DÜŞÜNDÜREN? NÜKTELER!

Bizi silkeleyip kendimize getirecek nasihat ve sözler.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

YAZI - TURA

Bir matematik öğrencisi finale çalışamamıştır ve sınava girdiğinde bakar ki sorular doğru/yanlış tipinde. Ne yapacağı bellidir. Çıkarır bir bozuk para ve yazı-tura atarak imtihanı cevaplandırmaya başlar. Gözetmen de bir yandan takip etmektedir onu. Bu şekilde iki saat geçer. Herkes sınıfı terketmiştir fakat o hala yazı tura atmaktadır. Gözetmen dayanamaz ve gelip sorar:

- Sınava çalışmadığını ortada. Kitapçığı bile açmadın ve yazı-tura atarak cevaplandırıyorsun. Peki seni bu kadar uzun süre meşgul eden nedir?

Öğrenci hiç istifini bozmaz ve bozuk parayı fırlatmaya devam eder:

- Şşşt, cevapları kontrol ediyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

MATEMATİKÇİ

Balonla seyehat etmekte olan bir grup yolunu kaybeder ve biraz alçalarak aşağıdaki kişiye yaklaşırlar. İçlerinden biri aşağıya bağırır:

- Heyyy!.. Şu anda nerdeyiz?..

Aşağıdaki şahıs onlara şöyle bir bakar ve biraz düşünüp dalgın dalgın cevap verir:

- Bir balonun içinde ve oldukça alçaktasınız...

Balondaki adam doğrulur ve arkadaşlarına:

- Biliyor musunuz bu adam matematikçi!..

der. Bunun üzerine balondaki diğer şahıslar bunu nerden anladığını sorduklarında şöyle yanıtlar:

- Birincisi, çok düşündü, ikincisi söylediği şey kesin olarak doğru... Üçüncüsü, bir işe yaramıyor...
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

GOLF

Bir din görevlisi, bir doktor ve bir matematikçi golf oynamak maksadıyla golf sahasına gittiklerinde görürler ki saha doludur. Fakat işin enteresan yanı o sırada oyun oynamakta olan yaşlı dört adam oldukça kötü oynamaktadırlar. Sonunda dayanamayıp yetkiliye şikayet ederler:

- Evet kabul ediyoruz, sıra onların fakat siz çok iyi bir kulüpsünüz. Bu kadar kötü bir oyunun oynanmasına nasıl seyirci kalabiliyorsunuz...

Bunun üzerine yetkili o kişilerin kulübün ortaklarından olduklarını ve hepsinin kör olduğunu, bu yüzden o kadar kötü oynadıklarını söyleyince papaz pişmanlık ve mahcubiyet içerisinde:

- Ben din görevlisiyim, lütfen herhangi bir ihtiyaçlarında beni bulsunlar...

der ve apar topar gider. Doktor aynı şekilde:

- Ben dünyanın en ünlü göz doktorlarından biriyim. Herhangi bir şikayetlerinde onlara yardım etmeyi çok isterim...

deyip hemen evine doğru yola koyulur. Matematikçi ise gayet soğukkanlı bir şekilde sorar:

- İyi de niye gece oynamıyorlar?..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

İSKOÇYA KOYUNLARI

Bir mühendis ,bir fizikçi ve bir matematikçi iskoçya da trenin penceresinden bakarken siyah bir koyun görürler. Mühendis hemen atılır;iskoçyada ki bütün koyunlar siyah der. Fizikçi söze karışır iskoçyada ki bazı koyunlar siyah diyerek. Ve matematikçi son noktayı koyar iskoçya da en az bir tarafı siyah olan en az bir tane koyun vardır.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

YANGIN

Bir mühendis ,bir fizikçi ve bir matematikçi bir otel dedir. Derken mühendis burnuna gelen duman kokusuyla uyanır, hole çıkar ,bir de bakar ki bi yangın var. Eline geçirdiği bir kovaya su doldurarak yangını söndürmeye çalışır. Daha sonra fizikçi uyanır, aynı yangını görür ve yangın hortumunu bulur ve başlar hesap yapmaya;su basıncı, alevin şiddeti, arada ki mesafe falan derken hesaplara göre minimum miktarda suyla ve minimum enerjiyle yangını söndürür (ikinci versiyon yaptığı hesaplara göre yangının sönmeyeceği ortaya çıkar ve yatağına geri döner)Daha sonra matematikçi kalkar kokunun etkisiyle ve hole koşar bir de baksın yangın var. Derken cözüm aramaya koyulur. derken yangın hortumunu bulur ve ''çözümü buldum'' diye bağırarak yatağına geri döner.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Nur-Ye abla bunu eksik anlatmışlar, ben yan odada idim itfaiyeyi aradım gelip söndürdüler çok şükür!...

Bu bana bizim üniversite yıllarımızda ki arkadaşlarla olan halimizi hatırlattı, üç öğrenci bir evde kalıyoruz, ev sobalı, kış günü her gün birimiz yakıyoruz sobayı, evin döşemeleri tahta, altımızda kömürlük var, soba mermer bir zemin üzerinde durmakta, üç yatak U biçiminde yerleştirmişiz ortamızda masa, üzerinde ders çalışıp yemek yerdik. Hepimiz yataktayız, ve o gün birimiz sobayı yakacak ve o da uykuluydu uğraşmak istemedi, gazı doldurdu sobaya çabuk yansın diye, kibriti çaktı döndü arkasını yatıyor. Diğer arkadaş ve ben yorganlarımızın içinden bakıyoruz ne olacak diye, silindirik soba gür gür gürlemekte, ortasından alev harrladıkça soba mermerin üzerinde roket gibi zıplıyor , yere inince döşemedeki tahtalar titriyor, biz yataktan kalktık patlayacak diye. Arkadaşımız hiç oralı değildi uyumaya devam etmekteydi. Sobayı yakmak için arkadaşımızın mühendislik öğrencisi çözümü de bu idi. Herkesin bir çözüm yolu var demek ki :)

Selam ve Muhabbetle
Gariban
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Değerli büyüğüm Nur-ye Hanım Allah c.c. razı olsun nükteler süperdi.. :)
Zaten bu Matematikçiler ilginç insanlardır..
Mesela sınıfta öğrencilerine :
"Çocuklar sınıfta uyuyan birini görürseniz beni uyandırın!.." diyen bir Matematikçi olsa gerek...
Bu Matematikçiler varya bu Matematikçiler 1+1 işleminin sonucunu 1 çıkarırda Matematik kurallarını alt üst ederler... (1+1=1)
Sorsan nasıl oluyor diye, der ki:
"Ben böyle BİRiyim, Sen de böyle BİRisin ama sonuçta BİZ BİRiz!.."

Muhammedi MuhabetlerimİZle.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

mühendis gariban kardeşim ve matematikçi ankakuşu kardeşim bunları hazırlarken de sizi düşündüm. Ne güzellikler sunacaklar bizlere diye.. :) Düşüncemizi gerçekleştiridiğiniz için çok teşekkür ederim.

Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

Masal Kitabı

Adamın biri kitapçıya gider ve tezgahtara:
- Evin reisi erkektir adlı kitap var mı? diye sorar.

Tezgahtar cevap verir:
- Maalesef beyefendi masal kitabı satmıyoruz..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

DÜŞÜNDÜREN NÜKTELER!

Üstad'a yapılan bir saygısızlık ve ağır karşılığı...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek bir gün konferans verirken salonda bulunanlardan birisi kürsüye salatalık fırlatır. Salatalığı eline alan Necip Fazıl salondakilere dönerek:

"- Birisi kimliğini göndermiş, kiminse gelsin alsın" der.

(Bir Deste Nükte, Cevdet Söztutan)
Resim
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen safa-merve »

Elma Rica Edeyim

İnkârcı bir öğretmen, cebine şeker doldurduktan sonra, küçük öğrencilerine şöyle demiş: Eğer Allah varsa, isteyin bakalım size şeker verecek mi? Ama ben, var olduğum için, isterseniz size şeker verebilirim. Hem de derhal.

Sınıfın en zeki çocuğu, öğretmenin niyetini anlayıp, şunları söylemiş kendisine: - Bana şeker dokunuyor öğretmenim. Onun yerine bir elma rica edeyim.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/safa_merve.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Meslek Sırrı

Yargıç, hırsıza şöyle sorar: "Söyle bakalım, soyduğun dükkana nasıl girdin?" Hırsız, biraz düşündükten sonra soruyu şöyle yanıtlar: "Efendim, biz buraya yargılanmaya mı, yoksa meslek sırrı vermeye mi geldik ." der
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

İlk Ameliyyat
Hasta kendisini ameliyat edecek doktora titirek sesle -Doktor bey demiş biliyor musunuz bu benim ilk ameliyatım Doktor: -Farketmez diye cevap vermiş . Zaten benimde ilk ameliyatım bu olacak!
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Bir gün Hoca, yol üstü bir hana inmiş. Han Nuh Nebi'den kalma bir yer Her tarafı delik deşik; adeta çökmeye ramak kalmış. Hoca'nın yüreğine bir korkudur düşmüş ama, ne desin? Nihayet bir söz arasında:
- "Yahu, bu senin tavan da ne kadar gıcırdıyor, beşik mübarek!" diyecek olmuş ama, hancı baba hiç oralı olmamış; sözü şakaya boğarak:
- "Ağzını hayra aç Hoca, bu gıcırtı beşik gıcırtısı değil; tavan tahtaları Hakka tesbih çekiyor!" demiş. Hoca'nın közü küllenir mi? Gözlerini hancının gözüne dikerek:
- "Peki ama", demiş; "ya bu tavan boyle tesbih çeke çeke aşka gelip de secdeye kapanırsa, bizim halimiz nice olacak?"
Kullanıcı avatarı
ser-ay
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen ser-ay »

BİRBİRİNE BAĞLI

Hâkim, kaza yaparak birkaç kişinin ölümüne yol açan bir şoförün ehliyetini iptal edince, şoför:
-Aman hakim bey, diye sızlanmış. Benim yaşayabilmem, şoförlük yapmama bağlı.
Hâkim cevap vermiş:
-Başkalarının yaşaması da sizin şoförlük yapmamanıza bağlı.
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/smflogofi9.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
ser-ay
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen ser-ay »

SOKRAT VE BİLEYTAŞI

Talebelerden biri Sokrat'a sormuş:
-Herkese güzel konuşma dersleri verdiğin ve onlara hitabet sanatını öğrettiğin halde, niçin sen de çıkıp bir konuşma yapmıyorsun?
-Evlat, demiş Sokrat. Bileytaşı keskin değildir amma, en sert demiri bile keskin eder...
Kullanıcı avatarı
ser-ay
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen ser-ay »

BÖYLE KORUNUR

Çok değerli olan kütüphanesini millete vakfeden Koca Ragıp Paşa, onların bakımı için tanıdıklarından birini memur tayin eder.
Bir gün ansızın kütüphanesini ziyarete giden Paşa, etrafı ve kitapları toz, toprak içinde bulunca canı çok sıkılır ve belli etmemeye çalışarak:

-Seni tebrik ederim yavrum, der. Gerçekten de gerçekten de emniyetli bir adammışsın. Teslim edilen şeylere hiç el sürmemişsin, âferin!
Kullanıcı avatarı
ser-ay
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen ser-ay »

BRAVO!..

Genç bir şair, saçma sapan şiirlerini Victor Hugo'ya okuduktan sonra:
-Üstad, diye sormuş. Şiirlerimi nasıl buldunuz?
Victor Hugo:
-Vezinsiz, kafiyesiz ve manasız bir şey yazmak istemiş ve tam muvaffak olmuşsunuz, demiş. Bravo doğrusu.
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: DÜŞÜNDÜREN? NÜKTELER!

Mesaj gönderen Gul »

Resim

BENİ SEVDİĞİNİ İSPAT ET !..

Bir gün, Timurlenk, huzuruna gelen Nasreddin Hoca'ya:

-Hoca Efendi, demiş. Her zaman beni sevdiğini söyler durursun. Bunu ispat etmek ister misin?

Nasreddin Hoca:

-İspata hazırım, cevabını vermiş.

Timurlenk pencerenin önündeki büyük havuzu gösterip:

-Öyleyse, kendini bu havuza at bakalım, demiş.

Nasreddin Hoca, telaşla kapıya doğru yürümüş.

Timurlenk sormuş:

- Nereye gidiyorsun böyle hoca efendi?..

Nasreddin Hoca cevap vermiş:

-Önce yüzme öğrenmeye gidiyorum devletlim!
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Hindistan ulusunun babası, politik ve dini lideri Mahatma Gandi (1869-1948) çok basit ve temiz yün şallardan kendi hazırladığı kıyafetleri giyerdi.
Onun
"khadi" adı verilen vücuda sarılı beyaz şaldan oluşan bu derviş kılık ve kıyafeti bir çok kişi tarafından alay konusu edilmistir.
Düzenli olarak oruç tuttuğu ve vejetaryen bir diyet izledigi söylenir.

Ingiliz Winston Churchil Gandi'yi : "Yarı çıplak yürüyen fitneci bir fakir" diye tanımlamıstır.
İngiltere kralı ile yaptığı görüşme sonrasında, bir gazeteci kendisine gelerek
Gandi 'ye görüşme için yeterli giyisisinin olup olmadıgını sorar.
Bunun üzerine
Gandi gazteciye dönerek şaka ile : "Kral, ikimiz içinde yeterince giyinmişti" der.

Selam sevgi ve muhabbetlerimle

Gariban
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Şair Ebu Dellame ile Halife Mehdi arasında şöyle bir olay geçmiştir:
Ebu Dellame, Abbasi hükümdarlarına bir kaside takdim eder. Halife kasideyi pek beğenir:
- Sana bu kasiden için ne caize vereyim? diye sorar.
- Efendimiz bendeniz bir av köpeği isterim.
- Bu kadar güzel bir kasidenin caizesi bir av köpeği olur mu?
- Efendim kulunuz böyle istiyor.
Halife Mehdi, işe şaşar, ama şairi de kırmak istemez:
- Peki, istediğin gibi sana bir av köpeği versinler.
- Fakat Efendim, bendeniz ava ne ile gideceğim?
- Hakkın var bir de at versinler.
- Ata nasıl bineceğim?
- Doğru, güzel bir eğer takımı da versinler.
- Efendimiz ata kim bakacak?
- Haklısın, bir de köle versinler.
- Ama Efendim, ben atı nerede barındıracağım?
- Bir de ahır versinler.
- Köleyi nerede yatırayım?
- Bir ev versinler.
- Bu kadar halkı ne ile doyuracağım?
- Bin altın da harçlık versinler.
- Efendim…
Halife Mehdi şairin sözünü keser:
- Eğer masrafı idare etmeye bir kethüda, hesapları tutmaya bir kâtip istersen köpeği geri alırım ha!..

Cenab-ı Allah'a Emanet Olun!

***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

RİYAKÂRA CEVAP

Adamın biri, Hz Ali'yi gıyabında yani ardından kötülediği halde yüzüne
karşı övmeye başlayınca, ondan şu karşılığı almıştır:
- Söylediklerinden daha aşağı, fakat içinden geçirdiklerinden daha
üstünüm
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

“Nüfus kâğıdından başka kayıtlı bir şeyim yok...” [ Siirtli Muhammed Sıddık Hekim Baba (k.s)]
Resim
Kullanıcı avatarı
sev-guzel
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen sev-guzel »

Fani Dünya...fıkra..

Baba erenler bir gün sokakta
gezinirken çok şiddetli bir yağmura yakalanmıştı
Çaresizlik içinde bir ağacın altına sığınarak,
boş bir otomobilin geçmesini beklerler..Bir saat bekledikten sonra hiç bir otomobilin
geçmediğini görünce kendi kendine söylenmeye başlar...-birde şu fani dünyada her şey geçer derler..
Şurada bir saattir bekliyorum daha bir araba bile geçmedi.. demiş..
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Resim

Yaşlı kadın yolda ağır adımlarla yürümektedir. Arkadan gelen biri soluk soluğa:
-"Ana" der, "Sizin mahalle yanıyor, ateş her yanı sardı. Senin eve doğru geliyor..!"

Kadın istifini hiç bozmaz. Ağır ağır yürümeye devam eder. Haberi getiren "herhalde anlamadı" der. Ve felaketin haberini bir kez daha tekrar eder. Halbuki yaşlı kadın her şeyi duymuştur. Ve o bir Allah dostudur. Sakin ve herşeyden emin bir yüz ifadesiyle, heyecanlı haberciye döner, tane tane konuşur:
-"Meraklanma evladım! Benim eve birşey olmaz. Çünkü o gönlünü yaktığı kulunun bir de evini yakmaz...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]

“►Nasihat ve Güzel Sözler◄” sayfasına dön