HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM - 2

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM - 2

Mesaj gönderen aNKa »

kulihvani yazdı:Değerli kardeşlerimiz,

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin, en emin;
BİLinme, BULunma, OLunma ve de YAŞAnma YOLU şüphesiz ki,
Sahih-Doğru Hadis-i Şerifleridir.
"Her gün Hadis Ekleyelim İnşallah-I Kısım" 30 sayfaya ulaşınca Hadis arama vs. zorlaşmaktadır.
Bu nedenle "HERGÜN BİR HADİS EKLEYELİM-II" Kısım da devam ederiz.
Allahu zülcelâl BİZlere Muhammedi Hizmet Aşkı ve Gücü versin İnşâallah!
Muhammedi Muhabbetle..

"Her gün Hadis Ekleyelim İnşallah-I Kısım" Linki:
http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... f=35&t=726

Resim

Bismillâhirrahmânirrahim.

Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ Seyyidinâ Muhammedin Abdike ve Nebîyyike,
ve Rasülûke ve Nebîyyi’l-Ümmiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi, vessahbihi ve ümmetihi...

Âmin!

Yâ Latîf!
Yâ Kerîm!
Yâ Rahîm!
Yâ Vedûd!

Âmin!

وعن مالك: ]أنَّهُ بَلَغَهُ أنَّ خَالِدَ بْنَ الْوَلِيدِ رَضِىَ اللّهُ عَنْهُ قَالَ لِرَسُولِ اللّهِ #: إنِّى أُرَوَّعُ في منَامِى. فقَالَ قُلْ: أعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللّهِ التَّامَّةِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ، وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ، وَانْ يَحْضِرُون[ .

İmam Mâlik'ten rivayete göre, ona şu haber ulaşmıştır: "Hâlid İbnu'l-Velîd (radıyallâhu anh), Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e:
"Ben uykuda iken korkutuluyorum. (Ne yapmamı tavsiye buyurursunuz?)" diye sordu. Ona şu tavsiyede bulundu:
" Euzu bikelimatillahi’t-tammeti min gazabihi ve ıkabihi ve şerri ibâdihi ve min hemzâti’ş- şeyâtini ve’n yahzurûni : Allah'ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O'nun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve (beni kötülüğe atan) beraberliklerinden Allah'a sığınırım! de!".
[Muvatta, Şi'r 9, (2, 950).]
En son aNKa tarafından 18 Mar 2009, 00:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Hz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimizin kızı Fâtıma (ra)'ya şu şekilde tavsiyede bulunduğu naklolunmuştur;

"Sabaha ve akşama çıktığında :
" Ya Hayyu, Ya Kayyûmu bike estegîsu, fe eslih lî şee'nî ve lâ tekilnî ilâ nefsî tarfete aynî : Ya Hayyu, ya Kayyûm! Senden, rahmet ve bereket istiyorum. işimi yoluna koy ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bile kendi başıma bırakma! " demene dair sana yaptığım nasihatı dinlemekten seni alıkoyan nedir?."

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:387] ( Hâkim 1/545; İbnü’s-Sünnî, Enes b. Mâlik’(ra) ten. Senedinde Osman b. Mevhib bulunmaktadır ki bu râvi, Müstedrek'te geçtiği üzere Osman b. Abdullah b. Mevhib değildir. Onun hakkında Ebû Hâtim der ki; onun hadisi salihtir (Sâlihu'l-hadis).Diğer râvileri sikadır. Şu halde hadis hasendir.)
* Sika: Sağlam, güvenilir.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

mim yazdı:BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Fasil:İMAN VE İSLAM HAKKINDA
Konu:İman ve İslam`ın Fazileti
Ravi:Ubade İbnus-Samit el-Ensari

HADİS-İ ŞERİF no: 1

*----Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Kim Allah`tan başka ilah olmadığına Allah`ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed`in onun kulu ve Resulü (elçisi) olduğuna, keza Hz. İsa`nın da Allah`ın kulu ve elçisi olup, Hz. Meryem`e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, her ne amel üzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır."
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimiz buyurmuştur;

"İstiğfarların başta geleni, yani seyyidu'l-istiğfar, kulun :

"Allahümme ente Rabbî, lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve enâ abdüke ve enâ alâ ahdike ve va'dike mesteta'tû euzû bike min şerri mâ sana'tû, ebû uleke bi ni'metike aleyye, ve ebûu bizenbî, fâğ'firlî innehu lâ yâg'firuz zunûbe illa ente:

Allah'ım! Sen benim Rabbimsin, Senden başka ilâh yoktur, beni Sen yarattın, ben Senin kulunum, gücüm yettiği kadar ahdim ve va'dim üzereyim, yaptıklarımın şerrinden Sana sığınırım, üzerimdeki nimetini kabul ve itiraf ederim, günahlarımı da kabul ve itiraf ederim, beni bağışla, Senden başka günahları bağışlayacak yoktur!"

demesidir. Kim, sabah çıktığında bunu yakînen inanarak okursa ve o gün ölürse, cennete girer. Akşama çıktığında bu istiğfarı yakînen inanarak okursa ve o gece ölürse, cennete girer."

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf: 389] Buharî, 80/2. Şeddad b. Evs'ten. Hafız İbn Hacer : " Bu hadis-i şerifte seyyidu'l-istiğfar olarak isimlendirmeyi hak ettirecek anlam ve söz güzelliği vardır. Çünkü onda ilâhlıkta ve ibadette Allah'ın tek olduğunu ikrar, yaratıcı olduğunu itiraf, kendisinden aldığı ahdi kabul, O'nun va'dettiğini umma, kulun nefsi aleyhine işlediği suçların şerrinden sığınma; nimetleri, var edene nisbet, günahları kendi nefsine yükleme, bağışlanmaya rağbet ve bunu yapmaya O'ndan başkasının güç yetiremeyeceğini itiraf vardır." demektedir.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimizden rivayet olunmuştur:

" Üç kişi Allah'ın gözetimindedir:
1) Allah yolunda cihada çıkan gazi; Allah ona ölümünü takdir edip cennete koyuncaya veya sevab ve ganimetten kazandıklarıyla döndürünceye kadar Allah'ın gözetimindedir.
2) Mescide giden; Allah onun ölümünü takdir edip cennete koyuncaya veya sevab ve ganimetten kazandıklarıyla döndürünceye kadar Allah'ın gözetimindedir.
3) Evine selâmla giren, Allah'ın gözetimindedir."

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:394] (Ebu Davud,2494, Ebu Ümâme el-Bâhilî'den; Buharî, el-Edebü'l-Müfred,1094; İbnü's-Sünnî,s.160. Bu konuda İbn Hibban (1585) ve Hâkim (2/90), benzer bir hadisi Muaz b. Cebel'den rivayet etmişlerdir. Hadiste geçen Allah'ın gözetimindedir ifadesi; Allah onu sigortalamış, ona garanti vermiştir anlamlarına gelmektedir.)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Hz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimiz buyurmuştur;

"Kim sabaha ve akşama çıktığında yüz defa:

Subhanallahi ve bihamdihi; Allah'ı hamdiyle birlikte tespih ederim.

derse, kıyamet günü söylediğinin benzeri ya da daha fazlasını söyleyen birileri dışında kimse onun getirdiğinden daha faziletlisini getiremez.

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:390](Buharî, 11/173; Müslim, 2692; Ebu Davud, 5091.Ebu Hureyre'den.)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

nur-ye yazdı:Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Müminler, birbirlerini sevmekte, merhamet etmekte, şefkat göstermekte tek vücut gibidirler. O vücudun bir organı rahatsız olursa, diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır."

Nûman radıyallahu anh. Buhârî.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimiz şöyle buyurdu;

"Evinden namaz kılmak için çıkıp:

'Allah'ım! Senden isteyenler hakkı için, beni Sana götüren şu yol hakkı için istiyorum. Ben taşkın bir şekilde, kibirlenerek, riyakârlıkla, gösteriş olsun diye çıkmadım. Ancak gazabından sakınmak ve rızanı kazanmak için çıktım. Beni cehennemden kurtarmanı, günahlarımı bağışlamanı dilerim. Çünkü günahları bağışlayan ancak Sensin.'

('Allahümme innî es elüke bihakkissâilîne aleyke ve bihakki memşâyi hâzâ ileyke feinnî lem ah'ruc betaran ve lâ eşeran, ve lâ riyâan, ve lâ sum'aten, ve inne mâ harac'tuttikâa suh'tıka, ve ibtigâa mer dâtike, eselüke en tunkizenî minennâri, ve entâgfiralî zunûbî, fe innehu lâ yâgfiruzzunûbe illâ ente.')

diyen bir kimseye Allah , o kimse için istiğfar eden 70.000 melek vekil kılar ve namazını bitirinceye kadar Allah, yüzünü o kulundan çevirmez."

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:380] (İbn Mâce, 778; Ahmed, Müsned, 3/21.)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Hacer yazdı: Ömer İbn Hattab (radiyallahu anhu)'dan, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "ALLAH'ın öyle kulları vardır ki onlar ne peygamberdir ne de şehîddirler. Ancak, ALLAH katındaki derecelerinin yüksekliğinden dolayı kıyâmet gününde peygamberler ve şehîdler onlara imrenirler." buyurunca Ashab: "Yâ Resûlullah! Onların kim olduklarını bize bildir!" dediler. Resûlullah (sav): "Onlar aralarında ne neseb ne de maddî bir bağ olmamasına rağmen birbirlerini ALLAH için sevenlerdir. ALLAH'a yemin olsun ki onların yüzleri nurludur ve onlar nur üzeredirler. İnsanların korktuğu zaman onlar korkmazlar, insanların üzüldüğü zaman onlar üzülmezler." buyurmuştur.

(Ebu Dâvud, Büyû' 76/3527)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Rasûlallah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

"Kim bir topluluğun arasına gelir de çok gürültü yapar ve oturduğu yerden kalkmadan:

' Subhâneke Allahümme ve bihamdike eşhedü enlâ ilâhe illa ente estâgfiruke ve etûbu ileyke '

' Ey Allah'ım! Seni hamdinle tesbih ederim. Senden başka ilah olmadığına şahadet ederim. Senden mağfiret diler ve Sana tevbe ederim. '

duasını okursa, o mecliste işlediği bütün günahları mağfiret olunur.

Ebu Davud'un Sünen'inde ve Hâkim'in Müstedrek'inde rivayet olunduğuna göre; Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem), bir meclisten kalkıp gitmek istediğinde, bu duayı okudu. Bunun üzerine bir adam: 'Yâ Rasûlallah (Sallallahu aleyhi ve sellem); Daha önce hiç söylemediğin bir sözü söylemiş oldun, deyince, Rasûlallah (Sallallahu aleyhi ve sellem) "Okuduğum dua, bu mecliste işlenen günahlara keffarettir.' diye buyurdu.

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:477] ( Ebu Davud, 4859; Tirmizî, 3433; Hâkim 1/536, 1/537 )
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

nur-ye yazdı:Buhârî'nin Ebu Hüreyre (radıyallahu anh)'den yaptığı bir rivayette:

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu:
"Orta yolu tutun, güzele yakın olanı arayın, sabah vaktinde, akşam vaktinde, bir miktar da gecenin son kısmında yürüyün (ibadet edin), ağır ağır hedefe varabilirsiniz. Unutmayın ki sizden hiç kimseye, yaptığı amel, cenneti kazandırmayacaktır" buyurdu.
"Sen de mi (amelinle cennete gidemiyeceksin) ey Allah'ın Resûlü?" dediler
"Evet, ben de, dedi, Allah affı ve rahmeti ile muâmele etmezse ben de!"

(Buhârî, Rikak: 18)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Hz Muhammed ( sallallahu aleyhi ve sellem ) efendimizden naklonan bir hadiste:

" Aziz ve celil olan Allah buyurur ki: Âdemoğlu Bana eziyet eder, çünkü zamana küfreder. Ben zamanım ; zaman Benim elimdedir, geceyi ve gündüzü yönetip döndürürüm." buyurmuştur. Bir başka hadiste; sizden biri " Vay zamanın musibetine!" demesin buyurmuştur.

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:363] (Buharî, 97/35; 78/101; Müslim, 2246; Muvatta, 2/984 Ebu Davud, 5274; Ahmed, Müsned,2/238,272 2/259,272,275,318.)
Hattabî der ki; Hadisin anlamı: Ben dehr'in (zamanın) sahibiyim ve dehr'e nisbet ettikleri işlerin yöneticisi ve yönlendiricisiyim . Kim ki dehr'e bu işlerin faili olmasından dolayı söverse, o işlerin gerçek faili olan Rabbine sövmüş olur. Dehr ancak işlerin meydana geldikleri yerler için zarf kılınmış zaman'dan ibarettir.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

safa-merve yazdı: Resulullah (sav) "Allah'tan hakkıyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resulü, elhamdülillah, biz Allah'tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur."

(Tirmizi, Kıyamet 25)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Hacer yazdı: Bismillâhirrahmânirrahim.

Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ Seyyidinâ Muhammedin Abdike ve Nebîyyike,
ve Rasülûke ve Nebîyyi’l-Ümmiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi, vessahbihi ve ümmetihi...

Abdullah İbn Ömer (radiyallahu anhu) anlatıyor: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. ALLAH'ın; taleb edilen (istek) lerden en çok afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çeverir. O hâlde sizlere gereken dua etmenizdir." buyurmuştur. (Tirmizî, davat 112-3542)
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

MBurak yazdı:Bismillâhirrahmânirrahim.

Âmin!

Yâ Latîf!
Yâ Kerîm!
Yâ Rahîm!
Yâ Vedûd!

Âmin!

Resulullah SAV efendimiz şöyle buyurmuşlardır ki:

"HAKİKİ MÜSLÜMAN, DİLİNDEN VE ELİNDEN MÜSLÜMANLARIN SELAMETTE KALDIĞI KİMSEDİR. HAKİKİ MUHACİR DE ALLAHU TEALA'NIN NEHYETTİĞİNİ TERK EDENDİR."

