es-Savâikul-Muhrika s. 211..)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "ÜMMetimin hayırlıları onun ilkinde ve sonundadır. Bu ikisi arası vasattır. Eğri büğrüdür...” buyurdu.
(İbn Kuteybe; Tevîlü Mutelifil-Hadîs, s. 107.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "ÜMMetim, evveli mi yoksa sonu mu hayırlı bilinmeyen YAĞmur gibidir.” buyurdu.
(İbn Kuteybe; Tevîlü Mutelifil-Hadîs, s. 107.)

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
“Kul in kuntum tuhibbûnallâhe fettebiûnî yuhbibkumullâhu ve yagfir lekum zunûbekum, vALLÂHu GAFÛRun RAHÎM (rahîmun).: De ki.: “Eğer siz ALLAH'ı SEViyorsanız =>o taktirde BANA tâbi olunuz ki ALLAH da =>sizi SEVsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevâba çevirsin). Ve ALLAH "GAFÛR"dur, "RAHÎM"dir.” (Âl-i İmrân 3/31)

Resim
ALLAH SEVgisi’nin==>YOLu,
RASÛLuLLAH’a=>TâBi OLuş!.
İMÂN<>AMeL>HAKkın KOLu,
=>SELÂH’ı=->FELÂH’ı BULuş!.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Sizden birinize BEN, Annesinden, Babasından, Çocuklarından ve bütün İnsÂNlardan daha SEVimli olmadığım müddetçe tam imân etmiş olamaz!.” buyurmuştur.
(Buhârî, İman: 8; Müslim, İman: 69, 70.)

Abdullah b. Hişâm, Ömer radiyâllahu anhu'ın bir gün Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'e şöyle dediğini rivâyet etmiştir.:
”Yâ Rasûlullah! SEN bana, nefsim hâriç her şeyden daha fazla sevimlisin.”
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ise O'na.: “Hayır Yâ Ömer, Nefsim elinde olan ALLAH'a yemin olsun ki; sen BENi nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek imân etmiş olamazsın!.” buyurmuştur.
Ömer radiyâllahu anhu'da.: “VALLÂhi şimdi SEN bana nefsimden de daha fazla sevimlisin!” dediğinde,
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Şimdi imânının kemâle ermiştir Yâ Ömer!” buyurmuştur.
(Buhârî, Muhtasarı Tecrid-i Sarih Terc, I, 31.)

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ
“İnneme’l- mû’minûne İHVEtun fe aslihû beyne ehaveykum vettekûllâhe leallekum turhamûn (turhamûne).: Mü'minler ancak KARDEŞtir. Öyleyse KARDEŞlerinizin arasını düzeltin. VeALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun. Umulur ki, böylece siz rahmet olunursunuz.” (Hucurât 49/10)

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ
“Ve lâ testevî’l- hasenetu ve le’ seyyieh (seyyietu), idfa’ billetî hiye ahsenu fe izellezî beyneke ve beynehu adâvetun ke ennehu veliyyun hamîm (hamîmun).: Hasene (iyilik) ve seyyie (kötülük), müsâvi (eşit) değildir. (Kötülüğü) en güzel şekilde karşıla. O zaman seninle arasında düşmanlık olan kişi, samîmi bir dost gibi olur.” (Fussilet 41/34)

“Birbirinizle iyilik ve takvâda yardımlaşın; günahta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın. ALLAH'tan korkun. Muhakkak ki ALLAHazabı pek şiddetlidir.”

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تُحِلُّواْ شَعَآئِرَ اللّهِ وَلاَ الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَلاَ الْهَدْيَ وَلاَ الْقَلآئِدَ وَلا آمِّينَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّن رَّبِّهِمْ وَرِضْوَانًا وَإِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُواْ وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أَن صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَن تَعْتَدُواْ وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
“Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tuhıllû şe’âirallâhi vele’ş- şehra’l- harâme ve lâ’l hedye ve lâl kalâide ve lâ ammînel beytel harâme yebtegûne fadlan min rabbihim ve rıdvânâ (rıdvânen) ve izâ haleltum fastâdû ve lâ yecrimennekum şeneânu kavmin en saddûkum ani’l- mescidi’l- harâmi en ta’tedû, ve teâvenû ale’l- BİRRi vet TAKVÂ ve lâ teâvenû ale’l- ismi ve’l- udvâni vettekullâh (vettekullâhe) innallâhe şedîdu’l- ıkâb (ıkâbi).: Ey iman edenler! ALLAH'ın (koyduğu) Şeriat Hükümlerine, Haram Ay'a, (hediye olarak Kâbe'ye gönderilen) kurbanlıklara, gerdanlıklı (boyunları bağlı) kurbanlık develere, RABB'lerinden bir Fazl ve (O'nun) Rızası’nı isteyerek, Beyt-el Haram'a gelenlerin güvenliğine saygısızlık etmeyin. Ve ihramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescidi’l- Haram'dan alıkoymalarından (çevirmelerinden) dolayı bir kavme beslediğiniz kin, sakın sizi haddi aşmaya sevk etmesin. BİRR ve TAKVÂ üzerine yardımlaşın. Günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. ALLAHa karşı Takvâ Sâhibi olun. Muhakkak ki ALLAH İkâbı (azâbı) şiddetli olandır.” (Mâide 5/2)

“Ey imân edenler! Babalarınızı ve KARDEŞlerinizi, eğer küfrü îmânâ tercih etmişlerse, dost edinmeyin. Sizden kim onları dost edinirse, işte onlar zâlimlerin tâ kendisidir.”

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ آبَاءكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاء إَنِ اسْتَحَبُّواْ الْكُفْرَ عَلَى الإِيمَانِ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ
“Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettehızû âbâekum ve ihvânekum evliyâe inistehabbû’l- kufre alâ’l- îmâni, ve men yetevellehum minkum fe ulâike humu’z- zâlimûn (zâlimûne).: “Ey iman edenler! Îmâna karşı (îmânın üstüne), îmândan üstün tutarak şâyet küfrü severlerse Babalarınızı ve KARDEŞlerinizi =>Dostlar edinmeyin. Ve sizden kim onlara dönerse işte onlar, onlar zâlimlerdir.” (Tevbe 9/23)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Mü'minler birbirlerini sevmek; birbirlerine şefkat göstermek ve iyilik yapmakta bir vücûd gibidir. O vücudun bur uzvu hastalanırsa, diğer uzuvlar da hastalığın acısını duyar, uykusuzluk ve ateşine iştirâk eder.” buyurmuştur.
(Buharî, Edeb:37.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizden birisi KARDEŞini ALLAH YoLu’nda SEVdiği zaman kendisine bildirsin. Zirâ bu =>ülfette->daha kalıcı, muhabbette->sebât vericidir.” buyurmuştur.
(Ramûzu’l-Hadisu’l-Hadis, c. 1/25/9.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İmânı =>Kâmil olan, Sevdiği kimseyi, ondan menfâat gördüğü için değil, sırf ALLAH Rızâsı için SEVer. Gerçek imân da budur!.” buyurdu.
(Abdullah b. Mes'ud radiyâllahu anhu'dan; Tergib ve Terhib, c. 6/25-6)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bir adam, birini ALLAH için SEVer de ona.: “Seni ALLAH için seviyorum” derse, ikisi de CeNNete girerler. SEVenin derecesi daha yücedir.” buyurmuştur.
(Abdullah b. Amr radiyâllahu anhu'dan; Tergib ve Terhib, c.6/27-10.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:ALLAH TeâLâ.: “BENim için birbirlerini SEVenlere, birbirleri ile ilgilenenlere, ziyâretleşenlere ve yardımlaşanlara muhabbetim, rahmet ve mağfiretim vâcib oldu, (Onları mutlaka bağışlayıp CeNNetime koyacağım)” buyurdu.” buyurmuştur.
(Samit oğlu Ubade radiyâllahu anhu'dan; Tergib ve Terhib, c.6/30-15.)

وَالَّذِينَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
“Vellezîne tebevveû’d- dâre ve’l- îmâne min kablihim yuhıbbûne men hâcere ileyhim ve lâ yecidûne fî sudûrihim hâceten mimmâ ûtû ve yû’sirûne alâ enfusihim ve lev kâne bihim hasâsah (hasâsatun), ve men yûka şuhha nefsihî fe ulâike humu’l- muflihûn (muflihûne).: Ve onlardan önce (Medine'yi) yurt edinmiş olup kalblerinde îmân yerleşmiş olanlar, kendilerine hicret eden kimseleri severler. Ve onlara verilenlerden (dağıtılan ganimetlerden) dolayı, kendileri onlara muhtaç olsa bile, gönüllerinde bir hacet (kaygı, haset) bulunmaz. Ve onları kendi nefslerine tercih ederler (üstün tutarlar). Ve kim nefsini cimrilikten korursa, o taktirde işte onlar, onlar felâha (kurtuluşa) erenlerdir." (Haşr 59/9)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Herhangi bir kul, KARDEŞini ALLAH Rızâsı için ziyâret etmeye gelirse, ona semâ’da bir Melek.: “İyi yaptın, CeNNet sana helâl oldu!” diye seslenir, ALLAH da Yüce Arşı’nda.: “Kulum BENim rızâm için ziyârette bulundu, ona ikram ve ihsan BANA aittir!.” der, ve onun için CeNNetten başka hiçbir sevâba razı olmaz.” buyurmuştur.
(Enes radiyallahu anhu'dan; Tergib ve Terhib, c.5/199-3.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “CeNNette öyle köşkler vardır ki, içinden dışı, dışından içi görülür. ALLAH bunları Kendi Rızâsı için birbirini, SEVen, birbirini ziyâret eden ve mallarını ALLAH YoLu’nda harcayan kimseler için hazırlamıştır.” buyurmuştur.
(Büreyde radiyallahu anhu'dan; Tergib ve Terhib, c.5/200-7.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim bir mü'mini, bir münâfığın şerrinden korursa, Kıyâmet gününde ALLAH ona vücûdunu CeheNNem ateşinden koruyacak bir Melek gönderir. Kim bir müslümânı kötülemek maksadıyla ona laf atarsa, söylediği sözü isbat edinceye kadar ALLAH onu CeheNNem Köprüsü üzerinde tutar.” buyurmuştur.
(Muâz bin Esed el-Cühenî radiyallahu anhu'dan; Ebû Dâvud, Edeb:39.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim bir mü'min KARDEŞinin aleyhinde konuşulduğunda onun şeref ve namusunu savunursa, ALLAH da Kıyâmet günü onu Cehennem ateşinden korur.” buyurmuştur.
(Ebû Derdâ radiyallahu anhu'dan; Tirmizî, Birr:20.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Mü'min, mü'minin AYNAsıdır. Mü'min, mü'minin KARDEŞidir. Onun malını, mülkünü korur. Bulunmadığında da ona ait herşeyi korur.” buyurmuştur.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu'dan; Ebû Dâvud, Edeb:49.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Müslümân, Müslümânın KARDEŞidir. O’na haksızlık yapmaz. Tehlikeli bir durumda kalsa yalnız bırakmaz. Kim, bir Müslümân KARDEŞinin ihtiyâcını karşılarsa, ALLAH da onun ihtiyâcını giderir. Kim bir Müslümânın üzüntüsünü giderirse, ALLAH da Kıyâmet Günü onun ayıbını örter.” buyurmuştur.
(Abdullah İbni Ömer radiyallahu anhu'dan; Ebû Dâvud, Edeb:38.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Zâlim de olsa mazlum da olsa, kişi KARDEŞine yardım etsin. Eğer Din KARDEŞi zâlim ise, zulmüne mâni olsun. Çünkü, mâni olmak ona yardımdır. Şâyet mazlum ise onu koruyarak yardım etsin.” buyurmuştur.
(Câbir radiyallahu anhu'dan; Buhârî, Mezâlim: 4.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bir kimse BENden sonra, bir Müslümânı SEVindirirse, BENi kabrimde SEVindirmiş olur. BENi kabrimde SEVindireni de ALLAH TeâLâ Kıyâmette SEVindirir.” buyurmuştur.
(Abdullah İbni Mes'ud radiyallahu anhu'dan; Ramûzu’l-Hadis, c.2/423-9.)

وَإِذْ أَخَذْنَا مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً وَذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَقُولُواْ لِلنَّاسِ حُسْناً وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ إِلاَّ قَلِيلاً مِّنكُمْ وَأَنتُم مِّعْرِضُونَ
“Ve iz ehaznâ mîsâka benî isrâîle lâ ta’budûne illâllâhe ve bi’l- vâlideyni ihsânen ve zi’l- kurbâve’l- yetâmâ ve’l- mesâkîni ve kûlû li’n- nâsi husnen ve ekîmû’s- salâte ve âtû’z- zekât (zekâte), summe tevelleytum illâ kalîlen minkum ve entum mu’ridûn (mu’ridûne).: BİZ, İsrailoğulları'ndan.: “ALLAH'tan başkasına kul olmayın, ana-babaya, yakınlara (akrabaya), yetimlere ve miskinlere ihsânda bulunun, insanlara GÜZEL SÖZ söyleyin, namazı (hakkıyla) kılın, zekâtı verin.” diye misâk almıştık. Sonra da sizden pek azınız hariç, (misâkınızdan geri) döndünüz. Ve siz, yüz çeviren kimselersiniz.” (Bakara 2/83)

فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى
“Fe kûlâ lehu kavlen leyyinen leallehu yetezekkeru ev yahşâ.: O zaman ona, yumuşak SÖZ SÖYLEyin. Böylece o, tezekkür eder (anlar) veya huşû’ duyar.” (Tâ-Hâ 20/44)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Âişe radiyallahu anha'ya.: “Kötü sözlü olma. Kötülük bir adam şeklinde olsaydı; en kötü biçimli olurdu.” buyurmuştur.
(Tenbîhü'l Gafilin, c.2/812.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Müslümânla alâkayı kesmek onun kanını dökmek gibidir.” buyurmuştur.
(Ramûzu’l-Hadis, c. 2/454-2.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Birbirinize karşı buğz etmeyin, münâsebetlerinizi kesmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, çekememezlik yapmayın. Ey ALLAH’n Kulları ALLAH’n Emrettiği gibi KARDEŞ olun. Bir Müslümânın, KARDEŞini üç günden fazla terk etmesi helâl olmaz.” buyurmuştur.
(Ramûzu’l-Hadis, c.2/466-5.)

وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ
“Ve lâ testevî’l- hasenetu ve le’ seyyieh (seyyietu), idfa’ billetî hiye ahsenu fe izellezî beyneke ve beynehu adâvetun ke ennehu veliyyun hamîm (hamîmun).: Hasene (iyilik) ve seyyie (kötülük), müsâvi (eşit) değildir. (Kötülüğü) en güzel şekilde karşıla. O zaman seninle arasında düşmanlık olan kişi, samîmi bir dost gibi olur.” (Fussilet 41/34))

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:KARDEŞinle münâkaşa etme, aşırı bir şekilde şakalaşma, yerine getiremeyeceğin vaadde bulunma!.” buyurmuştur.
(Abdullah İbni Abbas radiyallahu anhu'dan; Tirmizî, Birr: 58.)

Ebû Derda radiyallahu anhu.:Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Size oruçtan, namazdan, sadakadan, daha üstününü öğreteyim mi?” deyince, Ashab.: “Evet, öğret yâ Resûlullah!” dediler. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İki kişinin arasını düzeltmektir. Şüphesiz iki kişinin arasını açmak ise tıraştır (dini kökünden kazımaktır.)” buyurmuştur.
Tirmizî hadis sahîhtir dedi ve şöyle nakletti.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “...O, tıraştır. Ama.: “Saçı tıraş!” etmektir, demiyorum, “dini tıraş” etmektir diyorum.” buyurmuştur.
(Tergib ve Terhib, c.5/379-2.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İki kişinin arasını düzeltmek için yalan da söylese, yalanı sayılmaz.”
Bir rivâyet de şöyledir: “İnsÂNların arasını düzelten, iyi niyetle yalan da söylese günaha girmez. Yalanı sayılmaz.”
buyurmuştur.
(Ukbe İbn Ebi Muayt kızı Ümmü Gülsüm radiyallahu anha; Tergib ve Terhib, c.5/379-3.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim bir Müslümânın, Dünya Sıkıntılarından birini giderirse, ALLAH da onun Kıyâmet Sıkıntılarından birini giderir. Kim Müslümânın ayıbını örterse, ALLAH da dünya ve âhirette onun ayıbını örter. İnsÂN (mü'min) KARDEŞine yardımcı olduğu müddetçe ALLAH da onun yardımcısı olur.” buyurmuştur.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu'dan; Tergib ve Terhib c.4/529-1.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim (Mü'min) KARDEŞinin ayıbını örterse, ALLAH da Kıyâmet Gününde onun ayıbını örter. Kim Müslümân KARDEŞinin ayıbını açığa vurursa, bu yaptığından dolayı ALLAH da onun ayıbını açığa vurur. Hatta evinde bile onu rezil eder.” buyurmuştur.
(Abdullah İbni Abbas radiyallahu anhu'dan; İbn-i Mâce, Ebu Davûd, Nesaî, Hâkim.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim bir mümin ARKADAŞının ayıbını görmez, onu gizlerse, şüphesiz ALLAH TeâLâ bu hareketi sebebiyle onu CeNNete koyar.” buyurmuştur.
(Taberanî.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Yâ Âişe! Kim sana sen istemeksizin bir hediye verirse onu kabul et. Zirâ o ALLAH'ın sana sunduğu bir rızıktır.” buyurmuştur.
Âişe radiyallahu anhu'dan; Ramûzu’l-Hadis, c. 2/500-9.)

Âişe radiyallahu anha.: Peygamber (aleyhisselâm) hediye kabul eder, karşılığında da bir şey verirdi.” buyurmuştur.
(Âişe radiyallahu anhu'dan; Buharî, Hibe: 11.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Hediyeleşiniz. Çünkü hediye kalpteki kini giderir. Hiçbir kadın, komşu kadına vermiş olduğu hediyeyi, koyun paçası bile olsa, küçük görmesin!.” buyurmuştur.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu'dan; Tirmizî, velâ:6.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Birisinin bir hediye verip veya bir ikramda bulunup, tekrar bundan dönmesi helâl değildir. Ancak, baba çocuğuna yaptığı bağıştan dönebilir. Verdiği hediyeyi geri isteyen kimsenin durumu köpeğe benzer. Köpek yemek yer; karnı doyduktan sonra kusar, sonrada dönüp kendi kustuğunu yer!.” buyurmuştur.
(Abdullah İbni Abbas radiyallahu anhu'dan; Ebû Dâvud, Büyu:81.)

Resim

EĞiL->KUL İHVÂNİm EĞiL,
NEFSini BiL=>RABBini BiL,
ALLAH İÇiN>İHVÂN OLAN,
HâLis MuHLis SıDDık ÂDiL!.

EL- ADL İsminle ibâdetlerimde ihlâstan, öfkelensem de kararlarımda beni adâletten ayırma,
El-Adl.: Mutlak adil, yerli yerinde yapan.

Câbir İbnu Abdillah radiyâllahu anh anlatıyor.: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Cürrâne'de, işlenmemiş altın ve gani’metleri taksim ediyordu. Taksim edilen mal, Bilâl radiyallahu anhu'n eteğinde idi.
Bir adam.: “Ey MuhaMMed ÂDİL ol! Çünkü ADÂLEt etmiyorsun!” dedi.
Aleyhissalâtu vesselâm.: “Yazık sana! Eğer ben de ÂDİL olmazsam, benden sonra kim daha ÂDİL olur?” diye mukabele etti.
Ömer radiyâllahu anhu, (Resûlullah'ın üzüldüğünü farkederek).: “Yâ Resûlullah! Bana müsaade buyurun, şu Münâfığın kellesini uçurayım!” talebinde bulundu.
Aleyhissalâtu vesselâm.: “İşte bu Adamın mutlaka arkadaşları -veya arkadaşcıkları- var. Bunlar Kur'ÂN'ı okurlar, ama okudukları gırtlaklarından aşağı geçmez. Bunlar =>OK’un =>AV’ı delip geçmesi gibi DİNden ÇIKıp giderler!” buyurmuştur.

(Buharî, Humus 16; Müslim, Zekât 142, (1063).)

Ebû Hüreyre radiyâllahu anhu.: "Resûlullah salla'llahu aleyhi ve sellem.: "BEN size ne bir şey verebilirim, ne de (verileni) karşılayabilirim. (Veren, vermeyen ALLAH'tır.) Ben nasıl Emr OLunduysam (aza az, çoğa çok) öyle taksîm ederim (emrolunduğum yere koyarım)!.” buyurdu." demiştir.
(Buharî Kütüb-i Sitte, 2902)

el ADLu celle celâlihu.:
Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “ŞİRk, ümmetimde düz taşta karanlık gecede karıncaların gezinişinden daha gizlidir. Alâmeti, ADÂLETsizlikten dolayı muhabbet, ve ADÂLETten dolayı da buğz etmektir. Ve Din, ALLAH için SEVgi ve ALLAH için BUĞZdan başka nedir? ALLAH TeALÂ buyurdu ki.: “Eğer siz ALLAH'ı seviyorsanız BANA tabi olun ki ALLAH da sizi SEVsin!” buyurmuştur.
(G. Ahmed Ziyâüddin, Ramûzu’l-Hadis El Hadis, 1. cilt)

“Kul in kuntum tuhibbûnallâhe fettebiûnî yuhbibkumullâhu ve yagfir lekum zunûbekum, vALLÂHu GAFÛRun RAHÎM (rahîmun).: De ki.: “Eğer siz ALLAHı SEViyorsanız, o takdirde bana tâbi olunuz ki ALLAH da sizi SEVsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevâba çevirsin). Ve ALLAH "GAFÛR"dur, " RAHÎM "dir.” (Âl-i İmrân 3/31)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:RABBim bana 9 şey emretti.:
1-) Gizli halde de âleni halde de ALLAH'tan korkmamı,
2-) Öfke ve rıza halinde de ADÂLET-li söz söylememi,
3-) Fâkirlikte de zenginlikte de iktisad yapmamı,
4-) Benden kopana da SıLa-ı Râhim yapmamı,
5-) Beni mahrum edene de vermemi,
6-) Bana zulmedeni affetmemi,
7-) Susma hâlimin tefekkür olmasını, Konuşma hâlimin zikir olmasını,
8-.) Bakışımın ibret olmasını,
9-) Ma’rufu (doğru ve güzel olanı) emretmemi.”
buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrâhim Canan, 16. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, s. 317.)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:ALLAH'tan korkun. Çocuklarınızın size itaatli olmalarını istediğiniz gibi siz de onların aralarında ADÂLETLe davranınız.” buyurmuştur.
(G. Ahmed Ziyâüddin, Ramûzu’l-Hadis El Hadis, 1. Cilt)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
“ADÂLET güzeldir. =>Fakat İdârecilerde olursa, daha güzeldir.
CÖMERTlik güzeldir. =>Fakat Zenginlerde olursa daha güzeldir.
DİNde TİTİZLik güzeldir. =>Fakat Âlimlerde olursa daha güzeldir.
SABIR güzeldir. =>Fakat Fâkirlerde olursa daha güzeldir.
TÖVBE güzeldir. =>Fakat Gençlerde olursa daha güzeldir.
UTANMA Duygusu (hayâ) güzeldir. =>Fakat Kadınlarda olursa daha güzeldir..”
buyurmuştur.
(Deylemî).

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Hâkimler üçtür.: Bunların biri CeNNetlik, ikisi cehennemliktir.
CeNNetlik olan, doğruyu bilip, doğru ile hüküm verendir.
Doğruyu bilip, zulümle hüküm veren ve bilmeden İnsÂNlar arasında hüküm veren, CeheNNemliktir”
buyurmuştur.
(Büreyde radiyâllahu anh Ebû Dâvud.)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Ey Ali! ALLAH, senin kalbine hidâyet ve diline sebât verecektir Önüne iki hasım oturduğu zaman, birincisini dinledikten sonra, ikincisini de tam dinlemeden sakın hüküm verme! GÜZEL(ÂdiL) HÜKÜM vermen için en doğru yöntem budur!.” buyurmuştur.
(Ali kerremallahu vechehu’den; Tirmizî.)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Bir kimse, öfkeliyken iki kişi arasında hüküm vermesin!” buyurmuştur.
(Ebû Bekre radıyallahu anh’dan; Buhârî.)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, MuazYemen’e göndermek istediği zaman.:
“Bir dava ile karşılaşırsan ne ile hüküm verirsin?”
ALLAHın Kitabıyla”
ALLAHın Kitabında bulamazsan?”
Rasûlullahın Sünnetiyle”
ALLAHın Kitabında ve Rasûlullahın Sünnetinde de bulamazsan?”
“Kendi Görüşümle hüküm veririm”
Bunun üzerine Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, onun göğsüne vurup.:
“Rasûlullahın Elçisini, hoşnut olacağı bir şeye muvaffak eden ALLAHa hamd ederim!” buyurmuştur.
(Muaz radiyâllahu anh’dan; Tirmizî.)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Ben bir İnsÂNım Bana davalar getirilir, kiminizin konuşması kiminizden daha etkin olur Ben de onun doğru olduğunu zannederim ve lehine hüküm veririm Kimin için böyle bir hüküm verip, bir müslümânın hakkını ona geçirmişsem, bilsin ki, o bir ateş parçasıdır, isterse onu taşısın, isterse bıraksın!.” buyurmuştur.
(Ümmü Selleme radiyâllahu anha Buhârî.)

Kureyş Kabilesinden Asil bir Kadın hırsızlık yapmıştı. O kadını cezâlandırmaması için Ashabdan Üsame’yi Peygamberimize gönderdiler.
Bu duruma kızan ve üzülen Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
“Nasıl oluyor da bazı kimseler, ALLAH’ın Kanunu karşısında aracı olmaya kalkışıyorlar. Sizden öncekilerin mahvolmasının sebebi şudur.: İçlerinden asil, ileri gelen birisi hırsızlık yapınca, onu serbest bırakıyor, zayıf ve fâkir bir kimse hırsızlık yapınca onu cezâlandırıyorlardı. ALLAH’a yemin ederim ki MuhaMMed’in kızı FATIMA hırsızlık yapsaydı, onun da cezâsını verirdim!.”
buyurmuştur.
(Buharî, Hudud 12; Müslim Hudud, 8-9.)

Resim

SÖZün ÖZün ANLA=->DERViŞş,
BİL=>BUL=>OL=>YAŞA!.İMÂNı!.
GEÇen<=>GELen->Şu ÂNki İŞş,
=>KENDİn TANı=>RABBın TANı!.

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Men arefe nefsehu =>fekad arefe RABBehu.: Nefsini/Kendini TANıyan/BİLen =>RABB’ini TANır/BİLir.” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfu’l-Hâfâ, II, 236.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

İHVÂNİ’m!.

MuHABBEt MiMi'n->MihENgi,
=>SEVen=>SEViLenin DENgi,
AKk YILDIZa>BAYRAk RENgi,
YEDi RENgin>AL’ı İHVÂNİ’m!.

*

ÇİÇEKk ÇİÇEKk VERENe HUu,
YEDi İKLİM’e==>SERENe HUu,
DAMLa DAMLa->DERENe HUu,
NAHNU OĞuL BALı İHVÂNİ’m!.

*

SIRR-ı SIRf>SEVDÂ SERi’nde,
=>SIRR-ı SIfIR=->SEFERi’nde,
BEZM-i ELESt=>MAHŞERi’nde,
HÂL İÇİnde=>HÂLı İHVÂNİ’m!.

*

=>MAYhoş=>Ekşi=>ACı=->TATLı,
==>ÂŞIKk AKLı===>KIRka KATLı,
=>SEVDÂda=>RÜZGÂR KANATLı,
DOSt DüLDüLün NALı İHVÂNİ’m!.

*

=>NEFEs NEFEs=>GÖNDERİLen,
=>HeR NEFEs=>ÖLüp->DİRİLen,
=>“BİZ-BİR BEŞİği”=->VERİLen,
HAKk ÂŞIKkLar SALı>İHVÂNİ’m!.

*

EL=>EL’e=>EL=>YEDULLAH’a,
=>EL VER!.ip=>HABîBuLLAH’a,
=>EHL-i BEYt-i ==->ALİ ŞAH’a,
EZEL<=>EBED=>ELi İHVÂNİ’m!.

*

=>MûSâ GiBi==>ATEŞi=->ALdı,
MARECE’L-BHREYN’e=>DALdı,
KÂMiL BİLiR=>NÛRa==->SALdı,
CÂHiL SANıR=>DELi İHVÂNİ’m!.

*

==>AKLı==>“BEN DAĞI”nı AŞtı,
==>ARZı’ndan=>ARŞı’n ULAŞtı,
DAMLa DAMLa=>DOLdu->TAŞtı,
SIRR-ı SEVDÂ=->SELi İHVÂNİ’m!.

*

NÂZ<=>NiYÂZın==>NİCEsi-nde,
RÛHu==>ARŞın==>YÜCEsi-nde,
===>SESsİZ HACEt GECEsi-nde,
SIRRın=>SEHER YELi İHVÂNİ’m!.

*

=>AKk ATEŞ YANAR=>SERi’nde,
ERiR==>BUZ DAĞı==>YERi’nde,
=>RESÛLULLAH=>KEVSERi’nde,
VASL-ı VUSLÂt=>SELi İHVÂNİ’m!.

*

KÛN=>feyeKÛN==->OYUN OLÂN,
SEVgi>Yay=>AŞKk=>OKu HeR ÂN,
=>KAŞ-GÖZ ARAsında->MÜJGÂN,
=>AL YANAĞıN=->ÇİLi İHVÂNİ’m!.

*

İFRAt<=>TEFRİt==->BELÂ DOLu,
==>İ’TİDÂLde==->SAĞı<=>SOLu,
HAKk ERENLER=->VUSLÂt YOLu,
DOSt DİYÂRın=->DİLi İHVÂNİ’m!.
*

SEVen<=>SEViLen==->SEVgiLi,
DÜŞEN=>YANAR=>BENim Gibi,
=>MuHABBEt MUHİti==>SEVgi,
AŞKktır MERKEZ MİLi İHVÂNİ’m!.

*

MUKADDEs TÛVÂ’nın==>TÛR’u,
YEŞiL ATEŞş=>ŞECER=->NÛR’u,
=>ALEVde=>İSRÂFiL==->SÛR’u,
ZITLaR ZEVKin->ZİLi İHVÂNİ’m!.

*

RÛH=>BEDENi’n=>BÜRÜNmekte,
NEFiS=>ŞEHVEt=->SÜRÜNmekte,
==>ŞEHÂDEt’e==>YÜRÜNmekte,
EL HAYy>HAYyat YOLu İHVÂNİ’m!.

*
=>KÜLLî ŞEYy=>ALLAHın NÛRu,
NÛR-u MUHAMMED==>SÜRÛRu,
===>Son-UÇ=>ŞEHÂDEt ŞÛURu,
AKıL=>SAĞı<=>SOLU İHVÂNİ’m!.

*

=>ATOM=>DİRi.. ZERRe==>DİRi,
TÜMM KÂiNÂt..=>KÜRRe=>DİRi,
==>EL HAYy İMZÂsı==->HERBİRi,
YOKk ÂLEMde->ÖLü->İHVÂNİ’m!.

*

KULLuk YOLu==>KÂLû=>BELÂ,
HASBî HİZMEt=>AŞKka Es SELÂ,
==>ÂŞIKkLaRa=>KÂR<-ü->BELÂ,
CİHÂN=>ÇİLLe ÇÖLü İHVÂNİ’m!.

*

TUZ da KURTLaNıR!. BUYURdu,
Şu ÂN===>YAŞıYOR TUZ KURdu,
==>YAŞAdığı==->HAYyat YURdu,
BİLİRsÎN=>TUZ GÖLü İHVÂNİ’m!.

*

==>KÂiNÂt KUR’ÂNı==->GÖZde,
=>RESÛLULLAH SESi==->SÖZde,
RABB’ı==>ŞAH DAMARdan ÖZde,
HERKESs>ALLAH KULu İHVÂNİ’m!.

*

=>YEDi YAPRAKk=>YÂR YONCAsı,
ÖZde=>TEKk==->BUNCA-ONCAsı,
=>EHL-i BEYt=->NAHNU GONCAsı,
=>RESÛLULLAH GÜLü->İHVÂNİ’m!.

*

====>BEZM-i ELESt ERVÂHI’nda,
==>HAŞR-ü-NEŞİR DERGÂHI’nda,
AŞKk ATEŞİ’n===>NÂRGÂHI’nda,
AŞKkın DUMAN<>KÜLü İHVÂNİ’m!.

*

===>BU ÂLEM=>ESMÂ DENİZi,
KENDİn BİLeN==>BİLiR=>BİZi,
==>MUHAMMEDî=>BİZ BİR-İZi,
==>SIRR-ı SIRf=->SELÂMEt İZi,
MELÂMEt MiM TÜLü=>İHVÂNİ’m!.

20.08.2022.. 03:04
brsbrsm...tktktrstekkmdcevlânımızzz..

celle celâlihu..
aleyhisselâm..

Resim

MihENk.: (Mihek) Altının ayarını anlamaya mahsus bir taş. Ölçü. İyiyi kötüyü ayıran, ayar âleti. * Mc: Bir insanın kıymetini, ahlâkını anlamaya yarayan vasıta..
SER.: f. Baş. Tepe. Uç. Nihâyet. Zirve. Gaye. * Baş, başkan, reis..
YED.: El. * Mc: Kuvvet, kudret, güç. * Yardım. * Vasıta. * Mülk.
YEDULLAH.: Cenâb-ı HAKk'ın Kudreti, yardımı.
VASL.: Âşığın sevdiğine kavuşması. Kavuşmak. * Birleştirmek, ulaştırmak. * Gr: Ulama, ekleme.
VUSLÂt.: Visal. Sevdiğine kavuşma, ulaşma, bitişme. Bitiştiren..
MÜJGÂN.: Kirpik.
TEFRİt.: Ortalamanın yani vasatın çok altında kalmak, geride kalmak. Normalden aşağı olmak. (İfratın zıddı)
İFRAt.: Haddinden geçmek. Pek ileri gitmek. * Takatinden ziyade iş vermek. (Tefrit'in zıddı)
İ’TİDÂL.: Bir şeyde veya halde ifrat veya tefrite düşmemek. Vasat derece olmak. * Yumuşaklık. Uygunluk. * Gündüz ve gecenin birbirine denk, eşit olması. * Mikdâr ve keyfiyyet hususunda iki hâlet arasında mutavassıt olmak..
ERVÂH.: (Ruh. C.) Ruhlar. Canlar..
HAŞR.: (Haşir) Toplanmak, bir yere birikmek. * Toplama, cem'etmek. * Kıyametten sonra bütün insanların bir yere toplanmaları. Allahın, ölüleri diriltip mahşere çıkarması. Kıyamet. * Bir tohumun içinden büyük ağaçlar çıktığı gibi, her bir insanın acb-üz zeneb denilen bir nevi çekirdeğinden diriltilerek bütün insanların Haşir Meydanında toplanmaları..
NEŞİR.: NEŞR.: Neşretmek, yaymak, bir haberi fâşetmek, herkese duyurmak, şâyi kılmak..
GÂH.: (Geh) f. Yer. (Yer ve zaman bildiren "ek" dir.)
NÂRGÂH.: Ateş Yurdu..Cehenem..
SIRf.: Sadece, yalnızca. * Sâfi ve hâlis şey. Karışık olmayan..

Resim

KÛN=>feyeKÛN.:

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ
“İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu).: O (Allah), bir şey irade ettiği (dilediği) zaman O'nun emri, sadece ona: "Ol!" demektir. O, hemen olur.” (YâSîn 36/82)

=>KÜLLî ŞEYy=->ALLAHın NÛRu.:

Resim---"ALLAHu NÛRu’s- SEMÂVÂti ve’l- ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh (mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh (zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), NÛRUN ALÂ NÛR (nûrin), yehdîllahu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullahul emsâle li'n- nâs (nâsi), vallahu bi kulli şey’in ALÎM (alîmun).: ALLAH, GÖKLERİN VE YERİN NÛRUDUR. O'nun NûRunun misâli, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) NûR üstüne NûRdur. ALLAH, kimi dilerse onu kendi NûRuna yöneltip iletir. ALLAH insanlar için örnekler verir. ALLAH , her şeyi bilendir." (Nûr 24/35)

RABB’ı==->ŞAH DAMARdan ÖZde.:

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Resim---''Ve lekad halaknel insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh(nefsuhu), ve nahnu akrebu ileyhi min HABLi’l- VERÎDi: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” [/b](Kaf 50/16)

==>BEZM-i ELESt ERVÂHI’nda,
KULLuk YOLu==>KÂLû=>BELÂ.:

وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ
“Ve iz ehaze RABBuke min benî âdeme min zuhûrihim zurriyyetehum ve eşhedehum alâ enfusihim, e lestu biRABBikum, kâlû belâ, şehidnâ, en tekûlû yevmel kıyâmeti innâ kunnâ an hâzâ gâfilîn(gâfilîne).: Ve kıyâmet günü, gerçekten biz bundan gâfildik (gâfilleriz) dersiniz diye (dememeniz için), senin RABBin, Âdemoğullarının sırtlarından onların zürriyetlerini aldığı zaman onları, nefsleri üzerine şâhid tuttu. (Allahû Tealâ şöyle buyurdu): “Ben, sizin RABBiniz değil miyim?” Dediler ki: “Bilâakis->Evet, (Sen, bizim RABBimizsin), biz şâhid olduk.” (A’râf 7/172)

MARECE’L-BAHREYN.:

مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيَانِ
Resim---“Merece'l-bahreyni yeltekıyân (yeltekıyâni): Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi.”
(Rahmân 55/19)[/b]

MUKADDEs TÛVÂ’nın==>TÛR’u,
YEŞiL ATEŞş=>ŞECER=->NÛR’u.:

Resim
MÛSÂ’nın REHBERi AGAÇç!.
YANAN ATEŞ!. TİTREyEN TÛR.:[/b]

إِذْ قَالَ مُوسَى لِأَهْلِهِ إِنِّي آنَسْتُ نَارًا سَآتِيكُم مِّنْهَا بِخَبَرٍ أَوْ آتِيكُم بِشِهَابٍ قَبَسٍ لَّعَلَّكُمْ تَصْطَلُونَ
“İz kâle mûsâ li ehlihî innî ânestu nârâ (nâren), se âtîkum minhâ bi haberin ev âtîkum bi şihâbin kabesin leallekum tastalûn (tastalûne).: Mûsâ (aleyhisselâm), Ehline (âilesine).: "Gerçekten ben bir ateş farkettim. Size ondan bir haber veya bir (parça) kor halinde ateş getireceğim, böylece siz ısınasınız diye." demişti.” (Neml 27/7)

فَلَمَّا جَاءهَا نُودِيَ أَن بُورِكَ مَن فِي النَّارِ وَمَنْ حَوْلَهَا وَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
“Fe lemmâ câehâ nûdiye en bûrike men fî’n- nâri ve men havlehâ, ve subhânallahi RABBi’l- âlemîn(âlemîne).: Böylece oraya gittiği zaman ona nidâ edildi.: "Ateşin (nûr'un) içinde (yanında) ve etrafında bulunanlar mübârek kılındı. Ve âlemlerin RABBi ALLAH SÜBHÂN'dır (herşeyden münezzeh)." (Neml 27/8)

يَا مُوسَى إِنَّهُ أَنَا اللَّهُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
“Yâ mûsâ innehû enallahul azîzu'l- hakîm (hakîmu).: Ey Mûsâ! Muhakkak ki BEN, AZÎZ (yüce), HAKÎM (hüküm ve hikmet sâhibi) olan ALLAH'ım.//“Yâ Mûsâ, gerçekte o nidâ eden BENim. Kudretli, Hikmet Sâhibi ve Hükümran olan ALLAH’ım.” (Neml 27/9)

وَهَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ مُوسَى
“Ve hel etâke hadîsu mûsâ.: Sana Mûsâ (aleyhisselâm)'ın haberi geldi mi?” (Tâ-Hâ 20/9)

إِذْ رَأَى نَارًا فَقَالَ لِأَهْلِهِ امْكُثُوا إِنِّي آنَسْتُ نَارًا لَّعَلِّي آتِيكُم مِّنْهَا بِقَبَسٍ أَوْ أَجِدُ عَلَى النَّارِ هُدًى
“İz reâ nâren fe kâle li ehlihimkusû innî ânestu nâren leallî âtîkum minhâ bi kabesin ev ecidu ale’n- nâri hudâ (huden).: Bir ateş gördüğü zaman ailesine şöyle demişti.: “Durup bekleyin! Muhakkak ki ben, bir ATEŞ gördüm. Belki o’ndan, size bir kor (nûr) getiririm veya ateşin üzerinde (nûrun yanında) hidâyeti bulurum.” (Tâ-Hâ 20/10)

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي يَا مُوسَى
“Fe lemmâ etâhâ nûdiye yâ mûsâ.: Böylece oraya (ateşin (nûrun) yanına) geldiği zaman “Ya Mûsâ!” diye nidâ olundu.” (Tâ-Hâ 20/11)

إِنِّي أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى
“İnnî ene RABBuke fehla’ na’leyk (na’leyke), inneke bi’l- vâdi’l- mukaddesi tuvâ (tuven).: Muhakkak ki BEN, BEN senin RABBinim. Şimdi pabuçlarını çıkar. Şüphesiz sen, Mukaddes Vâdi TUVÂ'dasın.” (Tâ-Hâ 20/12)

وَأَنَا اخْتَرْتُكَ فَاسْتَمِعْ لِمَا يُوحَى
“Ve enahtertuke festemi’ li mâ yûhâ.: Ve BEN, seni seçtim. Öyleyse vahyolunan şeyi dinle!” (Tâ-Hâ 20/13)

Resim

MUSÂ’ya SIRR =>“Len Terani”.:[/color]

وَلَمَّا جَاء مُوسَى لِمِيقَاتِنَا وَكَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِي أَنظُرْ إِلَيْكَ قَالَ لَن تَرَانِي وَلَـكِنِ انظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَكَانَهُ فَسَوْفَ تَرَانِي فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَكًّا وَخَرَّ موسَى صَعِقًا فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَكَ تُبْتُ إِلَيْكَ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُؤْمِنِينَ
Resim--- “Ve lemma cae musa li mikatina ve kelemehu RABBühu kale RABBi erini enzir ileyk kale len terani ve lakininzur ile’l- cebeli fe inistekarra mekanehu fe sevfe terani felemma tecella RABBühu li’l- cebeli cealehu dekkev ve harra musâ saika felemma efaka kale sübhaneke tübtü ileyke ve ene evvelü’l- mü'minin : Musa tâyin ettiğimiz vakitte (Tûr'a) gelip de RABBi onunla konuşunca “RABBim! Bana (kendini) göster; seni göreyim!” dedi. (RABBi): “Sen beni asla göremezsin. Fakat şu dağa bak, eğer o yerinde durabilirse sen de beni göreceksin!» buyurdu. RABBi o dağa tecelli edince onu paramparça etti, Musa da baygın düştü. Ayılınca dedi ki: Seni noksan sifâtlardan tenzih ederim, sana tevbe ettim. Ben inananların ilkiyim.” (A’raf 7/143)

=>EHL-i BEYt=->NAHNU GONCAsı,
=>RESÛLULLAH GÜLü->İHVÂNİ’m!.:

في الصحيح : أن رسول الله – صلى الله عليه وسلم – قال في خطبته بغدير خم : إني تارك فيكم الثقلين : كتاب الله وعترتي ، وإنهما لم يفترقا حتى يردا علي الحوض
[/b]
Resim---Şu husus sahihtir ki, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Gadiri Hum’da buyurmuştur ki: Size iki emanet bırakıyorum.: Allahın kitabı ve İtretim Ehli Beytim. Ve onlar Havz başında bana kavuşuncaya kadar ayrılmayacaklardır
(İbni Kesir, “Tefsir el-Kur’ÂNi’l- Azîm”, 7/201)

ResimResim---Rasûlullah sallâllahu aleyhi ve sellem.: “Size, sımsıkı sarıldığınız müddetçe benden sonra sapıtmayacağınız iki mühim emânet bırakıyorum. Biri diğerinden daha büyüktür. O da ALLAH’ın Kitâbı’dır! Kur’ÂN, semâdan yeryüzüne uzatılmış sağlam bir İP gibidir. Diğer emânet de âilem, EHL-i BEYt’im/İtretimdir. Kur’ÂN ve Ehl-i Beyt’im CeNNette Havuz’un başında benimle buluşuncaya kadar birbirlerinden ayrılmazlar. Benden sonra o ikisine karşı nasıl muâmelede bulunduğunuza iyi bakın, dikkat edin!.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Menâkıb, 31/3788; Müsned, III, 14, 17, 26, 59)

Resim

Resim---Rasûlullah sallâllahu aleyhi ve sellem.: “Size, sımsıkı sarıldığınız müddetçe benden sonra sapıtmayacağınız iki mühim emânet bırakıyorum. Biri diğerinden daha büyüktür. O da ALLAH’ın Kitâbı’dır! Kur’ÂN, semâdan yeryüzüne uzatılmış sağlam bir İP gibidir. Diğer emânet de âilem, EHL-i BEYt’im/İtretimdir. Kur’ÂN ve Ehl-i Beyt’im CeNNette Havuz’un başında benimle buluşuncaya kadar birbirlerinden ayrılmazlar. Benden sonra o ikisine karşı nasıl muâmelede bulunduğunuza iyi bakın, dikkat edin!.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Menâkıb, 31/3788; Müsned, III, 14, 17, 26, 59)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: "İnnî târikûn fikümü's- sâkaleyni kitâballahi ve ıtretî.: Ben sizin içinizde iki ağırlık bıraktım biri ALLAH'ın Kitâbı biri de ITRETim (zürriyetim, ehl-i beytim)" buyurmuştur.
(Müslim Fezailü's- sahabe 36,37; Darimî, Fezâilü'l-Kur’ÂN 1; İ. Ahmed, III/14,17-4/367,371; Şeybe; Hatîb)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “EHL-i BEYtim Nuh’un gemisi gibidir; ona binen kurtulur; uzak duran boğulup helâk olur.” buyurmuştur..
(Hâkim, Müstedrek, III, 151; Ahmed, Müsned, III, 157; Tabarânî, el-Kebîr, No:2636-2638.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Şüphesiz, (âhirete) çağrılıp gitmem yakındır. Size iki büyük ve hukuku ağır emânet bırakıyorum. Birisi, Azîz ve CeLîL olan ALLAH’ın kitabı Kur’ÂN. Diğeri de gözümün nuru EHL-i BEYt’imdir. ALLAH’ın kitabı Kur’ÂN; semâdan yeryüzüne uzatılmış (ilâhî ve nuranî) bir iptir. Lâtif ve Habîr olan (her şeyi bilen RABBim) bana bildirdi ki: Kur’ÂN’la EHL-i BEYtim (âhirette) Havz-ı Kevser’in başında bana gelene kadar birbirinden ayrılmayacak. Öyleyse, sizler (size emânet ettiğim) bu iki şeyde bana nasıl halef olduğunuza (benden sonra onlara nasıl davrandığınıza) iyi bakınız; onların hakkını korumaya dikkat ediniz!” buyurmuştur..
(Ahmed, Müsned, 111,17;V,182;Tabarânî, el-Mu’cemu’1-Kebir, V, 154 (No:4922, 4923). Bkz: Tirmizî, Menâkıb, 32 (No:3788. Aynı konuda biraz farklı bir rivâyet))
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

bEN==>BiR DİVÂNE DERVİŞim,
=>DOSt İLE===->BİLELik İŞim,
DOSt’tan DOStta DOSt İLEyim,
DOSt’a=>DOSt GİDİŞ-GELİŞİm!

HeR ÂN’ı BİZ=>NEFEs NEFEs,
BiR YıL GEÇti=>ELde KALAN!.
AYNAya BAKARsa=->HERKEs,
YAŞAnmamış OLAN=>YALAN!.

ZEVK 10.773

===>ÂŞIKk KuL İHVÂNi SEFîL===->SIRR-ı SIFIR DERBEDERim,
YETMiş DOKUz OLdu YAŞım==->SoN NEFES SEYR-ü-SEFERim,
TEKe TEKk TERAs TEKKEMde,
BAŞ MEDİNE KALB MEKKEMde,
SÖZ-SOHBEt-ZeVK-HAZLa DOLsun=>OTuZ ALTIncı DEFTERim!.

01.01.2024.. 00:01
brsbrsm.. tktktrstkkmdcevlânımızzz..

KELÂMULLAH=>Lî-VECHİLLAH,
=>RESÛLULLAH=->SEBîLİLLAH,
=>MELÂMEtte=>HASBi HİZMEt,
=>EHL-i BEYt HAYDÂR ALİ ŞAH,
KUL İHVÂNİ’m =>İNŞÂe ALLAH!.

celle celâlihu..
aleyhumusselâm..

ResimMuhaMMedî MuhaBBetLerimLe...

Resim

Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- Ummiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve uMMetihi...

BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-Selâmet
İZZet-i İhsÂNınla LûTFet-TAHKik İMÂNLa
=>RABBımız TeÂLÂ’dan=>DUYmayı ve de,
=>Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’imize
=>SÂLiH AMELLe UYmayı=>KUR'ÂN-ı KERÎM’imizi YAŞAmayı ÖMRÜMüze CEM’ et!.
İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!..

Resim
ResimResim

Âmin Yâ Latîf Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettâh Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..

Âmin... Âmin... Âmin... Âmin!.. Yâ Muîn Celle Celâluhu.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Resim Makamdan ârî Hakîkat ERi Kulihvânî 🌹

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

VASL-ı VUSLÂtım->BiR DAHa,
MEKKe-MEDİNe>CÂN KUŞum!.
>RABBıma<=>RASÛLALLAHa,
Bu SABAH==>UMUt UÇUŞum!.

ZEVK 10.806

TEKk DAMLAda=>DELi DENİZ=>ASLın=>fASLı->COŞKuN AŞKım,
HeR ÂN=>HeR HÂLde BİZ BİR-İZ=>AŞKımın MEYVEsi->MEŞKim,
KÛN feyeKÛN->SEBBEHAsı,
ELESTin=>MAHŞER VAHAsı,
ISsIZ SESsİZ ve KİMSESİZ==>GÖk YÜZÜnde=>GÖNÜL KÖŞKüm!.

25.02.2024.. 13:14
brsbrsm..tktktrstkkmdeteyUMREhazılığımızzz..

KaDER KALEMi->RABBımın,
=>YAZdığını==>OKuYORuz!.
TEZGÂH ÂLEMİ->RABBımın,
NEFSiNi=>RABBını BİLmek,
NEFES NEFES İLmek İLmek,
KuL İHVÂNİm>dOKuYORuz!.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

RAHMEtsiz=>ZAHMEt>ŞÛUR YOKk,
İMÂN=>ÇÖKmüş!. AMEL->KÖKsüz!.
===>SİYONİSt KRAL ZULMü ÇOKk,
KÂBE=>YETîM!.. RAVZÂ=->ÖKSÜz!.

ZEVK 10.807

=>KÂİNÂtın MUHİt MERKEZi==>KÂBETULLAH=>EZEL BERi,
=>YEDi NEFSin=>YEDi ŞAVtı=>BiL! BuL! OL! YAŞA!. SEFERi,
ZAHMEtte=>RAHMEt YARIŞı,
=>AKLın==>ASLIna VARIŞı,
KULun=>HAKk’a YALVARIŞı=>HERC-ü-MERC-i MAHŞERYERi!.

01.03.2024 12:29
Mekke-Kâbe-TEY-cumâcemimizzz..

GÖZüm YOLda==>İNŞÂALLAH,
==>SARAYLaRı=>YERE Batsın!.
KÜLLî ŞEYy’e KADîR==>ALLAH,
KAHHREtsin=>BiN KERE Batsın!.
İÇiM-DIŞıM=>KAN AĞLADı,
=>İHVÂNİm DUÂ ÇAĞLADı,
=>KAHHÂR ALLAH Bî-İZNİLLAH!.

Resim
ŞAVt.: KÂBETULLAH etrafında 1 tavaf, 7 ŞAVttan oluşur. Her DÖNüş Turuna 1 şavt denilir..
HERC.: Karışıklık, gürültü. Nizamsızlık. İnsanların arasında meydana gelen fitne, fesad. * Söze dalıp çoğaltmak. Haltetmek. Sözü karıştırmak. * Kapıyı açık bırakmak. * İnsanların işlerinin karışması. * Seğirtmek..
MERC.: (Merec) Katıştırmak. * Kararsızlık. * Iztırab. * Bozulmak. * Boşa gitmek. * Serbest bırakmak, salıvermek..
HERC-ü-MERC.: f. Darmadağınık. Karmakarışık. Allak bullak..
Resim

“Kul İhvâni Kimdir?” sayfasına dön