ARILAR

İbret almasını bilenler için
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

ARILAR

Mesaj gönderen gullale »

Bu sabah uyanıklık ile uyku arasında oğlumun sözlerini duydum. Anne sen hiç arı gördün mü bu mevsim? Amerikada arılar yok oluyormuş...
Ve benim ruyam devam ediyor, birşeyler oluyor, arılar şekil değiştiriyor bu değişimi görmüyorum ancak ıslak bir madde var gözenekli ve arılar bir oluşumun içine girmişler sanki...
Bu kadar hatırlayabiliyorum.
Gün içinde akşam ezanı sırasında aklıma geliyor oğlumun dedikleri ve ruyam.
Sabah uyanamamıştım bu ruyanın ağırlığından canımı acıtıyordu zira bu durum.
Aklıma geldiği andan itibaren de hala canım acıyor. İnternetten araştırmaya çalıştım.
Arı hakkında gerçekten pekçok yerde haberi çıkmış geçen seneden beri böyleymiş.
Oysa çok iyi hatırlıyorum geçen sene dışarıda kahvaltı etmek istediğimizde arılar ile beraber paylaştığımızı. Hem de yaban arıları ile. Onları özledim.
Oğlum sorana dek ve ruyamda hissedene dek yoklukları dikkatimi çekmemişti. Kardeşlerim, bu konudaki cevaplarınızı bekliyorum.
Benden yazdırılanların çoğu HAKKA tevekkül içerir.
Bu konuda da elbet bilen HAKKTIR denilecektir.
Ancak bu gerçek bir durum ise bize önemli mesajlar içermektedir.
Bal üretimi, arı vesilesi ile döllenen çiçekler sebzeler bütün bunların üstünde de manadaki işareti ve ifadesi ne olabilir? Arıların azalması, yok olmaya gidişlerinin bizim anlamamızı idrak etmemizi gerektiren işareti ne ola?

Ancak ONA sığınır ve ancak ONDAN yardım dileriz...
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Güllale Hanım,
Sorunuz için teşekkürler, can kardeşim Ya Aziz Ya Alim Ya Hakim diyorum ,

Dr. Münir Derman hazretleri, her hastalığın bir manevi sebebi vardır demekte. Bu yazıyı yazarken parmaklarım titreyerek yazıyorum.
Önce bilimsel bulgulara bakalım, Derman hocamda öyle yapardı, böyle meselelerde önce bilimsel bulguları incelerdi Rahmetullahi Aleyh.

İngiliz Toplum Bilim Enstitüsünün(ISIS) yayımladığı araştırma yazısında bu gizemli yok oluş için bulgular şöyle sıralanmış:

1-Zararlı böcek salgını
2-Pis Kuluçka Hastalığı
3-Bilinçsiz tarım ilaçlamaları
4-Parazitlerin artışı
5-Genetikleriyle oynanmış tarım ürünleri
6-Cep telefonu ve baz istasyonu hatlarının dalgalar halindeki radyasyonu

Bal arılarının yaptığı balın 1000 çeşit hastlığa şifası olduğu bilinmekte. Ne olmuşsa işte bu şifa verici şeye zarar vermekte ve şifa veren bir rızkı ve Eş-Şafi esmasının tecellisini zedelemekte. Bakın MUSA a.s. dinlenmeyince çekirgeler sarıyor her tarafı ve Kur'an da bahsedilen bir çok mucizelerin ardından sonunda ölüm geliyor firavun ehline.

Yukarıdaki sebepleri inceleyince bakıyoruz ne yokki orada? Tabiatın dengesiyle oynanıyor, rızka Er-Rezzak esmasına hakaret var, doğal sebze yerine bilim adamı genetiğiyle oynanmış yeni tür sebzeler yapma çabasında, bir teknoloji yarışı içerisinde insanoğlu, baz istasyonları bilinçsizce yan etkileri araştırılmadan kurulmaya başladı.

İnsanlarda maneviyat yavaş yavaş körelmekte, toplumun aşırı yiyecek düşkünlüğü obizite adinda yeni bir hastalığa yol açtı, doymak bilmeyen halk tükettikçe ve israf ettikçe Er-Rezzak ve El-Vehhab esmasına hürmeti zedeliyor, buna yiyecek yetiştiremeyen üretici kesimi daha fazla üretmek çabasıyla bitkilerin , meyve, sebzenin genetik yapısıyla oynayıp üretimi hızlandırma, daha verimli şeyler üretme çabasinda.

Afrikada ve değisik fakir dünya ülkelerinde ki doğal kaynaklar sömürülüyor(modern sömürü), ormanlar tüketiliyor, denizlerde gemilerden yüzecek yer bulamayan ve pervanelerin darbeleriyle yaralanan balinalarin nesilleri tükeniyor, insanların oburluğu öyle hale geldiki artık üst tabakalardaki balıklar yetmiyor derin dip balik türleri sofralara getiriliyor. Deniz diplerini taramaya başladık üst tabaka balıkları yetmiyor artık. Buradan Tayland'a , Hong Kong'a köpek eti, fil eti, maymun eti v.s yemek için giden insanlar var, sırf zevk olsun diye.

İnsanlar doğaya da hürmet etmiyor. Doğa ve tabiat ALLAH'ın güzelliklerini yansıtır bize. Bakıp yaradana ELHAMDULİLLAH diyen onun yaratmadaki hünerini hayretle izleyen azaldı. İnsanlar PC ekranındaki resimlerden seyretmeyi tercih ediyor doğayı. Herşeyin sanal ve sahtesi çıkmış. Yakında balıda ekrandan yiyecekler gözleriyle!...

Balı yemeden besmele çeken ve yedikten sonra Elhamdulillah diyen az. Kaç müslüman Kuran'da bal arısı ve balın geçtiğini biliyor bu bile araştırılsa vehim sonuçlara ulaşılır gibi görünmekte.

İsanlar iki uça hep, ifrat ve tefrit. İki aşırı uçta gezmekteler bugün. Çılgınca eğlencelere malzeme olmuş nimetler. Aç olanları düşünmeden çöpe atılanlarda cabası. Neler var söylesem terbiye hududunu aşmış olurum, sabaha kadar yazmakla bitmez.

Almış eline tarım ilaçlarını bahçede gördüğü karıncaların üzerine basıyor ilacı, basıyor ilacı neymiş eve girerlermiş. Karınca yuvalarına kaynar su döken insanlar gördüm ben ne yazıkki. Gidiyor süpermarketten alıyor zehirli tarım ilacını, bir iki domates dikmiş bahçeye, zararlılar yemesin diye tüm bahçedeki herşeyin üstüne bilip bilmeden püskürtüyor. Arada domates uğruna bütün börtu, böcek, arı ne varsa gidiyor. Derman hocam diyor, köstebek yemiş bir miktarını , yesin efendim ne olur diyor.

ALLAH'ın dengeyi sağlayan bir sıfatı vardır EL-ADL. Herşey bir ölçüyle çalışır. El-Bari herşeyi kusursuz bir saat gibi işletir. Adalet kelimesi adliye vesaire kelimeler bu ADL sıfatından gelir, hani terazi resmini sembol yaparlar mahkemelerde. İşte dengeyi saglayan EL-ADL'dir ALLAH. Ölçüler hududlar aşıldımı kaza gelir. Kaza neyi getirirse artık onu yaşanır.

Görebildiğim kadarıyla bu sıfatın tecellisi ile ALLAH dengeyi yine sağlar ama insanların lehinemi aleyhinemi işte sorun burda. Efendim Tabiatın dengesi bozuldu? Kime göre bozuldu? Kim bozdu? Denge yine sağlanıyor, ama sana göre bozuluyor!... Başkalarının lehine kayıyor, böcek ve parazitlere göre hava hoş denge onlara imkan veriyor. Oturduğumuz dalı kesiyoruz... Sorumlusu kim? Biziz... İnsana faydası olanlar gidiyor, zararı olanlar geliyor. Bakın canavarlar vardır mitolojide yahut değişik efsanelerde, ne bilirsiniz belki bunlarda türer bir gün, olmaz demeyin neler oluyor, yeni tür insan canavarları türedi bile...

Dengenin en güzel hallerinden birisini vucutta görürsünüz. Hz. Ali de “İnsan küçük alemdir. Alem büyük insandır.” der. İnsan vucudunu bilincsiz bir şekilde aç bırakırsanız sonunda vucutta anoraksiya hastalığı gelir, hiç bir şey yiyemez çöp gibi olur sonunda ölür. Bunun sebebi metabolizmadaki dengenin vucudun yıkımı yönünde bozulmuş olduğu ve o yöne kayarak dengeyi hep vucudun aleyhine bir yöne sürüklemesindendir. Yine obizitedede bunun tam tersi olur. Bu dengenin vucut aleyhine değişmesine bir örnektir.

Kendi aleyhine El-Muntekim sıfatını diler olmuş insanoğlu, küfran-ı nimete düşmüş top yekün. Hastalıklar, bütün bunlar insana uyarıdır, ve insan kendi kendine zulmeder, akıllanmazsa sonunda yıkım gelir!... Bir yahudi internette Musa A.S.'in Asa'sının hikmetleri üzerinde bir yazı yazmış, bütün bu çekirge, kuraklık, kızıldenizin kana dönmesi gibi mucizeleri sıralamış bunların hepsini asa ile gelen mucizelere örnek göstermiş ölümü bir yere oturtturamamış bu neden asa ile gelmemiş, neden ölüm en son gelmiş diye kara kara düşünmekte. Sultan Veled (K.S.) 'in Maariften Asa ile ilgili tercümesini yaptık ingilizceye bu kişiye gönderdik, sen dedik hep zahirinde takılı kalmışsın bak Sultan Veled'den neler dökülmüş, ve arada bir paragraf şöyle diyor:

"Asayı ejderha göstermek kıyametten bir işarettir. Bahçeden bir deste gül ve bir örnektir. Ağaçlıktan ve ormandan bir dal göstermek gibidir. Bundan gaye, kıyamet ahvaline biraz vâkıf olmaktır. Meselâ, vücuttaki hastalıklar, elemler ölümden ve yokluk bahçelerinden küçük bir yaprak gibidir. Bununla da ölüm âlemine vâkıf olmaları ve bu az olan acıdan çoğunu, bu azdan çoğun da geleceğini elbette görüyorum, diye anlamaları lâzımdır. Ey Musa! ejderha, tufan, Ad kavmini mahveden rüzgâr, zelzele, veba ve kıtlık gibi kıyamet eserlerinin, bu az olanlarından dahi muhakkak kıyamet gelir. Çünkü bu hastalıklar ölümün elçileridir ve sonunda ölüm gelir. Bu acayip şeyler ve heybetler kıyamet elçileridir, sonunda kıyamet kopar."

Bawa Muhyiddin Hz.leri kıyamet alametlerinden söz ederken yıkım yaklaşıyor çiçeklerin renkleri değişti demekte. Doğru, gönül çiçekleri soldu insanların. Gönüllerine çiçek eken az artık, olmayınca arıda gelmez tabi. Fidan dikmeyipte Allah'tan yağmur duasına çıkmak yanlışdır diyor Münir Derman hocam değilmi? Öyleyse arı beklenirmi hiç? Gönül toprağıda berbat bir halde, çorak olmuş , orda çiçek bitermi? Nadasa birakmıyorlarki yilda bir ay oruç tutarak...

Bal arısı ve bal ile ilgili zevkimizi Rabbimin verdiği ölçüde Mart ayında sitemizde paylaştık o dökümana bir bakın belki bir faydası olur:

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... le&sid=174

Bal arısı irfana, nakille birleşmiş akla, İnsan-ı Kamile, alime, muminlere benzer. Özellikle velilere. Çünkü bal yapan, nakil çiçeklerinden bal alan, kuran ayetlerinden tek tek toplayıp karıştırıp ilahi ilim balını yapıp gönül peteklerimize koyan onlardır. Polenleri yayarak arının çiçeklerin üremelerine sebep olduğu gibi, bir ayetten aldığı manayı diğer bir ayetle birleştirip Kur'anda gezinirken ayetlerden yeni manalar çıkaranlarda alimler, velilerdir.

Bir gün hocam dediki: "Kuran seni okusun Barbaros, Sen Kur'an'ı değil!.." "Bunu iyi düşün" dedi. Şimdi bunun manasını anlıyorum. Nakil aklı kullansın, akıl nakli değil. Burdan ne çıkar diye düşünuyorum, bir arı daha çıkar burdan gerekirse bal arısının kendisi Kur'andır. Vah garibanım diyorum kendi kendime şimdi, bal arısı Kur'an olursa sen kimsin? Çiçek bahcesi!... Sen arı olursanda Kur'an çiçek bahcesi olur. Kur'an seni okursa bal arısı gibi sendeki esmalara konar, sende ne varsa senden onu çıkarır zahire!...

Bal arılarının bir nevi yokluğu ilahi ilmin toplumdan çekilmesine, toplumun küfre ve delalete düşüşüne işarettir, ahir zaman alameti gibidir. Bugünde velilerin alimlerin sayıları azalmıştır, bunu Dr. Münir Derman(rh.a) hocamın yazılarındaki istatistiklerden anlarsınız. 40'lardan şu kadar kaldı v.b. falan diye bahseder. Bawa Muhaiyaddeen(rh.a)de buna benzer söylemleri vardır. Peygamberimiz(SAV)'in bu konudaki hadisi şerifi şöyledir:

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Şüphesiz Allah, ilmi insanların ellerinden çekerek almaz, ilmi, âlimleri almakla alır. Alimlerden kimse kalmayınca, insanlar câhil başkanlar edinirler, onlara sorarlar, onlar da fetva verirler, hem kendileri saparlar, hem de onları saptırırlar." (İbn Amr radıyallahu anh. Buhârî.)

İste Güllale kardeşim, bilmem size bir faydası dokundumu, fakat ALLAH AZİZ HAKİM'dir. En doğrusunu ALLAH bilir...

Selam ve sevgilerimle
Gariban
Kullanıcı avatarı
Hilmi
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen Hilmi »

Barboros kardeşim döktürmüş yine biz ne desek boş onun sözü üstüne.
Albert Einstien demiş ki "arıların nesli tükenirse insanoğlunun kurduğu medeniyet 4 yılda biter"
saygilar
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Güzel sözleriniz için sağolun Hilmi Kardeşim,
Güzel bir şey varsa ALLAH'tandir, kötü bir şey görürseniz benim nefsi emaremdendir. İlmi sahiplenmekten ALLAH'in rahmetine sığınirim...

Selam sevgi ve muhabbetle
Gariban
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Değerli güllale karşimiz bizlerle samimiyetle rüyanızı paylaştığınız için müteşekkiriz.
Gariban abim arıları geniş kapsamlı çok güzel zevk etmiş sağolsun bizlere söyleyecek söz bırakmamış...

Canım gariban abim Allah (c.c.) razı olsun senden ki çok güzel aydınlatıcı bilgiler sundun.
Elbette en doğrusunu Allahü zü'l Celal bilir ve mütevaziliğinizle kalbimizde yer tutmaktasınız.

İlahi ilim ve Muhammedi edebi çok güzel yansıttınız bizce...
Zaten
BİZde kötü yoktur inşaallah ama eksik varsada birbirimizin hizmetçisiyiz değilmi?!..
Hakta ve hayrda hasbi hizmetleriniz Rasulullah (s.a.v.) hürmetine kabul olsun inşaallah...

Muhammedi muhabbetler.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Hayy Allah razı olsun Gariban abi....

Gönlünün güzellikleriyle Kur'an-ı Kerimin muhteşemliğini birleştirerek çoook zevk duyduğum bir bilgiyi sunmuşsun. Sağolasın varolasın. Yüreğine ve bileğine sağlık...
İnşallahu teala Biz ya çiçek bahçesi yada arı oluruz da yüreğimizin çiçeklerini Kur'an-ı Kerimle besleriz...

Muhammedi Muhabbetle...
Resim
Kullanıcı avatarı
Hilmi
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen Hilmi »

Yarin cumada görüsemeyecegimizden dolayi simdiden iyi tatiller Barboros.
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Arılar ile ilgili yazıda olanın arkasındaki hikmeti görebilen muradı görebilen var mı? varsa bize de bildirebilir mi? düşünceleri ile özellikle size atfederek (HAKK yolda geniş araştırma, ilgi ve alakanızın olduğuna inancım ile) sorduğum forum yazısına verdiğiniz cevap dünya ilmi olarak ve mana ilmi olarak gayet kapsamlı idi. Aydınlatıcı idi. Nelere işaret olabileceğini görmüş olmakla HAKKIN muradını sezmeye bir vesile oldu inşallah. Yazınız ile vermiş olduğunuz manevi enerjiyi ifadelendirebilecek sözcükleri seçemediğimden böyle basit görünüşlü bir teşekkür yazısı oldu. Ancak şunu ifade edebilirim, bilginizin derinliğine, vakıf oluşunuza, dillendirmede ve sunmadaki başarınıza istinaden HAKKA şükür eder, ilminizin artmasında ve sunmanızda ikram ve ihsanları için RABBİME niyaz eylerim.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Amin insaallah Gullale Hanim. Allah razi olsun. Allah dualarinizi uzerimizden eksik etmesin. Cok mutevazi ve guzel sozlusunuz. Rabbim'den butun kardeslerim icin hayr dilerim. Cumamiz mubarek olsun.

Selam sevgi ve dualarimla
Gariban
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

ZEVK 3597

TOHUMun TEVHİD Zinciri!. BinBİR Çiçek GÖZü ARIlar!
Yedi YÖNde YÂR Yolcusu!. BALlı Petek ÖZü ARIlar!
Yedi Rengin Yedi DİLi!. cANların cÂN-ÂN MENzili!
Sussalar Semâvât AĞLAr!. ÂŞIKların SÖZü ARIlar!..

03.05.09 12:02
DEVr-i AN da…
Resim

“►İbretlikler◄” sayfasına dön