LÜTFEN YARDIM EDİNnN ???

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
hüzeyran
Yeni Üye
Yeni Üye

LÜTFEN YARDIM EDİNnN ???

Mesaj gönderen hüzeyran »

tırmızinin bildirdiği bu hadisiserifde
peygamber efendimiz hz. muhammed mustafa sallallahualeyhivesellem
şöyle buyurmuşlar
ümmetim yetmiş üç fıkraya ayrılacak yetmiş ikisi cehenneme gidecektir...bu hadis hakkında geniş bilgiye sahib olan kardeşlerim varsa bana yardımcı olabilirmi? elimde yetterli kaynak yok vesselam...
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: LÜTFEN YARDIM EDİNnN ???

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim hüzeyran kardeşimiz MuHaMMeDi GÖNÜL dergahımıza hoş geldiniz safalar getirdiniz..

Resim---'' Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : "Yahudiler 71 fırkaya ayrıldı, birinden başka hepsi cehennemdedir. Hristiyanlar 72 fırkaya ayrıldı, birinden başka hepsi cehennemdedir. Ümmetim de 73 fırkaya ayrılacaktır, birinden başka hepsi cehennemdedir." "O bir tane kurtulan fırka kimlerdir yâ Resûlullah?" sorusuna : "Onlar benim ve ashabımın üzerinde gittiğimiz yola gidenlerdir." buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, Sünnet 1; Tirmizî, Îmân 18; Ibn. Mâce, Fiten 17; İ. Ahmed II/332)

Resim---'' Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : "Ümmetimden bir fırka hak üzere galib olup duracaklardır :Velâ tezâlü taifetün min ümmetî zâhirine alâ'l-hakki." (Buhârî, Tevhid 29; Müslim, Îmân 247; Ebu Dâvud, Cihâd 4; Tirmizî, Fiten 51; Ibn. Mâce, Mukaddime 1)
Resim
Kullanıcı avatarı
hüzeyran
Yeni Üye
Yeni Üye

Allah Razı Olsun

Bu hadisi şerifi ehli sünnet vel cemaat kendine çekiyor bu konuda da yardımcı olurmusunuz?

Vesselam...
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

esselamm...

Müdara, yumuşak davranma ve hoş geçinme demek. Müdahene ise menfaat temini için yüze gülme manasına geliyor. Dışardan bakınca müdara mı yoksa müdahene mi olduğu kolayca anlaşılamayan, ancak birincisi mübah, ikincisi haram sayılan benzer iki tutumla karşı karşıyayız.

Hz. Aişe r.a. validemiz anlatıyor:

Bir adam Rasulullah s.a.v.’in huzuruna girmek için izin istemişti. Aleyhisselâtü Vesselam:

“Bu (gelen), aşiretinin ne kötü evladı!” dedi. Fakat adam içeri girince ona iyi davrandı, yumuşak bir dille hitap etti. Adam gidince:

“Ey Allah’ın Rasulü! Adamın sesini işitince şöyle şöyle söyledin. Sonra yüzüne karşı iltifat ettin, iyi davrandın.” dedim. Buyurdu ki:

“Ey Aişe, beni ne zaman kaba buldun? Kıyamet günü Allah Tealâ’nın katında en fazla zelil olacak kişi, kabalık ve taşkınlığının (vereceği zarardan) korkarak insanların kendisini terk ettiği kimsedir.”

Buharî, Müslim, Tirmizî, Ebu Davut ve İmam Malik’te yer alan bu haber, kaynaklarda Hz. Peygamber s.a.v.’in incelik yahut mülayemeti, fıskı (açıktan günah işlediği) sabit olanın gıybetinin meşruluğu ve müdara sadedinde ele alınır.

“Müdara”, inceliklerine dikkat edilmesi gereken, yanlış anlaşılmaya müsait bir tavır. Müslüman çevrelerin birbirlerine suizanda bulunmak için adeta bahane aradığı şu son zamanlarda hadisin müdara tarafıyla alakalı görüş ve değerlendirmeleri hatırlamanın faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

muhammedi can olursak yetmişikiyide de BİR ederiz...
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
RESÛLÎ SEVİYE

Azîz kardeşlerim!