Hadis-i Şerif, Sahih-i Buhari
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Tahiri yazdı:Rasûlallah (Sallallahu aleyhi ve sellem) efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Sabaha ve akşama çıktığında (Euzu besmelenin ardından) her kim yedi defa:

Hasbiyallahu lâ ilahe illâ huve aleyhi tevekkeltü ve huve Rabbü'l arşil azîm.

Kendinden başka ilâh olmayan Allah Teâlâ bana kâfidir. O'na tevekkül ettim. O yüce arşın Rabbidir.

derse Allah Teâlâ dünya ve âhiretine ait olup kendisini ilgilendiren işlerinde ona kâfidir.

[İbn Kayyim El-Cevziyye; Zâdu'l - Meâd/2 Syf:388] (İbn Sünnî, Amelu'l-Yevm ve'l-Leyle, 70; Ebu'd-Derdâ'dan.Senedi sahihtir.Ebu Davud, 5081.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Nu'man İbnu Beşir (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalbdir."

(Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).
Resim
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : "Müezzini ezân okurken işitince onun söylediklerini siz de söyleyin. Sonra benim üzerime salâvât-ı şerîfe getirin. Zîrâ benim üzerime bir defa salâvât-ı şerîfe getirene ALLAH 10 sevâb verir. Daha sonra ALLAH'tan benim için Vesile isteyiniz. Çünkü Vesile cennette bir makamdır ki o makama ALLAH'ın kullarından sadece bir kula verilecektir. Ve ben, o bir kul olmak istiyorum. Kim benim için Vesile isterse ona (şefâat ederim) şefâatim helâl oldu." buyurmuştur.
(Abdullah İbni Amr ibni'l-As (ra) dan; Müslim-Ebu Davut-Tirmizî-Nesâî)
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/mimimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Her müslüman her 7 günde bir yıkanıp, bedenini ve başını yıkaması bir görevdir." buyurdu.
(Kenzû'l-Ummâl VII-21278)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

İbn Ömer (radiyallahu anhu) anlatıyor:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) yedi yerde namaz kılmayı yasakladı: mezbele (çöplük), meczere (hayvan kesilen yer), makbere (mezârlık) yol geçeği, hamam, deve dâmı, Kâbe'nin damında (üstünde)."

(Tirmizî, Salât 255 (346)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Ata İbn Yesâr (radiyallahu anhu) anlatıyor:

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle dua buyurdu: "ALLAH'ım, kabrimi ibâdet edilen bir yer (tapılan put) kılma! (ve devâmla):... Nebîlerinin kabirlerini mescidler ittihaz eden bir kavme gazabı artmıştır." buyurdu.

(İmam Mâlik, Muvatta Kasru's- Salât 85 (1,172)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

İbni Ömer (r.a.) Resûlullahın (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
Evlerinizde haram taş kullanmaktan sakının. Çünkü bu yıkılışın temelidir.

(Beyhaki’nin Şibü’l-İman’ından.)
Resim
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Sehâvet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Câhil sehâvet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizî, Birr 40, (1962).
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "ALLAH (celle celâluhu)'nun benimle birlikte gönderdiği hidâyet ve ilim, yere yağan yağmura benzer. Bu yerin bir bölümü güzel, verimli, suyu emer, otlar ve bitkiler bitirir. Bir kısmı da çorak arazidir ki hiçbir şey bitmez (ama) suyu tutar. ALLAH (celle celâluhu) bu toprakla insanlara yarar sağlar. İnsanlar ondan sularını alırlar. Hayvanlarını ve tarlalarını sularlar. Bazı yerlere de yağmur yağar ama orası suyu tutmaz. Yağan yağmur akar gider. Bir şey de bitirmez. İşte bu; ALLAH (celle celâluhu)'nun dinini öğrenip ve ALLAH (celle celâluhu)'nun benim vasıtamla gönderdiğinden yararlanıp da hem öğrenen hem de öğreten bir kişiyle buna kulak asmayan ve ALLAH (celle celâluhu)'nun benimle gönderdiği hidâyeti kabul etmeyen kişiye benzer." buyurmuştur.
(Ebu Musa (radiyallahu anhu)'dan Buhârî ve Müslim)
Resim
Kullanıcı avatarı
sev-guzel
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen sev-guzel »

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "İnsan ölünce amellerinin sevâbı kesilir. Ancak şu üç amelinin sevâbı devâm eder. Verdiği sadaka-i câriye veya (bıraktığı) faydalanılan ilim veya (yetiştirdiği) kendisine dua eden sâlih evlâd." buyurmuştur.
(Ebu Hureyre (radiyallahu anhu)'dan Müslim ve diğerleri)
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön