LATİF HOCAM DİYORKİ..

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
zahidzenderun
Özel Üye
Özel Üye

LATİF HOCAM DİYORKİ..

Mesaj gönderen zahidzenderun »

DEĞERLİ DOSTLAR,

Resim

Latif hocam ile Hasan Dağına gitmeden önce bir
sohbetimiz olmuştu..

Benden bir söz üzerine düşünmemi istemişti..
Bunu sizlerle paylaşmalıyım...
Benimle yüreklerinizi, düşüncenizi paylaşmanızı
istiyorum..
Lütfen bana katılın birlik de düşünelim

….
Sevgili Canım Hocam demişti ki;
“AŞK kör eder de GÖR der”

Beni bir düşünce aldı ..
Aşk niye kör etsin, kör edip gör dediği nedir
Neler neler….
Çekinmeden içimizden geldiği gibi yazın dostlarım..
Ve inanın bende o kadar çok soru var ki..

Peşine bir sorum daha olacak.. :)

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum
VE MERAKLA CEVABLARINIZI BEKLİYORUM
Derviş na murad olacak.
Allah vesilelerle kendisine yaklaştırır.
Na murad olacak..
Bildiğini terk edecek.

[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/istikametbt9tw2.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Allah razı olsun Zahid Can... Ne iyi ettin de bu konuyu taşıdın, paylaştın bizlerle...

Şehir hayatında insanların yaşantısına bir bak Zahid Canım...
Elma ister gider manavdan alır...
Ekmek ister gider bakkaldan alır...
Et ister gider kasaptan alır... vs. vs.
...

Bir de köy hayatında olana bak...
Ekmeği tarlasındaki alın terine bağlıdır... Yağmuru diler Allah'tan... bekler ki üründe bolluk bereket olsun... Ekinlerine bakar şükreder, yağmur yağar şükreder... Domatesi tarladan, meyveyi ağaçtan koparır şükreder.
Koparmadan da şükreder... Allah'ın yaratışı ile her an tefekkür halindedir... Kırların güzellikleri, ağaçların kuşların, akan nehirlerin vs. her biri Allah'ı hatırlatır insana... ve insan şükreder...

Şehir hayatı bizim gönlümüz... Hocam ise heran toprağı eşeleyen çiftçi gibi... Can dolu, hayat dolu... Sorduğu soru ile bizler de inşallah gönül toprağımızı eşelemeyi, ürünler almayı umuyoruz ki Allah'a şükredelim bereket ve bolluk için... Canım Hocam bir sözü ile bak bana neler yazdırdı... Bunlar soruya cevap olsun diye yazılmadı... inşallah onu da yapacağım Allah'ın izniyle... Soruyu ektim gönül tarlama... ürünleri görür görmez paylaşacağım inşallah...

Şimdilik bende yarattığı etkiyi, hisleri paylaşayım istedim...
Selamlar sevgiler... görüşmek üzere inşallah en kısa sürede...
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Bismillahirrahmanirrahim
Canım kardeşim
Ben aşkın a'sını bile iddia edemem. Aşıkların haliyle konuşamam. Çünkü her halin değişik bir dili var. Aşıkların da hal lisanı var. Onlar bir kitap gibidir; okumasını bilmek lazım. Kur'an ahlakıyla hallenmişlerdir. O zaman onlar da bir kitaptır. Aşkı bilmeyen, aşığın halini nasıl anlar!
Şimdi bir misal verelim. Siz hocanızı niçin bu kadar çok seviyorsunuz? Bahsederken sevgili canım hocam diyorsunuz. O' nu size sevdittiren nedir?Bunu düşünmek lazım. Sevgi, saygıyı getirir. İnsan sevdiğini düşünür. O zaman neyi seviyorsak, bağlılığımız O'nadır. İnsan eşini ayrı sever, çocuğunu ayrı sever, arkadaşını ayrı sever. Sevginin de çeşitleri vardır.
İnsanın bu dünyada üç tane annesi vardır. Biri kendi annesi, ikincisi mürşidi, üçüncüsü toprak anasıdır. Üçünü de sevmek lazım. Ama mürşidimize sevgimiz başka olmalıdır. Mürşid öyle bir insandır ki (İnsan-ı Kâmil) talebesinin her halinden haberdardır. Onun manevi yolda kılavuzudur. Vazifesi, müridi Rabbine götürmektir. İnsanın içinde, bir zerre Allah sevgisi varsa, Cenab-ı Hak sevdikleriyle karşılaştırır. Bilmediklerimizi, duymadıklarımızı onların vasıtasıyla anlatır. Öğretir. İşte bundan dolayı müridin mürşidine karşı sevgisi artar. Ona karşı sevgi hali oluşur. Saygı duyar. Mürşidinden duyduklarını, gördüklerini haline intikal ettirmeye çalışır. İçinde Allah sevgisi artar.
Bir misal verirsek: İnsan çok sevdiği birisinden haber alamazsa nasıl ki üzülür; yemeden içmeden kesilir. Gecesinde gündüzünde hep onu düşünürse! Bu bir kula karşı böyle olursa; o zaman insanın yaradanına karşı sevgisi saygısı nasıl olmalıdır?
Yeryüzündeki bütün yaratılmışlar hepsi; bize Yaratıcımızı hatırlatmalıdır. Yunus Emre Hazretleri ne güzel söylemiş "Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm". Allah bazı kullarında tecelli eder. "Kulum öyle bir hale gelir ki; Onun gören gözü, işiten kulağı Ben olurum" diyor Rabbimiz. O zaman niçin hocalarımızı çok seviyoruz! Onlara SEVGİLİ CANIM HOCAMIZ diyoruz. Bunu düşünmek lazım.
Aşk ateştir, yakar. İnsanın kalbi Allah sevgisiyle yanar. O ateşin içinde yeşillikler vardır. Bir cennet bütün hususiyetleriyle ondan çıkar. O insan, o ateşin içinde yok olur gider. O insanda BAKİ KALAN ALLAH'tır. KÖR OLANIN GÖRDÜĞÜ DE O'DUR. İşte aşıkların gördüğü ALLAH'TIR, ALLAH'IN SEVDİKLERİDİR. Allah'tan başka herşeye perdelidir.

Acizane eşimle birlikte içimizden bu sözler geldi. Hatalı sözlerimizden Allah'a sığınırız.

*
En son gulgoncaa tarafından 26 Haz 2008, 22:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/gulgonca.jpg[/img]
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

DEĞERLİ ZAHİDENDERUN KARDEŞİMİZ, DEDİNİZ Kİ LATIF HOCAMIZ SÖZÜ ÖZDE KILARAK "AŞK KÖR EDER DE GÖR DER" DEMİŞ. NE KADAR GÜZEL DEMİŞ. UZAĞA GİTMEDEN BU AŞKIN EN BÜYÜĞÜNÜ DR. MÜNİR DERMAN HOCAMIZDA GÖRÜYORUZ ZATEN. KENDİLERİ AŞIK OLUPTA GÖRENLERDEN VE BİZLERİNDE O ŞEKİLDE GÖRMEMİZİ İSTEYEN VE SEBEP OLANLARDAN ELHAMDULİLLAH. BU ASIL KONUŞTUĞUMUZ HAKK'A AŞIK OLMAKLIK AMA BUDA SEVİYE SEVİYE OLDUĞU İÇİN GÖRÜLENLERDE FARKLI FARKLI. GERÇEK AŞIK ZATEN TAM GÖRENDİR. İŞTE AŞIKLIK DERECESİYLE GÖNÜL GÖZÜNÜN AÇILMASI BU ORANTIYLA GİDER. EĞER BİZLER GÖRENLERDEN İSEK, HEM BİZDEKİ AŞKIN KAYBOLMAMASI İÇİN ÇALIŞMLAYIZ HEMDE BİR MUM MİSALİ ERİYİP GİDERKEN, AZ VEYA ÇOK IŞIĞIMIZLA ETRAFI AYDINLATIRKEN DIĞER MUMU SÖNÜK OLANLARA AZICIK BİR ATEŞ VEREREK ONLARINDA YANMASINI VE BİZLER GİBİ YAŞAMASINI ALLAH’IN İZNİYLE SAĞLAMALIYIZ ÇÜNKÜ ALLAH MUHAFAZA AŞK DEĞERİNİ BULMADIĞI YERDE ALIR BAŞINI GİDER. YANİ AZICIK BİR RÜZGARLA MUMUMUZ SÖNER GİDER. HERŞEYİN DEVAMLISI MAKBUL OLACAĞI İÇİN BU AŞK DENİLEN ANCAK O’NA KAVUŞULDUĞUNDA SON BULUR Kİ İŞTE HAKK'TA KAYBOLMAK OLUR... VESSELAM...
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Hocam ;

“AŞK KÖR EDER DE ‘GÖR’ DER”

DİYOR ve bu sözün ne anlattığını soruyorsa
Öncelikle bu kelimeleri hocamın nasıl anladığına ve nasıl anlattığına bakmak lâzım.

Hocama göre AŞK;

Ah! Min el Aşk..

AH! AŞKIN ELİNDEN!..

KUL İHVANÎ

Aşk : Arapça aslı "IŞK"tır, şiddetli ve aşırı sevgi.
Aşekâ : Sarmâşık..
Hakiki aşk : İlâhî Aşk...
Mecazî Aşk : Beşerî aşk...
Şevk : Aşırı arzu.
Kur'ân'da aşk kelimesi hub, muhabbet, meveddet kelimeleri veya türevleri olarak geçer.
Meşk : Aşkın tâlim, terbiye ve tatbikatı...

Aşk'ı bir oyun sananlar acı bir ateşle oynarlar.
Aşk, EL SAMED (celle celâluhu)'in celâl nuru olan bir ateştir :
Aşk = Celâl + Kemâl Cemâl dir.
Aşk : Sınırsız sevgiyi duyuş, uyuş ve yaşayıştır.
Aşk : Cevr-i Cihân Dağı’ndaki çark-ı çile çarmıhında :
.
Lâ - İlâhe - İllâ - ALLAH çevrimidir.
.
İnsan = Lâ,
Akıl = ilâhe,
Aşk = illâ,
ALLAH (celle celâluhu) = ALLAH'tır...
Hayat Tevhidimiz...

Aşk bir çile çiçeğidir
Çile Çölün gerçeğidir
Aşkın tırtıl-kelebeği
Âşık ipek böceğidir..

21.03.08 13:14 İstnbl.

Sêrî es-Sakâti : Bir kimse : "Ey ben olan SEN!" diyecek kadar benliğini sevdiğinde eritmedikçe muhabbeti tam ve mükemmel olamaz!" demiştir.

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'den hadis-i kudsi : "ALLAH (celle celâluhu) : "Ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi istedim ve bu yüzden âlemi yarattım." buyurmuştur. (Aclunî II, 132)

Bilinmekten maksad mârifet, istemekten maksad muhabbet, muhabbetten maksad ise AŞK'tır.
Tüm sevgilerin, muhabbetlerin ilk ve hakiki kaynağı HAKK (celle celâluhu) dur.
…

"ALLAH'ın rengiyle boyandık. ALLAH'tan daha güzel rengi kim verebilir? Biz ancak O'na kulluk ederiz" (Bakara 2/138)
Beyânıyla uyananlar ve boyananlar.

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... 0&thold=-1

AŞKTA AŞKTAN AŞKA AŞKLA
Aşk; Anlatılamayan, yaşanılınca anlaşılan “ÖZOLUŞ” tur...

Aşk : Anlatılmadan yaşanan “BİROLUŞ” tur.

Aşk : Hak edenin HAKK’ıdır.

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... cle&sid=28

Bir de Hocama göre KÖRLÜK nedir ona bakalım;

---“(Seni yalanlayanlar) hiç yeryüzünde dolaşmadılar mı? Zira dolaşsalardı elbette düşünecek kalpleri ve işitecek kulakları olurdu. Ama gerçek şu ki, gözler kör olmaz; lâkin göğüsler içindeki kalpler kör olur.” ( Hac 22/46)

Bütün taaccüb ile taaccüb edilecek şey:
İnsanın kendi zâtından ayrılmıyandan kaçması ve kendi ile beraber kala¬mıyacağı istemesidir.

Kulun Mevlâsından kaçıb nefsinin şehvetleri peşine düşmesi ve hevâ ve hevesine uyması kalbin
körlüğü alâmetlerindendir.
Böyle hareketlerde bulunmak:
Âyette beyan buyurulduğu üzere : “Gözleri kör etmez, lâkin kalbleri kör eder.”
Kalbin basireti açık olsaydı fâniyi bâkiye tercih etmezdi.

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... e&pid=2512

“Ve men kane fi hazihi a'ma fe hüve fil ahirati a'ma ve edallü sebila : Bu dünyada kör olan kimse ahirette de kördür; üstelik iyice yolunu şaşırmıştır.” (İsrâ 17/72)

Sülûk ehline insân sohbetin bulmakdürür maksut
O sohbet kim bulunsa sohbet-i hayvânı neylerler

Bu âlemde yaşamaktan kulluk imtihanını başarmaktan maksat, Kendini ve Rabbını bilmek için Erenler sofrasına oturan ve Tevhidi tercih eden Sülûk Ehline gereken şey İnsân-ı Kâmil’in sohbetinde bulunmaktır.
O sohbette kim bulunsa nefsî hevâ ve hevesin peşinde koşturan hayvan gibi insanların sohbetlerini neylerler…
http://www.muhammedinur.com/modules.php ... e&pid=2390

Elbetteki AŞK denilince Mevlana’nın aşkı soranlara;
“Ben ol da bil” deyişi akıla geliyor hemen.

AŞK mı “BEN OL da BİL” denen,
Nedir OL-ması istenen.
“OL” deyip olduran O’dur,
BEN olduğumu O’dur BİLEN.

“Ben ol da bil” diyen Mevlana değil Mevla’dır.
Ve olunacak bir şeyden ziyade OL-AN’ a dikkat çekilmektedir… Olanı gör, doğru anla yani İKRA (OKU)… O zaman görür ve anlarsın ki ; L İLÂHE İLL ALLAH
Ancak Allah vardır ve O’nunla birlikte başka bir şey yoktur. TEVHİD’e yani ÖZ’ündekine ulaşmış olursun… işte o zaman AŞK’tan başka bir şey de göremezsin…

GÖR deyişi İKRA’dır… Kitabımız Kuran’ı Kerim ve Resulü SAV Efendimizin tebliğidir. Duyduk ancak henüz uyamadık ne yazık ki… uymuş olsak işte o zaman ayrılık gayrılık, senlik-benlik kalkar ortadan…

İnsanlar uykudadır öldüklerinde uyanırlar hadisi ile anlatılan da bu kör oluşumuzdur, göremeyişimizdir, hayâli gerçek sanışımızdır…

Uyanmak için ölmeyi beklemeden ; Ölmeden önce ölmek lâzımdır.
Ölü nasıl olur ; Ne bir tepkisi vardır, ne sevinci, ne üzüntüsü… vs.

Oysa ki biz dünya dert ve sevinçleriyle meşgulüz.

Bu gece Cuma gecesi inşallah bereketinden nasip almamız mümkün olsun…
Cuma geceleri yatsı namazından önce camimizin imamı –Allah ondan razı olsun-
Yasin Suresi’ ni okur zaman buldukça… o yüzden vaktinden önce giderim bu gece camiye genellikle… Akşam namazından geldikten sonra oturdum bunları yazmak nasip oldu… İnşallah nasip olursa bunlardan başka onları da paylaşırız.

Herkese Hayırlı Cumalar diliyorum.
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Değerli zahid can Kul İhvanimizin bu çok özel ve güzel sözünü ilk olarak msnsinde görmüştüm, daha sonrada nur-ye canımız "Kulihvani'nin SÖZ mü? KÖZ mü? leri!" başlıklı yazısında karşılaşmıştım...
http://www.muhammedinur.com/modules.php ... de20c48556

Latif hocamızın, sizin tefekkür etmeniz için söylediği sözü burda paylaşıma sunduğun için teşekkür ederim...
İnşaallah sizinde söz ile alakalı düşüncelerinizi okumak isteriz...
Yapacağımız hasbi hizmetlerin Rasulullah (s.a.v.) efendimiz hürmetine kabul kılınması dileklerimle...

Şimdi benim bu “AŞK, kör eder de; "GÖR!" der” sözü hakkındaki tefekkürlerim olmuştur ve acizane düşüncelerim şudur:
Sadece Basarla görmeyi kör eder de Basiretle "GÖR!" der...
Sadece Sûreti görmeyi kör eder de Sîreti "GÖR!" der...
Sadece Afâkı görmeyi kör eder de Enfüsü "GÖR!" der...
Sadece Muhîti görmeyi kör eder de Merkezi "GÖR!" der...
Cehalette görmeyi kör eder de Kemâlatta "GÖR!" der...
İnkarı kör eder de İkrarda "GÖR!" der...
"Lâ" yı kör eder de "illa" da "GÖR!" der...
Şerri kör eder de Hayr'ı "GÖR!" der...
Batılı kör eder de Hakk'ı "GÖR!" der...
"Ben" i kör eder de "Biz" de "GÖR!" der...
Aynadaki görüntüyü görmeyi kör eder de ardındaki sırrı "GÖR!" der...

Tabiki doğrusunu Allahü zü'l celal, Rasulullah (s.a.v.) ve söyleyen bilir...
Acizane benimkisi de sadece zevk etmekti...

Muhammedi muhabbetler.
En son aNKa tarafından 26 Haz 2008, 22:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MBurak »

AŞK KÖR EDER DE GÖR DER

Hocamla ilk yüzyüze konuştuğumuzda Antalya' da bana gördüğüm herşeyin HAKK olduğunu söylemişti...

demem o ki;

KULUN ARTIK KINAMASI HOR GÖRMESİ AYIPLAMASI KALMAZ, HERŞEY HAKTIR onun nazarında!Buna herşeyi yerli yerinde görmek de denilebilir.
Bunu görmek içinde HAKKça yaşamak gerekir.
O zaman şer gibi görünen, yanlış gibi görünen şeylerin ne gibi HAKİKATLERE HAMİL olduğunu fark eder İNSAN!

Olaylar karşısındaki sukunetinin esbab-ı mucibesi belki o zaman anlaşılır HAKK AŞIKLARI'nın!

Hem amâ hem lâl değiller asıl işiten ve gören O'nlardırlar!

Ne diyor hadis-i kudsi de:

Ben Kulum ile görür ve işitirim

Artık nasıl görür görmezler, bilir bilmezler, söyler söylemezler, işitir işitmezler ben bilemem...: ))

ves'selam...

Selam ve Muhabbetle
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen katre-iNur »

Sadece Basarla görmeyi kör eder de Basiretle "GÖR!" der...
Sadece Sûreti görmeyi kör eder de Sîreti "GÖR!" der...
Sadece Afâkı görmeyi kör eder de Enfüsü "GÖR!" der...
Sadece Muhîti görmeyi kör eder de Merkezi "GÖR!" der...
Cehalette görmeyi kör eder de Kemâlatta "GÖR!" der...
İnkarı kör eder de İkrarda "GÖR!" der...
"Lâ" yı kör eder de "illa" da "GÖR!" der...
Şerri kör eder de Hayr'ı "GÖR!" der...
Batılı kör eder de Hakk'ı "GÖR!" der...
"Ben" i kör eder de "Biz" de "GÖR!" der...
Aynadaki görüntüyü görmeyi kör eder de ardındaki sırrı "GÖR!" der...

Herbirinizden Rabbim Razı olsun biz kendi adımıza deriz ki ;

Ustaların yanında çıraklar keser sesi...

Es Selam
Kullanıcı avatarı
hatve
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen hatve »

Aşk kapatınca madde gözünü,
kalp gözünü açar
Mana alemini aydınlatır bu körlük
Artık O'nu gör der...

Bir gececik gözlerimiz seninle aydın olsun,
kör olsun şeytan bir gececik.
Dünyayı güzel kokular sarsın bütün M.
es-seyrü ila'l-lahi
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Bismillahirrahmanirrahim
Gece dediğin bir köprü
Bir ucu sabah, bir ucu akşam.
Bugünden yarına nasıl geçerdik,
Bu sağlam köprüyü kurmasa Allah.

Sözlerden
Kullanıcı avatarı
senim
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen senim »

Sen gözleri gördün mü Zahid kardeşim? Hani çok uzaktakileri değil kendi gözlerini birlikte kapanır birlikte açılırlar birlikte uyurlar birlikte uyanırlar birlikte ağlarlar ve İÇleri birlikte güler hani… Sen GÖZ-Ü gördün mü? SEVGİLİSİ ÖBÜR EŞİDİR… Aynı yöne bakar aynı şeyi farklı boyutlarıyla CEM EDER BİRR eder birlikte TEK görürler.

İşte AŞK dediğin bu iki gözdür. Sen onları dışardan bakarsan İKİ GÖRÜRSÜN. Sanırsın ki aşk İKİ ŞEYİN BİRBİRNE TUTKUSUDUR! Değil işte onlar TEKTİR. Her şeye çift bakar görürsün sen ama AŞIKLARIN GÖZÜ BİRR dir.

SIRR bundadır ki her HALleri çift olan bu LUTF-U İLAHİ yoğunlaşarak cisim dediğimiz hale gelmiş tüm yaratılmışları görür de ÖTEKİ EŞİNİ GÖREMEZ!

Şimdi düşünmek lazım çift bakan TEK gören ve KENDİNİ - ve EŞİNİ ASLA GÖREMEYEN
GÖZ . bize neler anlatır…

…

Bu gözün sevdiğine AŞKINDAN BİRR oluşundandır ki Hocam buyurmuştur; AŞK GÖZ-Ü (SEVDİĞİNE-EŞİNE-ÖZÜNE-KENDİNE) KÖR EDER DE SONRA GÖR DER…

İşte yüreğimizdekiler…

Yazılanlar ilham edilenler, hatalar nefsimin edepsizliğinden, eğer bir ışık varsa kelimeler arasında bağışlaması bol olan RABBİMDENDİR…

Selam ve Dua ile Hayırlı Cum’a larınız olsun
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/senim.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Sevgili Senim,
Güzel Göz Gözün de Öz Gözünde hep "gör!" olsun!
Cumamız Resûlullah sav in Cânân Canında Cemâl Cem'i olsun!
İnşâallah...
Muhammedi Muhabbetle...
Resim
Kullanıcı avatarı
hatve
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen hatve »

Âşık olanlar yanıtlasın
derim yine de
Görmek de benlik değil mi
Gören de o değil mi?
es-seyrü ila'l-lahi
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Aşk kör eder, sonra gör der,
Hakka diril dünyaya öl der,
Sebeplerden geçte gel der,
Hakk’tan gayrı görünmesin

Gariban
11 Haziran 2008

Aşk kör eder, sonra gör der,
Rıza ekmeĝinden sende böl der
Ye de artık razı ol der
Hakk’tan isyan bulunmasın

Gariban
12 Haziran 2008
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ZEVK 3275

VÜCÛD Varın Meyhânesi âyet âyet “VAV” a bakın!
ŞÜHÛD Şehrin şahânesi HAKK’tan hikmet “VAV” a bakın!
SÜCÛD Sırrın seccâdesi kendi kudret “VAV” a bakın!
ÜHÛD Ahdin BİR tânesi vusl-u vahdet “VAV” a bakın!

28.06.08 16:24
A k s a r a y

"BU da geçer Yâ Huuuu!" mu benim SENimcanım?..
Bu nedir?.. Şu nedir?.. O nedir?.. ALLAH Aşkına!..

Sakın BİZe sanal zannlar masalı anlatma!
Bir lokma EKMEK gibi
Bir kıvılcım ILIKLIK gibi,
Bir damla SU gibi,
Bir NEFES hava gibi,

Söz de!
Sohbet devşir!
Zevk zoru et!
Hazzı hazır ediver iki gözümdeki
TEK GÖRüş!..
Haydi canım!...
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

A benim canlar "çeharşu"su Abdullatif abim, kardeşlerim, hocamızın sözü yine birleşik kaplar misali akılmakta katılmakta BİR olmada....
Bir ab-ı hayat bir sonsuzluk bulunmakta hissedilmekte akışların varışların buluşların dönüşlerin hareketinde... Elhamdulillah...

Yazılanlar; iklimler, renkler, sesler, titreşimler yükseltmede tefekkürümüzü, hissiyatımızı.
Abdullatif abim ise şeriatı vaz eden, tarikatı seven, hakikatı perdeleyen, marifeti bildirmeyen bir tarzda bizleri halden hale katmakta.
Onun yazılarını, zevklerini, sohbetlerini izlerken aklım allak bullak olur. Anlamak isterim, de köşesinden kenarından anlayabilir derinine vakıf olamam geride durur dinler, okur, izlerim.
Öyle bir cümle yazar ki tek cümle ile derya deniz serer, bilgi paylaşım yazılarında ise buğday ambarına düşmüş gibi boğulurum taneler arasına karışırım.
Geçenlerde Gülgoncaa kardeşim bir soru yöneltmişti, İsrafil aleyhisselamı anmakla ilgili Kur'an okuyuşunda, orada da dilim lal oldu.
Haddim tuttu gönlüm sevdi, canım yakın oldu ama söz çıkmadı, çıkamadı...

Bu girişten sonra can kardeşim Zahidzenderunun paylaşımına gelmek isterim ki acize anlamı açılan körlükteki görlük için şunu düşündürmede SULTAN;
Beş duyumuzla algıladığımız ve varlıklar alemi dediğimiz dünya aleminin, kainatın, sistemlerin, tarihin, bilimin, efsanelerin, şekillerin, isimlerin beş duyu olarak belirlenen GÖRMEK-İŞİTMEK-TATMAK-KOKLAMAK-HİSSETMEK unsurların elimizden alındığında ki örnekleri vardır, varlığı göremiyor ya da duyamıyor ya da tadını bilmiyor ya da hissetmiyor ya da kokusunu almıyoruz, bunların biri veya birden fazlası bizden alındığında (ki bu ölüm ile tam olarak gerçekleşmektedir) geride kalanın görüşü, duyuşu, tad alışı, koku alışı, hissedişi nasıl olur? Ne ile olur?
Bu varoluşun şekli, niteliği nedir? ve isimler, renkler, şekiller o algılayışta hangi anlamlara, hangi görünüşlere, ifadelere bürünür? İlim, bilim, tarih ile halleşen varlığımız bu algı sahasında neler görür, bilir ve yaşar.
Âhiret Âlemi dediğimiz farklı algı vasıtaları ile farklı anlayışlara açılan âlemin seyri başlar.
İman ve aşk ve insan başka lisana başka ifadeye kavuşur.
Beş duyunun imanından özdekinin imanını görmeye, anlamaya, bilmeye ve yaşamaya yol açılır.
Zevk üzerine zevk...
Bunu kim yapar? Kim tasarlar, hayata kim renk verir, anlam verir...
O'NA aşkımız, O'NA sözümüz, O'NU bilişimiz bambaşka olur.
Ölmeden önce ölünüz gerçekleştiğinde de bu yaşanır ki işte buna erenler nimetlendirilenlerden olur.
Anladıklarımızdan anlatabildiklerimiz anlatılanlardan aktarabildiklerimiz yazdırılan bu kadar.
Dilerim sorunuza bir renk olur can kardeşim Zahidzenderun...
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

''Kulihvani'nin SÖZ mü? KÖZ mü? leri!..''den

*** '' GÖR; MELAMET ESRARıdır, tüm EŞYAnın GİZlediği
Kâinâtın KALBi İNSAN, GÖNLÜ HAKK’ın ÖZlediği!..''
(kulihvani)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ZEVK 3276

Kırmızıyla Turuncu ne? Sarı, Yeşil, Mavi, Mor ne?
TÛR’u nedir? SÛR’u nedir? KİM öttürmekte BORU’yu?
Gübre de ne güllâle’miz? Çile Çarmıhı’nda ZOR ne?
ERENler Yüreği MESCİD, Sokakta sorma SORU’yu!..

28.06.08 15:00
A k s a r a y

Sevgili güllale can, çok değerli iltifatına çok teşekkür ederim.
Gerçek şu ki inşâllah:
"Kul İhvanî, Hizmette Kün Kervanı Kıtmiri'dir!" Hükmü Haktır.
Hamd olsun Rabbımıza..
En son kulihvani tarafından 06 Tem 2009, 17:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

kulihvani yazdı:Resim

ZEVK 3275

VÜCÛD Varın Meyhânesi âyet âyet "VAV" a bakın!
ŞÜHÛD Şehrin şahânesi HAKK'tan hikmet "VAV"”a bakın!
SÜCÛD Sırrın seccâdesi kendi kudret "VAV" a bakın!
ÜHÛD Ahdin BİR tânesi vusl-u vahdet "VAV" a bakın!

28.06.08 16:24
A k s a r a y

"BU da geçer Yâ Huuuu!" mu benim SENimcanım?..
Bu nedir?.. Şu nedir?.. O nedir?.. ALLAH Aşkına!..

Sakın BİZe sanal zannlar masalı anlatma!
Bir lokma EKMEK gibi
Bir kıvılcım ILIKLIK gibi,
Bir damla SU gibi,
Bir NEFES hava gibi,

Söz de!
Sohbet devşir!
Zevk zoru et!
Hazzı hazır ediver iki gözümdeki
TEK GÖRüş!..
Haydi canım!...

Çok teşekkür ederim bu günde KÂRımız çok oldu.

Sevgi ve Saygılarımla...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

Resim
SİZLERİ UZAKTAN SEYRETTİM
TIPKI KARADENİZİN ÜSTÜNDEKİ AKŞAM GÜNEŞİ GİBİ
ÇOK RENKLİ ÇOK GİZEMLİ VE ÇOK GÜZELSİNİZ HEPİNİZ
BENDENİZ BÖYLE ENFÜSTEN AFAKA AÇILMAYI ÇOK SEVİYORUM
İÇİM BANA DAR GELDİĞİ ANLARDA.
O YÜZDEN SİZİ UZAKTAN UZAĞA SEYREDİYORUM.
BİR ALLAH CC SEVGİLİSİ DEMİŞTİ: ''BİZ SENİ YANIMIZA ALDIK
BİRDE ALSAK İÇİMİZE YANDIN Kİ NE YANDIN.....''

SELÂM ÜZERİNİZE OSUN ALLAH CC VE MUHAMMED SAV SELÂMI....
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Re: LATİF HOCAM SORUYOR..

Mesaj gönderen MINA »

zahidzenderun yazdı:DEĞERLİ DOSTLAR,

Resim

sohbetimiz olmuştu..

istiyorum..

….

KÖR AŞIK, GÖRen (gördüğünü sanan) adama, AŞIKlık NEY'miş KÖR OLda GÖR der....
*
Kör AŞIK BAKar GÖRür de, AŞKsız GÖRen KÖR dür...
*
AŞK ile GÖRenler, SEVgiliden gayrısına KÖRdür...

mina...
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Bismillahirrahmanirrahim

Susmak ne güzelmiş..
Nasıl da bilmiş, bilmiş yazmışım,
Görmeden.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

hayy-dost yazdı:Resim

BİR ALLAH CC SEVGİLİSİ DEMİŞTİ: ''BİZ SENİ YANIMIZA ALDIK
BİRDE ALSAK İÇİMİZE YANDIN Kİ NE YANDIN.....''

SEVGİli CANım ALLAHU ZÜ'L-CELALin DOSTunun DOSTu ne güzel demiş.

Kul İhvanimİZin bu ZEVKi çok hoşuma gitti. CANım, Afiyet olsun. Feyziniz bereketiniz daim olsun İNŞAALLAH!

ZEVK 963

İnleyenin inleteni, Kaynayan Suyun Sesi var
Dinleyenin dinleteni, bir Kâmilin Nefesi var
Câhile cehli hicabtır, Kâmilin Kemâlât "yok"u
Didârı görmek kesrettir, Hak Âşıkların nesi var?..

15.04.1993 14:04
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: LATİF HOCAM DİYORKİ..

Mesaj gönderen Gul »

zahidzenderun yazdı:DEĞERLİ DOSTLAR,

Resim

sohbetimiz olmuştu..

istiyorum..

….

Beni bir düşünce aldı ..
Aşk niye kör etsin, kör edip gör dediği nedir
Neler neler….
Çekinmeden içimizden geldiği gibi yazın dostlarım..
Ve inanın bende o kadar çok soru var ki..

Peşine bir sorum daha olacak.. :)

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum
VE MERAKLA CEVABLARINIZI BEKLİYORUM

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Re: LATİF HOCAM DİYORKİ..

Mesaj gönderen MINA »

Resim