HASAN DAĞI ZEVKLERİm

Konu başlıkları sadece Kul İhvani'ye aittir.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: HASAN DAĞI ZEVKLERİm

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

YAYLALarım>HASAN DAğı
SIRR SEVgiLim GÜLBEYAzı
>KIRk BELik SAÇın SAÇAğı
İÇİMde SUSmayan==>SIZı!.

ZEVK 9257

NASıL GELip GEÇti BİLmem =>ÇOCUKLuğum GENÇLik ÇAĞı
KETiR TAŞLı=>TOPrak TOZLu =>ESki KÖYÜMü =>ÖZLEdim!.
DEREAĞZI’nı=>MAHMATLı’yı =>ÇATAL ARk =>YUKARı BAĞı
HASREt ÇÖKtü=>Gİdemedim!.=>GURBEtte YOLUn GÖZLEdim!.

30.05.19 20:23:
brsbrsm..tktktrstkkmdhasrett..

YÜRü BİRe YALAN DÜNyâ
SEVDÂLara SALAN DÜNyâ
GELENi->GERi DÖNDÜRüp
>VİRÂNEsi KALAN DÜNyâ!.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

DEVRÂNım>SEYRÂNım SENde,
TEVHiD TUVAm HASAN DAĞ’ım!.
CEVLÂNım=>HAYRÂNım SENde,
SEVDÂ YUVAm->HASAN DAĞ’ım!.

=>SEVen==>SEViLen İZİ-nde,
ÂŞIK>AŞk’tan=>ŞEVk ALMaLı!.
NAHNu=>NâZ BİZ BİR-İZ-inde,
YAŞA!..maktan=>ZEVk ALMaLı!.

hİÇ DURmadan KOŞUŞturAN,
=>hER ÇİÇEği==>ÖPEN ARI!.
EL HAYy HAyAtı’n COŞŞturAN,
=>AŞKLa KUTLarkEN BAHARı!.

ZEVK 9527

BiR CÜMBÜŞtür HASAN DAĞ’da=>YAYLa ÇAĞRIŞ-BAĞRIŞLarı!
BiR KORO =>ÇILgıN ÇIĞLığı===->CIRCIR BÖCEk ÇIĞRIŞLarı!.
BAHAR’a=>YAZ=>GÜZ GELENde,
=>ÇAt AYAZ=->YÜREk DELENde,
=>YUVAsı YOKk=>hER CÂNLI-nın==>KARA KIŞ YAVARIŞLarı!.

07.01.20 17:17
brsbrsm...tktktrstkkmdhrÂNnn..

HEP ÖTERLer hİÇ DURmadan,
şU===>AĞUSTOS BÖCEkLeri!.
AŞK’a=<TEk KANAt VURmadan,
=>YOKk gibi===>GELECEkLeri!.

Resim

MıŞş..MıŞş..MaSALLımm..

ÇoCukLuğumun ve gENçLiğimin GEÇtiği HASAN DAĞ YAYLaLarı, hatıralarım hiç solmayan YEDi VEREN GÜLüm gibidir.
At ve eşeklere yüklenen göçler ve HASAN DAĞ Meşe Ormanının zor geçit kepentlerinden çığlıklarla çıkışlar..
Ve Kulakların zarını patlatırcasına ötüşen sayısız CIRCIR/AĞUSTOS BÖCEkLeri!. Bu kadar tantanalarına rağmen hiçbir yörük de, seslerini dinlemez hatta umursamazdı bu cümbüşü.. ve de elbette benim dışımda..
Ben, bir meşenin gölgesine çömelir dinlerdim bu dünyamı saran muhteşem senfoniyi uzun süre..

*

Bahar gelende, HASAN DAĞın meşhur Çobanı KİLİS Emmi de, ARı KOVANLarını HASAN DAĞda OBALarın alt UCUndaki MERŞE/PELit ORManına bestirirdi/çalı çılpıyla gizlerdi..
Dağları BaL ArıLarı sarar; kekik, keven ve açan her çiçeği koklarlar ve de BAL TOPLarlardı.. Ve ben, hiç durmadan ve inanılması zor bir hızla kanat çırpıp çiçekten çiçeğe, dağdan dağa koşturan BaL ARILarını da ANLAtılmaz bir ARZuyLa İZLerdim GönüL GÖZüm ve de ÖZümLe!.

*

MaSALL bu yaa!.;
Çoban KİLİS de ARı KOVANLarı OĞUL VERmiş ancak bir kovanın yeni ARI BEYi toplamış tayfasını Çamkerten’e doğru kaybolmuş gitmiş.. Aramış Çoban KİLİS ama bulamamış!.

yeni ARI BEYi/ANAç ARı fermÂN eylemiş Ordusuna ki.: “Şu altı asırlık MEŞe AĞACInın Yarık koynu kovan edile!. Kış gelmeden petekler kurulup düzen tutula!.
NAHNu-BİZ BİR-İZ-Lik tiMSÂLi AŞk ARILarı vızır vızır UÇmuşLar dağdan dağa ve de kucakları dolusu BALLarLa DÖNmüşLer..
MEŞe AGACInın Yarık koğuğundaki kovanlarının ağzını oya oya İŞLemişler küçültüp kendilerince KILmışLar..
ZEMHERİnin çat ayazı ve sınırsız soğuğu gelmeden AŞK-ü-Meşk Kapısını kapatıp sıvamışlar.. Elebette Bir hava ALmak için ufacık br ÇİLLE PENCEResi bırakmışlar.. iki kişilik nöbetçi Hasbî Hizmetçi KITMİRi de dikmişler İçeriye ki DIŞarıyı gÖZetip de sÖZ etsin!.

*

HASAN DAĞ Kurtlarının, AÇLıktan ve soğuktan ULUdukları bir sabAH,
nöbetçi Hasbî Hizmetçi KITMİRden birisi kan-ter İÇinde UÇarak.: “Koca meşe ağacına zor-kötek tırmanarak bir yaratık böcek ve ardı sıra ordusu gelmekte!.” Habarını uçurmuşlar ANAç ARI BEYİne!.
Vızırdayarak koşmuş kapıya ki, geleni tanımış CIRCIR BÖCEKLeri BAŞ BEYi Gacara/kuru gürültücü!.
Soğuktan tam konuşamayan ağzıyla.: “Eyy Cömertlerin CÖMERDinin AŞKk ARIısı SULTÂNımız!. Ordum mahvoluyor açlıktan ve soğuktan tipi bastırdı.: “EL AMAN yâ HUuu!.” demiş..miş..

Demiş..miş.. ama, ANAç ARI BEYİ yememiş bu boş lafları ve sormuş.: “Şen Şakrak komşularımız koca yaz bOYunca ne yaptınızdı!.”
Çok Renkli-Parlak ama KIŞın İŞe YARamayan kabuğunu sıkarak.: “SULTÂNım, biz yaz bOYunca koro hâlinde şarkılar söyleyip Dağları İNLEttik!.” demiş..miş..

AŞKın ANAç ARIsı.: “Ne gözel etmişsiniz!. Mâdem ki =>Yaz boyunca Şarkı söyleyip SAZ ÇALmışsınız Dağları İNLEtmişsinizz!. O hâlde KARA KIŞ BOYUnca ÇALıp OYNayın da Dağları dİNLEtinn!.” demiş..miş..miş..
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Hayy.. gidi günler.. Hayy..
aNKa yazdı:
Kul İhvani Hocama acizane hediyemdir. Ellerinden öprerim Baba...

[BBvideo 700,570][/BBvideo]
viewtopic.php?f=33&t=9288
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
***(MuaMmedî Tasavvuf YAZıLırkenn.)

Nİye SUStu=>KAŞık SESi,
OBA ATEŞi.. DÜĞÜNLerim!.
NİYÂZın ==>NÂZa NEFESi,
NERE Gİtti =>O GÜNLerim!.

GURBEtte>HASsRet=>ÖZLerim,
AŞK ATEŞİm=>KALB KÖZLerim,
SÖNDÜRemez=>GÖZ YAŞLarım,
=>GIRTLAKta KALAN SÖZLerim!.

ZEVK 9584

YÜREĞİMde =>HASAN DAĞIm=>ANAmın RAHMi GİBİmdir,
=>MUHAMMEDî MÂRİFEtte=>İSÂ<->MERYEM SEBEBİmdir!.

GÜLBEYAZ-La KAR KESERdik,
HEP SEViLir=>HEP SEVERdik,
DÜNYÂ DİŞLerimi DÖKen =>
AŞKım=>DEMİR LEBLEBİmdir!.

aleyhumusselâm..

25.03.2020. 19:19
brsbrsam..tktktrstkkmzdemretahirkoronavirüs...

YÂSÎN-e SARdım=->SELÂMım,
GÖNÜL GÜLÜyLe>GÖNDERdim!.
KÛN feyeKÛN>HAKk KELÂMım,
“BİZ BİR-İZ ÂŞIğım!” DERdim!.

YERsİZ YURTsuz BULutLarLa,
BAŞ-AYAKsız RÜZGÂRLarLa,

KORKuLARLa UMutLarLa,
YÂR GÖR bENi AŞkk NEYyLedi!
=->KEŞİŞ DAĞın YELi EYyLedi!.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

=>KEVENLi TÖSMe’de KALdı.
GICIRDAk BİNdiğim GÜNLer!.
=>ÇIĞŞAKLı’da->AKLım ALdı.
=>UC Uca EKLendi> DÜNLer!.

ZEVK 9667

GÖNLüMün BAŞ KÖŞEsi’nde =>HASAN DAĞI’m=>YAYLALARım,
KARAAĞıLLı=>ÇAMKERTEN-Le=>BOZ BOYUN OBA’m DALARım,
MEŞE ORMANda YUSUFçuğum,
DUDU KUŞU=->CÂN Çocuğum,
GÖÇLerLE=>ÇIKar<->İNERim!. Bu BURSAm’da=>HATRALARım!.

23.06.2020 15:15
Brsbrsam..tktktrstkkmdçölümmm..

HASsREtLe =>KALkan-YATANım,
==>KETiR TAŞLı HASAN DAĞI’m!.
KUL İHVÂNi’m==>CÂN VATANım,
==>GELiN BAŞLı HASAN DAĞI’m!.

Resim

HASAN DAĞI'nın YÖRÜK ÇOCUKLARI.:

Sazıyla, sözüyle, fotoğrafları ve türküleriyle bir memleket aşığı olan Yörük Bayram Kabadayı Ağabey, Ramazan öncesinde bir sohbetimiz sırasında.: “Hocam sizinle Hasan Dağı’nda Yardı Yaylası Yörüklerine yaptığımız ziyâreti geleneksel hale getirelim. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Ramazan ayında Yörük kardeşlerimizi ziyâret edelim.” diye bir teklifte bulundu. Açıkçası ben de geçen sene yapmış olduğumuz ziyâretten aldığım keyif nedeniyle tekrar böyle bir ziyâret yapmak için fırsat kolluyordum. Bayram Ağabey’in teklifini hiç nazlanmadan kabul ettim. Nihâyetinde konuşup, sözleşerek Ramazan’ın son haftasında sahurdan hemen sonra yola çıkıp, sabahın erken saatlerinde Hasan Dağı'nın eteklerinde Yardı Yaylası'na ulaşmayı hedefledik.
Gani gönüllü Bayram Ağabey, ziyâretimizin gereğini, bir gün önceden yerine getirdikten sonra, harekete hazır olduğunu ifâde edince, sabahın erken saatinde yola koyulduk ve önceden planladığımız gibi, erkenden Aksaray’a ulaştık. Haziran’ın ortasında olmamıza rağmen havanın soğuk ve kapalı olması bizi biraz düşündürmüş, hatta Aksaray’dan Helvadere istikametine döndüğümüz halde sislerin ve bulutların kapladığı Hasan Dağı’nı hala görememiş olmaktan da hayli tedirgin olmuştuk. Dağın en güzel göründüğü yerlerden birisi olan Karkın Köyü’ne ulaştığımızda dahi, Hasan Dağı’nı esir alan sisler çekilip gitmemişti. Yemyeşil bağlar, bahçeler ve güzel köylerin bulunduğu bu güzergâhta, fotoğraf çekilecek, ziyâret edilecek pek çok mekân olmasına rağmen, zamanımızın darlığı ve havanın azizliği nedeniyle bu heveslerimizi başka seferlere tehir edip Hasan Dağı yolundan ağır ağır ilerlemeye devam ettik. Gece boyu yağış aldığı anlaşılan bu güzergâh boyunca, bağlarına ve bahçelerine çalışmaya giden Helvadereli Köylüleri selamlayıp, hal hatır sorup duâlarını alarak gittikçe yoğunlaşan sisin altında Hasan Dağı’na ulaşmaya çabalıyorduk. Yol boyunca, arada türküler mırıldanıyor, kâh geçmişe gidiyor, kâh günümüzü konuşuyorduk.
Sohbet sırasında Bayram Ağabey’den Hasan Dağı Yardı Yaylasındaki Yörük kardeşlerimizin içinde bulunduğu zor şartları dinlemiş ve onları yerinde ziyâret etmek için epey sabırsızlanmıştım. Zirveye doğru yol alırken, zaman zaman görüş mesafesi iyice düşüyor, soğuk havanın da etkisiyle içimiz titriyordu. Ancak, niyete aldığımız gibi, hiç tereddüt etmeden yolculuğumuza devam ettik. Neyse ki bir süre sonra, zirvesindeki karların güzelliği ve heybeti ile bulutlara baş kaldıran Hasan Dağı göründü. Zirveyi gördükten kısa bir zaman sonra, Karkın köylülerinin yaylası olan Yardı’ya ulaşmıştık. Yaylanın altında bulunan yola arabamızı park edip, obanın bulunduğu alana doğru yavaş yavaş yol alırken, uzaklardan ayak seslerimizi duyan çoban köpekleri ortalığı inletmeye başlamıştı bile. Köpeklerden bi parça korkan birisi olarak, açıkçası onların heybeti ve gürlemeleri karşısında hayvanların bile tanıdığı Bayram Ağabey’e biraz daha yaklaşıp, onun yamacında, yaylaya doğru tırmanmaya başladım. Aslında dağlardan çok uzak olmayan ve sıklıkla doğa yürüyüşlerine katılan bir kişi olarak yaylaya doğru yaptığım bu yolculukta üzerimde müthiş bir ağırlık hissetmiştim. Kim bilir bu ağırlık, belki Yörük kardeşlerimizle buluşmanın verdiği bir heyecan, belki de anne ve babası obalarda büyüyen, bir Yörük çocuğu olarak özüme doğru yaptığım yolculuğun sorumluluğundandı. Bu düşüncelerle gözlerimin islendiği dakikalarda, sisli Hasan Dağı’nın eteklerinde köpek sesleri arasında yürürken, Yörüklerin çadırları ve damlarını görür görmez bir kuş gibi hafifledim. Bayram Ağabey, çadırları görünce, uzaktan Yörüklere ünlüyor.: “Anaaa!. Teyzeeee!. Abaaa!.” diye bağırarak çadırların içerisinde günlük işleriyle uğraşan Yörük kadınlarını çağırıyordu.
Çok geçmeden her çadırın girişinde asılı, kilimler açıldı. Daha önceki ziyâretlerinden dolayı, bu çevrede bayram Kabadayı Ağabeyi tanımayan yoktu. Hangi dama, hangi çadıra girerseniz girin.: ““Ooo Bayram Abi hoşgeldin diyen” teyzelerle karşılaşıyorduk. Bayram Ağabey, emânetleri teslim ederken, bir taraftan da onlarla tatlı tatlı sohbet ediyordu. Bu manzaralar karşısında şaşkınlığımı gizlemeye çalışırken, çadırın önünde soğuk altında yağmurun çamurun arasında yalın ayak oyun oynayan çocuklar gözüme ilişiyor, yanakları al al olmuş çilli yüzlerini buruşturup güneşin etkisiyle kavrulmuş kollarıyla burnunu silen çocukları izliyordum. Bir kız çocuğu babası olarak ben, o küçücük sarışınlarla, sohbet etmek için can atarken, onlar, her sorumda ürkek bakışlarıyla annelerinin eteklerine veya çadırlarının içlerine kaçıyordu. Buraların Yörük çocukları da yeni doğmuş kuzu ve oğlakları gibi ürkekti. Neden sonra isimlerini teker teker öğrendiğim, dünyanın en güzel çocuklarıyla bir sohbete koyuldum.
Küçücük masmavi gözleri, al yanaklarıyla Füsunu mu anlatsam, yaylada kaldığım 2-3 saat boyunca kolumu bırakmayan Mecbure’den mi bahsetsem, hemşire olmak isteyen Şerife’den mi Emine’den mi bilemiyorum. Sanki hepsi, aynı bakışa, aynı göze, aynı yüze ve neredeyse aynı talihe sahip bu Yörük balalarının masumiyeti ve ürkekliğine tezat, erkek çocukları kurt gibi gözü pek delikanlılardı. Dokuz yaşındaki Ahmet'le, on yaşındaki Metehan’la 14-15 yaşlarındaki Tolga ve Furkan'la epey sohbet ettik. Hayatları mütevâzı olan bu çocukların hayalleri de mütevâzı idi. Hangi kıza sorarsan hemşire, hangi oğlana sorarsan öğretmen olmak istiyor ve her cevap sonrasında mahzun bir gülümsemeyle başlarını öne eğiyordu. Ya anne ve babaları, hemen hemen hepsi mübarek ramazan ayında oruçlarını tutuyor, yaşadıkları ortamın zorlukları, sıkıntıları, problemleri ve yokluklarına inat.: “Allah vatana, millete ve devlete zeval vermesin.” diye sürekli duâ ediyorlardı. Çadırdaki sohbetimiz sırasında, Bayram Ağabey muhteşem fotoğraflarını çekmeye koyulmuşken, ben de bir taraftan Yardı Yaylası’ndaki çocukların hayallerini, hayatlarını, duygu ve düşüncelerini dinliyor, bir taraftan da Anamas Dağı'nın eteklerinde Kızoluk, Genek ve Çataloluk gibi Yaylalarda yaşamış anne ve babamın çocukluğunu arıyordum..

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal..
Fotoğraflar.: Bayram Kabadayı..

BAYRAM KABADAYI SAZI ÇALARIN DEDİ – İZLEYİN.:

KARA GÖZLERİNİ SEVDİĞİM DİLBER -- BAYRAM KABADAYI.:

Resim

Resim

MEŞE ORMANda YUSUFçuğum,
DUDU KUŞU=->CÂN Çocuğum.:

Hasan Dağı'nı bilirsiniz Aksaray'da, 3268 m. deniz seviyesinden yüksekte zirvesi.
Hasan Dağı'nın 2000 m. Kotta/yükseklikte yaylalarımız vardır hâlen, geçen sene yıllar sonra gidip hasret giderdim..
Çocukken ve genç iken hep giderdim..
Güneş o kadar erken doğardı ki, gece yarısı sabah namazını kılabilirsiniz gibiydi..
13, 33 ve 58 yaşlarımda üç sefer zirvesine tırmandım ve çıktım.
Bizzât bilirim dağa tırmanmanın ne olduğunu...
Dağın eteğinde herşey yerli yerinde ve boldur.
Şehirler, kasabalar, köyler ve binlerce insan...
Doğduğum Karaviran Köyünden yaylaya çıkarken belli bir yere kadar traktör v.s. ile gidilir.
Sonra at ve eşeklere yüklenir, yol dağa sarar.. Binbir ÇİLLe sonunda başlar YaYLa ŞenLikLeri.. ve Kaşık SesLeri geceleri meydanda keven ateşi etrafında..

Resim
HASAN DAĞI’ndan BİR AŞKk MaSALLımız.:

Meşe ormanlarından göç geçerken, Yûsufcuk ve Dudu Kuşlarının birbirine tiz sesleriyle cevâb verişleriyle çınlar...
Güngörmüş Kocalardan IRZa/Rıza Emmim anlatmıştı.:
YıLLar ÖNcesi Hasan DAĞı YARdıBAŞı YAYLasında,
Yûsuf adında bir çoban, Çobanı Olduğu Ağasınınnın biricik kızı Dudu'ya âşık olmuş...
Ağa kızı, ağaya yaraşır ya...
Öyle olduğundan Dudu kızı, başka bir koyun ağasının oğluna vermişler...
Dügüne durmuşlar.. Gerdek gecesi, Yûsuf çoban.:
“Ey Dağların, meşe ormanlarının, herşeyin, herkesin, benim ve Dudu'mun da RABB'ısı olan ALLAH'ım!.
Beni bir kuş eyle ki kıyâmete kadar : “Dudi! Dûdi! Dûdi! (Tûti)” diye öteyim!.” diye duâ etmiş...
RABB'ı TeALÂ’mız da, Yûsuf'u kuş eylemiş keremiyle...
Yûsuf Çoban kuş olunca, Dudu Kızın kapısındaki dut ağacına konmuş : “Dûti!. Tûtiii!.” diye bir müddet ötmüş sonra da Meşe ormanına doğru kaybolmuş gibi uçmuş gitmiş...
Dudu kız, işin aslını anlamış ve allı duvağıyla o da aynı duâyı etmiş... RABB'ı TeALÂ Dudu Kızı da kuş eylemiş...
Kuş olan Dudu Kız ise : “Yûsufçuk!. Yûsufçukkk!.” diye çıkmış meşe ormanına aramaya... Kıyamette buluşacaklarmış.. Öyle dedi Ak saçlı Rıza Emmimm..
Ne zaman yolum oralara düşse, her seferinde ormanın derinliklerinden “Dudî!. Tutîii!..” diye inleyen Yûsufçuk Kuşu ile “Yûsufçuk!. Yûsufçuuukkk!.” diye yanıtlayan Tûtî Kuşunun bitmeyen hasretine ağlarım!.

MuhaMMedî MuhaBBetLerimLe..

ResimKUL İHVÂNi
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HASAN DAĞım,
>ÇİLLe ÇAĞım!.
->SİLÂ SIRRıım,
GÖBEk BAĞım!.

KAVAL SESinde=>SEVDÂLar,
YÖRüKk DİLBER MESTÂNEsi!.
YAYLALarında==->LEYLÂLar,
=>KUL İHVÂNim=>EFSÂNEsi!.

RÜZGÂRLarında===>bEN EStim,
Baharı OLdum GeLdim-GeÇtim!
DİLBERLeRiyLe===>KAR KEstim,
İLk SEVDâm==>KAR SUyu İÇtim!.

==>MuhaMMedî TASAVVUfum,
HASAN DAĞImda ==>BAŞLAdı!.
BedEN-Nefsim-KALbim-Rûhum,
ANLA!.Mayanlar ===>TAŞLAdı!.

AKILLıLar=>BİZ===>DELiyİZz!
BİZ ÇALARız BİZ=->OYNARızz!
ATEŞ DERVİŞ=>Ahh.! YELiyİZz!
BİZ YAKARız BİZ=->KAYNARızz!.

ZEVK 9583

KARA SEVDÂmın ANAsı====>AŞKk AVAZım HASAN DAĞIm,
MecNÛN-LEYyLÂ ÇARPANAsı=>SÎNE SAZım HASAN DAĞIm,
CeheNNemde=>CeNNetimde,
YÂRim=>GÖNüL GURBEtimde,
HÂL-i HAZıR>HASsREtimde=>NİYAZ-NAZım HASAN DAĞIm!.

21.03.2020. 16:56
brsbrsam..tktktrstkkmzdemretâhirkoronavirüs...

HABîBuLLAH =>NİYAZ-NAZdık,
YAZ!. BUyurdu>BiZ de YAZdık!.
=>ELi=>DİLi ==>TELi=>OLduk,
MIZRABı BİZ==>SEVDÂ SAZdık!.

HAYRı YOKktur =>MELÂNEtte,
HAKk’ın YOLU==>MELÂMEtte,
=>EHL-i BEYt-i RESÛL->İZLer,
=>MELÂMîLeR==>SELÂMEtte!.

GEÇmişe TÖVBe=>ER İStER,
GELeceğe DUÂ ===>YÜREk!.
ŞuÂN===>RIZA>SEFER İStER,
SÖZde DURmak>DİNde DİREk!.

KUL İHVÂNim =>SÖZün ERi,
=>EBEDî HAYy=->EZEL-BERi,
=>MÜRŞİD-i İMÂM-ı MUTLAk,
=>RESÛLULLAH PEYGAMBERi!.

celle celâlihu..
aleyhumusselâm..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Resim DAG'ım ve KÖY'ümm..

=>SÎNEmdeki=>TAŞ PLAkta,
MeşeLer Göğermiş!. ÇALar!.
BURSAmda>YÂR’dan IRAKta,
GÖNLüm>HATRALara DALar!.
AKLımı YUTAR==>HATRALar!.
BEN’i=->BU HASsREt OYALar!.

DERELerinden=>KAR KEStim,
DİLBERi ELİ’nden AŞKk İÇtim!.
=>SEVDÂ RÜZGÂRı-yLa EStim,
İLKk AŞKıma=->KEFEN bİÇtim!.

ANA MEME’m->SÜt KOKUsu,
->BiNBiR ÇİÇEğin ÖZÜ-nden,
GURBette>HASRet KORKUsu,
ATEŞ YAĞDıRıR->GÖZÜ-nden!.

KARA AĞILLı==->YARdı BAŞı,
YILAN KAR’a->SELÂM OLsun!.
KUL İHVÂNİ’m=>GÖZün YAŞı,
BUHAR-BULUt-KELÂM OLsun!.

ZEVK 9948

ETEğinde=>HASAN DAgın.. GÖRdüğünüz==>bENim KÖyüm,
BESMELEsi=>ÇİLLe ÇAgın.. ==>BURAda BAŞLadı==>ÖMRüm,
=>YAYLALarında==>SEVdÂyı,
KÂR-BELÂ=>MecNÛN-LEYLÂyı,
ISsLıkk SESLi KARTALLarLa=>bEN NELeR YAŞAdım>GÖRdüm!.

20.05.2021.. 05:02
brsbrsm...tktktrstkkmizdehassrettt..

YUSUfçukLa<==>DuDu KUŞun,
MaSALLın==>DAĞda YAŞAdım!.
KALLB Atış<->KANat VURUŞun,
BİZ BİR-İZ!.dik=>Adım!. Adım!.
HASAN DAĞ’dan>İHVÂNi Adı’m!.

Söylev Ezgi Uludağ - Hasan Dağı Senden Yüce Dağ Olmaz mı.:

=>HASAN Dağı=>HASAN Dağı,
Senden Yüce Dağ OLmaz mı?.
=>Sende YayLayan GüzeLin,
=>AL Yanağı BaL OLmaz mı?.

Hani HANLar=>Hani HANLar,
Kafeste BESLenen=>CanLar,
=>SEVip SEVip=>AYRILanLar,
YANar YANar KüL OLmaz mı?.

DerLeyen.: Muzaffer Sarısözen..

Resim HASAN DAĞI YAYLaLaRı.:

Yörük KöyLeri;
Benim köyüm Karaören, Katataş, Kargın, Gözlükuyu, Tokarız..
YAYLaLaRı.: KaraağıLLı su kaynağı sürekli olan kuyusuyla etrafında obaların kurulmasını sağlamıştı..
KaraağıLLı Yaylası, ÇıgşakLı Yaylası, Çolakların Yaylası, Kevenlitösme Yaylası/dedemin, Çamkerten Yaylası, Karataş Yaylaları, Kurt Tepesi Yaylası, KovanLık Yaylası, Kemerüstü Yaylası, Mustafakalesi Yaylası, Elmakoyağı Yaylası, Atsekisi Yaylası, Keloba Yaylası, Çukuroba Yaylası, Bozboyun Yaylası, Deliçavuşun Yaylası, Kargın tahta Yaylası, Kargın Yardıbaşı Yaylası ve Gözlükuyu, Tokarız yaylaları..

HASAN DAĞI’m.:
Hasandağı ya da Hasan Dağı deniz seviyesinden 3268 metre yüksek olan tepesiyle bir volkanik dağdır.
Büyük Hasan Dağı ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyük krateri vardır. Melendiz Dağının büyük kısmı, bu iki kraterden çıkan lavlardan meydana gelmiştir. Büyük Hasan Dağında iyi muhafaza edilmiş bir ana krater ile onun etrafında parazit koniler bulunur. Küçük Hasan Dağının zirvesi bir Somma durumundadır. Yani eski kalderanın sınırlarını teşkil eden dikliklerin artıkları vardır. Bunlar sayesinde ilk kraterin şeklini çıkarmak mümkündür. Adı geçen kraterden çıkan andezit ve bazalt lavları kuzeye doğru akarak geniş bir alana yayılmış, tüfler ise Kızılırmak’a kadar ulaşmıştır.
Hasan Dağı, Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer almaktadır. 1750 metresine kadar meşe ormanlarıyla kaplıdır. Dağın eteklerinde ve çevresinde çeşitli Türk Boyları ve özellikle de Yörükler yaşarlar. Özellikle ana volkan konisini oluşturan Büyük Hasan Dağı (3268 m); kuzeybatısındaki Aksaray Ovası batısındaki Obruk Platosu ve güneyindeki Bor Ovası düzlüklerinden aniden yükselerek kasvetli bir doğal Abide görüntüsü sunmaktadır. Bu ana volkan konisinin doruğu tipik bir kraterden oluşmakta ve kraterin tabanında bir krater gölü bulunmaktadır. Ana koninin hemen güneydoğusundaki daha küçük boyutlu ve yükseltisi daha az olan ikiz koni ise Küçük Hasan Dağı (2844 m) olarak anılmaktadır. Bu volkan konisinin de doruğu tipik bir krater halindedir. Oldukça taze ve karakteristik volkan şekilleriyle ülkemizin en genç volkan dağları arasında bulunan Hasan Dağı volkanik ünitesi tarihi çağlardan bu yana daldığı uykusuna devam etmektedir. Dağın eteklerinde Antik Roma şehri Nora bulunmaktadır. Erciyes Dağı'ndan sonra İç Anadolu Bölgesi'nin en yüksek dağıdır.
Dağ, çeşitli safhalarda püskürmüş olan materyallerden oluşmuş tipik bir volkan konisi görünümündedir. Temelde, koninin iskeletini oluşturan andezitler, onun üzerinde ise bazalt akıntıları bulunmaktadır. Son dönemde ise, eski lav akıntılarındaki yarıklardan çıkan genç bazalt akıntıları ve bazalt koniler (kül konileri) meydana gelmiştir. Dağın doruğunda ana baca üzerinde bir krater, doğu yamaçlarda ise parazit koniler bulunmaktadır. Dağın yamaçlarında, dördüncü zamanda meydana gelen aşınmalarla vadi biçimindeki yarıntılar meydana gelmiş durumdadır. Hasan dağlarının hemen yakınında Melendiz Dağı bulunur. Bu dağ da, oluşum zamanı, yapı ve şekil bakımından Hasan Dağına benzer özellikler gösterir. Tuz Gölü'nün güneyinde bulunan Karacadağ, Meke Dağı ve Karadağ da Erciyes Dağı ve Hasandağı ile aynı hat üzerinde bulunan diğer volkan konileridir.
20 Eylül 2020'de Hasandağı'n güneybatısında meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremin ardından dağda basınçlı gaz çıkışları (fümerol) oluştu.

HASAN DAĞI’n TARİHİ.:
Antik yerleşim olan Çatalhöyük’teki insanlar Hasan Dağı’nın etrafından obsidyen toplarlardı ve muhtemelen diğer yerleşim yerlerindeki insanlarla lüks eşyalar için takas yaparlardı. Obsidyen aynalar ve pullar da bulunmuştur. Bazen sanat tarihçileri tarafından ilk manzara olarak tanımlanan ve kimi insanlara göre tasviri yerleşim yerindeki evlerin üzerinden yükselen Hasan Dağı’nın Çatalhöyük halkı için önemi bir duvar resmi olarak da görülebilir.
Arap-Bizans savaşları sırasında Bizans’ın başkenti İstanbul’u akınlara karşı uyarmak için Bizans İşaret Sisteminde güneyden kullanılan ikinci dağdır.

HASAN DAĞI’na ULAŞIM.:
Ankara'dan Aksaray'a 3 saatte gidilebilir. Aksaray'ı geçtikten sonra Hasan Dağı'na iki yoldan ulaşabilirsiniz. Hasan Dağı'na Batı yönünden yaklaşmak için Yukarı Dikmen Köyü'nü, Kuzey yönünden yaklaşmak için ise Helvadere'yi tercih edebilirsiniz..

1-) Yukarı Dikmen Köyü.:
Aksaray'ı geçince sağda Taşpınar kasabası sapağını geçtikten 3–5 km sonra Taşpınar köprüsünden sola dönülüyor. İlk olarak karşınıza Aşağı Dikmen Köyü çıkıyor. Köyü geçince yol ikiye ayrılıyor. Sağ yol Yukarı Dikmen Köyü'ne (tabela mevcut) sol yol ise Gözlükuyu Köyü'ne gidiyor. Etkinliğe Yukarı Dikmen'den başlayıp önce patikayı sonra dere yatağını takip ederek, uygun kamp yerlerine ulaşılabilir.

2-) Helvadere Kasabası.:
Eski ismi Harlıdere, târihte ise Nora olarak isimlendirilmiş olan Helvadere'den dağ evine giden yol, veya inşaat hâlindeki astım hastanesine ve yaylaya gidilen toprak yoldan dağa doğru sapılarak taşlıklı geniş bir patika ile vâdi içindeki kamp alanına varılabilir. Vâdinin her iki yanı da kuraktır ve gri rengiyle çok uzak mesâfelerden bile seçilebilir. Kamp alanının bulunduğu vâdinin devamında, bacalar olarak isimlendirilen mevkiinin 150 m kadar ilerisinde vâdi tabanı seviyesinde en kurak mevsimlerde dâhi su bulmak mümkündür..

ZİRVEye ROTA.:
Zirvesine ulaşmak için pek çok yol vardır. Herhangi bir teknik tırmanış zorluğuyla karşılaşılmaksızın iyi bir tempo ile rahat bir rotadan günübirlik olarak dâhi zirveye ulaşmak mümkündür. En kolay yol, dağın doğu yamacındaki çarşak saha tarafından gerçekleştirilir. Karsız mevsimlerde iniş, zaman zaman tehlikeli olabilir. Dağ sâdece Yılankar rotası ile, bugüne kadar bilinen 4 kişinin hayâtını kaybetmesine sebep olmuştur.

nOt.: Ben 10-12 Yaşımdayken Rahmetli Tıkır Osman Dedemle, HASAN DAĞI’n zirvesine, uzun ama güvenli Küçük HASAN DAĞI tarafından Çıktık. Kilise kalıntısı içinde üstünde haç resmi olan bir taşı bulup yuvarlamışlardı.. Ama Dağın Zirvesinden inerken herkes kestirmeden, kısa sürede Obalarımıza inmek için Yılan Kardan sopalardan kızak yaparak indiler. Çocuk bir tek ben vardım.. Dedem biraz düşündü.. "Onlar arkadan uzun yolu dolaşacağız sanıyorlar!." dedi. Belindeki uzun yün kuşağı ile beni sırtına iyice sardı. sonra kalın sopanın ucundan tutup üstüne oturdu ki, kızak yapmıştı onu.. Yavaş yavaş inerken diklik artınca sopayı tam dikti fren yaptı epeyce indik.. son kısıma inince yumuşak kar bizi fırlattı.. kahkahalarla gülerek kaydık indik.. 1956 yılı olabilir..
KUL İHVÂNi..

Dik kayalık kısımlardan günün belirli saatlerinde taş düşmeleri de görülebilir. Kış mevsiminde zeminin karla örtülmesi ile birlikte dik ve uzun yamaçların rüzgâra açık olan kısımları kimi zaman buz hâlini alabilir. Bu ihtimâller göz önünde bulundurarak krampon ve buz kazması alınmalıdır. Karşılaşılabilecek bir diğer sorun ise yükseklikten meydana gelebilecek muhtemel dağ hastalıkları olabilir. Ancak bunlar baş ağrısı ve mîde bulantısından farklı şeyler olmayacaktır. Zirve çanağı (veya krater ağzı olarak da isimlendirilir) çok eski tarihlerde bir göle sahip olsa da günümüzde kurak bir çukurdur. Zirve, krater çukurunun güney yönünde yükselir ve birkaç adım kenarında 5 çadır sığabilecek büyüklükte kamp alanları vardır. Açık havalarda; zirveden Melendiz, Erciyes, Aladağlar, Bolkarlar ve Karacadağ rahat bir şekilde görülebilir..

BÜYÜK HASAN DAĞI'nda DAĞCILIK.:
Büyük Hasan Dağı dağcılık ve doğa sporları açısından da önemli bir potansiyele sahiptir. Gerek yerli ve gerekse yabancı doğa sporcuları yılın her mevsimi tırmanışlar gerçekleştirmektedir. Daha ziyâde kış mevsiminde kış tırmanışlarına sahne olan Büyük Hasan Dağı'na yaz mevsiminde su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle daha seyrek tırmanış yapılmaktadır. Günümüzde herhangi bir planlı koruma uygulamasının olmadığı Hasan Dağı'nda koruma-kullanma dengelerinin oluşturulup doğal potansiyelinin geliştirileceği projelere gereksinim vardır..

HASAN DAĞI İKLİMİ.:
Hasan Dağı eteklerinde alt ve üst kısım hâlinde meşe, orta kısım ise bir kuşak dağ kavağı ağaçları görülür. Çevrenin tabi bitki örtüsü bozkır bitkileridir. İklim; kışları soğuk ve sert, yazları ise yağış azlığı sebebiyle kuraktır..

HASAN DAĞI KÜL FORMASYONU.:
Bu formasyon Melendiz ve Hasan dağları silsilesinin kuzey, batı ve güneyinde geniş sahalar kaplamaktadır. Başlıca indifa noktaları Hasan Dağı volkanları ile oradaki birçok lâv menfezi (ve üzerlerindeki koniler) dir. Ayrıca, Göllü Dağ indifa noktaları ile Çınarlı Mıntakasındaki koniler büyük miktarda kül ve lapilli tahassulüne yol açmış, bunlar da etüd sahası sınırlarının çok dışarılarına kadar gitmişlerdir. Üç nevi depozit mevcuttur.:
Homojen depozit,
Tabakalı depozit,
Karma karışık depozit..

Hasan Dağının (Leskeri Tepe - Tarık Tepe mıntakası) güney ve güneybatısında homojen kül ve lapilli çökeltileri bulunmaktadır. Mukavemetsiz (yekdiğerine iyi kaynamamış) beyaz vitrik kül matriksinin içinde muntazam bir şekilde dağılmış ufak ve orta boy beyaz ponza taşı çakılları yer almıştır. Daha seyrek olarak siyah obsidien parçaları ile bir miktar lâv çakılı da vardır. Altunhisar'ın batısında birçok aflörman görülmüştür..
Göllü Dağ bölgesinde tabakalanmış ve boy sırası ayrıtlanmış ponza taşı aflörmanları bu kesimin karakteristik bir özelliğini teşkil eder. Buralarda siyah obsidienler ponza taşı yataklarında önemli bir yekûn tutmaktadırlar. İnce ve kalın taneli lapilli tabakaları burada katkı halinde bulunurlar. Çiftlik'in kuzeyinde yol malzemesi çıkartılan bir taş ocağı halen işletilmektedir. Altunhisar civârında ufak bir aflörmanda tabakalanmış lapilli volkanik kül ve lapilli içinde sayısız andezitik lâv çakılı görülmüştür. Bu formasyon Yakacık vitrik tüfleriyle uygunsuzluk göstermektedir. Yine burada yumuşak malzeme tipik bir dendritik drenaj şekli gelişmiş bulunmaktadır.
Ovada yer almış bulunan bir sürü kül ve cüruf konisi (tümseği) nin örtüsü üstünde sık sık tabakalanmış ve Periklinal yatımlı kül ve ponza taşı lâpillisine raslanmaktadır.Üçüncü tip depozitler Hasan Dağının kuzeyi ile kuzeydoğusunda bulunurlar. Çeltek'in güneyinde ve İlhara Mıntakasındaki tabakalanmamış küller irili ufaklı lâv ve tüf blokları ihtiva etmekte olup, bunlar tabiî olayların etkisiyle mukavemetsiz matrikslerden kolayca sıyrılmakta ve açığa çıkmaktadırlar. Çeltek'in güneyinde Göstük tüfitleri doğrudan doğruya bu karmakarışık kül çökeltisiyle örtülüdür. Küllerin vücuda getirdiği dik duvarlar içinde andezit-bazalt ve tüf blokları kolayca görülmektedir. Bazen bunlar dimdik kül sütunlarının üzerinde koruyucu bir kapak gibi bulunurlar. Küller ve lapilliler gerek Melendiz ve Keçiboydoran Dağlarının andezit-bazaitlarım ve gerekse Kızılkaya ignimbritlerini örtmektedir. Bunların üzerinde de dağ silsilesinin bazaltları ve ovanın konileri bulunur..

HASAN DAĞINDA IŞIKLI ÇIĞ ÇÖKELTİSİ.:
Bu mahallî sayılabilen depozit, Büyük Hasan Dağının batı yamacındadır ve açık renkli küller, cüruf, lapilli ve tüfler ile andezit bloklarından meydana gelmiş muazzam bir yığıntı teşkil eder. Burada volkanik kül, kum ve çakıl matriks vazifesini görmektedir. Bu topluluk Hasan Dağının kuzeybatı yamaçlarındaki dik inişli dere yataklarında aflörman vermektedir. Stratigrafik açıdan bu çökelti iki bazalt akıntısı arasında bulunur. Bir taraftan sahanın batı sınırının çok ötelerine kadar giden bazalt akıntısını örterken, diğer taraftan kuzeye akan bazaltların altında kalmıştır. Bunun çok yaygın kül indifaları çökeltileriyle ilgili bulunduğu zannedilmektedir; zira bu da Hasan Dağının kuzeyinde ve kuzeydoğusunda karmakarışık durumda görülen küllere birçok yönden benzemektedir. Bu çökelti volkanın yamaçlarından ışık vererek inen bir çığdan, yani gaz içinde süspansiyon halinde (asılı olarak) akan bir kül, cüruf, lapilli ve parçalar selinden hâsıl olmuştur..

HASAN DAĞI KÜL AKINTISI TÜFLERİ.:
Bu tüfler Küçük Hasan Dağının güneybatı sathı mailinde bulunurlar. Hasan Dağı kül formasyonunun üzerinde ve Küçük Hasan Dağı bazalt akıntılarıyla örtülüdürler. Bu formasyonun pek de fazla sayılmayan cesameti ile yapılışı bu tüflerin kül ve lapilli indıfaım takiben, Küçük Hasan Dağında vâkı bir kül akımı indıfaının neticesi olması muhtemel görünüyor. Tüflerin sınırı alçak yarlarla belirlidir ve bu yarlar batıda volkandan gelen ve çok uzaklara kadar uzanan bazalt akıntılarının altına dalıp kaybolmaktadır. Bandlı, kaba ve birbirine kaynak olmamış tüflerin plâstik akım yapısı bu alçak yarlarda çok açık gözükmektedir. Plâjioklaz (andezin), kuars, biotit halinde mineral tanecikleri başka başka renkler gösteren bandlarla ve değişik konsantrasyonlarda zuhur eder. Bu farkı konsantrasyonlarda bulunan selektif erozyona (yani, bir tarafın diğerine nazaran daha fazla aşınmasına) yol açmıştır. Tüflerin bazen kırmızı veya beyaz kumtaşlarına çok benzedikleri vâkıdır. Bu tüflerle altlarında bulunan küller arasında ve bir breş tabakası halinde kaba bir şekilde harman olmuş cama benzer ponza taşı yumruları vardır..
Resim
zevCANN
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen zevCANN »

Sevgili Latif Dayıcığımm.. 2015 yılında ilk Hasan Dağı deneyimim seninle birlikteydi.Yaptığın sohbetin güzelliği hala kulağımda en kısa zamanda birlikte tekrar gitmek dileğiyle..
Kullanıcı avatarı
Zehra
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Zehra »

Kulihvanim ve Hasan dağım..
mükemmeeel bir ikili ben de geliyorummmm..
Yol üzerinden geçerken beni de alın zevcan'ımm..
Çünkü bensiz tadı olmaaaz.... :)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

DÜŞümde KARBEYAZ GÖRdüm,
=>Ağ EŞME’de KAR KESERken!.
=>GERiye DÜRÜLdü=>ÖMRüm,
İÇİMde===>HASsREt ESERken!.

HASAN DAğın=>OYLumunda,
AKkça Ağaca->AL BAĞLarım!.
KOyun SAğım=>YAYLımında,
Rüyâm da OLsa==>AĞLarım!.

ZEVK 9957

=>DÜŞüm===>EMiR Dağ TÜRKüsü===>AKLImı UÇuRuR GöTüRüR,
YaYLa YaYLa===>BULut GiBi===>DAĞLarı==>KÖR DuMaN BüRüR,
=>FADİME’sin->ARaR GÖNLüm,
YÂREsi’n=>KaR SaRaR GÖNLüm,
BiR “AHh!.”ÇeKeR YeR GöKk İNLeR=>SeS VeRiR PeŞiNden YüRüR!.

29.05.2021.. 03:30
brsbrsm...tktktrstkkmizdeshrylnzLıkkk..

KuL İHVÂNİ’m==>şUnU BİLki,
Hayat->GEÇen Şu ZAMÂNdır!.
SEVgi=->BiR ÖMüRdür BELki,
AŞKksa=>YAŞAnan Bir ÂNdır!.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim, ÂŞIK olup, AŞKı'nı gizlese, iffetini muhafaza edip ÖLse, ŞEHÎD olur.” buyurmuştur.
(Hakîm-i Nişâburî ve Hâtib-i Bağdadî.)

KamiL AbaLıoğLu =>Emirdağı Birbirine uLaLı..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

GELiN BAŞLı->HASAN DAĞıM,
KARA TAŞLı=->HASAN DAĞıM,
KuL İHVANİ'n=>GURBEt ELde,
GÖZü YAŞLı=>HASAN DAĞıM!.

HASAN DAĞıM BEY DAĞLaRıM,
ÇİLLEde GEÇeN==>ÇAĞLaRıM,
===->AŞKk ATEŞiyLe YÜREğiM,
=->KEŞiŞ DAĞI’nda DAĞLaRıM!.

Resim
HASAN DAĞI’m!.

KARAKIŞta==->SESSİZLiğin DİNLenir,
BAHAR GELir->YAYLALarın ŞENLenir,
GüNeŞ VuRur Nokta Nokta BENLenir,
DİLBERin YANağı AL==>HASAN DAĞı!.
Resim
BİNBİR BİTKi BİRden=>ÇİÇEğin AÇaR,
YEDi RENk KUŞANır KOKUSUn SAÇaR,
=>ÖZÜnün EMRİnde==->ARILar UÇaR,
BAHAR BEREKEti BaL==>HASAN DAĞı!.
Resim
NeLeR Görmüş Aşkta KarLı DağLar Hey,
KİMi ÇOBAN OLmuş====>KİMi AĞA-Bey,
CORRUk KUŞu===>KAVAL SESi AYNı Şey,
ISLIKta HASREtim ÇaL===>HASAN DAĞı!.
Resim
ÖMRÜNce ÖZLEyen =>BAĞRIn DÖVENi,
==>AĞEŞMe KEKLİği===->KEÇİ KEVENi,
=>SEN de UNUTMAZsın=->SENİ SEVENİ,
HASREt ANLATILmaz HaL HASAN DAĞı!.
Resim
ASIRLARdır SÜREN==->YÖRÜK OYUNu,
GÖÇLe BAŞLaR-BİTer>ÖYKÜnün SONu,
AT=>EŞEK=>İNEKle=>KEÇİ==>KOYUNu,
KOŞTURuR PEŞİNde->MaL HASAN DAĞı!.
Resim
=>BİR ACI ÖYKÜdür==->TüRLü TATLaRı,
AKSeDeR DAĞLARa=>AŞKk FERYATLaRı,
YALIN AYAK KOŞAR=====>YILKI ATLaRı,
Dört Mıha Hasrettir NaL=>HASAN DAĞı!.
Resim
->DAĞLAR->AŞKa GeBe->AŞKa EĞİLİM,
UĞRUNDA ÖLMEZSEM=->ÂŞIK DEĞİLİM,
YAZAR KAYALARda=->SENSİN SEVGİLİM,
SEVDÂLARLA ESER YEL =->HASAN DAĞı!.
Resim
DAĞda AŞKk BaŞıBoŞ DiZGiN VURULmaz,
UYKULAR UYANIKk->DÜŞLER YORULmaz,
SAAATSIZ YAŞANIR=->ZAMAN SORULmaz,
KENDİ GELİR-GEÇER YIL==>HASAN DAĞı!.
Resim
==>SEYRİNi SIRRIna==>SALmış YÜREğiM,
DELi OLmuş SEVgine=>DALmış YÜREğiM,
DOĞDUğum OBAda==>KALmış YÜREğiM,
BeN SeNde>SeN BeNde BiL HASAN DAĞı!.
Resim
ÖZLerim=>GÖZLerim=>YAYLA MEVSİMi,
MoR ÇİÇeKLer AÇaR===->KEKİK KESİMi,
==>ŞEHRİN ŞAMATAsı==->KESER SESİMi,
HEp SENi YâD EDer DiL=->HASAN DAĞı!.
Resim
GÖNLü GÜZEL OLan=->GELip-GÖREsi,
NaSıL ŞeN-ŞâdümÂN==>YAYLa YÖREsi,
DAĞa-TAŞa SEVGİ===>YÖRÜk TÖREsi,
SENi SEVmeyeni SiL===>HASAN DAĞı!.
Resim
GELİN BAŞLIm SENi GÖRen VURULur,
KAR SUYUn İÇİLir==->İÇLer DURULur,
OYAKLara=====>OBALarın KURULuR,
HaVaN Hoş OKSiJen BoL HASAN DAĞı!.
Resim
Zirvende Yatmakta HASAN DEDEmİZ,
HİMMEtini DİLeR==>DERÛN DÎDEmİZ,
YILAN KARı==>KARTAL GÖLü BİZe İZ,
=>ULAŞır BAŞIna YOL=>HASAN DAĞı!.
Resim
ÜÇ SÜRÜLü OBA=>ŞEREFmiş-ŞANmış,
DELİ ÇAVUŞ===->ÇİLELeri KUŞANmış,
=>SARI ELİF EFSÂNESİ===>YAŞANmış,
YERİnde YeL ESeR KüL->HASAN DAĞı!.
Resim
KuL İHVÂNİ SEFÎL==>NeFes-SÛRdayım,
MUKADDEs TÛVÂda=>SANki TÛRdayım,
HeR YaYLa GÖÇÜnde=>YiNe BURdayım,
Yüreğim Bağrında GÜL==>HASAN DAĞı!.

21.06.2008.. 11:15..
H a S a N D a Ğ ı…

ZAMAN==->SU GiBi AKıYOR,
=>GERİsi YOk==>HeP İLERi!.
Şu ÂN==>GEÇMiŞi YAKıYOR,
=>SIFIRın=>SONSuZ SEFERi!.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

MEZÂRım==>DAĞLaRda OLsun,
MoR SÜMBÜL BAĞLaRda OLsun,
=>KEKLikLer Ötsün=>SEHERde,
İHVÂNİ’m->HeR ÂN-HeR YERde,
CÂN==>ÇİLLE ÇAĞLaRda OLsun!.

ZEVK 10.308

KUL İHVÂNİ’m YERYÜZÜnde==>GÖKYÜZÜ’nün->MîM MaSALI,
HASAN DAĞı'n ->YAYLA GÜLü..=>KEŞİŞ DAĞ’da ->KARA ÇALI,
DERDi DELİ =>DEVRÂNI’nda =>GÖKLERde =>TAHtı KURULUR,
=>BiNBiR ÇİLLe SEYRÂNI’nda===>KADER OKU’yLa VURULUR,
=>KARINCALARa =>YEM OLUR===>KARLı DAĞLaRın KARTALı!.

09.04.2022..04:09
brsbrsm...tktktrstkkmzd8RMZN-TEYsahurumuzzz..

GURBEt HASREt TASa GAMda,
TEL TEL AĞARAN Şu SAÇLaR!.
KOYUN KOKaR=>HAFIZAMda,
=>SÜRÜ YATAğı->ARKAÇ-Lar!.
AKLımda->MoSMoR AKŞAMda!.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

TEY-kankacanıma..

Bî-İSMihu SUBHÂNehu!.

ÇILGıN ÇOCUğun>ÇIĞLIğın,
ÂŞİNÂdır==>HASAN DAĞım!.
GURBEt ELLde YALNIZLIğın,
SÎNEmdeki ==>SILÂ BAĞım!.

Lâ HUVe İLLâ HUu=>GÖRüNüR GÖZde,
KÜLLî ŞEYy’e KADîR==>İNANCı SÖZde,
SIRR-ı SEBîLİLLAH=>COŞTUkça COŞAR!.
TECRİmenTAHtıhâ’L-==->ENHÂRı ÖZde,
KUL İHVÂNi SEFîL==>KOŞTUkça KOŞAR!.

=>ÇİLLe ÇÖLÜn CÂN ÇİÇEği=->Geç AÇAR,
KÖR GÖNüLLeR GÖRMeZ KOKUsun SAÇAR,
HALK İÇİnde=>HAKk’a=>HAKk İLe KAÇAR,
TÜMMLeNiR-TAMMLaNıR>TEVHiDin YAŞAR!.

HASBuNALLAH ve Nİ’GMe’L-VEKîL BİLiR,
HASBuNALLAH ve Nİ’GMe’L-KEFîL BİLiR,
TüVeLLi VECHuLLAH->KÂF DAĞI-n AŞAR,
==>MUte KABLe EN TEMutu===>DİRİLiR!..

=->HASBuNALLAH ve Nİ’GMe’L-KÂFî BESte,
HASBuNALLAH ve Nİ’GMe’L-NASîR NEFESte
==>HASBuNALLAH ve Nİ’GMe’L-VELî SESte,
>HASBuNALLAH ve Nİ’GMe’L-MEVLâ TAŞAR!.

29.05.2022.. 13:57
Aksaray..HasanDağı-rmznhaybbhacernurhanımızz…

Lâ HUVe İLLâ HUu.: O’ndan başka O yoktur!.

Resim

TECRİmenTAHtıhâ’L-ENHÂR.:

تِلْكَ حُدُودُ اللّهِ وَمَن يُطِعِ اللّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
Resim---"Tilke hudûdullâh (hudûdullâhi). Ve men yutııllâhe ve resûlehu yudhılhu cennâtin tecrî min TAHTİHÂ'L- ENHÂRu hâlidîne fîhâ. Ve zâlike'l- fevzu'l- azîm (azîmu).: Bunlar, ALLAH'ın (koyduğu) sınırlardır. Kim ALLAH'a ve PEYGAMBERİne itaat ederse ALLAH onu, zemininden ırmaklar akan CeNNetlere koyacaktır; orada devamlı kalıcıdırlar; işte büyük kurtuluş budur.” (Nisâ 4/13)

TüVeLLi VECHuLLAH.:

وَلِلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَأَيْنَمَا تُوَلُّواْ فَثَمَّ وَجْهُ اللّهِ إِنَّ اللّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Resim---“Ve lillâhi’l- meşriku ve’l- magribu fe eynemâ tuvellû fe semme vechullâh (vechullâhi) innALLÂHe VÂSİun ALÎM (alîmun).: Ve doğu da ALLAH'ındır batı da. Artık hangi tarafa dönerseniz dönün, ALLAH'ın VECHi (Zât'ı- yüzü-kıblesi) işte oradadır. Muhakkak ki ALLAH VÂSİ'dir (rahmeti ve lutfu geniştir, herşeyi ilmi ile kuşatandır)." (Bakara 2/115)

Resim

RABBımız TeÂLÂ’nın BİZim için Kendi DUÂ’sıyla;
EL Hamdulillâhi RABB’i’l- âlemin.. Âlemlerin RABBı’na hamd ederim!.
RABBu’l- ÂLeMîn’e =>Kur’ÂN-ı Kerîmce =>RABBu’l- ÂLeMînce DUÂederiz!.

HasbunALLAH veni’mel-VekîL,
HasbunALLAH veni’mel-KefîL,
HasbunALLAH veni’mel- KÂFî,
HasbunALLAH veni’mel-NaSîR,
HasbunALLAH veni’mel- VELî,
HasbunALLAH veni’mel-MeVLâ..
Gufrâneke RABBenâ!.
Ve ileyke’l- masîr,
Ve hüve alâ KüLLî ŞEYy’in Kadîr!.

Âmin Yâ RABBenâ celle celâlihu!.

Resim HasbunALLAH veni’mel-VekîL.: O, ne büyük ni’met veren bir VEKÎLdir ki, BİZim vekâletimizi almıştır El VEKÎL celle celâlihu olan O’dur.. Çünkü hiçbir şeye karşılık olarak O’na bir şey vermek mümkün değildir yâni, Hasbîdir. VERdiğinin hepsi kendi Lütfü Keremînden, İzzeti Şerefinden verir KüLLî ŞEYy’i yaratan ALLAH celle celâlihu..

Resim HasbunALLAH veni’mel-KeFîL.: O; KüLLî ŞeYyi Yaratandır, her hususta Lâzım ve Lâyıkınca Hasbîce KULuna KefîL olan ALLAH celle celâlihu..

Resim HasbunALLAH veni’mel-KÂFî.: O; KüLLî ŞeYyi Yaratandır, her hususta Lâzım ve Lâyıkınca Hasbîce yeterli olan ALLAH celle celâlihu..

Resim HasbunALLAH veni’mel-NASîR.: O, ne Muhteşem ne Mübârek/Bereket dolu bir YARDIMCImız ALLAH celle celâlihu..

Resim HasbunALLAH veni’mel-VELî.: MutLak Hasbî Olarak her husuta Bizim VELîmizsin/DOStumuzsun!.

Resim HasbunALLAH veni’mel-MEVLâ.: Sen MutLak Hasbî Olarak; Şanlı. Şerefli. Mâlik. Karşılıksız Mün'im-i Mutlak/Nimet veren, yedirip içiren Sâhibiz Cenâb-ı HAKk celle celâlihu..

Resim Gufrâneke RABBenâ!. Ve ileyke’l- masîr. Ve hüve alâ KüLLî ŞEYy’in Kadîr!.: BİZi Bağışla ey RABBımız!. SEN Bağışlayıcısın BİZi bağışla!. KüLLî ŞEYy’e Kadîr olan SENsin ki =>biz her nefeste KOŞarak SANA GELmekteyiz, 1640 km/saat Dünyanın DÖNüş HızıyLa!.

Resim VeLâ havLe veLâ kuvvete iLLâ BiLLâhi’L- ÂLîyyü'L- Azîm!.

Resim
M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

BiR ANAM->BiR HASAN DAĞI’m,
ATA YURDUm==->SEVDÂ SİLÂM!.
GURBEt ELde->GÖNüL BAĞI’m,
BiR HEBER ya da=->BiR SELÂM!.

RAHMÂN->NEFHa NEFESLeNiR,
=>BEZM-i ELESt’ten>SESLeNiR,
=>DUYuLuR=->CUMÂ CEM’inde,
LEBBEYke Yâ RABBenâ!. DENiR!.

=SIRR SEYyÂH HÂLim’e ŞAŞtım,
=>ARZ’ı===>SEMÂ’yı DOLAŞtım,
=>KARîBü’L-GARîB=>İHVÂNimm,
SUBHÂN SİLÂm’a====>ULAŞtım!.

HAYy DOStt!.
SİLÂ-yı RAHîM!.

RÛHu>CÂN CERYÂNı>CÂNÂN’dan>CÂN’a
NEFES ALıp<=>VERmek=>BİZ’e BAHÂN’a,
AKL-ı SELîM<=>HÂL-i HÂLiM===>İNSÂN’a,
==>HAKk’ın EMÂNEti====>SİLÂ-yı RAHîM!.

*

=>NEFSİ’ni BİLeNe====>RABBi’n BİLeNe,
=>AKıL AYNASI’n=>GÖZ YAŞıyLa->SİLeNe,
=>RASÛLULLAH SIR SAFFı’na==->GELeNe,
=>KULLuKk İKÂMEti=====>SİLÂ-yı RAHîM!.

*

KİMLiKk<=>KİŞİLiKkLe=->bENLiKk DAĞImız,
=>HAVVA ANAmız’dAN==>GÖBEKk BAĞImız,
CÂN=>CÂN’a=>CÂNLıdır==->ÇİLLE ÇAĞImız,
=>EL MENNÂN MİNNEti ===->SİLÂ-yı RAHîM!.

*

=>Lî-VECHİLLAH==>SEBÎLİLLAH=>YAŞARızz,
SİLÂMIZ’ı ÖZLeR===>DAĞLAR===->AŞARızz,
ARZı’na=>SIĞMAYıZz=>ARŞı’n===>TAŞARızz,
=>“BİZ BİR-İZ CENNEti”====>SİLÂ-yı RAHîM!.

*

=>DAMLAmız=>İÇİnde==>HAYy DENİZLiği,
=>AKLın=>ISsIZLığı!. ===>AŞKk SESsİZLiği,
=>GÖBEKk BAĞı=>HAKkı=->NAHNU BİZLiği,
=>İHVÂNi’m=>MELÂMEt====>SELÂM İZLiği,
=>RESÛL’ün=>SÜNNEti ===>SİLÂ-yı RAHîM!.

26.08.2022.. 15:24
brsbrsm…tktktrstekkmdteycumâcem’imizzzz..

=>İBÂDEt=->YÜCE ALLAH’a,
SÂHiB ÇIKaR=>ABDULLAH’a,
Ve=>fe SEBBit=>AKDEMeNâ,
HİZMEt ETt>RASÛLULLAH’a!.

celle celâlihu..
aleyhumusselâm..

LokmÂN aleyhisselâm oğluna.:
“Yavrucuğum!. Mü’minin iki kalbi olur,
=>biriyle ümit besler =>diğeriyle korkar.”
buyurmuştur..

Resim

=>İBÂDEt=->YÜCE ALLAH’a,
SÂHiB ÇIKaR=>ABDULLAH’a,
Ve=>fe SEBBit=>AKDEMeNâ,
HİZMEt ETt>RASÛLULLAH’a!.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ
Resim---“Yâ eyyuhâllezîne âmenû in tensurûllâhe yensurkum ve yusebbit akdâmekum.: Ey iman edenler, eğer siz ALLAH'a (ALLAH adına İslâma ve müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır. (ayaklarınızı diretir, size sebat verir.)” (MuhaMMed 47/7)

“ALLAH’ın DİNİ’ne yardım etmek” demek, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'e –O’nunla birlikte ALLAH’ın SÖZÜnü yüceltmek için- yardım etmek demektir. (Taberî, ilgili ayetin tefsiri)

Bazı İsLâm ÂLimlerimize göre, âyette yer alan.: “ALLAH’a yardım etmek” konusu üç şekilde anlaşılabilir:
a-) ALLAH’ın DİNİ’ne ve O’nun ortaya koyduğu HAK YOLU’na yardım etmek..
b-) ALLAH’a imân eden, O’na taraftar olan ve O’nun adına hareket eden mü’minlere yardım etmek..

فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيمًا
Resim---“Fe lâ ve RABBike lâ yu’minûne hattâ yuhakkimûke fîmâ şecera beynehum, summe lâ yecidû fî enfusihim haracen mimmâ kadayte ve yusellimû teslîmâ (teslîmen).: Artık hayır, RABBine andolsun ki, aralarında çekiştikleri şey hakkında, seni hakem tâyin edip, sonra da senin verdiğin hükümden dolayı “içlerinde bir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimîyyetle teslim olmadıkça” îmân etmiş olmazlar.”(Nisâ 4/65)

فَوَرَبِّكَ لَنَسْأَلَنَّهُمْ أَجْمَعِيْنَ
Resim---“Fe ve RABBike le nes’elennehum ecmaîn (ecmaîne).: Artık RABBine andolsun ki; onların hepsine mutlaka soracağız.” (Tevbe 9/128) (Hicr 15/92)

عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Resim---“Ammâ kânû ya’melûn (ya’melûne).: Yapmış oldukları şeylerden.” (Tevbe 9/128) (Hicr 15/93)

فَوَرَبِّ السَّمَاء وَالْأَرْضِ إِنَّهُ لَحَقٌّ مِّثْلَ مَا أَنَّكُمْ تَنطِقُونَ
Resim---“Fe ve RABBi’s- semâi vel ardı innehu le hakkun misle mâ ennekum tentıkûn (tentıkûne).: İşte, göğün ve yerin RABBi’ne andolsun ki, şüphesiz, o (size va'dedilen) sizin (aranızda) konuştuklarınız kadar, elbette kesin bir gerçektir.”(Zâriyât 51/23)

Müfessirlerin beyân ettiği gibi, bu zâmirin mercii “Vaad olunan =>CeNNet, Kur'ÂN-ı Kerîm, DîN/ İslâm DîNi ve Hesap Günü olabilir., Hepsi de, haktır ve yorumlar doğrudur..

وَالَّذِينَ آمَنُواْ وَهَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ آوَواْ وَّنَصَرُواْ أُولَئِكَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ
Resim---“Vellezîne âmenû ve hâcerû ve câhedû fî sebîlillâhi vellezîne âvev ve nasarû ulâike humu’l- mu'minûne hakkâ (hakkân), lehum magfiratun ve rızkun kerîm (kerîmun).: İman edip ve hicret (göç) eden kimseler ve ALLAH'ın yolunda cihad (savaş) eden kimseler ve barındıran (himâye eden) ve yardım eden kimseler, işte onlar, onlar gerçek mü'minlerdir. Onlar için mağfiret ve kerim rızık vardır.” (Enfâl 8/74)

إِلاَّ تَنصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللّهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الَّذِينَ كَفَرُواْ ثَانِيَ اثْنَيْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا فَأَنزَلَ اللّهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَّمْ تَرَوْهَا وَجَعَلَ كَلِمَةَ الَّذِينَ كَفَرُواْ السُّفْلَى وَكَلِمَةُ اللّهِ هِيَ الْعُلْيَا وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ
Resim---“İllâ tensurûhu fe kad nasarahullâhu iz ahracehullezîne keferû sâniyesneyni iz humâ fîl gâri iz yekûlu li sâhibihî lâ tahzen innallâhe meanâ, fe enzelallâhu sekînetehu aleyhi ve eyyedehu bicunûdin lem terevhâ ve ceale kelimetellezîne keferû’s- suflâ, ve kelimetullâhi hiye’l- ulyâ vallâhu azîzun hakîm (hakîmun).: O'na sizin yardım etmeniz dışında (etmediğinizde) o zaman ALLAH, O'na (Resûl'e) yardım etmişti. Kâfir olanlar, O'nu (Mekke'den) çıkardığı (çıkmaya mecbur ettikleri) zaman iki (kişi)nin ikincisi idi. İkisi mağarada iken arkadaşına şöyle demişti.: “Mahzun olma! Muhakkak ki; ALLAH, bizimle berâber.” O zaman ALLAH, O'nun üzerine sekînetini indirdi.Ve O'nu göremediğiniz bir ordu ile destekledi. Kâfirlerin sözünü suflî kıldı. Ve ALLAH'ın sözü; O, çok yücedir. Ve ALLAH; AZÎZ'dir (üstündür), HAKÎM'dir (hüküm sâhibi ve hikmet sâhibidir).” (Tevbe 9/40)

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
Resim---“İnnallâhe ye’muru bi’l- adli ve’l- ihsâni ve îtâi zî’l- kurbâ ve yenhâ ani’l- fahşâi ve’l- munkeri ve’l- bagy (bagyi), yeizukum leallekum tezekkerûn (tezekkerûne).: Muhakkak ki ALLAH, adaletli olmayı ve ihsânı ve akrabalara vermeyi emreder. Ve fuhuştan, münkerden (ALLAH'ın yasakladığı şeylerden) ve azgınlıktan (hakka tecâvüzden) sizi nehyeder. Böylece umulur ki siz, tezekkür edersiniz diye size öğüt veriyor.”(Nahl 16/90)

وَقُل رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا
Resim---“Ve kul RABBi edhılnî mudhale sıdkın ve ahricnî muhrece sıdkın vec’al lî min ledunke sultâne’n- nasîrâ (nasîren).: Ve de ki: “RABBim beni sıdk ile dahil et ve beni sıdk ile çıkar. Ve bana SENin Katın’dan (gizli ilminden) bir yardımcı sultân kıl.”// “RABBim, dürüst olarak yiğitçe girilmesi gereken yere, emniyetle girmemi sağla. Dürüst olarak yiğitçe çıkılması gereken yerden emniyetle çıkmamı sağla. Bana KENDİ KATINdan yardımcı bir güç, beni destekleyen bir devlet, bir iktidar ver.” diye niyâz et.” (İsrâ 17/80)

الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ
Resim---“Ellezîne uhricû min diyârihim bi gayri hakkın illâ en yekûlû RABBunallâh (RABBunallâhu), ve lev lâ def’ullâhi’n- nâse ba’dahum bi ba’dın lehuddimet savâmıu ve biyaun ve salavâtun ve mesâcidu yuzkeru fîhesmullâhi kesîrâ (kesîran), ve le yansurennallâhu men yansuruh (yansuruhu), innallâhe le kaviyyun azîz (azîzun).: Onlar, sadece.: “RABBimiz ALLAH'tır” dedikleri için haksız yere yurtlarından çıkarıldılar. Ve eğer, ALLAH'ın insanları birbiriyle defetmesi olmasaydı, (rahiblerin) Mâbetleri, (hristiyanların) Kiliseleri, (yahudilerin) Havraları ve içinde ALLAH'ın İsminin çok zikredildiği (müslümanların) Mescidleri mutlaka harab olup yıkılırdı. O'na (ALLAH'a) yardım edene, ALLAH mutlaka yardım eder. Muhakkak ki ALLAH, elbette KAVİYY'dir (kuvvetli, güçlü) AZÎZ'dir (yüce).”(Hacc 22/40)

مَا لَكُمْ لَا تَنَاصَرُونَ
Resim---“Mâ lekum lâ tenâsarûn (tenâsarûne).: (Onlara seslenilir:) "Ne oluyor size, birbirinizle (dünyada olduğu gibi) yardımlaşmıyorsunuz?" (Sâffât 37/25)

لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُعَزِّرُوهُ وَتُوَقِّرُوهُ وَتُسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا
Resim---“Li tu’minû billâhi ve resûlihî ve tuazzirûhu ve tuvakkırûh (tuvakkırûhu), ve tusebbihûhu bukreten ve asîlâ (asîlen).: Ki ALLAH'a ve Resûlü'ne iman etmeniz, O'nu savunup desteklemeniz, O'nu en içten bir saygıyla yüceltmeniz ve sabah akşam O'nu (ALLAH'ı) tesbih etmeniz için.” (Fetih48/9)

Resim

PEYGAMBERİMİZ sallallahu aleyhi ve sellem BiR RAHMEttir.:

O/Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, ümmetine bir rahmettir, onlara merhametli ve şefkatlidir. ALLAHu zü’L- CeLÂL şöyle buyurdu.:

لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ
Resim---“Lekad câekum resûlun min enfusikum azîz (azîzun), aleyhi mâ anittum harîsun aleykum bi’l- mu’minîne RAÛFun RAHÎM (rahîmun).: Andolsun ki; size, sizin içinizden azîz bir Resûl geldi. Sizin üzüldüğünüz şey, O'na ağır gelir (O'nu üzer). Size çok düşkün, mü'minlere şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe 9/128)

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ
Resim---“Ve mâ erselnâke illâ rahmeten li’l- âlemin (âlemîne).: Seni BİZ, sadece âlemlere rahmet olarak gönderdik.”(Enbiyâ 21/107)

O, ümmetini aralarında sevgi ve saygı göstermeye, birbirlerine karşı şefkatli olmaya, birbirlerine yardım eden tek vücud gibi olmaya ve birbirine destek olmaya teşvik etmiştir. Çünkü O, yüce RABBinin târif ettiği gibi, mü’minlere merhametlidir. Kendisi şöyle demiştir.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben ve yetime bakan kişi, cennette şöyle olacağız” Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu sözü söylerken şehâdet parmağıyla orta parmağını birleşik bir halde göstermişti.
(Buhârî, Ebû Dâvûd, Tirmizî.)

O, ümmetini aralarında sevgi ve saygı göstermeye, birbirlerine karşı şefkatli olmaya, birbirlerine yardım eden tek vücud gibi olmaya ve birbirine destek olmaya teşvik etmiştir. Çünkü O, yüce RABBinin târif ettiği gibi, mü’minlere merhametlidir. Kendisi şöyle demiştir.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben ve yetime bakan kişi, cennette şöyle olacağız” Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu sözü söylerken şehâdet parmağıyla orta parmağını birleşik bir halde göstermişti.
(Buhârî, Ebû Dâvûd, Tirmizî.)

ALLAHu zü’L- CeLÂL şöye buyurdu.:

فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ
Resim---“Fe emmel yetîme fe lâ takher.: Öyleyse, sakın yetimi üzüp kahretme.”
(Duhâ 93/9).

Yine dul, yoksul ve ihtiyaç sahiplerine yardımda, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in tavsiye ettiği rahmettendir.

Resim---Ebû Hureyre’nin radıyallahu anh rivâyet ettiğine göre,
Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem.:
“Dul ve yoksulun yardımına koşan, ALLAH Yolunda cihad eden gibidir” buyurdu.
(Buhârî, Mâlik.)

Resim---Ebû Hureyre radıyallahu anh şunu rivâyet etti.:
Bir adam Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e katı yürekli olduğundan şikâyet etti.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem o’na.: “Yetimin başını okşa ve yoksulun karnını doyur” buyurdu.
(Ahmed, Ravileri güvenilirdir.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizlere ancak zayıflarınızın DUÂsı sebebiyle yardım ediliyor ve rızık veriliyor” buyurmuştur.
(Buhârî.)

Resim---Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem.: “Doğru yolu tutun, amellerde ifrattan (aşırılığa kaçmaktan) sakının. Müjdeleyip sevdirin. Hiçbir kimseyi, kendi ameli cennete sokmaz”. Sahabiler sordular.: “Seni de mi? ALLAH’ın Rasûlü!” O.: “Evet beni de, ancak ALLAH beni bir mağfiret ve rahmetle bürüyüp korumuştur.” buyurdu.
(Buhârî, Muslim.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

Resim

GURBEt->ALıN YAZım BENim,
HASREt NiYAZ-NAZım BENim,
ÇİLLe ÇÖLÜn AŞKk KUŞUyum,
ÇARk-ı ÇİLLe=>SAZım BENim!.

ZEVK 10.518

HASAN DAĞı-BEYy DAĞLaRım... KEŞİş DAĞım.. AŞKk DAĞLaRım,
==>DÜN GiBidiR==>HATRALaRım.. ==>HATIRLaRım da AĞLaRım,
BOZBOYUN’da KEKLik ÖTeR,
KEL OBA’dan DUMaN TÜTeR,
GURBette HASsRetLik YETeR.. AL ÜStüne->KARALaRı BAĞLaRım!.

05.11.2022.
brsbrsm…tktktrstekkmizdehassretimizzz..

AŞKk YOLUnda>SEFERBERim,
ÜZme! ÜZüLme! SEV! DERim,
YAŞAnmayan=->YALAN DEyip,
YAŞARım!. YAZAR!. SEVERim!.
KuL İHVÂNi’m->SER-ü-SERim!.

Resim

Adana Erkek Lisesi.. Leyli Meççâne/Parasız Yatılı.. Lise 2.inci sınıfa geçmiştim.. 1963 yazıydı..
Yaz tatili Memleketime/Aksaray Karaviran Köyüme geldim.. Yaylaya göç zamanı..
KeL Oba’ya=>Oba kuruldu, Yurt tutuldu, GÖÇ çıktı..
Kız kardeşlerim küçüktü anam yoktu, köyde kaldı, ekin çoktu.. Ben başlarında gittim..
Ömrümün en mutlu Dağ Gecelerini, it ulumalarını, sürülerin çan seslerini ve geceleri inleyen rüzgarların ISsLığını dinledim nakş oldu hafızama..

İşte o günlerden unutamadığım bir Türkü Öyküsü..
Obamızın Güzelleri =>Hamza Emminin Haceri, Kara Yusufun Ziynebi ve Hidayet Amcamın kızı Hacer..
Üçü birlikte Oba’nın yukarısındaki tepedeki Kaypak Kaya’ya çıkarlar da 5 milli Çeyizlik Çorap örme yarışı yaparlardı..
7 kulaç ip ölçülür herkese ve erken bitiren kazanırdı da, kaybeden kavurga kavururdu bir gün sonrasına, kuru üzüm eklerdi içine..
Ben de yakın bir yerde oturur şimdiki gibi delice şeyler yazardım durmadan..
Yine bir öğle sıcağında ılgıt ılgıt Meşe Ormanı Rüzgarı eserken bir türkü tutturdu Hamza Emminin Haceri, ince-içli-cırtlak sesiyle tâa derinden.. belki de bir Delikanlıya SEVDâlıydı kim BİLir.:

Bana DELİ DERler Neden DELiyim,
=->Üstü Ak Köpüklü Bahar Seliyim,
Ben de->Bu Yaylanın Bir Güzeliyim,
Bana da Bir GüZeL YaZ HASAN Dağı!..

Ve ben..
Gündüz hayellerimde-gece düşlerimde dinledim durdum yıllardır bu EZGiyi derince derûnumda cÂn doStlarım…

AMANN ->AMANNı,
AMANN DuMANNı,
==> YİNE mi GELdi,
=>YAYLA ZaMANNı.. YAYLA ZaMANNı!..

Resim bir HASAN DAĞ bir de ANAm

HaSaN DaĞım!..

GELiN BAŞLım,
HASAN DAĞım,
KETiR TAŞLım,
=>SİLÂ BAĞım!.

==>KeŞiŞ Dağı=->Hiç Bilmezmiş Amanı,
DivÂNÂ GönLümden KaLkmaz Dumanı,
===>Mayıs Ayı GeLmiş=>YayLa Zamanı,
BENi de=->“ÇataK”a ÇEKk HaSaN Dağı!..

*

BeN DOĞdum DOĞaLı BIKtım Gurbette,
=>ELLerin KaHRında->SıLâm HASsrette,
=>YÂReLi YÜREğim=>Bir Tohum Dertte,
=>“KUZU ARKACI”na=>EKk HaSaN Dağı!..

*

“GÖKÜŞün” =>DÖLekte KaVaL ÇALdığı,
==>AK KIZ’ın==->OBA’da HaBaR ALdığı,
GÖÇte =>GÖNLüm GiBi YaLnız KALdığı,
=>SENi SEVdiceğim=>PEKk HaSaN Dağı!..

*

HAYdi GeL! DEme DOst! HâLsiz VaRıLmaz,
“AğYÂR YaŞMağı”ynan =>YÂRe SaRıLmaz,
HaSaN Dağım=->DOSttur DOSta DaRıLmaz,
YÜREğimde=>HEp TEk->TEKk HaSaN Dağı!..

*

YALÇıN YaLIMLaRa===->KARTAL ULAŞıR,
=>SENi SEVen====->SEVdâlara BULAŞıR,
=>EKSİk OLmaz==>BULutLaRın DOLAŞıR,
=>BeNCiLeyin==->BAŞın AKk HaSaN Dağı!..

*

BiR YÂR SEVdim>DERdi DERde EKLettim,
=>SIĞINdım SILÂm’a=>KaDER BEKLettim,
>SÜRüLdüm GURBEte GÖÇüm YüKLettim,
YiNE HaSRet KALdık==>BAKk HaSaN Dağı!..

*

BEN SENden AYRIyım YÜREKk kÖZLedim,
GELemedim!. “GeLiR YOLu”n gÖZLedim,
DÖNDÜ’mün TÜRKÜsün>SENde ÖZLedim,
HÂL-i HAZIR HÂLde==>HAKk HaSaN Dağı!..

*

=> BENi UNUTURsan=>KARın YAĞMAsın,
=>SUSUz SARNIÇLara=->SüRün AĞMAsın,
=->YÖRÜK DİLBERLeri SüTün SAĞMAsın,
YANaR DAĞ’sın YÜREk YAKk HaSaN Dağı!..

*

==>BiR ANAmı=->BiR de SENi SEVeRdim,
“MEZÂRım BAĞRına KAZILsın!” DeRdim,
==>BULut BULut EFKÂRımı GÖNDERdim,
=>TÂÇ OLsun=>BAŞına TAKk HaSaN Dağı!..

*

GELin BaŞLım, Dağ GÜZELİM DİLBeRim,
NE DEsem AYRILmaz GÖNÜL GELBeRim,
==>SENi SEVdiğimi=>DERim=->SEVeRim,
=>BU SeHeR=>SeyrÂNa ÇIKk HaSaN Dağı!..

*

DESTÂNLar YAZardım=>DAĞın-TAŞına,
ÇAMKERTEN GÖZÜne==>HiLâL KAŞına,
ÇOCUKken ÇIKmıştım=->KARLı BAŞına,
BENsiz YALIMLarın==>YIKk HaSaN Dağı!..

*

=>YILLaR GEÇeR=->YALIMLarın YIKamaz,
=>SENi SEVen==->SEVDÂsından BIKamaz,
YILANLar SÜRÜNüR==->KUŞLar ÇIKamaz,
=>SaRP GELir YOKuşun DİKk HaSaN Dağı!..

*

Ben YAYLanda Yazdım CeheNNem-CeNNet,
=>KALEMe DÖKÜLdü===>FARZ İLe SüNNet,
SENden UZAk KOYdu==->GURBEte MiNNet,
==>SEN de OMZUMa==->ÇÖKk HaSaN Dağı!..

*

=>YÂR VEFÂsız->YÂRem BAĞLAYamıYoR,
ÇEŞM-i ÇİLLEm DONdu=>ÇAĞLAYamıYoR,
ANAm DOKsan BeŞ YaŞ=->AĞLAYamıYoR,
=>YERİNe==>gÖZ YAŞI DÖKk HaSaN Dağı!..

*

KARA SEVdâ ÇEKktim.. ÇİLLe ÇÖLÜnde,
AŞKk DESTÂNIm YAZdım!. DİRİn-Ölünde,
SARı ÇAN SeSi VaR==>KARTAL GÖLÜnde,
=>SÜRÜnü->SÖKÜNe=>SÖKk HaSaN Dağı!..

*

=>KUL İHVÂNi SEFîL==>SAFî EFKARsın,
GURBEtte ÖLÜRsem>BULuTLar SARsın,
BiR Seher==>BAĞRINa CESEDim VARsın,
KADER!... de Boynunu BÜKk HaSaN Dağı!..

13.04.12 06:03
brsbrs.. tktktrstkkmdegrbtthassrett…

Resim

KeL Oba, Kuzu Arkacı, Çamkerten. Bozboyun.: HaSaN Dağda Yaylalar..
Ak Kız..Döndü..: Kızlar..
Göküş.: Delikanlı Çoban..
Çatak.: İki dağ yamacının arasında oluşmuş derin dere yatağı..
Yalım.: Dik kayalık uçurumu..
Sarp.: çıkılması ve geçilmesi güç, çok dik, yalçın..
Yokuş.: yükselerek giden yol.
Sarnıç.: doğal olarak bulunan ya da özel olarak yapılmış, kullanılmak üzere yağmur sularını biriktirmeye yarayan yeraltı su deposu.
Yaşmak.: baş ile birlikte yüzü ve ağzı da kapatan başörtüsü.
Sarı Çan.: Koyun-Keçi Davar sürüsünde boyunlarına dakıla zil..
SÜRÜ.: Koyun-Keçi Davar grubu..
Ağyâr.: Yâd el, yabancı..
Efkâr.: Düşünüp üzülmek..
Minnet.: gördüğü bir iyilik karşısında kendini borçlu duyumsama, gönül borcu..
Çeşm.: f. Göz. Ayn. Dide.
Çeşm-i Çillem.: Çille gözüm..

Resim

Resim YANaR DAĞ’sın=> HaSaN Dağım.:

Hasandağı ya da Hasan Dağı deniz seviyesinden 3268 metre yüksek olan tepesiyle bir Volkanik Dağdır.
Büyük Hasan ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyük krateri vardır. Melendiz Dağının büyük kısmı, bu iki kraterden çıkan lavlardan meydana gelmiştir. Büyük Hasan Dağında iyi muhafaza edilmiş bir ana krater ile onun etrafında parazit koniler bulunur. Küçük Hasan Dağının zirvesi bir Somma durumundadır. Yani eski kalderanın sınırlarını teşkil eden dikliklerin artıkları vardır. Bunlar sayesinde ilk kraterin şeklini çıkarmak mümkündür. Adı geçen kraterden çıkan andezit ve bazalt lavları kuzeye doğru akarak geniş bir alana yayılmış, tüfler ise Kızılırmak’a kadar ulaşmıştır. Bu dağ Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer almaktadır. 1750 metresine kadar meşe ormanlarıyla kaplıdır. Hasan Dağın eteklerinde ve çevresinde çeşitli Türk Boyları ve özellikle de YÖRÜKLer yaşarlar. Özellikle ana volkan konisini oluşturan Büyük Hasan Dağı (3268 m); kuzeybatısındaki Aksaray Ovası batısındaki Obruk Platosu ve güneyindeki Bor Ovası düzlüklerinden âniden yükselerek kasvetli bir doğal Âbide görüntüsü sunmaktadır. Bu ana Volkan Konisinin doruğu tipik bir kraterden oluşmakta ve kraterin tabanında bir krater gölü bulunmaktadır. Ana koninin hemen güneydoğusundaki daha küçük boyutlu ve yükseltisi daha az olan ikiz koni ise Küçük Hasan Dağı (2844 m) olarak anılmaktadır. Bu volkan konisinin de doruğu tipik bir krater halindedir. Oldukça taze ve karakteristik volkan şekilleriyle ülkemizin en genç volkan dağları arasında bulunan Hasan Dağı volkanik ünitesi tarihi çağlardan bu yana daldığı uykusuna devam etmektedir. Hasan Dağın eteklerinde Antik Roma şehri Nora bulunmaktadır. Erciyes Dağı'ndan sonra İç Anadolu Bölgesi'nin en yüksek dağıdır.
Hasan Dağı, çeşitli safhalarda püskürmüş olan materyallerden oluşmuş tipik bir volkan konisi görünümündedir. Temelde, koninin iskeletini oluşturan andezitler, onun üzerinde ise bazalt akıntıları bulunmaktadır. Son dönemde ise, eski lav akıntılarındaki yarıklardan çıkan genç bazalt akıntıları ve bazalt koniler (kül konileri) meydana gelmiştir. Hasan Dağın doruğunda ana baca üzerinde bir krater, doğu yamaçlarda ise parazit koniler bulunmaktadır. Hasan Dağın yamaçlarında, dördüncü zamanda meydana gelen aşınmalarla vâdi biçimindeki yarıntılar meydana gelmiş durumdadır. Hasan Dağlarının hemen yakınında Melendiz Dağı bulunur. Bu Dağ da, oluşum zamanı, yapı ve şekil bakımından Hasan Dağına benzer özellikler gösterir. Tuz Gölü'nün güneyinde bulunan Karacadağ, Meke Dağı ve Karadağ da Erciyes Dağı ve Hasan Dağı ile aynı hat üzerinde bulunan diğer volkan konileridir.

20 Eylül 2020'de Hasan Dağın güneybatısında meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremin ardından dağda basınçlı gaz çıkışları (fümerol) oluştu. Kasım 2021'de yapılan incelemeler sonucunda magma düzeyinde yükselmeler tespit edildi.

Resim TARİHİ.:
Antik yerleşim olan Çatalhöyük’teki insanlar Hasan Dağı’nın etrafından obsidyen/ magmatik bir kaya olarak oluşan doğal olarak oluşan volkanik bir cam formu toplarlardı ve muhtemelen diğer yerleşim yerlerindeki insanlarla lüks eşyâlar için takas yaparlardı. Obsidyen aynalar ve pullar da bulunmuştur. Bazen sanat tarihçileri tarafından ilk manzara olarak tanımlanan ve kimi insanlara göre tasviri yerleşim yerindeki evlerin üzerinden yükselen Hasan Dağı’nın Çatalhöyük halkı için önemi bir duvar resmi olarak da görülebilir.
Arap-Bizans savaşları sırasında Bizans’ın başkenti İstanbul’u akınlara karşı uyarmak için Bizans İşâret Sisteminde güneyden kullanılan ikinci dağdır.

Resim ULAŞıM.:
Ankara'dan Aksaray'a 3 saatte gidilebilir. Aksaray'ı geçtikten sonra Hasan Dağı'na iki yoldan ulaşabilirsiniz. Hasan Dağı'na Batı yönünden yaklaşmak için Yukarı Dikmen Köyü'nü, Kuzey yönünden yaklaşmak için ise Helvadere Kasabası’nı tercih edebilirsiniz.

Resim İKLİM.:
Hasan Dağı eteklerinde alt ve üst kısım hâlinde Meşe, orta kısım ise bir kuşak Dağ Kavağı ağaçları görülür. Çevrenin tabi bitki örtüsü Bozkır Bitkileridir. İklim; kışları soğuk ve sert, yazları ise yağış azlığı sebebiyle kuraktır…
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

=>Zirvede GömüLü=>HaSaN BaBası,
Sürüyü Önüne Katmış->ELde Sopası,
=>KiLiS'iyle=>ANŞA'sıyla Yörük Obası,
Merkezden Muhitten>BAKK Hasan Dağı..

garibAN
19.12.2022..

KiLiS.: Doğdu doğalı çoban..
ANŞA.: Hasan Dağın Deli AYşesi..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

=>HASAN DAĞım->ÇİLLe ÇÖLüm,
MECNÛNum=>LEYyLÂMdır BENim!.
BAŞım<->SONum!. DOĞum-ÖLüm,
=>KAPKARA=>SEVDÂMdır BENim!.

HASAN DAĞım!.

HASAN DAĞ SEVdâsı>ESeN YELLeRe,
ÂŞıKk OLdum VURdum SARı TELLeRe,
ÇOCUKken YoL ALdım GURBet ELLeRe,
=>SILÂ SELÂMımı->AL HASAN DAĞım!.

Resim

KeL OBa->ÇIĞŞAKLı=>KEPEZ KAŞında,
SÜLÜMAN KUYUsu==>TUZLUk TAŞında,
YAYLa YAYGICından==>YARDı BAŞında,
ÇALBA ÇİÇEğinden->BAL HASAN DAĞım!.

Resim

BOZ BOYuN YAYLAsı=>CÂN CÜMBÜŞÜnde,
YÂRin GÖZ YAŞı VaR=->AŞKk GÜLÜŞÜnde,
=>GÜNDüZ HAYÂLinde==>GECE DÜŞÜnde,
==>ÇİLLe SAZımızı =->ÇAL HASAN DAĞım!.

Resim

SEN KARA SEVDâmdın==>SILÂ BAĞImdın,
GEÇeN GENÇLiğimdin==->ÇİLLe ÇAĞImdın,
=>YÜREği YANığım===>YANAR DAĞImdın,
ARAda=>BiR SELÂM==>SAL HASAN DAĞım!.

Resim

ÂŞıKk KuL İHVÂNİ’m=>HASAN DAĞ DİLi,
SEVeN<=>SEViLeNdir=>AŞKkta SEVGiLi,
=>BEN OLmuş=>DİLBERin YANAğın ÇİLi,
HÂL İÇİnde HÂLdir=>HAL HASAN DAĞım!.

Resim

=>ÇERÇİyi BEKLerdik=>YOLda KALıRdıKk,
ARKAÇtan YÜN TOPLaR=>ŞEKeR ALıRdıKk,
GüN ERKeN DOĞaRdı>HeR ÂN BiZ VARdıKk,
NE BİLsin KIYMEtin===>EL HASAN DAĞım!.

Resim

=>CEVR-i CiHÂN=>ÇARk-ı ÇİLLe ÇATARım,
YiNE de=>DİKk DURuR->PERDAH ATARım,
HASta DÜŞTüm==>GURBEt ELde YATARım,
Bu GECE DÜŞümde==->GEL HASAN DAĞım!.

Resim

SENde SEVdâLaNaN=->GÖZüme AĞLARım,
YÂD EDeR SEVdâmı==->SÖZüme AĞLARım,
BEN de=>SEN GİBiyim=->ÖZüme AĞLARım,
GÖZ YAŞım=>ATEŞten->SEL HASAN DAĞım!.

Resim

ÇAM KERTENe İNeR=>MANTAR TOPLaRdıKk,
BOL BULunca=>SEViNiRdiKk=>HOPLaRdıKk,
KÖR DUMANdıKk=->YERi-GÖĞü KAPLaRdıKk,
=>SAVURURdu BİZi===>YEL HASAN DAĞım!.

Resim

BEN=>DELi-VELîyim=>DESTÂN DÜZsem de,
=>SEHER YELLERi’nde=>KOKUn SEZsem de,
=>YEDi DAĞ AŞsam da->GURBet GEZsem de,
=>ANA VATANımsın===>BİL HASAN DAĞım!.

Resim

=>BEN==>SENi UNUtmam=->BENi BIRAKma,
KAR SUYUn=>GÖZ YAŞIm=->ÇAĞLAyıp AKma,
=>BENim=>bEN DEdiğim==>KUSURa BAKma,
=>YÂRin YANAĞI’nda===>ÇİL HASAN DAĞım!.

Resim

===>AT SEKİSi====>YILKı ATLaR NEFESin,
KEVENLi TÖSME’den===->GICIRDAKk SESin,
=>BİLLi OYNAYAN ÇOCUKkLaRın=->NEŞESin,
=>ŞİMDi ANLAtamaz==->DİL HASAN DAĞım!.

Resim

====>ÖZLERim=->GÜLBEYÂZ KALeM KAŞInı,
====>ÇUKUR OBA’daki====>TÜRKü TAŞInı,
====>HERKEs Bir MUHİtte===->ARAR AŞInı,
SILÂ’dır==>MERKEZe===>MİL HASAN DAĞım!.

Resim

===>KIRAT’ı=>KITMİR’i===>YOLUn ALIRsa,
GELEceKk İHVÂNİ’m=====>VAKTin BULuRsa,
===>SENde DOĞup=->UNUTANLaR=>OLuRsa,
ZİRVE DEFTERİ’nden====>SİL HASAN DAĞım!.

M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

Resim
Resim

“►Kul ihvâni ZEVKleri◄” sayfasına dön