Günün Hadisi -5-

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: Günün Hadisi -5-

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Ashâbımdan kimse bana bir başkasından söz ulaştırmasın! Zîrâ ben sizin karşınıza (peşin hükümlerle değil) selîm bir kalple çıkmak istiyorum.” buyurmuştur.. (Ebû Dâvûd, Edeb, 28/4860)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

...Bize Mâlik, İbn Şihâb'dan; o da Abdullah ibn Âmir'den haber verdi ki, Umer (R) Şam'a doğru yola çıkmış. Serğ denilen yerde bulunduğu zaman kendisine Şam'da veba hastalığı çıkmış ol­duğu haberi ulaşmıştır. Bu sırada Abdurrahmân ibn Avf, Umer'e şu hadîsi haber vermiştir: Rasûlullah (SAV): "Sizler bu hastalığın bir yer­de çıktığını işittiğiniz zaman, o hastalık üzerine gitmeyiniz. Eğer bu hastalık sizin bulunduğunuz yerde meydana gelirse, hastalıktan kaç­mak için bulunduğunuz yerden çıkmayınız" buyurmuştur.. (Sahih-i Buhari: Bu da geçen Abdurrahmân ibn Avf hadîsinin başka yoldan bir rivayetidir.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Güvenilir hazine bekçisi, emrolunduğu şeyi gönül itmi’nânı ile tasadduka muhtaç birine verendir. Kulların elleri Allah’ın hazineleridir. Kimin eli Allah’ın kasası gibi kılınmışsa, onun lisanı da kalp rızıklarının hazinesi gibidir. Allah o kimseye bu sıfatı da katmıştır.” buyurmuştur.. (Buhârî, İcare 1. Vekale 16; Müslim, Zekat 79)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:"Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir." buyurmuştur.. (Tirmizî, Daavât 112)

Resim
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön