HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM - 3

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
yolcu
Saygın Üye
Saygın Üye

Re:

Mesaj gönderen yolcu »

Resim

Rasûlullah (sav) buyuruyor:

"Hiçbir insan, midesinden daha tehlikeli bir kap doldurmamıştır. Hâlbuki kişiye, kendisini ayakta tutacak birkaç lokma yeter. Şayet bir kimsenin mutlaka çok yemesi gerekiyorsa, midesinin üçte birini yemeğe, üçte birini içeceğe, üçte birini de nefesine ayırsın!"
(Tirmizî, Zühd, 47)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/1.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
yolcu
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen yolcu »

Resim

Rasûlullah (sav) buyuruyor:
“Akıllı, nefsine hâkim olup onu hesâba çekerek ölümden sonraki hayat için çalışan, ahmak da nefsini hevâsına tâbî kıldığı hâlde Allâh’tan (hayır) umandır.”
(Tirmizî, Kıyâmet, 25; İbn-i Mâce, Zühd, 31)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/1.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: HERGÜN BİR HADİS EKLEYELİM-III

Mesaj gönderen Gul »

Resim --- Ebû'd-Derdâ (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hz Dâvud (aleyhisselâm)'un duaları arasında şu da vardır: "Allahım! Senden sevgini ve seni sevenlerin sevgisini ve senin sevgine beni ulaştıracak ameli taleb ediyorum Allah'ım! Senin sevgini nefsimden, âilemden, malımdan, soğuk sudan daha sevgili kıl"

Ebû'd-Derdâ der ki: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Hz Dâvud'u zikredince, onu "insanların en âbidi (yani çok ve en ihlaslı ibadet yapanı)" olarak tavsif ederdi" [Tirmizî, Da'avât 74, (3485)]
Resim
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

“Birbirine karşı muhabbet ve merhamette, müminler, bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kalıp, onun tedavisi ile meşgul oldugu gibi, Müslümanlar da birbirlerine yardıma koşmalıdır.” (Buhari)

ruh-u resulullahta cemİZ ister anla ister anlama bari günahkar olmada fahri alemi kainatı üzme diyor alvarlı efe...

bize tevhidi öğretende yek vücud olmanın bedeli?

ümmi peygamber ...ümmi ? anam babam sana fedaa ne demek

1. lekad : andolsun ki
2. câe-kum : size geldi
3. resûlun : bir resûl
4. min enfusi-kum : sizin içinizden
5. azîzun : azîz olan
6. aleyhi : onun üzerinde
7. mâ anittum : sizin üzüldüğünüz şey
8. harîsun : çok düşkün
9. aleykum : size
10. bi el mu'minîne : mü'minlere
11. raûfun : şefkatli
12. rahîmun : merhametli

tevbe
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Ka'b Mâlik (r.a.): "Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in perşembe günü dışında sefere çıktığı az idi." demiştir.

(Sahîh-i Buhârî, Kütüb-i Sitte Serisi:1, hadis no:1266)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Câbir (ra):"Hz. Peygamber (sav) Umrâ'nın caiz ve bağışlanan kişiye ait olduğunu hükmetti" demiştir.

Umrâ:
Bir kimsenin, sağ olduğum sürece şu ev, dükkan, tarla vb. senin olsun diye birisine bağışlama yapmasıdır. Bağışlanan öldüğünde mal, bağışlama yapana geri dönerdi. Cahiliye dönemi uygulaması olan umrâyı, İslâm bazı düzenlemeler yaparak muhafaza etmiştir. Söz konusu düzenlemelerden birisi de umrâ olarak verilen bağışın, kendisine bağış yapılan öldükten sonra varislerine de kalmasıdır.)
(Sahîh-i Buhârî, Kütüb-i Sitte Serisi:1, hadis no:1171)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Habiballah!

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : "İslâm alenidir, imân ise kalbdedir. Takvâ burada! Takvâ burada!" buyurarak eli ile sadrını (göğsünü) işâret buyurmuştur." (Enes (radiyallahu anhu)'dan sahihen; İmâm Ahmed; Nesâî, Ebu Yâ'lâ)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Ebû Hureyre (r.a): "Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):" Üzüme, kerm adını vermeyiniz. Kerm, ancak mü'minin kalbidir." buyurdu." demiştir.

(Kerm'in sözlük anlamı ikram demektir. Araplar birbirlerine üzümden yapılan şarabı ikram ettiklerinden dolayı şarap ve üzüme de ikram manasına "kerm" derlerdi. Hz. Peygamber (sav) ikramın mü'minin kalbi olduğunu bildirmiştir.)

(Sahîh-i Buhârî, Kütüb-i Sitte Serisi:1, hadis no:2048)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---İbni Abbâs (r.a.): " Hz. Peygamber (sav): "Musâ'yı da vadiden telbiye getirerek indiği sırada görür gibiyim." buyurdu." demiştir.

(Sahîh-i Buhârî, Kütüb-i Sitte Serisi:1, hadis no:788)
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen meryemnur »

Size Ramazan ayı geldi. O bereket ayıdır. O ayda tam hayır vardır ve Allah sizi gaşyeder. Rahmetini inzal eder, hataları siler, duaları kabul eder. Sizin ragbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun icin Allah'a kendi tarafinızdan hayır ödeyin (Çok hayır yaparak Ramazanın hakkını verin). Zira şaki, o ayda Allah'ın Rahmetinden mahrum kalan kimsedir.

Ravi: Hz. Ubade (r.a.)
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin!

Buhari

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Resulullah (sav) buyurdular ki:
“Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır.
Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.”
Tirmizi
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

“Haramlardan kaç ki, insanların en çok ibadet edeni olasın. Allahın sana ayırdığı paya razı ol ki, insanların en kanaatkârı olasın. Komşuna iyilik et ki, gerçek mümin olasın. Kendin için sevdiğini din kardeşin için de sev ki, gerçek müslüman olasın. Çok gülme, zira çok gülmek kalbi öldürür.”

(Ebû Hureyre radıyallahu anh. Tirmizî).

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Allâh Teâlâ Ramazan’da orucu farz kıldı, ben de (terâvîh) namazını sünnet kıldım.”

(İbn-i Mâce, Salât, 173)

Hz. Âişe (ranha) vâlidemiz şöyle buyurur:

“Allâh Rasûlü (sav), Ramazan ayında bir gece mescidde nâfile namaz kılmıştı. Birçok kimse de ona uyarak namaz kıldı. Sabah olunca ashâb:

–Rasûlullâh geceleyin mescidde namaz kıldı. diye konuştular.

Nebiyy-i Ekrem (sav) ertesi gece de namaz kıldı. Halk, yine bunu konuştu; katılanların sayısı da iyice arttı. Üçüncü veya dördüncü gece insanlar yine toplandı. Öyle ki, mescid onları alamayacak hâle geldi. Ancak Allâh Rasûlü, sonraki gece onların yanına çıkmadı. Sabah olunca Efendimiz:

“–Yaptığınızı gördüm. Yanınıza çıkmaktan beni alıkoyan şey, bu namazın sizlere farz oluvermesinden korkmamdır.” buyurdu.”

(Buhârî, Terâvîh, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177) (Osman Nûri Topbaş, Hz. Muhammed Mustafa (sav)-2, Erkam Yay.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim…" buyurmuştur.”

(Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurur:

“Kim yalan konuşmayı ve yalan-dolanla iş yapmayı terk etmezse, Allah o kimsenin yemesini-içmesini bırakmasına kıymet vermez.”

(Buhârî, Savm 8, Edeb 51)
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

“…Allah Teâlâ, “Sırf benim için birbirini seven, benim rızâm için toplanan, benim rızâm uğrunda birbirini ziyaret eden ve sadece benim rızâm için sadaka verip iyilik edenler, benim sevgimi hak ederler” buyurmuştur.” (Muvatta’, Şa’r 16)

ZİMEM(veresiye) DEFTERİ

Osmanlılar zamanında Ramazan günlerinde tebdil-i kıyâfet ile, pek çok zengin, hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal, manav dükkânlarına gider, onlardan Zimem defterini (veresiye defteri) çıkarmalarını isterlerdi.

Baştan, sondan ve ortadan rastgele sahifelerin toplamını yaptırıp, miktarını ödedikten sonra: “Bu borçları silin! Allah kabul etsin!” der, kendilerini tanıtmadan çeker giderlerdi.

Borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu; borcu sildiren, borçtan kimi kurtardığını bilmezdi…

Gizli verilen nâfile sadakanın, açıktan verilen nâfile sadakadan yetmiş kat dahâ sevâp olduğunu bilen zevât, yardımlarını mümkün olduğunca gizliden yapmaya gayret ederdi.

Ecdadımız sağ ile verdiğini, sol elinden bile gizler, yaptıkları iyilikleri unutur giderlerdi.

Biz dahi bu muhteşem ecdadın yolundan gitmeli..

Onlar gibi biz de Efendimizin (sav) çizdiği bu ufka yetişmeliyiz.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim---- Üsâme İbnu Zeyd (radıyalahu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran (Allah sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur"

Tirmizî, Birr 86, (2036)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Hakîm et-Tirmizî -kuddise sırruh- Hazretleri buyurur ki: ''Âhir zamanda Mehdi yokken, henüz yaklaştırılıp seçilmemişken; aradaki boşlukta, Hâtem'ül-velâye'den başka adaleti (hakkaniyeti) ayakta tutacak kimse olmaz.'' (''Hatmü'l-velâye''; Fâtih no.: 5322, 168b yaprağı)Naim bin Hammad'ın Ka'b'dan rivayet ettiği Hadis-i ...şerif'te
Resim---- Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: ''Mehdi'nin Çıkış Alâmetlerinden Bir Tanesi de Batıdan, Başlarında Kinde Kabilesi'nden Ayağı Sakat Bir Adamın Bulunduğu Bayraklıların Çıkmasıdır.''
(İmam-ı Suyûtî, Kitab'ü-l Arf'il Verd...i ...Fî Ahbâr'il Mehdi, sh:99, Kitabın 7. bölümündeki 13. Hadis-i şerif'tir.)
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Rasûlullah Efendimiz (sav) buyurdular:

Benden sonra ümmetim üzerine şu üç dalaletten korkarım. Hevalara uymak, karın ve şehvetlere uymak ve marifetten sonra gaflete düşmek.

Ravi: Hz. Eflah (r.a.)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Rasûlullah Efendimiz (sav) buyurdular:

"Ömrü uzun ve ameli, hareketi, iş ve ibâdeti güzel olan kimseye ne mutlu!"

(Taberani)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "ALLAH Tebareke Tealâ: Kim, Kur'ân-ı Kerîm'i okuma meşguliyeti sebebiyle Benden istemekten geri kalırsa ben ona, isteyenlere verdiğimden fazlasını veririm." buyurmuştur. (Ebu Saîd (ra) dan; Tirmizî, Sevâbü'l-Kur'ân 25-2927)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "ALLAH, geceleyin Kur'ân okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiçbir şeye kulak verip dinlemez. ALLAH'ın rahmeti namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar ondan çıktığı andaki kadar hiçbir zaman ALLAH'a yaklaşmış olmaz." buyurmuştur.
(Ebu Umâme (ra) dan; Tirmizî, Sevâbü'l-Kur'ân 17-2913)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim--- Ebu Said el-Hudri diyor ki:
"Resulullah sağ iken bir kısım insanlar ona: "Ey Allahın Resulü, biz kıya¬met gününde Rabbimizi görecek miyiz?" dediler. Resulullah: "Evet (göreceksi¬niz) Siz öğle vaktinde, gökte bulutların olmadığı aydınlık bir anda, güneşin gö-rülmesinde sıkıntı çeker, birbirinizle tartışır mısınız?" buyurdu. Onlar: "Hayır." dediler. Resulullah: "Sizler, ayın ON DÖRDÜnde, gökte bulutların bulunmadığı ay¬dınlık bir anda ayı görmekte sıkıntı çeker, birbirinizle tartışır mısınız?" buyurdu. Onlar: "Hayır." dediler. Resulullah: "Sizler kıyamet günüde, Aziz ve Celil olan Allahı görmekte ancak bu haldeki güneş ve ayı görmekteki sıkıntı ve tartışma¬nız kadar bir sıkıntı çekecek ve tartışmada bulunacaksınız." buyurdu.
( Buharî, Tefsir el-Kur'an, Sure: 4, 8; Müslim, İmam, 302, 1 Hadis no: 183)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:
“ALLAH celle celâlihu: "Evliyâî tahte kıbâbî la ya'rifuhum gayrî: Benim velilerim, benim kubbelerim altındadır, onları benden başka kimse bilmez" buyurdu.”

(Ankaravî, Minhâcu’l-fukarâ, s. 318; Abdurrahman Câmî, Nefahâtu’l-üns, s. 45; Gümüshânevî, Câmi’ul-usûl, s. 50; Mahmut Sami, Ashab-ı Kiram, II, 216.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem : “''Yâ Büreyde! Müminlere kendilerinden daha lâyık ve hayırhah değil miyim? Ben kimin dostu isem Ali de onun dostudur!''” buyurdu
(Büreyde (ra)’ dan; Suyutî Câmiu’l Kebir)

Resim
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön