Emanet, Hamd , Dua

Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye

Emanet, Hamd , Dua

Mesaj gönderen eyup »

S.A dostlar,

2006 yılı Eylül ayıydı. Okulların açılmasına bir hafta, okulda çocuklarını okula kayıt ettirmek isteyen veliler vardı. Odamın kapısında veliler sıra olmuş, kayıt olamama korkusuyla işlerini biran önce bitirmek isteyen sinirleri biraz gerilmiş onlarca veli... Her eğitim öğretim yılının başında karşılaştığımız manzara anlayacağınız....

Halka hizmet HAKKa hizmet inancıyla bir sistem geliştirmiş rutin işlerimi yaparken, kalabalığın en arkasında 75-80 yaşlarında, duruşu, kafasındaki takkesi, sakalının kısalığı, boyu, yüzü ve daha birçok özelliği CAN'ım rahmetli büyükbabama benzeyen birisini gördüm. Kapımda yaşlıyı, masumu ve mazlumu bekletmeyi kendi büyüklerimden öğrendiğim kadarıyla edepsizlik saydığımdan hemen koştum yanına. Kalabalıktan müsade istedim onlarında izniyle odamda en uygun yere oturttum. Hemen konuya girmek istedi, acele etmenize gerek yok vaktiniz varsa bir çayımı için dedim, tamam evladım dedi ve çayımızı içerken nemli gözlerle başladı anlatmaya...

Önce kendinden bahsetti, Konya'lı , 45 yıldır İstanbul'daymış, Oğulları teksilde çalışıyormuş. Bir kaç yıl önce oğlunun birisi trafik kazası geçirmiş, bu kaza da oğlu ve gelini vefat etmiş. Oğlundan geriye 3 çocuk kalmış, 2 kız bir erkek çocuk... Kendi eşide vefat etmiş, bu çocuklara hem annelik, hem babalık, hem büyükbabalık, hem arkadaşlık, hem yoldaşlık.... etmiş son bir kaç yıl. (gözlerinden bir yorgunluk, dilinde halini anlatma hasreti, ellerinde tutunacak bir dal isteği var gibi tüm samimiyetiyle tane tane anlatıyordu). Bu çocuklar bana ALLAH'ın bir EMANETİ , dolayısıyla ahir ömrümde elimden geleni yapmak istiyorum dedi. Bir meslek sahibi olsun diye Ticaret Meslek Lisesine yazdırayım evladım dedi. Çocuğun diplomasına baktım çok iyi durumu, Meslek lisesinde ısrarcımı sınız ? çünkü bu çocuğun durumu çok iyi üniversiteye şimdiden yönlendirmek lazım dedim ve Y.....'u içeri çağırdı ve Y..... adına hayır , burasını istiyorum dedi. Zaten fazlasıyla okula girmeyi hak ettiği için evraklarını aldım ve derhal kaydını yaptım, cep telefonumu iş telefonumu verdim 24 saat arayabileceğini söyledim.

Sonraları sık sık geldi yanıma, keyifliydi, benim özel misafirimdi yani özel bir insandı benim için. İlk dönem takdir aldı Y..... Devletin tüm yardımlarını seferber etmiştim Y.....muza, artık benim öğrencimden öte kardeşimdi. Zaman herzaman olduğu gibi çok hızlı geçti ve 2007 mayıs ayı geldi. Y........'un Büyükbabası gelmez oldu, çağırdım Y....'u. Durumunu sordum, dedesini sordum, dedem hasta dedi. Evde yatıyor dedi, Selam söyle dedim. Bir hafta sonra yine çağırdım Y.....'u, dedesini hastaneye kaldırmışlar... Durumu nasıl dedim bilmiyorum dedi, neden gitmedin dedim ve boynunu büktü...(benimde ciğerim yandı bir an çünkü bu boynunu büküş yokluğun, yoksulluğun, kul olarak kimsesizliğin boynunu bükmesiydi) . Derhal okul müdüründen izin aldım ve diğer müdür yardımcısı arkadaşımı da yanımıza aldım. Y...... gerek yok hocam dedi, dedem Cuma günü gelecek zaten dedi, Atladık arabaya doğruca Bakırköy devlet hastanesine gittik.

Hayatı edep üzerine kurulmuş olan Y.....'un dedesi odaya girdiğimde yatağında doğrulmak istedi. Ama hali yoktu, bir eliyle benim elimi diğer eliyle torununun elini tuttu gülümsemeye çalışarak... Bak oğlum dedi Y.....'a Korkma Hocan var dedi o sana gereğini yapar dedir. Sen iyi oku dedi ( Aynen rahmetli Büyükbabam da öyle derdi) iyi yerlere gelirsin inş. dedi ve başkada konuşmalardan ve o güzel dualarından sonra oradan ayrıldık Hamdolsun. Oradakilere durumu sordum, Yıllardır İstanbul'da türlü türlü işlerde çalışmış ve ciğerleri bitirmişti artık. Günlerden Çarşamba idi.
Cuma günü gerçekten eve göndermişler Y...... koşarak eve gitti o gün....

Pazartesileri ve Cumaları İstiklal Marşı okunur bilirsiniz. Y........ o pazartesi geçmedi önümden... Bir kaç saat sonra birisi geldi Y........'a izin istiyordu. İzinin sebebi ise dostlar benim yaşlı amcam nur yüzlü dedem, Y.......'umuzun can dostu, şu hayatta ki sırtını dayadığı biricik kalesi yıkılmış Dedesi HAKKa yürümüştü... Son defa elinden tutmuş Y......'n o gün, ve helalleşerek emanetini teslim etmiş...

( Dünya da öyle nimetler var ki dostlar , farkına ancak kaybedince varıyor insan, bir baba, anne, büyükbaba, bir hami özetle. o kadar büyük bir nimet ki... Şimdilerde 26 aylık kızımı severken Y......'un hayatı koca bir taş oluyor boğazımda ve diyorum ki, ölçüyü kaçırma, . .... )

Bir yıl sonra da Y.....'un kız kardeşini de okuluma yazdırdım. Y.....'u ise kaydını da düz liseye yönlerdim (akrabalarının refaketinde) ve bu yıl her ikisi de mezun oluyor inş.
Y..... bu hafta LYS sınavına girecek ve çok iyi bir branşı kazanması için hepinizden ismen DUA istiyorum. Tıp, mühendislik, vb yerleri kazanacak kapasitede inş.

Hayr ve muhabbetle
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Re: Emanet, Hamd , Dua

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Bismillahirrahmanirrahim
Rabbim haklarında hayırlı olanı nasib etsin.
Batınlarını da mamur etsin.Rabbim iyi insanları her daim yoldaşları etsin.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/gulgonca.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

hem öksüz, hem yetim görünüşte kimsesiz gibi ama ASIL SAHİPleri Allah c.c. olan 3 çocuğumuza, kardeşlerimize YÜCE RABBİMİZ, dünyevi ve uhrevi GÜZELLİKler sunsunn dilerizz...

“Şüphesiz Rabbim her şeyi koruyup gözetendir” Hud 57 ...

Elhamdülillahi Rabbil alemin

Resim
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Yetimlerin annesi ve babası Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemdir. Yetimliği an be an yaşayan Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz nerde bir yetim görse sahiplenir ve ilgilenirdi.
Rabbim haklarında hayırlı bir aş, saliha bir eş, Muhammedi bir baş ve Muhabbetullah-Muhabbetirasulullahla dolu bir gönül versin inşallah...

Hayat insanı halı dokur gibi dokuyarak ilmek ilmek olgunlaştırır.
Muhammedi Şuur, Nur Sürur ve Onur da OL-AN "İNSAN" larla karşılaştırmak ve Edeb-i Rasulullahla yoğrulmak nasip etsin.
En güzel baba ve anneyi bulan yetimlere canı gönülden dualarımı sunarım.
Hepimiz sahip Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin evlatları olan yetimlerimize sahip çıkalım inşaallah.

Muhammedi muhabbetlerimizle...
Resim
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

Allah bana kazandırmasın onlara kazandırsın inşAllah ben de sınava gireceğm ama durumlar keyfekeder...
tesbih namazı bizim için çok önemlidr hacet gideren bi namaz ne zaman kılsam duamız kabul edildi elhamdülillah ben bu kardeşlerime niyetle beş tesbih namazı kılacağım hakta hayrda duamızla ...
eyub abi sonuçları da yazablrsen çok sevniriz Rabbim maddi manevi desteklesin elimizden geleni bukadar elden ne gelir diyorlar şu ellerden dua gelir çok şey geliir...
hamdolsun!..
Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen eyup »

S.A, hamdolsun kardeşim,

Allah sizinde gönlünüzdekini nasip etsin , sınavınızda başarılar dilerim size de,
inş. iyi bir sonuç alır ve buradan duyururum,
Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen eyup »

kulihvani yazdı: Resim

BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

Resim

SıRR-ı SıFıR SaHRaSının SALL SuLTÂNı
sallallahu aleyhi vesellem
Fısıldadı Kalb Kulağıma ki;

BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..
MuHaMMeD-iM!..
sallallahu aleyhi vesellem

SeN BİL-ir misin BEN KİM-iM
CüMle CİSMe CESED CİM-iM
CÂN-da CÂN-ÂN NuR-u MiM-iM
ŞeKiL-AKıL- VeKiL-NaKiL de İSiM-iM
NuRuLLaHa MaZHaR BEN-İM
BEN MuHaMMeDü’l- EMîN-İM
BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

Resim

YeTiMlerin BAK-IŞ-INda
Direksiz YıKıK KaŞ-ında
gÖZ-den DÖK-ülen YAŞ-ında
AY-ağa Değen TAŞ-ında
TuZ-SU-z Katıksız AŞ-ında
Çark-ı ÇİLE DÖN-en BEN-İM
BEN MuHaMMeDü’l- EMîN-İM
BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

Resim

BEN BaBa-mın AD-ın DUY-duM
ANA-m KARNI-nda UYKU-yduM
UY-AN-dım BiR DAMLA SU-yduM
UMUD-a GeBe KoRKU-yduM
BEN-dedir BaBa GurbeTi
BaBa BAK-ışı HasreTi
DuDaK-sız DuA NimeTi
OKŞA-yAN EL, EL-iM BEN-İM
BEN MuHaMMeDü’l- EMîN-İM
BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

Resim

BEN ÖKsüZüm ANNe-siz-iM
Her ANNe-siz ÖKsüZ BİZ-iM
ÖKsüZ-YeTiM İZ-ler İZ-iM
BEN MuHaMMeD-iM DeNiz-iM
BENiM DAMLA-m ÖKsüZ KAL-AN
DAL-ı KıRıK KÖKsüZ KAL-AN
DERuNî DER-YÂ-Ma DAL-AN
KeVS-ER-iMde ER-iM BEN-İM
BEN MuHaMMeDü’l- EMîN-İM
BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

Resim

BEN YeTiM- ÖKsüZe ANA-yıM
TeK NeFeS-te YaN-YaNa-yıM
BiR TeN-deyiM cAN cANa-yıM
BİZ BİR-İZ HaYY DEVR-ÂNa-yıM
SEYR-ÂNa-yıM! CEVL-ÂNa-yıM!
HaBiBuLLaH HAYR-ÂNa-yıM
ÖKsüZ ÖZ-ün ÖRT-en BEN-İM
BEN MuHaMMeDü’l- EMîN-İM
BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

Resim

MuHABBEtin ASL-ı BEN-İM
YeTiM-i SEV-en, SEV-eniM
ÖKsüZ ÖZ-de SEV-İLeniM
GÜL-DüR-en İle GÜL-eniM
KıTMiR-in SıRRın SİL-eniM
KıBLe Gösteren EL BEN-İM
BEN MuHaMMeDü’l- EMîN-İM
BEN YeTiM-iM
YeTiM BEN-İM!..

17.06.10 04:28
a k s a r a y shrlr..

Kul İhvani

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Ben her mü'mine kendi nefsinden daha ileriyim, daha üstünüm. Bir kimse ölürken mal bırakırsa o mal kendi yakınlarına aittir. Fakat borç veya yetimler bırakırsa, o borç bana aittir; YETİMLERE BAKMAK DA BENİM GÖREVİMDİR."
(Müslim, Cum'a 43. Ayrıca bknz. İbni Mâce, Mukaddime)

Y....MUZUN SINAVI ÇOK İYİ GEÇTİ HAMDOLSUN, HAFTAYA DA FEN GRUBUNDAN SINAVI VAR ONUN İÇİN DE DUA EDELİM DOSTLAR...
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

hamdolsun
hamdolsun
hamdolsun
Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen eyup »

Y... kardeşim ve kız kardeşi hamdolsun üniversiteye yerleştiler, Y...... gemi mühendisliği, Kız kardeşi de % 100 burslu olarak vakıf üniversitesi, uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne girdi hamdolsun :)
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Değerli kardeşim Eyup, güzel yüreğinle paylaştığın ve yüreklerimize güzellikler aktardığın hayatların muvaffakiyetlerini duymak mütehassıs etti SÎNemizi. Bahtiyar olasın hizmetin dâim ola katmerli ola inşallah. Sendeki yürek daha nice dağları omuzlar...
Resim
Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen eyup »

Ben sadece kendi çocuklarım olsa nasıl yönlendiririm diye düşünerek yönlendirdim ve Allah'ta beni mahçup etmedi şükür, yoksa yaptığımız bir şey yok, Allah, davasına, NURuna, yetimine hizmet ettirecek birilerini her zaman bulur diye düşünüyorum. Dualarınız, temennileriniz için teşekkürler

“Hikaye, Makale ve Yazılar” sayfasına dön