Hadislerle Hazreti ALİ Keremallahu Veche (İmam Nesai)

Hz Ali Keremeallahu Veche İle ilgili konular
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Hadislerle Hazreti ALİ Keremallahu Veche (İmam Nesai)

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Re: Hadislerle Hazreti ALİ Keremallahu Veche (İmam Nesai)

Mesaj gönderen Ahmed »

ResimÖNSÖZ

Bismillahirrahmanirrahîm

Hamd, en güzel övgülere lâyık olan Allah Zül-Celâl'e mahsustur. O'ndan yardım diler, O'ndan mağfiret isteriz. Nefislerimizin şerlerinden ve kötü fiillerimizden Ona sığınırız. Allah, kime hidâyet verdi ise onu saptıracak hiç bir kuvvet yoktur. Kimi de saptırdı ise, onu doğru yola iletecek biri bulunmaz.

Halkın en şereflisi, tüm zamanların efendisi, insan ve cinlere gönderilmiş en büyük Peygamber Muhammed'e(Sallallahu aleyhi vesellem) salât-u selâm olsun.

Herkesçe malumdur ki, yaradılmışların en mükemmeli olan Sevgili Peygamber (Sallallahu aleyhi vesellem) Efendimizin pâk nesli, kızı Fâtıma Vâlidemiz vasıtasıyla Kıyâmet'e değin uzanacaktır. Ondan başka hiçbir neseb ve nesil bu denli uzun ömürlü olmayıp, muhakkak sûrette belirli bir zaman diliminde kesikliğe uğrayacaktır. Bu durum, Sevgili Efendimiz (Sallallahu aleyhi vesellem)'in peygamberliğinin her zaman yaşayacak delillerinden birisidir.

Yine herkesçe bilinmektedir ki, o şerefli nesil, O'nun amcasının oğlu, Ali bin Ebî Tâlib Efendimizle kızı Fâtıma Validemizin evliliği sonucu başlamış, sevgili torunları Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz ile iki kola ayrılarak, ağacın dalları gibi zaman içinde kopmak bilmeksizin geleceğe, tâ kıyâmete değin uzanmıştır.

Şahsına âit üstün meziyetler, faziletler ve Ashâb-ı Resûl içindeki derece ve menkibeleri bir yana Hz. Ali Efendimizin sadece insanlık tarihinin en asil ve şerefli soyunun başlamasına vesile olması, tüm mü'minler tarafından sevilip sayılmasına yeterli bir sebeptir. O, sırf bu noktada yüklendiği tarihî vazifesi ile Resûlullah'ın (Sallallahu aleyhi vesellem) ve ashâbının sevgisini kazanmış, saygısını da görmüştür.

Elimizdeki bu kitap, büyük muhaddislerden meşhûr Sünen sâhibi, İmâm Nesâî'nin kaleme aldığı, Ashâb-ı Resûl'ün iftihârı Hz. Ali Efendimizin fazilet ve bir kısım menkibeleri hakkında yazılmış çok kıymetli bir eseridir. İhtivâ ettiği hadisler, Hz. Ali'nin Sevgili Peygamberimizin gözünde taşıdığı değere, yine O'nun sözleri ile ışık tutmakta ve tanıklık etmektedir.

Bu kitabın tercüme ve yayına hazırlanmasında gösterdiğimiz gayretler, okuyucu ve dinleyiciler arasında Hz. Ali'ye bir yönden de dolayısıyla Allah Resulü'ne olan sevgilerin daha da artması ve bu muhabbetin bilinçli hâle gelmesi amacına yöneliktir.

Allah Teâlâ bu kitabı, sevgili Resulü ile Ali bin Ebî Tâlib Efendimizin sevgilerinin mü'minler arasında daha da artmasına bir vesile kılsın. Bu gerçekleştikçe haz duyarız. Temennimiz budur...
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Kitabın Yazarı Hakkında

Adı: Ebû Abdirrahman Ahmed bin Şuayb bin Ali bin Sinân bin Bahr bin Dinâr en-Nesâî. Zamanında imâmların imâmı, ümmetin önderi, Sünen ve pek çok eserin sâhibi.
Hicrî 215 tarihinde dünyaya geldi.
İlim talebi yolculuğuna hicrî 230 senesinde başladı. Ruteybe, İshak bin Râheveyh, Hişâm bin Ammâr, Ebû Kureyb ve Yûnus bin Abdila'lâ gibi Horasan, Irak, Şam, Mısır, Hicâz ve Cezire bölgelerindeki pek çok muhaddisten hadis dinledi.

Ondan ise Ebû Bişr ed-Dûlâbî, Hamza bin Muhammed el-Kinânî, Ebû Bekr bin es-Sünnî ve Ebûl-Kâsım et-Taberânî gibi pek çokları hadis yazıp, dinlediler.

Henüz onbeş yaşında iken gittiği büyük muhaddis Ku-teybe bin Saîd'in yanında kendi ifadesi ile bir yıl iki ay kaldı.

Hayatının büyük bir bölümü Mısır'da 'Kandiller Soka-ğı'nda geçti. Dâvud Peygamber gibi bir gün iftâr eder, bir gün oruç tutardı.

Daha sonra geldiği Şam'da, ondan Muâviye'nin faziletleri hakkında suâl sordular. O da, onlara Resûlullah'ın: "Allah karnını doyurmasın" duâsından başka Muâviye'ye âit bir faziletin olmadığını söyledi. Bunun üzerine mescitten dışarı atıldı ve Şiîlikle suçlandı. İleriki dönemlerde bu suçlamayı yapanlardan birisi de müteahhir ulemâdan İbn Teymiyye'dir. Minhâcu's-Sünne'de (IV, 99) diyor ki:"Nesâî ve İbn Abdilberr gibi bazı hadîs âlimleri 'teşeyyü' etmişlerdir. Hadis ehli arasında Hz. Ali'yi (r.a.), Ebû Bekr ve Ömer'e (r.a.) üstün tutmak sözkonusu olmamıştır."

Müellifin yaşadığı dönem içinde kaleme aldığı bu eseri bazı çevrelerin tenkidine maruz kalmıştır. Ona, "Neden Ebû Bekr ile Ömer'in (r.anhumâ) faziletlerine dair bir kitap yazmadın?" dediklerinde, kendisini şöyle savunmuştur: "Şam'a gittiğimde insanların Hz. Ali'den fazlaca yüz çevirdiklerini gördüm. Allah'ın onları doğru yola hidâyet etmesini umarak bu kitabı yazdım."

İşte bu tutumu sebebiyle İmâm Nesâî, daha sonra bazı câhillerden sopa yedi. Muhtemelen yediği dayakların etkisiyle hastalandı ve Filistin'de 303 senesinde vefât etti. Cenâzesi Mekke'ye götürülüp defnedildi.

İmam Nesâî, pek çok âlimin övgüsüne mazhar olmuştur.

Dârekutnî'ye, "Muhammed bin İshak bin Huzeyme ile Nesâî hadis rivayet ettiklerinde, bunlardan hangisini ötekine takdim edersin?" diye sormuşlar. Şu karşılığı vermiş. "Nesâi'dir. Zira onun senedi daha sâbittir. İbn Huzeyme benzersiz, güvenilir bir imam olduğu hâlde, kimseyi Nesâî'ye takdim etmem."

Zamanında Horasan'ın en büyük hadis hâfızı olan Ebû Ali en-Nisâbûri, ondan "tartışmasız hadis imamı"diye sözetmiştir. Ebû Ca'fer et-Tahâvî de müslüman imamlarından birisi olduğunu söylemiş; Tâceddîn es-Sübkî'nin bildirdiğine göre İmâm Zehebî, Sahîh adlı meşhûr eserin sâhibi Müslim ile Nesâî'den hangisinin hadis hıfzının daha üstün olduğu sorusuna "Nesâî'dir" karşılığını vermiştir.
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

ResimKıymetli kardeşim, bu gibi okunması ve anlaşılması mühim eserleri istifâdemize sunmak azm u gayretiniz teşekküre şâyân! Niyyet, gayret ve hizmetinizi tamamlamanız ihsânını RABBim nasîb buyura...

El-EMÎN emniyyeti Es-SELÂM selâmeti niyaz ederim yüreğinize...
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Muvaffak, İbn-i Abbas'dan:
Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurdular:
"Yâ Ali! Senin insanlar arasındaki misâlin Kur'an'daki "Kul hüvellâhu ahad" sûresinin misâli gibidir. Her kim onu bir sefer okursa, Kur'ân'ın üçde birini okumuş gibi olur. Her kim iki dafa okursa, Kur'ân'ın üçde ikisini ve her kim de üç defa okursa, Kur'ân'ın tamamını okumuş gibi olur.
Kezâ sen yâ Ali! Seni kalbi ile seven, îmânın üçde birini, kalbi ve lisanı ile seven, îmânın üçde ikisini; kalbi, lisanı ve eli ile seven, îmânın tamamını kazanmış olur. Beni Hak Peygamber olarak gönderene kasem ederim ki, ehl-i arz seni, ehl-i semâ gibi sevse Allah onlardan hiçbirine azâb etmezdi.

Resim

ALLAH razı olsun hizmetinize katbekat mükafatlananalardan olasınız MUHAMMEDİ muHABBEtlerimle...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Hayır dualarınız için teşekkür ederim gullale ve habibi kardeşlerim. Allah Celle Celaluhu, Rasulullah sallallahu aleyhivessellemin kevser havuzunda Dostlarıyla BİZ'de BULuştursun inşaAllah!

Nesâî'nin diğer eserleri:

1- Sünen. Onun iki Sünen'i vardır. îlki büyük olan es-Sünenü'l-Kübrâ'dır. Bunu kaleme aldığında emirlerden birisi ona, "içindekilerin hepsi sahih midir?" suâlini yöneltir. "Hayır, değildir" diye cevaplayınca emîr, "O zaman sahihlerini bir yerde topla" der. Bunun üzerine Kutub-u Sitte'nin de bir üyesi olan meşhûr es-Sünenü's-Suğrâ yahut diğer adıyla el-Müctebâ'sını kaleme alır. Nesâi'nin, Sünen'i dendiği zaman bununla onun küçük Sünen'i kasdedilir.

Birkaç kez basılmıştır: Delhi 1256, 1315; Bûlâk 1276, Kahire 1312, Lucknow 1869.

2- ed-Duafâ ve'l-Metrûkîn. Zayıf hadis râvileri hakkındadır. İki baskısı gerçekleştirilmiştir: Haleb, Dâru'l-Veâ; Kemâl Yûsuf el-Hût'un tahkiki ile H. 1405, Beyrut.

3- Amelu'l-Yevm ve'l-Leyle. Yakın tarihte Fârûk Hammâde'nin tahkiki ile Mağrib'de basılmıştır.

4- Tefsir. Yazma nüshası, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesinde 3257 numarada kayıtlıdır. Büyük bir ihtimalle, es-Sünenul-Kübranın bir bölümüdür.

5- Fadâ'ilü'l-Kur'ân. İki baskısı gerçekleşmiştir: îlki Mağrib 1980; ikincisi Semîr el-Hûlfnin tahkiki ile 1985'ide Beyrut'ta.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Elimizdeki eser hakkında:

Tam adı şöyledir: Hasâisu Emîri'l-mii'minin Alî bin Ebi Tâlib. Kısaca, Kitâbu'l-Hasâis diye de bilinmektedir.

Eseri müellifinden rivâyet eden, talebelerinden el-Hasan bin Reşîk'tir. (Fihris İbn Atiyye 131). Literatürde adı geçen hadis kitapları cümlesindendir. Mütekaddim ve müteahhir ulemâdan birçoklarınca zikredilmiştir: Fihris'ınde İbn Hayr ve İbn Atiyye, Hüsnü'l-Muhâdara'da (I, 197) Suyûti, Ta'rîh'inde (IX, 175) Zehebî, Tabakâtu'ş-Şâfiiyye'de, Sübki ve er-Risâletü'l-Mustatrafe'de Kettânî gibi....

Bankipore ve San'â gibi bazı kütüphanelerde yazmaları mevcuttur.

Birçok kereler neşredilmiştir: Kâhire 1308; Necef 1949, Matbaa tü'l-Haydariyye; Zemîlî Ahmed Mîrîn'in master tezi olarak. Tehzib'i yani tekrarlı hadisleri atılmak sûretiyle Beyrut'ta Âlemu'l-Kütüb tarafından, Kemâl Yûsuf el-Hût'un tahkiki ile yayınlanmıştır.

Ebûl-Hasan Muhammed es-Siyâlkûtî, bu kitabı hem şerhetti, hem de Urduca'ya tercüme etti. 1892 senesinde neşredildi.

Ebûl-Kâsım er-Ridavî el-Kummî ise Farsça'ya tercüme etti. Lahor'da 1898 yılında yayınlandı.

Tercemeye esas alınan matbû nüshası:

Dârul-Kitâbi'l-Arabî'nin 1987 tarihli Beyrut neşridir. Çoğunluğu hadis isnâdlarının tenkidinden oluşan bol miktarda dipnotu vardır. Muhakkik, Ebû İshâk el-Huveynî el-Eserî adlı bir araştırmacıdır. Hazırladığı dipnotlarına, Kitâbu'l-Hulî bi-tahrici Hasâisi Alî adını vermiştir.

Bu değerli kitabı Şişli Câmii imamlarından tecrübeli mütercim, Sayın Nâim Erdoğan Hoca tercüme etmiştir. Muhakkik, hadislerin tahkikini yaparken râvi ve isnâd tenkidinde pek aşırıya gitmiştir. Sözkonusu dipnot yoğunluğunun okuyucuya faydalı olmayacağını düşünerek, isnâd tenkidini çok kısa cümleler hâlinde ifâde etmeye çalıştık. Muhakkikin zikrettiği kaynaklar arasından Türk araştırmacı ve okuyucularına yabancı olmayanlarını seçtik. Kitaptaki her hadisin bir dipnotu mevcuttur. Bu nedenle dipnot numaraları hadis numaraları ile aynıdır. Hadislerin senedlerini okuyucu için gereksiz olduğunu düşünerek kısalttık. Ancak aynı hadisin asl-ı senedi kalmak üzere tekrar eden versiyonları olduğunda gerekli râvileri zikrettik.

Sevâbını Allah'tan umarak, nice hayırlara vesile olmasını dileriz...

Yusuf Özbek
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

MÜ'MİNLERİN EMİRİ ALİ B. EBî TÂLİB (r.a.)'IN ÖZELLİKLERİ

MÜ'MİNLERİN EMİRİ ALİ B. EBî TÂLİB (r.a.)'IN NAMAZI HAKKINDA

1- Habbetül-Urenî (r.a. )'dan: Ali (k.v.)'nun şöyle dediğini işittim: "Allah Resûlü (Sallallahu aleyhi vesellem) ile ilk namaz kılan (kişi) benim.."

Bu hadisin isnâdı zayıftır. Buna sebep, rivâyet zincirinde Hz. Ali'den rivâyet eden Habbetu'l-Urenî'nin zayıf oluşudur. Bu şahsın hadiste güvenilir olmadığına dâir olan imamların hükmü ittifak iledir.
Hadisi Ahmed bin Hanbel, Müsnedinde (I. 141) ve İbn Sa'd, Tabakât'ında (III, 21) tahrîc etmiştir.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

2- Zeyd bin Erkanı (r.a.)'dan: "Allah Resûlü (Sallallahu aleyhi vesellem) ile ilk namaz kılan (kişi) Ali (r.a)'dır."

Bu hadisin isnâdı sahihtir. Bunu Tirmizî (Tuhfe X, 238), Ahmed (IV, 368-371) ve İbn Sa'd (III, 21) tahrîc ettiler. Bu hadisin İbn Abbâs, Büreyde, Mâlik bin el-Huveyris, Ya'lâ bin Murre, Ebû Râfi' ve Enes bin Mâlikten muhtelif şâhitleri de vardır.

BU HADİSİ NAKLEDENLERİN LAFIZ FARKLILIKLARI HAKKINDA

3- Zeyd bin Erkam (r.a)'dan:

"Allah Resûlü (Sallallahu aleyhi vesellem) katında ilk müslüman olan (kişi) Ali bin ebî Tâlib (r.a.)'dır."

Bir evvelki hadis gibi bu da sahihtir.

4- Ebû Hamza (r.a)'dan:

Zeyd bin Erkam (r.a.)'ın şöyle dediğini duydum: "Allah Resûlü (Sallallahu aleyhi vesellem) ile ilk namaz kılan kişi Ali bin ebî Tâlib (r.a.)'dır. "

Diğer bir yerde: "İlk müslüman olan Ali (r.a.)'dır." dedi.

İsnâdı sahihtir.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

5- Ebû Yahya bin Afif, babasından, o da dedesi Afif (r.a.) 'dan:

Câhiliyyede âileme elbise ve güzel kokular satın almak için Mekke'ye geldim. Doğru bir tâcir olan el-Abbâs bin Abdil-Muttalib (r.a.)'ya vardım. Yanında oturup Kâbe'yi seyrederken, gökte Güneş halka olup yükseldi ve gitti. Derken bir genç gelip gözünü göğe dikti; sonra Kâbe'ye karşı durdu, çok geçmeden bir çocuk gelip sağında durdu. Çok geçmeden bir kadın gelip onların arkasında durdu. Genç rükuya vardı , çocuk ve kadın da (onunla beraber) rükuya vardı.

Kendimi şöyle demekten alamadım:
"Ey Abbâs! Hayret verici büyük bir iş!.." Abbâs şöyle dedi:
"Hayret verici büyük bir iş! Bu gencin kim olduğunu biliyor musun? "
"Hayır!" dedim.
"Bu genç, Abdullah'ın oğlu Muhammed'dir." dedi.
"Bu çocuk kimdir, bilir misin? Bu çocuk, kardeşimin oğlu Ali'dir. Bu kadın kimdir bilir misin? Bu kadın da eşi, Hu-veylid'in kızı olan Hadîce'dir..

Kardeşimin oğlu (Muhammed) Rabbinin göklerin ve yerin Rabbi olduğunu ve kendisine ona mensubu bulunduğu bu dini O'nun emrettiğini bildirdi. Vallahi şu anda yeryüzünde bu üç kişiden başka bu dinde olan hiç kimse yoktur!.." dedi.

Bu hadisin isnâdı zayıftır. Bunu İbn Adî, Kâmil'de (I, 390) tahrîc etmiştir. Hadisin başka bir tariki daha vardır. Ancak sağlam olmamakla beraber yukarıdaki hadisin senedini takviye etmektedir.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

6-Abbâd bin Abdillah (el-Esedî)'den:

Ali (r.a.) şöyle dedi:

"Ben Allah'ın kulu, Resulullah'ın kardeşiyim. Ben Sıddîk-i Ekber'im. Bunu benden sonra söyleyen ancak yalancıdır. Ben, insanlardan tam yedi sene önce iman ettim..."

Bu hadisin isnadı zayıftır. Sebebi ikinci râvisi Abbâd bin Abdillah'tır. İbn Mâce Sünen'inde (I, 578), îbn ebî Âsim, es-Sünne'de (II, 598) ve Îbnü'l-Cevzî, Mevdûât'ında (I, 341) tahrîc etmişlerdir. Zehebî, bâtıl; Îbnü'l-Cevzî ise uydurma olduğunu söylemişlerdir.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

7- Abdullah bin ebî'l-Hüzeyl (r.a.)'dan:

Ali (r.a.) şöyle dedi:
"Peygamberimizden sonra, benden başka (gerçek) kul olarak kimseyi bilmiyorum; çünkü bu ümmetten henüz hiç kimse ibadet etmezden önce tam dokuz yıl ben Allah'a ibadet ettim..."

Buhadisin isnâdı zayıftır. Buna sebep râvilerinden Eclah bin Abdillah el-Kindî'nin zayıf oluşudur. İbn Kesîr, Bidâye'de(VII, 365) "Bu hadis kesinlikle sahih olamaz" demektedir.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

ALİ BİN EBÎ TÂLİB (r.a.)'IN ALLAH (Azze ve-celle) KATINDAKİ DERECESİ

8-Sa'd'ın kızı Âişe (r. anhâ)'dan:

Babam'dan (Sa'd bin ebî Vakkâs'tan) duydum; dedi ki: Cuhfe günü Allah Resûlü (Sallallahu aleyhi vesellem) hutbe okudu. Allah'a hamdü senâdan sonra Ali'nin elini tutup şöyle buyurduğunu duydum:

"Ey insanlar ben sizin velînizim!" İnsanlar şöyle söylediler:

"Doğru söyledin, ey Allah'ın Resûlü!" Sonra Ali'nin elini tutup kaldırdı ve şöyle buyurdu: "Bu da benim velîmdir; benim namıma borcumu öder. Ben ona dost olanın dostuyum; düşmanının da düşmanıyım!.."

Bu hadisin isnâdı zayıftır. Ancak bu zaaf, şiddetli olmayıp hadisin râvilerinden Hilâl bin Bişr ile Muhâcir bin Mismâr'dan kaynaklanmaktadır. Her ikisi de üzerinde güvenilirlik ihtilâfı olan kişilerdir. İbn Kesîr'e göre (Bidâye V, 212) bu hadisin senedi hakkında Zehebî, "Hasen garîb" hükmünü vermiştir.

“►Hz. Ali Keremallahu Veche◄” sayfasına dön