ALLAH Teâlânın KULLUK İmtihan Sistemi AKLın İdrakinin elbette üstündedir.
İnsanın Mâiyeti, Hüviyeti, Mâhiyeti ve Mâliyeti, Kelâmullah ve Kelâm-ı Rasûlullah ile AN-latıldı.
Hayat Sıratından GEÇ-mek gerçekten; “Kıldan İnce Kılıçtan Keskin!” SIRAT SÖZÜ-yle anlatılabilir.
Nur-u Muhammed’e kavuşmuş uyanık bir AKIL, kendine zulmü bırakan bir NEFS, pâk bir KALB ve etken bir RUH Sahibinde, zerre kadar İslamî İnanç Şuûru varsa;
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selleme vahyedilen Kurân-ı Kerîmi ve açıklaması olan SÖZlerini yâni Şerîat-ı Garrasını,
Tatbikatını ve örnek uygulaması olan AMELlerini Sünneti Seniyesini yâni Tarîkat-ı Garrasını;
Kurân-ı Kerim Aklâkı ve Fitrî- Hılkiyyetten olan Azîm AHLÂKını yâni Mârîfet-i Garrasını,
Ve Hak Ve Hayra olan HÂLlerini yâni Hakîkat-ı Garrasını,
DUYar ve UYar!
Ve görür ki tümü baştan sona İTİDAL, Ortayol, Denge Ve Düzen üzeredir ve SIRAT-i Mustakîmdir.

TEVHİDi; Tebliğ, Tenzir, Tebşir ve Teşhidden ibâret RESÛLÎ SEVİYE-dir..
Asla TEFRİT ve İFRATa geçit vermemiştir.

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kumu düzleyip âsası ile ortaya bir dikey çizgi çizdi ve: Bu ALLAHın Yoludur.” buyurdu. Sonra, o çizginin sağına ve soluna başka çizgiler çizdi ve: “Bunlar yollardır ve her yolun başında oraya çağrıda bulanan bir Şeytân vardır!” buyurdu. Sonra da şu âyeti okudu: “Şüphesiz bu Benim dosdoğru yolumdur. Bana uyun. (Başka) yollara uymayın. Zirâ o yollar sizi ALLAHın yolundan ayırır. İşte sakınmazın için ALLAH size bunları emretti.” (En’âm 6/153) “
(İbni Kesir, 2/190)

Resim---İbn. Mesud (ra): “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize düz bir çizgi çizdi ve: “Bu RÜŞD YOLUdur.” dedi. Sonra bunun sağından ve solundan bir çok çizgiler daha çizdi: Bunlar da bir takım yollardır ki herbirinde bir Şeytân vardır, ona (kendisine) çağırır!” buyurdu ve En’âm 6/151-153 Âyetlerini okudu.” dedi.

(Buhârî, Rikak 4;Tirmizî, Kıyâmet 22; Ibn. Mâce, Mukaddime 1; Darimî, Mukaddime 23)

Bakınız, RESÛLÎ SEVİYEyi BİL-ip, BUL-up, OL-up da YAŞA-yarak Kurtulan Fırka: FIRKA-yı NÂCİYE kimlerdir:

Resim --- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Yahudiler 71 fırkaya ayrıldı, birinden başka hepsi cehennemdedir. Hristiyanlar 72 fırkaya ayrıldı, birinden başka hepsi cehennemdedir. Ümmetim de 73 fırkaya ayrılacaktır, birinden başka hepsi cehennemdedir.” “O bir tane kurtulan fırka kimlerdir yâ Rasûlullah?” sorusuna: “Onlar benim ve ashabımın üzerinde gittiğimiz yola gidenlerdir.” buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, Sünnet 1; Tirmizî, Îmân 18; Ibn. Mâce, Fiten 17; İ. Ahmed II/332)

Kıyamete kadar HAK üzere hep GALİB VAR OL-acak OL-AN Muhammedî Hasbî-Habibî Hizmetçilere Es SELÂM OL-sun Ebeden Dâimen İnşaallah!

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ümmetimden bir fırka HAK üzere galib olup duracaklardır: Velâ tezâlü taifetün min ümmetî zâhirine alâ’l-hakki.”
(Buhârî, Tevhid 29; Müslim, Îmân 247; Ebu Dâvud, Cihâd 4; Tirmizî, Fiten 51; Ibn. Mâce, Mukaddime 1)

Mübârek ve muhteşem Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz sahabelerinin arasına oturup kumu düzeltiyor ve kumun üzerine dostoğru bir çizgi çekiyor ve:
“Bu, benim ve ashabımın yoludur.” buyurup sonra sağ tarafına ana yola paralel çizgiler çizip sonra da sol tarafına yine ana yola paralel çizgiler çizip:
“Bunlar ise benden değildir ve her birisinin başında bir şeytân vardır.” buyuruyor.

Sağ tarafta gözükenler hâşâ, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemden de dindârmışçasına; dini zorlaştıran, nefret ettiren, bezdiren, ürküten, kaçıran, çekilmez ve altından kalkılmaz hâle getiren, nerdeyse ve elinden gelse Tevbe Kapısını kapayıp işi kökünden bitirecek kadar basîretsiz, sîretten habersiz, sûrete sarılan İFRATçılardır, Şucular, Buculardır...

Sol tarafta gözükenler ise; sanki İslâm Dini ve Kuralları yokmuş, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem de bir insanmış, ölmüş gitmiş ve hâşâ geride bir şey kalmamışçasına açıkça ve zındıkça, dindâr (dinli) gözüken sapık TEFRİTçiler ve onlarda Şucular, Buculardır...

Her iki fırkada da sapık ve Dünya Sevgisi ve Ölüm Korkusunun kullarıdırlar!..

Hâlbuki Muhammedî Oluş Şuûrunun; YAŞA-yışta Yürüyüş Ayakları, Merhamet ve Muhabbet Elleri, HAKKa HALK için DUAda ALLAH DOSTU DUDAKLARI Her ÂN Yeniden AÇ-makta Şe'ÂNullahta!..

Elhamdulillahirabbilâlemîn!..
'
Nur-u MiM MuHABBEtiyle..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

ZEVK 4311

Üzme! Üzülme! SeV! SeVil!. OL-muş OL-acakla OL-AN
İLiMİraDeİDRaKla, İŞTiRaK Et!. Şu AN ŞeÂN
İki EMÂNet EHLidir, FIRKA-yı N Â C İ Y Y E El ÂN
BİRisi EHL-i BEYTidir, BİRisi KeVSeRü’l- KUR'ÂN!..

15.01.11 02:24
GöKlerin Kuşağında
YERlerin Kucağında…

El ÂN: Şimdi şu AN..
Şe’ÂN: ALLAH celle celâlihu nun Her AN yeniden yaratması.

يَسْأَلُهُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ
Resim---Yes’ eluhu men fis semâvâti vel ard(ardı), kulle yevmin huve fî ŞE’Nin : Göklerde ve yerde bulunan herkes, O'ndan ister. O, her an YARATMA halindedir.”
(Rahmân 55/29)

Resim---Zeyd ibn-ü-Erkâm (radiyallahu anhu)’dan Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Ben size temessük edip (tutunup) sıkı sarıldığınız takdirde dalâlete (sapıklığa) düşmekten korunacağınız iki şey bırakıyorum: Bunlardan biri diğerinden daha büyüktür: Kitâbullah. Bu, semâdan arza uzanan ALLAH’ın ipidir. Diğeri Ehl-i Beytim olan yakınlarımdır. Bu iki şey, Kevser Havzının başında buluncaya kadar birbirlerinden ayrılmayacaktır. Bu iki şey hakkında benden sonra nasıl davranacağınıza iyi bakın.''”
(Kütüb-i Sitte, Muhtasar C.12/499)

Bunun İÇin, Kur'ân-ı Kerim ve Ehl-i Beyt aleyhumusselâm YOLunda BİZ BİR-İZ Olarak Bu Gönül TEKKEsinde;
Kerem Kervânında işçi ARIlar, Kevser Havzında Hizmet damlaları olmak ve FIRKA-yı N Â C İ Y Y E YOLunda her geçenin basacağı gönül köprüleri ve ayak tozları olmaya ÇaBa ve AZMimiz var inşae ALLAH..

Elhamdulillahirabbilâlemîn!..

Nur-u MiM MuHABBEtiyle..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
hüzeyran
Yeni Üye
Yeni Üye

Allahu teâla sizlerden razı olsun yardımlarınız için çok çok teşekkür ediyorum Allah'a emanetsiniz vesselâm...

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön